Wireless - pitanja i odgovori

Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
vidljivost je 100 % znaci nema ni jedne grancice prepreke. on je na jednom brdu a ja na drugom.
pare nisu bitne, mislim nisu bitne, bitne su one ali sam u stanju da investiram jer na tom brdu u krugu 500m ima jos 3 kuce koje bi koristile taj isti internet tako da bi ja pokrio svoje troskove interneta. imam liniju od 10MB/s adsl koju bi rado bez gubitaka prosledio do tog druga a onda od njega tim ostalim kucama.
ne razumem se bas mnogo tako ne znam da li je 5GHz zabranjena frekvencija ili ne, znam da je manje opterecena i da bi vjerovatno bila stabilnija. u svakom slucaju hteo bih da imam stabilan link, da kad je magla, kisa nemam problema.

hvala ti puno u napred.

ako mozes naprevi mi idealno resenje i za 2,4 i za 5GHz ali da sigurno stabilno rade pa cu videti sta mi je lakse za nabaviti.

lep pozdrav

koliko bih ljudi mogao da prikljucim na adsl liniju od 10MB/s?
kada dobijas link od nekog internet provajdera wlan-om. npr dobijas link od 1Mb/s koliko ljudi mozes spojiti na njega, znaci ne radi se o adsl vec o linku. kako se to racuna s obzirom da je 1MB/s preko adsl jedva dovoljno za jednog korisnika kako se racuna taj link od 1Mb/s?

veliki pozdrav[/QUOTE

evo slike kako to treba da izgleda!
 
Učlanjen(a)
14.05.2012
Poruka
1
problem sa wirelelss-om

Dobar dan!!!
u startu da kazem da sam laik za racunare,naime kcerkici sam kupio mini-laptop
"packard bell-datma" os vista ....... laptop je normalno funkcionisao do prije par sati kada je ponovo upaljen nemoze da se konektuje na netom i pise da instalacije nepasu sa netvorkom,zamolio bi ako neko poznaje rijesenje ovog problema da mi kaze unapred hvala!!!
 
Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
Dobar dan!!!
u startu da kazem da sam laik za racunare,naime kcerkici sam kupio mini-laptop
"packard bell-datma" os vista ....... laptop je normalno funkcionisao do prije par sati kada je ponovo upaljen nemoze da se konektuje na netom i pise da instalacije nepasu sa netvorkom,zamolio bi ako neko poznaje rijesenje ovog problema da mi kaze unapred hvala!!!

u 99% slucajeva je ugasena wlan kartica ako se na net konektujes preko wlana,proveri dali mozes da vidis signale dole desno,kartica se pali ili na dugme koje ima na sebi znak kao sto je moja slika.pali se takodje dole desno ima kao mali skroll u dnu racunara ide levo desno i pali se pritiskom na dugme FN pored alta,znaci stisnes fn i f2 ili f3 itd ima znak za wlan na nekom od tih dugmica razlikuje se od laptopa do laptopa.

nasao sam lokaciju dugmeta na tom modelu,evo slike!
HTML:
http://www.newgadgets.de/wp-content/uploads/2009/07/packard-bell-dot-ma-027-300x225.jpg

ako ovo nije problem i ne pomaze preporucujem obaranje sistema,obavezno win7 ta vista je katastrofa od operativnog sistema!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
22.07.2012
Poruka
2
Pozdrav svima.
Moj problem je sledeci: ne mogu da se konektujem na kucni wireless preko iPoda niti preko ijednog mobilnog telefona. Imam Toshiba laptop sa OS win7, pre toga sam koristila i Asus sa winXP i uvek sam se skroz normalno konektovala na net tako da pretpostavljam da nije neka greska u routeru. Router koji koristim je tp-link (ne znam tacnu oznaku ali mogu da proverim ako je neophodno). Pre toga sam koristila d-link i kad sam pre nekih god dana prvi put pokusala da se konektujem preko iPoda taj router je flipnuo i nisam mogla vise na net. Lik koji mi odrzava komp. je bio i zakljucio da je router otisao, da kupim novi i tako sam uradila. Sa novim opet preko laptopa mogu ali preko niceg drugog vise ne mogu. Znaci cak i vise racunara odjednom mogu da se konektuju ali drugi uredjaji ne mogu. Konkretno moj iPod vidi mrezu, konektuje se, pokaze mi pun signal koji varira zavisno koliko se odaljim od routera, ali kad pokusam da udjem na neku stranicu preko browera ili na neku aplikaciju dugo ucitava i ucitava i onda napise "server does not responding" ili tako nesto. Sa mobilnim ista prica, konektuje se na mrezu ucitava stranicu i posle pise "fail to connect". Po stranim forumima sam citala da ljudi imaju slicne probleme. POkusala sam i da brisem sve zapamcene WLANove i da restartujem ruter, i menjala podesavanja i nije mi na WPA nego WEP (cak sam pokusala i da ostavim unsecured za slucaj da je to razlog) i sto stvari i nista ne radi. Uvek ista prica. Pa molim sad nekog ako ima ikakvu ideju da mi pomogne ili cu poludjeti vise :beee:
Hvala:)
 
Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
treba mi model tog rutera da vidim sta je tu moguci problem,ovako nesto mi se nikada nije desavalo sa tplink uredjajima,mozda je problem u firmware-u tj treba update ruteru jer je u nekom paradajzu taj softver sto je trnutno na njemu.daj mi model pa da vidimo kako mogu da pomognem :)
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2012
Poruka
4
Wireless antene rasprava :)

e ovako napravio sam baznu stanicu trenutno signal delim grid antena mislio sam da uzmem sektorske,ali onda naletim na antene gospodina dobrice msm da se zove amos dali ona moze da zameni sektor ,malo informisanja ,i kolka je tezina zrade te antene?kolika bi bila cena materijala,njena efikasnost na vecim udaljenstima sa tim da klijent koristi yagi antenu?SVE ME ZANIMA ;D
 
Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
e ovako napravio sam baznu stanicu trenutno signal delim grid antena mislio sam da uzmem sektorske,ali onda naletim na antene gospodina dobrice msm da se zove amos dali ona moze da zameni sektor ,malo informisanja ,i kolka je tezina zrade te antene?kolika bi bila cena materijala,njena efikasnost na vecim udaljenstima sa tim da klijent koristi yagi antenu?SVE ME ZANIMA ;D

neznam kako izgledaju te antene gospodina dobrice ali problem kod grid antena je to a ako hoces predajnu antenu za vise korisnika nikako ne grid ali nikako jer to nece raditi.grid antene su takozvane usmerene antene i one sluze za upucavanje signala izmedju samo 2 tackeretko kad vise osim ako korisnici nisu u skoro istoj liniji svi.sektor antene su dobre za ugaona upucavanja npr mogu da pokriju ugao od 120stepeni,to je dobro ako npr imas kucu na kraju sela pa su svi ostali koji treba da se nakace na tu antenu ispred tebe u uglu od 120stepeni.najbolje resenje su omni antene koje biju u krugu od 360 stepeni znaci u svim pravcima i one su ti najsigurnije za naseljena mesta gde se korisnici kace na antenu iz svih pravaca.moja preporuka omni antena i da te ne boli glava i kad kacis korisnike na nju sa jagi antenom obavezno ali obavezno da nemas nikakve prepreke izmedju 2 antene,nikakvo drvece kuce,krovove itd znaci samo upucavanje antena u antenu jer ako ih ne budes tako postavljao zeznuces celu mrezu pa ce cak i oni koji imaju cist pogled da imaji velike probleme sa protokom jer onaj koji nije dobro zakacen za glavnu antenu je bukvalno maltretira i onda i ostali imaju problema.
 
Član
Učlanjen(a)
09.08.2010
Poruka
13
Pozdravljam vas i molim da mi objasnite kako podesim WI-FI ,na svom laptop racunaru kupila sam novu opremu antenu sa oznakom 9900000N_ 990WN 2007-2012 / 67 dBi Ralink 3070 150 Mbps ,ali ne mogu da se povezem na net iako imam tridesetak otkljucanih predajnika od kojih su neki na udaljenosti od 2Km do 8 Km ,da li je ovo oprema koja je u mogucnosti da radi na ovim udaljenostima iako imam opticku vidljivost sa predajnicima ili ja ne znam da podesim racunar .Hvala .
 
Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
e ovako,neznam odakle da krenem :)
1.to sto ste kupili vam je neko lepo uvalio (da izvinete na izrazu)to je neki kineski krs i nema veze sa realtekom.ima ih na netu brdo i nisu nizasta,bices srecna ako se sa time zakacis na neki net od komsije.
2.ako su otkjucani signali to ne znaci da su free
3.ako su predajnici zaboravi da se kacis na njih,to su predajnici od wifi provajdera i ako su otkjucani trebace ti niz podesavanja od provajdera da bi mogla da koristis internet preko njih.
4.na daljinu od 2 do 8km sa tom opremom zaboravi net to nece raditi
5.ja imam net od komsije koji je 2 sprata iznad mene i imam od jednog u zgradi pored i sa mnogo jacom opremom od te ponekad imam los signal i jedva mi radi net.
kradja neta nije tako jednostavna kao sto procitas na netu tipa ustafis antenu dobijes signal i to radi ,kad bi tako bilo.
sa tom antenom moj savet je da usmeris u blizi deo okoline do 100m i to sumnjam dali ce raditi.trazi sto jaci signal i gledaj da to bude neki adsl ruter,oni obicno imaju naziv mreze kad su otkljucani (hg520c,hg530,hg 530b itd)
kad nadjes takav signal probaj da se zakacis za njega.
ako si se zakacila pokazace ti zut trougao na internet konekciji,to uvek radi jer telekom adsl ruteri imaju bug i ne dele automatski ip adrese preko wlana cim se nov korisnik zakaci vec imaju po fabrickom namesteno da se sami refresh na 30min do 1 sat tako da kad nadjes signal i uspes da se zakacis moraces da cekas neko vreme za net.veoma je bitno da ne diras net niti komp za to vreme tj da se otkacis od tog rutera za koji si uspela da se zakacis.kada dobijes net posle pola sata ili sat cekanja vise neces imati tih problema jer ce ruter da zapamti tvoj komp i moci ces posle toga uvek bez problema da se zakacis za njega.
 
Natrag
Top