Koja Crkva spasava?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, tvoje dokaze jos nismo videli, a dokazi Jevsevija Popovica su sledeci:

Nema tvoj Popovic citate na kojima temelji svoje tvrdnje!

On prepricava istoriju, kao i ja sto prepricavam, ono sto sam citao!

Smesan si Marko sa tim Popovicem i ponavljanjem jednog istog. Cemu to?

Zasto ne postavis bibliografiju na kojoj Popovic temelji tvrdnje pa da zajedno osmotrimo ima li u njegovom zakljucku istine?

Ne smes, zato sto znas da on prica bezveze, i nema dokaza!

Osim toga, Jurivaka nas je upozorio da smo van teme, pa se tako i ponasajmo. Vec sam ti odgovorio na drugoj temi.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nema tvoj Popovic citate na kojima temelji svoje tvrdnje!

On prepricava istoriju, kao i ja sto prepricavam, ono sto sam citao!

Smesan si Marko sa tim Popovicem i ponavljanjem jednog istog. Cemu to?

Zasto ne postavis bibliografiju na kojoj Popovic temelji tvrdnje pa da zajedno osmotrimo ima li u njegovom zakljucku istine?

Ne smes, zato sto znas da on prica bezveze, i nema dokaza!

Osim toga, Jurivaka nas je upozorio da smo van teme, pa se tako i ponasajmo. Vec sam ti odgovorio na drugoj temi.

Dobro jutro brate Mire,
Jurivaka nas jeste opomenuo ali nas nije poslao na temu masoneriji da tamo raspravljamo o ovim pitanjima. Mene masoni ne zanimaju.

Drugo, za mene je ono sto je profesor crkvene istorije napisao DOKAZ, a ako ti ne verujes u to, onda dovodis u pitanje ucenje Pravoslavne crkve, jer on je ucio buduce pravoslavne teologe.
To je najbolja Crkvena istorija i covek je ubjektivan.

Trece, cinjenica je da se u nekim crkvama nalaze ikone kao sto se i u tvojoj nalaze, to je najveci dokaz, a ne ono sto Popovic pise.


Cetvrto, cinjenica je da se te ikone obozavaju u Crkvi. Ti kazes da ste to uzeli od Jevreja, a ja sam to odbacio. Medjutim, setio sam se jednog slucaja kod Jevreja da se, ipak jesu klanjali predetu, a to je onda kada su se klanjali zalatvom teletu koga su nazvali bogom koji ih je izveo iz Egipta. Jeste li iz toga uzeli klanjanje ikonama?

Peto, Popovic ne prepricava cinjenice samo, on ti je izneo jasne dokaze. Naveo je sinod u Spanijei koji je zabranio unosenje ikona u crkvu. Dao ti je i godinu kada je to bilo 306. godine. Izjavio je da su mnogi crkveni ucitelji zabranjivali unosenje ikona u crkvu i sluzbu istima "nazivajuci ih neznabozackim obicajem za kojim hriscani ne treba da se povode".

Za mene ti dokazi su dovoljni, a ako za tebe nisu, zao mi je.

Mislim da smo zavrsili sa ikonama.

Sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
za mene je ono sto je profesor crkvene istorije napisao DOKAZ, a ako ti ne verujes u to, onda dovodis u pitanje ucenje Pravoslavne crkve, jer on je ucio buduce pravoslavne teologe.

Marko ti si nemoguc!

Ja ne dovodim u pitanje ucenje PC, vec tumacenje istorije koje je netacno!

Moja crkva, katolicka ili pravoslavna sve do 1500. godine nije posedovala ovakvo tumacenje istorije gde se tvrdi neka veza sa paganizmom.

To je ubaceno kasnije nakon pojave protestantizma a pre toga takav pogled nije postojao, niti u crkvi niti u profanoj istoriji!

Dakle istorija vam je lazna!

To je najbolja Crkvena istorija i covek je ubjektivan.

Covek nije objektivan, jer da je objektivan on bi iza sebe imao istrazivacki rad..

Gospodin ne nudi dokaze za ono sto prica, nego prepricava istoriju. A ti ne postavljas bibliografiju sa kraja teksta, kojom bi se potvrdile ove njegove tvrdnje!

A zasto? Zato sto dokaza i nema!!!

Dakle, ne mozemo mi prihvatiti nesto samo zato sto je to rekao autoritet!

Ja bih ovde mogao da ti postavim Barta Ehrmana, strucnjaka za drevne jezike i manuskripte, koji tvrdi da je biblija falsifikovana.

I sta ces onda?

Hoces li prihvatiti njegove tvrdnje samo zato sto je on autiritet?

Suludo je da ti od mene ocekujes da ja verujem Popovicevim navodima "samo zato sto je on tako rekao"!!!

Trece, cinjenica je da se u nekim crkvama nalaze ikone kao sto se i u tvojoj nalaze, to je najveci dokaz, a ne ono sto Popovic pise.

Ne razumem, sta ikone dokazuju?
Naravno da ih ima! I na to sam odgovorio. Pa bilo ih je i po sinagogama, u pitanju je isti pravac u slikarstvu. One su identicne onim na sinagogama iz Hristovog vremena. To je najveci dokaz da smo mi to preuzeli od jevreja a to tvrdi i euzebije, a takve slike su se crtale i po katakombama.

Onda su i rani Hriscani bili pagani, jer su slikali takve slike!

Cetvrto, cinjenica je da se te ikone obozavaju u Crkvi.

Posredno obozavanje preko slika i kipova je dozvoljeno. Tako je Mojsije podigao zmiju u pustinji koja je bila predstava Hrista, i oni su "posredno preko zmije iskazivali veru u Isusa".

Dakle "posredno obozavanje preko slika i kipova (predmeta) je dopusteno"!

Kao i "predstave Boga" u obliku kipova i slika, i zmija je bila "slika (predstava) Hrista"!

Sama Biblija vas demantuje, kao i hramska sluzba kod jevreja, posude, sveti predmeti, oltar, kipovi andjela, koji su smatrani svetima i prema njima se odnosilo sa strahopostovanjem.

Ti kazes da ste to uzeli od Jevreja, a ja sam to odbacio.

Ti odbacio? Pa sta me briga sta ti odbacujes, tvoja volja. To nisam ja izmislio.

Medjutim, setio sam se jednog slucaja kod Jevreja da se, ipak jesu klanjali predetu, a to je onda kada su se klanjali zalatvom teletu koga su nazvali bogom koji ih je izveo iz Egipta. Jeste li iz toga uzeli klanjanje ikonama?

Dragi moj Marko, druga zapovest protiv gradnje likova se odnosi na "druge bogove". Jevreji su napravili druge bogove i klanjali se.

"ovo su bogovi koji su te izveli iz egipta". Pise u "mnozini".

Osim toga, oni su obozavali predmet, njima to nije bila predstava boga Jahvea.

Pogresno tumacite 2. zapovest.

Peto, Piopovic ne prepricava cinjenice samo, on ti je izneo jasne dokaze. Naveo je sinod u Spanijei koji je zabranio unosenje ikona u crkvu. Dao ti je i godinu kada je to bilo 306. godine.
Marko, on prepricava!

Kakav sinod 306. godine?

To je bio lokalni crkveni sabor i nema znacaj. To je bilo u vreme Dioklecijana, najveceg progona Hriscana.

Ako ti iz tog perioda imas da su oni koje su bacali lavovima "imali slike", to je najveci dokaz nama u prilog!

Kako mogu ovi "idolopoklonici sa slikama umirati za Hrista"!?

Na katakombama su takodje oslikavali slike i crtali ih po zidovima. I to je ostalo kao obicaj i to veze sa paganstvom nema kao sto se interpretira, vec su oslikavali prizore iz biblije..

Inace bi ti morao da tvrdis da su oni koji su umirali za Hrista bili pagani!

Izjavio je da su mnogi crkveni ucitelji zabranjivali unosenje ikona u crkvu i sluzbu istima "nazivajuci ih neznabozackim obicajem za kojim hriscani ne treba da se povode".

Jos su i sluzili ikonama, a ziveli u vreme najveceg progona , pa su ih bacali lavovima i ubijali, i morali su biti spremni da umru za veru, a ovamo su izdali Hrista praveci idole?

Gluposti!

Daj izvor tog citata!

Ako nesto citiras iz drevnog dokumenta, bilo ti ili profesor, postavite izvor odakle ste to uzeli!

Za mene ti dokazi su dovoljni, a ako za tebe nisu, zao mi je.

To nisu nikakvi dokazi. Prepricavate sta je neko nekada davno rekao, a niste naveli izvor odakle ste to uzeli!

NAVEDI IZVOR DREVNOG TEKSTA I DAJ LINK DA MOZEMO DA PROVERIMO!

 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527

Marko ti si nemoguc!

Ja ne dovodim u pitanje ucenje PC, vec tumacenje istorije koje je netacno!

Moja crkva, katolicka ili pravoslavna sve do 1500. godine nije posedovala ovakvo tumacenje istorije gde se tvrdi neka veza sa paganizmom.

To je ubaceno kasnije nakon pojave protestantizma a pre toga takav pogled nije postojao, niti u crkvi niti u profanoj istoriji!

Dakle istorija vam je lazna!

Mire, ili ti ne poznajes istopriju, ili pokusavas da se na nedostojan nacin izvuces iz jame koju si sam sebi iskopao.
Pre svega ja se iskljucivo ovoga puta drzim Vase istorije, a ne zelim da navodim advetisticke podatkte.

Zar nisi ti ovio napisao:
--------------------
"Marko, sta hoces od mene?
Da kazem da je Popovic izneo neistinu?

Evo, jasno i glasno:

POPOVIC JE REKAO NEISTINU!!!

Jesi li sad zadovoljan?"
-----------
Znaci ovde si priznao istinu, pa onda sada kaze nama:
Dakle istorija vam je lazna.

Pa to nije nasa istorija nego istirija TVOJE CRKVE i ti tvrdis da je lazno. A malo pre si priznao da je istinita.

Posle ovoga ja nema sta da komentarism o ovome.

Lepo sam ti naveo DOKAZ gde Popovic iznosti tacan podatak Sinoda u Elviri koji je 306 zabranio sllike u crkvama. Tu ti je dao mesto, one koji su doneli odluku, i godinu. Mire to je dokaz a ne prepricavanje, kako ti tvrdis.

Mozes li nam reci koliko puta su ikone unosene u crkvi i koliko puta su izbacivane?
Da li ti je poznato koju odluku je doneo Sabor 754?

"Sabor u Parizu 825. izjasnio se opet protiv postovanja ikona."


Da li ti je poznato da se borba oko ikona vodila najmanje vekovima..
Pitao sam te ko su Ikonaklasti i Ikonoduri? Na to pitanje nisi odgovorio.
Prema tome Popovic ninje izmislio sto je napisao on to potvrdjuje cinjenicama, i to je sve.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pa to nije nasa istorija nego istirija TVOJE CRKVE i ti tvrdis da je lazno.
Dobro Marko da li se mi ovde igramo gluvih telefona?

Lepo sam ti rekao da nasa crkva pre 1500. (pre pojave protestantizma) , nije tako tumacila istoriju!

Ni profana (svetska) istorija pre pojave protestantizma nije ucila da je crkva "preuzela paganska ucenja ili obicaje"!!!

To je novijeg datuma, i nastaje kao posledica pojave protestantizma (prvi put to cujemo od strane pojedinih protestantskih skolara) , zatim se polako uvlaci i u svetsku istoriju a potom i u crkvu.

Slicno je i sa evolucijom, koja se uvukla u udzbenike nase crkve i istorije, ali je to neistina, kao i ovo.

Nije sve sto se uci na faxu istina.

Neprijatelj pokusava da ubaci lazi. A crkva prevarena evolucijom i paganizmon misleci da je to naucna cinjenica uskladjuje sa biblijom i trazi opravdanje u pokusaju da
ga minimizuje.

Hvala Bogu, pa je sve vise Pravoslavaca koji shvataju te lazi, i nece drugo trebati da se to izbaci iz skolstva.

Posle ovoga ja nema sta da komentarism o ovome.

Pa i nemas sta da komentaeises Marko.

Pre 1500. niko nije ucio da je "crkva preuzela paganstvo". Dakle, ni tvoja zvanicna istorija to nije ucila pre pojave protestantizma!

Protestanti su uveli ovu novotariju!

Vrati se malo unazad, niko od istoricara nije ovo tvrdio pre Martina!!!


Imate laznu istoriju!


Lepo sam ti naveo DOKAZ gde Popovis iznosti tacan podatak Sinoda u Eviri koji je 306 zabranio sllike u crkvama. Tu ti je dao mesto, one koji su doneli odluku, i godinu. Mire to je dokaz a ne prepricavanje, kako ti tvrdis.

Ja sam ti lepo odgovorio da je u to vreme trajao najzesci progon Hriscana, i da su ovi postovaoci ikona bili bacani lavovima?

Hoces reci da su idolopoklonici stradali u ime Hristovo?

Pa ovo je uvreda za sve generacije Hriscana koji su svoj zivot dali za njega.
Vi pljujete na njih i nazivate ih "paganima"!

I upravo je ovaj dogadjaj najveci dokaz da je postovanje ikona legalno, i da nije uvedeno u vreme konstantina i sta ti ja znam koje gluposti sve pisete, jer Konstantin tada nije ni bio na vlasti.

Dakle to je praksa od ranije!

Konstantin ne uvodi slike i relikvije, vec su one postojale od ranije, imali su ih prvi mucenici, slikali su ih po katakombama i sl.. dok su se krili od progona i smrti..

To svedoci i Euzebije Cezarejski!

Citate onih koji ovo nazivaju "paganizmom" nemate!

Vi ponavljate fraze,"rekla - kazala".
A Popovic ne navodi izvor za ove citate.

I ti to znas!

Zato ti i ne dajes izvor citata!


Mozes li nam reci koliko puta su ikone unosene u crkvi i koliko puta su izbacivane?
Da li ti je poznato koju odluku je doneo Sabor 754?
Bas me briga za 754!

Ja trazim da mi dokazete da je do 3. veka crkva vec bila u otpadu!

Ako do tog perioda nemamo otpad, onda ga nije ni bilo, jer se sva teologija temelji na onoj do 3-4.veka a kasnije se samo potvrdjivala na saborima (zbog jeretika poput vas).


"Sabor u Parizu 825. izjasnio se opet protiv postovanja ikona."

Bas me briga!

Ja trazim dokaze da je do 3. veka crkva vec bila u otpadu.


Da li ti je poznato da se borba oko ikona vodila najmanje vekovima..
Pitao sam te ko su Ikonaklasti i Ikonoduri? Na to pitanje nisi odgovorio.
Prema tome POpovic ninje izmislio sto je napisao on to potvrdjuje cinjenicama, i to je sve.

Popovic nije pisao cinjenice , on prepricava istoriju!

Naravno da znam ko su..

Vi Euzebija Cezarejskog smestate u ikonoklaste a on to nije bio!

Izvrcete istoriju!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Dobro Marko da li se mi ovde igramo gluvih telefona?

Lepo sam ti rekao da nasa crkva pre 1500. (pre pojave protestantizma) , nije tako tumacila istoriju!


Mire, umesto da resavas problem, ti ga jos povecavas.
Sta ti znacu? Znaci da tvoja Crkve ne samo da je napustila temelje Hriscanstva, iznete u Bibliji, u novije vreme pocela je da prepravlja i istoriju. Jesi li to mislio?



To je novijeg datuma, i nastaje kao posledica pojave protestantizma (prvi put to cujemo od strane pojedinih protestantskih skolara) , zatim se polako uvlaci i u svetsku istoriju a potom i u crkvu.

Mire brate, daj priberi se malo! Da li ti hoces time da posvedocis istinu kako su se u proslosti strana ucenja uvukla u Crkvu i da se ona i danas postepeno uvlace?

Nije sve sto se uci na faxu istina.

Neprijatelj pokusava da ubaci lazi. A crkva prevarena evolucijom i paganizmon misleci da je to naucna cinjenica uskladjuje sa biblijom i trazi opravdanje u pokusaju da
ga minimizuje.

Mire, oviom si rekao veliku misao! "Nije sve sto se uci na faksu istina". Zavisi na kom faksu. Da li ovim hoces da kazes da je Popovicevo predavanje Crkvene istorije na faksu, pogresno i protiv ucenja Crkve? To je upravo ono sto Popovic iznosi u svojopj crkvenoj istoriji, ono sto se u proslim vekovima uvuklo u Crkvu.

Hvala Bogu, pa je sve vise Pravoslavaca koji shvataju te lazi, i nece drugo trebati da se to izbaci iz skolstva.

Mire, ili ja tebe uopste ne razumem, ili su to ozbiljne izjave. Ti ovim tvrdis da u Crkvi postoje kriva ucenja, da se ta kriva ucenja cak pedaju buducim teolozima, ali ocekuje se reagovanje vernika pa ce se ta lazna ucenja, mozda, tada izbaciti ic ucenja Crkve. Jesi li to rekao?
Ako je to tako, onda je vaspitanje buduce generacije svetenika pod velikim pitanjem.


Pa i nemas sta da komentaeises Marko.

Pre 1500. niko nije ucio da je "crkva preuzela paganstvo". Dakle, ni tvoja zvanicna istorija to nije ucila pre pojave protestantizma!

Protestanti su uveli ovu novotariju!

Mire, ili ti ne poznajes dobro istoriju ili pricas nesto novo?
Prouci bolje Bibliju i Istoriju crkve pa ce ti biti makar malo jasnije.
Oduvek je bilo problema u Crkvi, i to u svakoj, ne samo u tvojoj. Iz tog razloga Pavle daje mnogobrojne savete vernuicim. Cak Hristos govori o problemima u Crkvi.

Samo ti mislis da je nekad Crkva bila savrsena pa je otpala od istine i vernici imaju duznost da je vrate na pravi put.

Vrati se malo unazad, niko od istoricara nije ovo tvrdio pre Martina!!!

Pa ako je to istina, onda je tvoj Martin izvrsio Reformu i u tvojoj Crkvi.

Sve najbolje

 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, umesto da resavas problem, ti ga jos povecavas.
Sta ti znacu? Znaci da tvoja Crkve ne samo da je napustila temelje Hriscanstva, iznete u Bibliji, u novije vreme pocela je da prepravlja i istoriju. Jesi li to mislio?

Kao prvo nema dokaza da je moja crkva napustila temelje Hriscanstva i to niste dokazali niti jednim istorijskim navodom koji je zapisan u antickim spisima.

Dakle, ne nudite nikakve dokaze!

Kao drugo, n
ije crkva prepravila istoriju, to ste ucinili vi protestanti udruzeni sa masonima (satanistima).

Nasa crkva samo "nije prepoznala tu prevaru" na vreme, tj. laznu istoriju koju pisete!

Hristos je rekao da ce satana "pokusati da prevari cak i izabrane" i t
o se danas desava.

Dakle, pre 1500. god. (pre pojave reformacije), crkvena i profana istorija ne poznaje paganizam u crkvi. Kasnije dolazite vi i pisete drugaciju pricu u kojoj smo mi pagani a vi sveci!

Samo sto je ta prica lazna!

1900 godina nismo bili pagani i odjednom postali, kad su vasi protestantski skolari preuzeli katedre..

Najveca laz!


Mire brate, daj priberi se malo! Da li ti hoces time da posvedocis istinu kako su se u proslosti strana ucenja uvukla u Crkvu i da se ona i danas postepeno uvlace?

Hristos je rekao da ce satana "pokusati da prevari i izabrane"! Sta je tu cudno?

Ovde se radi o podmetanju lazne istorije, koju je vecina prihvatila.

Pa i kod adventista su se uvukla lazna ucenja. I vama podmecu bubnje i rock muziku, pa sami svedocite o uvlacenju stranih elemenata.

Miroslav Pujic profesor na ATF uci da bubnjevi mogu da se koriste!

Da li je vasa crkva onda pala ili stoji?

Nije ni nasa crkva pala, vec je u ovim zadnjim danima na ispitu!

Rekao sam da se ljudi vec osvescuju u tom pogledu...

Ne budi pristrasan.


Mire, oviom si rekao veliku misao! "Nije sve sto se uci na faksu istina". Zavisi na kom faksu. Da li ovim hoces da kazes da je Popovicevo predavanje Crkvene istorije na faksu, pogresno i protiv ucenja Crkve? To je upravo ono sto Popovic iznosi u svojopj crkvenoj istoriji, ono sto se u proslim vekovima uvuklo u Crkvu.

Marko, vi i sami svedocite o uvlacenju stranih ucenja i prakse kod vas, To se uci i na vasem faxu (primer je rock muzika i bubnjevi), pa to ne znaci da vam je crkva pala.

Tako nije ni nasa!


Mire, ili ja tebe uopste ne razumem, ili su to ozbiljne izjave. Ti ovim tvrdis da u Crkvi postoje kriva ucenja, da se ta kriva ucenja cak pedaju buducim teolozima, ali ocekuje se reagovanje vernika pa ce se ta lazna ucenja, mozda, tada izbaciti ic ucenja Crkve. Jesi li to rekao?
Upravo tako Marko, pa i kod vas postoje liberalniji teolozi kao Miroslav Pujic koji uce studente pogresno i uvode novotarije, koji cak tvrde da bubnjevi nisu nista lose, iako to nije zvanican stav crkve od pocetka, dakle uvuklo se to i u praksu i cak se predaje i buducim teolozima...

Isti je slucaj i kod nas!


Ako je to tako, onda je vaspitanje buduce generacije svetenika pod velikim pitanjem.

Takodje i kod vas!

Mire, ili ti ne poznajes dobro istoriju ili pricas nesto novo?

Ja iznosim cinjenice!

Pre 1500. (dakle, pre pojave protestantizma) crkva, ni profana istorija nije tvrdila da je doslo do mesanja vere Hriscanstva sa paganizmom!

To su izmislili protestanti i uveli u istorijske knjige (poduprti masonima) a onda je nasa crkva takodje bila prevarena, misleci da je nesto novo pronadjeno..

Dakle ako je iko ovde lazljivac i prevarant, onda ste to vi! Jer ste podmetnuli laznu istoriju!


Prouci bolje Bibliju i Istoriju crkve pa ce ti biti makar malo jasnije.
Oduvek je bilo problema u Crkvi, i to u svakoj, ne samo u tvojoj. Iz tog razloga Pavle daje mnogobrojne savete vernuicim.

Marko, oduvek je bilo problema u crkvi, ali mi ovde govorimo o "padu kompletne crkve", a ne o problemima!

To sto se tu i tamo javljao neki jeretik koji je odvlacio ucenike, nije nista. Nego vi tvrdite da je celokupna Hriscanska crkva pala i prihvatila jereticko ucenje, a to istorijski nije tacno, a posto nije onda ste morali da
izmenite istoriju...

Vi ste od prave crkve napravili otpadnike, a od otpadnika ste nacinili pravu crkvu!


Cak Hristos govori o problemima u Crkvi.
Samo ti mislis da je nekad Crkva bila savrsena pa je otpala od istine i vernici imaju duznost da je vrate na pravi put.

To ti mislis!

Za mene crkva nikada nije bila savrsena! Alii nije ni pala, i ne pise da ce pasti, vec samo da ce biti sekti koje ce se odvajati od nje i odvoditi ucenike za sobom. A crkva stoji cvrsto kao i Hristos!


Pa ako je to istina, onda je tvoj Martin izvrsio Reformu i u tvojoj Crkvi.

Isto kao i Miroslav Pujic u tvojoj!



Takodje.

Nema Mirea ni od korova!

Ne visim na forumu ko neki, imam zivot.

Ja ne mogu vecito da pisem jedno isto i ponavljam, a ti mislis da ces ponavljanjem postici nesto?

Kod mene neces, jer ja trazim dokaze i samo dokaze, a ti ih nisi dao!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Kao prvo nema dokaza da je moja crkva napustila temelje Hriscanstva i to niste dokazali niti jednim istorijskim navodom koji je zapisan u antickim spisima.

Dakle, ne nudite nikakve dokaze!

Ovo ti je DOKAZ:


“Ikona isprva nije bilo, jer su Judeji perhorescirali religiozne slike; ali malo po malo; po gde gde obzirom na evendjeosku slobodu dozvolise sebi upotrebljavanje, isprva samo simbolickih slika; te tako pocese upotrebljavati krst...


Naposletku je NEZNABOZACKA NAKLONSOT SLIKAMA SASVIM NADVLADALA Judejsko perhoresciranje slika...

Ali VECINA CRKVENIH UCITELJA NIJE ODOBRAVALA RELIGIJSKE SLIKE (IKONE) ni pri kraju ovog perijoda;


SINOD JE U LIBERISU (Liberis, Elvira) u Spaniji god. 306. ZABRANIO TAKVE SLIKE NA ZIDOVIMA CRKAVA, I NEKI CRKVENI UCITELJI medju njima i crkveni istorik Jevsevije (+ 340) mladji savremenik pomenutog sinoda, nazivaju ih direktno NEZNABOZACKIM OBICAJEM, za kojim Hriscani ne treba da se povode.”

Prof. Jevsevije Popovic, Opca crkvena istorija, kniga I str. 423.

Kao drugo, n
ije crkva prepravila istoriju, to ste ucinili vi protestanti udruzeni sa masonima (satanistima).[/QUOTE]

Miore, poceo si da llupas gluposti!

To znaci da smo mi u TVOJU CRKVU uveli neznabostvo i masoneriju.
I da se to mnogobostvo i masonerija i danas upotrebljava u vasim Teoloskom skolama.
Mire, kad bi to bila istina onada bi to bio totalni otpad od hriscanstva u tvojoj Crkvi.

Dakle, pre 1500. god. (pre pojave reformacije), crkvena i profana istorija ne poznaje paganizam u crkvi. Kasnije dolazite vi i pisete drugaciju pricu u kojoj smo mi pagani a vi sveci![/QUOTE]

Pa to je prava sramota za tvoju Crkvu kad ti priznajes da je reformaciju promenila vas vaspitni teoloski sistsem. Pa gde je onad bila tvoja Crkva? Sta su do danas po tom pitanju ucinile vodje te Crkve? Mire, ti sramostis svoju crkvu i ponizavas je javno!
Samo sto je ta prica lazna!



Ja iznosim cinjenice![/QUOTE]

Mire, pa gde su ti te cinjenice, jos ih nismo videli. Ti samo pricas price, a dokaza nemas.

Pre 1500. (dakle, pre pojave protestantizma) crkva, ni profana istorija nije tvrdila da je doslo do mesanja vere Hriscanstva sa paganizmom![/QUOTE]

Mire pogresio si. Naveo sma istorijake cinjenica sta se desavalo u prvim vekovim sve do 11. veka. A ti nemas cime da to pobijes!

Izneo sam ti DOKAZE ic Istrije koju je izdala TVOJA crkva. I ti tvrdis d aje lazna i da je protestanska!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog Jedan i Jedini!

Nekada davno, jedan od greha moje gordosti je bio i taj
što sam koristio Sveto Pismo da bih druge ubedio da sam
ja u pravu. Na sramotu svoju pišem!

Jedan od citata koji sam koristio u odbranu istine da Bog
(i) kroz ikone sprovodi Svoju Divnu Volju je bio ovaj:
"O nerazumni Galati, ko je opčinio vas kojima je
Isus Hristos pred očima naslikan kao raspeti?"

I zaista, ako se nebi upustili u tumačenja i držali se
"slova na papiru" odavde proizilazi da su Crkve u Galaciji
imale naslikane ikone. I tačka!

Ali problem je taj što ja u svom srcu ne verujem da
ovaj Svetopisamski tekst govori o tome. Pa zašto sam
ga onda, nekada davno, koristio? Pa da bih pobedio u svadji!

A pobedivši u svadji neistomišljenika ostajem kao ne prepoznat
od Gospoda Koji je rekao: "Po ljubavi će vas poznati da ste Moji učenici!"

brat Toma
 
Natrag
Top