Obozavanje svetaca

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Cinjenica je da su obelezja paganskih Bogova prenesena na Hriscanske svece.
Odnosno - pre se moze reci "da su neki Bogovi uneseni u Hriscanstvo - a potom su im data imena Hriscanskih svetaca" tako da - slaviti odredzenog sveca koji nosi obelezje nekog Boga iz paganske mitologije - znaci isto kao da se slavi taj paganski Bog.

Recimo primer - da su skoro svi sveci na ikonma i freskama prikazani sa suncevim diskom iza glave - sto je bilo obeezje paganskog Bozanstva sunca.
To znaci - da se tim cinom slavljenja proslavlja ne taj svetac - vec onaj ko se iza njega krije, a to je Bozanstvo sunca.

Ovo se odnosi i na sva druga obelezja koja se pripisuju svecima - a koja su bila obelezja paganskih bogova.

Jeste Laodikeja, ali nijedan od tih svetaca nije izmisljen. Vec su to stvarni ljudi koji su ziveli i stradali za Hrista. To je učinjeno da bi se ljudi lakse prilagodili, što ne znaci da je to pogresno.
Ti se ne molis svecu, vec samo trazis da on kao brat moli za tebe. Vec sam objasnjavao, ziv se moli za zivog i na zemlji Bogu i to ne ukida Hristovo posredovanje.
Ako su mrtvi svesni, to ne moze biti pogresno.

Paganskih elemenata i obicaja mora biti, i nemoguce je jedan narod u potpunosti ocistiti od svih njegovih praznoverja, ali je Hriscanstvo u velikom delu to uspelo iako su se neki obicaji zadrzali. A rekli smo "obicaji nisu dogma" ucenje crkve je ono sto se gleda a ne sta praznoverni narod veruje ili je nekad verovao.

Ovo za suncev disk je cista glupost i nema veze sa paganizmom, kao i vecina stvari koje vi navodite, npr. badnjak..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ako neko zeli da potpuno sledi ucenje biblije - on ce se odreci svih mnogoboackih elemenata, i usvojice cistu rec Bozju.

Drga stvar je ako to ne zeli.

Sveci ne mogu da se mole za ljude jer po bibliji Isus je jedini posrednik pred Bogom, i on zastupa coveka svojom prvosvestenickom sluzbom u Svetinji na nebu.
Svi ljudi su u grobovima i cekaju Hristov dolazak i vaskrsenje, jedni da udju sa Hristom u nebesko carstvo - a drugi na sud.

Badnjak je mnogobozacki elemenat, i povezan je za kult Boga sunca i i verovanje da bogvi "Val ili Valim" zive u svetom drvecu,

Na dan praznika "diees solis" ili rodzenje Boga sunca ( koji je prenesen u Hriscanstvo kao Bozic ili praznik Hristovog rodzenja ) mnogobošci su pekli okrugle kolače u obliku sunčevog diska, kitili jelke i mala drveća, palili baklje, unosili grane drveća u domove - jer se verovalo da bog sunca Vaal živi u svetom drveću i da time mogu osigurati napredak doma.

Bog sunca je prikazan sa suncevim diskom iza glave, i ovo Bozanstvo je samo prekrsteno ili sakriveno iza kulta obozavanja svetaca i klanjanja slikama koje su predstavljene na ovaj nacin,



utemeljen.jpg




 

Prilozi

  • upload_2015-11-12_12-47-25.gif
    upload_2015-11-12_12-47-25.gif
    43 bajta · Pregleda: 2
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Bog nijednu molitvu neće da primi koja ide preko nekog ko je mrtav. Da PC nema kult svetaca onda ne bi učila da su sveci zaštitnici ljudi. Šta je bolje stajati pred slikom bude ili Petra. Krišne ili Isusa? Nikakva razlika. Paganski bogovi su zamijenjeni svecima crkve a duh idolopoklonstva je ostao isti.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire je napisao: Ako su mrtvi svesni, to ne moze biti pogresno.

Da tako je, ali AKO SU SVESNI?
Medjutim, ONI NISU SVESNI


"Lazar zaspa" rekao je Hristos. Moze li neko spavati a biti i svestan?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Velika je uvreda za Boga kada se ljudi mole mrtvim svecima. To jeste obožavanje, svecima se mole, oni su im zaštitnici.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mi treba da se obozimo.Svecima se ne molimo(pojedinci se mole, ali ej to pogresno, neka licanska plemena ne veruju u Boga i veruju samo u Svetog Savu i sl.), svecima i ikonama se ne molimo.Idoli kod nas ne postoje.Idol je predmet za koji se verovalo da je bog, a ne da predstavlja boga, kod nas ikona predstavlja Hrista i svece.Svecima se ne molimo vec ih molimo da se mole Hristu za nas.Mnogo je usrdna molitva pravrdnika.

Nelsime, kako se ova tvoja izjava slaze sa Drugom Bozjom zapovesti?

"NE GRADI SEBI LIKA REZANA NITI KAVE SLIKE od onoga sto je gore na nebu, ili dolje na zemlji,.NEMOJ IM SE KLANJATI NITI IM SLUZITI, Jer sma ja Gospod Bog tvoj."
2. Mojsijeva 20,4-6.

Davno je to bilo kad sam posetio katolicku katedralu u kojoj je biskup sluzio Misu. Biskup je propovedao o teme kako se Marija uznela na nebo. Ja sam odlucio da ga pitam, da li je to pronasao u Bibliji, pa sam cekao dok se on pozdravi sa svim vernicima. Prizano je d ao tome nema nikakvog izvestaja u Svetom pismu.

Zene su klecale pored kipom i molile se nekom svecu. Pored njih je prosao biskup. Jedna od njih je ustala i upitala ga: koja misa je najbolja za mrtve?"
Biskup je odgovorio: "Ona od pet hiljada dinara." U ono vereme ja sam radio ceo mesec za 4-5 hiljada dinara.
Mnogi hriscani koji veruju u zagrobni zivot, katolici i pravoslavni mole se svecima.

Nadam se da se secas price o Mitarstvima. Kome se ona prepodobna molila? Zar nije Sv. Vasiliji? Zar nije joj on pomogao svojim dobrim delima da prodje kroz sva mitarstrva? A ti verovatno dobro znas da je tu pricu napisao pravoslavni teolog.

To su mnogobozacki obicaji koji nemaju veze sa hriscanstvom.

Molim te hoces li biti tako ljubazan da nam objasnis, zbog cega pravoslavni nose hranu na groblje?
Dok sam ziveo u Parizu, posao sam u jedno groblje da slika spomenik na kom je bio zanimljiv natpis.
Tada sam naisao na deo groblja gde si sahranjivali Kineze. Iznenadio sam se kad sam video skoro na svakom njihovom grobu bilo je dosta hrane. Gotovo u svakom jelu bila je riza. Vidias da su to hriscani uzeli od neznabozaca.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pa nije svjestan realnosti, san u Bibliji je opisan kao trenutak do vaskrsenja, a u vašem paganskom učenju prolaze godine u svijesnom življenju.
 
Natrag
Top