Radovi u Photoshopu - moji tutorijali

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Tri varijante iste slike, koja je urađena u 3D programu u Photoshopu.

Jabuka4767c0.jpg


Untitled-15d88f.png
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-55


ZALAZAK SUNCA

Ako nekad pomislite da nekom pejsažu koji ste snimili u večernje sate, ili skinuli sa interneta, nedostaje sunčev zalazak, odnosno slika sunca na zalasku i njegov odraz u vodi, - kao što sam ja pomislio za fotografiju koju vidite na slici 1, pokušajte da pomoću Photoshopa to "naslikate"; a jedan od načina kako to možete uraditi, pokazaćemo u ovom tutorijalu. Dakle, otvorite fotografiju na kojoj želite raditi, dodajte novi Layer i selektujte dio fotografije koji predstavlja vodu (more).

Screenshot_2174c11f.jpg

Idite potom na meni traku: Edit > Fill, odaberite crnu boju (Black) i njome obojite selektovanu površnu - klikom na OK u dijaloškom prozoru. Vidite na slici 2 kako je to ovdje urađeno. Pritisnite Ctrl+D, da izađete iz selekcije. Odaberite alatku Eyedropper Tool
Screenshot_2161f66a.jpg
,
kliknite njome na svijetlo-crvenu površinu neba, pritisnite X na tastaturi i ponovo kliknite istom alatkom ali sada na dio tamno-plave površine neba. Time smo u setu boja u alatnoj traci dobili boje koje ćemo kasnije prenijeti na morsku površnu, a koje vjerno odražavaju boje neba. (Pritisnite po drugi put X na tastaturi da u setu dobijete prvu crvenu boju.)

Sada idite na meni traku: Filter > Render > Fibers i kada vam se pojavi dijaloški prozor kao na slici 3, podesite mu vrijednosti kao na toj slici i potvrdite na OK. Ponovo idite na meni traku: Edit > Transform > Rotate 90° Clockwise. Dobićete situaciju kao na slici 4. Idite i po treći put na meni traku: Edit > Transform > Scale. Pomoću ove opcije, smanjite selektovani dio po vertikali a raširite po horizontali, tako da potpuno popunite dio koji na fotografiji predstavlja vodu. Na slici 5 vidite kako je to urađeno u ovom primjeru.

Screenshot_2209591c.jpg


Sada na Layers kartici otvorite dijaloški okvir na Blending prozoru i odaberite Overlay opciju.

Screenshot_221b90ba.jpg



Dodajte novi Layer. Ponovo alatkom Eyedropper Tool kliknite na najsvjetliji dio neba da u color setu dobijete tu boju, a zatim Brush Tool-om, čiju ćete veličinu odrediti na oko 38 px., povucite pravu liniju (držeći pritisnut Shift) po površini vode, kao što vidite na slici 6.

Idite na meni traku: Filter > Stylize > Vind i na dijaloškom prozoru koji ćete dobiti, podesite sve vrijednosti kao na slici 7. Ponovite ovu istu radnju još jednom, s tim šta ćete sada čekirati opciju From the Left, označenu strelicom na slici 7. Opet idite na meni traku: Filter > Blur > Motion Blur i na ovom dijaloškom prozoru podesite vrijednosti kao na slici 8 i potvrdite na OK.

Screenshot_222241cf.jpg



Sada na meni traci odaberete: Edit > Free Transform. Dobićete selekciju oko odsjaja koji radimo. Držite pritisnut Ctrl i razvucite selekciju u oblik trapeza - donje strane raširite a gornje suzite do oblika koji vam se učini najbolji. Kako je to urađeno u ovom primjeru, vidite na slici 9.

Screenshot_223b0713.jpg



Odaberite alatku Brush Tool podesite joj veličinu oko 23 px. ( Hard Round) i kliknite jednom na liniju horizonta, iznad odsjaja koji smo formirali. Naslikali smo suce!

Sada na meni traci otvorite Image > Adjustments > Brightness/Contrast i klizačem Brightness dotjerajte osvjetljenje sunca i njegovog odsjaja , po želji. Kako to sve na kraju izgleda, vidte na slici 10.

Screenshot_224c7254.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-56


VATRA

Ako se slučajno nađete u prirodi u neko prohladno vrijeme, u ovom tutorijalu ćemo pokazati kako da na vrlo jednostavan način "zapalite" vatru i ogrijete se! Napominjem da ovo možete uraditi samo sa Photoshopom CC. Ja sam odabrao ovu fotografiju (slika 1) da "zapalim" suvo granje koje vidite u pravom planu. Vi možete odabrati fotografiju po želji. Kada otvorite fotografiju na kojoj želite "zapaliti vatru", dodajte novi Layer i aktivirajte alatku Pen Tool.

Screenshot_226ea726.jpg



Tom alatkom napravite selekciju približne veličine i oblika koji vidite na slici 1 (označeno strelicom) U ovom slučaju ja sam tu selekciju obilježio bijelom bojom da bi je bolje vidjeli, što vi, naravno, nećete raditi. Još jedna napomena: kakvog god oblika napravite selekciju Pen Toolom, takvog oblika će vam biti i buduća vatra.

Kada ste napravili selekciju Pen Toolom, idite na meni traku: Filter > Render > Flame. Otvoriće vam se radni prozor kao na slici 2. Podesite sve Settinge kao na slici i potvrdite na OK.

Screenshot_227d986f.jpg



Dobićete približno istu situaciju kao na slici 3.

Screenshot_2282840c.jpg



Prije nego dalje nastavite, potrebno je da se riješite selekcije Pen Tool-a. To možete uraditi na dva načina. Prvi je da u Layers kartici otvorite opciju Paths i jednostavno mišem prevučete sloj Work Path u kantu za smeće (slika 4).( Ukoliko u Layers kartici nemate ovu opciju, idite na meni traku: Window > Paths). Drugi način je da aktivirate alatku Pen Tool, kliknete njome bilo gdje na postojeću selekciju, a zatim pritisnete dva puta tipku Esc na tastaturi.

Screenshot_2299bedd.jpg



Sada pomoću alatki Move Tool i Transform Path u Edit meniju, možete vatru povećavati, smanjivati, premještati i mijenjati joj perspektivu po želji. (Vodite računa o tome da ne zapalite cijelu šumu!:)) Evo kako je to urađeno u ovom slučaju:

Screenshot_2300e523.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-57


3D ANIMACIJA (Photoshop CS6)

Otvorite novi dokumenat bijele boje i veličine 800x800 px. Dodajte novi Layer. Idite na meni traku: 3D > New Mesh from Layer > Mesh Preset > Sphere (slika 1).

Screenshot_235906cd.jpg


Dobićete situaciju kao na slici 2. Sada u 3D radnoj kartici selektujte (klikom) opciju Sphere_Material (slika 3), a potom otvorite (ukoliko nije otvorena) radnu karticu Properties (slika 4). (Napomena: Radna kartica Properties je različita za razne opcije 3D redne kartice)

Screenshot_2368845f.jpg



Kliknite na ikonicu Opacity (strelica 2 na slici 4) i kada vam se pojavi dijaloški prozorčić, kliknite na New Texture. Pojaviće vam se radni prozor novog dokumenta (slika 5) na kome bi tebalo da budu iste veličine kao i izvornog (800x800). Samo kliknite na OK.

Screenshot_23769ef0.jpg



Sada otvorite Layers karticu (slika 6) i dvostruko kliknite na sloj Sphere_Material..., pokazan strelicom na slici 6. Dobićete novi dokumenat bijele boje, iste veličine kao početni. Na slici 7 vidite šta trebate uraditi na tome dokumentu. Alatkom Brtush Tool iscrtajte približne linije i tačke kao na slici, a potom otvorite

Screenshot_238f5c12.jpg



Type Tool i otkucajte neki tekst po želji, obavezno crnom bojom. Pomoću alatke Move Tool, povećajte ga i postavite kao što je to urađeno na slici. Kada ste to završili, imaćete u Layers kartici dva sloja. Potrebno je da ih slijepite. Selektujte oba sloja i pritisnite Ctrl + E.

Screenshot_239ae721.jpg


Sada otvorite File (slika 8) i kliknite na Save (ne na Save As...). U radnoj meni traci ćete imati dva dokumenta (slika 9) Kliknite na prvi, označen strelicom.

Screenshot_240d0446.jpg




U radnom prozoru će vam se pojaviti dokumenat kao na slici 10. Kliknite na alatku Move Tool, da aktivirate 3D opciju. Selektujte sloj Sphere_Material (slika 3), otvorite Properties karicu (slika 4) i kliknite na polje Diffuze označeno strelicom 1 na lici 4. Pojaviće vam se kolor paleta (Picker) za izbor boja. Odaberite boju po želji i obojite kuglu. Kao što vidite, ja sam odabrao crvenu boju.

Screenshot_2411719b.jpg



U 3D kartici selektujte opciju Scene (slika 12)

Screenshot_242e9f01.jpg



Sada je potrebno da pripremite kuglu za animaciju. Na slici 13 vidite kako sam je ja postavio - da riječ "pozdrav" bude na prednjoj strani. Kako da pripremite kuglu? Na slici 14 vidite pet vrsta altki koje, počevši od broja 1, imaju sledeće funkcije:

1. Rotiranje i pomjeranje dokumenta ( kugle) u svim pravcima.

2. Rotiranje desno i lijevo.

3. Pravolinijsko pomicanje dokumenta u svim pravcima.

4. Povećavanje i samanjivanje veličine dokumenta uz istovremeno pomjeranje po hornizontali.

5. Pravolinijsko povećanje i smanjenje dokumenta.

Napomena: Alatke koristite tako što ih selektujete (jednu po jednu, naravno) postavite kursor na radnu površinu pored dokumenta i držeći pritisnut lijevi taster miša, povlačite kursor u raznim pravcima - zavisno od vrste alatke i namjere koju želite postići. Ja sam kuglu postavio u položaj sa slike 13, pomoću prve alatke.

Screenshot_24363068.jpg



Pored alatki iz slike 14, na dokumentu ćete uglavnom imati i Scale Uniformly (slika 15). Ovu alatku ćete imati uvijek kada su vam u 3D kartici selektovane opcije Scene i Layer dokumenta na kome radite. Ova alatka ima iste funkcije kao i prethodno nabrojane, i još neke dodatne, a one se nalaze na njena tri kraka i na centralnom dijelu iz koga krakovi polaze. Koristite ih tako što kursorom miša dođete na pojedine dijelove kraka, kada će vam se pojaviti simbol radnje koju možete uraditi sa tom opcijom. Na slici 15 vidite da sam ja indentifikovao samo razne vrste rotacija, a takođe vidite u kojim dijelovima kraka se te opcije nalaze. U ostalim dijelovima se nalaze druge opcije - pomjeranje u stranu po hornizontali, pomjeranje po vertikali, povećenje i smanjenje dokumenta i td. Najbolje da to otkrijete sami.

Prije nego što počnete rad na samoj animaciji, položaj kugle možete obilježiti markirnim linijama, (ovo nije nužno) da bi je na kraju animacije postavili u približno isti položaj sa kojim smo počeli animaciju. Na slici 16 vidite kako je to ovdje urađeno.

Screenshot_244b13de.jpg


Kada ste izvšili sve pripreme, otvorite radnu traku za animaciju: Window > Timeline > Create Video Timeline (slika 17).

Screenshot_2453b2ee.jpg



Na slici 17 strelicama je označen redosled radnji koji trebate uraditi. Prvo kliknite na trokutastu ikonicu označenu strelicom 1, da otvorite radnu paletu, a zatim kliknite na okruglu ikonicu označenu strelicom 2. Pomjerite pokazivač do podioka koji označava strelica 3 (slika 18) i nekim od alata za rotiranje, zarotirajte kuglu s desna na lijevo, otprilike za 72°. (U ovom slučaju smo traku za animaciju podijelili na 5 podioka - 360:5=72, što ne znači da je to pravilo. Možemo je dijeliti i na manji i na veći broj podioka) Vodite računa da vam je pri ovim radnjama selektovana opcija Scene u 3D kartici. Kada ste zarotirali kuglu otprilike za jednu petinu, pomjerite pokazivač na sledeći podiok i nastavite sa rotiranjem. Tako sve do kraja.Na zadnjem podioku (strelica 7 na slici 17) uradite sledeće: kada postavite pokazivač na zadnji podiok, kliknite desnim klikom na prvi romb u traci (slika 17) i u dijaloškom prozoru koji će se pojaviti, kliknite na Kopy. Ponovo kliknite desnim klikom na isti romb i sada u dijaloškom prozoru kliknite na Paste. Na taj način smo na kraju animacije dobili istu poziciju sa kojom smo animaciju počeli. Ako pogiješite ili vam se iz bilo kog razloga ne dopadne prvi pokušaj, možete slobodno sve poništiti klikom na okruglu ikonicu označenu strelicom 2 na slici 17 i početi sve iznova. Takođe možete poništavati pojedine podioke, tako što ćete kliknuti desnim klikom na male rombove u traci koji označavaju kraj dionice, a potom u dijaloškom okviru koji će se pojaviti, klikom na Delete.

Evo, na kraju, kako izgleda animacija:

3D_online.gif
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
20.01.2011
Poruka
2.253
Može li još koja slična animacija sa slikom ili slovima i ako može bez pozadine .
 
Natrag
Top