Religija - rasprave o nedoumicama

Član
Učlanjen(a)
20.12.2009
Poruka
59
Vera je širok pojam i može biti interpretiran vrlo slobodno,shodno potrebi ili stanju pojedinca ili šire grupacije.
Ako materijalizujemo taj pojam dolazimo do njegovog pojednostavljenog značenja nada(očekivanje), a njeno poreklo leži u iskonskom strahu (saznanju) o konačnosti naše prirode.
Jasno je kako nadasve moćno oružje leži u manipulaciji verom i onom "šta ona nudi vernicima - sledbenicima" u vidu religije otelotvorene u crkvi. Ako tome dodamo sklonost krhke ljudske prirode zabludama koje služe kao hrana iluziji zvanoj život, jasno je zašto su religije opstale u svom izvornom obliku tako dugo.
Vrlo važno pitanje koje se provlači skoro nezapaženo je da li religiju možemo izjednačiti sa njenom materijalizacijom(manipulacijom) - crkvom. Da li tolika razaranja (krstaški ratovi, spaljivanja miliona na lomači ...) možemo pripisati religiji ili crkvi i da li su ta dela imala "Božji blagoslov". Crkva je uspela da "privatizuje" sina Božjeg i da sebe proglasi kućom njegovom, ali nije privatizovala i samog TVORCA. Time je ostavljen prostor i "naučnom tipu verovanja", jer se i nauka ne protivi postojanju TVORCA (poretka). Ako ovome dodamo i udese (duhovne ili fizičke) koje nam život nameće mogu samo zaključiti: Svi smo mi vernici koliko god mislili drugačije, shodno svojim intelektualnim i duhovnim usponima definišemo svoju veru.
Što se tiče hrišćanstva uzimajići u obzir vreme njegova nastanka ne možemo realno sagledati i prosuđivati o njemu ni o sadržajima "Biblije" to jest pojedinim njenim delovima. Jednostavno da li možemo bit sigurni da su reči i fraze tog vremena zadrđale isto značenje i nakon 20 vekova.
Helenska kultura - demokratija se već bila raspala, pedofilija, incest bile su normalne stvri "svako vreme nosi svoje institucije i moral". Hrišćanstvo je nudilo nešto sasvim novo i očigledno "moralnije i trajnije". Otuda i njegov brzi uspon. Na svom trnovitom putu, hrišćanstvo je moralo da pravi i krupne kompromise (kao u našem slučaju kompromis sa paganstvom) tako da je unutar hrišćanstva došlo do raskola (pa i stvaranja raznih sekti).
Nijedna religija nije opstala tako dugo i ostavila toliki trag u istoriji čovečanstava. Njeno opadanje u XX veku možemo pripisati i potpunom materijalizacijom i politizacijom njenog nosioca - pravoslavne crkve.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Pa da, nisi procitao Stari zavet pa ni neznas ono osnovno sto bi trebalo da znas, a to je zakon! ...ne mozes pravilno razumeti Novi zavet, ako nisi procitao Stari....zato i imamo mnoge zablude kod danasnjih ''pravoslavaca'', kojima je sotona ubacio u glavu da prvo procitaju Novi zavet, pa kad budu (i ako budi) imali vremena da procitaju ''manje bitan'' Stari zavet....na sta su ovi nasjeli....i imamo ovo sto imamo!
Ne mozes resavati jednacinu ukoliko ne znas da sabiras!

E moj brate vidis li koliko ne znas, ne pisi svasta ljudi citaju, samo pokazujes koliko ne znas. Ako sam ja jedan pravoslavac koji nije procitao stari zavet jel to znaci da svi nisu. Ako jedan jevrej ubije coveka, da li su svi jevreji ubice? Stari zavet objavljuje Novi, a Novi zavet ispunjuje Stari. Najzaliji ste mi vi jevreji sto ne prihvatiste Hrista, jer cete prihvatiti antihrista (sotonu) za boga e tu ce vam biti kraj!!! Ne brini se ti za nas, nas cuva Bog i Casni krst oko vrata od satane...
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
E moj brate vidis li koliko ne znas, ne pisi svasta ljudi citaju, samo pokazujes koliko ne znas. Ako sam ja jedan pravoslavac koji nije procitao stari zavet jel to znaci da svi nisu. Ako jedan jevrej ubije coveka, da li su svi jevreji ubice? Stari zavet objavljuje Novi, a Novi zavet ispunjuje Stari. Najzaliji ste mi vi jevreji sto ne prihvatiste Hrista, jer cete prihvatiti antihrista (sotonu) za boga e tu ce vam biti kraj!!! Ne brini se ti za nas, nas cuva Bog i Casni krst oko vrata od satane...

Pa danas je u modi da ''pravoslavci'' citaju samo Novi zavet....a zakon ih mnogo ne zanima! (jer oni odlucuju sta je zakon!)....
Upravo si pomenuo ''Ako jedan jevrej ubije coveka, da li su svi jevreji ubice?'' moj odgovor, NE! ....ako su neki Jevreji odbacili Hrista, da li to znaci da su ga svi odbacili? mom odg. NE!
A taj krst oko vrata na koji se pozivas, da te navodno stiti, to dovoljno pokazuje koliko znas o samom simbolu krsta, i odakle potice, da si pravi Pravoslavac ''krst'' bi nosio u srcu, a ne da se sa njim ponosis!
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Pa danas je u modi da ''pravoslavci'' citaju samo Novi zavet....a zakon ih mnogo ne zanima! (jer oni odlucuju sta je zakon!)....
Upravo si pomenuo ''Ako jedan jevrej ubije coveka, da li su svi jevreji ubice?'' moj odgovor, NE! ....ako su neki Jevreji odbacili Hrista, da li to znaci da su ga svi odbacili? mom odg. NE!
A taj krst oko vrata na koji se pozivas, da te navodno stiti, to dovoljno pokazuje koliko znas o samom simbolu krsta, i odakle potice, da si pravi Pravoslavac ''krst'' bi nosio u srcu, a ne da se sa njim ponosis!

Ala sam se sad slatko ismejao, pa ti si se zbunio vise ni sam ne znas sta pricas. :agree: Pravoslavne moda ne interesuje... Moda citati samo jedan deo Svete knjige?!?:fool:wacko2wacko2wacko2wacko2 Pa brate moj, stani, polako, sve cu ja tebi i da nacrtam, ako treba, posto vidim da ti font odgovara..smile3 Ono za Jevreje je bilo upuceno tebi iz razloga sto si odmah osudio Pravoslavne da citaju samo Novi zavet na osnovu toga sto ja nisam jos procitao stari zavet (NE CINIM JA PRAVOSLAVLJE NEGO MILIONI VERNIKA):acute:... Jesi li razumeo ili da ponavljam? :)Valjda sada jesi. ;)Da nastavim. Pravolsavni postuju Novi zavet, citaju ga, proucavaju i pridrzavaju zakona i vec sam ti gore napisao vezu Starog i Novog zaveta i jedan bez drugog ne ide...Vidis opet pokazujes da ne znas nista o pravolsavlju po ko zna koji put si to pokazao.:acute: Ja svoj krstic nosim oko vrata ispod maice tako da se on nikad ne vidi, ali ne zato sto se stidim, naprotiv ponosim se time sto ga nosim i sto sam Pravoslavni Hriscanin, ali jednostavno tako vise volim i na sigurnijem mi je mestu, ne mogu ga tako lako izgubiti kao sto bi mogao da mi se stalno klati i pomera... Zasto se inace nosi krst oko vrata ne vredi da ti objasnjavam u ovom postu posto pretpostavljam da cu morati da sve ovo ponovim jos koji put da bi ti razumeo... yes3 Svako dobro...
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Ala sam se sad slatko ismejao, pa ti si se zbunio vise ni sam ne znas sta pricas.
Brate...:fool:
:agree: Pravoslavne moda ne interesuje... Moda citati samo jedan deo Svete knjige?!?:fool:wacko2wacko2wacko2wacko2 Pa brate moj, stani, polako, sve cu ja tebi i da nacrtam, ako treba, posto vidim da ti font odgovara..smile3
Pa da... moze se slobodno reci, moda! ...gde si ti video da neko uci da resava jednacinu, a da pritom ne zna da sabira....gde si video, da neko pise knjigu, a da nije naucio slova!
Ono za Jevreje je bilo upuceno tebi iz razloga sto si odmah osudio Pravoslavne da citaju samo Novi zavet na osnovu toga sto ja nisam jos procitao stari zavet (NE CINIM JA PRAVOSLAVLJE NEGO MILIONI VERNIKA):acute:... Jesi li razumeo ili da ponavljam? :)Valjda sada jesi.
Stvarno neznam ko se ovde pravi lud....kada kazem ''pravoslavlje'' (sa razlogom pod navodnicima (jer ovo nije videlo Pravoslavlja)) mislim na celokupno ''pravoslavlje'' (ti si taj koji se tu pronalazis, i mislis da sam samo tebi to uputio) ...znam mnoge poput tebe (licno) koji su nauceni da citaju prvo Novi zavet, pa onda Stari (uce jednacinu, pa se onda vracaju da nauce da mnoze!) a hvale se kao ''pravoslavci''...vecina ''pravoslavaca'' koja prihvata 'svece' nije upoznata sa Starim zavetom i nije u mogucnosti da razume zasto je to idolopoklonstvo! ...i neznaju da hule na Boga! ...a sto je jos gore, u glavi im je sotona zacrtao, da Bog sve prasta, pogotovo neznanje!

;)Da nastavim. Pravolsavni postuju Novi zavet, citaju ga, proucavaju i pridrzavaju zakona i vec sam ti gore napisao vezu Starog i Novog zaveta i jedan bez drugog ne ide...
Upravo tako, problem je sto citaju samo Novi zavet....a ako mislis da je ovo ''veza'' Starog i Novog zaveta: ''Stari zavet objavljuje Novi, a Novi zavet ispunjuje Stari.'' ..neznam sta da ti kazem....zato nam je i ovako ''pravoslavlje''!

Vidis opet pokazujes da ne znas nista o pravolsavlju po ko zna koji put si to pokazao.:acute:
Ja znam mnogo toga dobrog o Pravoslavlju, ali o modernom ''pravoslavlju'' nebi se moglo reci....vrlo malo dobrog je ''pravoslavlje'' sacuvalo... (nazalost)

Ja svoj krstic nosim oko vrata ispod maice tako da se on nikad ne vidi, ali ne zato sto se stidim, naprotiv ponosim se time sto ga nosim i sto sam Pravoslavni Hriscanin, ali jednostavno tako vise volim i na sigurnijem mi je mestu, ne mogu ga tako lako izgubiti kao sto bi mogao da mi se stalno klati i pomera... Zasto se inace nosi krst oko vrata ne vredi da ti objasnjavam u ovom postu posto pretpostavljam da cu morati da sve ovo ponovim jos koji put da bi ti razumeo... yes3 Svako dobro...
Jedna napomena (koju ti nikada nece reci na ''vaseljenskom saboru'') : Bog nema nikakav simbol, oznaku ili tome slicno....krst, brojanice i dr....to ne pripada Bogu!
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Pa da... moze se slobodno reci, moda! ...gde si ti video da neko uci da resava jednacinu, a da pritom ne zna da sabira....gde si video, da neko pise knjigu, a da nije naucio slova!

Pod broj jedan covek koji govori za sebe da je pravoslavac, a potom javno govori da je protiv ikona i svetaca ne moze biti pravoslavac nikako. To je isto kao da ti sebe nazivas Jevrejom, a ne verujes da vas je Mojsije izbavio iz ropstva ili tvrdis da on nije uopste postojao."

Stvarno neznam ko se ovde pravi lud....kada kazem ''pravoslavlje'' (sa razlogom pod navodnicima (jer ovo nije videlo Pravoslavlja)) mislim na celokupno ''pravoslavlje'' (ti si taj koji se tu pronalazis, i mislis da sam samo tebi to uputio) ...znam mnoge poput tebe (licno) koji su nauceni da citaju prvo Novi zavet, pa onda Stari (uce jednacinu, pa se onda vracaju da nauce da mnoze!) a hvale se kao ''pravoslavci''...vecina ''pravoslavaca'' koja prihvata 'svece' nije upoznata sa Starim zavetom i nije u mogucnosti da razume zasto je to idolopoklonstvo! ...i neznaju da hule na Boga! ...a sto je jos gore, u glavi im je sotona zacrtao, da Bog sve prasta, pogotovo neznanje!

Pa ti stvarno pojmaaaa nemas i molim te da prestanes da prozivas Pravoslavlje kad nemas veze sa vezom! (u vezi boldovanog) pa jel ti vidis sta pises, jesi li ti pao sa kruske i to neke bas visoke kruske... E pa ti da znas iole o Pravoslavlju nebi se ovako blamirao. Gostodine Jevreju Svi (citaj S V I) Pravoslavni Hriscani postuju svece. E covece pa je sa tobom ispisah 3 str, ti mene koris kako ne znam ovo ili ono i drzis mi predavanja o Pravoslavlju, ti koji ne znas ni naj osnovnije o Pravoslavlju, ponasas se kao neko dete, sto je jako moguce i da jesi. Imas li ti preko 12 god leba ti. Alo bre covece ne brukaj se vise, molim te, (sad reci da je i ovo hula) prestani da pises ove gluposti, pa imam osecaj da se ljudi povaljase od smeha kako samo sebe brukas.

Prvobitno napisao simi
Da nastavim. Pravolsavni postuju Novi zavet, citaju ga, proucavaju i pridrzavaju zakona i vec sam ti gore napisao vezu Starog i Novog zaveta i jedan bez drugog ne ide...

Upravo tako, problem je sto citaju samo Novi zavet....a ako mislis da je ovo ''veza'' Starog i Novog zaveta: ''Stari zavet objavljuje Novi, a Novi zavet ispunjuje Stari.'' ..neznam sta da ti kazem....zato nam je i ovako ''pravoslavlje''!

Za ovo ti se izvinjavam moja greska, stvarno mi je zao. Hteo sam ovo da kazemPravolsavni postuju STARI ovde sam bio napisao NOVI zavet, citaju ga, proucavaju i pridrzavaju zakona i vec sam ti gore napisao vezu Starog i Novog zaveta i jedan bez drugog ne ide...
Jos jednom izvini moja greska.

Dodato posle 6 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Jedna napomena (koju ti nikada nece reci na ''vaseljenskom saboru'') : Bog nema nikakav simbol, oznaku ili tome slicno....krst, brojanice i dr....to ne pripada Bogu!

Ja zaista ne znam kako da tebi objasnim neke stvari. Ti pricas kako poznajes Pravoslavlje doduse neko moderno i neko nemoderno-sto ja prvi put cujem. Krst je znak Hriscanstva zato sto ga je Hristos nosio i zato sto je razapet na njemu. Krst je nekad prestavljao sram, a mi ga ponosno nosimo zato sto je Gospod Isus Hristos bio razapet na njemu. O brojanici necu da ti pisem, jer je ovo zaista postao bezobrazluk sa tvoje strane, da se pravis pametan, a ne znas ni najosnovnije...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Pod broj jedan covek koji govori za sebe da je pravoslavac, a potom javno govori da je protiv ikona i svetaca ne moze biti pravoslavac nikako. To je isto kao da ti sebe nazivas Jevrejom, a ne verujes da vas je Mojsije izbavio iz ropstva ili tvrdis da on nije uopste postojao."
Opet lupetas! ...pa daj da vidimo kada je uvedeno klanjanje svecima, ikonama, kipovima i cemu vec ne u pravoslavlje?! ...da li je to u pocetku postojalo, daj da se vratimo korenima....To sto ti nazivas ''pravoslavljem'' i mnogi tebi slicni ukljucujuci i ove u crkvama i manastirima (cast izuzecima (kojih je vrlo malo)) nije videlo Pravoslavlja....Pa vama su sada sveci bitniji od Boga, vise se njima molite i klanjate nego Bogu! ...kada vas neko pita kako ste saznali da se treba moliti mrtvim ljudima, kada to nigne ne pise u Svetom pismu! odmah izvrcete, i pocinjete glavom kroz zid! ja jos uvek nisam nasao niti jedan odgovor na to pitanje!

Pa ti stvarno pojmaaaa nemas i molim te da prestanes da prozivas Pravoslavlje kad nemas veze sa vezom! (u vezi boldovanog) pa jel ti vidis sta pises, jesi li ti pao sa kruske i to neke bas visoke kruske... E pa ti da znas iole o Pravoslavlju nebi se ovako blamirao. Gostodine Jevreju Svi (citaj S V I) Pravoslavni Hriscani postuju svece. E covece pa je sa tobom ispisah 3 str, ti mene koris kako ne znam ovo ili ono i drzis mi predavanja o Pravoslavlju, ti koji ne znas ni naj osnovnije o Pravoslavlju, ponasas se kao neko dete, sto je jako moguce i da jesi. Imas li ti preko 12 god leba ti. Alo bre covece ne brukaj se vise, molim te, (sad reci da je i ovo hula) prestani da pises ove gluposti, pa imam osecaj da se ljudi povaljase od smeha kako samo sebe brukas.
Zaista smesno i jadno.....pa kada ti mislis da je nastalo Pravoslavlje!?
...Ja cu ti reci da sam Pravoslavac da sam Hriscanin ali se ne molim ni svecima, ni ikonama, ni krstu, ni Janku ni Marku . . . vec samo Onom koji mi je dao zivot, i koji mi pruza sansu da mi taj zivot bude vecan!


Ja zaista ne znam kako da tebi objasnim neke stvari. Ti pricas kako poznajes Pravoslavlje doduse neko moderno i neko nemoderno-sto ja prvi put cujem. Krst je znak Hriscanstva zato sto ga je Hristos nosio i zato sto je razapet na njemu. Krst je nekad prestavljao sram, a mi ga ponosno nosimo zato sto je Gospod Isus Hristos bio razapet na njemu. O brojanici necu da ti pisem, jer je ovo zaista postao bezobrazluk sa tvoje strane, da se pravis pametan, a ne znas ni najosnovnije...
Ovo si zaista lepo rekao, ''bio sram'', a vi taj sram, ponosno nosite!
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Ne, nisi ni pogledao onaj post sto sam ti rekao u drugoj temi... Ta vera u kojo si ti nije Pravoslavna, a ti pricaj sta god hoces. Ne zelim vise da se raspravljam sa tobom nisi vredan moga vremena pokusao sam da ti bar objasnim neke stvari, ali tebi je dusa zakorela ne prihvatas tudji savet, da si bar procitao samo onaj jedan tekst, nebi bar pricao svakakve gluposti, ali dobro... Svako dobro... Cela Vaseljena postuje ikone i svece, a ti mi tu nesto pricas... Da mi je samo znati da li kada se obratis majci, ocu, bratu, sestri ili bilo kome sa MOLIM TE PITAJ tog i tog ZA to i to, da li je to hula?
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Da mi je samo znati da li kada se obratis majci, ocu, bratu, sestri ili bilo kome sa MOLIM TE PITAJ tog i tog ZA to i to, da li je to hula?
Lose ti je poredjenje!
Sada ti zaista prijateljski pisem: ako se pravoslavlje drzi Svetog pisma, kako je moguce da dodju do toga da ljudi koji su (verovatno) ziveli ugodno pred Bogom, da su sada pored Njega, ili u Njegovoj blizini, kada je u Bibliji smrt opisana kao san, i to je zaista jasno kao dan...dakle, kada covek umre on ceka svoje vaskrsenje....ako bi se svi pobozni ljudi proglasavali svecima i bili u prisustvo Boga pre vaskrsenja, onda zaista ne vidim svrhu onoga sto u Bibliji pise! Onda, da li se nekada zapitas ko je taj covek koji odredjuje ko ce da bude svetac....ko se to stavlja u ulogu Boga i odlucuje da ga proglasi ''svetim''....Mnogo, mnogo nelogicnosti, koji se ne uklapaju u Bibliju...
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Lose ti je poredjenje!
Sada ti zaista prijateljski pisem: ako se pravoslavlje drzi Svetog pisma, kako je moguce da dodju do toga da ljudi koji su (verovatno) ziveli ugodno pred Bogom, da su sada pored Njega, ili u Njegovoj blizini, kada je u Bibliji smrt opisana kao san, i to je zaista jasno kao dan...dakle, kada covek umre on ceka svoje vaskrsenje....ako bi se svi pobozni ljudi proglasavali svecima i bili u prisustvo Boga pre vaskrsenja, onda zaista ne vidim svrhu onoga sto u Bibliji pise! Onda, da li se nekada zapitas ko je taj covek koji odredjuje ko ce da bude svetac....ko se to stavlja u ulogu Boga i odlucuje da ga proglasi ''svetim''....Mnogo, mnogo nelogicnosti, koji se ne uklapaju u Bibliju...

Znas u cemu je problem. Problem je u tome sto vi nase Svece dozivljavate kao bozanstva, a mi ih dozivljavamo kao ljude koji su zivili zivotom sto blize nacinu zivota Gospoda Isusa Hrista. Znaci oni nisu Bogovi, oni nemaju ni jednu jedinu SAVRSENU osobinu. Npr blazenopocivsi Patrijarh Pavle, baci pogled na njegov zivot, procitaj tekstove o njemu, ima ih dosta na forumu. Sad ja se nadam da ti znas bar neke stvari o njemu, zbog sledeceg teksta. Njega nasi episkopi mogu da proglase za sveca zasto? Zato sto je bio skroman, zato sto je vodio zivot tacno onako kako treba pravoslavac da zivi. Ali mi od njega ne pravimo Boga. Mi ga tim "odlikovanjem" pokazujemo kao coveka koji je jako pobozno ziveo. Naravno niko se ne proglasava za sveca odmah posle smrti, uvek prodje izvesni broj godina da vreme pokaze.
 
Natrag
Top