Religija - rasprave o nedoumicama

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Moja je loprta na travi! Ja ne vjerujem ni u Boga ni u đavola. Mnogi drugi vjeruju. To je ok. Nemam ništa protiv teista. Ali imam protiv onih teista koji su isključivi, koji svoju vjeru smatraju jednom pravom vjerom, a uz to pričaju nebuloze i još očekuju da im drugi aplaudiraju. Ako im neko, umjesto aplauza uputi zvižduk, ili im zdravim razumom i argumentima ukaže na neodrživost takvih nebuloza, oni ne napdaju te argumente niti ih opovrgavaju, jer to nisu u stanju, nego odmah kreću sa ličnim uvredama i diskvalifikacijama. Za svakog razumnog čovjeka, to je jasan znak sa kakvim individuama ima posla.
 
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Svako zasto ima svoje zato.

Koliko puta ti se desilo da kad od necega ocekujes pozitivne rezultate kazes "Pomozi boze da uspe!" Nema coveka na zemlji da nije izrekao te reci. Bio ti ateista ili vernik izrekao si ih.

Nisam zagrizeni vernik ali postujem svoju veru i svoje praznike.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Bozija pravda je spora ali je dostizna. Zato ne hulite i ne velicajte antihrista.
O kakvoj Božijoj pravdi govoriš? Onoj što se nedavno desila na Haitiju?
Svako zasto ima svoje zato.
Koliko puta ti se desilo da kad od necega ocekujes pozitivne rezultate kazes "Pomozi boze da uspe!" Nema coveka na zemlji da nije izrekao te reci. Bio ti ateista ili vernik izrekao si ih.
Nisam zagrizeni vernik ali postujem svoju veru i svoje praznike.
Off-topic ste. Daj pobrisite sve ovo da ne zbunjujemo sebe i druge.
PS: Jurivaka, obradili smo tu temu sa Haitijem...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Svako zasto ima svoje zato.

Koliko puta ti se desilo da kad od necega ocekujes pozitivne rezultate kazes "Pomozi boze da uspe!" Nema coveka na zemlji da nije izrekao te reci. Bio ti ateista ili vernik izrekao si ih.

Nisam zagrizeni vernik ali postujem svoju veru i svoje praznike.
Ovo nije odgovor na moje pitanje. Poštuj ti svoju vjeru, ne mislim da neko ima nešto protiv roga. Ali, ako se uključuješ u neku raspravu i izneseš neki stav, budi spremna da odgovriš na pitanja u vezi toga stava.

Off-topic ste. Daj pobrisite sve ovo da ne zbunjujemo sebe i druge.
PS: Jurivaka, obradili smo tu temu sa Haitijem...
Pa jesmo malo u offtopic-u, ali, što rekao drug Tito, ne možemo se uvijek držati zakona kao pijan plota:) A, što se tiče obrađene teme o Haitiju, neke stvari nije loše ponavljati.
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Bog je univerzalni stvaralac. Ako hrišćani veruju u ono što je zapisano onda je sasvim jasno da je stvorio i bele i crne i žute i crvene. Stvorio je i druge svetove i druge civilizacije i druga sunca. Ili je druge svetove stvorio neki drugi Bog. Da li su to onda Bogovi podelili milijarde zvezdanih sistema. Tada Bog nije jedan i jedinstven.
Zemlja, Sunce, Mesec, nebo, zvezde su opšte mikro pojave opisane u Bibliji. Ako hoćemo pokušati shvatiti samu suštinu stvaranja, neophodno je posmatrati celinu univerzuma. Sve drugo je dogma koja je sama po sebi ograničavajuća.

Evo prebacio sam deo svog posta sa druge teme.
Što se tiče druge rečenice u citatu ovde sam pokušao dobiti odgovor postavljajući pitanje o rodoslovu Adama ......... ali ništa.

Hm, prva rečenica je konstatacija, bolje bi zvučalo - Da li je Bog univerzalni tvorac.

Sad bih molio da neki znalac komentarše pitanje o univerzalnosti tvorca.
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
RASPRAVE O VERI I TOME KO JE PRAVE VERE A KO NIJE SU NAS I DOVELE DO OVDE GDE SMO (CRNA FLEKA NA MAPI EVROPE).10 GODINA SMO BILI U NEZVANICNOM RATU I BEDI I SADA OPET AVETI STAVLJAJU NASE PRSTICE NA IVICU PONORA I CEKAJU DA SE DOHVATIMO OKO GLUPOSTI.MANITE SE CORAVA POSLA MENI JE DOSTA RATOVA ZA CAST,VERU,NASU PRAVDU ITD....IMAMO DOVOLJNO PROBLEMA U ZIVOTU KAKO DA SASTAVIMO KRAJ SA KRAJEM A PRICE O VERI I NEVERI OSTAVIMO DUHOVNICIMA NAS IONAKO SITNU BORANIJU NISTA I NE PITAJU..............:agree:
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Prvo, budi pristojan. Ja tebi neću reći da lupetaš, iako bih imao vrlo jak osnov za to. To samo govori o tvojoj nemoći. Zapetljao si se kao pile u kučine. O kakvom caru pričaš i šta mi to nismo željeli? Zar taj tvoj svemoćni nije posijao želje u nama? Daj, čovječe, ne dubi na glavi, ili misliš da imaš posla sa debilima? Ovamo pričate Bog je ovo, Bog je ono..., svemoćan i sveznajući..., sve je po njegovoj volji i promisli, a sad mu sotona oteo svijet!? I opet pjevaš o slobodnoj volji. Pitao sam te zar i slobodna volja nije Božije djelo?
Ja to ne smatram vredjanjem, za mene je 'lupetanje' pricanje neceg bzv sto nema nikakvo utemeljenje...
A sto se tice Cara mislim na Onog koji ti je dao zivot. Samo je jedan Car nad Carevima i Gospodar nad Gospodarima, Tvorac....U Bibliji lepo stoji da je sotona Knez ovoga sveta! ...i to ne moze niko poreci ko ima imalo osnovnog obrazovanja!
Mislio sam da si bar nesto naucio na ovom forumu, s obzirom da si ''urednik'', pa si mogao dosta toga pametnog ovde da procitas i da se obrazujes, i da se upoznas sa dogadjajem pre 6000god sa Adamom i Evom, oni su ti koji su proglasili sotonu za Kneza, i zasluzili da budu zauvek unisteni kao sto sam i vec rekao, ali nam je Car (Bog) dao jos jednu sansu, da u ovom sada zivotu pokazemo koliko smo zainteresovani za pravi zivot! ...a mi smo ti koji i dalje sluzimo sotoni!
Ima ono ateisicko ismejavanje Boga: da li Bog moze da stvori toliko veliki kamen, a da ga ne moze podici? Moze! a taj kamen je covek! Bog ne moze podici coveka ukoliko mu covek to ne dozvoli! ...dakle, ako ti zelis da sluzis sotoni (svesno ili nesvesno) Bog tu ne moze nista, moze samo da ti ukaze da je to nesto jako lose, ali opet je tvoje da odlucis. Bog na svacija vrata kuca, ali je malo onih koji mu otvaraju! S obzirom da je On pun ljubavi i pravde, ne zeli nikog da prisiljava...
Vec mnogo puta sam na ovom forumu govorio o tome zasto je Bog dopustio sotoni da ''vlada'' i zasto je dopustio da se zlo siri...
A ovo sto ti smeta slobodna volja, i sto optuzujes Tvorca da je On kriv za to, je zaista ali zaista, najblaze receno, smesno!

Nije mi cilj da se raspravljamo i vredjamo, al ne zelim da dopustim da neko stvara pogresnu sliku o Bogu! ...i da se za sve On optuzuje! ...samo sam stao u odbranu svom Ocu!
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Bog je univerzalni stvaralac. Ako hrišćani veruju u ono što je zapisano onda je sasvim jasno da je stvorio i bele i crne i žute i crvene.
Vidis, nije to bas stvar Hriscanstva kao hriscanstva...
Jedan je Bog,Tvorac,Car, Otac...( kako ga god zvao ) za SVE.
Hriscani ga vide kroz Boga sina -Isusa Hrista, jevreji ga zovu Jahve, muslimani Alah. itd...
Zajednicka osnova im je ista.
Jevrejin je u predhodnom postu lepo objasnio jedan deo. Citiracu ga "
Jevrejin je napisao(la):
Sto se tice Kurana on daje slicnu poruka kao i Biblija...u Kuranu pise da su Tavrat i Indzil tacni (Tora i Jevandjelja) dakle kao i u Bibliji...ali problem je kod njih to sto tumace Kuran uz pomoc razne literature (kao Hadisi) koja iskrivljuje jasnu poruku Kurana...
Znaci, iskrivljenje "price" su muslimani dobili preko hadisa, judeisti preko talmuda a hriscani preko raznoraznih sabora i dodavanja-odbacivanja (cudnog tumacenja), pogresnog i aljkavog prevoda sa originalnog Hebrejskog jezika svetog pisma itd itd...

Sto se tice drugog dela tvoje recenice koji sam boldirao -

Problem nastanka ljudskih rasa je povezan sa jednim sirim problemom - problemom polimorfizma (razlicitosti) u populaciji.
Veoma je popularno misljenje da su ljudske rase nastale samo pod uticajem sredinskih cinilaca, sto zaista nije tacno.
Da se to lepo opisati kroz jedan primer s'kojim se mogu objasniti i ostale osobine koje su geneticki determinisane.

Da bi to objasnili, potrebno je razlikovati kvantitativne i kvalitativne fenotipske osobine.
Fenotip je ono sto mi vidimo, a genotip je ono sto podrzava fenotip.
Fenotip podrazumeva anatomsko-fiziolosko-ponasajne osobine.

Kvalitativne fenotipske osobine diskontinuirano variraju u populaciji.
Kvantitativne osobine su odredjene velikim brojem gena, kontinuirano variraju u populaciji i sredisnji uticaji su izrazeni. Kvantitativna genetika se bavi time koliki je uticaj pojedinih sredinskih cinilaca, a koliki je doprinos naslednih faktora izrazajnosti konkretne kvantitativne fenotipske osobine.
Evo primera jednu fenotipsku osobinu vezanu za ljudsku populaciju - boja koze:roll:

Boja koze je kvantitativna osobina. Svi mi imamo isti pigment u kozi - melanin, samo se razlikujemo u tome - ko ima vise melanina (iskljucuju se samo albino jedinke koje nemaju taj pigment, oni su nepigmentisani).
To je vrlo vazno, da je to kvantitativna osobina. Znaci, mi se ne razlikujemo po nekom kvalitetu jedni od drugih, nego po kvantitetu. Jedni imaju vise pigmenta, a drugi manje.
3 ili 4 gena ucestvuju u odredjivanju te osobine.
Potrebno je znati da doprinos pojedinih gena nije identican, ujednacen.
Neki od odgovornih gena imaju izrazeniji efekat - drugi manji. Uzeceo primer sa samo 2 para gena koji determinisu ovu osobinu.

Doprinos pojedinih gena kod kvantitativnih osobina je kumulativan ili sabiran.
Na primer, krenucemo od jednog intermedijarnog (srednjeg) stanja A/a B/b, sto je realna pretpostavka za Adama, posto je on napravljen od zemlje. (Sama rec "Adam" znaci "od crvene zemlje".) Mi mislimo da je Adam bio kao mi, crnci misle da je bio crn, Kinezi misle da je bio zut, ali Adam je bio napravljen od crvene zemlje. Znaci, on je neki sredisnji tip.

Ako je Adam bio "A/a B/b", a Eva takodje "A/a B/b", kao srednji, intermedijarni tip, koje vrste gameta oni mogu da daju? AB, Ab, aB i ab. Cetiri vrste gameta imamo ovde.
(zenski pol daje iste te gamete)
Kad znamo koje oni mogu da daju gamete, onda mozemo iz toga da vidimo koje oni mogu da daju jedinke.

Dejstvo gena za kvantitativne osobine je aditivno ili sabirno. I sada, kada posmatramo dete koje nastaje iz ovog braka, imamo mogucnost "AA BB".
Znaci, maksimalni doprinos, maksimalna pigmentacija, i takav je crn da ne moze da bude crnji.
A imamo i jedinku "aa bb". Znaci, ovaj je beo sa minimalnom pigmentacijom
.
On ima malo pigmenta, ali nije albino. Albino nema pigment.

Dalje imamo: "aa BB". On je neki srednji tip. Imamo takodje i "AA bb". Znaci, on je isti kao i prethodni, ako je doprinos "A" i "B" gena identican (nije doprinos svakog gena identican). I tako mozemo za svaku kombinaciju.

Ono sto je sada znacajno jeste to, da ako bi doslo do izolacije crnih, oni bi dali samo crne. Ako izolujemo bele, oni daju samo bele. Ako izolujemo sredisnje, i to "AA bb", sta oni daju? Daju samo sredisnje "AA bb". Znaci, postoji kategorija sredisnjih koja daje samo sredisnje.
I, postoji kategorija sredisnjih koja daje celokupnu varijabilnost. To je "Aa Bb". Dakle, pocetna kombinacija.

Iz prilozenog vidimo da je Tvorac stvorio Adama i Evu sa pocetnom kombinacijom a dalje su sve varijacije.

Stvorio je i druge svetove i druge civilizacije i druga sunca. Ili je druge svetove stvorio neki drugi Bog. Da li su to onda Bogovi podelili milijarde zvezdanih sistema. Tada Bog nije jedan i jedinstven.
Zemlja, Sunce, Mesec, nebo, zvezde su opšte mikro pojave opisane u Bibliji. Ako hoćemo pokušati shvatiti samu suštinu stvaranja, neophodno je posmatrati celinu univerzuma. Sve drugo je dogma koja je sama po sebi ograničavajuća.
Tacna je ova prva (boldirana) konstatacija a netacna druga (podvucena).
Mi nemamo podatak koje je ostale svetove, galaksije, civilizacije On stvorio, i iskreno, za nas je to marginalno pitanje. Trebamo se baviti nama ne bi li smo dosegli ono za sta smo i stvoreni.
Dete prvo ucis osnovno. Da hoda,komunicira, sam jede/pije, da samostalno odrzava licnu higijenu, a tek nakon toga nastojis da samo dete usvoji elementarna znanja o zivotu i svetu u kome zivi, a sve u cilju da izraste i da se razvije u zrelu jedinku.
Dakle, u metodoloskom primeru ucenja matematicke velicine to bi izgledalo ovako :
1. Prirodni brojevi
2. Celi brojevi
3. Racionalni brojevi
4. Realni brojevi
i pod 5. Kompleksni brojevi

Nema preskakanja vec redooom :roll:

Mojsijeva pisanija su Bozije reci upucene ljudima. U njima stoji samo ono sto je korisno, odnosno ono sto je najvaznije za nas i samo nase spasenje.
Evo prebacio sam deo svog posta sa druge teme.
Što se tiče druge rečenice u citatu ovde sam pokušao dobiti odgovor postavljajući pitanje o rodoslovu Adama ......... ali ništa.
Hm, prva rečenica je konstatacija, bolje bi zvučalo - Da li je Bog univerzalni tvorac.
Sad bih molio da neki znalac komentarše pitanje o univerzalnosti tvorca.
Ne razumem pitanje o Adamovom rodoslovu :dntknw:
Mislim, razumem pitanje kao pitanje ali ne i svrhu...
Oprosti sto selektivno dajem odgovore.
Verujem da si i sam primetio da na neka pitanja za koja mislim da su smislena i da mogu pomoci boljem razumevanju "kako? kad? zasto? i cemu sve to?" dajem opsirnije odgovore.
Logikom stvari,dakle nasuprotom tome, na ona pitanja koja su marginalna ( makar po meni, naravno), ne trazim odgovore.smile3



domicus je napisao(la):
Off-topic ste. Daj pobrisite sve ovo da ne zbunjujemo sebe i druge.
PS: Jurivaka, obradili smo tu temu sa Haitijem...
Pa jesmo malo u offtopic-u, ali, što rekao drug Tito, ne možemo se uvijek držati zakona kao pijan plota:) A, što se tiče obrađene teme o Haitiju, neke stvari nije loše ponavljati.
Ne zaboravi da je to Broz govorio samo kad je to njemu ( i samo njemu naravno) islo u korist yes3:roll:
Sad salu na stranu, znas i sam sta se desi kad sudija na fudbalskoj utakmici ne odrziji isti kriterij sudjenja. Desi se to da se zbune, kako ucesnici u mecu, tako i sam sudija :acute:
Samo ti "seci" off-topic ma od koga da je.
Verujem da ce se vecina oko ovoga samnom sloziti yes3

A sto se haitija tice, ok, mozemo ponavljati ali iskreno verujem da su dati veoma kvalitetni odgovori na pitanje " ako je to od Boga, zasto je to uradio ?" i da kao takvi mogu biti (siguran sam da i jesu) veoma jasni i "najzahtevnijim" clanovima SF-a :roll:

Jurivaka je napisao(la):
Moja je loprta na travi! Ja ne vjerujem ni u Boga ni u đavola. Mnogi drugi vjeruju. To je ok. Nemam ništa protiv teista. Ali imam protiv onih teista koji su isključivi, koji svoju vjeru smatraju jednom pravom vjerom, a uz to pričaju nebuloze i još očekuju da im drugi aplaudiraju. Ako im neko, umjesto aplauza uputi zvižduk, ili im zdravim razumom i argumentima ukaže na neodrživost takvih nebuloza, oni ne napdaju te argumente niti ih opovrgavaju, jer to nisu u stanju, nego odmah kreću sa ličnim uvredama i diskvalifikacijama. Za svakog razumnog čovjeka, to je jasan znak sa kakvim individuama ima posla.
Oko ovog drugog dela gde spominjes vredjanje i upucivanje raznoraznih "diskvalifikacija" ka neistomisljeniku se u potpunosti slazem sa tobom. To treba ostro sankcionisati. Ko se ne da iskontrolisati i nauciti "kucnom redu"ne treba da pise ovde.
A sad na prvi... :roll:
Iskljucivost je kako vidim ovde dvosmerna :)
Istina je da neko zna vise a neko manje, odnosno da neko svoje znanje ume ili ne ume da pretoci u slovo i tim putem ucestvuje u zdravoj debati na obostranu korist.
Iskren da budem, u poslednje vreme (ako sagledamo debate izmedju ateista i teista), mozemo jasno videti da u cinjenicama ovog puta vode (realno i neskromno) teisti :roll:
Citao sam par ljudi koji su davali veoma kvalitetne i argumentovane odgovore na pitanja a da im se niko makar jednim slovom nije usprostavio ( u debatnom smislu mislim, naravno).
Vece nerazumevanje i jaz primecujem izmedju dve "struje" koje holaju ovim delom foruma.
Konkretno se odnosi na tradicionaliste i new age vernike.:roll:
Zabrinjavajuce je nerazumevanje,tolika iskljucivost i nemanje zelje da se odredjene cinjenice vide i prihvate dobronamerno. Jednostavno se sve to dozivljava kao ATAK na njihove postulate zivljenja i osnove vere.
Ali neka...svako od nas je odabrao svoj put i polako ... videce se ko ce gde stici yes3
 
Natrag
Top