Deset Božijih zapovjedi

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dobro, spasen si i držiš Zakon. Neko počini smrtni greh. Ako držiš Zakon, dužan si da ga osudiš, pa čak i pogubiš, budući da si poslušan Bogu i Zakonu. Gde je tu milost? Moraš držati Zakon, jer si, kako kažeš spasen.

Smrtni greh u bibliji je okarakterisan kao hula na Duha Svetoga, a u kontekstu biblije hula na Duha pretstavlja nepokoravanje Svetom Duhu i uticaju koji on vrsi na coveka, a kojim osvedocava coveka u greh i poziva ga na pokajanje i predanje.
Takodje, to pretstavlja uzdignutu pesnicu protiv Boga, otvoreno neprijateljstvo protiv Boga i njegovog carstva.

U novom zavetu nije dato da ljudi donose sud o tome da li je neko sagresio do te mere da za njega nema oprostaja, vec je sav sud dat Bogu, i on ce osuditi i izvrsiti presudu kao sto i sam govori:

"nikome ne vraćajte zla za zlo; promišljajte o tome šta je dobro pred svim ljudima.
Ako je moguće, koliko do vas stoji, imajte mir sa svim ljudima.
Ne osvećujte se za sebe, ljubazni, nego podajte mesto gnevu, jer stoji napisano: Moja je osveta, ja ću vratiti, govori Gospod.
Ako je, dakle, gladan neprijatelj tvoj, nahrani ga; ako je žedan, napoj ga; jer čineći to ugljevlje ognjeno skupljaš na glavu njegovu.
Ne daj se zlu nadvladati, nego nadvladaj zlo dobrim"
( Rimljanima 12. 17 - 21 )

Milost se u novozavetnom periodu upravo sastoji u tome, da Bog zeli sve ljude da nauci da imaju bezuslovnu ljubav prema Bogu i bliznjima koja se ispoljava u savrsenoj poslusnosti zapovestima koje se prakticno sprovode u zivot Duhom Svetim koji nam je dat.

Ko u ovome ne prepoznaje savrsenu Bozju ljubav, taj jos uvek nije pobedio greh i sebe samoga koje ga vuce na greh i krsenje Bozanskih principa ljubavi.

"Ако ко поквари једну од овијех најмањијех заповијести и научи тако људе, најмањи назваће се у царству небескоме; а ко изврши и научи, тај ће се велики назвати у царству небескоме" ( Matej 5. 19 )
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Neki ovde uopste ne razumeju sta znaci kada neko drzi 10 zapovesti a sta kada drzi ''Hristov zakon''.(i zato se vrte jedni isti postovi).
U oba slucaja se veruje da covek nije u stanju da odrzi taj zakon, ali miloscu Bozjom, Bog mu daje snagu da koliko toliko bude poslusan, jer desava se da covek zbog gresnog srca i spoljasnjih uticaja koji ga vuku i mame popusti i sagresi.
U oba slucaja se veruje da kroz zakon dolazi do spoznanje greha, odnosno gresnosti, i da covek osvedocen u svoj greh donosi odluku da vise nece gresiti. Posto nije u stanju da sam odrzi taj zakon i da se ponasa moralno zbog gresne prirode, moli Isusa Hrista da boravi u njemu samom i u njegovom srcu, i pomogne mu da izvojuje pobedu nad grehom. Ponekad se desava da covek uprkos tome sagresi, jer ima slobodnu volju i zaboravi na Hrista ili skloni svoj pogled sa njega.. Hristos mu oprasta i dalje pomaze da svoje greske ispravi i bude bolji..
Ukratko nije moguce 100% drzanje zakona, i mi se spasavamo miloscu Bozjom..

Dakle u oba slucaja proces drzanja ovog zakona je isti, ali razlika je u tome sta se smatra da je taj zakon:


Hristov zakon:
''sve zapovesti novog zaveta, ukljucujuci i devet zapovesti dekaloga, bez 4. zapovesti -subote''.
*neki ovome dodaju i zapovest o ''nedelji'' iako u NZ nema izricite zapovesti o tome..
-smatra se da su(zrelim hriscanima) dovoljne zapovesti: ''ljubi Boga, i bliznjega svojega kao samoga sebe'' jer iz njih proizlaze sve ostale zapovesti..


Deset zapovesti:
''sve zapovesti novog zaveta, ukljucujuci i deset zapovesti starog, zajedno sa 4. zapovescu -subotom''
-smatra se da iz ovih 10 zapovesti proizlaze i svi ostali zakoni, a da su ''ljubi Boga, i bliznjeg svojega kao
samoga sebe'' sazetak tih deset zapovesti..


*Pokusao sam da uprostim, da bi svima bilo jasno o cemu se tu radi. Nije problem u drzanju tog zakona, odnosno postupak drzanja tog zakona, vec sta taj zakon jeste koji je obavezan za hriscane?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Mrsavkicu, ova tvoja postavka se lako da oboriti ako znamo da su neki od apostola nastavili da obrezuju i drze sve jevrejske praznike i nakon Hristove smrti i da cak slave i pashu, koja je u stvari bila slika zrtvovanja Hrista, drzali su i 10 zapovesti tako, jer su morali sav zakon tvoriti ako su obrezani.. Dakle ako su oni mogli imati i milost i zakon u cemu je problem ako Laodikeja tvrdi da miloscu Bozjom drzi zakon, a da to ne cini svojom silom? Ovde se samo radi o tome da neko ne pomisli da drzanjem zakona moze zavrednovati nebo, zar ne? Naravno da niko drzanjem zakona ne moze zasluziti nebo, pa to je i Laodikeji jasno, on svo vreme i prica da to nije moguce..


To sto pricas za muslimane da nece biti spaseni prosto nije tacno, jer Bog nije nepravedan, pa da neke osobe odbaci zbog neznanja jer su rodjeni kao budisti,muslimani,sintoisti, hindusi i dr.. Kroz Isusa Hrista svi narodi imaju spasenje ''bio Grk, rob ili slobodnjak'' svi su ''jedno u Hristu''. Lepo je i Isus Hristos rekao: ''Da nisam dosao i propovedao im ne bi greha imali, ali sad nece izgovora imati za greh svoj'' , sto znaci da ne mozes suditi nekom koji ne zna istinu i nije nikad ni cuo o Isusu..
druga je priča oko muslimana. mislim da nisi dovoljno upućen oko milosti.
a laodikeji niko ne brani da drži zakon ali ako ga nameće onda greši. u stvari opet ponavljam stvar je da čovek ne prepozna da je <Bo9žje obećanje samo u jednini. ili zakon ili milost.-
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
mrsavkicu, oni ne shvataju šta znači to što je Avram otpustio Hagaru. Za taj tip tumačenja, Hagara je samo Hagara i ništa više, a Avram je samo Avram. Ako shvataju, onda se očito ne slažu sa tim što je Hagara otpuštena. Ali tako je moralo biti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
druga je priča oko muslimana. mislim da nisi dovoljno upućen oko milosti.
a laodikeji niko ne brani da drži zakon ali ako ga nameće onda greši. u stvari opet ponavljam stvar je da čovek ne prepozna da je <Bo9žje obećanje samo u jednini. ili zakon ili milost.-

U tvom komentaru sam namerno naglasio grešku koju si izrekao.

Sledeći biblijski navod ruši celu tvoju postavku o opravdanju i spasenju SAMO milošću i verom, jer upravo govori da se čovek ne opravdava samo verom ili milošću, već da dela zakona poslušnosti zapovestima, i takođe dobra dela igraju važnu ulogu u procesu opravdanja.

POSLUŠNOST SVIM ZAPOVESTIMA I DOBRA DELA KAO SRETSTVO OPRAVDANJA:

"Jer koji sav zakon održi a sagreši u jednom, kriv je za sve,
Jer Onaj koji je rekao: Ne čini preljube, rekao je i: Ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona.
Kakva je korist, braćo moja, ako ko reče da ima veru a dela nema? Zar ga može vera spasti?
Ako, na primer, brat i li sestra goli budu, ili nemaju šta da jedu,
I reče im koji od vas: Idite s mirom, grejte se, i nasitite se, a ne da im potrebe telesne, šta pomaže?
Tako i vera ako nema dela, mrtva je po sebi.
No može ko reći: Ti imaš veru, a ja imam dela. Pokaži mi veru svoju bez dela svojih, a ja ću tebi pokazati veru svoju iz dela svojih.
Ti veruješ da je je jedan Bog; dobro činiš; i đavoli veruju, i drhću.
Ali hoćeš li razumeti, o čoveče sujetni! Da je vera bez dela mrtva?
Avraam otac naš ne opravda li se delima kad prinese Isaka, sina svog, na oltar?
Vidiš li da vera pomože delima njegovim, i kroz dela svrši se vera
I izvrši se pismo koje govori: Avraam verova Bogu, i primi mu se u pravdu, i prijatelj Božji nazva se.
Vidite li, dakle, da se delima pravda čovek, a ne samom verom.
A tako i Raav kurva ne opravda li se delima kad primi uhode, i izvede ih drugim putem?
Jer, kao što je telo bez duha mrtvo, tako je i vera bez dobrih dela mrtva" ( poslanica Jakovu 2. 10 - 26 )

Znači, iz ovog citata možemo videti da se tu spominju dela poslušnosti
DESET ZAPOVESTI i DOBRA DELA
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.02.2011
Poruka
702
U tvom komentaru sam namerno naglasio grešku koju si izrekao.

Sledeći biblijski navod ruši celu tvoju postavku o opravdanju i spasenju SAMO milošću i verom, jer upravo govori da se čovek ne opravdava samo verom ili milošću, već da dela zakona poslušnosti zapovestima, i takođe dobra dela igraju važnu ulogu u procesu opravdanja.

POSLUŠNOST SVIM ZAPOVESTIMA I DOBRA DELA KAO SRETSTVO OPRAVDANJA:

"Jer koji sav zakon održi a sagreši u jednom, kriv je za sve,
Jer Onaj koji je rekao: Ne čini preljube, rekao je i: Ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona.
Kakva je korist, braćo moja, ako ko reče da ima veru a dela nema? Zar ga može vera spasti?
Ako, na primer, brat i li sestra goli budu, ili nemaju šta da jedu,
I reče im koji od vas: Idite s mirom, grejte se, i nasitite se, a ne da im potrebe telesne, šta pomaže?
Tako i vera ako nema dela, mrtva je po sebi.
No može ko reći: Ti imaš veru, a ja imam dela. Pokaži mi veru svoju bez dela svojih, a ja ću tebi pokazati veru svoju iz dela svojih.
Ti veruješ da je je jedan Bog; dobro činiš; i đavoli veruju, i drhću.
Ali hoćeš li razumeti, o čoveče sujetni! Da je vera bez dela mrtva?
Avraam otac naš ne opravda li se delima kad prinese Isaka, sina svog, na oltar?
Vidiš li da vera pomože delima njegovim, i kroz dela svrši se vera
I izvrši se pismo koje govori: Avraam verova Bogu, i primi mu se u pravdu, i prijatelj Božji nazva se.
Vidite li, dakle, da se delima pravda čovek, a ne samom verom.
A tako i Raav kurva ne opravda li se delima kad primi uhode, i izvede ih drugim putem?
Jer, kao što je telo bez duha mrtvo, tako je i vera bez dobrih dela mrtva" ( poslanica Jakovu 2. 10 - 26 )

Znači, iz ovog citata možemo videti da se tu spominju dela poslušnosti
DESET ZAPOVESTI i DOBRA DELA
"Jer koji sav zakon održi a sagreši u jednom, kriv je za sve,A jel si ti ikad procitao sav zakon?a on sadrzi negde oko 365 tacaka!dali si ga sam izdrzao?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
"Jer koji sav zakon održi a sagreši u jednom, kriv je za sve,A jel si ti ikad procitao sav zakon?a on sadrzi negde oko 365 tacaka!dali si ga sam izdrzao?

Kada bi se tekst prekrojio kao sto si ti ucinio to bi bilo tako.
Ali iz teksta se jasno vidi da se tu radi o deset zapovesti, jer se pominju zapovesti "NE UBI I NE UCINI PRELJUBU"

U starom zavetu postoji NISPATIM - odnosno "DESET ZAPOVESTI" koje je Mojsije stavio u kovceg a koji je bio nesto najsvetije za Jevreje.
Sa druge strane postoje takozvani HUKIM - odnosno "PRAVILA I PROPISI" koje je Mojsije napisao u knjigu koja je bila stavljena pored kovcega zaveta.

Jevreji su pravili jasnu razliku izmedju ova dva zakona.

Deset zapovesti ili vrstu zakona poznatiju kao NISPATIM - deset zapovesti oni cak i nisu uvrstavali u ostale zakonske odredbe, odnosno nisu nazivali zakon, vec je "zakon" izraz koji se koristio za 5 knjiga mojsijevih TORU - sto znaci zakon.
Ovaj izraz TORA ili zakon, su primenjivali iskljucivo za ova PRAVILA I PROPISE pod nazivom HUKIM, ali ne i za deset zapovesti koje se nazivaju NISPATIM, za razliku od pravila i propisa koji se zovu drugacije, i predstavljaju obredni set zakona vezan za odredjene praznike, pravila i samu obrednu sluzbu u svetinji.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
U tvom komentaru sam namerno naglasio grešku koju si izrekao.

Sledeći biblijski navod ruši celu tvoju postavku o opravdanju i spasenju SAMO milošću i verom, jer upravo govori da se čovek ne opravdava samo verom ili milošću, već da dela zakona poslušnosti zapovestima, i takođe dobra dela igraju važnu ulogu u procesu opravdanja.

POSLUŠNOST SVIM ZAPOVESTIMA I DOBRA DELA KAO SRETSTVO OPRAVDANJA:
"Jer koji sav zakon održi a sagreši u jednom, kriv je za sve,
Jer Onaj koji je rekao: Ne čini preljube, rekao je i: Ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona.

Kakva je korist, braćo moja, ako ko reče da ima veru a dela nema? Zar ga može vera spasti?
Ako, na primer, brat i li sestra goli budu, ili nemaju šta da jedu,
I reče im koji od vas: Idite s mirom, grejte se, i nasitite se, a ne da im potrebe telesne, šta pomaže?

Tako i vera ako nema dela, mrtva je po sebi.
No može ko reći: Ti imaš veru, a ja imam dela. Pokaži mi veru svoju bez dela svojih, a ja ću tebi pokazati veru svoju iz dela svojih.
Ti veruješ da je je jedan Bog; dobro činiš; i đavoli veruju, i drhću.

Ali hoćeš li razumeti, o čoveče sujetni! Da je vera bez dela mrtva?
Avraam otac naš ne opravda li se delima kad prinese Isaka, sina svog, na oltar?
Vidiš li da vera pomože delima njegovim, i kroz dela svrši se vera
I izvrši se pismo koje govori: Avraam verova Bogu, i primi mu se u pravdu, i prijatelj Božji nazva se.
Vidite li, dakle, da se delima pravda čovek, a ne samom verom.
A tako i Raav kurva ne opravda li se delima kad primi uhode, i izvede ih drugim putem?
Jer, kao što je telo bez duha mrtvo, tako je i vera bez dobrih dela mrtva" ( poslanica Jakovu 2. 10 - 26 )

Znači, iz ovog citata možemo videti da se tu spominju dela poslušnosti
DESET ZAPOVESTI i DOBRA DELA
rango ti je dodao moju misao,jer je u razumevanju.galatima poslanica do perfekcije donosi nerazumevanje vaše oko zakona. kao što je rekao za vas je pavlova priča oko agare i sare samo kako rango lepo primeti agara i sara i ništa više od toga. i ako pavle jasno daje naglasak oko zakona i milosti i jasno dodaje da zakon i milost u tipu agare i sare ne mogu oboje naslediti večnost već to mora doneti samo u jednini,zato je agara kao tip zakona morala biti po Božjoj jasnoj nakani biti izgnana van nasleđa.tu nema mnogo kalkulisanja jednostavno pavle je kategoričan jedno od toga dvoga ne može u nebo. svaki test koji ti donosiš je samo očito nerazumevanje,jer to u galatima sve to obara i jasno kao kada neko sabere brojeve i ispod crte izračuna konačni zbir i to ili je tačno rešenje ili nije.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ala vi filozofirate oko jasnih stvari da je to neverovatno :)

Agara i Sara i dva zakona. Ako hocete da oborite Laodikejinu tvrdnju da treba drzati 10 zapovesti, imate drugi tekst u NZ koji to jasno kaze, pa sad ako biste ga samo malo izmanipulisali pobedili bi :)
Nego...
Laodikeja, da te pitam: da li ti verujes da se zakon moze odrzati 100% bez greske? Ako ne moze, jel tacno onda da nas spasava samo Bozja milost? Ali molim te jasan odgovor: Milost ili zakon?


Mrsavkicu: sta je po tebi milost? A sta je zakon? Da li to moze jedno bez drugog? Kako ti to vidis?



*Ja sam rekao da covek koji je savrseno preporodjen Bozjim duhom, za njega nema zakona, ali u tom smislu sto on vec prirodno oseca i prirodno zeli ono sto je po volji Bozjoj, stoga on ne moze ni pogresiti. Jer zakon je odraz Bozjeg karaktera, a ko je usvojio Bozji karakter i gledanjem postao mu slican, on vise ne moze gresiti, jer je postao slican Bogu.. Zato biblija i kaze da se gledanjem preobrazavamo u ''Bozje oblicje'' i poziva nas da ''usvojimo Hristov um''. Ali to su retki ljudi koji su dostigli taj nivo, zato za nas obicne ljude jos uvek mora da postoji neki zakon, koji ce nas usmeravati, o tome Apostol Pavle ovde i prica svo vreme... ''Zar da gresimo posto nismo pod zakonom, nego pod miloscu''? ''Ali ja greha ne spoznah osim kroz zakon''. Dakle zakon je potreban svakom coveku u pocetku, jer je on ''ogledalo u kojem se covek ogleda'', a kasnije tokom vremena on se sazivi sa tim zakonom, i postaje slican Bogu, jer zakon je u stvari, odraz Bozjeg karaktera, i tako on postaje Bozje dete. Pa mu zakon vise nije ni potreban, vec ima milost, i sve sto cini po volji Bozjoj je , jer mu ''Bog greh ne uracunava'' , jer je on njegovo dete..
A milost o kojoj pricate, znaci samo to da nikada dok sam nesavrseni covek, ja ne mogu biti savrseno poslusan, niti u potpunosti slican Bogu, i zato sam kriv, i zato je Hristos i umro umesto mene da bi me spasao, jer je nemoguce da odrzim taj zakon. Jer kad bi zakon sam po sebi donosio zivot, Hrist nam ne bi ni bio potreban...
Dakle koliko god se trudio da drzim zakon, to mi nista ne vredi, vec ga ja drzim zato sto sam vec spasen i miloscu Bozjom bicu spasen, poslusan sam Bogu iz ljubavi prema njemu i zato sto sam njegovo dete. To vam je kao kada dete slusa svog oca iz poslusnosti dok je mali, ali kad poraste on u potpunosti postaje kao i njegov otac po karakteru...
To vam je slucaj i ovde..

Dakle stvar nije u ovom procesu, preobrazavanja i drzanja zakona. Da li ja razumem sta je milost i sl.. To se desava prirodno kada neko zivi sa Bogom... Stvar je u tome da li 10 zapovesti ili ''hristov zakon''?
Rekao sam u tome je sukob ovde, postoji nerazumevanje sta je to Hristos rekao da zakon jeste... Koje su to zapovesti?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Za Mrsavkića.

Ti svoju teoriju gradiš na prekrajanju biblije, odnosno - naglašavaš samo ono što navodno podržava tvoje teorije, i ako u suštini ne podržava kada se sagleda u celom kontekstu, bilo jednog pojedinačnog teksta, bilo u kontekstu cele biblije.

Za Mire

Već sam odgovorio u ranijim diskusijama sa Mrsavkićem šta po bibliji pretstavlja spasenje Milošću, da milost nije nije data kao zamena za zakon, već da milost pretstavlja Božju pokretačku silu koja ga je pokrenula da nas ne odbaci, već da pošalje Isusa da umre za nas da bi nas spasio od greha i propasti.
To znači da mi nismo imali neke svoje zasluge koje su pokrenule Boga da prinese tu veliku žrtvu za nas, već je on to uradio iz čiste milosti i ljubavi prema nama kao svojim stvorenjima, i to znači spasenje milošću.

Ova milost ne isključuje poslušnost, jer kada je Bog iz milosti došao na ovaj svet da umre za nas i da nas iščupa iz vlasti greha i sotone, on očekuje da od tog trenutka rađamo rodove poslušnosti, da ne padamo ponovo u greh kršenjem zapovesti koje je i bilo uzrok našeg stanja u grehu radi kojeg je on i umro, već da živimo jednim novim životom, da ljubimo Boga i bližnje praktično sprovodeći svaku zapovest u lični život.

Da, zakon se može u potpunosti održati, ali da bi čovek dostigao to stanje, on mora doživeti novorođenje Duhom Svetim, i svakodnevno živeti svoj život u zajednici sa Bogom - posvećivati se njegovim Duhom iz trenutka u trenutak, što dovodi do toga da čoveku greh postane potpuno mrzak i odvratan, a služba Bogu na prvom mestu.
Mi smo po prirodi grešni, ali Bog može promeniti našu grešnu prirodu i dati nam novu - savršenu, za to treba proći kroz dosta borbi, izmoliti dosta molitvi, i biti potpuno rešen da se ostane u stanju posvećenja i nikada ne kidati zajednicu sa Isusom, jer jedino gledanje u njega nam može osigurati savršenstvo.
 
Natrag
Top