Koja Crkva spasava?

Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Hristos je vaskrsao!

Odlomak iz današnjeg žitija sv. Marka Tračeskog, Etiopskog (+ 400 god.),
zabeleženog od strane ave Serapiona:

"Zatim me upita sveti Marko:
„Da li sada ima u svetu hrišćana, koji kad bi rekli gori ovoj:
"Digni se odavde i baci se u more", - da se tamo i zbude?“

U tom času pokrete se planina, na kojoj oni behu, poput mora.
A sveti Marko mahnu joj rukom, govoreći joj: „Šta ti bi, goro?
Ja ne rekoh tebi da se pokreneš, nego razgovaram s bratom, a ti stani!“

Čim on to reče, gora se zaustavi. A ja, kad to videh, padoh ničice od straha.
No on me uhvati za ruku i podiže, pa me upita:
„Zar nisi video takva čudesa za svoga života?“
Ja mu odgovorih: „Nisam, oče.“
A on uzdahnuvši zaplaka gorko, i reče:
„Teško zemlji, jer su hrišćani na njoj samo po imenu hrišćani a ne po delima.“"

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Hristos je vaskrsao, grob je prazan!

Danas se u Crkvi Pravoslavnoj čitala (i) ova misao sv. Teofilakta Ohridskog:

"Zaista je pun vrline trud onih koji zdravim razlozima pobijaju laž koja se sa naporom diže protiv istine Vaskrsenja. I ti čitaj i naoružavaj se tim razlozima. No, pri svemu tome ne lenji se da u sebi sve više i više načiniš prostora za ulazak sile Vaskrsenja Hristovog. Što se više budeš trudio, sve ćeš više disati vazduhom Vaskrsenja, te će bezopasnije postati sve strele vražje koje se odapinju protiv te istine.
Pitaš: „Šta treba da se radi u vezi sa tim?“ Ništa posebno!
Budi samo ono što si dužan da budeš po zavetu u koji si stupio svetim krštenjem, koje i jeste naše vaskrsenje. Pljunuo si na satanu i na sva dela njegova: produži da se tako prema njemu odnosiš. Sjedinio si se sa Hristom: ostani sa Njim. Dela tame i svetlosti su poznata. Beži od prvih i trudi se oko drugih.
No, čini to bez ikakvih ustupaka, čak i najmanjih, kako bi se u životu držao pravila: nema zajednice svetlosti sa tamom, niti Hrista sa Velijarom."

brat Toma

Cudim se da medju nama postoje i oni koji prihvataju argumente neprijatelja, kao sto je Zaokret prihvatio tvrdnje muslimana. Srecom pa je jasno da su te tvrdnje lazne.

Sto se tice crkve, ne spasava zemaljska crkva, vec Hristos, jer on je nasa Crkva. Svako ko je njegov ucenik je clan univerzalne crkve, makar ziveo u dzungli i citao bibliju i neimao dodira sa svetom i vernicima crkve na zemlji.

Ako je posten i iskren Bog ce ga voditi. Mnoge koji zive Hristolikim zivotom mi ne znamo, ali su oni poznati Hristu..

Kada su ucenici upitali Isusa: "videsmo jednog gde tvojim imenom izgoni demone i branismo mu JER NE IDE ZA NAMA" on je odgovorio "ne branite mu, jer ko nije protiv vas sa vama je.. i niko ne moze mojim imenom cudesa mnoga ciniti a potom o meni govoriti lose"!

Crkva je zemaljska institucija ali je i nebeska - duhovma. Mnogi pripadaju njoj Duhom a ne fizicki.

Dakle, crkva kao institucija ne spasava sama (ne znam odakle uopste takav naziv za temu), vec Hristos spasava, jer on je Crkva.

Svako ko sledi Hrista je moj brat. Medjutim mnogi samo misle da ga slede, a u stvari su prevareni.

Razlog zasto je to tako, je zato jer ne bi prihvatili istinu ni kad bi je dobili... jer nisu spremni da se odreknu svega i da umru za Hrista.

Takve Bog drzi u neznanju, jer: "zatvorio je oci njihove da ne vide i usi da ne necuju.. ".

Bog ne vuce nikog silom za rukav, niti ikoga prisiljava. Ako ljudi zele slusati istinu on im istinu da, ako ne zele , poslace im laz koju su trazili!

Svako od nas bi zato trebalo da se zapita, zasto se ja uopste bavim religijom i da li sam dovoljno iskren?

Zivim li Hristolikim zivotom?

Bog vam nece dati istinu, sve dok niste sasvim spremni da se odreknete svega i umrete za nju.

Govorim svima, ne tebi licno brate.
Veliki pozdrav u Hristu!

U bibliji postoje kriterijumi, ili uslovi spasenja.

Novi zavet ne sadrzi kriterijume, niti je to knjiga zakonika sa propisima "smes - ne smes" , koja sadrzi formu zakona kao Tora.

Evandjelja su izvestaji "ocevidaca" i pisana su sa razlogom da potvrde cinjenicu da je Hristos ziveo umro i vaskrsao na ovoj zemlji. Nista vise i nista manje!

Poslanice su obicna pisma staresina koja su resavala aktuelne probleme u crkvi onog vremena i nisu pisana nama da bi nam posluzila u svrhu postavljanja ili kreiranja dogme iz njih!

Zato ova prica - "Sola Scriptura", ne stoji i pada ko kruska!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Cudim se da medju nama postoje i oni koji prihvataju argumente neprijatelja, kao sto je Zaokret prihvatio tvrdnje muslimana. Srecom pa je jasno da su te tvrdnje lazne.

Sto se tice crkve, ne spasava zemaljska crkva, vec Hristos, jer on je nasa Crkva. Svako ko je njegov ucenik je clan univerzalne crkve, makar ziveo u dzungli i citao bibliju i neimao dodira sa svetom i vernicima crkve na zemlji.

Ako je posten i iskren Bog ce ga voditi. Mnoge koji zive Hristolikim zivotom mi ne znamo, ali su oni poznati Hristu..

Kada su ucenici upitali Isusa: "videsmo jednog gde tvojim imenom izgoni demone i branismo mu JER NE IDE ZA NAMA" on je odgovorio "ne branite mu, jer ko nije protiv vas sa vama je.. i niko ne moze mojim imenom cudesa mnoga ciniti a potom o meni govoriti lose"!

Crkva je zemaljska institucija ali je i nebeska - duhovma. Mnogi pripadaju njoj Duhom a ne fizicki.

Dakle, crkva kao institucija ne spasava sama (ne znam odakle uopste takav naziv za temu), vec Hristos spasava, jer on je Crkva.

Svako ko sledi Hrista je moj brat. Medjutim mnogi samo misle da ga slede, a u stvari su prevareni.

Razlog zasto je to tako, je zato jer ne bi prihvatili istinu ni kad bi je dobili... jer nisu spremni da se odreknu svega i da umru za Hrista.

Takve Bog drzi u neznanju, jer: "zatvorio je oci njihove da ne vide i usi da ne necuju.. ".

Bog ne vuce nikog silom za rukav, niti ikoga prisiljava. Ako ljudi zele slusati istinu on im istinu da, ako ne zele , poslace im laz koju su trazili!

Svako od nas bi zato trebalo da se zapita, zasto se ja uopste bavim religijom i da li sam dovoljno iskren?

Zivim li Hristolikim zivotom?

Bog vam nece dati istinu, sve dok niste sasvim spremni da se odreknete svega i umrete za nju.

Govorim svima, ne tebi licno brate.
Veliki pozdrav u Hristu!



Novi zavet ne sadrzi kriterijume, niti je to knjiga zakonika sa propisima "smes - ne smes" , koja sadrzi formu zakona kao Tora.

Evandjelja su izvestaji "ocevidaca" i pisana su sa razlogom da potvrde cinjenicu da je Hristos ziveo umro i vaskrsao na ovoj zemlji. Nista vise i nista manje!

Poslanice su obicna pisma staresina koja su resavala aktuelne probleme u crkvi onog vremena i nisu pisana nama da bi nam posluzila u svrhu postavljanja ili kreiranja dogme iz njih!

Zato ova prica - "Sola Scriptura", ne stoji i pada ko kruska!


Brate Mire, dao si tako dobar komentar posle koga bih mogao samo da kazem AMIN!

Stari zavet je temelj, u kome su iskustva ljudi onoga vremena, pozitivna i negativna, a to je da mozemo da uvidimo oboje, sta stize neverne i neposlusne a sta verne i posluzne. Tacno je da je u Starom zavetu i Zakon. Novi zavet nije nesta novo i odvojeno od starog, on je nastavak onoga sto je zapisdano u Starom zavetu. U starom zavetu su i prorocanstva, od kojih mnoga su se ispunjeni u Novom zavetu. Oba Zaveta su sacuvana do nasih dana za nase dobro i uvek su aktuelna. Poslanice jesu pisma koja su pisale staresine i slali od crkve do crkve, ali u njima nalaze se saveti u uputsdtva koja su globalna i korisna za sva vremena.

Da li tako i vi mislite ili malo drugacije?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Onda po Miretu mi možemo činiti bilo šta po svojoj volji i ući u carstvo nebesko.
Po Miretu ne važi ni moral, ni propoved na gori, ni uslovi koje je Isus izrekao Nikodimu "da se mora nanovo roditi" ni bilo šta drugo.

Zato je takva vrsta religije najveća opasnost za jednog čoveka, jer propoveda "SAMO VERUJ I BIĆEŠ SPASEN" zanemarujući novozavetne kriterijume po kojima čovek može dobiti spasenje.

Na kraju krajeva, smatram da se danas vera kao pojam pogrešno tumači, i svodi na nivo pukih misli i praznog ispovedanja usnama, dok je srce iz koga treba da proističe posvećen život u Gospodu - tamo negde, ondosno i ne postoji.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Onda po Miretu mi možemo činiti bilo šta po svojoj volji i ući u carstvo nebesko.
Po Miretu ne važi ni moral, ni propoved na gori, ni uslovi koje je Isus izrekao Nikodimu "da se mora nanovo roditi" ni bilo šta drugo.

Zato je takva vrsta religije najveća opasnost za jednog čoveka, jer propoveda "SAMO VERUJ I BIĆEŠ SPASEN" zanemarujući novozavetne kriterijume po kojima čovek može dobiti spasenje.

Na kraju krajeva, smatram da se danas vera kao pojam pogrešno tumači, i svodi na nivo pukih misli i praznog ispovedanja usnama, dok je srce iz koga treba da proističe posvećen život u Gospodu - tamo negde, ondosno i ne postoji.

Apsolutno je tako. One osobe koje je Hristos pohvalio da imaju veliku veru, nisu samo pricale o veri, nego vera je bila deo njihovog zivota. To je ta zivotvorna vera koja je u stanju da izdrzi svaku vrstu iskusenja i nevolje. Takav vernik u svim svojim delovanjima predan je potpuno Bogu i On upavlja njegovim mislima, odlukama i delima.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nauka o drugom Hristovom dolasku je glavna nauka Svetog pisma. Počevši od dana kada su naši prvi roditelji žalosna srca napustili Eden, deca vere su čekala na dolazak Obećanoga koji će slomiti silu neprijatelja i opet ih vratiti u izgubljeni raj. Sveti ljudi prošlih vekova gledali su u slavnom dolasku Mesije ispunjenje svoje nade. Enoh, sedmi čovek od Adama,»koji je tri stotine godina živeo jednako po volji Božjoj«, imao je tu čast da izdaleka posmatra dolazak Oslobodtelja. »Gle«, rekao je on, »ide Gospod shiljadama svetih an|ela svojih da učini sud svima.« Juda 14, 15. Patrijarh Jov, usred noći svojih muka, uskliknuo je s nepokolebljivim pouzdanjem: »Ali znam da je živ moj Iskupitelj, i na posletak će stati nad prahom. I ako se ovakoža moja i raščini, opet ću u telu svom videti Boga. Ja isti videt ću ga, i očimoje gledaće ga, a ne drugi.« O Jovu 19, 25–27.Hristov dolazak, kojim će biti uspostavljeno carstvo pravde, nadahnuo jesvete pisce najuzvišenijim i najoduševljenijim rečima. Pesnici i proroci pisali su o tome rečima prožetim nebeskim žarom. Psalmista je pevao o sili iveličanstvu izraelskog Cara. »Sa Siona, koji je vrh krasote, javlja se Bog. Ide Bog naš, i ne muči; pred njim je oganj koji proždire, oko njega je bura velika.Doziva nebo ozgo i zemlju, da sudi narodu svojemu…« »Neka se vesele nebesa, i zemlja se raduje; nek pljeska more i što je u njemu… pred licemGospodnjim, jer ide da sudi zemlji svojoj.« Psalam 50, 2–4; 96, 11–13.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ljudi su orudja u Božjim rukama, kojima se On služi da izvrši svoje božanske namere. Svako ima svoj zadatak; svakome je data mera videla koja odgovara potrebama njegovog vremena i koliko je potrebno da ga osposobi da izvrši delo koje mu je Bog poverio. Ali nijedan čovek, ma koliko ga nebo cenilo, nije nikada postigao potpuno poznanje o velikom planu spasenja, pa ni puno razumevanje božanskih namera samo za njegovo vreme. Ljudi ne razumeju sasvim što Bog hoće da postigne sa delom koje im je predao da ga izvrše. Oni ne shvataju potpuno značaj vesti koju propovedaju u njegovo ime.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Brate Mire, dao si tako dobar komentar posle koga bih mogao samo da kazem AMIN!

Na prvi deo mog komentara kazes amin to znam :)
Stari zavet je temelj, u kome su iskustva ljudi onoga vremena, pozitivna i negativna, a to je da mozemo da uvidimo oboje, sta stize neverne i neposlusne a sta verne i posluzne. Tacno je da je u Starom zavetu i Zakon.

Vidi Marko, obojica znamo da su Jevreji delili Starozavetnu Bibliju na "pisma zakon i proroke".

Prema tome, to su odvojene knjige, a sve zajedno su se nazivale "Pisma" , sto je znacilo da su "nadahnute".

Medjutim, samo "Zakon" (Tora) je sadrzavala dogmu, obrede, pravila i uputstva. I ona je bila "temelj dogme"!

Novi zavet nije nesta novo i odvojeno od starog, on je nastavak onoga sto je zapisdano u Starom zavetu.

Novi zavet jeste nastavak Marko , ali nije "dogmatska knjiga", iako je "nadahnuta".

Isto kao sto ni Psalmi u Starom Zavetu nisu dogmatski i ne sluze da mi iz njih izvlacimo dogmatiku, ali jesu "nadahnuti" i jesu nastavak.

Tako je i sa Novim Zavetom, on jeste "nadahnut", ali "ne sadrzi dogmu", odnosno nije pisan da bi nam posluzio kao knjiga iz koje crpimo pravila.

To je sustina.

Kad ti pocnes da citas NZ da izvlacis neku dogmu, ti se suocavas sa problemom da pisac uopste ne govori detaljno o pravilima i formi obreda (na primer krstenje i euharistija nisu detaljno opisane) , vec ih pisac "usputno spominje", podrazumevajuci da je citalac sa tim pravilima vec prethodno upoznat.

Tako je, zato sto NZ ''nije dogmatska knjiga"!

Za razumevanje NZ je potrebno prethodno znanje!

A kada stvari postavimo tako, onda se postavlja pitanje, gde je zapisana dogmatika NZ crkve? Pa Marko ona se prenosila usmeno i o njoj se uci usmeno u crkvi a ne citanjem.

Usmeno se sve prenosilo, a apostoli su pisali kao ocevici da potvrde verodostojnost price, a ne kao zapisivaci dogme.

Zato ta prica "sola scriptura" (samo pismo) ne stoji.

A ti imas prava sebe ubedjivati kako ja nisam u pravu.


U starom zavetu su i prorocanstva, od kojih mnoga su se ispunjeni u Novom zavetu. Oba Zaveta su sacuvana do nasih dana za nase dobro i uvek su aktuelna. Poslanice jesu pisma koja su pisale staresine i slali od crkve do crkve, ali u njima nalaze se saveti u uputsdtva koja su globalna i korisna za sva vremena.

Da li tako i vi mislite ili malo drugacije?

Marko rekao sam da su ta pisma "nadahnuta" i mi mozemo iz njih da izvlacimo dogmu, ali problem je sto pisci u njima "samo usputno spominju dogmu". Pa ce nam biti veliki problem da to radimo, jer pojma nemamo o cemu oni tacno govore.

Zar ti ne vidis da se mi svo vreme bavimo "analizom teksta" zato sto NE ZNAMO DOGMU RANE CRKVE I NE ZNAMO O CEMU ONI PISU?

Zar ne mislis da bi sve trebalo da bude jasno i precizno napisano u NZ ako je to dogmatska knjiga? Zar ne bi trebalo da pise: "crkva veruje to i to tacka.. " ?

Ne pise tako Marko, jer to nije svrha te knjige. Dogmatika se ucila usmeno, i uci se i danas u crkvi. To nije zapisano.

Zato postoji ono sto se zove "crkveno predanje".

Onda po Miretu mi možemo činiti bilo šta po svojoj volji i ući u carstvo nebesko.

Ja to nisam ni rekao. Opet pises bezveze.
Ne znas nista, ja i Marko smo o ovome pricali privatno. Ja ne poricem da su pisci bili nadahnuti.

Ja poricem vasu tvrdnju da su evandjelja i poslanice pisane zato da bi nas obavestile o nekakvoj dogmi.

To nisu dogmatske knjige i nisu pisane da bi nam sluzile kao izvor dogmatike i ucenja.

Apostoli su pisali evandjelja kao ocevici, jer se usmena prica tokom vremena izmenila. U narodu su kruzile razne verzije jedne te iste price. Podigli su se razni ucitelji i apostoli koji su tvrdili da je njihovo evandjelje ono izvorno, da su se ovi u jerusalimu pokvarili i itd..

Da bi resili problem, apostoli su napisali evandjelja svaki svoje, potpisali ih i poslali crkvama. Oni su bili ocevici tih dogadjaja.

Tada su se u onim predelima gde su postojale razne verzije prica podigli lazni apostoli i tvrdili kako to nije istina, kako je njihovo evandjelje pravo a ovo lazno. Napali su apostole i pisali svako svoje evandjelje kako su od naroda culi, jer su sumnjali u autenticnost ovih.

Zato danas imamo tako mnogo raznih apokrifnih evandjelja.

Sto se tice poslanica, apostoli su ih pisali da bi resili dogmatske probleme u crkvi, a mi o tim problemima danas znamo vrlo malo. Mozemo samo da nagadjamo i zato i ne razumemo tacno o cemu oni pisu. Zato moramo da "analiziramo".

Poslanice ni evandjelja nisu pisane za nas danas, da mi iz njih izvlacimo dogmu. One se dogme samo usputno doticu i to je sve.

To sve dokazuje da DOGMA NIJE ZAPISANA!

A to samo po sebi govori protiv "sole scripture"!!!

Po Miretu ne važi ni moral, ni propoved na gori, ni uslovi koje je Isus izrekao Nikodimu "da se mora nanovo roditi" ni bilo šta drugo.

Naravno da vazi. Ali to nije pisano tebi da ti izvlacis dogmu iz tog izvestaja danas, vec ljudima onog vremena da bi se potvrdilo da je ono sto su culi istinito. Izvestaj se samo usput dotice i dogme, ali to nije dogmatska knjiga.

Da Evandjelja nisu pisana radi dogme, dokaz je npr. to sto ti ne mozes naci tacnu formu krstenja, opis kako se to radi, koje se reci izgovaraju ili kako se obavlja euharistija, da li se koristi kvasni ili beskvasni hleb, da li je vino grozdjani sok pravo vino, ili se prethodno jede ili ne i sl.. Ti nemas opis pravila niti opis obreda niti imas zapisanu formu! Takodje nemas zapisano sta je crkva verovala u pogledu mrtvih itd..

Nemas nista!

A razlog zasto nemas, je zato sto to nije dogmatska knjiga. I zato sto se ucenje prenosilo usmeno. A to je predanje.

Zato je takva vrsta religije najveća opasnost za jednog čoveka, jer propoveda "SAMO VERUJ I BIĆEŠ SPASEN" zanemarujući novozavetne kriterijume po kojima čovek može dobiti spasenje.

Lupas Laodikeja i pripisujes mi nesto sto nisam rekao. I tvoja adventisticka crkva ima svoje veruju oko 27 veruju, ima pravilnik za obrede i sve. Problem je sto u NZ taj pravilnik ne postoji! Postoji samo u Tori (Zakonu) za jevreje imas i pravila i formu i obrede i veruju. Dok Novi Zavet to nema. To je dokaz da se sve to usmeno prenosilo u crkvi i da nije svrha pisanja NZ dogma!!!

Na kraju krajeva, smatram da se danas vera kao pojam pogrešno tumači, i svodi na nivo pukih misli i praznog ispovedanja usnama, dok je srce iz koga treba da proističe posvećen život u Gospodu - tamo negde, ondosno i ne postoji.

Ma tebi smo svi neposveceni, cak i Marko ti neposvecen...

Kazi ti meni sta ti drugo radis osim sto pises na ovom forumu? Zar ne treba malo da se angazujes u toj sluzbi za Boga, i JS su bolji od tebe. Zaokret sad nece mesecima pisati ide u sluzbu. A Sta ti radis???
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Onda po Miretu mi možemo činiti bilo šta po svojoj volji i ući u carstvo nebesko.
Po Miretu ne važi ni moral, ni propoved na gori, ni uslovi koje je Isus izrekao Nikodimu "da se mora nanovo roditi" ni bilo šta drugo.

Zato je takva vrsta religije najveća opasnost za jednog čoveka, jer propoveda "SAMO VERUJ I BIĆEŠ SPASEN" zanemarujući novozavetne kriterijume po kojima čovek može dobiti spasenje.

To je dokaz samozavaravanja i neobrezanog srca. Tipična zloupotreba riječi VJERA, koja u stvari znači povjerenje, jer i demoni vjeruju da postoji Bog. Oni su toliko zatvorili um za istinu da ne znaju ni šta znači riječ VJERA.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Hristos Vaskrse!

Danas je u Crkvi nedelja Samarjanke, čitano je iz Jevandjelja
po Jovanu iz 4. poglavlja dijalog izmedju Hrista Spasa i
jedne žene, po mnogim parametrima grešne.
(Ko nije čitao taj odeljak, preporučujem ga!)

Mnoga se zanimljiva pitanja mogu postaviti tim povodom, npr.:
S obzirom da osim Hrista Isusa i nje niko nije bio prisutan,
kako je sveti Jovan znao šta su razgovarali njih dvoje?

brat Toma
 
Natrag
Top