Radovi u Photoshopu - moji tutorijali

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Može li još koja slična animacija sa slikom ili slovima i ako može bez pozadine .
Mislio si na ovakvu providnost - bez pozadine? Treba znati da se GIF animacije jedino korektno prikazuju na SF Green Fields stilu pregledanja foruma.

3D-2.gif
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-58


ANIMACIJA 3D TEKSTA (Photoshop CS6)

U ovom tutorijalu ćemo pokazati na koji način možete uraditi jednu zanimljivu animciju 3D testa, pogodnu za razne vrste čestitki.

Otvorite novi dokumenat proizvoljne veličine u transparent varijanti. Dodajte novi Layer i na dokumentu napišite neki tekst. Poželjno je da tekst bude što kraći, jer ćete imati manje posla i manje problema sa kapacitetom memorije i tvrdog diska koje Photoshop zauzima prilikom rada. Još jedna napomena: sve ovo što ćete ovdje raditi na transparentnoj površini, možete raditi i na nekoj prigodnoj fotografiji, s tim što ćete, umjesto transparentnog dokumenta otvoriti fotografiju i na njoj napisati tekst.

Kada ste napisali tekst (prigodnim fontom koji ćete izabratai) idete na meni traku: 3D > New 3D Extrusion from Selected Layer i kada vam se otvori 3D program (slika 1) ponovo u meni traci otvorite 3D dijaloški prozor i kliknite na opciju Split Extrusion.

Screenshot_24674a3c.jpg



Idite opet na meni traku: Window > Timeline > Create Video Timeline. Kada vam se otvori radna traka (slika 2), pomjerite pokazivač otprilike do polovine trake (pokazano strelicom na slici 2). Sada kliknite na malu ikonicu u gornjem desnom uglu radne trake - pokazana strelicom 1 na slici 3, i kada vam se otvori dijaloški prozor, izaberite opcije koje vidite na istoj slici
(3).

Screenshot_2475ecee.jpg



Posle toga, ponovo pomjerite pokazivač u lijevo, otprilike za dvije trećine, kako to pokazuje strelica 1 na slici 4, a potom kliknite na trokutastu ikonicu ispred natpisa TEKST - strelica 2 na slici 4. Dobićete situaciju kao na slici 5.

Screenshot_2489ca17.jpg



Prvo kliknite na trokutastu ikonicu pokazanu strelicom 1 na slici 5, a potom na ikonicu pokazanu strelicom 2 na slici 5. Kao što vidite na slici 6, dobićete slova teksta poredana vertikalno.

Screenshot_249b3366.jpg



Sada je potrebno da ispred svakog slova kliknete na malu okruglu ikonicu - pokazane strelicom na slici 6 i dobićete situaciju kao na slici 6. Pomjerite pokaziač na početnu poziciju ( 00 ). Idite na 3D karticu i kliknite na trokutastu ikonicu na sloju ispred vašeg teksta - pokazano strelicom na slici 7. Otvoriće vam se paleta sa vertikalino poređanim slovima iz teksta koji je napisan, sa dodatnim opcijama, kao što vidite na slici 7.

Screenshot_250d648c.jpg



Selektujete prvo slovo (u ovom slučaju T) klikom na njega i na tome slovu će vam se u dokumentu pojaviti alat Scale Uniformly. Pomoću njega ili drugih alatki za pomjeranje, rotaciju, smanjivanje ili povećavanje, možete raditi sa tim slovom šta želite, - ali što god radili, na kraju ga igurajte sa dokumenta. Isti postupak ponavljate i sa narednim slovima. Kada ste sve slova izgurali sa površine dokumenta, vratite pokazivač na raniji položaj - drugi red rombova(slika 8).

Screenshot_251caafd.jpg



Sada kliknite na ikonicu "makaze" pokazana strelicom 1 na slici 9, a potom na trokutastu ikonicu pokazanu strelicom 2 na slici 9. Kao što vidite na slici 9, dobili smo novu radnu traku ( Tekst copy) i sada ćemo na njoj nastaviti raditi.

Screenshot_2525dd8a.jpg



Selektujte Layer TEKST copy. Na slici 10 vidite koju ikonicu treba čekirati - pokazana strelicom. Kada ste to uradili, pomjerite pokazivač otprilike za jednu četvrtinu u desno i takođe otprilike za jednu četvrtinu zarotirajte tekst na dokumentu. Pri ovim radnjama vodite računa da vam je u 3D kartici selektovana opcija "Scene". Nastavite sa pomjeranjem pokazivača i rotiranjem teksta dok ga ne okrenete za 360°. Vodite računa da pokazivač ne pomijerate dalje od postojećeg graničnika (klizača). Dakle u tome prostoru izvršite punu rotaciju teksta.

Kada ste završili sa rotacijom teksta, ponovo kliknite na ikonicu "makaze", da dobijete novu radnu traku. Selektujte taj novi Layer, (klikom na njega) a potom pomjerite graničnik do kraja - strelica 1 na slici 11. Neka vam pokazivač ostane na mjestu na kome jeste - strelica 5 na slici 11.

Screenshot_253d2f3f.jpg



Sada predstoje slične radnje kao na početku ovog tutorijala. Na slici 11 je strelicama označen njihov redosled. Kada budete čekirali male okrugle ikonice ispred slova, može se desiti da rombovi budu prikazni na početku i na mjestu koje obilježava prvougaonik B. Ako se to desi, jednostavno te rombove prevucite mišom na poziciju koju pokazuje strelica 5. Potom pomjerite pokazivač na mjesto koje obilježava pravougaonik A. Sada idite na 3D karticu i kao i u prvom slučaju (slika 7), selektujte jedno po jedno slovo i izgurajte ih sa dokumenta u raznim pravcima, pri čemu ih možete rotirati, povećavati i td. Možete se upitati zašto radimo istu ranju? Ne radimo istu radnju, zbog pozicije pokazivača. U prvom slučaju slova su dolazila iz vanjskog prostora dokumenta i slagala se u cjelinu, a u ovom slučaju, slova će iz cjeline "bježati" u taj vanjski prostor.


tekst.gif
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-59


STILIZACIJA 3D TEKSTA

U Photoshopu možete na mnogo načina stilizovati ili ukrasiti neki tekst, a ovo je jedan od tih načina, dosta jednostavan a daje zanimljiv rezultat.

Otvorite novi dokumenat, proizvoljne veličine i na njemu napišite tekst na kome želite raditi. Kao što vidite na slici 1, ja sam napisao riječ "FORUM".

Screenshot_1d3ed8.jpg



Idite na meni traku: 3D > New 3D Extrusion from Selected Layer i kada vam se otvori 3D program (slika 2), u 3D kartici selektujte tekst koji ste napisali (slika 3).

Screenshot_2b23d9.jpg



Otvorite Properties karticu (slika 4). Na slici je strelicama označen redosled ranji koji trebate uraditi. Posle tih radnji, selektujte u 3D kartici opciju FORUM Front Bevel Material (slika 5). U Properties kartici kliknite na polje za izbor boja - pokazano strelicom na slici 6 i kada vam se otvori kolor paleta, izaberite boju po želji. Na slici vidite da sam ja odabrao žutu boju. Njome će biti obojeni rubovi slova. Rezultat vidite na slici 7.

Screenshot_3dc2fb.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-60


SPOJENI KRUGOVI

U ovom tutorijalu ćemo pokazati kako da spojite krugove u 3D programu i dobijete zanimljivu kompoziciju. Ja sam ih u naslovu nazvao krugovima, a to mogu biti i prstenovi, narukvice i sl. Ovdje ćemo uraditi dvije varijante spojenih krugova - prvu ćemo nazvati zlatna, a drugu šarena.

Prva varijanta:

Otvorite novi dokumenat veličine 1000x600 i sa rezolucijom od 150 px. Dodajte novi Layer. Idite na meni traku: 3D > New Mesh from Layer > Mesh Preset > Ring (slika 1).

Screenshot_4a599c.jpg

Screenshot_578b44.jpg


Dobićete rezultat kao na slici 2. Alatkom za rotaciju
Screenshot_209df99.jpg
, malo zarotirajte krug i postavite ga u položaj približno

jednak položaju koga vidite na slici 3. Sada idite na 3D karticu, otvorite Ring opciju i selektujte Ring_Material (slika 4).

Screenshot_6ffa14.jpg



Otvorite Properties karticu (slika 5) i podesite na njoj sve settinge kao što vidite na slici i u prva dva polja za izbor boja - pokazana strelicama, odaberite boje približno kao na slici.

Screenshot_76b68c.jpg



Sada otvorite Layers karticu i pritisnite Ctrl + J. Time ste kopirali postojeći Layer. Selektujte oba sloja - i Layer 1 i Layer 1 copy (slika 6), a potom idite na meni traku: 3D > Merge 3D Layers. Posle te ranje, u 3D kartici selektujte Layer 1 copy_Layer (slika 7) i nekim od alata (Scale Uniformly ili Drag the 3D Object) povucite kursorom u desnu stranu, da rastavite spojene krugove i dobijete rezultat približno kao na slici 8.

Screenshot_8e10ac.jpg



Selekcijom Layer1_Layer i Layer1 copy_ Layer u 3D kartici (podrazumijeva se: selekcijom svakog sloja posebno), alatima za rotaciju i pomjeranje dokumenta u raznim pravcima, možete svaki krug postaviti kako želite i kako vam bude najintersantnije. Kada ste postavili kompoziciju, uključite Render - pokazan strelicom na slici 9 i pustite ga da odradi "svoj posao" - da očisti dokumenat i istakne refleksije na njemu.

Screenshot_9c40e9.jpg



Zavisno od tipa Photoshopa, ova radnja se može odužiti, pa zbog toga napomena da ne morate čekati da Render do kraja odradi posao, nego kada vidite da je to već solidno odrađeno, njegov rad prekinite klikom na bilo koje mjesto na radnoj površini, ili klikom na tipku Esc na tastaturi. Evo kako izgleda ovo što smo uradili:

Screenshot_100b56f.jpg



Druga varijanta:

U ovoj varijanti na početku sve radite kao i u prethodnom slučaju do momenta koji pokazuje slika 3. Kada ste formirali krug i postavili ga u željenu poziciju, idete na Layers karticu i dvostruko kliknite na Ring_Material opciju (slika 11).

Screenshot_11cd331.jpg



Otvoriće vam se prozor novog dokumenta. Na tome dokumentu trebate odraditi sledeće radnje: Slika 12 pokazuje redosled tih radnji. Prvo aktivirajte alatku Paint Bucket Tool. Zatim u setu za odabir opcija (strelica 2) odaberite opciju Pattern.

Screenshot_12000ed.jpg



Otvorite potom Pattern picker (strelica 3) i ako vam se u setu ponuđenih opcija pojave samo opcije zaokružene žutim pravougaonikom (što je obično slučaj), kliknite na ikonicu označenu strelicom 5 i u padajućem prozoru koji će se pojaviti, odaberite Patterns. U novom dijeloškom prozoru koji će se pojaviti posle toga, kliknite na Append. Sada ćete u izboru opcija imati i opcije zaokružene crvenim pravougaonikom. Kliknite na opciju označenu strelicom 4, a potom kliknite na dokumenat. Dobićete situaciju kao na slici 13. Idite na meni traku: Image > Adjustments > Hue/Saturation. Na radnom prozoru koji će se pojaviti podesite sve Settinge kao na slici 14.

Screenshot_13cdd88.jpg



Posle ovih radnji, dokument bi trebao da izgleda kao na slici 15. Idite ma meni traku: File > Save. (Ne Save As...). Sada ćete u radnoj meni traci imati situaciju kao na slici 16. Kliknite na dokumenat koji je pokazan strelicom.

Screenshot_1485132.jpg



Krug će sada imati izgled kao na slici 17. Kliknite na Move Tool da se vratite u 3D program. Dalje ranje su slične kao i u prvoj varijanti. Otvorite Layers karticu. Pritisnite Ctrl + J. Selektujte oba Layera. Idite na meni traku: 3D > Merge 3D Layers i alatima za rotaciju i pomicanje, pozicionirajte krugove po želji.

Screenshot_1587f40.jpg



Napomena: Podrazumijeva se da kod rada na ovoj drugoj "šarenoj" varijanti, prilikom izbora opcija u setu Pattern picker, možete odabrati i druge varijante koje tamo postoje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-61


KREIRAJTE ZEMALJSKU KUGLU I NJENU ROTACIJU

(Photoshop CS6)


U ovom tutorijalu prvo ćemo kreirati zemaljsku kuglu, a potom animirati njenu rotaciju. Da bi ste kreirali zemaljsku kuglu, potrebno je da u fondu svojih datoteka imate geografsku kartu Zemlje. Pretpostavljam da to malo ko ima, pa da ne bi tražili po internetu, ovdje postavljam sliku - geografsku kartu planete, koju možete kopirati.

Screenshot_17fa514.jpg



Sada, kada smo riješili pitanje karte, idemo na posao!

Otvorite novi dokumenanat veličine 1000x500 px. i sa rezolucijom od 72 px. Obojite ga nekom nijansom tamno plave boje, da bi dočarali "boju svemira", a da bi u potpunosti dočarali ambijent, možete pomoću filtera i drugih alata kojima Photoshop raspolaže, dodati zvijezde i konture drugih nebeskih tijela. Na slici 1 vidite kako sam ja to uradio.

Screenshot_181dfd3.jpg



Kada završite sa "svemirskim" ambijentom, dodajte novi Layer. Otvorite 3D karticu (slika 2). Na slici je strelicama označen redosled radnji koje trebate uraditi. Prvo čekirajte Mesh From Preset opciju. Posle toga otvorite dijaloški okvir na prozoru koji pokazuje strelica 2 i odaberite opciju Sphere.

Screenshot_194c4b6.jpg



Zatim kliknite na Create - strelica 3 na slici. Program će na dokumentu formirati pravilnu kuglu. U 3D kartici kliknite na ikonicu Filter By: Lights (slika 3), a zatim u Properties kartici dečekirajte opciju Shadow (slika 4), da eliminišemo sjenu, jer nam ona nije potrebna.

Otvorite Layers karticu (slika 5) i dvostruko kliknite na sloj pokazan strelicom na slici - Sphere_Material...

Screenshot_20ee00d.jpg



Pojaviće vam se novi dokumenat u transparentnoj varijanti. Dajte mu tako i ime - "Novi dokumenat", radi lakšeg snalaženja. Ime dodajete tako što u sloju kliknete dvostrukim klikom na postojeći naziv, npr. na natpis Layer 1 na slici 5 i kada vam se pojavi obojena selekcija na postojećem nazivu, ispišete novi naziv. Sada idite na meni traku: File > Open. Pojaviće vam se prozor za izbor datoteka, odnosno dokumenata iz vašeg računara. Pronađite datoteku gdje ste sačuvali geografsku kartu svijeta i otvorite je.

Screenshot_21f38d4.jpg



Sada ćete na radnoj površini imati situaciju kao na slici 6. Vidite da u radnoj meni traci imate tri dokumenta (pokazani strelicama). 1 je dokumenat koji smo upravo otvorili. 2 je Novi dokumenat koji smo otvorili sa Layers kartice. 3 je dokumenat na kome radimo. Alatkom Rectangular Marquee Tool, selektujte sliku dokumenta koji smo otvorili (geografsku kartu), idite na meni traku: Edit > Copy. Sada kliknite u radnoj meni traci na "Novi dokumenat" (označen strelicom 2) da ga otvorite, a potom ponovo idite na meni traku: Edit > Paste. Time ste geografsku kartu prenijeli na novi dokumenat. Ponovo idite na meni traku: File > Save ( ne Save As...). Kliknite na dokumenat na kome radimo - označen strelicom 3.

Screenshot_22a516c.jpg



Trebali bi dobiti situaciju kao na slici 7. (Obratite pažnju da vam je u ovom trenutku selektovana alatka Move Tool). Dakle, kreirali smo zemaljsku kuglu, sada preostaje da je zarotiramo. Idite na meni traku: Window > Timeline > Create Video Timeline.

Screenshot_230c990.jpg



Kada vam se otvori traka za animaciju ( slika 8 ) na njoj uradite radnje redosledom koji pokazuju strelice na slici. Prvo kliknite na trokutastu ikonicu - strelica 1. Zatim na sledeću trokutastu ikonicu - strelica 2. Potom na okruglu ikonicu - strelica 3. Obratite pažnju da vam je u 3D kartici selektovana opcija Sphere. Pomjerite pokazivač do pozicije koju pokazuje strelica 4. Pomoću alatke Scale Uniformly, tačnije, njene funkcije Rotate Around Y Axis (slika 7), zarotirajte kuglu otprilike za jednu trećnu (toliko i možete zarotirati u jednom potezu, jer vam prostor radne površine više ne dozvoljava), a potom pomjerite pokazivač na sledeću poziciju - strelica 5 i nastavite sa rotiranjem..., i tako do kraja. Kako da radite ovu rotaciju? Postavite kursor na poziciju koju pokazuje strelica na slici 7 i kada vam se pojavi vodoravna žuta linija koju vidite na istoj slici, pritisite taster miša i lagano vucite u lijevu stranu - do kraja radnog prostora. Obratite pažnju da kugla na kraju bude zarotirana tačno 360°. Ukoliko to dobro uradite, animacija će biti tečnija - bez trzanja i skokova.

Rotacija-2__2_.gif


A može se animirati i "cijeli svemir", kao što vidite u donjem primjeru, ali o tome nekom drugom prilikom.

Rotacija.gif
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-62


KREIRAJTE ZEMALJSKU KUGLU I NJENU ROTACIJU 2

Ovo je praktično nastavak prethodnog tutorijala, gdje smo naučili kako da kreiramo zemaljsku kuglu i njenu rotaciju, a u ovom tutorijalu ćemo naučiti kako da istovremeno zarotiramo i sliku svemira, na malo drugačiji način od animacije koja je prikazana u prethodnom tutorijalu.

Kreirajte novi dokumenat dimenzija 1000x500 i pomoću alatke Paint Bucket Tool obojite ga tamo plavom bojom. Dodajte novi Layer i sada obojite dokumenat čistom bijelom bojom. Idite na meni traku: Filter > Filter Gallery > Sketch > Reticulation. Na radnom prozoru koji će se pojaviti, podesite Settinge kao na slici 1 i potvrdite na OK.

Screenshot_243afc3.jpg



U Blending mode porozoru promijenite način stapanja u Color Dodge (slika2). Idite potom na meni traku: Image > Adjustments > Brightness/Contrast i pomjeranjem klizača na ovoj alatki, podesite sjaj zvijezda po želji. Dodajte novi Layer. Pomoću alatki Elliptical Marquee Tool, Gradient Tool, Move Tool, Hue/ Saturation i drugih, "naslikajte" na dokumentu konture nebeskih tijela po želji. Na slici 3 vidite kako sam ja to uradio. Kada ste naslikali konture, slijepite sve slojeve u Layers kartici (Ctrl + Shift + E).

Screenshot_25bea2e.jpg



Idite na meni traku: Edit > Define Pattern i na prozoru koji će se pojaviti, samo potvrdite na OK. Sada u Layers kartici kliknite na ikonicu Create new fill... (slika 4) i kada vam se pojavi dijaloški prozor, kliknite na opciju Pattern. I ovdje na prozoru koji će se pojaviti, samo kliknite na OK. Sada će Layers kartica izgledati kao na slici 5. Poništite Background sloj njegovim prevlaćenjem u kantu - strelica na slici 5.

Screenshot_2660cd8.jpg



Idite na meni traku: Window > Timeline > Create Video Timeline. Kada vam se otvori traka za animaciju ( slika 6), čekirajte okruglu ikonicu Position - pokazana strelicom na slici, a potom pomjerite pokazivač na kraj trake. Odaberite alatku Move Tool.

Screenshot_27a8479.jpg



Postavite kursor tačno na donji lijevi ugao dokumenta i držeći pritisnut taster miša, dijagonalno prevucite do gornjeg desnog ugla dokumenta. Time je animacija "svemira" gotova.

Rotacija-svemira.gif



Dodajte novi Layer sloj i na tom sloju kreirajte zemaljsku kuglu i njenu rotaciju, na isti način kako je to urađeno u prethodnom turorijalu i imaćete istovremenu rotaciju zemaljske kugle i svemira.

Rotacija-svemira-2.gif
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-63


"UGRAVIRAJTE" PORTRET NA MEDALJON

Pomoću odgovarajućih alatki u Photoshopu, možete "ugravirati" portret sa fotografije na medalju ili medaljon, što može biti vrlo interesantno. Evo jedan od načina kako to možete uraditi.

Otvorite fotografiju na kojoj želite raditi. Ako je fotografija u koloru, pretvorite je u crno-bijelu: Ctrl + Shift + U. Pritisnite na tastaturi slovo D da u color setu na alatnoj traci dobijete default crnu i bijelu boju.

Screenshot_2868c00.jpg



Na slici 1 vidite fotografiju koju sam ja izabrao. Alatkom Elliptical Marque Tool napravite selekciju na dijelu portreta koji želite prenijeti na medaljon. Na slici 1 vidite kako je to u ovom slučaju urađeno. Pritisnite potom Ctrl + J.

Screenshot_29d8051.jpg



Prevucite mišem Background sloj u kantu (slika3) da ga poništite i dobićete situaciju kao na slici 2. Aktiviranjem alatke Move Tool, možete sliku centrirati na sredinu dokumenta, ukoliko nije centrirana. Idite sada na meni traku: Filter > Filter Gallery > Sketch. Kada vam se otvori radni prozor (slika 4), podesite na njemu sve opcije kao na slici i potvrdite na OK.

Screenshot_300c7eb.jpg



Na Layers kartici kliknite na ikonicu Create new fill...(slika 5) i kada vam se pojavi dijaloški okvir, odaberite Color Balance.

Screenshot_3172c84.jpg



Na slikama 6,7 i 8, vidite na koje vrijednosti trebate podesiti klizače kod svake opcije, počevši od opcije Midtones. Sada dvostruko kliknite na sloj Layer 1 i kada vam se pojava radni prozor Layer Style (slika 9), odaberite opciju Inner Shadow, podesite sve settinge kao na slici i potvrdite na OK.

Screenshot_32acdaf.jpg



Pritisnite Ctrl i kliknite u Layers kartici na prozor ispred natpisa Layer 1, da dobijete selekciju oko dokumenta. Idite na meni traku: Select > Transform Selection i povećejte selekciju približno kao što vidite na slici 10. Selektujte sloj Layer 1. Držeći pritisnut Ctrl, dodajte novi Layer. ( Ovo je postupak kada želite da vam novi dodati sloj bude ispod postojećeg) Alatkom Paint Bucket Tool, kliknite bilo gdje između selekcije i dokumenta. Dobićete situaciju kao na slici 11.

Screenshot_330e633.jpg



Pritisnite Ctrl + D da izađete iz ove selekcije. Dodajte novi Layer, a potom aktivirajte alatku Magic Wand Tool i kliknite bilo gdje na crni krug. Dobićete njegovu selekciju. Ponovo alatkom Paint Bucket Tool obojite tu selekciju. Sada ćete u Layers kartici imati situaciju kao na slici 12. Poništite Layer 2, njegovim prevlačenjem u kantu (slika 12).

Screenshot_3422d4c.jpg



Kliknite na prvi crni kvadradić u kolor setu na alatnoj traci i kada vam se pojavi prozor Color Picker (slika 13), u polje B upišite broj 50 i potvrdite na OK. Sada alatkom Paint Bucket Tool kliknite na selektovanu kružnicu i obojićete je u boju koja odgovara boji dokumenta. Pritisnite Ctrl+D da izađete iz selekcije.

Screenshot_35abb0a.jpg



Kliknite dvostrukim klikom na sloj Layer 3 u Layers kartici i kada vam se pojavi radni prozor Layer Style, odaberite opciju Bevel & Emboss (slika 14) i podesite sve ostale vrijednosti kao na slici. Potvrdite na OK. Evo na kraju kako izgleda "ugravirani" lik sa fotografije na medaljonu.

Screenshot_36326ad.png
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-64


KREIRAJTE ZANIMLJIVU ALATKU U PHOTOSHOPU

U Photoshopu možemo kreirati razne alatke kojih nema u programom ponuđenoj paleti alatki. Kako se to radi, objašnjeno je u tutorijalu T-12. U ovom slučaju, međutim, koristićeno razne mogućnosti koje pruža program Photoshopa, da kreiramo zanimljivu alatku, koja se može koristiti u "slikanju" raznih svjetlonosnih efekata i dekoracija.

Prvo što trebate uraditi je da klinete na slovo D u tastaturi da u kolor setu na alatnoj traci dobijete čistu bijelu i crnu boju. Potom kliknite na X da zamijenite boje - da crna bude pozadinska, a bijela prva. Kliknite na bijeli kvadratić i kada vam se pojavi Color Picker prozor, u polje za kodove boja ukucajte 8a8888, a potom kliknite na OK. Umjesto bijele, dobili smo sivu boju. Kreirajte novi dokumenat (File > New...) dimenzija 500x500 i sa rezolucijom od 300 px. u transparentnoj varijanti.

Screenshot_4154835.jpg



Aktivirajte alatku Elipse Tool (strelica 1 na slici 1). U polje označeno strelicom 2 na slici 1, ukucajte 3 pt (Path), a potom, držeći pritisnut taster Shift, napravite kružnicu, kao što vidite na slici 2. Sada aktivirajte alatku Path Selection Tool (stelica 1 na slici 3) i kliknite na polje označeno strelicom 3 na slici 1. Kada vam se otvori paleta sa bojama, odaberite crnu boju. Dokumenat na kome radimo, biće obojen u crno. U polje označeno strelicom 2 na slsici 3, ukucajte 15 px, a potom kliknite na ikonicu označenu strelicom 3 na slici 3 i kada vam se otvori prozor kao na slici, provjerite da li je čekirana opcija na koju pokazuje strelica 4. Ako nije, ili ako je čekirana neka druga, čekirajte tu opciju. Kliknite jednom na dokumenat

Screenshot_4236d26.jpg



(biće selektovan), a potom u Layers kartici, klizačem Fill, postavite vrijednost od 55 procenata (slika 4). Idite na meni traku: Edit > Define Brush Preset... i kada vam se pojavi prozor Brush Name, u polje Name, upišite ime alatke (recimo, Brush 500) i potvrdite na OK. Sada ćete u Brush Preset piceru (paleti sa alatkama) imati i ovu alatku - zavisno od tipa Photoshopa, negdje će biti na poslednjem a negdje na prvom mjestu u paleti alatki. Sada ćemo ovoj alatki dodati neka dinamična i svjetlonosna svojstva, ali prije toga, kliknite u radnoj meni traci na znak X (strelica 1 na slici 5) i kada vam se pojavi prozor kao na slici 5, kliknite na No (strelica 2).

Screenshot_43c28ff.jpg



Time smo uklonili dokumenat na kome smo radili sa radne površine. Kreirajte novi dokumenat proizvoljne veličine sa rezolucijom od 300 px i obojite ga nekom tamnijom, ali ne previše tamnom nijansom boje, a da ne bi bio posve jednobojan, iznijansirajte ga pomoću filtera - recimo, Filter > Render > Clodus, uz smanjenje Opacyiti vrijednosti na Layers kartici. Na slici 6 vidite kako je to ovdje urađeno. Kada ste kreirali dokumenat, aktivirajte alatku Brush Tool, a zatim kliknite na ikonicu Brush Preset picker (stelica 1 na slici 7) i kada vam se otvori paleta sa alatkama (slika 7), pronađite alatku koju smo prethodno kreirali i kliknite na nju.

Screenshot_44179db.jpg



Otvorite zatim Brush panel (strelica 1 na slici 8). Pojaviće se radni prozor kao na slici 8. Kao što vidite na slici, selektovana je opcija Brush Tip Shape. Na ovoj opciji samo pomjerite klizač Spacing na oko 170 procenata (strelica 2 na slici 8), a zatim čekirajte opciju Shapre Dynamics i podesite settinge kao na slici 9. Isto to uradite i sa opcijama Skattering i Transver. Na slikama 10 i 11, vidite kako teba podesiti settinge na svakoj od tih opcija. Zatvorite Brush panel.

Screenshot_453be0b.jpg



Smanjite veličinu (size) alatke Brush Tool na 100 - 150 px. Kliknite na slovo D u tastaturi, a potom na slovo X. Dodajte novi Layer i kliknite jednom na dokumenat. (Možete kliknuti i dva-tri puta, ako se pri jednom kliku ne pojvi nekoliko krugova) Dodajte još jedan Layer i opet kliknite na dokumenat. Razumije se da ćete to raditi na različitim mjestima na dokumentu, nastojreći da približno jednako rasporedite krugove po dokumentu. Prilikom klikova možete malo i povlačiti kursor - dobićete više krugova različitih veličina i različite osvijetljenosti, ali nemojte pretjerati u tome. Selektujte Layer 1. Smanjite veličinu alatke za jednu trećinu i ponovite iste radnje - kliknite dva-tri puta na tom sloju, a zatim selektujte Layer 2 i isto uradite i na tom sloju. Ponovo smanjite veličinu alatke otprilike za jednu trećinu i ponovite sve prethodne radnje. Selektujte Layer 1 i idite na meni traku: Filter > Blur > Gaussian Blur i podesite Radius na 4 pixela.

Selektujte oba sloja (Layer 1 i Layer 2). Idite na meni trku: Layer > New > Group from Layers i potvrdite na OK ( ili: Ctrl + G). Sada u Layers kartici otvorite dijaloški prozor Blending mode i kliknite na opciju Overlay. Ponovo otvorite dijaloški prozor na setu Blendig mode i ovoga puta kliknite na opciju Vivid Light.

Evo kakvu smo sliku uradili ovom novom alatkom:

Screenshot_40de8b8.jpg
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top