Da li ste kršteni?

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ne mora da ima. ali to je ipak neka vrsta duhovnog nasilja.

Sarrdy je "za dlaku" promasio, krsetnje nije za Isusa niti za obracenje za Isusa, nego za Boga!

Izuzev ako nece reci da je Jovan Krstitelj govorio lazi..... (ja se nebih usudio to reci, vjerujem da nije govorio lazi)

Pa dobro Harry, malo si svojim postovima prećerao sa uvredama, pa ću i ja tebe pitati nešto što inače ne bih. Pa ako sam ja izvršila nasilje nad mojom đecom krsteći ih kao bebe, kako onda objašnjavaš obrezanje kod jevreja i muslimana? I to onda postaje nasilje, jer bi možda oni bili neke druge vjere svojom slobodnOm voljom, ali eto, ne mogu da biraju, obrezaše ih kao malu đecu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Pa dobro Harry, malo si svojim postovima prećerao sa uvredama, pa ću i ja tebe pitati nešto što inače ne bih. Pa ako sam ja izvršila nasilje nad mojom đecom krsteći ih kao bebe, kako onda objašnjavaš obrezanje kod jevreja i muslimana? I to onda postaje nasilje, jer bi možda oni bili neke druge vjere svojom slobodnOm voljom, ali eto, ne mogu da biraju, obrezaše ih kao malu đecu.

nemoj se vrijedjati. Ove teme jesu za za malo "tvrdje" ljude, koji mogu vise podnijeti istinu ili koji mogu vise podnijeti razlike u misljenjima, koji su dakle otvoreniji i tolerantniji, koji ne uzimaju bilo sta od recenioga kao protiv sebe licno.
Tako da ja nisam elaborirao tvoju djecu!
Nego uopste: na taj nacin je dijete zatvoreno u religijsko-tradicionlani model napustanje kojeg moze da ga kosta nerviranja, sramote a ponekad i drasticne kazne.
Obrezivanjem (zamisli sta Kur'an kaze: ukoliko ti srce nije na Bozjoj strani cemu ti sluzi sto si obrezan).
Obrezivanje vrse sasvim ispravno zidovi; osmi dan po rodjenju, kada nema boli i ima vrlo malo krvi!
Ako se pomatra kao medicnska zastita onda je to hirusrski zahvat, dakle nasilje sa svrhom preventivne zastite, i moze da znaci podejdanko kao i krstenje, nasilje nad njegovim buducim opredjeljenjem.
Ipak mogu da biraju sta hoce, kao i ostali, ako imaju dovboljno poticaja i dovoljno hrabrosti da prevazidju tradiciju.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Znam da nisi mislio na moju đecu lično, ali sam ja odreagovala zbog mnogobrojnih uvreda upućenih drugim forumašima.Ne smatram da je iko zatočen činom krštenja ili obrezanja u smislu posvećivanja Bogu, jer oba čina su posvećivanje đeteta Bogu. Kasnije, ono može odbaciti vjeru i postati ateista, ko mu to može zabraniti? Znači, važno je ono što imamo u srcu i ono što osjećamo prema Bogu, ma čije bilo krštenje kako ti to nazivaš. I tačno, ja nisam dovoljno " jaka " da bih se ćerala sa forumašima uvredama i pljuvanjima po tuđoj vjeri i srećna sam zbog toga. Ako imam što da kažem-onda kazujem, ako nemam - onda ćutim. Bolje je tako nego da lajem.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Pa mislim da uopšte nije važno kada se neko krsti, kao beba ili kao odrastao čovjek. Što imaš toliko protiv krštenja beba? Šta u tome ima loše?
Samo iz 2 razloga:
1. Nije biblijska doktrina i
2. Ne poštuje se slobodna volja - a Bog je izričito za slobodu volje - kada su ove stvari u pitanju. Da li je čovek za Boga ili protiv Boga, ili neopredeljen ili neurtalan ili....................
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Samo iz 2 razloga:
1. Nije biblijska doktrina i
2. Ne poštuje se slobodna volja - a Bog je izričito za slobodu volje - kada su ove stvari u pitanju. Da li je čovek za Boga ili protiv Boga, ili neopredeljen ili neurtalan ili....................

Pa da li si o ovome pričao sa nekim pravoslavnim sveštenikom, koji bi ti to rastumačio ili je to tvoje lično mišljenje? Baš me interesuje. Jer da je pogrešno, valjda nam to naši sveštenici ne bi radili ( dopuštali da krštavamo đecu ).
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Pa da li si o ovome pričao sa nekim pravoslavnim sveštenikom, koji bi ti to rastumačio ili je to tvoje lično mišljenje? Baš me interesuje. Jer da je pogrešno, valjda nam to naši sveštenici ne bi radili ( dopuštali da krštavamo đecu ).
Ne, jer znam šta će mi odgovoriti.
Da su sveti oci ostavili nama predanje da je to dobro za našu decu i njihov duhovni život, i da je svaki roditelj dužan krstiti svoju decu vrlo brzo po rođenju. E sada, kakve li tu koincidencije - krštenje je oko 50 eura. Ali, pretpostaljam, da je to sasvim slučajno, zasigurno. Verovatno je njihova namera bila poštena i iskrena kada su nam ostavili u amanet da krštavamo bebe.

Pozdravljam te sa par stihova:

[FONT=&amp]Псалам 62,[/FONT][FONT=&amp]8[/FONT][FONT=&amp] Народе! Уздај се у Њега у свако доба; изливајте пред Њим срце своје; Бог је наше уточиште.[/FONT]
[FONT=&amp]Псалам 118,[/FONT][FONT=&amp]8[/FONT][FONT=&amp] Боље је уздати се у Господа него ли се ослањати на човека;[/FONT]
[FONT=&amp]Исија 2,[/FONT][FONT=&amp]22[/FONT][FONT=&amp] Прођите се човека, коме је дах у носу; јер шта вреди?[/FONT]
[FONT=&amp]Исаија 30,[/FONT][FONT=&amp]1[/FONT][FONT=&amp] Тешко синовима одметницима, говори Господ, који састављају намере које нису од мене, заклањају се за заклон који није од мог Духа, да домећу грех на грех;[/FONT]
[FONT=&amp]Јеремија 17: [/FONT][FONT=&amp]5[/FONT][FONT=&amp],7[/FONT][FONT=&amp] Овако вели Господ: Да је проклет човек који се узда у човека и који ставља тело себи за мишицу, а од Господа одступа срце његово. [/FONT][SUP][FONT=&amp]7[/FONT][/SUP][FONT=&amp] Благо човеку који се узда у Господа и коме је Господ узданица.[/FONT]
[FONT=&amp]2.Тимот. 3:[/FONT][FONT=&amp]13[/FONT][FONT=&amp]-15[/FONT][FONT=&amp] А зли људи и варалице напредоваће на горе, варајући и варајући се.[/FONT][SUP][FONT=&amp]14[/FONT][/SUP][FONT=&amp] Али ти стој у томе што си научио и што ти је поверено, знајући од кога си се научио,[/FONT][SUP][FONT=&amp]15[/FONT][/SUP][FONT=&amp] И будући да из малена умеш света писма, која те могу умудрити на спасење у Христу Исусу.[/FONT]
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mislim da vas vecina koji smatrate da t^ste krsteni, smio bih ustvrditi vise od 90% uopste niste krsteni!
Krstenjem za crkvu ne znaci da ste krsteni za Boga!


Harry, u potpunosti si u pravu..
Mnogi danas pristupaju obredu krštenja iz pogrešnih pobuda koje mogu biti različite, i s tim u vezi krštenje za crkvu ne znači krštenje za Boga, ako se u potpunosti ne ispune uslovi zapisani u Bozjoj reči, a da bi neko ispunio ove uslove mora biti odrastao čovek, jer beba nije svesna sebe i svojih postupaka..

Zašto onda sveštenici postupaju drugačije, odgovor se nalazi u činjenici da mnogi od njih ne poznaju reč Bozju, i zato što tradiciju stavljaju iznad biblije, više poštujući odluke crkvenih sabora, nego ono što je zapisano u Božjoj reči.
Tako danas nažalost u obredno crkvenoj praksi postoji mnoštvo elemenata koje su proizvod tradicije, a ne jasnih učenja Božje reči.

Imao sam upravo ličnih iskustava da sam više puta pokušao da povedem razgovor o ovoj i sličnim temama sa pojedinim sveštenicima ovdašnje tradicionalne crkve, i prva njihova reakcija na koju sam često nailazio bila je izažena u njihovim rečima "Jesi ti neka sekta"
U ovom smislu sveštenici snose svu odgovornost za pogrešnost svojih učenja, ali i svi ljudi koji ne proveravaju u bibliji, i ne rukovode se onim osnovnim načelom zapisanim u bibliji "TAKO GOVORI GOSPOD"
To je osnovni autoritet istine, Reč Božja koja ostaje doveka..
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Znam da nisi mislio na moju đecu lično, ali sam ja odreagovala zbog mnogobrojnih uvreda upućenih drugim forumašima.Ne smatram da je iko zatočen činom krštenja ili obrezanja u smislu posvećivanja Bogu, jer oba čina su posvećivanje đeteta Bogu. Kasnije, ono može odbaciti vjeru i postati ateista, ko mu to može zabraniti? Znači, važno je ono što imamo u srcu i ono što osjećamo prema Bogu, ma čije bilo krštenje kako ti to nazivaš. I tačno, ja nisam dovoljno " jaka " da bih se ćerala sa forumašima uvredama i pljuvanjima po tuđoj vjeri i srećna sam zbog toga. Ako imam što da kažem-onda kazujem, ako nemam - onda ćutim. Bolje je tako nego da lajem.
Dobro kazes, i imas plemenite namjere, kao i djelo. stati u zastitu uvrijedjenih je uvijek dobro.
Samo je ovdje pitanje uvrede. Da li je uvreda ili nije uvreda?

Vidis, Balkan je jakop zaostao iz jednog vrlo vaznog razloga: ne postoji sloboda misljenja.

Jer vec po onome sto mislis mozes biti tesko osudjena!

Ovdje sam vec dozivio da mi neko "cita" misli! Da ja kazem nesto a on meni: ja znam sta si ti mislio!

To je sindrom "balkanskog copora". Otac se tidi sina, sin se stidi oca, svako s evskaog stidi ako cini nesto sto se njemu ne svidja!

Nekome je krstenje za crkvu svetinja, meni nije. Valjda tu nema neki problem?

E sad, posto poznajem Bibliju, pitam da ako vec smatrate da ste krsteni, kako ste i po cemu krsteni, po Bibliji ili po crkvi.

I dobio sam odgovor: krsteni za po crkvi i za crkvu. To je vjera onih koji izjavljuju tako. Ja tu nemam nikakvih primjedbi.
Slobodan izbor, slobodno opravo..... no problem.

Ja dakle nisam nikoga uvrijedio, ali dopustam da se ljudi mogu osjecati tako. To je onda van moje osobe.

Tu
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
......Zašto onda sveštenici postupaju drugačije, odgovor se nalazi u činjenici da mnogi od njih ne poznaju reč Bozju, i zato što tradiciju stavljaju iznad biblije, više poštujući odluke crkvenih sabora, nego ono što je zapisano u Božjoj reči. Tako danas nažalost u obredno crkvenoj praksi postoji mnoštvo elemenata koje su proizvod tradicije, a ne jasnih učenja Božje reči. Imao sam upravo ličnih iskustava da sam više puta pokušao da povedem razgovor o ovoj i sličnim temama sa pojedinim sveštenicima ovdašnje tradicionalne crkve, i prva njihova reakcija na koju sam često nailazio bila je izažena u njihovim rečima "Jesi ti neka sekta" ......
Zato što je NAPAD najbolja ODBRANA. Diskredituj sagovornika je najbolji način da ODBRANIŠ svoje dogme! Kaži mu da je sektaš, da je velzevul u njemu, da ništa ne razume, da je glup.............! I završio si posao. Bar naizgled. Jer ga glavni čeka sutra kada stane pred Hrista. Ali sveštenici o tome ne razmišljaju. Oni razmišljaju o plati, napredovanju u svešteničkom redu. Dobijanja bolje parohije, koja će kola da kupi da ne bi morao ići autobusom ili peške...............
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
[FONT=&amp]Svrha krštenja je potpuno nešto drugo:[/FONT]

[FONT=&amp]1. [/FONT][FONT=&amp]Slobodnom voljom prihvatiti Hrista kao Gospoda, Spasitelja i Otkupitelja, kao i prihvatanja da od tog trenutka (krštenja) On bude glvnokomandujući u našem životu![/FONT]
[FONT=&amp]2. [/FONT][FONT=&amp]Nanovovrođenje![/FONT]


[FONT=&amp]Jer ove dve stvari spašavaju, a ne sam čin krštenja.[/FONT]

[FONT=&amp]Prema tome te priče da se krštavaju male bebe ili mala deca, u vreme gladi, pa mogu umreti od gladi, kod teških bolesti i mogućnosti da bebe/dete umre, ili ako je nestašno dete pa može nastradati...i sve ostale moguće i nemoguće varijante koje ljudi smišljaju ne piju Biblijsku istinu, već ljudsku! To su ljudi izmislili, jer im tako odgovara.[/FONT] A da li Bogu to odgovara - nije bitno.

Naravno. Krštenje, samo po sebi nije dovoljno.
Možeš li napisati obred krštenja u Pravoslavnoj crkvi?


KRŠTENJE (KRST)Krštenje je prvi i temeljni sakramenat Crkve, “vrata” u Kristovu zajednicu. Isus je rekao: “Tko uzvjeruje i pokrsti se, spasit će se”. Nikodemu je tumačio da se čovjek mora “preporoditi”. “roditi odozgor”, po vodi i Duhu Svetom.
Krštenjem se označuje da se nastavljaju spasiteljska Božja djela iz prošlosti. Istim znakom vode Bog kroz sve vjekove označuje da izbavlja svoje odabranike od svih ropstava i propasti i dariva im svoj život “odozgor” nalik Isusovu životu, kojega je uskrsnuo od mrtvih snagom svoga Duha. Zato je krštenje vidljivi znak da postajemo slični, “suobličeni” Isusu Kristu, prvom Božjem odabraniku, slični Kristu u njegovoj smrti, ukopu i uskrsnuću.

U obredu krštenja pripravnik (krštenik) najprije izražava svoju želju da bude kršten i nakanu koja ga u tom vodi. Kod krštenja djece tu želju i nakanu u ime krštenika izražavaju roditelji i kumovi.

Krstitelj: Što tražite od Crkve Božje za N.N.?
Roditelji: Krštenje.
Krstitelj: Što išteš od Crkve Božje?
Krštenik (pripravnik): Vjeru.
Krstitelj : Što ti daje vjera ?
Krštenik: Život vječni.

Zatim krštenik sluša BOŽJU RIJEČ. Njome ga Bog poziva na vjeru i obraćenje. Snagom te riječi Bog iznutra obraća njegovo srce. Odrasli krštenici pripremaju se na krštenje i slušaju Božju riječ kroz dulje vrijeme, kako bi njihova vjera i obraćenje dovoljno sazreli. To se vrijeme zove “katekumenat”.
Obraćenje i vjeru krštenici izražavaju ODREKNUĆEM “SOTONE” - odbacuju zlo i Zloga (đavla), grijeh i praznovjerje - te ISPOVIJEŠĆU VJERE kojom se neopozivo opredjeljuju za Boga u Isusu Kristu.

Krstitelj: Odričeš li se sotone, svih djela njegovih i svega zavođenja njegova?
Krštenik: Odričem.
Krstitelj: Vjeruješ li u Boga Oca svemogućega…?
Krštenik: Vjerujem.
Krstitelj: Vjeruješ ti u Isusa Krista…?
Krštenik: Vjerujem.
Krstitelj : Vjeruješ li u Duha Svetoga... ?
Krštenik: Vjerujem.

Svakom je kršteniku za krštenje nužna vjera. Mala djeca ne mogu imati osobne vjere, zato se ona krste u vjeri svojih roditelja, kumova i cijele Kristove zajednice. Da bi roditelji mogli valjano ispovjediti vjeru za krštenje svoga djeteta, često će im biti potrebno da se ponovno i sami potpunije dadnu uputiti u vjeru slušanjem i razmišljanjem Božje riječi pod vodstvom službenika Crkve (župnika, katehete).

BITNI ČIN KRŠTENJA jest trostruko pranje vodom - bilo uronjavanjem bilo polijevanjem - uz pratnju riječi:JA TE KRSTIM U IME OCA I SINA I DUHASVETOGA.Redoviti krstitelj je svećenik (ili đakon). U izvanrednim i hitnim slučajevima može krstiti svatko tko zna što je krštenje i voljan je krstiti krštenika. Katolička vjera zato ne pozna i ne dopušta prekrštavanja. Čovjek koji vjeruje i želio bi se krstiti a ne može, kršten je već željom. Tko nekršten mučeništvom posvjedoči svoju vjeru kršten je krstom krvi.
  • Obredi poslije pranja vodom označuju:
  • Mazanje krizmom označuje da krštenik postaje pomazanik s Kristom-Pomazanikom (Mesijom), suradnik u njegovoj “proročkoj”, “svećeničkoj” i “kraljevskoj” službi.
  • Bijela haljina znak je novoga krštenikova dostojanstva (krštenjem postajemo “Božji sinovi”) i znak njegove krsne nevinosti po oproštenju grijeha - ali i znak njegove obveze da odsada živi neokaljano po uzoru na Isusa Krista koji nije počinio zla.
  • Uskrsna svijeća koja gori kod krštenja označuje prisutnost Isusa Krista - Uskrsloga. On je svjetlo i putokaz za novi život krštenika i izvor svega što nam se dariva po krštenju. Zato se krštenikova svijeća pali na uskrsnoj svijeći.
  • Obred “Efeta”, tj. obredno otvaranje krštenikovih ušiju i usta, simbolički pokazuje da je krštenik stupio u novi odnos s Bogom: odsada će njegov život biti neprestano i pomno slušanje Božje riječi te spremno odazivanje toj riječi; (takvo će ga slušanje Božje riječi osposobljavati da za ljude može pronalaziti “prave riječi”).
Krsni kumovi su svjedoci i jamci za vjeru krštenika pred kršćanskom zajednicom i predstavnici kršćanske zajednice pred krštenikom; suradnici i pomoćnici roditeljima u kršćanskom odgoju krštenika, osobito uzornim kršćanskim životom.

Ukratko bismo mogli ovako izraziti što se po sakramentu krštenja na otajstven način događa:

  • snagom Duha Svetoga primamo nov žvot “odozgor”: postajemo slični Isusu Kristu, Sinu Božjemu, (“suobličujemo” se Isusu Kristu) te tako postajemo “Božji sinovi” (“Božja djeca”); rađamo se na nov život s Bogom (“preporađamo” se, primamo “milost posvetnu”);
  • rađanjem na novi život opraštaju nam se grijesi (“istočni” grijeh i grijesi što smo ih osobno počinili prije krštenja);
  • na poseban nam se način darivaju (“ulijevaju”) temeljne ljudske i vjerničke “kreposti” (vrline): osobito vjera, nada i ljubav;
  • postajemo članovi zajednice Božjega na roda - Crkve.
Oni koji nisu upoznali Isusa Krista a iskreno traže istinu i žive po savjesti jesu “nevidljivi”, “neobilježeni” članovi zajednice Božjega naroda. Za njih bismo također mogli reći da su kršteni “krstom želje” jer, tražeći istinu i živeći po savjesti, žele činiti ono što Bog od njih traži.


 
Natrag
Top