Ne iskljucujem da nisi u pravu, ali cinjenica je ta da je carigradski patrijarh bio taj koji je predsedavao na vaseljenskim saborima, a ne papa ili njegovi izaslanici.
Što se tiče ovog prvog, da, u pravu sam. Po "prvenstvu časti" bilo je upravo onako kako si mogao vidjeti na gornjim linkovima. Ja ovo ne iznosim da bih papi priskrbio čast, niti mu je mogu priskrbiti niti umanjiti ili oduzeti, nego samo zbog sagledavanja povijesnih činjenica. A o predsjedanju Saborima? Priča je vrlo jasna, logična i razumljiva. Sabori su znali trajati jedan dulji vremenski period, u ono vrijeme se nije moglo sjesti u avion i za nekoliko sati stići do bilo kojeg mjesta, tako da je papino fizičko odsustvo na Saborima posve razumljivo.
Papino "prvenstvo časti" nije iznjedrilo njegovo stolovanje u prijestolnici carstva, niti mu je to dodjelio car, nego je to najizravnije vezano uz svijest u samoj Crkvi o papi kao Petrovu nasljedniku na stolici Rimske crkve. Zbog toga je taj poseban odnos prema papi bio prihvaćen i postojao u Crkvi.
Poznati pravoslavni duhovnik, profesor i svetitelj Justin Popović u svojoj zbirci "Žitija svetih" piše i o papi Leonu I, evo citata iz Popovićeva životopisa pape Leona I:
„
U vreme Lavova episkopovanja pojaviše se, posle Nestorijeve jeresi, bestidni bogohulnici: Evtihije, arhimandrit carigradski, i Dioskor, patrijarh aleksandrijski. Oni su dve prirode u Gospodu našem Hristu, božansku i čovečansku, stapali u jednu. I ovom svojom jeresi izazvaše silnu pometnju u Crkvi Božjoj. A sazvaše u Efesu svoj bezakoni sabor (449 g.), na kome nepravedno osudiše i ubiše svetog Flavijana, patrijarha carigradskog, zaštitnika Pravoslavlja. I mnoga zla činjahu pravovernima.
Tada sveti Lav papa pokaza veliku revnost, da bi utišao i uklonio pometnju, izazvanu od jeretika u Crkvi. On pisa prvo caru Teodosiju, zatim caru Markijanu, da ustroje Vaseljenski sabor. I u vreme cara Markijana i Pulherije sastade se 451. godine u Halkidonu sveti Četvrti Vaselenski Sabor … Na Sabor nije mogao lično doći presveti papa Lav, jedno zbog starosti i daljine puta… sveti Lav posla svoje izaslanike: episkopa Pashazija i Lukencija, i prezvitere Bonifacija i Vasilija. I kad na Saboru nastade veliki spor, i velike nesuglasice kod mnogih, sveti Oci narediše da se pročita poslanica ovog svetog Lava, episkopa rimskog, upućena ranijem patrijarhu Carigradskom svetom Flavijanu…Kada ova poslanica svetog Lava pape bi na Četvrtom Vaseljenskom Saboru pročitana, svi sveti Oci povikaše: Apostol Petar govori kroz usta Lava! Ipak, Sveti Oci saborski proveriše ovu poslanicu, i nađoše da se ona slaže sa učenjem svetog Kirila Aleksandrijskog. Tako sveti Sabor potvrdi ovu poslanicu svetog Lava, posramivši jeretike, i tražaše da je svi potpišu, što i bi.
Ali ne samo tada, nego i docnije ova poslanica, koja utvrđuje Pravoslavlje a zapušuje usta jereticima, beše u velikom poštovanju kod svetih Otaca…
Dodajmo ovome još nekoliko detalja vezanih uz ova događanja. Gore spomenuti
Aleksandrijski patrijarh Dioskur, bestidni bogohulnik kako ga imenuje Justin Popović, zbog činjenice da je rimski biskup osudio Sabor kojim je predsjedao u Efezu odlučio je
ekskomunicirati samog sv. papu Leona. Taj njegov čin opisuju zaključci kalcedonskog Sabora ovako: „
u nastavku svih njegovih drugih zlodjela on je proširio svoju ludost protiv onoga kome je povjerena briga za Vinograd Spasiteljev".
Dodajmo još jedan također interesantan detalj vezan uz događanja na ovom Saboru u Kalcedonu 451. Dvije godine ranije (449.) carigradski patrijarh sv. Flavijan i bizantski car sazvali su Sabor u Efezu, sa čime se suglasio i papa Leon I i poslao na njega svoga legata. Aleksandrijski patrijarh je predsjedao Saboru, te izbjegavši pročitati poslanicu pape Leona I i prijetnjama prisutnim biskupima od monofizita potpomognutih vojskom, carigradski patrijarh Flavijan i papin legat Hilarije bili su nadglasani. Papa Leon I je odmah proglasio nevažećim zaključke ovog Sabora, koji je i danas poznat pod nazivom "razbojnički sabor", te je otpočeo aktivnosti radi sazivanja novog (Kalcedonskog) Sabora.
Evo, na ovom primjeru se može vidjeti i iščitati značaj i položaj rimskog biskupa (pape) u apostolskoj Crkvi. Riječima "
Apostol Petar govori kroz usta Lava!", dočekali su biskupi papino pismo na Saboru. Rimskom biskupu je "
povjerena briga za Vinograd Spasiteljev", zaključak je istog tog Sabora. Papinim proglašavanjem Sabora u Efezu 449. godine nevažećim, taj Sabor je postao nevažećim i do danas ga se naziva "
razbojničkim saborom".