Religija - rasprave o nedoumicama

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Napisao Jevrejin:
Mislio sam da si bar nesto naucio na ovom forumu, s obzirom da si ''urednik'', pa si mogao dosta toga pametnog ovde da procitas i da se obrazujes, i da se upoznas sa dogadjajem pre 6000god sa Adamom i Evom, oni su ti koji su proglasili sotonu za Kneza...
Postoji znanje i "znanje". Ja uvijek rado učim znanje, ali "znanje" me toliko ne zanima. Davno sam čuo od mudrih ljudi da je čovječija glava (čitaj mozak) kao prazan tavan. Ako u njega nabacaš svega i svačega, bez selekcije i bilo kakvih kriterija, prepuniš ga i onda kada ti nešto stvarno treba, nema gdje da stane!
Dakle, ti meni preporučuješ "znanje". Hvala lijpo. A ono što ti podrazumijevaš pod obrazovanjem, koje mi takođe preporučuješ (kakva nevaspitanaost?) vrlo je sumnjivo i nekurentno. Za razliku od tebe, ja tebi preporučujem (ne da se obrazuješ, nego malo doobrazuješ), da na neko vrijeme ostaviš po strani bajke iz Biblije, a da uzmeš djela Mišela Onfrea, savremenog franacuskog filozofa, te da njega pročitaš.
Vidiš, ja imam više povjerenja u znanje današnjeg čovjeka, nego u znanje čovjeka koji je živio prije 2000 godina.

Napisao Domicus:
Sad salu na stranu, znas i sam sta se desi kad sudija na fudbalskoj utakmici ne odrziji isti kriterij sudjenja. Desi se to da se zbune, kako ucesnici u mecu, tako i sam sudija
Isti kriterij postoji. To vidi svaki objektivni posmatrač. Ali ne vidi navijač! Kada njegov tim gubi, odnosno, kada izgubi, kriv je sudija, naravno!
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Postoji znanje i "znanje". Ja uvijek rado učim znanje, ali "znanje" me toliko ne zanima. Davno sam čuo od mudrih ljudi da je čovječija glava (čitaj mozak) kao prazan tavan. Ako u njega nabacaš svega i svačega, bez selekcije i bilo kakvih kriterija, prepuniš ga i onda kada ti nešto stvarno treba, nema gdje da stane!
Dakle, ti meni preporučuješ "znanje". Hvala lijpo. A ono što ti podrazumijevaš pod obrazovanjem, koje mi takođe preporučuješ (kakva nevaspitanaost?) vrlo je sumnjivo i nekurentno. Za razliku od tebe, ja tebi preporučujem (ne da se obrazuješ, nego malo doobrazuješ), da na neko vrijeme ostaviš po strani bajke iz Biblije, a da uzmeš djela Mišela Onfrea, savremenog franacuskog filozofa, te da njega pročitaš.
Vidiš, ja imam više povjerenja u znanje današnjeg čovjeka, nego u znanje čovjeka koji je živio prije 2000 godina.
Odmah na pocetku da naucis nesto korisno: rec 'obrazovan' na jeziku Biblije bi znacilo 'biti posvecen', 'biti svet', a da bi bio svet moras biti blizu Boga, sto ti verovatno nisi....a i vrlo malo znas o Bogu, tako da si u pravom smislu neobrazovan! ....ne zelim da pricam o sistemu obrazovanja koje je sotona nametnuo, a ti to prihvatio, za mene to nije ni 'o' od 'obrazovanja'!
A sto se tice ove tvoje preporuke Misel Onfre, nemam vremena za takve gluposti u pravom smislu te reci, spoznao sam istinu tako da ne mogu citati neke ateisticke gluposti, i njihovu ''filozofiju'' koja nema nikakvo utemeljenje!
Ja cu za tvog danasnjeg coveka naci hiljadu gresaka, a ti za coveka pre 2000god neces niti jednu.....mnogo veci, nazovimo ih ''filozofi'' su pokusali da ospore Njegovo delo ali neide, ne moze se protiv istine! :acute:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Odmah na pocetku da naucis nesto korisno: rec 'obrazovan' na jeziku Biblije bi znacilo 'biti posvecen', 'biti svet', a da bi bio svet moras biti blizu Boga, sto ti verovatno nisi....a i vrlo malo znas o Bogu, tako da si u pravom smislu neobrazovan! ....ne zelim da pricam o sistemu obrazovanja koje je sotona nametnuo, a ti to prihvatio, za mene to nije ni 'o' od 'obrazovanja'!
A sto se tice ove tvoje preporuke Misel Onfre, nemam vremena za takve gluposti u pravom smislu te reci, spoznao sam istinu tako da ne mogu citati neke ateisticke gluposti, i njihovu ''filozofiju'' koja nema nikakvo utemeljenje!
Ja cu za tvog danasnjeg coveka naci hiljadu gresaka, a ti za coveka pre 2000god neces niti jednu.....mnogo veci, nazovimo ih ''filozofi'' su pokusali da ospore Njegovo delo ali neide, ne moze se protiv istine! :acute:
Jednom sam već rekao i ponavljam: Osobina glupih je da glupost vide svuda osim kod sebe! Tumačiš mi neko značenje na jeziku Biblije?! Pa, kojim jezikom ti danas razgovaraš sa ljudima? Biblijskim? Tvoj odnos prema savremenom znanju i prema savremenoj nauci, dovoljno govori o tebi i tvojoj "biblijskoj obrazovanosti". Kažeš da malo znam o Bogu. Da, malo znam o Bogu, ali znam dovoljno. Sad se opet vraćam na ono znanje i "znanje". Količina znanja ne znači ništa. Znanje ima neku vrijednost, ako ima kvalitet. Ergo, bolji je gram kvalitetnog znanja, nego tona kvantitativnog.
E, da. Ne želiš da govoriš o sistemu obrazovanja koji je sotona nametnuo. Pa, zar stvarno ne uviđaš ni toliko, da ne primjećuješ kakvu si nebulozu izvalio? Znaš šta si rekao? Da ne želiš da razgovaraš o svom učitelju! Zar bi ti sada kuckao sa mnom, da nisi išao u "sotoninu" školu? A šta ta škola znači za dijete, informiši se malo kod čika Frojda, ukoliko i njega ne smatgraš glupim.
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Au domicus toliko si se potrudio u pojašnjenju različitosti da sad ja ne znam kakvo potpitanje da postavim. :)
Uglavnom to bi trebao biti proces koji su započeli Adam i Eva a nastavili njihovi sinovi i kćeri.
Ako je to zaista tako teklo kada je zapravo taj proces prekinut. Nije li po istoj metodologiji on trebao biti nastavljen do dana današnjeg.
......................................................
Što se drugih svetova tiče ne bih se mogao složiti da je to marginalno pitanje. Pre bih rekao da je ono suštinsko. Slažem se da svemu treba pristupati postepeno. Ljudi pokušavaju spoznati ili se bar približiti toj suštini. Ne vidim na koji način to čini religija.
............................................................
što se rodoslova tiče obrati pažnju na ovu rečenicu
I tada i sada su postojala moralna ali i biološka načela. Moralna su se menjala i očito je da je nekad brak izmedju brata i sestre bio moralan i jedini mogući način množenja ljudi.
Postavlja se pitanje biloškog nasledja. Sve do vremena Mojsija to nije bio biološki problem. Posle toga jeste i to je i danas. Dakle šta se to promenilo u biologiji čoveka, pre i posle Mojsija.
.......................................................
sledi nastavak
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Jednom sam već rekao i ponavljam: Osobina glupih je da glupost vide svuda osim kod sebe! Tumačiš mi neko značenje na jeziku Biblije?! Pa, kojim jezikom ti danas razgovaraš sa ljudima? Biblijskim? Tvoj odnos prema savremenom znanju i prema savremenoj nauci, dovoljno govori o tebi i tvojoj "biblijskoj obrazovanosti". Kažeš da malo znam o Bogu. Da, malo znam o Bogu, ali znam dovoljno. Sad se opet vraćam na ono znanje i "znanje". Količina znanja ne znači ništa. Znanje ima neku vrijednost, ako ima kvalitet. Ergo, bolji je gram kvalitetnog znanja, nego tona kvantitativnog.
Ne ocekujem od jednog ateise razumevanje! ...ali, trebalo bi da shvatis da ako nas je Bog stvorio i ako nam je dao zakon po kojem treba da zivimo, da ako se toga drzis i zivis po tome, naravno da ces tim jezikom i govoriti i da ces se ponasati onako kago je ugodno pred onim koji ti je dao zivot! ....sa druge strane (suprotne), ako smo nastali slucajno (sotonina skola), onda nema ni kategorije dobra i zla, sta je tebi nemoralno meni je moralno i sve tako...nikakvog reda... ...i naravno da se ne mozemo sporazumeti!
I onda dolazi do nerazumevanje....ti si prihvatio taj sistem vrednosti, ja ovaj i tu je bitna razlika!

E, da. Ne želiš da govoriš o sistemu obrazovanja koji je sotona nametnuo. Pa, zar stvarno ne uviđaš ni toliko, da ne primjećuješ kakvu si nebulozu izvalio? Znaš šta si rekao? Da ne želiš da razgovaraš o svom učitelju! Zar bi ti sada kuckao sa mnom, da nisi išao u "sotoninu" školu? A šta ta škola znači za dijete, informiši se malo kod čika Frojda, ukoliko i njega ne smatgraš glupim.
:???: jesi OK!? ...sta ovo pokusavas? :vorred:
Izvini, moj ucitelj je Sveto pismo iliti Tvorac.... a sto se tice ucitelja na kojeg ti ciljas (tacnije uciteljica :roll:) me je naucila da pisem i citam, jezikom koji je Bog stvorio...i kakve veze sotona ima sa tim!? Nerazumem!:dntknw: ....mozda jos sabiranje i trenutno mi nista ne pada na pamet, da je korisno, a da se uci u skolama... :dntknw:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne ocekujem od jednog ateise razumevanje! ...ali, trebalo bi da shvatis da ako nas je Bog stvorio i ako nam je dao zakon po kojem treba da zivimo, da ako se toga drzis i zivis po tome, naravno da ces tim jezikom i govoriti i da ces se ponasati onako kago je ugodno pred onim koji ti je dao zivot! ....sa druge strane (suprotne), ako smo nastali slucajno (sotonina skola), onda nema ni kategorije dobra i zla, sta je tebi nemoralno meni je moralno i sve tako...nikakvog reda... ...i naravno da se ne mozemo sporazumeti!
I onda dolazi do nerazumevanje....ti si prihvatio taj sistem vrednosti, ja ovaj i tu je bitna razlika!
Dakle, ovako: Bog je, po Bibliji, Mojsiju izdiktirao svoje zakone na hebrejskom. To je biblijska činjenica i to su ti božiji zakoni po kojima ti navodno živiš. Ok. A šta je sa jezikom? Zar sa mnom razgovaraš hebrejski? Čovječe šta ti pričaš?
Moral i moralne norma su istorijska pojava. Kroz istoriju su se mijenjale i usavršavale, već prema datim društvenim odnosima i sistemima. Prema tome, od prve rodovske zajednice, pa do našin dana, uvijek je postojala kategorija dobra i zla, moralnog i nemoralnog. Nikakve zasluge za to nema religija, posebno hrišćanstvo. Ono je samo u svoje kanone ugradilo postojeća moralna načela, iz prostog razloga što bez tih normi društvo ne bi moglo funkcionisati, kao što to nije moglo ni ono društvo prije hrišćanstva.

:???: jesi OK!? ...sta ovo pokusavas? :vorred:
Izvini, moj ucitelj je Sveto pismo iliti Tvorac.... a sto se tice ucitelja na kojeg ti ciljas (tacnije uciteljica :roll:) me je naucila da pisem i citam, jezikom koji je Bog stvorio...i kakve veze sotona ima sa tim!? Nerazumem!:dntknw: ....mozda jos sabiranje i trenutno mi nista ne pada na pamet, da je korisno, a da se uci u skolama... :dntknw:
Ako ti ne znaš šta te je učiteljica naučila, ja to pogotovu ne mogu znati. Ali, eto, sjećaš se da te je naučila čitati i pisati. Vidiš, taj nauk ti je trebao da bi kasnije mogao čitati Bibliju! Sad, samo odgovori na pitanje: da li je ta učiteljica bila učiteljica sotonine škole?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Au domicus toliko si se potrudio u pojašnjenju različitosti da sad ja ne znam kakvo potpitanje da postavim. :)
Uglavnom to bi trebao biti proces koji su započeli Adam i Eva a nastavili njihovi sinovi i kćeri.
Ako je to zaista tako teklo kada je zapravo taj proces prekinut. Nije li po istoj metodologiji on trebao biti nastavljen do dana današnjeg.
Naravno da je nastavljen i da proces traje do dana danasnjeg :)
Znas kad sa drugovima sedis i gledas MTV pa ti kaze drug " brate, vidi kako je dobra ova meleskinja ":roll:
......................................................
Što se drugih svetova tiče ne bih se mogao složiti da je to marginalno pitanje. Pre bih rekao da je ono suštinsko. Slažem se da svemu treba pristupati postepeno. Ljudi pokušavaju spoznati ili se bar približiti toj suštini. Ne vidim na koji način to čini religija.
Ljudi prvo moraju da spoznaju sebe ko su i sta su izistinski. Nakon toga se ide na next level :)
Kad dodje vreme, saznacemo yes3
............................................................
što se rodoslova tiče obrati pažnju na ovu rečenicu

I tada i sada su postojala moralna ali i biološka načela. Moralna su se menjala i očito je da je nekad brak izmedju brata i sestre bio moralan i jedini mogući način množenja ljudi.
Postavlja se pitanje biloškog nasledja. Sve do vremena Mojsija to nije bio biološki problem. Posle toga jeste i to je i danas. Dakle šta se to promenilo u biologiji čoveka, pre i posle Mojsija.
.......................................................
sledi nastavak
Izvini, bio sam pospan kad sam citao post. Da sad vidim i odlicno ti je pitanje :roll:

Pitanje poslepotopne degeneracije je povezano sa pitanjem incesta ili inbridinga.
Znaci, inbriding je kad se govori o parenju u srodstvu, a incest je kad se govori o braku u srodstvu. Znaci, incest je inbriding kod coveka.

Ljudi postavljaju pitanje: "Kako je Bog dozvolio da dodje do incesta, i to po Njegovoj zamisli, pre Potopa, a posle Potopa On izricito zabranjuje da se ljudi uzimaju u srodstvu?"
Onda ateisti mudruju: "Kakav je to Bog, sam zamisli da se pocne kroz incest, a posle izricito zabranjuje. Znaci, On nije konzistentna licnost, nije postojan."
I onda, da ne razvijamo dalje, "ako je On takav kod toga, onda je takav i kod drugih stvari i tako dalje, i moze se predomisliti, pa ono sto je sad rekao da vazi, sutra nece vaziti." :vorred:

Zaista je dva puta u istoriji sveta doslo do incesta.
- Prvi put je do incesta doslo neposredno posle stvaranja sveta. Znaci, po direktnoj Bozjoj zamisli.
- Drugi put je doslo do braka u srodstvu posle Potopa, zato sto je malo ljudi htelo Boga i prezivelo Potop, i po prirodi stvari moralo je da dodje do braka u srodstvu.
Ono sto je karakteristicno jeste, da incest pre Potopa nije ostavljao nikakve posledice, i zivotni vek je bio negde oko hiljadu godina. Cak su deca iz braka u srodstvu zivela duze nego Adam koji je izasao direktno iz Bozjih ruku ili neposredno stvoren. Adam je ziveo 930 godina, a Matusal je ziveo 969 godina.

Znaci, dete iz incesta zivelo je duze nego roditelj.
A posle Potopa, zivotni vek za 16 generacija drasticno pada, eksponencijalno pada na negde oko 70 do 80 godina. Znaci, za negde oko 10 puta pada zivotni vek ljudi posle Potopa.
degen5.gif


Ono sto je karakteristicno jeste to, da Noje koji je zacet i rodjen pre Potopa, i koji je ziveo 600 godina pre Potopa, ziveo je jos 350 godina posle Potopa.
Znaci, ziveo je ukupno 950 godina, uprkos cinjenici da je ziveo posle Potopa.
Noje je ziveo vise od Adama. To je vrlo karakteristicno.
Pojedini kazu: "To se izmislja, to su legende, bajke..."
Nista nije izmisljeno ovde.
Noje je ziveo 950 godina, vise od onoga koji je izasao neposredno iz Bozjih ruku, i koji je ziveo samo u prepotopnom svetu. (tako se ne izmislja smile3).
Podaci koji su izneti za duzinu zivotnog veka ljudi pre Potopa, Noja i njegovih potomaka, zaista ukljucuje poznavanje genetike.

I jos jedan fenomen je karakteristican, koji se vise nikada nije pojavio u ljudskoj istoriji, a to je da su pojedini poslepotopni patrijarsi sahranjivali po 5 ili 6 generacija posle sebe. Recimo, Ever je sahranio Pelega, Rehu, Seruga, Nahora, Taru i Avrama.
Znaci, 6 generacija ispred sebe je on sahranio, zbog ovog eksponencijalnog pada.

To se vise nikad u istoriji nije ponovilo.
Kad se Jakov pojavio pred faraonom, rekao mu je: "Ja imam 130 godina, to nije ni nalik na godine mojih otaca."

Neki kazu: "Taj opis zivota pre Potopa je izmisljen, to su legende.
Tek ozbiljnije mogu da shvatim ono sto pocinje od 11.glave pa na ovamo." :roll:

A sta kaze Jakov koji nije u 11. glavi, nego u 43. glavi: "Ja imam 130 godina. To je sen od godina mojih predaka."

I danas se to ponavlja, ali mnogo redje, da stariji sahranjuju mladje po jednu generaciju, oni koji su ziveli zdravijim zivotom, koji su ziveli, figurativno da kazemo, "na proji" sahranjuju one koji zive na mesu.

A posle Potopa imamo da otac sahranjuje sinove, unuke, praunuke, cukununuke itd.
Zasto je doslo do toga?
Kako to da incest nema negativnih efekata pre Potopa, a posle Potopa ima dramaticne posledice?
Pre Potopa oni su bili zasticeni, uglavnom, od svih stetnih uticaja, tako da su sve mutacije koje su oni zadobijali u svom zivotu, uglavnom otpadale na spontane mutacije (spontane mutacije nastaju spontano, zato sto proces prepisivanja geneticne informacije nije apsolutno savrsen). Nije bilo indukovanih mutacija.
Posle Potopa, razni faktori, recimo: kosmicko zracenje, promenjena je ishrana, kvalitet. Pazite, nije samo meso, nego i bilje nije vise toliko kvalitetno. Nista vise nije kvalitetno kao sto je bilo pre Potopa. Nije isto da li neka biljka raste pored autoputa ili raste na Zlatiboru.
Kvalitet zemljista se promenio, vegetacija, sve se to izmenjalo. I sada, tacno po zakonima genetike, jedna generacija akumulira mutacije, direktni efekat se ne vidi na njoj, ali se efekat ispoljava u narednoj generaciji zato sto oni stupaju u brak u srodstvu. Recimo Noje, on je nasledio fantasticnu geneticku strukturu - to je toliko naucan izvestaj da je Noje ziveo toliko zato sto je on nasledio fantasticnu geneticku strukturu koja se uspesno odupirala novonastaloj situaciji i novim uticajima.
Noje je nasledio fantasticnu geneticku strukturu, i on je prispeo u nove uslove, ali on ne trpi reperkusije. Njegov organizam je bio sposoban da otkloni vecinu gresaka koje su nastajale.
Da bismo razumeli sta se desilo posle Potopa, mi cemo morati malo da se bavimo genetikom.
Da je Noje ziveo 610 godina, to bi bila najnenaucnija biblijska tvrdnja. Ali, on je ziveo vise od Adama.

Da bismo razumeli kako funkcionise inbriding, moramo da naucimo sta su to geneticka opterecenja. Geneticka opterecenja su skup svih mutacija koje postoje kod jedinki jedne populacije. A populaciju cine jedinke iste vrste koje su povezane srodnickim ili reproduktivnim vezama.

Da objasnimo sta su to mutacije
Uzecemo mutaciju nekog gena koji je vezan za X hromozom. Covek ima 23 para hromozoma, ali cemo zanemariti ova 22, i uzecemo primer neke mutacije na jednom, X hromozomu.

Zenski pol je XX i on moze da daje potomstvu samo X hromozom, a muski pol je XY i on moze da da i X i Y hromozom, i u stvari, muski pol determinise pol deteta.

Zenski pol ne moze nista drugo da da osim X hromozoma. Ako otac daje X hromozom, nastaje devojcica, a ako otac daje Y hromozom, nastaje decak.
Svi decaci dobijaju X hromozom od svojih majki, tako da majke prenose hemofiliju, daltonizam, sve bolesti koje su vezane za X hromozom, ako one same nose geneticko opterecenje.
Ako dodje do ostecenja - mutacije nekog gena na X hromozomu, i to je majka, ti hromozomi segregiraju, razdvajaju, i ona daje jajne celije koja nosi X koje je ispravno, i jajne celije sa X koje je mutirano.
A kakva je majka? Majka je zdrava zato sto ona na drugom X hromozomu ima gen koji konpenzuje efekat mutacije.
I sada, otac je zdrav. Kakve on daje mogucnosti?
Daje X koji je normalan i daje Y koji je takodje normalan.
I sada, sve njegove devojcice kakve su? Zdrave.
A decaci?
Jedna polovina je zdrava, a jedna polovina je bolesna (ako se Y od oca spoji sa zdravim X od majke bice zdrav, a ako se spoji sa bolesnim X od majke bice bolestan).

Zato je mnogo vise decaka sa naslednom hemofilijom. Tesko cete da nadjete neku devojcicu koja ima naslednu hemofiliju.
Kad uzmemo jednog pretka koji ima neku mutaciju, ona se prenosi u narednu generaciju, na njegove potomke. Ako potomci ulaze u brak u srodstvu, enormno se povecava sansa da se ista mutacija na istom mestu poklopi u takozvano "homozigotno stanje". Ako je to vitalan gen, to dete nece ni da se rodi, a ako je neki drugi gen, rodice se dete sa malformacijom. Ovo samo da vidimo da genetika nije prica. Genetika je zakonitost, matematicka zakonitost.

Verovatnoca po kojoj izracunavamo broj gena koji se poklapaju se dobija po sledecoj formuli: (1/2)n, gde n predstavlja stepen srodstva.
Ako uzmemo, recimo, 6. stepen srodstva, koji je dozvoljen kod nas, koliko ce se poklopiti gena? 1/64.
Znaci, jedna sezdesetcetvrtina gena ce se poklopiti u homozigotno stanje. A ako covek ima negde oko 100 hiljada gena, a mi cemo uzeti realnu pretpostavku - 64 hiljade gena, koliko ce se onda gena poklopiti?
Poklopice se 1.000 gena. A mozda i preko hiljadu gena se poklapa u braku roditelja koji su u 6. stepenu srodstva. Dovoljno je da samo jedan od njih bude mutiran na isti nacin kod oba roditelja, ako je to vitalan gen, nece se dete ni roditi.

vidite zasto je doslo do efekta posle Potopa?
Zato sto je bio jos izrazeniji stepen srodstva. Bilo je manje mutacija, ali jos izrazeniji stepen srodstva i pada zivotni vek.
Dakle, da sumiramo...
Pre Potopa vodeni omotac je perfektno stitio nasu planetu od stetnih uticaja iz kosmosa. Mutabilnost je bila mnogo manja (samo spontane mutacije). Tome je doprinosila i zdrava ishrana. Tlo je bilo kvalitetno, hrana je bila zdrava. Potopom je sve poremeceno. Pao je vodeni omotac, tlo je bilo ispremetano. Sve je pretumbano. Mutabilnost se povecala.
Medjutim, nisu samo te mutacije koje su sada bile indukovane novonastalim okolnostima uticale na nagli pad zivotnog veka, nego i cinjenica da su preziveli ljudi morali da ulaze u brak u srodstvu. Jer, posle Potopa bilo ih je samo osmoro. Ni svih osmoro nisu bili reproduktivno sposobni. Prema tome, stepen srodstva je bio vrlo izrazen. Zivotni vek je pao dramaticno - za 16 generacija.

Ovde imamo jednu teolosku poruku.smile3

Sto manje ljudi hoce Boga, sve su dramaticnije posledice. Da je 100 ljudi htelo Boga, doslo bi to pada zivotnog veka, ali bi taj pad bio blazi. Da je 106 ljudi htelo Boga pad bi bio jos blazi, a da je 109 ljudi htelo Boga, ne bi ni bilo Potopa.:roll:
Dakle, vredi se truditi da sto vise ljudi hoce Boga i sve ono sto On nudi coveku, jer ce nam tako i na ovoj Zemlji biti bolje.
A zasto se ustalio pad zivotnog veka?
Zasto nije nastavio i dalje da pada?

Zato sto se, sa jedne strane, broj ljudi namnozio, populacija je porasla, stepen inbridinga opada, a sa druge strane saturisani su (zasiceni su) nevitalni geni. Znaci, bili su u velikoj meri zasiceni nevitalni geni, a cim se predje na vitalne gene - ne radjaju se, oni se eliminisu.

Jasno je sada zasto je Bog mogao da predvidi, zeleo da predvidi da onako pocne.
Jer nema nikakvih posledica. Oni nemaju geneticko opterecenje (sinovi i kceri Adama i Eve). Eventualno, sa naseg stajalista, oni su imali neko psiholosko opterecenje.
Ali, ocigledno da oni to nisu imali. Oni su to drugacije dozivljavali.

A posle Potopa Bog izricito zabranjuje incest. Danas bi bio bezbedan brak izmedju dve nasumicno uzete jedinke. I zato je dobro sto dolazi do tolikih migracija u savremenom svetu. Onaj tamo crnac se zeni sa Engleskinjom. On nosi geneticka opterecenja, ali kolika je verovatnoca da su mutacije pogodile iste gene kod nekog crnca u Africi i kod neke belkinje u Engleskoj? Verovatnoca je minimalna. Zato svi kazu: "Melezi su tako dobri."
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Lepo, lepo. :)

Svidja mi se ona rečenica - Kad dodje vreme, saznacemo. :yea:
Upravo to agnostici i tvrde. Zamislimo samo da ta saznanja imamo danas. Naravno da nije nužno da to bude potvrda postojanja Boga. Možda se postavi pitanje - Kakva je svrha i zašto je scenarij baš ovakav. Mislim da to uopšte nije slučajno. Neko je negde napisao da je verovatnoća nastanka života ovakvog kakvog poznajemo ista kao da dune vetar preko nekog otpada i napravi Boing 737 (ili već)
Konstantno se postavlja pitanje - Evolucija ili kreacije.. Sklon sam tome da taj poredak promenim pa umesto ili stavim i. Dakle Kreacija i evolucija


Nije li po istoj metodologiji on trebao biti nastavljen do dana današnjeg.
Naravno da je nastavljen i da proces traje do dana danasnjeg
Ne bih se mogao složiti sa ovom tvrdnjom. Sve moguće kombinacije već postoje ali pojava ljudi kojima su oči nakošene na dole nema. Isto je i u biljnom i životinjskom svetu. Poredak stvari se suštinski ne menja. Ono što se uistinu menja je imuno sistem jer se neprestano prilagodjava novim okolnostima. Uzmimo banalni primer. Dovedimo novorodjenče koje je rodjeno u uslovima sličnim onima posle potopa. Šta bi se dogodilo. Verovatno bi imao problema sa imuno zaštitom ali bi verovatno završio kao i svako dete rodjeno u savremenim uslovima. Evolucionisti bi rekli da je to suviše kratak period. Možda su tu i u pravu. Mi ne možemo znati kako će čovek izgledati za milion godina ali suštinski je isti bar 10.000 hiljada godina unazad. Kreacionisti bi pak rekli da će izgledati isto. Opet, možda su i oni u pravu. Možda će se to jednog dana moći predvideti ali smo danas tu gde jesmo.
Ovde ne računam naravno na eventualne genetske igre te pokušaj stvaranja savršenog bića sa četiri ruke. :(

...........................................

Gledam nešto ove postove pri kraju u vezi obrazovanja.
Samo mogu reći da postoje postovi iz kojih se nešto može naučiti, oni koji te nateraju da razmišljaš na neki drugi način, neki su inspirativni ali ima ih i takvih kod kojih čovek ostaje bez teksta ( i daha) . wacko2

dodato>
Sad kada prvi put čujem da je neko rekao / Da incest je postojao spreman sam reći da nije. Bio je to samo prirodan i jedini mogući tok.
Pod pretpostavkom božijeg stvaranja, naravno.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Dakle, ovako: Bog je, po Bibliji, Mojsiju izdiktirao svoje zakone na hebrejskom. To je biblijska činjenica i to su ti božiji zakoni po kojima ti navodno živiš. Ok. A šta je sa jezikom? Zar sa mnom razgovaraš hebrejski? Čovječe šta ti pričaš?
Moral i moralne norma su istorijska pojava. Kroz istoriju su se mijenjale i usavršavale, već prema datim društvenim odnosima i sistemima. Prema tome, od prve rodovske zajednice, pa do našin dana, uvijek je postojala kategorija dobra i zla, moralnog i nemoralnog. Nikakve zasluge za to nema religija, posebno hrišćanstvo. Ono je samo u svoje kanone ugradilo postojeća moralna načela, iz prostog razloga što bez tih normi društvo ne bi moglo funkcionisati, kao što to nije moglo ni ono društvo prije hrišćanstva.
Trebalo bi da sam razumes sta sam hteo reci, a ne sve bukvalno da shvatas, pa ako ce mo tako, mogao sam misliti na jezik u ustima....
Da upravo tako, kroz istoriju su se menjale i usavrsavale, i neko je to prihvatio neko ne i opet smo na istom! ...a ja cu ti reci da se ''moral'' i dan danas usavrsava, i da ce (ukoliko vec nije) brakovi istog pola biti moralni, gej parade i sl. ...sve sto je bilo nemoralno, sada polako postaje morlno....i tebi je ta pojava normalna!


Ako ti ne znaš šta te je učiteljica naučila, ja to pogotovu ne mogu znati. Ali, eto, sjećaš se da te je naučila čitati i pisati. Vidiš, taj nauk ti je trebao da bi kasnije mogao čitati Bibliju! Sad, samo odgovori na pitanje: da li je ta učiteljica bila učiteljica sotonine škole?
Pa mogao bih reci da nije sasvim sotonska, ali velikim delom jeste....Ja sam ti vec odgovorio, da ono sto sam naucio u skoli je da citam, pisem i sabiram (sto nije videlo sotone)....a, sto mi pomaze da lakse spoznam Boga....sigurno da u skoli nisu vaspitavali decu i govorili im da se sklanjaju sa ulica, da se ne drogiraju, da se ne kurvajiu, da se zdravo hrane, i td i td. nisu ih ucili da sta valja a, sta nevalja....dakle, najvece vaspitanje i obrazovanje (na koje ti mislis) sticemo u porodici!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Trebalo bi da sam razumes sta sam hteo reci, a ne sve bukvalno da shvatas, pa ako ce mo tako, mogao sam misliti na jezik u ustima....
Da upravo tako, kroz istoriju su se menjale i usavrsavale, i neko je to prihvatio neko ne i opet smo na istom! ...a ja cu ti reci da se ''moral'' i dan danas usavrsava, i da ce (ukoliko vec nije) brakovi istog pola biti moralni, gej parade i sl. ...sve sto je bilo nemoralno, sada polako postaje morlno....i tebi je ta pojava normalna!
Kakve egzibicije ti pokušavaš da izvedeš? Kada sam ti zamjerio i rekaao da je nevaspitano komentarisati (ili upućivatin ekoga da se obrazuje) nečije obrazovanje, ti si mi odgovorio da je to biblijski jezik i da zbog toga ja to nisam razuamio. Dakle, u komunikaciji sa mnom, nisi govorio biblijskim jezikom! Šta se tu ima shvatati bukvalno ili nebukvalno? Jasna i koncizna misao nikada neće dovesti do nerazmjevanja. Konfuzna, kao što je trvoja, uvijek do toga dovodi. Kada ti se uputi zmjerka u vezi sa tim, ti kažeš to je biblijski jezik. A kada ti se skrene pažnja da ne govorimo hebrejski nego srpski, ti govoriš o nekom bukvalnom shvatanju.
I opet se konfuzno izražavaš u vezi morala i moralnih normi. Priznaješ da se mijenjao kroz istoriju, a onda dodaješ potpuno netačnu konstataciju - "neko je to prihvatio, a neko ne". Bolje bi tebi bilo da si svojevremeno pažljivije slušao svoje "sotonske" vaspitače, jer da jesi, sada bi znao da su sve moralne norme u organizovanim društvima sankcionisane zakonima tih drušrava, te, prema tome, ne može se uopšte postavljati pitanje njihovog prihvatanja ili ne prihvatanja. Ako ih ne prihvatiš, ode na robiju! A, to, šta je nakada bilo moralno, a šta je danas, sasvim je drurgo pitanje.


Pa mogao bih reci da nije sasvim sotonska, ali velikim delom jeste....Ja sam ti vec odgovorio, da ono sto sam naucio u skoli je da citam, pisem i sabiram (sto nije videlo sotone)....a, sto mi pomaze da lakse spoznam Boga....sigurno da u skoli nisu vaspitavali decu i govorili im da se sklanjaju sa ulica, da se ne drogiraju, da se ne kurvajiu, da se zdravo hrane, i td i td. nisu ih ucili da sta valja a, sta nevalja....dakle, najvece vaspitanje i obrazovanje (na koje ti mislis) sticemo u porodici.
Malo nevina, malo nije! Malo, savim malo trudna!? Malo je sotonska, malo nije!? Pa, čovječe, ti reče da ne prihvataš sotonsko učenje, što implicite znači da je za tebe i sva savremena nauka sotonska rabota! Šta da ti kažem? Tvoja logika i tvoj rezon su primjereni srednjem vijeku!
S druge strane, ako imaš i malo izražen osjećaj zahvalnosti u sebi, onda bi morao biti zahvalan "sotonskim" učiteljima, a time, posredno, i sotoni, koji su ti omogućili da lakše spoznaš Boga. Kako ćeš to pomiriti u sebi? Vidiš li do čega sebe dovodiš, slijedeći isključivo "biblijsko obrazovanje"?
 
Natrag
Top