Koja Crkva spasava?

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, mislio sam da te vise ne uznemiravam onim sto ne mozes oborite, ali naisao sam na jos jednu zanimljivu izjavu tvoga brata pravoslavca u vezi sa ovom temom:

"U novoplatonizmu, dakle spojeno je orjentalna emanciona teorija, platonizam, hriscanstvo i neznabozacka magija u svrhu, da se neznabostvo regenira. Kasnije su hriscanski zastupnici ove filozofije i ovu filozofiju izmirili sa hriscanstvom i upotrebili ju u hriscanskoj teologiji." J. Popovic, Opca crkvena Istorija kniga I str. 108.

Mirem da li ti je sada jasno. Da su vodje Crkve ulozile truda da spoje platonizam, hricanstvo i neznabozacku magiju sa ciljem da prtidobiju neznabisce. Da su tu filozofiju IZMIRILI SA HRISCANSTVOM i uopotrebili je u hriscanskoj teologiji.

Napomena: Jevsevije Popovis bio je profesor na Pravoslavnom Bogoslovskom Fakultetu u Cernovcima u Rusiji.


Mire, nadam se da si ovim dobio potpun i jasan odgovor na svoje pitanje.

Zelim ti sve najbolje
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, mislio sam da te vise ne uznemiravam onim sto ne mozes oborite, ali naisao sam na jos jednu zanimljivu izjavu tvoga brata pravoslavca u vezi sa ovom temom:

"U novoplatonizmu, dakle spojeno je orjentalna emanciona teorija, platonizam, hriscanstvo i neznabozacka magija u svrhu, da se neznabostvo regenira. Kasnije su hriscanski zastupnici ove filozofije i ovu filozofiju izmirili sa hriscanstvom i upotrebili ju u hriscanskoj teologiji." J. Popovic, Opca crkvena Istorija kniga I str. 108.

Mirem da li ti je sada jasno. Da su vodje Crkve ulozile truda da spoje platonizam, hricanstvo i neznabozacku magiju sa ciljem da prtidobiju neznabisce. Da su tu filozofiju IZMIRILI SA HRISCANSTVOM i uopotrebili je u hriscanskoj teologiji.

Napomena: Jevsevije Popovis bio je profesor na Pravoslavnom Bogoslovskom Fakultetu u Cernovcima u Rusiji.


Mire, nadam se da si ovim dobio potpun i jasan odgovor na svoje pitanje.

Zelim ti sve najbolje

Marko jel ti to mene zafrkavas?

DAJ DOKAZE!

Jel ti znas sta su dokazi?

To nisu izjave istoricara, vec prezentovanje matetijalnih dokaza, u vidu tekstova iz tog perioda, svedoka iz tog perioda i ucesnika samih dogadjaja!

Zahteva se:

KO, GDE, KADA I ZASTO?


Ti nemas slucaj!

Ovo ti ne bi proslo ni na sudu!


Moras da imas sledece elemente:


1) KOG DATUMA SE TO DOGODILO?

2) KOJI SU TO UCESNICI U POMENUTOM DOGADJAJU PO IMENIMA, A KOJI UVODE PAGANIZAM?

3) KOJI SU SVEDOCI KOJI SU PRISUSTVOVALI CINU UVODJENJA PAGANSKIH OBICAJA, KOJI MOGU DA POSVEDOCE DA SE TO ZAISTA I DESILO!?

4) IZVESTAJI ISTORICARA IZ TOG PERIODA ILU DRZAVNIH ZVANICNIKA TE PROTIVNIKA HRISCANA KOJI POTVRDJUJU DA SE TO ZAISTA DESAVALO?

5) PISANI IZVESTAJI ILI TRAGOVI SAME CRKVE IZ TOG PERIODA KOJI POTVRDJUJU POMENUTA DESAVANJA!




TI NEMAS NIJEDAN DOKAZ OVE VRSTE - SAMO REKLA KAZALA NEKIH KVAZI ISTORICARA 21. VEKA!!!



Ne mozes ti reci da je neko lopov samo zato sto ima veliki nos i buljave oci, trebas izjave svedoka, otiske prstiju, ili druge materijalne dokaze!

TI OVO NEMAS!!!


Ovo je ismejavanje kako sagovornika tako i nepostovanje same teme, davati stalno jedan isti odgovor!

Ja sam te zamolio da mi das dokaze na cemu se temelje izjave ovih istoricara!
A ti meni kazes da ja trebam slusati istoricare bez da oni priloze ikakve dokaze za svoje tvrdnje, ili da ih ti prilozis!

Znaci da neki istoricar kaze da je na severnom polu ziveo deda mraz sa patuljcima ti bi mu poverovao???


OVO JE VAN SVAKE PAMETI!!!


OCEKUJEM DOKAZE U VIDU PISANOG TEKSTA IZ TOG PERIODA, DAKLE IZ 1,2 ILI 3. VEKA, GDE JE BILO KOJI SAVREMENIK NAPISAO ILI POSVEDOCIO DA JE CRKVA UVODILA PAGANIZAM U VERU!!!


ZAR TI STVARNO MISLIS DA SE ISTORIJA PISE NA OSNOVU PRETPOSTAVKE I "SLICNOSTI" A NE NA OSNOVU DOKAZA?

OVO NIJE ISTORIJA VEC INDOKTRINACIJA SAMOG ISTORICARA!!!


*Naravno da ovo nece narusiti nase bratske odnose, ali ja ne mogu da verujem sta ti pises..

Da si bar priznao i rekao 'mi ovo verujemo na osnovu slicnosti', nego ti tvrdis da su to dokazi!?

To nisu dokazi Marko i ne mogu biti!!! To je fikcija tipa Den Braun. Po tebi ispada da je i pisac romana Den Braun onda vrstan istoricar!

Pa sto onda ne prihvatis i njegove tvrdnje bazirane na 'slicnosti' bez ikakvih dokaza kao i ostalih sto prihvatas?

Ajde da uzmemo Den Brauna i da tvrdimo na osnovu 'slicnosti' da euharistija upucuje na zenski simbol tj. organ, i na Mariju Magdalenu te njene krvne naslednike, da je Konstantin Hrista proglasio za Boga po sistemu rimskog kulta 'kraljeva bogova' a ustvari je on bio obican covek i slicne gluposti?
Bi li to bila istorija???

Isto je i ovo sto ti radis!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, ti ne želiš istinu.

Dakle, Pavle je sve ono što je primio zapisao u poslanicama, i njegove reči se nalaze U pismu.
To je reč Božja.

Sve kasnije nastalo od takozvanih crkvenih otaca koji su došli iz mnogoboštva - proizvod je ljudskih filozofija preuzetih iz mnogoboštva, i razotkriva se pismom, jer se pismom proverava svaka izjava, a ne pismo tom izjavom, kako vi činite suprotno, postavljajući kao osnovni autoritet istine tu kasnije stvorenu nazovi ztadiciju.

Ne borim se ja protiv nikoga, već ukazujem na istinu, i razotkrivam sotonino carstvo lažnih učenja, ideja, i filozofija.

Nisi ni komentarisao istorijske podatke koje sam dao, a ponavljaš kako očekuješ neke dokaze, jer te u suštini istina ne zanima, i da ti se sam Bog objavi, ti bi pokušao da ga demantuješ, i da njega samog razuveriš u ono što ti otkriva, i govorio mu da iznosi neistine.

Evo ponovo:

Pošto je Mire tražio neke istorijske podatke kao dokaz mešanja mnogoboštva i Hrišćanstva u prvim vekovima, evo da ih priložim.

Ovo su samo pojedini izvori, a ima i drugih istorijskih izvora, Jevsevija Popovića, Vladimira Dačića, i ranijih i kasnijih istoričara.

"Uzdizanje Hrišćanstva kao državne religije je dovelo do izopačenja Hrišćanstva.
Masa je bila krštena vodom, a ne i duhom i ognjem jevanđelja.
U crkvu su se počeli uvlačiti neznabožački običaji pod novim imenom" ( Shaf historu, vol 3, p 93 )

---------------------------------------------

"Da bi preporučio novu veru neznabošcima, Konstantin je u nju uveo spoljne ukrase, na koje su neznabošci bili naviknuti u svojoj religiji" ( Euzebije )

---------------------------------------------

"Posvećivanje hramova svecima, tamnjan, sveće, sveta voda, praznici i svetkovine, svešteničke haljine, okretanje k istoku u molitvi, obožavanje slika, to su sve bili običaji mnogobožačkog porekla, posvećeni time što ih je crkva prihvatila" ( J. H. Nevman, An Essay on the development of christian doctrine. PP359. 360 ).

-----------------------------------------------------

"Veliki broj raznih praznoverja postepeno je istisnuo pravu religiju i pravu pobožnost.
Toj revoluciji bili su razni uzroci, jurenje za novim teorijama, želja za imitiranjem paganskih obreda, i spajanje tih obreda sa Hrišćanskom religijom" ( Eclesiastical historu Vol I, pp 355 )

----------------------------------------------

"Slavljebnje rođendana Boga sunca 25 decembra, koje je bilo praćeno paljenjem baklji i ukrašavanjem grana i malih drveta, toliko je obuzelo sledbenike kulta sunca, da čak pošto su bili obraćeni na Hrišćanstvo, nisu prestali da slave praznik rođenja boga sunca.
Rimska crkva je prihvatila datum paganskog praznika "rođendan nepobedivog sunca" i dala mu Hrišćanska obeležja, da bi pagane odvratila od obožavanja sunca, i olakšala im prelaz na Hrišćanstvo" ( Gaston Halsberg ).

----------------------------------------------

"Ppšto su Hrišćani počeli da uživaju slobodu, Rimska crkva da bi olakšala paganskim masama prihvatanje vere, našla je za shodno da ustanovi dan Hristovog rođenja - Božić 25 decembra, da bi Hrišćane odvratila od paganskog praznika koji se slavio 25 decembra u čast nepobedivog sunca Mitre - pobednika tame" ( S Bacchiocci. Sundau observance in earlu, Christianitu, p. 260 )

-------------------------------------------

"300 GODINE UVEDENA MOLITVA ZA MRTVE
320 PALJENJE SVECA I OSENJAVANJE ZNAKOM KRSTA
336 NA SABORU U LAODIKEJI UVEDENO PRAZNOVANJE NEDELJE
431 POCELO OBOZAVANJE MARIJE PRVI PUT NAZVANA MAJKA BOZJA
500 SVESTENICI POCELI DRUGACIJE DA SE OBLACE OD DRUGIH LJUDI
593 PAPA GRGUR USPOSTAVLJA DOGMU O CISTILISTU
600 UVEDENA MOLITVA NEPOSREDNO MARIJI, ANDJELIMA I SVECIMA
786 ODOBRENO OBOZAVANJE KRSTA, IKONA I RELIKVIJA
850 UVEDENA UPOTREBA VODE KOJU BLAGOSILJA SVESTENIK
965 PAPA JOBAN XIII USPOSTAVIO KRSTAVANJE ZVONA
995PRVI PUT PAPA JOVAN XV KANONIZUJE UMRLE SVECE
1215 NA LATERANSKOM KONCILU USPOSTAVLJENO ISPOVEDANJE SVESTENIKU UMESTO BOGU
1229 KONCIL U VALENSIJI ZABRANJUJE VERNICIMA LAICIMA UPOTREBU BIBLIJE KOJU JE PROGLASIO ZABRANJENOM KNJIGOM
1251 SIMON STOK ENGLESKI MONAH UVODI BROJANICE
1545 KONCIL U TRENTU IZJEDNACIO TRADICIJU I BIBLIJI
TOKOM 12 VEKA UVEDENO KRSTAVANJE MALE DECE"

( the Christian mission in the thired milenium, Nu Bernie Koerselman )

----------------------------------------------

"Posle pada Vavilona od trane Persijanaca 538 godine pre nove ere, i njegovim osvajanjem od strane Grčke -predvodjene Aleksandrom Makedonskim 331 godine p.n.e, Vavilonski sveštenici su pod najezdom osvajača - napustili grad Vavilon, i tom prilikom sa sobom poneli svoje Bogove i obredno ritualne elemente, i nastanili se u gradu Pergamu.
Posle smrti Pergamskog cara Atala 133 godine pre nove ere -Etrušćani su iz Lidije (podrucja Pergama), došli u Italiju i sa sobom doneli Vavilonsku religiju sa svim njenim učenjima i obredima.
Oni su uspostavili pontifeksa koji je bio glava sveštenstva, kasnije su Rimljani usvojili oog pontifeksa kao svog gradskog upravitelja.
Julije Cezar je bio uzdignut do vrhovnog pontifeksa Vavilonskog reda, tako je postao naslednik prava i titule Atala - Pergamskog pontifeksa koji je dao Rimu nasleđe Vavilonskog sveštenstva.
Tako je prvi Rimski imperator postao glava Vavilonskog sveštenstva, a Rim je postao naslednik Vavilona.
Posto je u doba pojave Hrišćanstva - mnogobožačka Vavilonska filozofija bila u krizi opstanka, napravljen je istorijski kompromis između ove dve filozofije, a ključni događaj se odigrao 300 godine, kada je Rimski imperator Konstantin Veliki - prihvatio Hrišćanstvo kao državnu religiju Rimskog carstva, i ako sam nikada nije u suštini postao Hriscanin - već do kraja života slavio svoje omiljeno Božanstvo "Mitru - Boga sunca"
Tim činom Konstantin je napravio kompromis između mnogoboštva i Hrišćanstva - omogućivši njihovo spajanje, čime su u Hrišćansku crkvu uneseni mnogi mnogobožački običaji, učenja i verovanja, mnogobočtvo je u sučtini samo promenilo ime, a zadržalo sva svoja negativna obeležja.
Hršćani koji nisu prihvatali ovo mešanje i promene koje su se dešavale unutar crkve - bili su isključeni iz zajednice, i sa njima se postupalo krajnje nehumano.

Rimski imperator je nastavio da vrši ulogu vrhovnog pontifeksa sve do 376 nove ere - kada je imperator Gracijan iz Hrišćanskih razloga odbio ovu titulu.
Međutim, Damaskus - biskup crkve u Rimu, bio je izabran za ovu poziciju vrhovnog pontifeksa.
U ono vreme on je već 12 godina bio biskup - od 366 godine, a na to mesto bio je postavljen uticajem sveštenika svetog Karmela, visoke škole Vavilonske religije koju su osnovali Jezaveljini sveštenici (1 knjiga o carevima 18 i 19 poglavlje).

Godine 381 nove ere - glava Vavilonskog poretka i sveštenstva postala je upravitelj Rimske crkve, tako su Vavilon i Rim ujedinjeni u jedinstvo jednog verskog sistema -Rimokatolickoj crkvi, sa Vavilonskom religijom i sveštenstvom.
Ubrzo posle toga kada je biskup Damaskus postao vrhovni pontifeks - u crkvi su se počeli pojavljivati Vavilonski rituali, obicaji i učenja" ( Letter opposin the ecumenical acord p. 8 )
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Izrekao bih jednu misao za koju smatram da predstavlja osnov jednog temeljnog bibljskog istraživanja, a ona podrazumeva taktičnost u proučavanju, odnosno - upućuje na potrebu da se biblija proučava tematski, i da se odvoji jedno mesto gde će se praviti zapisnik. gde će se izvlačiti biblijske istine po temama, i tako ih i zapisivati sa naslovima, recimo "STVARANJE, PAD U GREH, BOŽJI PLAN SPASENJA, ZAKON, BOŽJI KARAKTER, ZAGROBNI ŽIVOT, HRISTOV DRUGI DOLAZAK..itd"

Misao koja treba da pokreće je "da se spoznamo učenje reči Božje, i na prvom mestu - šta je Božja volja"

Ono što može da prati jedno ovakvo proučavanje je to, da na osnovu pisma izmerimo učenja drugih crkava i elemente koji u njima postoje, da li ta učenja i elementi postoje u pismu, i da li su u skladu sa istinom zapisanom u njemu.

Dobro je i zapisati određena učenja crkava, i onda ih proveriti u pismu.

Ono što je najbitnije - to je molitva, da Gospod da prosvetljenje Duhom Svetim, da razumemo otkrivenja Božje reči.

Onaj ko ovako pristupi proučavanju sa ciljem da iz pisma spozna istinu, verujem da će istinu u potpunosti spoznati, i da će ga sam Bog blagosloviti, i usmeriti njegove korake na put spasenja.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog pomogao, Duhom Svetim!

Zanimljiv mi je Gospod Isus...

Pred Njega dodje čovek čije grehe Hristos vidi "kao na dlanu",
čije nedobrote "bruje u Njegovim Svetim ušima", čiji smradni
sebični motivi bazde u Njegovim Svetim nozdrvama ... a On...

Sve to "razgrne" kao da ga nema, nadje 1 dobru osobinu i izgovori:
"Gle, zaista je Izrailjac u kome nema lukavstva"!

I ko da ne poželi da Njega ima za Gospoda i prijatelja?

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Nisi ni komentarisao istorijske podatke koje sam dao, a ponavljaš kako očekuješ neke dokaze

Prokomentarisao sam ovo sve i oborio, nije lepo da obmanjujes ljude kako nisam to komentarisao, sve do jednog navoda sam prokomentarisao. Tripo je postavljao isti tekst kao i ti. I Antonija zna da sam to komentarisao. Vi samo lepite iste tekstove i nakon sto vam covek da odgovor opet lepite isto. Nista drugo.

Ovo gore nije nikakav dokaz paganizma!
Stavise to su lazi, kako je navodno to kasnije uvedeno a postojalo je od ranije, paljenje sveca na primer je postojalo jos od ranije iz vremena katakombi!

Nedelja je takodje postojala jos od ranije i nije je uveo konstantin, najraniji podaci o nedelji su iz 60. n.e.

Slavljenje Bozica tj. datum 25. decembar se kod Hriscana pominje i pre nego sto su mitraisti uopste i postojali kao religija. A istoricari tvrde da su upravo mitraisti preuzeli taj datum od Hriscana da bi parirali narastajucem Hriscanstvu a ne obrnuto.

Itd.. osenjivanje krstom, molitva za mrtve sve je to od ranije.. to je do treceg veka, necu ponovo da obaram ove gluposti..

Dok ovo kasnijih godina, je crkva takodje samo potvrdjivala raniju praksu koja se sprovodila, pa ako je nesto novo i uvela to nije u suprotnosti sa Pismom i ne predstavlja nikakav paganizam kao sto tvrdite!


Mire, ti ne želiš istinu.

To ne zelis ti!

Nemoj mene optuzivati za dvolicnost, kada se jasno vidi da ti ne zelis istinu!

Kada bi ti zeleo istinu, priznao bi da materijalnih dokaza za ovakvu tvrdnju o paganizmu u vidu istorijskih podataka izjava i tekstova, nema, osim ''verovanja da su slicnosti identicnosti".

Vi verujete da je neko lopov samo zato sto ima dugacak nos i buljave oci ili zato sto "lici na lopova"!

Nikakve dokaze nemate!

Onda lepo priznajte: "mi verujemo da ste lopovi jer licite na lopove"!

Nemojte ovo da isticete kao dokaze!!!
Slicnosti nisu dokazi!

Da isticete to samo kao vasu veru, ja bi rekao ok, "ljudi tako veruju"! Ovako isticati to kao dokaze je sramotno!

Ja cak i da sam na vasoj strani ne bi mogao ovako da obmanjujem ljude!

Po tome se vidi koliko sam ja iskren!
I tacka!

Ako imate materijalne dokaze navedite ih, ako nemate priznajte da nemate, kao i ja sto sam priznao!

Dakle navedite mi da je iko iz perioda 1. , 2. ili 3. veka izjavio da je "Crkva pretvorila paganske obicaje ili verovanja u Hriscanske"!?

To istorija ne belezi uopste!

Bog pomogao, Duhom Svetim!

Zanimljiv mi je Gospod Isus...

Pred Njega dodje čovek čije grehe Hristos vidi "kao na dlanu",
čije nedobrote "bruje u Njegovim Svetim ušima", čiji smradni
sebični motivi bazde u Njegovim Svetim nozdrvama ... a On...

Sve to "razgrne" kao da ga nema, nadje 1 dobru osobinu i izgovori:
"Gle, zaista je Izrailjac u kome nema lukavstva"!

I ko da ne poželi da Njega ima za Gospoda i prijatelja?

brat Toma
Ili je mozda rekao to sarksticno, pa je ovaj shvatio da ga Isus poznaje kao lazljivca.

Svejedno Gospod sve zna, i ne bismo smeli da budemo neiskreni, lukavi i da ovde izvrcemo istinu samo zato da bi opravdali svoju crkvu ili bilo koga.

Zato i kazem, da sam ja adventista, kojim slucajem, opet ne bi mogao da tvrdim da postoje dokazi o pretvaranju paganskih verovanja u Hriscanske jer ne postoje!

Nema materijalnih dokaza za to!

Da sam ja adventista, mogao bi da ih branim jedino tako sto bi rekao da eto "pretpostavljamo paganizam na osnovu slicnosti" , a ne kao sto ovi tvrde da imaju neke dokaze za paganizam a nemaju ih!

Dakle, jesmo li mi iskreni???
Ili smo lazljivci???

Svako neka prosudi sam sebe..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527

DAJ DOKAZE!

Jel ti znas sta su dokazi?

To nisu izjave istoricara, vec prezentovanje matetijalnih dokaza, u vidu tekstova iz tog perioda, svedoka iz tog perioda i ucesnika samih dogadjaja!

Trazio si ISTORIJSKE DOKAZE. Pronasao sam ih i dobio si ih i to je sve.

Zahteva se:


KO, GDE, KADA I ZASTO? [/QUOTE]


Pa to si dobio: Ko? Istoricar, profesor Bogoslovije Jevsevije Popovic.

GDE? U Cernovcima.
Kada? 1912. godine
Zasto? Zato da objasni studentima pravoslavne teologije kako se razvijalo crkbveno ucenje.

Mire, ako ti ne priznajes dokaze profesira teologije koji je tako ucio Bogoslove, onda ja nema sta vise da diskutujem sa tobom



1) KOG DATUMA SE TO DOGODILO?
[/QUOTE]
Glupo pitanje. To se nije desilo jednoga dana, negu u vreme razvitka crkvenog ucenja. Citaj sta covek pise.


2) KOJI SU TO UCESNICI U POMENUTOM DOGADJAJU PO IMENIMA, A KOJI UVODE PAGANIZAM?
[/QUOTE]
Uvecnici su vodje crkve.
.
3) KOJI SU SVEDOCI KOJI SU PRISUSTVOVALI CINU UVODJENJA PAGANSKIH OBICAJA, KOJI MOGU DA POSVEDOCE DA SE TO ZAISTA I DESILO!?
[/QUOTE]
Svedoci su one vodje koje su to uvodile. A to svedoci profesor pravoslavne Bogoslovije, profesor Jevsevije Popovic.

4) IZVESTAJI ISTORICARA IZ TOG PERIODA ILU DRZAVNIH ZVANICNIKA TE PROTIVNIKA HRISCANA KOJI POTVRDJUJU DA SE TO ZAISTA DESAVALO?
[/QUOTE]
To izjavljuje, potvrdjuje, i napisao je; prfosor J. Popovic. Ja verujem da je rekao istinu. Ako je on tako ucio PRAVOSLAVNE TEOLOGE, zar ti ne verujes da je rekao istinu. Nije valjda lago svoje studente.

5) PISANI IZVESTAJI ILI TRAGOVI SAME CRKVE IZ TOG PERIODA KOJI POTVRDJUJU POMENUTA DESAVANJA!
[/QUOTE]


"PLATONOVA FILOZOFIJA JE SVOJIM SADRZAJEM PRILICNO UTICALA NA CRKVENO UCENJE. I MNOGI SU U PRVIM VREMENIMA CRKVE GLEDALI, DA SPOJE CRKVENO UCENJE I PLATONOVU FILOZOFIJU.". Jevsevije Popovic,
Crtkvena Istorija knjiga I. str 98.

To ti je pismeni izvestaj Profesora teologije tvoje crkve.
"U prvim vremenima Crkve"

MIRE, TO SU DOKAZI TVOJE CRKVE KOJOMA SE UCE TEOLOZI, DOKAZI SU ZAPISANI I JA IH SAMO KAO TAKVE NAVODIM.



Ja sam te zamolio da mi das dokaze na cemu se temelje izjave ovih istoricara!
tRAZIO SI istorijske dokaze! dAO SAM TI IH. I TO JE SVE.
[/QUOTE]

TO SU ISTORIJSKI DIKAZI KOJE SI TRAZIO. DOBIO SI IH!


AKO TI U TO NE VERUJES, TO JE TVOJE PRAVO. i ZAVRSILI SMO OBVU DISKUSIJU.

Prokomentarisao sam ovo sve i oborio,

ODGOVOR: Prokomentarisao JESI, ali oborio nisi, niti imas cim da ih oboris.

Sve najbolje ti zelim

[/QUOTE]
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Trazio si ISTORIJSKE DOKAZE. Pronasao sam ih i dobio si ih i to je sve.

Nema tu ni "i" od istorije!
Samo pretpostavke na osnovu slicnosti!


Mire, ako ti ne priznajes dokaze profesira teo9logije koji je tako ucio Bogoslove, onda ja nema sta vise da diskutujem sa tobom

Ne prihvatam ja nicije tvrdnje bez dokaza! Ni tvoje niti bilo cije!

Glupo pitanje. To se nije desilo jednoga dana, negu u vreme razvitka crkvenog ucenja. Citaj sta covek pise.

Onda mi moras dati datume!

Postupno, kog datuma kada, koja osoba uvodi koji paganizam u crkvu sve sa imenima i prezimenima, potkrepljeno tekstovima i dokazima da je to uradjeno!?

Na cemu se temelji ova tvrdnja?
Ni na cem? Daj materijal!


Ucesnici su vodje crkve.

Njihova imena? Dokaz da je ta i ta osoba uvela paganizam?

Nista a? :)

Svedoci su one vodje koje su to uvodile. A to svedoci profesor pravoslavne Bogoslovije, profesor Jevsevije Popovic.

Molim imena i prezimena tih osoba, njihove izjave koje potvrdjuju da su oni licno zasluzni za uvodjenje paganizama ili izjave protivnika Hriscanstva iz tog perioda koje bi potvrdile da su gore pomenute osobe to ucinile???

Nista a? :)


To izjavljuje, potvrdjuje, i napisao; prfosor J. Popovic. Ja verujem da je rekao istinu.

Marko jel ti to mene zafrkavas?

Ti ocekujes od mene da ja verujem "rekla kazala" pricama?

Znaci da je on kojim slucajem rekao da na severnom polu zivi deda mraz sa patuljcima ti bi mu verovao?


Jako neozbiljno!

To ti je pismeni izvestaj Profesora teologije tvoje crkve.

Trazio sam pisani materijal iz vremena uvodjenja paganizma (1. 2. 3. vek) koji bi potvrdio da je do uvodjenja paganizama stvarno doslo! A ne izjave danasnjih istoricara bez dokaza!!!

Zar je to toliko tesko dati?

Vi rekoste da imate istorijske dokaze da je do uvodjenja paganizama doslo?

Pa gde su vam???


MIRE, TO SU DOKAZI TVOJE CRKVE KOJOMA SE UCE TEOLOZI, DOKAZI SU ZAPISANI I JA IH SAMO KAO TAKVE NAVODIM.

Tvrdnje istoricara nisu i dokazi, jer on mora svoju tvrdnju dokazati bibliografijom na kraju.

Ne uzima se svaka izjava istoricara kao da je iz usta Bozjih izasla!

Oni takodje i grese!

Ako se nesto uci na fax. to ne znaci da je to istinito. Crkva je bas zbog uticaja protestanata, bila prisiljena da ovo uvede u skole, jer su istoriju pisali upravo oni - protestanti.

Pre 1500. g, niko nije ni pomisljao bilo kakav paganizam u crkvi, ni jedan istoricar, kako to objasnjavas da do tog perioda niko nije ni tvrdio da je crkva paganska?

Znaci istorija je do tog perioda bila lazna, pa su odjednom dosli Luteranci i protestanti - "prosvetitelji" i napisali su pravu istoriju?

Ma ajd molim te!

Ovo je novokomponovana istorija masona (satanista), i crkva je do nedavno to pocela uciti. Jasno je ko beli dan!

TO SU ISTORIJSKI DIKAZI KOJE SI TRAZIO. DOBIO SI IH!

Bas ti hvala ni na cem!
Dokazao si da nemate NISTA!
Velika 0!

AKO TI U TO NE VERUJES, TO JE TVOJE PRAVO. i ZAVRSILI SMO OBVU DISKUSIJU.

Nemam ja sta da verujem ili ne verujem!

Kad mi budes dao materijalne dokaze o uvodjenju paganizama, slobodno ih postavi i cim ih das ako su validni, ja obecavam da cu preci na vasu stranu!

Pozdrav Marko.

I Bog neka te cuva, izvini ako sam malo ostar u diskusiji.

Izrekao bih jednu misao za koju smatram da predstavlja osnov jednog temeljnog bibljskog istraživanja, a ona podrazumeva taktičnost u proučavanju, odnosno - upućuje na potrebu da se biblija proučava tematski, i da se odvoji jedno mesto gde će se praviti zapisnik. gde će se izvlačiti biblijske istine po temama, i tako ih i zapisivati sa naslovima, recimo "STVARANJE, PAD U GREH, BOŽJI PLAN SPASENJA, ZAKON, BOŽJI KARAKTER, ZAGROBNI ŽIVOT, HRISTOV DRUGI DOLAZAK..itd"

Misao koja treba da pokreće je "da se spoznamo učenje reči Božje, i na prvom mestu - šta je Božja volja"

Ono što može da prati jedno ovakvo proučavanje je to, da na osnovu pisma izmerimo učenja drugih crkava i elemente koji u njima postoje, da li ta učenja i elementi postoje u pismu, i da li su u skladu sa istinom zapisanom u njemu.

Dobro je i zapisati određena učenja crkava, i onda ih proveriti u pismu.

Ono što je najbitnije - to je molitva, da Gospod da prosvetljenje Duhom Svetim, da razumemo otkrivenja Božje reči.

Onaj ko ovako pristupi proučavanju sa ciljem da iz pisma spozna istinu, verujem da će istinu u potpunosti spoznati, i da će ga sam Bog blagosloviti, i usmeriti njegove korake na put spasenja.

Ti mislis da ja sve to nisam ucinio?
I bas sve ucenje crkve sam pronasao u bibliji. Pobogu pa to je nasa Sveta Knjiga, ne moze biti suprotno.

Problem je u pogresnoj interpretaciji reci koju vi sprovodite, i nerazumevanju smisla teksta. Vec sam gotovo sve vase tvrdnje osporio upravo Pismom, ne nekom tradicijom ili usmenom predajom.

A to sto vi necete priznati, vas problem.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ne prihvatam ja nicije tvrdnje bez dokaza! Ni tvoje niti bilo cije!.

U pravu si! zato si i dobio ISTORIJKE DEOKAZE i to je sve.

Onda mi moras dati datume!.[/QUOTE]

Kakve datume????
Mire nemoj izvodidi cirkus sam sa sobvom.

Ne radi se tu o jednopm dogadjaju koji se desio jednog odredjenog dana u odredjeni sat.
Mire, u pitanju je PROCES KOJI JE PRAKTIKOVAN Vekovima.
LEPO TI JE TVOJ ISTORICAR OBJASNIO "u prvim vremenim" HRISCANSKE CRKVE.

AKO TO Ti NIJE DOVOLJNO POSALjI PITANJE autoru, A NE MEN.

Postupno, kog datuma kada, koja osoba uvodi koji paganizam u crkvu sve sa imenima i prezimenima, potkrepljeno tekstovima i dokazima da je to uradjeno!?.[/QUOTE]



Mire, DAJ MOLIM TE PRESTANI SA TIM GLUPOSTIMA.
Proces je trajao vekovima.
Bolje daje objasni nam gde u Nobvom zavetu pise da je dusa besmrtna? NIGDE.
Gde pise da postoje Mitarstva? Nigde!
Gde postoji uputstvo da se u pokoj duse drze dace i da se spomonje u Crkvi? Nigde!

Onda odakle i kada je takvo ucenje uslo u crkvu?
O takvim pojmovima pise profesor J. Popovic i mnogi drugi istoricari sto ti je Laodikaja prilozio.

Molim imena i prezimena tih osoba, njihove izjave koje potvrdjuju da su oni licno zasluzni za uvodjenje paganizama ili izjave protivnika Hriscanstva iz tog perioda koje bi potvrdile da su gore pomenute osobe to ucinile???


Mire, neprestano ponavljas isto. Daj ti nama iste podatke ko kada i iz kog razloga je uveo u Crkvu mnogobozacke obicaje? A Cinjenica je da ih ima dosta, naveo sam samo neke.



Trazio sam pisani materijal iz vremena uvodjenja paganizma (1. 2. 3. vek) koji bi potvrdio da je do uvodjenja paganizama stvarno doslo!

Pa to sam ti i prilozio. Provesor Bogoslovije koji uci buduce teologe tvoje Crkve dao ti je odgovor upravo ono sto se dasavalo prvih vekova o kojima govoris. Ako nemas nista drugo, nego ponavljuanje istih pitanja, zavrsili smo diskusiju po ovom pitanju.


Zar je to toliko tesko dati?

Vi rekoste da imate istorijske dokaze da je do uvodjenja paganizama doslo?.[/QUOTE]

Upravu si! Imamo isrtorijske dokaze i dalismo ih. Mi smo potpuno zadovoljni sa Istorisjkim objasnjenjima, a ti ako nisi, zao mi je.

Tvrdnje istoricara nisu i dokazi,.[/QUOTE]
Mire, ako tvrdnje istoricara nisju merodavne, onda ti nisi znao sta trazis!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, ako ti je tesko da shvatis istorijske dokaze koje smo izneli, ajde da ti pomognem:

Svi znamo da u nekim crkvama postoje ikone na zidovima crkava. To postoji i u tvojoj crkvi.

Mozes li nam kazati, ko, kada i na kom mestu je odobrio da se u crkvu unesu ikone?


Evo sta tvoj brat prof. Jevsevije Popovic o njima pise:

IKONE

“Ikona isprva nije bilo, jer su Judeji perhorescirali religiozne slike; ali malo po malo; po gde gde obzirom na evendjeosku slobodu dozvolise sebi upotrebljavanje, isprva samo simbolickih slika; te tako pocese upotrebljavati krst...

Naposletku je NEZNABOZACKA NAKLONSOT SLIKAMA SASVIM NADVLADALA Judejsko perhoresciranje slika...

Ali VECINA CRKVENIH UCITELJA NIJE ODOBRAVALA RELIGIJSKE SLIKE (IKONE) ni pri kraju ovog perijoda;

SINOD JE U LIBERISU (Liberis, Elvira) u Spaniji god. 306. ZABRANIO TAKVE SLIKE NA ZIDOVIMA CRKAVA, I NEKI CRKVENI UCITELJI, medju njima i crkveni istorik Jevsevije (+ 340) mladji savremenik pomenutog sinoda, nazivaju ih direktno NEZNABOZACKIM OBICAJEM, za kojim Hriscani ne treba da se povode.”
Prof. Jevsevije Popovic, Opca crkvena istorija, kniga I str. 423.

Mire, da li ti je poznato ko su ikonoduri i ikono klasti?

Da li ti je poznato koliko puta su ikone unosene u Crkvu i koliko puta su izbacivane iz Crkve?

Da li ti to doksazuje da su, ipak mnogobozacki obicaji postepeno uvodjeni u Crkvu?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top