Koja Crkva spasava?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
mire000, ne shvataju to. Kao što im je teško da pojme, naučno dokazanu činjenicu da se izjave svedoka nekog događaja, a ovde se radilo o DOGAĐAJU nad događajima mogu da se razlikuju, i najčešće se razlikuju. Što ne znači da se te izjave međusobno isključuju. Zato i reči vladike Atanasija aposlutno stoje.
Razlikuju se utoliko sto jedan iznosi ono sto je on licno video i cuo dok drugi iz drugog ugla iznosi ono sto je on cuo i sto je na njega ostavilo najveci utisak.

To ne znaci da se evandjelja medjusobno iskljucuju vec se dopunjuju.

Pored toga tu je i Luka koji pise izvestaj nakon sto je pomno ispitao sve po redosledu desavanja, a to je ono sto mi nazivamo usmena tradicija.

I dok je usmeno predanje prethodilo zapisivanju, apostoli pisu kao svedoci. A razlog zapisivanja nije bilo pisanje nekog "Svetog Pisma" kao sto protestanti ovde tvrde, vec zastita od jeresi, jer su pocele kruziti izvrnute price u narodu, i da bi se to suzbilo, svedoci odnosno apostoli su zapisali tacnu verziju - svoj tekst.

Kao odgovor na to pojavila su se apokrifna evandjelja u onim mestima gde su kruzile te izvrnute price. Kad su ljudi u tim mestima culi drugu verziju, mislili su da je crkva u jerusalimu "podbacila" i da ono sto su oni prethodno usmenom predajom culi mora biti istina a ovo laz. Zato oni pisu svoja evandjelja i naslovljavaju ih na apostole od kojih su navodno tu pricu culi. Tako nastaju apokrifi, pa imamo Tomino evandjelje i dr.. Problem je sto su to sve bila lazna izvrnuta evandjelja u kojima je vrlo malo istine..

Tacno se moze i analizom utvrditi da na primer Jovanide nasuprot tvrdnji gnostika u svom evandjelju, i da je zapravo ono bas zato i pisano da suzbije tu jeres..

Tako i drugi apostoli pisu da suzbiju izvrnute price u narodu..

A poslanice su pretezno usmerene resavanju doktrinarnih problema u crkvi..

Dakle, Novi Zavet je pisan zbog suzbijanja jeresi, a ne iz razloga stvaranja nekog "svetog teksta"!

Tu protestantska tvrdnja o "soli scripturi" pada..

A sve ovo na kraju ide u prilog nasoj crkvi, i njenoj usmenoj predaji!
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pozdrav Toma. Molim te nadji u Svetom Pismo da trebamo se moliti Sv. Duhu i obozavati ga i slaviti.
Ovo već počinje da liči na jeres. Na deljenje NEDELJIVOG, čime se ulazi u politeizam, i ide na ruku klanjaocima crnog kamena koji tvrde da smo mi Hrišćani politeisti.

Molitva Bogu je molitva TROJSTVU. Tako da molimo i OCA, i SINA, i DUHA SVETOG.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pozdrav Toma. Molim te nadji u Svetom Pismo da trebamo se moliti Sv. Duhu i obozavati ga i slaviti.

O Kainose, kazi mi jesi li nasao debelu zenu? :)

A kad vec to pominjes, da te pitam nesto: ako je Sveti Duh u Ocu, i ako je to isto sto i covecji duh, ko te je slagao da mu se ne mozes moliti?

Po tvojoj logici:

Duh Sveti je deo Boga, kao sto je i duh covecji deo coveka!?

Pa zasto mu se onda ne molis?
Ko kaze da se ne mozes moliti duhu covecjem? To je isto sto i covek!


Inace:

Ako se kaze da se "hula na Duha nece oprostiti" (a na Boga i Sina hoce), onda ispada da je Duh veci i od Oca i od Sina!

A ako je veci, onda ne moze biti deo Boga?

ZNACI DA NIJE!

I tu padas!

Jasno se vidi da je Duh nesto izvan Boga, sto se salje, sto se moli za nas, sto je vece od Oca po ulozi u planu spasenja. I zato ga to cini trecom osobom, koja nije ni Hristos ni Bog kao sto ti tvrdis!

Osim toga:

Hristos govoreci o Duhu u Jovanovom Evandjelju kaze: "I ja ću moliti Oca, i dat će vam drugoga Utješitelja, da ostane s vama dovijeka, Duha Istine..."

I onda misleci na svu Trojicu, Oca Sina i Duha kaze:

"k njemu cemo doci i u njega cemo se nastaniti"!

Tu nije mislio na dve vec na tri osobe!

Dok na samom kraju o krstenju ti kaze:

"KRSTITE IH U IME (a ime oznacava osobu - karakter) OCA SINA I DUHA SVETOGA"!

Ne bi pominjao Tri Osobe po karakteru, ako ih ima samo dve!

Zato i Jovan u svojoj poslanici kaze: "TROJE JE STO SVEDOCE NA NEBU - OTAC REC I SVETI DUH.. I OVO JE TROJE JEDNO!".

I nemoj mi reci da ovih reci nema u izvoru , da ne bi morao da ti vadim manuskripte i citiram crkvene oce koji su ziveli pre najstarijih sacuvanih
tekstova a znali su te reci!

Cak i prosta analiza teksta je dovoljna da se zakljuci da ako izbacis ove reci onda kontekst nema smisla i mi ne znamo o cemu Jovan govori.

Ovo već počinje da liči na jeres. Na deljenje NEDELJIVOG, čime se ulazi u politeizam, i ide na ruku klanjaocima crnog kamena koji tvrde da smo mi Hrišćani politeisti.

Molitva Bogu je molitva TROJSTVU. Tako da molimo i OCA, i SINA, i DUHA SVETOG.
On veruje u dualizam - dva Boga - Oca i Sina , koji nisu jedno a Duh porice!

Kad bi biblija bila politeisticka knjiga, ne bi se onda naglasavala jedinstvenost Boga:

"Ja sam YHWH niko mi slican nije...NEMA BOGA OSIM MENE".

Oni kazu da postoje dva boga, kao i JS sto tvrde da su dvojica!

Apsurdna teologija!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Problem je u tome sto protestanti ne razumeju da je crkva dala Novi Zavet (Pismo).

Mire u pravu si, To mi zaista ne razumemo, a evo zasto:
Apostol Petar odgovara: "SVE JE PISMO OD BOGA DANO..."
2. Timotiju 3,16.

Pa onda ko govori istinu? Petar ili ti?

Mi smatramo da je apostol Petar u pravu, a ti
?

Taj NZ sto imate su pisali NASI CRKVENI OCI! Zato je nasa crkva dala Pismo, i ona je iznad Pisma! (odnosno jedina ima pravo da ga tumaci).[/QUOTE]

POGRESNO! Pre svega nisu pisci Biblije bili VASI crkveni oci, nego su bili Hristovi ucenici.
Nadji nam u Novom zavetu gde su oni ijedan drugoga nazivali Sveti crkveni otac?
Vi ste ih tako nazvali i prisvojili kao da su vasi, a nije Hristos niti oni sami sebe.


Vi ste uzeli nase crkvene oce, i njihove reci i rekli "to nije dala crkva"![/QUOTE]

Zaista to nije dala Crkva, nego Bog! A On je insirisao pisce i bez crkve.
Pa to je suludo! Nadji nam gde u NZ pise da je jedino Crkva ovlascena da tumaci Sveto pismo? Tako nesta ne postoji!
To su izmislili oni koji zele da uzvu pravo koje jedino Bogu pripada i da ga upotre onako kako oni zele. Zato i imamo tolike crkve i toliko zabluda unetih u crkve.


To je kao kada bi ja uzeo knjigu EGW i rekao "to nije dala adventisticka crkva" i "adventisticka crkva ne polaze sva prava na tumacenje" , nego moze da je tumaci ko god hoce![/QUOTE]

Mire, daj prestani sa tim glupostima. Ko kome brani da tumece spise Elene Vajt kako onm zeli. Crkva ima samo autorsko pravo i kopirigt, da nike ne moze bez odbrenja da stampa i prodeje njena dela, a svako je slobodan da ih tumci sebi kako hoce. Adventisticka crkva ne zadrzava sebi i to pravo.


Ko najbolje poznaje knjigu nego njen izdavac?[/QUOTE]

Izvini Mire, ali cini mi se da se upustas u predmet koji ti nije poznat.
Pre sveka, izdavac ne poznaje niti je duzan da poznaje sve knjige koje izdaje. Njegova je duznost da knjiga jezicki i tehnicvki bude isperavna, a za sadrzaj odgovara autor, a nikad izdavac.
Kada je Matej u svome Jevandjelu napravio gresku, sto je izjavu pripisao Jeremiji a Jeremija to uopste nije rekao, da li je za to kriva tvoja Crkva ili Matej?


Znaci, kad ja uzmem da tumacim knjigu EGW , onda se bunite i kazete kako ste vi jedini merodavni i jedini imate pravo da je tumacite?[/QUOTE]

Izvini Mire, ali to nije istina! Znas da nisam tako mlad i da dobro poznajem ucenje moje Crkve, ali tako nesto nikad nisam cuo ni od bilo koga vertnika, a kamom li od uprave Crkve.

Shvatate li vi da ste uzeli nasu knjigu!?[/QUOTE]

Kada bi bila vasa ne bih hteo ni da je uzmem, ali ona je toliko tvoja koliko i moja i niko nema pravo da mi je oduzme ili zabrani.
A posto vas ima DVE crkve, reci nam koja je ta Crkva koja je autor Svetog pisma?
Moze li biti autor i onaj ko je izkljucen?


I jos ne razumete zasto je pisan Novi Zavet (radi jeresi) i da on nije Pismo o kojem su govorili i kojeg su tumacili apostoli!!![/QUOTE]

Pa ako je tako, jeste li vi aotori i Jeresi, jer kako ti tvrdis da se pojavila u vasoj Crkvi.

Novi zavet nije pisan zbog jeresi, nego je dat vernicima da znaju kako da zive i veruju.


Pa se ni kontinuitet Pisma i kanona tu ne moze tvrditi (jer apostoli nisu imali nameru pisati svetu knjigu), bez da priznate crkvenu vlast i odluku da se i to eto pridoda odnosno uvrsti u Pismo, a donela ga je nasa crkva.[/QUOTE]

Dobro Mire, da vidimo da li ti postujes vlast Crkve:
Papa tvrdi da je namesnik Boziji na zemlji i da mu je data vlast nad zivima i mrtvima. Priznajes li ti tu vlast Crkve?

A s druge strane ostaje cinjenica da "sola scriptura" ne stoji nikako, iz prostog razloga sto ima Isusovih izreka koje nisu zapisane u evandjeljima (te se izreke nazivaju agrafe), sto zapravo eksplicitno tvrdi i Jovan 21,25. Tako izvan cetiri evandjelja imamo i Isusove izreke – najpoznatija je u Delima 20,35: “Blaženije je davati nego li primati”. I to potvrdjuje nase "crkveno predanje" , drugim recima da "nije sve zapisano"!

Mire, sta se to sa tobom desilo dana? Niko nikad od Adventista nije tvrdio da je sve zapisano u Bibliji, to i deca znaju da nije tako. Medjutim, kako si se usudio da izgovoris takvo bezumlje, da mi Hristove reci nazivamo apokrifima. Daj priberi se, pricas makar sta.
Da li ti znas sta su apokrivi? To su lazni podmetnuti spisi, a nikad Hristove reci.
I nije lepo da svake gluposti pripisujes nam, a ti pogresno primenjujes pojmove.


Ali nema veze, mi cemo se drzati Pisma i tako dokazati da niste u pravu...[/QUOTE]

Kad bi se vi drzali Pisma, dokazali biste da je Hristos u pravu i da su u pravu njegovi apostoli, a ne nekakve podeljene crkve.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Problem je u tome sto protestanti ne razumeju da je crkva dala Novi Zavet (Pismo).

Taj NZ sto imate su pisali NASI CRKVENI OCI! Zato je nasa crkva dala Pismo, i ona je iznad Pisma! (odnosno jedina ima pravo da ga tumaci).

Mire, ovako nešto ne bi trebao da izjavljuješ, jer je stvarno sramota.

Novi zavet su pisali Hristovi apostoli.
Poslednju knjigu otkrivenja je pisao apostol Jovan oko 100 godine nove ere.

Ni jedna crkva nije iznad pisma, već crkva Božja koju je on osnovao - ima autoritet da spasonosnu istinu koja se nalazi u pismu iznese ljudima koji dolaze sa ciljem da bi je spoznali.

Pismu ne treba tumačenje, posebno ne nečim spolja dodatim, ( tradicijom, običajima, praznicima, svetkovinama, ljudskim zapovestima..itd ).

Tumačenje se nalazi u samom pismu, u njegovom kontekstu, a na svakom verniku je da proučavanjem tu istinu otkrije za sebe, slušajući i upoređujući sa onim što govori crkva, ili više njih.

Tumačenje tradicionalnih crkava nema veze sa učenjem pisma, već one tumače pismo mnogobožačkom tradicijom koja je u njima duboko ukorenjena, a obučena je u Hrišćanske elemente da bude privlačnija.
To je princip sotone, da puno laži obuče u ruho malo istine, i tu istinu prikaže u pogrešnom svetlu.

Vidim da se ne moliš Bogu kada nešto izjavljuješ, nego govoriš na osnovu svoje pameti, i ličnih želja.

Ti kažeš "Mi će mo se držati pisma i dokazati da niste u pravu"

Kada bi se ti ili Vi držali pisma, vi bi ste imali čisto biblijsko učenje u svim tačkama vere zapisanim u pismu.

Ali vi ste SVE izokrenuli, isfilozofirali, izmistifikovali, relativizovali, ubacili ko zna šta, i takvo vaše razvodnjeno, uprljano, i osramoćeno jevanđelje nikome nije potrebno.
Ono je samo na štetu čoveku, i nema veze sa spasenjem, jer ne vodi ljude u spasenje, već u mnogoboštvo, kruti formalizam koji ne posvećuje i ne prosvetljuje, u umnu i duhovnu degradaciju, koju ja smatram istinskom bolešću i uma i duha.

Blago onome ko se izvuče iz takvog stanja, to je oslobođenje iz samih sotoninih kandji kojima drži ljude u neznanju, i duhovnoj tami.

-----------------------------------------------

UPOREĐENJE POJEDINIH BIBLIJSKIH UČENJA SA UČENJEM TRADICIONALNIH CRKAVA I NJIHOVA POGREŠNOST U ODNOSU NA BIBLIJSKU ISTINU:

Pojam "jeres" u biblijskom smislu - podrazumeva sve ono što nije deo Božjeg pisanog otkrivenja biblije, već je uvedeno u crkvi tokom vekova istorije i svoje poreklo vodi iz drugih izvora, u ovom slučaju iz mnogobožačke tradicije.

U ovo spadaju različita učenja i elementi koji postoje u crkvi, kao i način Bogosluženja i popratni elementi u Bogoslužbenom životu crkve i pojedinca, a što ne postoji u reči Božjoj i na šta Hristos i apostoli nisu upućivali ili pak reč Božja otvoreno osuđuje pisanim kodeksom ili zakonom deset zapovesti - koji je dat da odvaja istinu od ovih lažnih učenja.

Govoreći o prvoj Hrišćanskoj crkvi u Jerusalimu koju su osnovali apostoli - reč Božja kaže sledeće:

"A svi koji verovaše behu zajedno, i imahu sve zajedno
47 Hvaleći Boga, i imajući milost u sviju ljudi. A Gospod svaki dan umnožavaše društvo onih koji se spasavahu
I tečevinu i imanje prodavahu i razdavahu svima kao što ko trebaše.
I svaki dan behu jednako jednodušno u crkvi, i lomljahu hleb po kućama, i primahu hranu s radošću i u prostoti srca.
Hvaleći Boga, i imajući milost u sviju ljudi. A Gospod svaki dan umnožavaše društvo onih koji se spasavahu" ( dela apostolska 2. 40 - 47 )

Iz ovoga - ali i drugih tekstova u bibliji i istorije prve crkve vidimo, da je prva crkva imala jednostavan Bogoslužbeni život u vidu okupljanja, zajedničke pesme i molitve, čitanja reči Božje i uzimanja hrane ( hleba i vina ) kao sećanje na Hristovu smrt na krstu.

Za razliku od ovoga, od polovine drugog veka crkva doživljava potpunu transformaciju, uvode se različite novotarije, učenja i način Bogosluženja se drastično menjaju, reč Božja se stavlja u drugi plan a u prvi plan se ističe formalna služba i autoritet sveštenstva koje ovu službu obavlja.
Uvodi se misa ili liturgija koju prati uzdizanje krsta i nošenje plaštanice i svetih stvari i ikona, paljenje sveća, prekrštavanje u znaku krsta, ritualno kruženje oko crkve u procesiji, uvode se određeni praznici poput božića i uskrsa, kanonizuju se umrli ljudi koji se nazivaju svecima, Marija se izjednačava sa Isusom i pruipisuju joj se Božanska obeležja, crkvama se daju imena biblijskih ličnosti ili svetaca..itd..itd..

U nastavku su navedena neka od učenja i elemenata koji postoje u tradicionalnim crkvama i njihovo upoređenje sa biblijskim učenjem:

1. UCENJE TRADICIONALNOG HRISCANSTVA: Mngobozacki ritualni obicaj klanjaja ikonama, slikama, i kipovima.

BIBLIJSKA OSUDA OVOG UCENJA:

DRUGA ZAPOVEST - ` Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene; ( 2 knjiga Mojsijeva 20. 4 )

OPOMENA PROTIV SLIKA I KIPOVA - `Nemojte graditi sebi idola ni likova rezanijeh, niti stupova podižite, ni kamena sa slikama mećite u svojoj zemlji da mu se klanjate; jer sam ja Gospod Bog vaš. ( 3 knjiga Mojsijeva 26. 1)

NE GRADITI SLIKU BOGA U LIKU ZENE ILI COVEKA - `Onaj dan kad stajaste pred Gospodom Bogom svojim kod Horiva, kad mi Gospod reče: saberi mi narod da im kažem riječi svoje, kojima će se naučiti da me se boje dok su živi na zemlji, i da uče tome i sinove svoje;
Kad pristupiste i stajaste pod gorom, a gora ognjem goraše do samoga neba i bješe na njoj tama i oblak i mrak;
I progovori Gospod k vama isred ognja; glas od riječi čuste, ali osim glasa lika ne vidjeste;
I objavi vam zavjet svoj, koji vam zapovjedi da držite, deset riječi, koje napisa na dvije ploče kamene.
I meni zapovjedi onda Gospod da vas učim uredbama i zakonima da ih tvorite u zemlji u koju idete da je naslijedite.
Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne vidjeste nikakoga lika u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kaku god sliku od čovjeka ili od žene,
Sliku od kakoga živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kake ptice krilate koja leti ispod neba;
Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kake ribe koja je u vodi pod zemljom;
I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i vidjevši sunce i mjesec i zvijezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se. i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svijem narodima pod cijelijem nebom; ( 5 Mojsijeva 4. 10-19 )

PROKLETSTVO GRADITELJIMA SLIKA - `Proklet da je čovjek koji bi načinio lik rezan ili liven, stvar gadnu pred Gospodom, djelo ruku umjetničkih, ako bi i na skrivenu mjestu metnuo. A sav narod odgovarajući neka reče: amin. ( 5 Mojsijeva 27. 15 ).

SLIKE NISU NI NA KAKVU KORIST - `Koji grade rezane likove, svi su ništa, i mile stvari njihove ne pomažu ništa, i one su im svjedoci da ne vide i ne razumiju, da bi se posramili.
Ko gradi boga i lije lik, nije ni na kaku korist.
Gle, svi će se drugovi njegovi posramiti, i umjetnici više od drugih ljudi; neka se skupe svi i stanu, biće ih strah i posramiće se svi.
Kovač kliještima radi na živom ugljevlju, i kuje čekićem, i radi snagom svoje ruke, gladuje, te iznemogne, i ne pije vode, te sustane. I
Drvodjelja rasteže vrvcu i bilježi crvenilom, teše i zaokružuje, i načinja kao lik čovječji, kao lijepa čovjeka, da stoji u kući. I
Siječe sebi kedre, i uzima česvinu i hrast ili što je najčvršće među drvljem šumskim; sadi jasen, i od dažda raste.
I biva čovjeku za oganj, i uzme ga, te se grije; upali ga, te peče hl***; i još gradi od njega boga i klanja mu se; gradi od njega lik rezan, i pada na koljena pred njim.
Polovinu loži na oganj, uz polovinu jede meso ispekavši pečenje, i biva sit, i grije se i govori: aha, ogrijah se, vidjeh oganj.
A od ostatka gradi boga, rezan lik svoj, pada pred njim na koljena i klanja se, i moli mu se i govori: izbavi me, jer si ti bog moj.
Ne znaju, niti razumiju, jer su im oči zaslijepljene da ne vide, i srca, da ne razumiju.
Niti uzimaju na um, nema znanja ni razuma da bi koji rekao: polovinu ovoga spalih na oganj, i na uglju od njega ispekoh hl***, ispekoh meso i jedoh; i od ostatka eda li ću načiniti gad, i panju drvenom hoću li se klanjati?
Taki se hrani pepelom, prevareno srce zavodi ga da ne može izbaviti duše svoje, niti reći: nije li laž što mi je u desnici?
( knjiga proroka Isaije 44. 9-20 ).

KOJI GRADE LIKOVE POSRAMICE SE - `Oni će se svi postidjeti i posramiti, otići će sa sramotom svikoliki koji grade likove.
A Izrailja će spasti Gospod spasenjem vječnijem, nećete se postidjeti niti ćete se osramotiti dovijeka. ( knjiga proroka Isaije 45. 16-20 ).

NE IZJEDNACITI BOGA SA SLIKOM - `S kim ćete dakle izjednačiti Boga? i kaku ćete mu priliku naći?
Umjetnik lije lik, i zlatar ga pozlaćuje, i verižice srebrne lije.
A ko je siromah, te nema šta prinijeti, bira drvo koje ne trune, i traži vješta umjetnika da načini rezan lik, koji se ne pomiče.
Ne znate li? ne čujete li? ne kazuje li vam se od iskona? ne razumijete li od temelja zemaljskih?
On sjedi nad krugom zemaljskim, i njezini su mu stanovnici kao skakavci; on je razastro nebesa kao platno i razapeo ih kao šator za stan.
On obraća knezove u ništa, sudije zemaljske čini da su kao taština.
Kao da nijesu posađeni ni posijani, i kao da im se stablo nije ukorijenilo u zemlji, čim dune na njih, posahnu, i vihor kao pljevu raznese ih.
S kim ćete me dakle izjednačiti da bih bio kao on? veli sveti.
Podignite gore oči svoje i vidite; ko je to stvorio? ko izvodi vojsku svega toga na broj i zove svako po imenu, i velike radi sile njegove i jake moći ne izostaje nijedno? ( knjiga proroka Isaije 40. 18-26 ).

BOG NECE DATI SLAVU LIKOVIMA REZANIM - `Ja sam Gospod, to je ime moje, i slave svoje neću dati drugome ni hvale svoje likovima rezanijem. ( knjiga proroka Isaije 42. 8 ).

LIKOVI TASTINA - `Ovako veli Gospod: ne učite se putu kojim idu narodi, i od znaka nebeskih ne plašite se, jer se od njih plaše narodi.
Jer su uredbe u naroda taština, jer sijeku drvo u šumi, djelo ruku umjetničkih sjekirom;
Srebrom i zlatom ukrašuju ga, klinima i čekićima utvrđuju ga da se ne pomiče;
Stoje pravo kao palme, ne govore; treba ih nositi, jer ne mogu ići; ne boj ih se, jer ne mogu zla učiniti, a ne mogu ni dobra učiniti.
Niko nije kao ti, Gospode; velik si i veliko je ime tvoje u sili. ( knjiga proroka Jeremije 10. 2-6 ).

LIK NISTA NE POMAZE - `Šta pomaže rezan lik što ga izreza umjetnik njegov? šta liven lik i učitelj laži, te se umjetnik uzda u djelo svoje gradeći nijeme idole?
Teško onome koji govori drvetu: preni se! i nijemu kamenu: probudi se! Hoće li on učiti? Eto, obložen je zlatom i srebrom, a nema duha u njemu.
A Gospod je u svetoj crkvi svojoj; muči pred njim, sva zemljo! ( Avakum 2. 18-20 )

BOG MRZI NA LIKOVE KRAJ OLTARA - `Ne sadi luga ni od kakvijeh drveta kod oltara Gospoda Boga svojega, koji načiniš;
I ne podiži nikakoga lika; na to mrzi Gospod Bog tvoj. ( 5 Mojsijeva 16. 21-22 ).

IDOLI DELO RUKU COVECIJIH - `Ne nama, Gospode, ne nama, nego imenu svojemu daj slavu, po milosti svojoj, po istini svojoj.
Zašto da govore narodi: gdje li je Bog njihov?
Bog je naš na nebesima, tvori sve što hoće.
Idoli su njihovi srebro i zlato, djelo ruku čovječijih.
Usta imaju, a ne govore; oči imaju, a ne vide;
Uši imaju, a ne čuju; nozdrve imaju, a ne mirišu;
Ruke imaju, a ne hvataju; noge imaju, a ne hode, i ne puštaju glasa iz grla svojega.
Taki su i oni koji ih grade, i svi koji se uzdaju u njih.
Dome Izrailjev, uzdaj se u Gospoda; on im je pomoć i štit. ( psalam 115. 1-9 ).

BOG NIJE IKONA - `A Pavle stavši nasred Areopaga reče: ljudi Atinjani! po svemu vas vidim da ste vrlo pobožni;
Jer prolazeći i motreći vaše svetinje nađoh oltar na kome bješe napisano: Bogu nepoznatome. Kojega dakle ne znajući poštujete onoga vam ja propovijedam.
Bog koji je stvorio svijet i sve što je u njemu, on budući gospodar neba i zemlje, ne živi u rukotvorenijem crkvama,
Niti prima ugađanja od ruku čovječijeh, kao da bi onome trebalo što koji sam daje svima život i dihanje i sve.
I učinio je da od jedne krvi sav rod čovječij živi po svemu licu zemaljskome, i postavio je naprijed određena vremena i međe njihovoga življenja:
Da traže Gospoda, ne bi li ga barem opipali i našli, premda nije daleko ni od jednoga nas;
Jer kroz njega živimo, i mičemo se, i jesmo; kao što i neki od vašijeh pjevača rekoše: jer smo i rod njegov.
Kad smo dakle rod Božij, ne treba da mislimo da je Božanstvo kao ikone zlatne ili srebrne ili kamene, koje su ljudi majstorski načinili po smišljanju svome. Isa.
Ne gledajući dakle Bog na vremena neznanja, sad zapovijeda svima ljudima svuda da se pokaju;
Jer je postavio dan u koji će suditi vasionome svijetu po pravdi preko čovjeka koga odredi, i dade svima vjeru vaskrsnuvši ga iz mrtvijeh. ( dela Apostola 17. 22-31 ).

PROKLETSTVO IDOLOPOKLONICIMA - `Blago onome koji tvori zapovijesti njegove, da im bude vlast na drvo života, i da uđu na vrata u grad.
A napolju su psi i vračari i ***ri i krvnici i idolopoklonici i svaki koji ljubi i čini laž. ( Otkrivenje 22. 14-15 ).

( napomena: Lik rezan-Grcki `Ikonos ).

2. UCENJE TRADICIONALNOG HRISCANSTVA: Sveci covekovi posrednici pred Bogom

BIBLIJSKO UCENJE:

`Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima život vječni.
Jer Bog ne posla sina svojega na svijet da sudi svijetu, nego da se svijet spase kroza nj.
Koji njega vjeruje ne sudi mu se, a koji ne vjeruje već je osuđen, jer ne vjerova u ime jedinorodnoga sina Božijega. ( jevandjelje po jovanu 3. 16-17 ).

Reče mu Toma: Gospode! ne znamo kuda ideš; i kako možemo put znati?
Isus mu reče: ja sam put i istina i život; niko neće doći k ocu do kroza me. ( jevandjelje po Jovanu 14. 5-6 ).

Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus, Koji sebe dade u otkup za sve, za svjedočanstvo u svoje vrijeme, ( 1 poslanica Timotijeva 2. 5-6 ).

Ovo je kamen koji vi zidari odbaciste, a postade glava od ugla: i nema ni u jednome drugom spasenija;
Jer nema drugoga imena pod nebom danoga ljudima kojijem bi se mi mogli spasti.

3. UCENJE TRADICIONALNOH HRISCANSTVA: praznovanje nedelje koja ima mnogobozacko poreklo, naspram jasne Bozje zapovesti koja nalaze postovanje subote Bozjeg dana od odmora.

BIBLIJSKO UCENJE:

CETVRTA ZAPOVEST - `Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga. ( 2 knjiga Mojsijeva 20. 8-11 ).

SUBOTA SIBOL STVARANJA POSVECENA OD SAMOG TVORCA KAO DAN POCIVANJA: `Tako se dovrši nebo i zemlja i sva vojska njihova.
I svrši Bog do sedmoga dana djela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svijeh djela svojih, koja učini;
I blagoslovi Bog sedmi dan, i posveti ga, jer u taj dan počinu od svijeh djela svojih, koja učini; 2.Moj. 16, 22. -
To je postanje neba i zemlje, kad postaše, kad Gospod Bog stvori zemlju i nebo, ( 1 knjiga Mojsijeva 2. 1-4 )

SUBOTA ZNAK PRAVOGA BOGA KOJI POSVECUJE SVOJ NAROD - `I reče Gospod Mojsiju govoreći:
A ti kaži sinovima Izrailjevijem i reci: ali subote moj čuvajte, jer je znak između mene i vas od koljena do koljena, da znate da sam ja Gospod koji vas posvećujem...
To je znak između mene i sinova Izrailjevih dovijeka; jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, a u sedmi dan počinu i odmori se.
I izgovorivši ovo Mojsiju na gori Sinajskoj, dade mu dvije ploče svjedočanstva, ploče kamene pisane prstom Božijim.
( 2 knjiga Mojsijeva 31. 12-18 ).

SUBOTA DAN SVETOG SABORA - `Još reče Gospod Mojsiju govoreći:
Kaži sinovima Izrailjevim, i reci im: praznici Gospodnji, koje ćete zvati sveti sabori, ovo su praznici moji:
Šest dana radi, a sedmi dan, koji je subota za počivanje, neka bude sveti sabor, ne radite ni jednoga posla; subota je Gospodnja po svijem stanovima vašim. ( 3 knjiga Mojsijeva 23. 1-3 ).

CETVRTA ZAPOVEST SA OBECANJEM BLAGOSLOVA - `Držite subote moje, i svetinju moju poštujte; ja sam Gospod.
Ako uživite po mojim uredbama, i zapovjesti moje uzdržite i uščinite,
Davaću vam dažd na vrijeme, i zemlja će rađati rod svoj, i drveta će u polju rađati rod svoj;
I vršidba će vam stizati berbu vinogradsku, a berba će vinogradska stizati sijanje, i ješćete hl*** svoj do sitosti, i živjećete bez straha u zemlji svojoj.
Jer ću dati mir zemlji, te ćete spavati a neće biti nikoga da vas plaši; učiniću, te će nestati zle zvijeri iz zemlje, i mač neće prolaziti preko vaše zemlje.
Nego ćete tjerati neprijatelje svoje, i padaće pred vama od mača.
Vas će petorica tjerati stotinu, a vas stotina tjeraće deset tisuća, i padaće neprijatelji vaši pred vama od mača.
I obratiću se k vama, i učiniću vam da rastete, i umnožiću vas, i utvrdiću zavjet svoj s vama.
I ješćete žito staro, od mnogo godina, i izasipaćete staro kad dođe novo.
I namjestiću stan svoj među vama, i duša moja neće mrziti na vas
I hodiću među vama, i biću vam Bog, i vi ćete biti moj narod. ( 3 Mojsijeva 26. 2-12 ).

ZAPOVEST O SUBOTI NAMENJENA SVIM NARODIMA - `Ovako veli Gospod: pazite na sud, i tvorite pravdu, jer će skoro doći spasenje moje, i pravda će se moja objaviti.
Blago čovjeku koji tako čini, i sinu čovječijemu koji se drži toga čuvajući subotu da je ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zla.
I neka ne govori tuđin koji pristane uz Gospoda: Gospod me je odlučio od svoga naroda; i neka ne govori uškopljenik: gle, ja sam suho drvo.
Jer ovako veli Gospod za uškopljenike: koji drže subote moje i izbiraju što je meni ugodno, i drže zavjet moj,
Njima ću dati u domu svom i među zidovima svojim mjesto i ime bolje nego sinova i kćeri, ime vječno daću svakome od njih, koje se neće zatrti.
A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i drže zavjet moj,
Njih ću dovesti na svetu goru svoju i razveseliću ih u domu svojem molitvenom; žrtve njihove paljenice i druge žrtve biće ugodne na oltaru mom, jer će se dom moj zvati dom molitve svijem narodima. ( knjiga proroka Isaije 56. 1-7 )

SUBOTA NA NOVOJ ZEMLJI - `Jer kao što će nova nebesa i nova zemlja, što ću ja načiniti, stajati preda mnom, veli Gospod, tako će stajati sjeme vaše i ime vaše.
I od mladine do mladine, i od subote do subote dolaziće svako tijelo da se pokloni preda mnom, veli Gospod.
I izlaziće i gledaće mrtva tjelesa onijeh ljudi koji se odmetnuše od mene; jer crv njihov neće umrijeti i oganj njihov neće se ugasiti, i biće gad svakom tijelu. ( knjiga proroka Isaije 66. 22-24 ).

SUBOTA DAN GOSPODNJI U STAROM ZAVETU - `Ako odvratiš nogu svoju od subote da ne činiš šta je tebi drago na moj sveti dan, i ako prozoveš subotu milinom, sveti dan Gospodnji slavnim, i budeš ga slavio ne idući svojim putevima i ne čineći šta je tebi drago, ni govoreći reči, Tada ćeš se veseliti u Gospodu, i izvešću te na visine zemaljske, i daću ti da jedeš nasledstvo Jakova oca svog; jer usta Gospodnja rekoše. ( knjiga proroka isaije 58. 13 )

ISUS PO OBICAJU ODLAZI U HRAM U SUBOTU - `I dođe u Nazaret gdje bješe odrastao, i uđe po običaju svome u dan subotni u zbornicu, i ustade da čita.
I daše mu knjigu proroka Isaije, i otvorivši knjigu nađe mjesto gdje bješe napisano:
Duh je Gospodnji na meni; zato me pomaza da javim jevanđelje siromasima; posla me da iscijelim skrušene u srcu; da propovjedim zarobljenima da će se otpustiti, i slijepima da će progledati; da otpustim sužnje;
I da propovijedam prijatnu godinu Gospodnju.
I zatvorivši knjigu dade sluzi, pa sjede: i svi u zbornici gledahu na nj.
I poče im govoriti: danas se izvrši ovo pismo u ušima vašima. ( Jevandjelje po Luki 4. 16-21 ).

PAVLE PO OBICAJU SVOME UDJE U HRAM U SUBOTU - `Prošavši pak Amfipolj i Apoloniju dođoše u Solun, gdje bješe zbornica Jevrejska.
I Pavle po običaju svome uđe k njima, i tri subote razgovara se s njima iz pisma,
Pokazujući i dokazujući im da je trebalo Hristos da postrada i vaskrse iz mrtvijeh, i da ovaj Isus kojega ja, reče, propovijedam vama, jest Hristos. ( dela apostola 17. 1-3 ).

PAVLE PROPOVEDA U HRAMU U SUBOTU, NEZNABOSCI MOLE PAVLA DA IM PROPOVEDA I U DRUGU SUBOTU - `A oni otišavši iz Perge dođoše u Antiohiju Pisidijsku, i ušavši u zbornicu u dan subotni sjedoše.
A po čitanju zakona i proroka poslaše starješine zborničke k njima govoreći: ljudi braćo! ako je u vama riječ utjehe za narod, govorite.
A Pavle ustavši i mahnuvši rukom reče: ljudi Izrailjci i koji se Boga bojite! čujte....
A kad izlažahu iz zbornice Jevrejske, moljahu neznabošci da im se ove riječi u drugu subotu govore.
A kad se sabor raziđe, pođoše za Pavlom i za Varnavom mnogi od Jevreja i pobožnijeh došljaka; a oni govoreći im svjetovahu ih da ostanu u blagodati Božijoj.
A u drugu subotu sabra se gotovo sav grad da čuju riječi Božije. ( dela apostolska 13. 14-44 ).

PAVLE RADI SEST DANA A SUBOTOM A ODLAZI U HRAM I PROPOVEDA O HRISTU - Potom se odluči Pavle od Atine i dođe u Korint,
I nađe jednoga Jevrejina, po imenu Akilu, rodom iz Ponta, koji bješe skoro došao iz Talijanske sa ženom svojom Priskilom (jer bješe zapovjedio Klaudije da svi Jevreji idu iz Rima), i dođe k njima.
I budući da bješe onoga istog zanata, osta kod njih i rađaše, jer bijahu ćilimarskog zanata.
A prepiraše se u zbornicama svake subote, i nadgovaraše Jevreje i Grke. ( dela apostola 18. 1-4 ).

PAVLE SAVETUJE DA UDJEMO U SUBOTNI ODMOR PO PRIMERU GOSPODA KOJI SE ODMARAO U SEDMI DAN, A NE PO PRIMERU NEPOSLUSNOSTI JEVREJA KOJI SU PREKRSILI ZAPOVEST O SUBOTI - `Da se bojimo dakle da kako dok je još ostavljeno obećanje da se ulazi u pokoj njegov, ne odocni koji od vas.
Jer je nama objavljeno kao i onima; ali onima ne pomaže čuvena riječ, jer ne vjerovaše oni koji čuše.
Jer mi koji vjerovasmo ulazimo u pokoj, kao što reče: zato se zakleh u gnjevu svojemu da neće ući u pokoj moj, ako su djela i bila gotova od postanja svijeta.
Jer negdje reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od sviju djela svojijeh.
I na ovom mjestu opet: neće ući u pokoj moj.
Budući pak da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najprije javljeno ne uđoše za neposlušanje;
Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po tolikom vremenu, kao što se prije kaza: danas ako glas njegov čujete, ne budite drvenastijeh srca.
Jer da je Isus one doveo u pokoj, ne bi za drugi dan govorio po tom.
Daklem je ostavljeno još počivanje narodu Božijemu.
Jer koji uđe u pokoj njegov, i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh.
Jer je živa riječ Božija, i jaka, i oštrija od svakoga mača oštra s obje strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i mozga, i sudi mislima i pomislima srdačnijem.
I nema tvari nepoznate pred njim, nego je sve golo i otkriveno pred očima onoga kojemu govorimo.
Imajući dakle velikoga poglavara svešteničkoga, koji je prošao nebesa, Isusa sina Božijega, da se držimo priznanja.
Jer nemamo poglavara svešteničkoga koji ne može postradati s našijem slabostima, nego koji je u svačemu iskušan, kao i mi osim grijeha.
Da pristupimo dakle slobodno k prijestolu blagodati, da primimo milost i nađemo blagodat za vrijeme kad nam zatreba pomoć. ( Jevrejima poslanica 4 poglavlje ).

( Napomena: na ovom mestu u Jevrejima poslanici 4 poglavlju, u originalnom Grckom tekstu umesto reci POCIVANJE, stoji izraz SABATISMOS, koji znaci `Subotni odmor - subotnje pocivanje, i u Biblijskoj terminologiji oznacava svetkovanje Subote ).

SUBOTA- DAN GOSPODNJI I U STAROM I U NOVOM ZAVETU ( prorecena obnova subote ) - `I tvoji će sazidati stare pustoline, i podignućeš temelje koji će stajati od koljena do koljena, i prozvaćeš se: koji sazida razvaline i opravi putove za naselje.
Ako odvratiš nogu svoju od subote da ne činiš što je tebi drago na moj sveti dan, i ako prozoveš subotu milinom, sveti dan Gospodnji slavnijem, i budeš ga slavio ne idući svojim putovima i ne čineći što je tebi drago, ni govoreći riječi,
Tada ćeš se veseliti u Gospodu, i izvešću te na visine zemaljske, i daću ti da jedeš našljedstvo Jakova oca svojega; jer usta Gospodnja rekoše. ( knjiga proroka Isaije 58. 13 )

Bijah u duhu u dan nedjeljni, i čuh za sobom glas veliki kao trube koje govoraše: ja sam alfa i omega, prvi i pošljednji ( Otkrivenje Jovanovo 1. 10 ).

( Napomena: na ovom mestu u Otkrivenju 1. 10 u originalnom Grckom tekstu umesto `DAN NEDELJNI, stoji izraz `DAN GOSPODNJI.
Dan gospodnji i u starom i u novom zavetu pretstavlja Subotu - uporedi knjigu proroka Isaije 58. 13 i Otkrivenje 1. 10
).

4. UCENJE TRADICIONALNOG HRISCANSTVA: Mnogobozacko okultno verovanje u besmrtnost duse, u pakao, i cistiliste ( Mitarstva ) nasprram biblijskog ucenja da se ljudi nakon smrti nalaze u jednom stanju koje biblija naziva snom, i cekaju u svojim grobovima dan vaskrsenja u poslednji dan prilikom Hristovog drugog dolaska.

BIBLIJSKO UCENJE:

`Jer živi znaju da će umreti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio.
I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je, i više nemaju dela nikada ni u čemu što biva pod suncem.
( knjiga propovednikova 9. 5 - 6 ).


`A čovek umire iznemogao; i kad izdahne čovek, gde je?
Kao kad voda oteče iz jezera i reka opadne i usahne,
Tako čovek kad legne, ne ustaje više; dokle je nebesa neće se probuditi niti će se prenuti oda sna svog.
O da me hoćeš u grobu sakriti i skloniti me dokle ne utoli gnev Tvoj, i da mi daš rok kad ćeš me se opomenuti!
Kad umre čovek, hoće li oživeti? Sve dane vremena koje mi je određeno čekaću dokle mi dođe promena.
Zazvaćeš, i ja ću Ti se odazvati; delo ruku svojih poželećeš. ( knjiga o Jovu 14. 10 - 15 ).

`I niko se ne pope na nebo osim koji siđe s neba, Sin čovečiji koji je na nebu. ( Jevandjelje po Jovanu 3. 13 ).

`I mnogo onih koji spavaju u prahu zemaljskom probudiće se, jedni na život večni, a drugi na sramotu i prekor večni.
( knjiga proroka Danila 12. 2 ).


`Neću vam pak zatajiti, braćo, za one koji su umrli, da ne žalite kao i ostali koji nemaju nada;
Jer ako verujemo da Isus umre i vaskrse, tako će Bog i one koji su umrli u Isusu dovesti s Njim
Jer vam ovo kazujemo rečju Gospodnjom da mi koji živimo i ostanemo za dolazak Gospodnji, nećemo preteći onih koji su pomrli.
Jer će sam Gospod sa zapovešću, sa glasom Arhanđelovim, i s trubom Božjom sići s neba; i mrtvi u Hristu vaskrsnuće najpre;
A potom mi živi koji smo ostali, zajedno s njima bićemo uzeti u oblake na susret Gospodu na nebo, i tako ćemo svagda s Gospodom biti.
Tako utešavajte jedan drugog ovim rečima. ( 1 poslanica Solunjanima 4. 13 - 18 ).

`Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg,
I izići će koji su činili dobro u vaskrsenje života, a koji su činili zlo u vaskrsenje suda.
( Jevandjelje po Jovanu 5. 28 - 29 ).


5. - UCENJE TRADICIONALNOG HRISCANSTVA: Stavlja ljudsku tradiciju i predanje iznad autotriteta Bozje reci.

BIBLIJSKO UCENJE:

`A On odgovarajući reče im: Dobro je prorokovao Isaija za vas licemere, kao što je pisano: Ovi ljudi usnama me poštuju, a srce njihovo daleko stoji od mene.
No zaludu me poštuju učeći naukama, zapovestima ljudskim.
Jer ostaviste zapovesti Božje, a držite običaje ljudske,
I reče im: Dobro ukidate zapovest Božju da svoj običaj sačuvate. ( Jevandjelje po Marku 7. 6 - 9 ).

`Braćo! Čuvajte se da vas ko ne zarobi filozofijom i praznom prevarom, po kazivanju čovečijem, po nauci sveta, a ne po Hristu. ( Kolosanima poslanica 2. 8 ).

`Pazite dakle na sebe i na sve stado u kome vas Duh Sveti postavi vladikama da pasete crkvu Gospoda i Boga koju steče krvlju svojom;
Jer ja ovo znam da će po odlasku mom ući među vas teški vuci koji neće štedeti stada;
I između vas samih postaće ljudi koji će govoriti izvrnutu nauku da odvraćaju učenike za sobom.
( Dela Apostola 20. 28 - 30 ).

`Osveti ih istinom svojom: reč je Tvoja istina. ( Jevandjelje po Jovanu 17. 17 ).

`I imamo najpouzdaniju proročku reč, i dobro činite što pazite na nju, kao na videlo koje svetli u tamnom mestu, dokle dan ne osvane i danica se ne rodi u srcima vašim.
I ovo znajte najpre da nijedno proroštvo književno ne biva po svom kazivanju;
Jer nikad proroštvo ne bi od čovečije volje, nego naučeni od Svetog Duha govoriše sveti Božiji ljudi.
( 2 poslanica Petrova 1. 19 - 21 ).

OSTALO:

6. - Praktikuje mnogobozacke obicaje ritualnog paljenja sveca posvecenih Bogu sunca.

- uzimanje svete vode posvecene paganskom obicaju ritualnog pranja i verovanja u njena magijska i lekovita svojstva.

- svestenicko ritualno blagosiljanje osenjivanjem rukom u znaku krsta, okultni cin proklinjanja u magiji i satanizmu.

- ritualno prekrstavanje rukom sa tri prsta, okultni magijski Joga znak poznatiji kao MUDRA, simbol astralnih okultnih Bozanstava, pri cemu svaki prst simbolizuje jedno od Bozanstva, Palac - Jupiter, Kaziprst - Merkur, Srednji - Sunce, dodirom odredjenih delova tela sa tri spojena prsta ostvaruje se Bozansko delovanje na coveka, Celo - intelekt, Grudi - srce, emocije, ramena - ruke, aktivni deo coveka.

- Ritualna upotreba obrednih relikvija, posudja, nakita, itd, i verovanje u njihovu magicnu moc, i uticaj koji vrse na coveka, ili onoga ko ih nosi uz ili na sebi, itd...

- Misa sa popratnim elementima kao svakodnevna služba na Latinskom jeziku - u pravoslavlju Liturgija na crkvenoslovenskom.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pozdrav Toma. Molim te nadji u Svetom Pismo da trebamo se moliti Sv. Duhu i obozavati ga i slaviti.
Bog ti dobro dao!

Ne zameri meni grešnome što ti ne mogu naći (ako i postoji) odeljak
Svetog Pisma iz kojeg proizilazi molitva Duhu Svetome.

Sa druge strane, iskren da budem do kraja prema tebi, nebih ti
mogao naći odeljak u Svetom Pismu odakle proizilazi zabrana
molitve Duhu Svetome.

Tako da ... ostaćeš uskraćen sa moje strane odgovora na ovo.

Praštaj ako ikako možeš!

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Dobro si rekao, nigdje u Sv. Pismu ne mozemo naci da se trebamo moliti Sv. Duhu niti obozavati ga. Mire, tekst krstite ih u ime Oca, Sina, Sv. Duha ne govori o prirodi Boga....ali kao sto mozes naci rezultat kao Brazil - Njemacka 1-7 prije 4 godine tako ide i krstenje u ime, oca, sina - krstenje u ime Isusovo 1-7...i to nije sve, citajuci ovaj tekst i najvecem laiku moze biti jasno u koje se imo krstilo

Zaklinjem vas, braćo, imenom Gospodina našega Isusa Krista: svi budite iste misli; neka ne bude među vama razdora, nego budite savršeno istog osjećanja i istog mišljenja. 11Jer Klojini mi, braćo moja, o vama rekoše da među vama ima svađa. 12Mislim to što svaki od vas govori: »Ja sam Pavlov«, »A ja Apolonov«, »A ja Kefin«, »A ja Kristov«. 13Zar je Krist razdijeljen? Zar je Pavao raspet za vas? Ili ste u Pavlovo ime kršteni? 14Hvala Bogu što ne krstih nikoga od vas, osim Krispa i Gaja; 15da ne bi tko rekao da ste u moje ime kršteni. 16A da, krstih i Stefanin dom. Inače ne znam krstih li koga drugoga.

Sto Pavao kaze ovdje...Zar je Pavao razapet za vas? Ili ste u Pavlovo ime krsteni? Sto nam Pavao zeli reci ovdje..ko je raspet za nas mire000? Pavle jasno kaze da se krstilo u Isusovo ime po ovom stihu...ne zelim tvoj komentar na ovaj tekst...Pismo je samo sebe protumacilo....

Jos mi mire0000 reci, je li negdje Sv. Duh sjedni na prijestolju ima li formu, oblicje...

Idemo malo i logikom...je li Bog svet mire0000 - jest reci ces...je li Bog Otac Duh....jest, Isus kaze zeni Samarjanki - Bog je Duh...Je li Isus svet mire000....naravno da jest....jeli Isus Duh....da 2. Korincanima 3,17 - Gospodin je Duh....znaci vec imamo dva sveta Duha....i onda po vama jos jedan Duh....imamo tri Sveta Duha....dva sa oblicjem i jedan samo Duh, bez oblicja.....koliko Sv. Duhova imamo onda mire0000....Jedan, dva , tri....?
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Laodikeja,
dao si gore izvanredan tekst, ali bih te zamolio da u isto vreme ne prilazes cele knjige, jer to skoro niko ne cita, nego stavljaj manje teksta da bi citaoci mogli lakse da to i procitaju.


Koje je neoprostivi greh?

"Zato ce se, kazem vam, svaki grijeh i hula oprostiti ljudima, ali hula protiv Duha Svetoga nece se oprostiti nikada. Ako ko rekne sta protiv Sina Covjecijega, moze mu se oprostiti, ali tko rekne sto ptotiv Duha Svetoga, ne moze mu se oprostiti ni na ovom svijetu ni na drugom." Matej 12,31.32 prevod Stvarnost

Onda kada Bozjiju silu pripisemo sotoni, ili sotonsku Bogu, to je hula na Svetoga Duha.
Kada su fariseji i zakonici izjavili da Hristos cini cuda pomocu kneza djavolskoga, tada su izvrsili hulu na Svetog Duha.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog, svima!

Zaboravih da poželim, svima koji od danas poste,
smirenje i radost u Duhu Svetome, i da se ne daju
pokolebati iskušenjima ni iznutra (od grešne prirode svoje)
niti spolja (rečima neverujućih a po Božijem Liku stvorenih bližnjih).

brat Toma
 
Natrag
Top