Religija - rasprave o nedoumicama

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ovu temu otvaram da bi na nju prebacio neke postove iz drugih religijskih tema koji su tamo offtopic, a radi svog kvaliteta ne zaslužuju da budu brisani. Istovremeno, to znači da se na ovoj temi mogu nastaviti slične rasprave o religiji i nedoumicama vezanim za nju.




Postovala: sehersada

Čitajući temu koja je vidim jako interesantna ne može da se ne primeti da borbu mišljenja vode dve

grupe ljudi..jedna grupa ljudi koja nema pojma o osnovnim postulatima hrišćanstva i pravoslavlja..da ne znaju ..oče naš ni simbol vere..i dve Božije zapovesti u novom zavetu ..i druge grupe ljudi..koji se trude da im predstave nemoguće.Ne možeš slepcu objasniti kako izgleda zelena boja! trebaš odma odustati...nasmejati se i pomoliti za njega...ima divna pričica koju je Kalimerčica stavila na forum..u citate...upravo o Božijoj promisli..jako je lepa..ovde ima ljudi koji bi da zađu u suštinu Božije promisli nesrećnici...a svima koji ne veruju neka pogledaju snimak silazak duha svetoga u jerusalim u vreme Uskrsa...a nevernih Toma će uvek biti..pozz
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Čitajući temu koja je vidim jako interesantna ne može da se ne primeti da borbu mišljenja vode dve grupe ljudi..jedna grupa ljudi koja nema pojma o osnovnim postulatima hrišćanstva i pravoslavlja..da ne znaju ..oče naš ni simbol vere..i dve Božije zapovesti u novom zavetu
A koji je to SIMBOL vere molim te? A sta je sa zapovestima iz Starog zaveta?mozda da ih odbacimo?

...a svima koji ne veruju neka pogledaju snimak silazak duha svetoga u jerusalim u vreme Uskrsa...a nevernih Toma će uvek biti..pozz
O kakvom ''duhu svetom'' ti pricas? Mislis na oganj koji silazi sa neba? Cuda koja demoni cine, a vi naivni narod u to poverovali!
[ame="http://vimeo.com/5742997"]Demonska vatra on Vimeo[/ame] toliko o tome!
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Osobina promašenih je da vide promašaje svuda, osim kod sebe!!!
Veoma tacna konstatacija Jurivaka !
Primetio si po mojim predhodnim postovima da sam se predstavljao kao ateista, iako sam zaista teista yes3. Nisam imao za cilj da ( kao ni sad naravno) da bilo koga obmanjujem vec da pokrenem ozbiljniju debatu na ovu temu.
Ateistu odlikuje kriticka svest i oni su kao takvi veoma vredni covecanstvu.
S'druge strane imamo "verujuce" ili ti teiste. Kroz forume ovakvog tipa, pokusavao sam doci do istine po pitanju "koliko verujuci veruju i znaju li oni uopste u sta veruju"
Vec 2 godine se bavim ovo temom i nadam se da cu uskoro to pisanije zavrsiti i objaviti.

Veoma je mali broj ateista u sustini. Njih bi sve uglavnom svrstao u agnostike.
(zelim dokaz! Dajte mi nesto za sta mogu da se uhvatim i ok, verovacu)
To su pametni ljudi koji mogu postati istinski vernici samo ako im se ponude zdravi i utemeljeni dokazi.
Licno se vodim mislju " 80% je tacno ? Ok, nemam razloga da ne verujem u ostalih 20%"
Primetio si da sam napadao gde sam god i kako sam mogao, veru, svete knjige, i obicaje.
Dosli smo do zakljucka da velika vecina iskreno i ne zna u sta veruje.
Jednostavno nemaju odgovore na mnoga pitanja na koja zaista postoje kako naucne tako i filozofske/teoloske cinjenice.
Zbog te njihove lenjosti da dodju do istine, dolaze u sukob . Sukob sa samim sobom prvenstveno a u odbranu svog (ne)znanja i sa drugima. Otuda i tolike podele prvenstveno izmedju samih "vernika". Velika vecina zaista nije procitala Bibliju niti se iskreno pozabavila nejasnocama ili kako ateisti vole da kazu "bajkovitim, neutemeljenim, nelogicnim pojavama" koje stoje u njoj. wacko2

Sve se nekako svelo na obicaje nasih predaka, informisanje od strane roditelja-bliznjih i Tv-a. Otuda "klimavost" u veri.
U Bibliji lepo stoji " trazi i dace ti se" yes3 I u pravu je.
Odavno mi je pala u ruke. iscitao sam je, i posto u sebi imam kriticku svest, primetio sam dosta "rupa" ( makar su za mene to bile rupe i nelogicnosti). Onda sam krenuo da trazim.Evo, tek nakon 10-ak godina traganja za cinjenicama i zadovoljavajucim odgovorima, ja iskreno verujem u postojanje Boga i zasto se sve ovo desava sto se desava.Kad je sad citam svako slovo mi je barem 10 x smislenije.

Nije dovoljno samo verovati bez da znash i odgovor na pitanje ZASTO u to nesto verujes.
Pritom se podrazumeva da to ZASTO mora da bude i naucno-filozofsko utemeljeno
.

Vecina vernika ce ti reci " tvoje je samo da verujes wacko2 ", zatrpavace te stihovima koje ni sami ne razumeju i pricace ti o ljubavi. Teolog koji veze nema sa zivotom i religijom ce ti samo pricati o ljubavi i veri veri veri :dance2:wacko2 I to iz prostog razloga, nezna nista drugo. Da zna, ispricao bi ti i objasnio. :roll:

Nema nikakve razlike izmedju evolucionista i kvazikreacionista iz razloga sto su jednostavno prihvatili teoriju bez kritickog osvrta na nju! Kako? Zasto? E to oni ne znaju ali "znaju" da je tako:fool:

Primer

Evolucionisti [(3+7) x 3] : 2 = 20 wacko2:roll:

Neutemeljeni kraacionisti [(3+7) x 3] : 2 = 15 :roll::???:

Iz ovog slikovitog primera nije tesko zakljuciti da se evolucionisti neopravdano pozivaju na logiku,nauku i istinu.

S'druge strane imamo i neutemeljene kreacioniste kojima je neko rekao tacno resenje, pri cemu ce ti oni kokodakati samo sa njim, bez mogucnosti/znanja ( i volje naravno) da ti sam postupak i objasne .


Kao dva ponavljaca u skoli koji se svadjaju oko kvantne fizike :blum3:

Gledam ovde kako se pljuju izmedju sebe hriscani, budisti,jevreji, muslimani. Smesno mi je zaista.
Sta ti vredi sto ides u raznorazne bogomolje ako si los covek ? Zaista nista :)
Muslimani i Jevreji bolje poznaju Mojsijeve knjige od Hriscana! hahaah
Zaista je tako. U krajnju ruku, vezano za nacin zivota su najblizi onome sto knjiga pise :)
Iskreni sam vernik i zaista me ne zanima ko cijoj crkvi pripada, samo neka je dobar covek, sin,otac,brat,muz, drug. yes3

Primetio sam par ljudi ovde koji veoma dobro poznaju i vladaju svojom verom.
Sve reci hvale za njih.

I za kraj poruka pojedinima koji osudjuju druge i plase ih Sotonom : Drugari, Sotona kog ne moze da udalji od Boga, gura u fanatizam! yes3
Hvalaa
 
Član
Učlanjen(a)
06.02.2010
Poruka
535
Na svako pitanje je moguće pronaći odgovor u Božjoj Reči-Bibliji i evo odgovora i na pitanje da li je Bog dobar: pročitajmo odgovor njegovog Sina koji ga najbolje poznaje, Isusa Hrista zapisanog u Marku 10:18 " A Isus mu je rekao: “Zašto me zoveš dobrim? Niko nije dobar, osim jednoga, Boga

Kako ne bi Jehova bio dobar kad je sam On iz ljubavi postao Stvoritelj svega što vidimo i ne vidmo, Jehova je darovaoc, kreator života! Njegova namera je da ljudi žive večno radosni i srećni u savršenstvu u Raju na zemlji! Zar to nije dobrota i ljubav?
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Istina je da slijepcu ne možeš objasniti kako izgleda neka boja, naročito ako ni sama ne znaš kako koja boja izgleda.:blum3::blum3::blum3:

Malo smo svi sad off topic ali ti posle lepo sve izbriši i nema jeda :)

Idu dva čoveka pustinjom.
Jedan je slep od rođenja ,drugi nije.
Kaže u jednom momentu ovaj što vidi:
"Šta bi sada dao za čašu mleka"
Ovaj naš slepac,jadan odrastao u domu za napuštenu decu nikad nije okusio mleko i nezna šta je to pa pita:
" A šta je to mleko ?"
"kako da ti objasnim...to ti je jedna tečnost bele boje"
"Hmmm,znam šta je tečnost ,ali neznam šta je bela boja"
"Pazi ovako,to je boja labudovog perja"
"Aha,znam šta je perje to se stavlja u jastuk ali šta je labud?"
"Paa znaš..to je jedna ptica krivog vrata"
"Aaa znam šta je ptica ,ali kako krivog vrata?"
Ovaj jadnik uzme slepca za ruku uspruži mu je i kaže :
"Vidiš(grrr u sebi) ovo je pravo"
onda mu savije ruku pa kaže:
"A ovo je krivo"
"AAAAA (prosvetljeno) sad znam šta je mleko"
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Osobina promašenih je da vide promašaje svuda, osim kod sebe!!!

:stupid::lol::lol:

Dodato posle 13 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

A koji je to SIMBOL vere molim te? A sta je sa zapovestima iz Starog zaveta?mozda da ih odbacimo?


O kakvom ''duhu svetom'' ti pricas? Mislis na oganj koji silazi sa neba? Cuda koja demoni cine, a vi naivni narod u to poverovali!
Demonska vatra on Vimeo toliko o tome!

kako jevreji mogu znati simbol vere hrišćanske....??? njih ni živ Hrist ,jevrej,nije ničemu nesrećne naučio...a ne moja malenkost....a..da osetiš samo malu česticu duha svetoga znao bi o čemu govorim...ne želim se raspravljati neka svako u svog Boga veruje...neka bude dobar čovek i to je to...danas je velika stvar biti ČOVEK....
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
kako jevreji mogu znati simbol vere hrišćanske....???
Pa trebalo bi da znas da i Jevreji i hriscani koriste jedan izvor ''informacija'' Sveto pismo....a koliko ja znam ''simbol vere'' se nigde ne pominje!
njih ni živ Hrist ,jevrej,nije ničemu nesrećne naučio...a ne moja malenkost....a..da osetiš samo malu česticu duha svetoga znao bi o čemu govorim...
Nije ti potreban duh sveti da bi videla sa kojim narodom Bog najbolje funkcionise!
neka bude dobar čovek i to je to...danas je velika stvar biti ČOVEK....
:yea:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
domicus, iako je ovo virtuelni svijet u kome je sve moguće, ipak, nije ni u ovom svijetu sve dozvoljeno. Nije, prije svega, sa etičke strane. Mislim da si ti na najbolji način pokazao da si taj problem shvatio na pravi način. Htjeli mi to priznati ili ne, i ovdje se trudimo da ostavimo što bolji utisak o sebi. Najbolji način da to postignemo je da se i ovdje ponašamo kao što se ponašamo i u relnom životu, to jest, da budemo ono što jesmo.
Sad kada znam da si teista, vilio bih da čujem tvoje mišljenje o nekim, meni neshvatljivim činjenicama, kada promišljam o Bogu i religiji uopšte.
Prvo, da li je i zašto je Bogu bilo potrebno da mu se ljudi mole na različite načine?
Drugo, ako je Bog obznanio svoju objavu cijelom svijetu koji je stvorio, kako to da je ta objava u različitim dijelovima svijeta i sama različita?
Treće, Božija objava je namijenjena (valjda) svakom njegovom stvoru. Zašto onda nije napisana (ili objavljena) jezikom koji će svaki stvor razumjeti, i zašto je ta objava (Biblija), bila skrivana od naroda sve do XVI vijeka, to jest, do pojave Martina Lutera?
Četvrto, otkud u svim religijama tolike frakcije?
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
domicus, iako je ovo virtuelni svijet u kome je sve moguće, ipak, nije ni u ovom svijetu sve dozvoljeno. Nije, prije svega, sa etičke strane. Mislim da si ti na najbolji način pokazao da si taj problem shvatio na pravi način. Htjeli mi to priznati ili ne, i ovdje se trudimo da ostavimo što bolji utisak o sebi. Najbolji način da to postignemo je da se i ovdje ponašamo kao što se ponašamo i u relnom životu, to jest, da budemo ono što jesmo.
Jurivaka, na forumu sam upravo iz razloga kako preispitivanja sebe,svog znanje, stavova, verovanja i sumnji, tako i drugih na odredjene teme.

Slazemo se oko stava da je debata suceljavanje cinjenica dveju suprostavljenih strana na odredjenu tematiku, a sve u cilju odbrane svog vidjenja problema i resenja vezanih za samu debatnu temu?

Vodeci se tom mishlju, tako sam se i postavio.
Iskreno bi mi bilo zao da me neko dozivi kao kameleonskog prevaranta koji se danas predstavlja kao jedno a sutra kao sasvim neshto drugo. To mi nije bio cilj, niti ce ikad i biti. Da mi je neko dosao na pvt i postavio pitanje iz licnog zivota i ako smatram da je isti ok, rado bi dao osnovne podatke ko sam, sta sam, odakle sam, gde zivim i cime se hranim smile3
Dakle, nisam covek koji menja tabore, kome je zivotni princip KVD (kako vetar duva).
Sledi podrobnije objashnjenje o ovome

-I deo - Kao vrlo mlad ( citaj do 6.-7. godine ) verovao sam u Boga.
Moje poimanje tvorca je bilo smesno. Roditelji su mi rekli da postoji, da je dobar, da nas voli i to je to. Nisu znali da mi daju neke kvalitetnije informacije. Ok, za taj uzrast je i toliko bilo "puna kapa".:roll: Veruj da se vecina danasnjih vernika "zadrzala" na tom nivou.
(culi, mozda nesto malo izlistali i to je to )

- II deo- U skoli me uce Evoluisticko-Darvinistickoj teoriji.
Tu oni daju teoriju slucajnosti,BIG BENGA, nastanak zemlje, pra-organizmi, drvo evolucije. Ok, nauka, mora im se verovati.Nisam ulazio u neku dubiozu. I dalje sam mali i meni je to sto su mi servirali "puna kapa". Odbacujem "babske price" ,teoriju kreacionizma i samog Tvorca. Eto mene u ateizmu!

- III deo - Srednja shkola i fax - Sad vec veoma svestan stvari oko sebe i sa razvijenom kritickom svescu, iznova prebiram po glavi predhodna ucenja. Kako malo zagrebes dublje u teoriju sa sad vec ozbiljnijim znanjem na polju,fizike,hemije, medicine, istorije, filozofije itd. uvidjas da evolucionizam "ne pije vodu" . I previse supljikav da bi se mogao prihvatiti. Eto mene u agnosticizmu!

-IV deo - Traganje - U nauku nikad nisam izgubio veru niti cu ikad. Nauka ne poznaje autoritete vec samo cinjenice. Sta mi je motiv ? Zelja za istinom. Zelim da znam ko sam, sta sam, kako sam nastao ja i ostali zivi na ovoj planeti i shta odnosno KO je zasluzan za sva ta cuda. (Sve shto nam je nepoznato i nejasno, chudno nam je i nelogicno)
Iscitavao sam Bibliju. U njoj stoji jedna veoma hrabra recenica. "Trazi i dace ti se"
Prvo sam se uhvatio Mojsijevih knjiga. One su majneverovatnije, zar ne ? :)
Imao sam srecu i cast da upoznam ljude koji su se 20-ak godina pre mene upustili u ovaj veoma smeli avanturizam, naravno zarad istine.
Pre no sto nastavim, zelim da dam do znanja da evolucionisti drze u shaci shkolstvo i nauku. Veoma je teshko izdati naucni rad-publikaciju koja ne nalazi utemeljenje na njihovoj teoriji.
Hvala Bogu, danas, mimo svega,"ko trazi - dace mu se", odnosno ko zaista zeli da trazi, naci ce naucne cinjenice koji govore u korist kreacionizmu.
Danas imamo nauchne chinjenice (i samih evolucionista) koje govore da su Mojsijeva pisanija tacna. Stvaranje za 6 dana, starost zemlje (ili jos prikladnije - mladost), poreklo zivota, prvi ljudi, gigantizam, potop, starost prvih ljudi (preko 900 godina.) itd itd.
Kad sam se na naucnoj osnovi uverio u to, eto mene u teizmu
Dakle, znam sta je boljka. Sve ono sto je vama bilo nelogicno i meni je bilo. :)

Zato i kazem da ce pre ljudi kao vi koji imate kriticku svest postati pravi vernici (mada mi je pravilnije ZNALCI), no oni "verujuci" koji su se zadrzali na onom mom gorepomenutom I delu :roll:

Posto sam naveo da pisem nesto na temu religija,znanja,neznanja,poluznanja,verujucih, neverujucih, jedini nacin da dodjem do istine, koliko ko iskreno zna i veruje, je da ih pitam upravo ona pitanja koja su mene ranije mucila u mom prelaznom saznajnom dobu ateizma i agnosticizma.
Zanima me koliko ljudi imaju volje i zelje da tragaju za istinom.

Znaci, nije mi bila namera da bilo koga u najmanju ruku uvredim a ne daj Boze nekim slucajem i povredim.

Jurivaka; je napisao(la):
Sad kada znam da si teista, vilio bih da čujem tvoje mišljenje o nekim, meni neshvatljivim činjenicama, kada promišljam o Bogu i religiji uopšte.
Samo napred yes3
Jurivaka; je napisao(la):
Prvo, da li je i zašto je Bogu bilo potrebno da mu se ljudi mole na različite načine?
Kako mislis "razlicite nacine" ? Mislis na obrede ili na njegovu teznju da bude "moljen" ?
ne znam na sta konkretno mislish ali cu dati odgovor na oba ( ako sam promasio smisao a ti slobodno preformulishi pa cemo naci valjda neko razumno objashnjenje :) )

Prvo, ljudi su vremenom iz svojih nekih licnih interesa, neznanja i uz jos raznorazne pomagacke faktore ( o kojima cemo kasnije smile3) dodavali i "ODdavali" svakojake obrede.
Paganizam ima u tome veliku ulogu. Ako procitas Mojsijeve knjige videces sta to Bog porucuje ljudima. Poenta je biti dobar,vredan covek, nesebicno pomagati, skromnost, ne biti destruktivan itd itd. Znash i sam osnovne grehove. Tako se mozes privoleti Ocu a ne raznoraznim svetkovinama i zidanju ogromnih bogomolja itd. Znaci biti svestan svojih losih dela/prirode, pokajati se iskreno, priznati i ne raditi to lose sto si predhodno radio.
Procitao si vidim ono moje gde pisem o moralu - kako i zasto.

Drugo, vezano za deo " u cemu se sagledava Tvorceva (Oceva) potreba da za moljenjem".
Odnosi se na pokajanje i molbom za oprost.
Evo onog mog prvog posta na ovu temu gde mislim da sam ovo pitanje solidno obradio da se ne ponavljam. --->http://serbianforum.org/religija/57247-da-li-je-bog-dobar-34.html#post383473

Jurivaka; je napisao(la):
Drugo, ako je Bog obznanio svoju objavu cijelom svijetu koji je stvorio, kako to da je ta objava u različitim dijelovima svijeta i sama različita?

Treće, Božija objava je namijenjena (valjda) svakom njegovom stvoru. Zašto onda nije napisana (ili objavljena) jezikom koji će svaki stvor razumjeti, i zašto je ta objava (Biblija), bila skrivana od naroda sve do XVI vijeka, to jest, do pojave Martina Lutera?

Četvrto, otkud u svim religijama tolike frakcije?

Vec sam rekao da je Bozja poruka pocela da se zapisuje od Mojsija, jer pre toga nije bilo potrebe da se zapisuje posto je usmeno predanje bilo vise nego dovoljno.
Da vas podsetim da je Nojev otac direktno razgovarao sa Adamom, a da je Avram direktno razgovarao sa Nojem. Avramov unuk Jakov je sa svojim sinovima dosao u Egipat, sa velikim obecanjem koje je Bog dao Avramu, i nakon izlaska iz Egipta Mojsije zapisuje izvestaj o Stvaranju i o osobinama Bozanskog Bica.
Znamo i da se 100 godina nakon potopa zemlja podelila na kontinente, tako da su svi narodi mogli da znaju o karakteru Bozanskog Bica. To sto Biblija nije najstariji pisani dokument, ne znaci da su stariji dokumenti tacniji od Biblije i da je Biblija nastala prepisivanjem sumerskih spisa ili nekih drugih dokumenata. To lako mozemo da potvrdimo naucnim istrazivanjem, jer jedino biblijska istorija prolazi test cinjenica.

Koliko mi je poznato, prevod Starog zaveta koji se danas najvise koristi (Danicicev prevod) je prevod sa nemackog koji je uradio Martin Luter, a Martin Luter je prevodio Vulgatu (latinski prevod)
Otkud frakcije? Prosto. Razlog je nerazumevanje svetog pisma i svakojake greske u prevodima+ dodvoravanje paganskim narodima (da bi shirili "rec" )dodavajuci i deo njihovog pored izvornog ucenja. Ruku na srce, bilo ih je svakojakih.

Naravno da je poruka ORIGINALA jasna i nedvosmislena i po tim pitanjima. Ali, te i takve naizgled "greske" u prevodima su nebitne stvari u prenosenju glavne poruke covecanstvu, a to je poruka da je ovaj svet stvoren, da je problem ovoga sveta moralne prirode, kao i tacno definisani moralni zakoni.
Tu je i tacan opis ljudske istorije i opis kako se Bog mesao i kako sa i danas mesa u tok ljudske istorije, kao i kako ce privesti kraju istoriju pobunjenog sveta.

Sve greske koje postoje u prevodima Biblije su posledica aljkavosti i nezainteresovanosti hriscana za Bozju rec. Veliki procenat hriscana uopste ne koristi prevod sa hebrejskog jezika.
Prevod koji se tokom istorije najvise koristio bio je Septuaginta (grcki prevod originala), koji je jako los prevod, ako bismo ga tretirali sa aspekta sa kog smo ga sad uzeli. Ali i taj "los" prevod je vise nego dovoljan da bi se ljudima prenela Bozja poruka. Hriscani su tokom istorije uglavnom koristili razne prevode Septuaginte, a ne samu Septuagintu - dakle prevod prevoda, a veoma cesto je to bio prevod prevoda prevoda, sto znaci da neko prevede Septuagintu (koja je vec prevod), pa se onda sa tog prevoda Septuaginte vrsi prevod.

Nadam se da su odgovori makar malo pomogli.
Tu smo za sve :)

PS: Mislim da smo mnogo upali u OFF-Topic, pa bi te zamolio da prebacis ovo u neki novi pod topic :)
 
Natrag
Top