Koja Crkva spasava?

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, ja sam ti izneo istorijske podatke, i to ranih istoričara, i crkvenih otaca, koji jasno tvrde da je mnogoboštvo bilo infiltrirano u Hrišćanstvo da bi se paganima omogućio lakši prelazak u novu veru.
Ako njima ne veruješ, onda nemamo šta više da diskutujemo, jer ti svesno odbacuješ te podatke.
Ti ne želiš istinu, već da zadržiš ljudske teorije.

Recimo, ja sam ti izneo reči jednog od savetnika cara Konstantina koji to jasno svedoči.

Euzebije ili Evsevije iz Cezareje (Εὐσέβιος, oko 275-339), poznat i kao Jevsevije Pamfil (Eusebius Pamphili - Evsevije [prijatelj] Pamfilov) bio je episkop rodne Cezareje od 311. i savetnik cara Konstantina posle Licinijevog poraza.
Za sobom je ostavio veliki broj dela od kojih se naročito ističe
istoriografsko delo Crkvena istorija i biografski spis Život Konstantinov.

Evo šta on kaže, uz mnoge druge izjave drugih svedoka iz tog vremena.

"Da bi preporučio novu veru neznabošcima, Konstantin je u nju uveo spoljne ukrase, na koje su neznabošci bili naviknuti u svojoj religiji" ( Euzebije )

Ti i pored ovih izjava govoriš da si nešto pobio.
To je krajnje bezumno, jer kako se mogu pobiti ovako jasni dokazi koji ti se prilažu.

Ponavljam, nikada Hrišćani nisu pravili kompromis sa mnogoboštvom, niti su praktikovali bilo kakve običaje, praznovali praznike, itd..
Imaš potpuno iskrivljeno shvatanje istorije prve crkve, jednom rečju - obmanut si od ljudi koji su iskrivili sve što se iskriviti može, samo da bi prikazali sebe kao nastavljače prvih Hrišćana, i ti to sve svesno radiš.
To je tvoja stvar.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Gospod i Bog naš!

Zanimljivo mi je da sam, čitajući o istoriji Crkve Hristove,
našao podatak o pomesnim Crkvama koje su tokom
Božanstvene Liturgije od spisa van Starozavetnog korpusa
imali samo knjigu "Pastir Jermin", koja nije ušla u kanon Novog Zaveta.
Ono što je kod mene ostavilo poseban utisak je da su
pojedini vernici, premda imajući samo usmene informacije
o došavšem Sinu Božijem a od spisa samo to apokrifno štivo - živote dali za Hrista,
ne odustajući od vere u Vaskrsloga Spasa našega!

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Reč Božja kaže "A SLUGA KOJI JE ZNAO VOLJU GOSPODARA PA JE NIJE ISPUNIO BIĆE MNOGO BIJEN"

Posedovanje malo svetlosti iskrenim srcem - jeste na spasenje.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Reč Božja kaže "A SLUGA KOJI JE ZNAO VOLJU GOSPODARA PA JE NIJE ISPUNIO BIĆE MNOGO BIJEN"

Posedovanje malo svetlosti iskrenim srcem - jeste na spasenje.

Bog te dobrom iznenadio!

Da, toga se i pribojavam, ja grešni sluga Božiji, suda i susreta sa
Živim Bogom.... Verujem da će neki biti "malo bijeni" ali da ću ja
biti mnogo bijen ... to zaslužujem. Znam me ja!

........................

Zanimljivo je kako si koristeći 7 reči koje se i u Novom Zavetu mogu pronaći
sklopio rečenicu koja ne stoji u Novom Zavetu.
Ne mislim da si pogrešio, i ja to radim a i mudriji od mene...

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Evo cele priče iz novog zaveta:

"A Gospod reče: Ko je dakle taj verni i mudri pristav kog postavi gospodar nad čeljadi svojom da im daje hranu na obrok?
Blago tom sluzi kog došavši gospodar njegov nađe da izvršuje tako.
Zaista vam kažem: nad svim svojim imanjem postaviće ga.
Ako li kaže sluga u srcu svom: Neće moj gospodar još zadugo doći; i stane biti sluge i sluškinje, i jesti i piti, i opijati se;
Doći će gospodar toga sluge u dan kad se ne nada, i u čas kad ne misli, i raseći će ga, i deo njegov metnuće s nevernima.
A onaj sluga koji zna volju gospodara svog, i nije se pripravio, niti učinio po volji njegovoj, biće vrlo bijen;
A koji ne zna pa zasluži boj, biće malo bijen. Kome je god mnogo dano mnogo će se iskati od njega; a kome predaše najviše najviše će iskati od njega."
( Jevanđelje po Luki 12. 42 - 47 )

Priča je simbolična, ali je Isus ispričao sa ciljem da ukaže na veličinu suda Božjeg koji će primiti ljudi po svojim delima.

Lično smatram da posedovanje malo svetlosti iskrenim srcem, i njeno primenjivanje u ličnom životu - jeste na spasenje.

Sa druge strane, jasno je da se ovi ljudi iz Isusove priče nisu ni potrudili da spoznaju Božju volju, dok su drugi poznali ali je nisu održali, i zato Isus govori o meri suda.

Oni o kojima ja govorim su iskreni ljudi koji su spoznali određenu svetlost istine i primenili je, i oni neće biti izgubljeni, već će im Bog dati po primljenoj svetlosti, i spremnosti da po njoj žive.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog ti pomogao i niko ti ništa ne mogao!

Slažem se sa tvojim rečima da je "priča je simbolična,
i da ju je Gospod Isus ispričao sa ciljem da ukaže na veličinu suda Božjeg
koji će primiti ljudi po svojim delima."

Uzdam se u Boga Jedinoga da ću obrok iz Njegovih Ruku
uzimati redovno e da bih služio i poslužio bližnjima u Crkvi ili van nje,
na slavu Božiju da to bude.

brat Toma
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Bog ti pomogao i niko ti ništa ne mogao!

Slažem se sa tvojim rečima da je "priča je simbolična,
i da ju je Gospod Isus ispričao sa ciljem da ukaže na veličinu suda Božjeg
koji će primiti ljudi po svojim delima."

Uzdam se u Boga Jedinoga da ću obrok iz Njegovih Ruku
uzimati redovno e da bih služio i poslužio bližnjima u Crkvi ili van nje,
na slavu Božiju da to bude.

brat Toma

Brate Tomo,
Hvala ti na ovako kratkom komentaru ali je veoma znacajan, podize veru i uzdize nadu u Bozija obecanja. Neka te milostivi Bog blagoslovi zajedno sa tvojim domom.

Sve najbolje


Cekamo da nam brat Mire odgovori na pitanja koja sam mu postavio i da objasni izjavu o uvodjenju ikona u Crkvu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, kako ti razumes ovu izjavu:
"A bez vere nije moguce ugoditi Bogu; jer onaj koji hoce da dodje k Bogu; valja da veruje da ima Bog i da placa onima koji Ga traze." Jevrejima 11,6.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Euzebije ili Evsevije iz Cezareje (Εὐσέβιος, oko 275-339)...

"Da bi preporučio novu veru neznabošcima, Konstantin je u nju uveo spoljne ukrase, na koje su neznabošci bili naviknuti u svojoj religiji" ( Euzebije )

Euzebije navodi:

"da su hrišćani s pravom dali prednost jevrejstvu nad paganstvom i da Stari zavet predstavlja izvor za grčku filozofiju."

Znaci Euzebije tvrdi, ono sto sam ja i ranije isticao - da je sve u nasoj crkvi "Jevrejskog" a ne kako protestanti navode "paganskog" porekla!

Ako je Konstantin i trazio da se Hriscanskoj veri dodaju raskos i spoljnji ukrasi koji bi privukli pagane, svakako da crkva po Euzebijevim recima bira da svoju raskos bazira na "jevrejstvu" a ne na "paganstvu"!

Dakle pobija vas sam Euzebije!
Interpretacija njegovih gornjih reci je netacna i izvucena van konteksta!

Euzebije nije tvrdio da je crkva "uvela paganstvo" vec da je konstantin trazio raskos, a crkva je onda tu svoju raskos bazirala na "jevrejstvu"!!!

Navedi mi izvor tih reci odakle si citirao, da bih ti dokazao kako izmisljas (da sad ne trazim po netu)!!!

Cekamo da nam brat Mire odgovori na pitanja koja sam mu postavio i da objasni izjavu o uvodjenju ikona u Crkvu.

Ikone imas i po katakombama, odnosno slike. A umetnost koja je danas prisutna po zidovima crkava je identicna slikarstvu na sinagogama iz Hristovog vremena. Kada posmatras sinagogu iz Hristovog vremena kao da posmatras pravoslavnu crkvu. Vec sam postavljao slike sinagoga iz Hristovog vremena.

(Dura Europos Synagogue)
Sinagoga iz 244. n.e.

63ff7d5e123b359fdf9d448cd628d25f.jpg


Sve je bazirano na jevrejstvu, a to ti svedoci i gore pomenuti Euzebije.


"Hrišćani [su] s pravom dali prednost jevrejstvu nad paganstvom"
(Euzebije 275-339)

Nikakvog kasnijeg uvodjenja ikona nema, vec samo potvrdjivanje postojeceg stanja.

Ja sad treba da pobijam ono sto sam vec pobio!

Necu, jer ja znam o cemu pricam, i nije mi do dokazivanja. Trazim od vas izjave o paganstvu iz 1,2 i 3. veka, radi sebe , da mi dokazete da vidim da ja nisam nesto prevideo.

A ocigledno nisam, jer ne dajete nista!
Samo mi skrecete temu, kao da ja vas napadam. Ja samo hocu odgovore!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, znam da ti je nezgodno da komentarises izjave pravoslavnog istoricara.
Nije na mestu da ga proglasis nepostenim i da iznosi neistinu, a jos ti teze pada da priznas da nemas cime da odbranis svoje price.

Biblija ne zabranjuje umjetnost, ali Druga zapovest zabranjuje klanjanje i sluzenje bilo kome predmetu. Ti to dobro znas da je tako.

Ponovo trazim od tebe da pred svima kazes da li je Popovic izneo istinu ili nije:


“Ikona isprva nije bilo,
jer su Judeji perhorescirali religiozne slike; ali malo po malo; po gde gde obzirom na evendjeosku slobodu dozvolise sebi upotrebljavanje, isprva samo simbolickih slika; te tako pocese upotrebljavati krst...

Naposletku je NEZNABOZACKA NAKLONSOT SLIKAMA SASVIM NADVLADALA Judejsko perhoresciranje slika...

Ali VECINA CRKVENIH UCITELJA NIJE ODOBRAVALA RELIGIJSKE SLIKE (IKONE) ni pri kraju ovog perijoda;

SINOD JE U LIBERISU (Liberis, Elvira) u Spaniji god. 306. ZABRANIO TAKVE SLIKE NA ZIDOVIMA CRKAVA,
I NEKI CRKVENI UCITELJI medju njima i crkveni istorik Jevsevije (+ 340) mladji savremenik pomenutog sinoda, nazivaju ih direktno NEZNABOZACKIM OBICAJEM, za kojim Hriscani ne treba da se povode.”
Prof. Jevsevije Popovic, Opca crkvena istorija, kniga I str. 423.

Viodis Mire, tu ti je dato vreme pocetak 4. veka. Dato ti je cak i ime Jeusevije istoricar iz onoga vremna.

Shvatmo da ti je veoma nezgodno da komentarises ove istoriske izjave, jer su one same po sebi potpuino jasne, ali od tebe trazimo da kazes da li je Popovic izneo istinu ili zabludu?


Sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top