Obozavanje svetaca

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
A to onaj manastir sto je cuven po lopatanju,jel tamo treba da idem da vidim kako Bog delije?zaista impresivno delovanje,siguran sam da su oni jadnici osetili i opipali i namirisali "cuda Bozjja"u crnoj reci;)

 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Pa dobro ajde sad ne moras u taj, mada bi te trebalo malo izlopatati. hahahhaha Salim se naravno...
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Pa slazem se,samo bi trebao ti kao vernik da odes pa da nam preneses utiske kako lopatanje deluje na tebe,pa da mi zadivljeni cudima koja su ti se desila od lopatanja odemo i mi:)
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Nisam imao priliku jos uvek da posetim taj manastir, ali najozbiljnije kazu da je prelepo, a sto se tice lopatanja ja znam osobe koje su im ne izmerno zahvalne na izlecenju, veruj mi nisi ni svestan koliko ih je spaseno sigurne smrti...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pa, nema baš neke veze između ove vaše priče o lopatama i obožavanja svetaca, kako glasi tema. Dakle, vratite se temi, a o lopatama otvorite temu na Offtopic-u.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Ima više razloga zašto vernici raznih religija obožavaju (ili poštuju ) svece.
1) Kada vernik oseća potrebu da uradi i više nego što je propisano kako bi se dokazao kao veći vernik. Ovo ima tendenciju da pređe u fanatizam i karakteristično je obožavanje svega što ima veze sa božanstvom, npr. rodbina, drvo na koje se dotični naslonio, stolica na kojoj je seo kada je bio umoran, izvor na kojoj je pio vodu itd.
2) Kao sredstvo dokazivanja između srodnih religija i različitih naroda, naprimer pravoslavlja i katolicizma, pa po tome ko ima više svetaca ta religija je ispravnija. Primer narodnog hvalisanja je i pesma: "Niko nema što Srbin imade...".
3) Urodjen osećaj za korupciju kod ljudi, drugim rečima, pokušaj da se posao završi "preko veze". Tako nastaje traženje posrednika za posrednika. U ovom slučaju vernici se ne osećaju dostojnim da se direktno obrate propisanom posredniku koji uvodi u večni život, pa traže "vezu", odnosno nekog ko je već sa one strane da malo pripomogne. Obično je u pitanju rodbina ili bliski saradnici, kao i u stvarnom životu.
4) Tradicija, najčešći oblik, kada je čovek naučen obično od svojih roditelja da tako treba.
5) Samo sveštenstvo to ohrabruje ( ili bar ne čini ništa protiv toga u najmanju ruku ) iz čisto ekonomskih razloga.

Budite slobodni da dopunite listu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
A ko to ''OBOZAVA SVECE'' molicu lepo?
Jedan je Bog koji se ''obozava''.
Dakle sam naslov teme je pogresan.

Drugo, Sveci(ako verujemo u besmrtnost duse) - upucuju molbe Isusu = a Isus ih zatim prosledjuje Bogu..
To nije ''direktna molitva Svecu''! I Isus kao posrednik se ne zaobilazi!
A jel zabranjeno da se Brat moli za Brata? NIJE! Sveci se mole za nas! Oni su nasa Braca!
Znaci i dalje je ''jedan posrednik izmedju Boga i ljudi covek Isus Hristos'' , kome se upucuju molitve, a ne upucuju se Svecima direktno, i ovaj argument ne stoji! ..

Protestanti su od ''obracanja svecima'' napravili ''paganizam'', zasto?
Jer ne razumeju da po teologiji -''NISU SVECI POSREDNICI'' i da ono sto Pravoslavni cine kada im se obracaju ''NIJE MOLITVA SVECIMA'', to je ''molba Bratu da se moli za Brata koji je na zemlji'' ,zbog svog nerazumevanja teologije oni optuzuju i izvrcu, ali to im je uzalud, jer ovde greha nema..

Nemojte postovati Svece ko ni ja..
Pa cete zavrsiti u mulju do guse kao i ja sto sam danas zavrsio kad sam na Svetu Petku odgusivao sudoperu pa je pukla cev i nastala poplava.. :oops:

Slucajnost!?
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
U tradicionalnim crkvama se obožavaju sveci i to je jasno ko dan.

Sveti Nikola (Patara između 255. i 270. - Myra, Turska, oko 346.), svetac katoličke i pravoslavne Crkve, biskup, zaštitnik djece i pomoraca. Wikiped.

A sada pročitajte ovo

Hermes ili Hermo (grč. Ἑρμῆς, Hermễs) u grčkoj mitologiji glasnik je bogova, zaštitnik putnika i lopova, pastira, pjesnika, atletičara i trgovaca; Zeusov i Majin sin. Hermesov je pandan u rimskoj mitologiji Merkur. Wikiped.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Nigde u Bibliji nisam naišao da se Jevrejski narod molio nekom umrlom...hajde da to preinačimo, tražio od mrtvog da se mrtvi za njega moli...Isus reče ŽIVIMA vi se ovako molite: Oče naš...
Kad kažem mrtvi onda mislim na tela a duh je kod Boga i duh nema potrebu slušati milione molitvi istovremeno i za sve prenositi molitvu jer bi taj duh bio toliko preokupiran time da nebi bukvalno stigao ništa drugo pomisliti ili reći do prenositi molitve drugih....

Bog ima svoga Duha u svima i O jedino zna naše POMISLI i naše REČI čuje i zna sve o nama dok to nezna duh koji je izašao iz drugog čoveka jer bi i o onda bio Bog.
Kako Petka tako i hiljade drugih tzv svetaca hoće poštovanje i proslavu te bi čovek svaki dan slavio nekog mrtvog a nebi živeo svoj život. Koga su ti mrtvi slavili recimo Petar ili bilo koji apostol?

Mi možemo samo reći život tih ljudi nam je uzor da i mi tako živimo ali nikako da tražimo od mrtvih da prenose naše molitve jer njih Otac ČUJE bez ičije pomoći.
Jedini posrednik i zatupnik je ŽRTVA koje smo vlasništvo.
Nema potrebe za mantranjem brojanicom niti za prizivom mrtvog već se ŽIVOM BOGU obraćati i to IME prizivati.
U Drugoj zapovesti se izričito brani bilo koji lik ili slika kao i proslava bilo koga sem Boga i kršenjem tih reči ide prokletstvo jer tako usta Božja rekoše.

Rimljani početkom nove ere su imali uz 20 božanstava i svog kućnog bogića i to se prenelo i na druge narode koji prihvatiše Rimsku pagansku veru.
Da ustane sad počev od Mojsija do apostola NIKO od njih nebi mogao reći da je od bilo kojeh mrtvog tražio posredništvo jer toga u Božjem narodu nije bilo (mislim na verne).
 
Natrag
Top