Radovi u Photoshopu - moji tutorijali

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-65


"SLIKANJE" U 3D PROGRAMU

Koristeći 3D program u Photoshopu, možete naslikati zanimljive slike. U ovom tutorijalu ćemo pokazati jedan način rada u 3D programu, koji vam može poslužiti za razumijevanje funkcionisanja ovoga programa, pogotovu ako se ranije niste oprobali u tome.

Otvorite novi dokumenat bijele boje, veličine 800x640px. i sa rezolucijom 72 px. ( Ako ne želite da vam pozadina buduće slike bude bijela, dokumenat možete obojiti po želji, a možete kao pozadinu slike odabrati i neku originalnu fotografiju iz svoje datoteke, ili dio neke fotografije, recimo, nebo. Ali, o tome kasnije.) Kada ste kreirali dokumenat, dodajte novi Layer. "Slikaćemo" jednu od onih slika koje su ovdje postavljene (posle tutorijala 54) - ploču stola, zdjelu i jabuku u zdjeli, dakle, "mrtvu prirodu". Prvo ćemo raditi zdjelu, pa novom Layeru dajte ime "Zdjela".

Screenshot_48bfbe5.jpg


Alatkom Pen Tool nacrtajte konture polovine zdjele, zapravo tlocrt polovine zdjela - vidite kako je to urađeno na slici 1. Idite potom na 3D karticu (slika 2), odaberite opcije Work Path i 3D Extrusion (pokazano strelicama) i kliknite na Create. Dobićete situaciju kao na slici 3.

Screenshot_49dccec.jpg



U 3D kartici selektujte Layer "Zdjela", a potom otvorite Properties karticu (slika 5). Na slici je strelicama pokazan redosled ranji koje trebate uraditi. Prvo kliknite na ikonicu označenu strelicom 1, a zatim čekirajte mali kvadratić označen strelicom 2. Podesite sve ostale settinge kao na slici, a zatim povucite klizač horizontalnog ugla u krajnju desnu stranu (360°) - pokazano strelicom 3.

Screenshot_509f3ad.jpg



Dobićete situaciju kao na slici 6, s tim što će se na slici naći i alatka koju vidite na slici 7. Pomoću ove alatke možete dalje dotjerivati proporcije zdjele - povećavati ih i smanjivati po horiznontali i vertikali, a to ćete raditi tako što ćete kursor postaviti na alatku, pritisnuti taster miša i povlačiti oznake na alatki po vertikali i horizontali. Otkrićete sami kako to funkcioniše kada probate.

Screenshot_51a27c9.jpg



Kada ste zadovoljni rezultatom, otvorite Layer karticu i oslijepite Layer na kome smo radili (Zdjela). Dodajte novi Layer i dajte mu ime "Jabuka". Kao i u prethodnom slučaju, pomoću alatke Pen Tool nacrtajte tlocrt polovine jabuke - vidite na slici 8 kako je to urađeno u ovom slučaju, i sada u svemu ponavljate postupak kao i kod "slikanja" zdjele. Kada završite sa jabukom, malo je zarotirajte tako da se vidi peteljka (slika 9). Oslijepite i Layer "Jabuka", te dodajte novi Layer i nazovite ga "Sto". Sada ćete upotrijebiti alatku Brush Tool tako što ćete crnom bojom na dokumentu povući linije približno onakve kakve vidite na slici 10.

Screenshot_52f7a1b.jpg



Promijenite opciju u prozoru Source, tako što ćete odabrati Selected Layer(s) i kliknite na Create (slika 11). Nastavljate dalje kao i u prethodnim slučajevima: selektujete Layer "Sto", otvorite karticu Properties, kliknete na ikonicu označenu strelicom 1 na slici 5, i ponavljate cio postupak dalje. Ako sve uradite kako treba, dobićete rezultat kao na slici 12.

Screenshot_53fab11.jpg



Sada je potrebno da selektujete sve Layere na kojima smo radili (slika 13). Idite potom na meni traku: 3D > Merge 3D Layers. Dobićete jednu konfuznu sliku približno onakvu kavu vidite na slici 14, - dijelovi slike su pomiješani, zavisno o tome na kome dijelu dokumenta smo radili pojedine slike. Ali ne očajavjate zbog toga, to ćemo brzo i lako dovesti u red.

Screenshot_54b7109.jpg


U 3D kartici, selektujte Layer "Sto". Pomoću alatke Scale Uniformly i alatki koje se nalaze u radnoj meni traci, možete po želji pomjerati ploču stola u svim smjerovima. Osim pomjeranja, možete je povećavati i smanjivati. Kada pozicionirate sto, selektujte u 3D kartici Layer "Zdjela". Isto kao i ploču stola možete je pomjerati po želji. Pozicionirajte je na sto, a potom selektujte Layer "Jabuka" i pozicionirajte jabuku u zdjelu. U 3D kartici selektujete sloj Scene. Sada pomoću istih alata možete, umjesto pojedinačnih dijelova, pomjerati cijelu sliku i postaviti je po želji. Na slici 15 vidite kako je to ovdje urađeno. Napomena: za pomjeranje elemenata slike po dubini, koristite alatku Drag the 3D Objekt
Screenshot_475a000.jpg
.


Sada ćemo da bojimo pojedine elemente slike. Bojićemo ih onim redom kako smo ih i kreirali, ali to nije pravilo. Možemo to raditi proizvoljno.

Screenshot_55a92d9.jpg



U 3D kartici kliknite na trokutasru ikonicu ispred sloja Zdjela_Layer (slika 16) i kada se otvori pregled ostalih opcija na tome sloju, selektujte opciju Layer 1 Extrusion Matrial. U Properties kartici kliknite na prizorčić za odabir boja Diffuze (strelica na slici 17) i kada vam se otvori paleta za boje (Color Picker), odaberite boju i potvrdite na OK. Zdjela će biti obojena odabranom bojom.Podesite i ostale settinge kao na slici 17. Istim postupkom obojite i jabuku. Na slici 18 vidite koja je boja za jabuku odabrana u ovom slučaju.

Kod bojenja ploče stola možemo postupiti na isti način, ali u ovom slučaju to nećemo uraditi, nego ćemo sto obojiti jednom od ponuđenih opcija u programu, pa samim tim i na malo drugačiji način.

Screenshot_5608f67.jpg



Kada uradite pripremu za bojenje, nećete ići na prozorčić Diffuze kao u prethodnim slučajevima, nego na prozorčić označen strelicom 1 na slici 19. Kada se otvori paleta sa ponuđenim opcijma (slika 19), odaberite opciju pokazanu strelicom 2 na istoj slici. Još je preostalo da na neko vrijeme uključite Render - alatka za čišćenje slike. Idite na meni traku: 3D > Render. Pustite alatku da neko vrijeme radi, i kada vidite da je slika dobro "uglađena" , njen rad možete prekinuti klikom na bilo koji dio površine na dokumentu, ili pritiskom na tipku Esc. Na slici 20 vidite kakvu smo sliku dobili.

Još riječ-dvije o osvjetljenju, odnosno o sjenčenju slike. Klikom na ikonicu Light u 3D kartici (slika 21), aktiviraćete alatku za pozicioniranje sjene (slika 22)- pomjeranjem ručice na koju ukazuje strelica na slici. Kada aktivirate ovu alatku, u Properties kartici (slika 23) imate mogućnost da sjenu potpuno uklonite dečekiranjem opcije Shadow, ili da je ublažite pomjeranjem klizača Shadow.

Screenshot_57b355b.jpg



Ako želite da promijenite bijelu pozadinu slike, selektujte u Layers kartici Background sloj (slila 24), odaberite boje i neki od alata za bojenje - Paint Bucket Tool, Gradient Tool... i obojite pozadinu. Ako, međutim, želite da u pozadini imate neku sliku, ili dio slike iz vaše datoteke, onda umjesto prvog dokumenta koji smo otvorili na početku rada, otvorite tu sliku. Kada dodate novi Layer, tu sliku oslijepite i nastavite dalje raditi. Na karaju rada samo "vratite vid" toj slici i imaćete je u pozadini.

Screenshot_587b48d.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-66


SLIKANJE U 3D PROGRAMU 2

Ovo je praktično nastavak prethodnog tutoprijala - i ovdje ćemo "slikati" zdjelu i jabuke, ali ovoga puta staklenu zdjelu i više jabuka, tako da ćemo ovdje pokazati neke novine u postupku rada, koje mogu biti korisne i za "slikanje" drugačijih motiva u 3D programu.

Kreirajte novi dokumenat bijele boje, dimenzija 800x640 px. i sa rezolucijom od 72 px. Dodajte novi Layer. Alatkom Pen Tool nacrtajte konture polovine zdjele (slika 1), a zatim u 3D kartici odaberite opcije koje vidite na slici 2. Prvo odaberite Work Path, 3D Extrusion će biti automatki izabran, a potom kliknite na Create.

Screenshot_663427b.jpg



Dalji postupak je potpuno isti kao i u prethodnom tutorijalu kada smo kreirtali zdjelu. Kada završite sa kreacijom zdjele, oslijepite Layer na kome ste radili i dodajte novi Layer. Ponovo Pen Tool-om nacrtajte polovinu konture jabuke (slika 3) i kreirajte jabuku istim postupkom kao i u prethodnom tutorijalu.

Screenshot_6759ea8.jpg


Sada kliknite na alatku Rectangular Marquee Tool
Screenshot_7233df9.jpg
. Pritisnite istovremeno Ctrl i Alt, idite kursorom na jabuku, pritisnite lijevi taster miše i povucite u bilo koju stranu. Dobićete kopiju jabuke. Pustite tipke na tastaturi i na mišu. Ponovite postupak, s tim što ćete sada kopiju skidati sa prethodne kopije. Na taj način možete napraviti bezbroj kopija, ali nama su u ovom slučaju potrebne samo tri, tako da imamo ukupno četiri jabuke (slika 4). Svaki put kada smo kopirali jabuku, dobili smo novi sloj u Layers kartici za tu kopiju. Sada je potrebno da sve te slojeve selektujemo, uključujući i sloj sa zdjelom, a potom idemo na meni trku: 3D > Merge 3D Layers.

Screenshot_686b977.jpg


Ono što dalje predstoji, jeste pozicioniranje zdjele i jabuka. Pozicionirajte prvo zdjelu, a onda jabuke u njoj. Već ste u prethodnom tutorijalu vidjeli kako se to radi, ali da ukratko podsjetim: u 3D kartici selektujte pojedine Layere ( slika 5) i onda pomoću alata Scale Uniformly i ovih alatki
Screenshot_7357c0f.jpg
, vršite pomjeranje, rotiranje, uvećanje, smanjenje..., svakog posebnog Layera, odnosno elementa slike i pozicionirate ih po želji. U gornjem lijevom uglu radne površine, nalazi se prozor 3D Secondary View (slika 6) u kome možete iz ptičije perspektive pratiti kako ste jabuke smjestili u zdjelu. Da vam jabuke ne bi izgledale unifomisano - sve iste i u istom položaju, svaku trebate drugačije postaviti i svakoj dati drugačiju veličinu.

Bojimo zdjelu.

Prvo u 3D kartici kliknite na trokutastu ikonicu na sloju isperd naziva "Zdjela" (strelica 1 na slsici 7). Kada vam se otvori prozor sa ostalim opcijma, selektujte sloj Layer 1 Extrusion Material (strelica 2 na slici 7). Sada u Properties kartici kliknite na ikonicu označenu strelicom 1 na slici 8 i kada vam se otvori prozor sa ponuđenim programskim varijantama boja, odaberite varijantu pokazanu strelicom 2 na slici 8. Time ste obojili zdjelu. Ne zabrinjavajte se što boja u ovom momentu izgleda konfuzno i nedefinisano. Kasnije, kada upotrijebite Render, ona će izgledati sasvim drugačije.

Screenshot_6916910.jpg



Bojimo jabuke.

Jabuke ćemo bojiti jednu po jednu i to na drugačiji način od onoga kako smo bojili zdjelu. Otvorite Layer karticu. Na slici 9 vidite kakav će ona izgled imati. Imamo sloj "Zdjela", sa kojim smo završili, i imamo još četiri sloja jabuka - za svaku jabuku po jedan sloj. Za bojenje ćemo koristiti slojeve koji su označeni strelicama na slici 9. Počnite bilo kojim redom - dvostruko kliknite na sloj. Pojaviće sa novi radni dokumenat u transparent varijanti. U kolor setu na alatnoj traci, postavite kombinaciju boja kojom želte bojiti jabuku. To mogu biti neke nijanse zelene i žute. Odaberite potom alatku Gradient Tool
Screenshot_74f1457.jpg


Screenshot_70974d8.jpg




Kliknite na ikonicu označenu strelicom 1 na slici 10, a kada vam se otvori prozor sa opcijama boja, kliknite na polje označeno strelicom 2 na slici 10. Čekirajte potom ikonicu označenu strelicom 3 na slici 10. Postavite kursor približno na sredinu dokumenta i povucite dijagonalno prema nekom uglu na dokumentu. Trebalo bi da dobijete situaciju kao na slici 11. Sada idite na meni traku: File > Save. Obojili ste time jednu jabuku. Ostale jabuke ćete bojiti na isti način, stim što ćete svaki put mijenjatni nijanse boje, a možete mijenjati i redosled boja, da vam jabuke ne bi bile iste.

Kada završite sa bojenjem jabuka, selektujte u Layers kartici Background sloj, odaberite nove boje kojima će biti obojena pozadina slike, selektujte Linear Gradient (slika 10) i povucite kursorom preko cijelog dokumenta. Umjesto ove radnje, možete jednostavno dokumenat obojiti nekom bojom sa altkom Paint Bucket Tool.

Preostaje još da uključite Render i pustite ga neko vrijeme da odradi svoj posao. Evo kakvu smo sliku dobili:

Screenshot_71345b2.jpg



Napomena: Naravno, možete i ovdje kreirati sliku stola - onakvu ili sličnu kakvu smo radili u prethodnom tutorijalu i zdjelu sa jabukama pozicionirati na ploču stola.
Još jedan savjet: Kada memorišete radove u Photoshopu - animacije u GIF formatu i slike u JPEG formatu, i jedno i drugo sačuvajte i u PSD formatu, jer ćete tako uvijek moći da naknadno mijenjate i popravljete svoje uratke, ako se ukaže potreba za tim.













 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-67


KAKO CRNO-BIJELU FOTOGRAFIJU PRETVORITI U KOLOR?

U Photoshopu možete na mnogo načina pretvarati crno-bijele fotografije u color fotografije. U ovom tutorijalu ćemo pokazati jedan od tih načina, koji je dosta jednostavan, a istovremeno i vrlo efektan. Slika 1 je fotografija koju ćemo raditi.

Screenshot_597fbe8.jpg




Odaberite alatku Quick Selection Tool (strelica 1 na slici 2) i to njenu + varijantu. Njome selektujte pozadinski dio slike. Vidite kako je to urađeno na slici 3. Ovom alatkom možete lako selektovati tonski izdiferencirane površine, a ako to nije slučaj, pa vam selekcija "pobjegne" na dio koji ne želite selektovati, onda koristite varijantu - (minus) i njome korigujete selekciju.

Screenshot_60c7f8d.jpg



Kada izvršite selekciju, otvorite radni prozor Rafine Edge (strelica 4 na slici 2) i kada se on pojavi (slika 4), kliknite na ikonicu na koju pokazuje strelica na slici 4, a kada vam se otvori dijaloški okvir, odaberite opciju Black & White. Kliknite potom bilo gdje van dijlaškog okvira da ga zatvorite. Na radnom prozoru Rafine Edge (slika 5) podesite sve settinge kao na slici i potvrdite na OK.

Screenshot_6110a93.jpg



Idite potom na Layers karticu i u njenom dnu, kliknite na ikonicu Create new fill or adjustment layer (strelica 1 na slici 8) i kada vam se otvori dijaloški okvir, odaberite Solid Color. Pojaviće vam se paleta za odabir boja (Color Picker), kao na slici 6. Odaberite neku varijantu plave boje - na slici vidite koja je boja ovdje izabrana, i potvrdite na OK. Sada u Blending setu na Layers kariti, promijenite model stapanja u Overlay (strelica 2 na slici 8).

Screenshot_620c686.jpg



Selektujete maramu. Na slici 7 vidite kako je to ovdje urađeno. Nekima ovo može predstavljati problem, pa da malo pojasnimo. Prvo alatkom Quick Selection Tool, njenom + varijantom, selektujte vanjske rubove marame, a onda - (minus) varijantom selektujte unutrašnje rubove marame. Sada ponavljate postupak: Rafine Edge > Color Picker > odabir boje > Overlay. Jedna napomena: kada završite bojenje jednog dijela slike, recimo marame, ako niste zadovoljni nijansom boje, dvostrukim klikom, u ovom slučaju, na ljubičasti prozor u Layers kartici (selektovan u slici 8), dobićete ponovo paletu za odabir boja i možete po želji mijenjati nijanse, ili boju.

Screenshot_63b90e1.jpg



Kod bojenja lica, postupak je malo drugačiji. Selektujte lice, uradite sve sa Rafine Edge kao i do sada, ali onda ne idete odmah na Create new fill or adjustment layer, nego prvo kliknite na ikonicu Edit in Quick Mask Mode, koja se nalazi u alatnoj traci ( slika 10). Kada kliknete na tu ikonicu, sav prostor na slici, izuzev selektovanog lica, biće obojen crvenom nijansom. Vidite kako će to izgledati na slici 9. Aktivirajte alatku Brush Tool - njenu Hard Round varijantu, podesite joj veličinu i obojite oči - vidite kako je to urađeno na slici 9. Posle bojenja očiju, ponovo kliknite na alatku Edit in Quick Mask Mode. Ostaće samo vaša ranija selekcija, s tim što će sada biti selektovane i oči.

Screenshot_64dbc4c.jpg



Sada nastavljamo završni postupak kao i u ranijim slučajevima: Create new fill or adjustment layer (Color Picker) > Solid Color > odabir boje > Overlay. Na slici 11 vidite koja je u ovom slučaju odabrana boja za lice.

Još preostaje da na isti način kao i u slučajevima bojenja marame i pozadine slike, obojite oči. Dakle, selektovaćete zjenice i dalje postupati na isti način kao i u prva dva slučaja. Podrazumijeva se da ćete za oči odabrati adekvatnu boju, Ja sam odabrao plavu. Evo kako sada izgleda crno-bijela fotografija:

Screenshot_6528151.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-69


SKOK IZ FOTOGRAFIJE

U ovom tutorijalu ćemo se malo poigrati. Napravićemo sliku koja ostavlja iluziju da konj iskače iz fotografije. Naravno, postupkom koji ćemo ovdje pokazati, možete, umjesto konja , koristiti fotografiju bilo koje druge životinje, čovjeka, biljke...

Evo fotografije konja koju ćemo iskoristiti u ovom primjeru (slika 1).

Screenshot_755d148.jpg



Napravite dvostruku selekciju alatkom Rectangular Marquee Tool, kao što vidite na slici 2, dodajte novi Layer, a zatim selekciju popunite crvenom bojom. (Možete i nekom drugom, po vašem izboru). To će predstavljati okvir buduće slike. Idite potom na meni traku: Edit > Transform > Distort. Pomoću ove selekcije možete okvir transformisati po želji - smanjivati ga, povećavati, mijenjati mu perspektivu...

Screenshot_763fdef.jpg



Na slici 3 vidite kako je okvir postavljen u ovom slučaju. Kada postavite okvir slike u približno isti položej kao na slici 3, izađite iz selekcije i odaberite altku Eraser Tool (gumica za brisanje) i njome pažljivo pobrišite dijelove okvira koji idu preko konja. Vidite kako je to urađeno na slici 4. Posle toga, selektujte Layer Background, odaberite alatku za selekciju Quick Selection Tool i selektujte dio fotografije na način kao što vidite da je to urađeno na slici 4. Selektovaćete, dakle, dio konjske figure koji je van okvira i vanjske dijelove okvira. Otvotite potom radni prozor Rafine Edge. Kliknite na ikonicu View i kada vam se otvori dijaloški okvir, odaberite opciju Overlay. Dobićete situaciju kao na slici 5. Napomena: ukoliko ova opcija bude već selektovana kada otvorite Rafine Edge, onda ovu poslednju ranju izostavite.

Screenshot_77dad23.jpg



Prvo čekirajte prozorčić Smart Radius i postavite klizač Radius na približnu vrijednost kao na slici - pokazano strelicama. Ovim ste automatski aktivirali alatku Rafine Edge, tj. njen kursor. Prevucite njime dio grive konja - od uha do okvira. Vidite na slici 5 kako je to urađeno u ovom slučaju. Posle toga, čekirajte kvadratić ispred opcije Decontaminate Colors. Trebalo bi da vam se tada u polju Output To automatki pojavi opcija New Layer with Layer Mask, ukoliko se to ne desi, odaberite tu opciju i kliknite na OK.

Screenshot_7873f81.jpg



Dobićete situaciju kao na slici 6. Ovdje možete stati i sačuvati ovu sliku u GIF ili PNG formatu. A možete i nastaviti - da cijelu sliku popunite nekom odgovarajućom bojom. Kako će izgledati i jedna i druga varijanta, vidjećete na kraju ovog tutorijala.

Dakle, nastavljate tako što dodajete novi Layer. Taj novi Layer prevučete ispod sloja Background copy (slika 7), a potom u kolor setu na alatnoj traci odaberete neku odgovarajuću boju i alatkom Paint Bucket Tool, obojite ostatak slike. Evo kako izgledaju obje varijante - prva je sačuvana u PNG, a druga u JPG formatu:

Screenshot_79da5a2.jpg


Screenshot_80288da.jpg



Napomena: Možete prije memorisanja urađene fotografije još malo urediti njen okvir pomoću Layer Style. Na slici 9 je to urađeno, dok na slici 8 nije.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.192
T-69


SKOK IZ FOTOGRAFIJE

U ovom tutorijalu ćemo se malo poigrati. Napravićemo sliku koja ostavlja iluziju da konj iskače iz gotografije. Naravno, postupkom koji ćemo ovdje pokazati, možete, umjesto konja , koristiti fotografiju bilo koje druge životinje, čovjeka, biljke...

Evo fotografije konja koju ćemo iskoristiti u ovom primjeru (slika 1).

Screenshot_755d148.jpg



Napravite dvostruku selekciju alatkom Rectangular Marquee Tool, kao što vidite na slici 2, dodajte novi Layer, a zatim selekciju popunite crvenom bojom. (Možete i nekom drugom, po vašem izboru). To će predstavljati okvir buduće slike. Idite potom na meni traku: Edit > Transform > Distort. Pomoću ove selekcije možete okvir transformisati po želji - smanjivati ga, povećavati, mijenjati mu perspektivu...

Screenshot_763fdef.jpg



Na slici 3 vidite kako je okvir postavljen u ovom slučaju. Kada postavite okvir slike u približno isti položej kao na slici 3, izađite iz selekcije i odaberite altku Eraser Tool (gumica za brisanje) i njome pažljivo pobrišite dijelove okvira koji idu preko konja. Vidite kako je to urađeno na slici 4. Posle toga, selektujte Layer Background, odaberite alatku za selekciju Quick Selection Tool i selektujte dio fotografije na način kao što vidite da je to urađeno na slici 4. Selektovaćete, dakle, dio konjske figure koji je van okvira i vanjske dijelove okvira. Otvotite potom radni prozor Rafine Edge. Kliknite na ikonicu View i kada vam se otvori dijaloški okvir, odaberite opciju Overlay. Dobićete situaciju kao na slici 5. Napomena: ukoliko ova opcija bude već selektovana kada otvorite Rafine Edge, onda ovu poslednju ranju izostavite.

Screenshot_77dad23.jpg



Prvo čekirajte prozorčić Smart Radius i postavite klizač Radius na približnu vrijednost kao na slici - pokazano strelicama. Ovim ste automatski aktivirali alatku Rafine Edge, tj. njen kursor. Prevucite njime dio grive konja - od uha do okvira. Vidite na slici 5 kako je to urađeno u ovom slučaju. Posle toga, čekirajte kvadratić ispred opcije Decontaminate Colors. Trebalo bi da vam se tada u polju Output To automatki pojavi opcija New Layer with Layer Mask, ukoliko se to ne desi, odaberite tu opciju i kliknite na OK.

Screenshot_7873f81.jpg



Dobićete situaciju kao na slici 6. Ovdje možete stati i sačuvati ovu sliku u GIF ili PNG formatu. A možete i nastaviti - da cijelu sliku popunite nekom odgovarajućom bojom. Kako će izgledati i jedna i druga varijanta, vidjećete na kraju ovog tutorijala.

Dakle, nastavljate tako što dodajete novi Layer. Taj novi Layer prevučete ispod sloja Background copy (slika 7), a potom u kolor setu na alatnoj traci odaberete neku odgovarajuću boju i alatkom Paint Bucket Tool, obojite ostatak slike. Evo kako izgledaju obje varijante - prva je sačuvana u PNG, a druga u JPG formatu:

Screenshot_79da5a2.jpg


Screenshot_80288da.jpg



Napomena: Možete prije memorisanja urađene fotografije još malo urediti njen okvir pomoću Layer Style. Na slici 9 je to urađeno, dok na slici 8 nije.

Bravo komšija...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-70


ZAMJENA LICA - FOTOMONTAŽA

U ovom tutorijalu ćemo pokazati jedan zanimljiv način kako možete na fotografijama zamijeniti lica - lik sa jedne fotografije prenijeti na drugu. Na fotografijama 1 i 2 vidite dva ženska portreta. Prenijećemo lik sa fotografije 1 na fotografiju 2.

Screenshot_815f055.jpg



Prvo otvorite fotografiju 1. Alatkom Lasso Tool uradite selekciju lica približno na isti način kao što vidite da je to urađeno na slici 3. Kopirajte selektovanu površinu i prenesite je na sliku 2. To možete uraditi na više načina, a ovdje je to uradite na sledeći način: Pošto ste selektovali lice, pritisnite Ctrl + C, a zatim otvorite fotografiju 2 i pritisnite Ctrl + V.

Screenshot_82f1d30.jpg



Dobićete situaciju kao na slici 4?! Vidite da je kopirani dio lica sa prve fotografije skoro potpuno prekrio fotografiju na koju je prenesen. Ovo je radi toga što je fotografija 1 veća po broju piksela od fotografije 2. Da su fotografije iste po veličini, kopirani dio bi bio srazmjeran fotografiji na koju je prenijet. Fotografije različitih veličina u ovom slučaju su namjerno postavljene, da bi naučili kako da postupamo u ovakvim situacijama?

Screenshot_83cdc53.jpg



Prvo što trebate uraditi jeste da u Layers kartici smanjite vrijednost Opacity na 50%. Na slici 5 vidite kakv će to rezultat dati. Vidi se i izvorna fotografija i kopija lica koju smo donijeli na nju. Kliknite na alatku Move Tool da dobijete selekciju oko dokumenta. Centralni pozicioni lokator (ograđen kvadratom na slici 6) prevucite kursorom na zenicu oka izvorne fotografije, kako to pokazuje strelica 1 na istoj slici, a zatim, povlačeći kursorom, pozicionirajte i oko kopiranog lica na isto mjesto, tako da na njegovoj sredini bude prevučeni pozicioni lokator. Kako je to urađeno u ovom primjeru, vidite na slici 7.

Screenshot_84ff649.jpg



Kada ste pozicionirali oko, na tastaturi pritisnite istovremeno tipke Shift i Alat, postavite kursor na bilo koji ugaoni kvadratić selekcije dokumenta, pritisnite lijevi taster miša i lagano povlačite prema unutrašnjosti dokumenta. Kopirano lice će se smanjivati i istovremeno pravilno centrirati prema poziciji oka koju smo fiksirali pozicionim lokatorom. Povlačite tako dok ne dobijete približno istu poziciju kopiranog lica kakvu pokazuje slika 8. Kada ste zadovoljni poziciojom, vratite na Layers kartici vrijednost Opacity na 100% i izađite iz selekcije.

Screenshot_8584599.jpg



Pritisnite Ctrl i kliknite na prozorčić Layer 1, na koji pokazuje strelica na slici 9. Dobićete selekciju oko kopiranog lica. Sada idite na meni traku: Select > Modify > Contract... Pojaviće se dijaloški prozor kakav vidite na slici 10. Podesite na njemu vrijednost Contract By kao na slici i potvrdite na OK. Duplirajte Background sloj u Layers kartici. Oslijepite slojeve Background i Layer 1 (slika 11). Kliknite na tipku Delete na tastaturi. Dobićete situaciju kao na slici 12. Vratite "oko" sloju Layer 1 i izađite iz selekcije.

Screenshot_86a5ed1.jpg



Selektujte u Layers kartici slojeve Background copy i Layer 1. Idite potom na meni traku: Edit > Auto-Blend Layers, i kada vam se pojavi dijaloški prozor kao na slici 13, podesite sve settinge kao na slici i potvrdite na OK.

Screenshot_87bf80a.jpg



To bi bilo sve. Evo uporednog rezultata:

Screenshot_88a6dd7.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T - 71


OBRADA TEKSTA

U Photoshopu tekst možete obrađivati i ukrašavati na mnogobrojne načine. U ovom tutorijalu ćemo pokazati jedan poseban način obrade teksta, koji možete iskoristi u nekoj prigodnoj situaciji. Ako poželite da vam neki tekst, tj. izgled njegovih slova ima posebnu teksturu, odnosno da teksturu sa neke fotografije prenesete na izgled teksta, - npr. ako želite da vam slova imaju teksturu kao što je na slici 1, evo kako to možete uraditi:

Screenshot_91e040e.jpg



Otvorite fotografiju čiju teksturu želite prenijeti na slova. Odaberite neki font sa debljim slovima i na fotografiji ispišite bijelom bojom tekst. Na slici 1 vidite kako je to urađeno u ovom slučaju. U Layers kartici ćete sada imati dva sloja (slika 2).

Screenshot_924c1db.jpg

Pritisnite Ctrl i kliknite na ikonicu T - označena strelicom na slici 2. Time ćete dobiti selekciju oko ispisanih slova. Selektujte Background sloj (klikom na njega), a zatim pritisnite Ctrl + J. Oslijepite slojeve Background i TEKSTURA - slika 3, i dobićete situaciju kao na slici 4.

Screenshot_93b2dbf.jpg



Kao što vidite na slici 4, slova sada imaju teksturu koju smo željeli. Sada možete nastaviti da ovaj tekst dotjerujete dalje, primjenom alata Layer Style. Tu postoje mnogobrojne mogućnosti, a jedna od njih je i ova koju vidite na slici 5.

Screenshot_949ca2f.jpg


Ako podesite sve settinge kao na slici 5, dobićete izgled teksta kakav vidite na slici 6. Međutim, ne morate se zadržati samo na ovim opcijama, probajte i druge koje vam stoje na raspologanju, a njih je mnogo u radnom prozoru Layer Style. No, da se u ovom primjeru zadržimo na ovoj opciji. Ovdje možete i stati, jer ste doboli tekst sa teksturom koju ste željeli, a možete i nastaviti na sledeći način:

Screenshot_95fe90e.jpg




Odaberite neku boju po želji. Ja sam odabrao boju koju vidite na slici 7. Ova boja neće biti konačna, jer ćemo primjeniti Indexed Color varijantu.

Screenshot_965fb92.jpg



Dakle, pošto ste odabrali boju, idite na meni traku: Image > Mode > Indexed Color. Kada vam se poijavi radni prozor samo potvrdite na OK. Time smo slijepili sve slojeve u Layers kartici i ujedno odabrali Indexsed Color. Aktivirajte alatku Paint Bucket Tool i obojite dokumenat. Evo kakvu ćete sliku dobiti:

Screenshot_972b0fd.jpg




Napomena: ne zaboravite na Mode prozoru u meni traci, vratiti RGB Color opciju.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T - 72


NAPRAVITE VATRENI TEKST (Photoshop CC)

Ima mnogo načina da u Photoshopu napravite razne vrste vatrenog teksta, gdje se uglavnom služimo Type Tool-om, to jest, pišemo tekst a potom mu dodajemo plamen. U ovom tutorijalu ćemo, međutim, pokazati kako se to može uraditi na drugačiji način. Sami ćemo ručno alatkom Pen Tool napisati tekst i pomoću filtera Render, pretvoriti ga u plamen. Postupak je vrlo jednostavan, a istovremeno i vrlo efektan, samo traži malo strpljenja.

Kreirajte novi dokumenat proizvoljne veličine, obojite ga crnom bojom, a potom dodajte novi Layer. Aktivirajte alatku Pen Tool i njome na dokumentu ispišite tekst koji želite. Kako ćete to raditi? Ovdje treba malo strpljenja o kome sam govorio.

Screenshot_98fbd82.jpg



Na slici 1 brojevi pokazuju kojim redom su vršeni klikovi alatkom Pen Tool, da bi napisali slovo V. Ne možete nastaviti pisati sledeća slova, dok ne uklonite selekcione kvadratiće, a to možete uradtiti na više načina. Najednostavnije je da jednom kliknete na tipku Esc na tastaturi. Kada dobijete situaciju kao na slici 2, možete nastaviti pisati sledeće slovo. U ovom slučaju, sledeće slovo je A, a to je ustvari kao obrnuto slovo V sa crtom u sredini koja povezuje krakove. Tu crtu ćete povući kada se oslobodite selekcionih kvadratića, a onda ćete ukloniti te kvadratiće i sa crte i tako po istom principu nastaviti pisati cijeli tekst. Tekst ne mora biti naročito precizno napisan, ionako će ga vatra deformisati.

Screenshot_99b32dd.jpg



Na slici 3 vidite kako je u ovom primjeru napisan tekst. Kada ste završili sa pisanjem teksta, idite na meni traku: Filter > Render > Flame. Kada vam se otvori radni prozor (slika 4), podesite sve settinge kao što vidite na slici i potvrdite na OK.

Screenshot_100a3134.jpg



Napomene: možete slobno, prije nego potvrdite izbor na OK, probati i druge vrijednosti pojedinih opcija i na displeju prozora pratiti kakv će to oblik davati vatri, pa što vam se najviše dopadne, to i izaberite. Kada potvrdite konačan izbor, sa dokumenta je potrebno ukloniti Path selekeciju koja će ostati posle konačnog izbora. Na slici 5 vidite kako ćete to uraditi. Otvorite Path karticu i sloj Work Path jednostavno prevucite u kantu za otpatke.

Evo kako izgleda tekst u plamenu:

Screenshot_101e65e5.jpg
 
Učlanjen(a)
03.11.2012
Poruka
4
Svaka cast,stvarno profi.Znam da sada smaram,ali da li mozes,molim te da sve postavis u jedan pdf?
Hvala
 
Natrag
Top