DR. Zakir Naik - Predavanja

Član
Učlanjen(a)
23.10.2009
Poruka
76
dobro kad si navalio sa tom abrogacijom imam i za to rjesenje procitaj sljedeci tekst pogotovo razmisli o dijelovima iz Kurana

Da bismo razumjeli pravi islam, moramo na poglavlja Kurana gledati u kronološkom slijedu, a ne u slijedu u kojem se iznose, budući da poglavlja Kurana tradicionalno nisu poredana kronološki. Mnogi stihovi u Kuranu zamijenjeni su drugim stihovima, pa je besmisleno proučavati i objašnjavati Kuran bez znanja o aktualnosti njegovih djelova. Kronološki slijed nam pokazuje koji stihovi Kurana više ne vrijede i koji su stihovi zamijenjeni. To načelo razrješavanja proturječnosti jedinstveno je za islam i zove se abrogacija ili ukidanje.
Kuran o tome govori na ovim mjestima:

  • Kuran 2:106
    Mi nijedan propis ne promijenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da bolji od njega ili sličan njemu ne donesemo. Zar ti ne znaš da Allah sve može?
  • Kuran 13:39
    Allah je dokidao šta je htio, a ostavljao šta je htio; u Njega je Glavna knjiga.
  • Kuran 16:101
    Kada Mi ajet dokinemo drugim – a Allah najbolje zna što objavljuje, – oni govore: “Ti samo izmišljaš!” A nije tako, nego većina njih ne zna.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
dobro kad si navalio sa tom abrogacijom imam i za to rjesenje procitaj sljedeci tekst pogotovo razmisli o dijelovima iz Kurana

Da bismo razumjeli pravi islam, moramo na poglavlja Kurana gledati u kronološkom slijedu, a ne u slijedu u kojem se iznose, budući da poglavlja Kurana tradicionalno nisu poredana kronološki. Mnogi stihovi u Kuranu zamijenjeni su drugim stihovima, pa je besmisleno proučavati i objašnjavati Kuran bez znanja o aktualnosti njegovih djelova. Kronološki slijed nam pokazuje koji stihovi Kurana više ne vrijede i koji su stihovi zamijenjeni. To načelo razrješavanja proturječnosti jedinstveno je za islam i zove se abrogacija ili ukidanje.
Kuran o tome govori na ovim mjestima:

  • Kuran 2:106
    Mi nijedan propis ne promijenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da bolji od njega ili sličan njemu ne donesemo. Zar ti ne znaš da Allah sve može?
  • Kuran 13:39
    Allah je dokidao šta je htio, a ostavljao šta je htio; u Njega je Glavna knjiga.
  • Kuran 16:101
    Kada Mi ajet dokinemo drugim – a Allah najbolje zna što objavljuje, – oni govore: “Ti samo izmišljaš!” A nije tako, nego većina njih ne zna.
Ovo što si kopirao iz teksta "Zapadni pogled na islam", koji se nalazi u mom linku postavljenom u postu br.4 na ovoj temi, ne daje potpun odgovor na moje pitanje. Ali, da ovo razjasnimo. Znači abrogacija je dokidanje, odnosno poništavanje ranijih odredbi (stihova ili ajeta) novim odredbama koje su drugačije od prethodnih. Kao što si i sam rekao, da bi se razumio Kur'an, mora se voditi računa o hronologiji pojedinih stihova.
E, sad ja pitam: Ako je Bog ili, u ovom slučaju, Alah, direktno ili preko svoga poslanika diktirao Muhamedu odredbe koje će unijeti u svetu knjigu Kur'an, kako to da je danas mislio jedno a sutra nešto sasvim drugo? Kako to da je u vrijeme dok je Muhamed boravio u Meki, Alah misliko jedno, a kada je Muhamed otišao u Medinu, Alah mijenja mišljenje? Ko ovdje nema vjerodostojnost, Alah ili Muhamed, jer je očigledno da ona ne postoji? Bog, ili Alah nije kolebljivac (valjda ne bi trebao biti), pa da danas misli jedno a sutra drugo. On je savršen. On je nepogrješiv. On sve zna. Ako je tako, onda jednom izrečena istina od strane Boga, trebalo bi da bude uvijek istina, a ne da se sutradan mijenja, kao što se to dešava u Kur'anu. Kako onda vjerovati da je i ono, čime je dokinuta neka ranija odredba, konačna istina?
 
Član
Učlanjen(a)
23.10.2009
Poruka
76
vidis mi muslimani uopste na to tako ne gledamo,ono sto svaki musliman zna da je Kuran zadnja Bozija objava,da je Muhammed a.s zadnji Poslanik,na nama nije da se oholimo,da se uzdizemo i pitamo zasto je Bog tako rekao ili naredio,mi smo toliko sitni da se ne smijemo ni usprotiviti jer onaj ko misli da se moze prkositi i pitati zasto je tako taj nije od nas,eto ti vidi sljedeci link pa ces valjda shvatiti zbog cega je to tako

Riba na kojoj piše "Allah je najbolji opskrbljivač"

“Mi ćemo im pruzati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kur’an istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj o svemu obaviješten?” (sura Fussilat, 53. ajet)

Prirodni ahat-kamen sadrži sliku Kabe

Imena "Allah" i "Muhammed" na ribi

Čudo u rukama

“Na Zemlji su dokazi za one koji čvrsto vjeruju, a i u vama samima, zar ne vidite?” (sura Az-Zarijat, 20. i 21. ajet)



 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
vidis mi muslimani uopste na to tako ne gledamo,ono sto svaki musliman zna da je Kuran zadnja Bozija objava,da je Muhammed a.s zadnji Poslanik,na nama nije da se oholimo,da se uzdizemo i pitamo zasto je Bog tako rekao ili naredio,mi smo toliko sitni da se ne smijemo ni usprotiviti jer onaj ko misli da se moze prkositi i pitati zasto je tako taj nije od nas,eto ti vidi sljedeci link pa ces valjda shvatiti zbog cega je to tako

Nisam ni očekivao da odgovoriš na moja pitanja. Ustvari, najveći problem vas teista, bez obzira o kojoj religiji je riječ, jeste u tome što je vaša misao redukovana u okvire vjerskih kanona i što vam je tim kanonima zabranjeno da postavljate pitanja, nego samo da vjerujete. Mnogi to neće da priznaju, ali, uistinu je to tako. Ako neko iskorači iz toga okvira i postavi pitanje o Bogu, vjeri, svetim knjigama..., vi ga proglašavate oholim, gordim, pa čak i satanistom. A kada vas ti koji se usuđuju da postavljaju pitanja, pritjeraju uz zid, kada vam skrenu pažnju na očigledne nelogičnosti i nedoslednosi u svetim knjigama, vaš odgovor je uvijek isti: To je božije djelo i o tome se ne raspravlja.
A što se tiče tvojih fotografija koje si postavio u linkovima, to nije ništa drugo nego obična manipulacija. Tako se može napraviti bilo šta i tvrditi bilo šta. Evo, recimo, ova fotogradija:
m7dzlh.jpg

može izgledati i ovako:
nbsw43.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
23.10.2009
Poruka
76
znas sta Jurivaka sa tobom se ne isplati raspravljati jer kakve god da ti dokaze dam ti i dalje tjeras svoje,na takve nas bas i Kuran upozovana sad tek vidim da je dragi Bog upravu jer koliko god da ti govorim ti i dalje ili nemas ni oci ni razuma da shvatis,meni nije vazno da se prepirem sa tobom oko toga koja je vjera u pravu imam i za tebe 2 ajeta

Allah je zaštitnik onih koji vjeruju i On ih izvodi iz tmina na svjetlo, a onima koji ne vjeruju – zaštitnici su šejtani i oni ih odvode sa svjetla u tmine; oni će biti stanovnici Džehennema, oni će u njemu vječno ostati."
"Zar da vjerniku bude isto kao grješniku? Ne, njima neće biti isto: one koji su vjerovali i dobra djela činili čekaju džennetske bašče u kojima će boraviti; a one koji nisu vjerovali čeka vatra u kojoj će prebivati;…" (Es-Sedžde, 18-20.)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
znas sta Jurivaka sa tobom se ne isplati raspravljati jer kakve god da ti dokaze dam ti i dalje tjeras svoje,na takve nas bas i Kuran upozovana sad tek vidim da je dragi Bog upravu jer koliko god da ti govorim ti i dalje ili nemas ni oci ni razuma da shvatis,meni nije vazno da se prepirem sa tobom oko toga koja je vjera u pravu imam i za tebe 2 ajeta

Allah je zaštitnik onih koji vjeruju i On ih izvodi iz tmina na svjetlo, a onima koji ne vjeruju – zaštitnici su šejtani i oni ih odvode sa svjetla u tmine; oni će biti stanovnici Džehennema, oni će u njemu vječno ostati."
"Zar da vjerniku bude isto kao grješniku? Ne, njima neće biti isto: one koji su vjerovali i dobra djela činili čekaju džennetske bašče u kojima će boraviti; a one koji nisu vjerovali čeka vatra u kojoj će prebivati;…" (Es-Sedžde, 18-20.)
E, jesi mi, vala, dao dokaze nema šta. A da sam bio u pravu kada sam rekao da vi vjernici one koji postavljuju razumna i logična pitanja, nazivate čak i šejtanima, potvrđuješ i ti ovim postom.
Dakle, ako ti smatraš nekakvim dokazom one šare na ruci, pa i nemamo o čemu razgovarati, jer kao što sam ti pokazao, šare mogu biti kakve god poželiš.
 
Član
Učlanjen(a)
04.04.2011
Poruka
1
Valjda si pitao koje su greške u Kur'anu?
Nije obila riječ o tome - o greškama, nego o činjenici da u Kur'anu postoje ajeti, ili stihovi, koji poništavaju neke druge takve ajete.


Pozdrav za sve vas :))- Slucajno sam nashao ovu temu i registrovao se jer sam procitao sve postove iz ove teme. Jurivaka ako si jos uvek aktivan voleo bi da mi nadjes dva ili tri ajeta gde postoji abrogacija ? A ja cu pokusati naci dokaz da ne postoji niti jedna greska u Kur`anu. Evo mogu i svoj zivot poloziti u to.
 
Natrag
Top