Religija - rasprave o nedoumicama

Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Sam pita, sam (pokušava) da odgovara. :???:

29m7lft.jpg


mu3o0.jpg


Dalje imamo rodoslov Isusa Hrista i to dva :

Rodoslov po Mateju

1. Rodoslov Isusa Hrista, sina Davidova, Avraamova sina. 2. Avraam rodi Isaka. A Isak rodi Jakova. A Jakov rodi Judu i braću njegovu. 3. A Juda rodi Faresa i Zaru s Tamarom. A Fares rodi Esroma. A Esrom rodi Arama. 4. A Aram rodi Aminadava. A Aminadav rodi Naasona. A Naason rodi Salmona. 5. A Salmon rodi Vooza s Rahavom. A Vooz rodi Ovida s Rutom. A Ovid rodi Jeseja. 6. A Jesej rodi Davida cara. A David car rodi Solomona sa Urijinicom. 7. A Solomon rodi Rovoama. A Rovoam rodi Aviju. A Avija rodi Asu. 8. A Asa rodi Josafata. A Josafat rodi Jorama. A Joram rodi Oziju. 9. A Ozija rodi Joatama. A Joatam rodi Ahaza. A Ahaz rodi Jezekiju. 10. A Jezekija rodi Manasiju. A Manasija rodi Amona. A Amon rodi Josiju. 11. A Josija rodi Jehoniju i braću njegovu, u seobi vavilonskoj. 12. A po seobi vavilonskoj, Jehonija rodi Salatila. A Salatil rodi Zorovavelja. 13. A Zorovavelj rodi Aviuda. A Aviud rodi Eliakima. A Eliakim rodi Azora. 14. A Azor rodi Sadoka. A Sadok rodi Ahima. A Ahim rodi Eliuda. 15. A Eliud rodi Eleazara. A Eleazar rodi Matana. A Matan rodi Jakova. 16. A Jakov rodi Josifa, muža Marije, od koje se rodi Isus zvani Hristos. 17. Svega, dakle, koljena od Avraama do Davida, koljena četrnaest, a od Davida do seobe vavilonske koljena četrnaest, i od seobe vavilonske do Hrista, koljena četrnaest.

Rodoslov po Luki

23. I sam Isus imaše oko trideset godina kad poče; i bješe, kao što se mišljaše, sin Josifa, sina Ilijeva, 24. Sina Matatova, sina Levijeva, sina Melhijeva, sina Jenejeva, sina Josifova, 25. Sina Matatijeva, sina Amosova, sina Naumova, sina Eslimova, sina Nagejeva, 26. Sina Maatova, sina Matatijeva, sina Semejeva, sina Josifova, sina Judina, 27. Sina Joananova, sina Risajeva, sina Zorovaveljova, sina Salatiilova, sina Nirijeva, 28. Sina Melhijeva, sina Adijeva, sina Kosamova, sina Elmodamova, sina Irova, 29. Sina Josijina, sina Eliezerova, sina Jorimova, sina Matatova, sina Levijeva, 30. Sina Simeonova, sina Judina, sina Josifova, sina Jonanova, sina Elikimova, 31. Sina Melejeva, sina Mainanova, sina Matatina, sina Natanova, sina Davidova, 32. Sina Jesejeva, sina Ovidova, sina Voozova sina Salmonova, sina Naasonova, 33. Sina Aminadavova, sina Aramova, sina Joramova, sina Esromova, sina Faresova, sina Judina, 34. Sina Jakovljeva, sina Isakova, sina Avraamova, sina Tarina, sina Nahorova, 35. Sina Seruhova, sina Ragavova, sina Falekova, sina Everova, sina Salina, 36. Sina Kainanova, sina Arfaksadova, sina Simova, sina Nojeva, sina Lamehova, 37. Sina Matusalova, sina Enohova, sina Jaredova, sina Maleleilova, sina Kainanova, 38. Sina Enosova, sina Sitova, sina Adamova, sina Božijega
..............................................................................................................

I sada bi prosečnom teisti ili ateisti ili bilo kom drugom trebalo sve biti jasno. Da li je :???:
I tada i sada su postojala moralna ali i biološka načela. Moralna su se menjala i očito je da je nekad brak izmedju brata i sestre bio moralan i jedini mogući način množenja ljudi.
Postavlja se pitanje biloškog nasledja. Sve do vremena Mojsija to nije bio biološki proble. Posle toga jeste i to je i danas. Dakle šta se to promenilo u biologiji čoveka, pre i posle Mojsija.

Kaže se da su Adam i Eva imali 22 sina i 33 kćeri. Zašto ako je to već dozvoljeno i opravdano nije dat rodoslov ni jedne kćeri.

Ispravno je zaključiti da je postojala genetska promena te što je nekada bilo moguće, danas više nije.

Postavlja se i pitanje životnog veka ljudi pre i posle potopa. Marija je rodila Isusa Hrista bezgrešnim začećem. Po tome se on bitno razlikuje od drugih ljudi. Morao je da se razlikuje, zašto, to je jasno iz kasnijih zbivanja. Ali je morao imati i oca koji je opet rodoslovom povezan sa ... beep.

ps. Eto zašto sam postavio ona pitanja. Nadao sam se odgovoru koji bi sve to povezao na jednostavan nači koji bi bio razumljiv ateistima a mislim i velikoj većini teista.

Zato je bitan Adam i Noje, nadam se da je to bar jasno.
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
da,sigurno ne razumes zasto necemo da prihvatimo vase tumacenje Onoga koga su vasi oci raspeli....zaista cudno....
Nisu to moji ''oci'', i nisu svi Jevreji razapeli Hrista! ...sve jedno, kada kazem 'Jevrejin', mislim na duhovnu kategoriju, to sam 10 X objasnio, ali nije mi problem da ponovim....
I sta, hoces da kazes da bolje pravoslavci poznaju Bibliju od Jevreja, koji Je uce od malih nogu, Biblija im je obavezna u skolama, i td i td...to sto oni nisu prihvatili Hrista, je premali greh u odnosu na ove sada paganske ''pravoslavce'.
Kakva je korist sto su ''pravoslavci'' (kada kazem ''pravoslavci'' mislim na moderne) prihvatili Hrista, a mole se mrtvim ljudima, slikama, kipovima....robuju raznim zabludama, k.urvaju se, i sta sve ne rade, pored crkvi mogu prolaziti gejovci, narkomani, tranvestiti i td., oni nece dici glas!....a misle da zive ''ugodno'' pred Bogom.
Daj da uporedimo ko ''bolje'' drzi Bozije zapovesti: mi, celi svet ili Jevreji, daj da vidimo ko najvise sluzi Bogu....daj da se sa tim hvalimo!

Moj poziv tebi je da sam proveris!

ili je i ovde los prevod?sorry
''Vi ne znate cemu se molite; a mi znamo cemu se molimo: jer je spasenije od Jevreja.'' (Jovan 4:22)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ljudi, smiješna su ova vaša prepucavanja oko toga čiji je Bog pravi, a čiji nije. Posmatram vas, ovako, sa strane, poluzainteresovano i smiješim se, ne zlurado, više nakako tužno. Vi ste ovdje slika i prilika cijeloga religijskog svijeta i svih religija. Isto ovo što se ovdje dešava među vama, dešava se i na globalnom planu - u cijelom svijetu. To je ono što sam davno konstatovao da se u fundamentu svake religije nalazi antagonizam i netrpeljivost prema drugim religijama. To vi na najbolji mogući način dokazujete.
A sad jedno pitanje imaginarnom vjerniku, ali istinskom vjerniku, koji bez zadrške vjeruje u postojanje Boga i njegovu riječ kazanu u Bibliji: Ako na zemljinom šaru postoji ovoliki broj različitih religija, nije li to Bog htio? Ako se da afirmativan odgovor na ovo pitanje, a mora, jer se na ovome svijetu ništa ne dešava bez Božije volje, onda vas pitam šta vi radite? Negirate Božije stvaralaštvo! Bolje rečeno, priznajete to stvaralaštvo samo djelimično. E, pa, vajni ste mi vi vjernici!
Očekivati u ovakoj situaciji nekakve rezultate od ekumenizma (neki već i prognoziraju datume kada će se, recimo, hrišćenstvo ujediniti) velika je zabluda. Odviše je i istorijskih i današnjih prepreka pred jednim takvim korakom. Iskreno mislim da će prije religije, kao takve, odumrijeti, nego što će se ujediniti.
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
34
U početku sam se uzbuđivao zbog ovakvih situacija, i osećao sam potrebu da kažem nedorečeno, ispravim neispravno, ali sve više uviđam da nije vredno truda. Neka im, neka se zabavljaju.

A sad jedno pitanje imaginarnom vjerniku, ali istinskom vjerniku, koji bez zadrške vjeruje u postojanje Boga i njegovu riječ kazanu u Bibliji: Ako na zemljinom šaru postoji ovoliki broj različitih religija, nije li to Bog htio? Ako se da afirmativan odgovor na ovo pitanje, a mora, jer se na ovome svijetu ništa ne dešava bez Božije volje, onda vas pitam šta vi radite? Negirate Božije stvaralaštvo! Bolje rečeno, priznajete to stvaralaštvo samo djelimično. E, pa, vajni ste mi vi vjernici!

Nažalost, nisi u pravu. Iako se ništa ne dešava bez Božijeg dopuštenja, jako mnogo toga se dešava protiv Njegove volje. To su dva pojma koja ne treba mešati.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nažalost, nisi u pravu. Iako se ništa ne dešava bez Božijeg dopuštenja, jako mnogo toga se dešava protiv Njegove volje. To su dva pojma koja ne treba mešati.
Kako ovo razumjeti? Ništa se ne dešava bez Božijeg dopuštenja, a mnogo se toga dešava protiv Božije volje..., što će reći, mimo njegovog dopuštenja!? Ovakva konfuzija i liči na ono o čemu sam govorio u prethodnom postu.
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Ako na zemljinom šaru postoji ovoliki broj različitih religija, nije li to Bog htio? Ako se da afirmativan odgovor na ovo pitanje, a mora, jer se na ovome svijetu ništa ne dešava bez Božije volje, onda vas pitam šta vi radite?
Naravno da Bog ovo nije hteo! ...da smo poslusali Boga, a ne sotonu, nebi doslo do podela....dakle, sve ovo sto vidis danas je sotonino delo....
Bog nam je dao slobodnu volju, da biramo, da li ce mo Njemu da sluzimo ili sotoni, i mi smo izglasali sotonu, i sada je Bog kriv sto mi sluzimo sotoni!
A na ono pitanje: ''pa odakle znas da je bas tvoja vera ona prava?'' ...pa daj da pogledamo ostale religije i da ih pojedinacno uporedjujemo....neka neko otvori temu pa da uporedjujemo! ...problem je kod nas, ukljucujuci i svestenike i monahe i td. to sto malo ko shvata sotonu za ozbiljno, vrlo malo se i pominje, a i malo ko zna sta je on u stanju da uradi u nasim umovima (ukoliko mu se prepustimo, naravno......zato je i potrebno Bozje spoznanje), sta je njegov cilj i td i td. ...ljude to ne zanima, zato nam je i vera ovakva!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Naravno da Bog ovo nije hteo! ...da smo poslusali Boga, a ne sotonu, nebi doslo do podela....dakle, sve ovo sto vidis danas je sotonino delo....
Bog nam je dao slobodnu volju, da biramo, da li ce mo Njemu da sluzimo ili sotoni, i mi smo izglasali sotonu, i sada je Bog kriv sto mi sluzimo sotoni!
A na ono pitanje: ''pa odakle znas da je bas tvoja vera ona prava?'' ...pa daj da pogledamo ostale religije i da ih pojedinacno uporedjujemo....neka neko otvori temu pa da uporedjujemo! ...problem je kod nas, ukljucujuci i svestenike i monahe i td. to sto malo ko shvata sotonu za ozbiljno, vrlo malo se i pominje, a i malo ko zna sta je on u stanju da uradi u nasim umovima (ukoliko mu se prepustimo, naravno......zato je i potrebno Bozje spoznanje), sta je njegov cilj i td i td. ...ljude to ne zanima, zato nam je i vera ovakva!
Znaš šta, dragi, moj? Mislim da je vama sotona samo dobar izgovor. (Jadni sotona, za sve je on krivac!) Kako to da sotona vlada svijetom koji je Bog stvorio? Kako je sotona preoteo svijet od Boga, ako je Bog svemoćan i ako se ništa ne dešava bez njegove volje? Odgovor na ovo nije u vašoj poznatoj frazi o slobodnoj volji. Nije, jer je i slobodna volja Božije djelo. Ili...?
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Znaš šta, dragi, moj? Mislim da je vama sotona samo dobar izgovor. (Jadni sotona, za sve je on krivac!) Kako to da sotona vlada svijetom koji je Bog stvorio? Kako je sotona preoteo svijet od Boga, ako je Bog svemoćan i ako se ništa ne dešava bez njegove volje? Odgovor na ovo nije u vašoj poznatoj frazi o slobodnoj volji. Nije, jer je i slobodna volja Božije djelo. Ili...?
Ovo tvoje (mogu slobodno reci lupetanje) govori o tvom neznanju! ...ma koliko termin 'sotona' bio danas iskompromitovan, to je realnost sa kojom mnogi ne mogu da se nose, pa je otpisuju...(ali sotonu ne zanima da li ce ga neko priznati)
Bog je stvorio svet u kojem je On Car, ali mi smo ti koji nismo zeleli da nam On bude Car, vec smo izabrali sotonu....i zasluzili smo da budemo zauvek unisteni, ali nam Car daje jos jednu sansu....da u ovom sada (trenutnom) zivotu pokazemo da li smo zaineresovani za zivot sa Carem....(Bog nam je dao slobodnu volju da izaberemo izmedju Njega i sotone, On nam kaze da izaberemo Njega (On nikog ne prisiljava, za razliku od sotone koji je mnoge zadobijo, sto vidimo u praksi))
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ovo tvoje (mogu slobodno reci lupetanje) govori o tvom neznanju! ...ma koliko termin 'sotona' bio danas iskompromitovan, to je realnost sa kojom mnogi ne mogu da se nose, pa je otpisuju...(ali sotonu ne zanima da li ce ga neko priznati)
Bog je stvorio svet u kojem je On Car, ali mi smo ti koji nismo zeleli da nam On bude Car, vec smo izabrali sotonu....i zasluzili smo da budemo zauvek unisteni, ali nam Car daje jos jednu sansu....da u ovom sada (trenutnom) zivotu pokazemo da li smo zaineresovani za zivot sa Carem....(Bog nam je dao slobodnu volju da izaberemo izmedju Njega i sotone, On nam kaze da izaberemo Njega (On nikog ne prisiljava, za razliku od sotone koji je mnoge zadobijo, sto vidimo u praksi))
Prvo, budi pristojan. Ja tebi neću reći da lupetaš, iako bih imao vrlo jak osnov za to. To samo govori o tvojoj nemoći. Zapetljao si se kao pile u kučine. O kakvom caru pričaš i šta mi to nismo željeli? Zar taj tvoj svemoćni nije posijao želje u nama? Daj, čovječe, ne dubi na glavi, ili misliš da imaš posla sa debilima? Ovamo pričate Bog je ovo, Bog je ono..., svemoćan i sveznajući..., sve je po njegovoj volji i promisli, a sad mu sotona oteo svijet!? I opet pjevaš o slobodnoj volji. Pitao sam te zar i slobodna volja nije Božije djelo?
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Trebalo bi da spustite loptu.
Cinjenica je da svako sklapa svoj "dvorac" u zavisnosti koja mu je slika kao primer predocena i od samog broja kockica koje taj neko ima na raspolaganju.
Stvar nije ni za radost a ni za srdbu. To je -sto je.
Onaj ko ne veruje u Bozije postojanje, ne moze da veruje ni u postojanje Sotone. Sta je tu nejasno i neobicno. Stvar je logicna kao dobar dan.
Lepo bi bilo ostaviti vredjanja po strani zato sto nicemu dobrom ne vode a jos manje mogu da pomognu u odrzanju korisne i primerene debate.
 
Natrag
Top