Adventisti i Elen Vajt

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Čemu tvoja tolika revnost, ako ja "dokazujem nedokazivo"? Još povrh toga, ljude upućujem da sami provjere. Ne moraš ti iznositi svoj pravi motiv onako "grubom napadu" na mene, ali ne očekuj da ti netko povjeruje ovako prozirnim izgovorima..

Ne, upravo je suprotno, ti upravo grubo napadaš Ellen White i očekuješ da ti se ne odgovori.
Ono što sam izneo u vezi tebe nije bio napad - već odgovor na tvoje stanje koje je očigledno.

Nikako. Isus i apostoli su se oslanjali na istinu, a ti se oslanjaš na spise Ellen White koje su ona i njen muž naknadno prepravljali, revidirali, iz njih izbacivali, i onda ih krivotvorene objavljivali...

Kontradiktoran si.
Kako neko može da krivotvori sam sebe.
To je upravo ono što ja iznosim - o tvojoj lažljivosti.

Davno sam ja donio pravilan zaključak. Ustrajat ću u iznošenju objektivnih činjenica....

To što iznosiš nisu objektivne činjenice, već upravo ono što sam već naveo.

Ne, ti si pogriješio suštinu. A suštinu si pogriješio jer si potpuno smetnuo s uma da se Evanđelje propovijeda već dva tisućljeća. Zapovijed da propovijeda Evanđelje od Isusa su dobili apostoli, i Crkva to čini čitava dva tisućljeća. Teza da je tu zapovijed Isus dao nekim "farmerima" tek u 19. stoljeću, zapravo je smiješna i šuplja.....

Zamena teze.
Jevanđelje se propovedalo 2000 godina od Hrišćanske crkve, ali ne od Rimokatolicizma koji je zabranjivao čitanje Božje reči i progonio sve one koji su verovali sve koji su verovali drugačije od zvaničnih dogmi crkve i objavljivali jevanđeosku istinu.
Adventna crkva je od 1844 godine poslednja Božja crkva, nastavljač 2000 godišnjeg pravog Hrišćanstva koje je tokom istorije delovalo u ilegali zbog stalnih progonstava od strane Rimokatolicizma.

Ne znam o čemu konkretno govoriš, ali znam da ASD od svoga nastanka pa do danas nasrću na Kristovu Crkvu. I na Pravoslavnu, a specijalno na Katoličku.
A jesi li im tom prilikom priopćio kako im Crkva zapravo Kurva?

Ne, već se iznosi istina i to isključivo samo kada je tema o poslednjem vremenu.

Ne, ja nikada ne idem tom linijom, već svedočim istinu, a ljudi odmah prepoznaju sam princip i Duh i tada nastaju ili problemi ili pak suprotno, jer tradicionalno sveštenstvo nikada ne iznose reč Božju, pitanje je da li se ikada sa njima može uljudno razgovarati o tome.
U mom slučaju to je bila ne moguća misija.

Ne mogu ja obilaziti forume, ali ako na njima ima adventista koji ne napadaju Katoličku i Pravoslavnu Crkvu, onda su to "adventisti licemjeri". Licemjeri su jer im tako uči crkva ASD, a oni to prešućuju..

Adventisti propovedaju Hrista i spasenje u njemu..nije lepo iznositi neistine.

Kako ne čitaju i ne poznaju, kada se svi adventisti i u međusobnim prijeporima pozivaju upravo na Ellen White? Nismo li tome svjedoci svi ovdje na temi o "Adventizmu i Trojstvu"?.

Ne čitaju ljudi u svetu, a ne Adventisti, Govorio sam o tome.

A zašto ih ne uputiš
? Njih ćeš učvrstiti u vjeri, a sebe ćeš lišiti bojazni za "neupućene i lakovijerne.
Pa to i ja govorim. I ne samo to, upućujem ih da provjere.

Ja uvek upućujem ljude na bibliju.
U ovom slučaju provere ko govori istinu - ja sam upućivao i ranije i sad.
Svako može da sam proveri, ali ja to stvarni i mislim, a ti upućuješ samo radi reda, a u svom lukavstvu nadaš se i znaš da niko neće stvarno otići u Adventističku knjižaru ili na sajt na kome se nalaze njena dela i sam proveriti.
Kada bi to učinio - tvoje teporije bi pale u vodu.

Ako Bibliji ne treba tumač, zašto ste spise Ellen White deklarirali i proglasili kao "jedini nepogrešivi tumač biblijskih principa"?
Ako spisima Ellen White ne treba tumač, zašto ih sami vi adventisti potpuno oprečno tumačite? Eno ti ponovo dokaz na temi "Adventizam i Trojstvo".

Između biblije i spisa Ellen White nema razlike niti razmimoilaženja.
Ne treba tumač jer se u kontekstu i u svetlosti biblije jasno vidi o čemu je ona pisala.

Tumač treba u ovakvim slučajevima, gde se izvrću njene reči, vade iz konteksta i pripisuju joj se reči i pobude iz kojih je nešto rekla i kako, i ako nije.

Samo ti pozovi "neupućene i lakovjerne" adventiste da provjere ono što sam ja citirao i pisao. Ja sam ih već višestruko pozivao.

Neupućene možeš zavesti, ali mene i oni koji poznaju građu - ne možeš.

To je i tvoja namera, da loviš upravo neupućene i koji ne poznaju građu i u tome se razotkrivaju tvoje namere.

---------------------------------

Stvarnoslap, izvrnuo si moje reči.

Ona je ostavila movinu i crkvi i svojoj deci i rodbini.

Dakle, ne samo deci i rodbini, već i crkvi koja je već tada imala Generalnu konferenciju.
Ako se pogledaju neka imena onih koje je ona ovlastila kao lica za rukovođenje imovinom - tu su ljudi koji su bili službenici crkve, a ne njeni rođaci i sinovi.

Dakle, ako sama crkva nije u to vreme imala nikakve zamerke u vezi testamenta Ellen White - pitanje je zašto zamerke imaju oni koji nisu deo crkve.

Molim odgovor.

Inače, danas unutar crkve postoji služba zaostavštine Ellen White, i niko nema nikakve zamerke bilo od službenika ili bilo kog drugog čoveka unutar crkve, osim protivnika koji mudro smišljaju i izmišljaju nešto što nema nikakve objektivnosti niti smisla.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
U Katoličkim crkvama nisam doživljavao takve stvari, već srdačan pristup gde je moja poseta uvek bila ispraćena u tolerantnom kulturnom razgovoru, bilo sa sveštenstvom ili ljudima.

Slažem se da tu postoji određena vrsta glume iz razloga što je Katolička crkva danas okrenuta privlačenju drugih u ekumensko jedinstvo i iz razloga da bi se privukli vernici da prihvate ideju Ekumenskog jedinstva.

Ova tvoja teza je naprosto smiješna. Ja sam svjedok (ovdje u Hrvatskoj i u BiH) da više od 90% katolika pojma nema tko su Adventisti sedmog dana. Nikada nisu čuli ni da postojite. Za razliku od "zainteresiranosti" katolika za ASD, više od 90% adventista zna točno ime poglavara Isusovačkog reda. Naučili su vas, utjerali vam strah u kosti i uvjerili su vas kako će vam baš "jezuiti" doći glave. Samo se čeka donošenje "Nedjeljnog zakona" i počinje pokolj "vjernog ostatka" (adventista) od strane "jezuita". Paranoja nad paranojama, ali za to vam nisu krivi ni katolici ni "jezuiti", nego Jelena.

Ne, upravo je suprotno, ti upravo grubo napadaš Ellen White i očekuješ da ti se ne odgovori.

Nisam ja tražio "da mi se ne odgovori", nego sam tražio da ljudi provjere.

Kontradiktoran si.
Kako neko može da krivotvori sam sebe.
To je upravo ono što ja iznosim - o tvojoj lažljivosti.

Može, može, vjerovao ti to ili ne. Upravo su Ellen White i njen muž James White revidirali njene spise i onda ih tako krivotvorene tiskali.

Zamena teze.
Jevanđelje se propovedalo 2000 godina od Hrišćanske crkve, ali ne od Rimokatolicizma koji je zabranjivao čitanje Božje reči i progonio sve one koji su verovali sve koji su verovali drugačije od zvaničnih dogmi crkve i objavljivali jevanđeosku istinu.
Adventna crkva je od 1844 godine poslednja Božja crkva, nastavljač 2000 godišnjeg pravog Hrišćanstva koje je tokom istorije delovalo u ilegali zbog stalnih progonstava od strane Rimokatolicizma.

Čak i kada bi pretpostavili da ti je točna teza, kako Katolička Crkva nije propovijedala Evanđelje, pogledaj kako tvoja teza ipak ostaje šuplja i glupa. Evanđelje su onda propovijedali Pravoslavna Crkva, pa i protestanti, tako da je ponovo smiješna tvoja teza da bi Bog tek u 19. stoljeću zadužio neke "farmere" da propovijedaju Evanđelje.

Ne, ja nikada ne idem tom linijom, već svedočim istinu, a ljudi odmah prepoznaju sam princip i Duh i tada nastaju ili problemi ili pak suprotno, jer tradicionalno sveštenstvo nikada ne iznose reč Božju, pitanje je da li se ikada sa njima može uljudno razgovarati o tome.
U mom slučaju to je bila ne moguća misija.

Znači da si nastupio kao licemjer. Tvoja crkva uči da je njihova Crkva Kurva, a ti si im to kao adventist prešutio.

Adventisti propovedaju Hrista i spasenje u njemu..nije lepo iznositi neistine.

Ako vam crkva tako uči, da su "tradicionalne" Crkve Kurva iz Otkrivenja, a vi to prešutite, onda ste vi neiskreni i neistiniti.

Ja uvek upućujem ljude na bibliju.
U ovom slučaju provere ko govori istinu - ja sam upućivao i ranije i sad.
Svako može da sam proveri, ali ja to stvarni i mislim, a ti upućuješ samo radi reda, a u svom lukavstvu nadaš se i znaš da niko neće stvarno otići u Adventističku knjižaru ili na sajt na kome se nalaze njena dela i sam proveriti.
Kada bi to učinio - tvoje teporije bi pale u vodu.

Onda ih ti zamoli da provjere ono što sam ja citirao i pisao o Ellen White. eka "moje teorije" padnu u vodu.

Između biblije i spisa Ellen White nema razlike niti razmimoilaženja.
Ne treba tumač jer se u kontekstu i u svetlosti biblije jasno vidi o čemu je ona pisala.

Tumač treba u ovakvim slučajevima, gde se izvrću njene reči, vade iz konteksta i pripisuju joj se reči i pobude iz kojih je nešto rekla i kako, i ako nije.

Pusti mene, ja "izvrćem" Jelenine riječi, ali kako se sami vi adventisti potpuno razilazite oko onoga što je Jelena napisala?

Neupućene možeš zavesti, ali mene i oni koji poznaju građu - ne možeš.

To je i tvoja namera, da loviš upravo neupućene i koji ne poznaju građu i u tome se razotkrivaju tvoje namere.

Ti ih zamoliš da provjere, i sve si probleme riješio.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ova tvoja teza je naprosto smiješna. Ja sam svjedok (ovdje u Hrvatskoj i u BiH) da više od 90% katolika pojma nema tko su Adventisti sedmog dana. Nikada nisu čuli ni da postojite. Za razliku od "zainteresiranosti" katolika za ASD, više od 90% adventista zna točno ime poglavara Isusovačkog reda. Naučili su vas, utjerali vam strah u kosti i uvjerili su vas kako će vam baš "jezuiti" doći glave. Samo se čeka donošenje "Nedjeljnog zakona" i počinje pokolj "vjernog ostatka" (adventista) od strane "jezuita". Paranoja nad paranojama, ali za to vam nisu krivi ni katolici ni "jezuiti", nego Jelena.

Taj moj odgovor je proizišao iz Taramaninog komentara o glumi Katolika i bio je upućen njemu.
Dakle, napadaj Taramanu jer je to bila prvo njegova izjava, a ja sam se nadovezao.

Pričaš napamet jer ne poznaješ činjenice.

Hrvati su upoznati sa crkvom Adventista i koliko sam informisan iz prve ruke - imaju dobre odnose sa Adventistima i slobodu da još uvek poštuju Subotu.

Naravno - kada se uvede obavezno praznovanje nedelje - stvari će se promeniti.
Ali dopustimo da vreme samo pokaže.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.324
Hrvati su upoznati sa crkvom Adventista i koliko sam informisan iz prve ruke - imaju dobre odnose sa Adventistima i slobodu da još uvek poštuju Subotu.
Stvarnoslap malo ga pretera , prije bi rekla da 90 % posto Hrvatski građana zna za Adveniste , i sviji većinom poštuju , jer su to naše sestre i braća po Kristu . Adventisti imaju mnogo zajedničkog s drugim kršćanima. Oni priznaju i obožavaju istog Boga i tako svoju nadu u život poslije smrti zasnivaju na životu, smrti, uskrsnuću i konačnom povratku svog Spasitelja Isusa Krista. Biti kršćanin znači slijediti Isusa Krista. Krist je središte učenja i svih djelatnosti Kršćanske adventističke crkve. Riječ advent znači dolazak. Adventisti su ljudi koji iskreno vjeruju u skori drugi dolazak Isusa Krista. Tada će prestati bolesti, smrt, neimaština i drugi problemi koji muče današnji svijet. Sad ću staviti gde imaju sve crkve u Hrvatskoj , i svima će biti jasno daje Hrvatska slobodna zemlja : Ovdje možete pronaći adventističkim crkvama u Hrvatskoj.



    • BELIMANASTIR
      Sv. Martin 9
      Pastor: Margarić Staniša
      098 9199-140
    • BELIŠČE
    • BISTRANOVAKI
    • BJELOVAR
    • Matošev trg 7
      43000 BJELOVAR
      Pastor: Havran Mišo
      043 246-001
      0913777763
      095 8169-205
    • BOROVO
    • BOROVA
    • CERNA
    • ČAKOVEC
    • DALJ
    • DARUVAR
    • DELNICE
    • DRAMALJ
    • DRAŠKOVIĆ
    • DRAŽ
    • ĐELETOVCI
    • ĐULOVAC
    • ĐURĐENOVAC
    • ĐURĐEVAC
    • GAREŠNICA
    • GRADINA
    • GRUBIŠNOPOLJE
    • GOSPIĆ
    • JASENOVAC
    • KARLOVAC
    • KEŠINCI
    • KOPRIVNICA
    • KNIN
    • KRAPINSKETOPLICE
    • KRIŽEVCI
    • KUTINA
    • LIPIK
    • LUG
    • MARUŠEVEC
    • MIRKOVCI
    • NAUDOVAC
    • NAŠIČKIGRADAC
    • NOVAGRADIŠKA
    • OSIJEK
    • OTOČAC
    • PČELIĆ
    • POŽEGA
    • PLAŠKI
    • PULA
    • RAKOVPOTOK
    • RIJEKA
    • ROGOVAC
    • ROVINJ
    • SISAK
    • SLAVONSKIBROD
    • SLATINA
    • SOKOLOVAC
    • SPLIT
    • STIPANOVCI
    • STOJDRAGA
    • STUBIČKETOPLICE
    • SUNJA
    • ŠIBENIK
    • ŠPIŠIĆBUKOVICA
    • TOPOLJE
    • TURČEVIĆPOLJE
    • VARAŽDIN
    • VINKOVCI
    • VINKOVAČKIBANOVCI
    • VIROVITICA
    • VUKOVAR
    • ZADAR
    • ZAGREB1
    • ZAGREB2
    • ZAGREB3
    • ZAGREBCENTAR
    • ZAGREBNOVI
    • ZLATARBISTRICA
Kod:
http://adventisti.hr/lokalne-crkve-u-hrvatskoj/
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Stvarnoslap malo ga pretera , prije bi rekla da 90 % posto Hrvatski građana zna za Adveniste , i sviji većinom poštuju , jer su to naše sestre i braća po Kristu.

Ništa ja nisam pretjerao. Vrlo mali broj katolika zna da ASD uopće postoje. Zato je i irelevantan sam govor o "odnosu katolika prema adventistima" u širem i općem kontekstu.

Adventisti imaju mnogo zajedničkog s drugim kršćanima. Oni priznaju i obožavaju istog Boga i tako svoju nadu u život poslije smrti zasnivaju na životu, smrti, uskrsnuću i konačnom povratku svog Spasitelja Isusa Krista. Biti kršćanin znači slijediti Isusa Krista.

A najviše "zajedničkog" je u naučavanju adventista da svi drugi kršćani pripadaju "otpaloj Crkvi" - "Bludnici". Zato i jesu tako "nestrpljivi", svako malo prognoziraju kada će Isus doći, jedva čekaju da Bog uništi sve nas koji pripadamo otpaloj Crkvi da oni što prije dobiju u baštinu Novu Zemlju. Baština je veća kada se dijeli na manje baštinika, tako misle i tome se nadaju adventisti.

Krist je središte učenja i svih djelatnosti Kršćanske adventističke crkve. Riječ advent znači dolazak. Adventisti su ljudi koji iskreno vjeruju u skori drugi dolazak Isusa Krista. Tada će prestati bolesti, smrt, neimaština i drugi problemi koji muče današnji svijet. Sad ću staviti gde imaju sve crkve u Hrvatskoj , i svima će biti jasno daje Hrvatska slobodna zemlja.

Ako je točno ovo što si ti gore napisala, onda adventisti nisu nikakvi vjernici, a pogotovo nisu sljedbenici Isusa Krista. Ovo gore znači da vjerovanje adventista nije plod čovjekove potrebe za Bogom i nužnosti čovjekove vezanosti na Boga, nego je to vjerovanje popratna manifestacija osobne komocije. Oni "iskreno vjeruju u skori drugi Kristov dolazak", da bi prestali, "bolesti, smrt, neimaština i drugi problemi". Oni bi iz svoje komocije da Isus što prije dođe, i da prestanu svi njihovi problemi, svi njihovi "križevi", a Isus kaže, tko hoće za mnom, neka uzme svoj križ. Pri tome još vjeruju i tvrde kako će svi drugi biti uništeni zajedno sa svojom otpalom Crkvom. Mora se priznati, imaju i malo sućuti, kažu da nas Bog neće "vječno roštiljati", nego da će nas u jednom trenutku zauvijek uništiti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvarnoslap Stvarnoslap, ugledaj se malo na druge, budi pozitivna osoba, sve što se od tebe mogu čuti su samo negativnosti.
I u ovom poslednjem tvom komentaru je to slučaj i u njemu iznosiš neistine o Adventistima.

Meni nije problem da iznesem nešto pozitivno i o Katolicima i Jehovinim svedocima i o rugima, ali od tebe samo negativnosti.
Druge osuđuješ za paranoju i grozničav strah, a ti to sam pokazuješ u svojim komentarima.
Gde ti je Hrist koga vtoliko veličaš, zar je Hrist činio ovakve stvari, zar on nije ljubav koja se ispoljavala i prenosila na druge u svakom trenutku njegovog života.
Zapitaj se kakvog si duha.
Ja bi se lično zapitao da sam na tvom mestu - da li svojim ponašanjem i odnosom prema drugima Hrista na taj način proslavljam - ili ga pak sramotim.

Mir s tobom u ljuvavi Hristovoj.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Stvarnoslap Stvarnoslap, ugledaj se malo na druge, budi pozitivna osoba, sve što se od tebe mogu čuti su samo negativnosti.
I u ovom poslednjem tvom komentaru je to slučaj i u njemu iznosiš neistine o Adventistima.

Koje neistine? Što je neistinito od onoga što sam napisao?

Meni nije problem da iznesem nešto pozitivno i o Katolicima i Jehovinim svedocima i o rugima, ali od tebe samo negativnosti.

Kako ti nije problem iznijeti nešto pozitivno o katolicima, kada te tvoja crkva uči da su katolici "kurvini sinovi"? Ako bi rekao nešto lijepo i pozitivno o katolicima, onda si licemjer, jer tvoja crkva o katolicima naučava ono što napisa, a ne bih htio ponavljati.

Druge osuđuješ za paranoju i grozničav strah, a ti to sam pokazuješ u svojim komentarima.

Gdje su moja paranoja i strah? Gdje sam ja pokazao i mrvicu straha da će nas katolike poklati, na primjer, adventisti.

Gde ti je Hrist koga vtoliko veličaš, zar je Hrist činio ovakve stvari, zar on nije ljubav koja se ispoljavala i prenosila na druge u svakom trenutku njegovog života.
Zapitaj se kakvog si duha.

Krist je i Istina. Kako bi Krist, ako je on Istina, mogao imati nešto protiv istine? A ja sam iznosio istinite činjenice.

Ja bi se lično zapitao da sam na tvom mestu - da li svojim ponašanjem i odnosom prema drugima Hrista na taj način proslavljam - ili ga pak sramotim.

I trebaš se zapitati. Strah i paranoja, koji su očiti kod adventista, nikada ne dolaze od Boga.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sve što pišeš nema veze sa istinom.
Ti možeš prevariti druge ali mene ne, jer u tebi jasno vidim sve ono što ti pripisuješ drugima.
Plus nedostatak ljubavi i smirenosti, koji je posledica tvog života bez istinskog predanja i posvećenosti.
Ti govoriš o Hristu ali nemaš stvarno lično zajedništvo sa njim, zato u tebi i vlada opadački duh i duh nemira i verske netrpeljivosti.
Adventoisti nikoga ne mrze i teže da svim ljudima objave radosnu vest o spasenju u Isusu Hristu i nikoga ne opadaju kako si ti napisao.

To konstantno ti čuiniš i to je odraz svih tvojih komentara.
Ti ne iznosiš istinu kako kažeš - već opadaš, ispoljavaš ironičnu netrpeljivost, vređaš mrtve ljude, nazivaš ih pogrdnim imenima i slično.

Ako drugi ne vide tvoja dela i duh koji te pokreće, ja vidim i kod mene je sve kristalno jasno.

Bolje biti i iskreni Katolik ili bilo ko drugi koji u svom srcu gaji ljubav prema drugima - neko biti takvog duha kakav ti imaš.

Ja nemam ništa protiv tebe, već i ovo čak govorim za tvoje dobro, ne bi li se probudio iz svog stanja u kome se nalaziš, a pripisuješ ga drugima.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Sve što pišeš nema veze sa istinom.
Ti možeš prevariti druge ali mene ne, jer u tebi jasno vidim sve ono što ti pripisuješ drugima.

Kako bih ja mogao prevariti druge? Ljudi će provjeriti što sam pisao i citirao i "razotkriti" me.

Adventoisti nikoga ne mrze i teže da svim ljudima objave radosnu vest o spasenju u Isusu Hristu i nikoga ne opadaju kako si ti napisao.

Ne pravimo se ludi. Eno, na drugoj temi, uvjeravaš me kako sam ja nedavno (za Božić) slavio neko pogansko božanstvo. Kud ćeš većeg podmetanja i veće uvrede.

To konstantno ti čuiniš i to je odraz svih tvojih komentara.
Ti ne iznosiš istinu kako kažeš - već opadaš, ispoljavaš ironičnu netrpeljivost, vređaš mrtve ljude, nazivaš ih pogrdnim imenima i slično.

Bar ih ne nazivam zvijerima, kao adventisti i još neki.

Ako drugi ne vide tvoja dela i duh koji te pokreće, ja vidim i kod mene je sve kristalno jasno.

Što te onda muči? Ipak te strah za neke druge?

Bolje biti i iskreni Katolik ili bilo ko drugi koji u svom srcu gaji ljubav prema drugima - neko biti takvog duha kakav ti imaš.

Iskreni katolik!? :) Ako je moja Crkva Bludnica, što je Crkva "iskrenog katolika"?

Ja nemam ništa protiv tebe, već i ovo čak govorim za tvoje dobro, ne bi li se probudio iz svog stanja u kome se nalaziš, a pripisuješ ga drugima.

OK, obećavam, postat ću "iskreni katolik". Što će onda biti moja Crkva?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Mislim da je vazno za ovu temu da razmotrimo sta su crkveni oci verovali kada je u pitanju trojstvo?
Posto se Slap nije udostojio da postavi, evo ja cu to uciniti:
(ovo nam pomazei da razumemo da li su pioniri adventnog pokreta bili u pravu kada su odbacili Trojstvo, i prvenstveno da li je istina ono sto se u uvodu videa tvrdi a to je da suvecina crkvenih otaca pre nikeje zastupa dualizam):


"Crkvi u Efezu u Aziji… izabran kroz istinsku patnju voljom Oca i Isusa Krista, našega Boga"

(Ignacije Antiohijski, Poslanica Efežanima, 1 [110. god.])

"Jer naš je Bog, Isus Krist, začet od Marije prema Božjem planu: od sjemena Davidova, to je istina, ali i po Duhu Svetom"

(Isto, 18, 2)

"Dokazat ćemo da ga obožavamo s razlogom; jer smo naučili da je on Sin samog istinitog Boga, da ima drugo mjesto i da je Duh proroštva treći. Zbog toga nas optužuju za ludost, govore da pridajemo raspetom čovjeku drugo mjesto do nepromjenjivog i vječnog Boga, Stvoritelja svih stvari, no oni ne poznaju otajstvo koje u tome počiva"

(Justin Mučenik, Prva apologija 13, 5-6 [151. god.])

"Svojstvo je Boga, najvećeg i svemogućeg i živoga Boga, ne samo da bude svugdje, nego također i da sve vidi i čuje; jer ne može ga se nikako ograničiti na neko mjesto… Tri dana prije nego su stvorena svjetlila predstavljaju sliku Trojstva; Boga, njegove Riječi i njegove Mudrosti"

(Teofil Antiohijski, Autoliku, 2, 15 [189. god.])

"Jer Crkva je, premda raširena po čitavom svijetu sve do kraja zemlje, od apostola i njihovih učenika primila vjeru u jednoga Boga, Oca Svemogućega… i u jednoga Isusa Krista, Sina Božjega, koji je postao tijelom radi našega spasenja, i u Duha Svetoga.’’

(Irenej, Protiv krivovjerja, 1, 10, 1 [189. god.])

"Mi doista vjerujemo da postoji samo jedan Bog, no vjerujemo da unutar ovog raspoređaja, ili, kako ga nazivamo, ekonomije (oikonomia), postoji Sin ovoga jedinog Boga, njegova Riječ, koji je proizišao iz njega i kroz kojeg su sve stvari stvorene i bez kojeg ništa nije stvoreno… Vjerujemo da ga je [Sin] po Ocu poslao dolje, prema svojem obećanju, Svetog Duha, Branitelja (Parakleta), posvetitelja vjere onih koji vjeruju u Oca i Sina i u Duha Svetoga… Ovo pravilo vjere prisutno je od početka evanđelja, čak i prije najranijih krivovjeraca"

(Tertulijan, Protiv Prakseja, 2 [216. god.])

"I u isto vrijeme otajstvo ekonomije je dobro čuvano, jer je jedinstvo raspoređeno u Trojstvu. Poredano, troje su Otac, Sin i Duh. Oni su troje, međutim, ne u stanju, nego u stupnju; ne u biti, nego u formi; ne u moći, nego u vrsti; istobitni, jednog stanja, jedne moći, jer on je jedan Bog čiji su stupnjevi, forme i vrste ubrojane u ime Oca i Sina i Duha Svetoga"

(Isto)

"Imaj uvijek na umu pravilo vjere koju ja ispovijedam i kojem nosim svjedočanstvo da su Otac i Sin i Duh nerazdvojivi jedan od drugoga i onda ćeš shvatiti što pod tim mislim. Pripazi sada, kažem da je Otac drugi (različit), Sin je drugi i Duh je drugi. Ovu izjavu mogu krivo shvatiti neuke ili krivo poučene osobe, kao da to ima značiti različitost i tu različitost shvatiti kao odvojenost između Oca, Sina i Duha Svetoga"

(Isto, 9)

"Tako sveza Oca u Sinu i Sina u Branitelju čini tri povezane osobe koje se ipak razlikuju jedna od druge. One tri su jedne biti, ali ne jedna osoba, kao što je rečeno: "Ja i Otac jedno smo."(Iv 10,30), s obzirom na jedinstvo biti, a ne jednosti broja"

(Isto, 25)

"Mi ne držimo do onoga što krivovjerci zamišljaju: da se neki dio Božjeg bića pretvorio u Sina i da je Otac stvorio Sina iz ničega, to jest, iz bića koje je izvan njega samog, tako da je postojalo vrijeme kada ga [Sina] nije bilo"

(Origen, Temeljne istine, 4, 4, 1 [225. god.])

"Ne, odbacujući svaku sugestiju tjelesnosti, držimo da su Riječ i Mudrost rođene od nevidljivog i bestjelesnog Boga, bez sudjelovanja ikakvog tjelesnog bića… izraz, kojeg upotrebljavamo, međutim, da nikada nije bilo vremena kada nije postojao, valja uzeti s određenim tumačenjem. Upravo su riječi "kad" i "nikad" izrazi za vremenitost, dok sve rečeno za Oca, Sina i Svetoga Duha treba shvatiti kao nadilaženje svega vremena, svih doba i sve vječnosti"

(Isto)

"Jer samo Trojstvo nadilazi svaki smisao, u njemu se može shvatiti ne samo ono vremenito, nego i vječno. Sve ostale stvari, doista, koje se nalaze izvan Trojstva, treba mjeriti vremenom i dobima"

(Isto)

"Sama Božja Riječ je od Boga samoga, stoga je Riječ Bog, a biće Božje biće. S druge strane, svijet je stvoren iz ničega, stoga on nije Bog"

(Hipolit, Pobijanje svih krivovjerja, 10, 29 [228. god.])

"Pismo ističe Krista kao Boga, upravo koliko ističe samog Boga kao čovjeka. Isto toliko opisuje Isusa Krista kao čovjeka, koliko Krista Gospodina opisuje kao Boga. Jer ne ističe da je on samo Sin Božji, nego isto tako i Sin Čovječji; niti kaže samo Sin Čovječji, nego je također uobičajeno o njemu govoriti kao o Sinu Božjemu. Budući da je od dvoga, on je oboje, osim ukoliko bi bio samo jedno, onda ne bi mogao biti drugo. Jer sama narav nalaže da moramo vjerovati da je čovjek koji je od čovjeka, jednako tako ta ista narav nalaže da moramo vjerovati da je Bog koji je od Boga… Neka oni, stoga, koji čitaju da Isus Krist Sin Čovječji jest čovjek, neka isto tako pročitaju da je isti Isus nazvan, također, Bogom i Sinom Božjim"

(Novacijan, O Trojstvu, 11 [235. god.])

"Nadalje, mogao bih se prigodno obratiti onima koji dijele, komadaju i uništavaju najsvetiji navještaj Božje Crkve, čineći od toga [Trojstva] doista, tri moći, različite supstancije i tri vrhovna boga… [Neki krivovjerci] naviještaju da postoje, na neki način, tri boga, kada dijele sveto jedinstvo u tri supstancije strane jedna drugoj i potpuno odvojene

(Papa Dionizije, Pismo Dioniziju Aleksandrijskom, 1 [262. god.])

"Stoga, sveto Trojstvo mora biti skupljeno i donešeno zajedno u jedno, najviše, kao što jest, mislim na svemogućeg Boga svega stvorenog,… Hula je,i to ne uobičajena, nego najgora, reći da je Sin, u svakom pogledu, rukotvorina [stvorenje]… No, ako je Sin postao [stvoren], bilo je vrijeme kada ova svojstva nisu postojala, i, prema tome, bilo je vrijeme kad je Bog bio bez njih, što je krajnje besmisleno"

(Isto, 1-2)

"Stoga, niti možemo odvajati na tri vrhovna boga to čudesno i božansko jedinstvo… Nego, moramo vjerovati u Boga, Oca Svemogućega i u Krista Isusa, njegova Sina, i u Duha Svetoga; te da je Riječ sjedinjena s Bogom svega stvorenoga. Jer, on kaže, "Ja i Otac jedno smo" i "Ja sam u Ocu i Otac u meni""

(Isto, 3)

"Jedan je Bog… Trojstvo je savršeno, u slavi i vječnosti i autonomiji, niti podijeljeno, niti otuđeno. Stoga nema ničega bilo stvorenog, bilo podređenog u Trojstvu; niti čega stavljenog iznad, kao da bi u nekom prijašnjem razdoblju nešto ne postojalo i onda u nekom kasnijem razdoblju bilo uvedeno. I stoga, niti je ikad Sin bio odsutan od Oca, niti je Duh od Sina; nego bez razlike i promjene, isto Trojstvo uvijek ostaje isto"

(Grgur Čudotvorac, Ispovijest vjere, [265. god.])

"Himni s Otkrivenjem i Psalmima Božjim [Patrik] pjeva i iznosi isto za izgradnju Božjeg naroda. Ovaj zakon on drži u Trojstvu svetog Imena i naučava o jednoj biti u tri osobe"

(Sehnal Irski, Himni u pohvalu sv. Patrika, 22 [444. god.])

"Danas vežem na sebe jaku snagu zazivanja Trojstva - vjera u Trojstvo u jedinstvu, Stvoritelja svega stvorenog"

(Patrik Irski, Štit na prsima sv. Patrika, 1 [447. god.])

"Nema drugog Boga, niti ga je bilo do sada, niti će ga biti od sada, osim Boga Oca nerođenoga, bez početka, u kojem sve počinje, koji uzdržava sve stvari, kao i njegova Sina Isusa Krista kojeg isto tako ispovijedamo da je uvijek bio s Ocem - prije početka svijeta… Isus Krist je Gospodin i Bog u kojeg vjerujemo… i koji je na nas preobilno izlio Svetog Duha… kojeg ispovijedamo i klanjamo mu se kao jednom Bogu u Trojstvu svetog imena"

(Isti, Ispovijest sv. Patrika, 4 [452. god.])



"Crkvi u Efezu u Aziji… izabran kroz istinsku patnju voljom Oca i Isusa Krista, našega Boga"

(Ignacije Antiohijski, Poslanica Efežanima, 1 [110. god.])



"Budući je Otac nazvan svemoguć, nitko ne bi trebao biti uvrijeđen da je Sin Božji nazvan svemoguć."

(Origen [225.god], Temeljne istine, O Kristu, BK 1, Ch 2)


"Pored njega nije bilo ništa, ali on [Bog], dok je postojao sam, ipak je postojao u množini."

(Hipolit, Protiv Noetusa, dio 10)


"Bilo je tada, Riječ je ušla u vječnost bez početka, kako je i sama Riječ, tj. Sin Božji, koji je, prema jednakosti biti, jedno s Ocem, vječan i nestvoren." (Klement, Fragmenti, Dio I, Odjeljak III, 190 AD)


"Sve Pismo daje jasan dokaz o Trojstvu'' (Tertulijan, Protiv Praseja, pogl 11)



*
Sto je jos zapanjujuce, Jehovini Svedoci sve ove crkvene Oce navode kao ''antitrinitarce'' i ''pripisuju im reci koje oni nikad nisu izgovorili''(upravo suprotno oni su ucili Trojstvo, a J.S to falsifikuju), kao sto mozemo videti u knjizi ''Da li treba verovati u trojstvo''...
 
Natrag
Top