Deset Božijih zapovjedi

Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Ala vi filozofirate oko jasnih stvari da je to neverovatno :)

Agara i Sara i dva zakona. Ako hocete da oborite Laodikejinu tvrdnju da treba drzati 10 zapovesti, imate drugi tekst u NZ koji to jasno kaze, pa sad ako biste ga samo malo izmanipulisali pobedili bi :)
Nego...
Laodikeja, da te pitam: da li ti verujes da se zakon moze odrzati 100% bez greske? Ako ne moze, jel tacno onda da nas spasava samo Bozja milost? Ali molim te jasan odgovor: Milost ili zakon?


Mrsavkicu: sta je po tebi milost? A sta je zakon? Da li to moze jedno bez drugog? Kako ti to vidis?



*Ja sam rekao da covek koji je savrseno preporodjen Bozjim duhom, za njega nema zakona, ali u tom smislu sto on vec prirodno oseca i prirodno zeli ono sto je po volji Bozjoj, stoga on ne moze ni pogresiti. Jer zakon je odraz Bozjeg karaktera, a ko je usvojio Bozji karakter i gledanjem postao mu slican, on vise ne moze gresiti, jer je postao slican Bogu.. Zato biblija i kaze da se gledanjem preobrazavamo u ''Bozje oblicje'' i poziva nas da ''usvojimo Hristov um''. Ali to su retki ljudi koji su dostigli taj nivo, zato za nas obicne ljude jos uvek mora da postoji neki zakon, koji ce nas usmeravati, o tome Apostol Pavle ovde i prica svo vreme... ''Zar da gresimo posto nismo pod zakonom, nego pod miloscu''? ''Ali ja greha ne spoznah osim kroz zakon''. Dakle zakon je potreban svakom coveku u pocetku, jer je on ''ogledalo u kojem se covek ogleda'', a kasnije tokom vremena on se sazivi sa tim zakonom, i postaje slican Bogu, jer zakon je u stvari, odraz Bozjeg karaktera, i tako on postaje Bozje dete. Pa mu zakon vise nije ni potreban, vec ima milost, i sve sto cini po volji Bozjoj je , jer mu ''Bog greh ne uracunava'' , jer je on njegovo dete..
A milost o kojoj pricate, znaci samo to da nikada dok sam nesavrseni covek, ja ne mogu biti savrseno poslusan, niti u potpunosti slican Bogu, i zato sam kriv, i zato je Hristos i umro umesto mene da bi me spasao, jer je nemoguce da odrzim taj zakon. Jer kad bi zakon sam po sebi donosio zivot, Hrist nam ne bi ni bio potreban...
Dakle koliko god se trudio da drzim zakon, to mi nista ne vredi, vec ga ja drzim zato sto sam vec spasen i miloscu Bozjom bicu spasen, poslusan sam Bogu iz ljubavi prema njemu i zato sto sam njegovo dete. To vam je kao kada dete slusa svog oca iz poslusnosti dok je mali, ali kad poraste on u potpunosti postaje kao i njegov otac po karakteru...
To vam je slucaj i ovde..

Dakle stvar nije u ovom procesu, preobrazavanja i drzanja zakona. Da li ja razumem sta je milost i sl.. To se desava prirodno kada neko zivi sa Bogom... Stvar je u tome da li 10 zapovesti ili ''hristov zakon''?
Rekao sam u tome je sukob ovde, postoji nerazumevanje sta je to Hristos rekao da zakon jeste... Koje su to zapovesti?
zakon nije odraz ovoga ili onoga,zakon je odraz naše grešnosti i samo toga. tu ema odraza naše pravednosti. ovde se svaki put kada se približimo smislu spašenja dovodi priča da neko zastupa kršenje zapovesti. i tako se opet ide u krug. ovde je osnovno razumevanje da Bog ima samo jedno obećanje u Hristu. jedan blagoslov. kao u slučaju agare i sare ili ezava i jakova.ezav je tražio sa plačem potom pokajno blagoslov ali ga nije mogao dobiti ma kako ga isak otac voleo. jer kad aje rekao oče zar je u tebe samo jedan blagoslov dobio je jasan odgovor samo jedan na žalost. dakole Bog nema dva blagoslova,milost plus zakon već samo milost.Bog jednostavno nema dva blagoslova. zato pavle napominje da je u agari tip zakona a u sari tip milosti. tu se ne radi o tome da li neko će grešiti zapovestima ili ne,već gde je blagoslov. zakon je jednostavno ispunio svoju svrhu do Hrista ,dalje se on ispunio u Hristu,u milosti. sve vreme se pavle obraća nama da razumevamo to i ne izgubimo Hrtista. da li zbog trojičarenja ili,zbog muhamedanizma ili budizma nebitno ili zbog paganizma,kažem nebitno,ljudi ako ne vide suštinu večnosti kroz pedesetnicu onda je sve to kontraproduktivno,jedno sotonsko zamajavanje da ljudi izgube život koji je samo u pedesetnici. zato je svaka nauka oko zakona danas kao i u vreme pavla jasno osuđena od strane pavla.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
zakon nije odraz ovoga ili onoga,zakon je odraz naše grešnosti i samo toga. tu ema odraza naše pravednosti. ovde se svaki put kada se približimo smislu spašenja dovodi priča da neko zastupa kršenje zapovesti. i tako se opet ide u krug. ovde je osnovno razumevanje da Bog ima samo jedno obećanje u Hristu. jedan blagoslov. kao u slučaju agare i sare ili ezava i jakova.ezav je tražio sa plačem potom pokajno blagoslov ali ga nije mogao dobiti ma kako ga isak otac voleo. jer kad aje rekao oče zar je u tebe samo jedan blagoslov dobio je jasan odgovor samo jedan na žalost. dakole Bog nema dva blagoslova,milost plus zakon već samo milost.Bog jednostavno nema dva blagoslova. zato pavle napominje da je u agari tip zakona a u sari tip milosti. tu se ne radi o tome da li neko će grešiti zapovestima ili ne,već gde je blagoslov. zakon je jednostavno ispunio svoju svrhu do Hrista ,dalje se on ispunio u Hristu,u milosti. sve vreme se pavle obraća nama da razumevamo to i ne izgubimo Hrtista. da li zbog trojičarenja ili,zbog muhamedanizma ili budizma nebitno ili zbog paganizma,kažem nebitno,ljudi ako ne vide suštinu večnosti kroz pedesetnicu onda je sve to kontraproduktivno,jedno sotonsko zamajavanje da ljudi izgube život koji je samo u pedesetnici. zato je svaka nauka oko zakona danas kao i u vreme pavla jasno osuđena od strane pavla.

Ne, nisi u pravu, zakon jeste odraz Bozjeg karaktera, zato sto Bog kada kaze da nesto ne cinimo, ni on to sam ne radi, i zato je to odraz njegovog karaktera. Drugim recima, te zapovesti su Bozji karakter. To sto pricas, tacno je, zakon je ispunio svoju svrhu do Hrista, pitanje je samo koji se to zakon ispunio, i o tome sam hteo da pricamo. Dok vi pricate o stvarima koje i ne razumete dovoljno da bi ste o njima pricali. Ne mozes ti ovo povezivati sa Pavlovim primerima Agare i Sare, Jakova i Isava, jer ne razumes to dovoljno...
Cinjenica je da i sam apostol Pavle je slavio ''pashu'' , a ti kazes da se taj zakon ispunio na Hristu. I onda tvrdis da neko ko drzi taj stari zakon , bilo 10 zapovesti, pashu, dane lil sta drugo je ''izgubljen'', i da ce ''izgubiti Hrista'', i onda pricas o nekoj milosti.. Pa apostol Pavle ne govori o tome, jer onda bi i sam bio izgubljen, jer je slavio pashu.. Shvatas li koliko si kontradiktoran i u suprotnosti sa biblijom?
Nema veze koji zakon drzis stari ili novi, sve dok je on povezan sa miloscu,sve dok to shvatas, nisi izgubio Hrista, apostol Pavle o tome govori, on ne govori o novom zakonu i novom savezu. Tj. govori ali ti ne razumes sta to znaci, jer tesko je njega razumeti, promasujes smisao.. Stare zapovesti i zakoni su bili ''napisani na kamenu'', a ovaj novi je ''zapisan u nasim srcima'' u tome je osnovna razlika i nema druge, ti prirodno pocinjes da izvrsavas ono sto je po zakonu jer je on sada u tvom srcu i postao je sustina tvoga bica, pa ti se onda cini da nema zakona, jer sve je tako lako za ispuniti, nikakav teret vise nije, jer si postao slican Bogu.. Ali to ne znaci da nema zakona i sl... Stari zavet ili zakoni su ''slovo koje ubija'' a novi zakon je ''duh koji ozivljava'' , nema neke sustinske razlike u tim zakonima sem u cinjenici da Novi zavet je ''duhovan'' a Stari zavet je ''telesan'', stari se trudi da to ispuni svojom silom i snagom, a novi se oslanja na Boga i Isusa Hrista koji u coveku zivi i obecanje. I onda kada apostol Pavle koristi pricu o Agari i Sari , on samo pokusava to da ilustruje i nista vise.. Ne postoji iskljucivanje nikoga iz Bozjeg zaveta, jer spasenje u Isusu Hristu je za sve ljude..

Za Laodikeju: ne zakon nije moguce u potpunosti odrzati u ovom zivotu , bilo bez Bozje pomoci ili ne, jer covek je u samoj sustini gresno bice, pa i da odrzi sve , opet bi bio gresan, jer je rodjen takav. Uvek bi postojao bar jedan, mali sitni greh.. A Bog je toliko veliki i svet da je nemoguce ljudima da mu budu slicni... Zato se mi i spasavamo samo ''miloscu'' tj. Bozjim pomilovanjem. A bicemo savrseno poslusni tek na nebu.. Koliko je meni poznato adventisti ne zagovaraju ovaj stav koji ti imas, tj. da je moguce u potpunosti odrzati zakon?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pioniri Adventizma su zagovarali ovaj stav, kao i Ellen White.
U Adventizmu nažalost danas postoje struje koje zagovaraju da čovek ne može potpuno pobediti greh, i time snižavaju Božja merila.
Svoje lično iskustvo nemoći da se pobedi greh u ličnom životu ne treba nametati kao neku novu ideologiju, i to pojedini Adventisti upravo čine.
Božja reč je po ovom pitanju jasna, i govori o tome da čovek može uz Božju pomoć postići potpunu pobedu nad grehom pa time i svetost koju Bog traži od čoveka, ako čovek dopusti Bogu da ga promeni.

"Зато, љубазни, запрегнувши бедра својега ума будите тријезни, и зацијело се надајте благодати која ће вам се принијети кад дође Исус Христос.
Као послушна дјеца, не владајући се по првијем жељама у својему незнању,
Него по свецу који вас је позвао, и ви будите свети у свему живљењу.
Јер је писано: будите свети, јер сам ја свет"
( 1 Petrova 1. 13 - 16 )

"А сам Бог мира да посвети вас целе у свачему;
И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа.
Веран је Онај који вас дозва, који ће и учинити"
( 1 Solunjanima 5. 22 - 24 )


"И покропићу вас водом чистом, и бићете чисти; ја ћу вас очистити од свих нечистота ваших и од свих гадних богова ваших.
И даћу вам ново срце, и нов ћу дух метнути у вас, и извадићу камено срце из тела вашег, и даћу вам срце месно.
И дух свој метнућу у вас, и учинићу да ходите по мојим уредбама и законе моје да држите и извршујете"
( Jezekilj 36. 25 - 27 )
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Pioniri Adventizma su zagovarali ovaj stav, kao i Ellen White.
U Adventizmu nažalost danas postoje struje koje zagovaraju da čovek ne može potpuno pobediti greh, i time snižavaju Božja merila.
Svoje lično iskustvo nemoći da se pobedi greh u ličnom životu ne treba nametati kao neku novu ideologiju, i to pojedini Adventisti upravo čine.
Božja reč je po ovom pitanju jasna, i govori o tome da čovek može uz Božju pomoć postići potpunu pobedu nad grehom pa time i svetost koju Bog traži od čoveka, ako čovek dopusti Bogu da ga promeni.

"Зато, љубазни, запрегнувши бедра својега ума будите тријезни, и зацијело се надајте благодати која ће вам се принијети кад дође Исус Христос.
Као послушна дјеца, не владајући се по првијем жељама у својему незнању,
Него по свецу који вас је позвао, и ви будите свети у свему живљењу.
Јер је писано: будите свети, јер сам ја свет"
( 1 Petrova 1. 13 - 16 )

"А сам Бог мира да посвети вас целе у свачему;
И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа.
Веран је Онај који вас дозва, који ће и учинити"
( 1 Solunjanima 5. 22 - 24 )



"И покропићу вас водом чистом, и бићете чисти; ја ћу вас очистити од свих нечистота ваших и од свих гадних богова ваших.
И даћу вам ново срце, и нов ћу дух метнути у вас, и извадићу камено срце из тела вашег, и даћу вам срце месно.
И дух свој метнућу у вас, и учинићу да ходите по мојим уредбама и законе моје да држите и извршујете"
( Jezekilj 36. 25 - 27 )

Isus Hristos je rekao ''Budite sveti kao sto je Otac vas nebeski svet'' , ali iz ovih tvojih stihova, a ni iz Hristovih reci ja ne vidim da Bog trazi od nas da budemo bez greske po zakonu, vec nas samo poziva da se trudimo...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Isus Hristos je rekao ''Budite sveti kao sto je Otac vas nebeski svet'' , ali iz ovih tvojih stihova, a ni iz Hristovih reci ja ne vidim da Bog trazi od nas da budemo bez greske po zakonu, vec nas samo poziva da se trudimo...

To je greska koju mnogi prave kada tumace odredjene stihove o svetosti, pretstavljajuci ih kao da one ne znace bukvalno ono sto se u njima govori, ili da biblijski pisci nisu bili ozbiljni u pojedinim izjavama nego su nesto izjavili tek tako unapred znajuci da covek ne moze dostici ideal koji su postavili.

Kada biblija kaze "BUDITE SVETI" ona ne misli "trudite se da budete" vec jednostavno BUDITE.

Najveca potvda da covek moze postici savrsenu poslusnost i ociscenje od greha se nalazi u 1 poslaniciJovanovoj 3 poglavlje:

"Svaki koji čini greh i bezakonje čini: i greh je bezakonje.
I znate da se On javi da grehe naše uzme; i greha u Njemu nema.
Koji god u Njemu stoji NE GRESI, koji god greši ne vide Ga niti Ga pozna.
Dečice! Niko da vas ne vara: koji pravdu tvori pravednik je, kao što je On pravedan;
Koji tvori greh od đavola je, jer đavo greši od početka. Zato se javi Sin Božji da raskopa dela đavolja.
Koji je god rođen od Boga ne čini greha, jer Njegovo seme stoji u njemu, I NE MOZE GRESITI JER JE RODJEN OD BOGA.
Po tome se poznaju deca Božija i deca đavolja: koji god ne tvori pravde, nije od Boga, i koji ne ljubi brata svog" ( 1 Jovanova 3. 4 - 10 )

Naravno, to je proces uzrastanja koji traje kroz ceo zivot, jer covek koji se predao Bogu nije odmah u trenutku savrsen, vec kroz posvecenje i zajednicu sa Bogom on raste kroz posvecenje Bozjim Duhom iz trenutka u trenutak, njegovo poznanje slave Bozje je sve vece, i njegova odlucnost da izvojuje potpunu pobedu nad grehom i samim sobom.
Takvom coveku se daje sve veca sila i on kroz kontinuiranu pobedu nad slabostima dozivljava sve veci duhovni rast i na kraju se toliko izjednacava sa Hristom da postaje slican njemu, dozivljava savrsenstvo.
On nikada nece biti savrsen kao Bog, ali ce imati savrsenstvo na nivou stvorenja, i to je sasvim dovoljno da bi usao u Bozje carstvo slave i cistote.

Apostol Pavle govoreci o postizanju savrsenstva kaze:

"NE KAO DA VEC DOSTIGOH ILI SE SAVRSIH, NEGO TERAM NE BIH LI DOSTIGAO kao što me dostiže Hristos Isus.
Braćo! JA JOS NE MISLIM DA SAM DOSTIGAO; jedno pak velim: Šta je ostrag zaboravljam, a za onim što je napred sežem se,
I TRCIM k belezi, k daru gornjeg zvanja Božijeg u Hristu Isusu.
KOJI SMO GOD DAKLE SAVRSENI, ovako da mislimo; ako li šta drugo mislite, i ovo će vam Bog otkriti.
Ali šta dostigosmo u onome jednako da mislimo, i po onom pravilu da živimo" ( Filibljanima 3. 8 - 16 )

Ako je Pavle bio svestan da ne moze postici savrsenstvo, onda je on ovde govorio kontradikcije, tvrdeci za sebe da trci da dostigne a sa druge strane svestan je da je to ne moguce.

Savrsenstvo je Hriscanski ideal koji covek moze postici, i bez njega niko nece uci u vecno Bozje carstvo:

"Ovde je trpljenje SVETIH, koji DRZE ZAPOVESTI Božije i veru Isusovu" ( otkrivenje 14. 12 )

Sveti dakle savrseno ispunjavaju Bozje zapovesti i imaju savrsenu ljubav prema Bogu i bliznjima.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Isus Hristos je rekao ''Budite sveti kao sto je Otac vas nebeski svet'' , ali iz ovih tvojih stihova, a ni iz Hristovih reci ja ne vidim da Bog trazi od nas da budemo bez greske po zakonu, vec nas samo poziva da se trudimo...

Naravno, sasvim si u pravu. Nismo anđeli, samo oni ne mogu sagriješiti. Ljudi griješe, svi... već po samoj slabosti svoje ljudske naravi. Preostaje nam trud ili nastojanje da svaki dan budemo malo bolji, a prvi korak u tome jest svojevoljni napor da u svemu ugodimo Bogu, npr. da prestanemo ogovarati svoju braću, izdizati se iznad drugih, širiti lažne ili neprovjerene informacije...itd. a ovaj forum obiluje s takvim grijesima onih koji misle da su pravedni i da ne griješe.
U nebu će biti velikih iznenađenja, jer sudit će nas po ljubavi...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Naravno, sasvim si u pravu. Nismo anđeli, samo oni ne mogu sagriješiti. Ljudi griješe, svi... već po samoj slabosti svoje ljudske naravi. Preostaje nam trud ili nastojanje da svaki dan budemo malo bolji, a prvi korak u tome jest svojevoljni napor da u svemu ugodimo Bogu, npr. da prestanemo ogovarati svoju braću, izdizati se iznad drugih, širiti lažne ili neprovjerene informacije...itd. a ovaj forum obiluje s takvim grijesima onih koji misle da su pravedni i da ne griješe.
U nebu će biti velikih iznenađenja, jer sudit će nas po ljubavi...

AMIN!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.465
Naravno, sasvim si u pravu. Nismo anđeli, samo oni ne mogu sagriješiti. Ljudi griješe, svi... već po samoj slabosti svoje ljudske naravi. Preostaje nam trud ili nastojanje da svaki dan budemo malo bolji, a prvi korak u tome jest svojevoljni napor da u svemu ugodimo Bogu, npr. da prestanemo ogovarati svoju braću, izdizati se iznad drugih, širiti lažne ili neprovjerene informacije...itd. a ovaj forum obiluje s takvim grijesima onih koji misle da su pravedni i da ne griješe.
U nebu će biti velikih iznenađenja, jer sudit će nas po ljubavi...
I andjeli mogu pogresiti,svesno ili nesvesno,potpuno nebitno.Jedini koji ne gresi jeste Bog Stvoritelj.
Biblija govori o andjelima koji pogresise.....
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pad sotone i andjela koji su zajedno sa njim krenuli u otvorenu pobunu protiv Boga - se desio jednom u istoriji svemira i nikada se vise nece ponoviti.
Prema tome, Bozji andjeli koji nisu krenuli putem pobune i nisu zbaceni sa neba na zemlju zajedno sa sotonom i palim andjelima - ne grese, oni su savrsena bica i nalaze se na nebu.

Ali generalno gledano, istina je da jedino Bog ne moze pogresiti, stvorena bica mogu, cak i andjeli.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.465
Otkud znas da se to nikada nece ponoviti?Jesi li ti Bog ili Bozji prorok,Jel to pise negde u Bibliji ili je to samo tvoje licno misljenje?
 
Natrag
Top