Da li ste kršteni?

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zaboravili ste jos nesto..
Nije autoritet ni svestenik, ni Laodikeja, ni Pera, ni Zika, ni Laza u odnosu na istinu, vec Bog i njegova rec.
Rec kao pisani argument, a Bog kao onaj koji coveka osvedocava svojim duhom da li je nesto ispravno ili ne.

Dakle dve odvojene stvari, Rec, i Bog.
U tom smislu, covek za sve treba pitati Boga u molitvi, a Bog moze progovoriti kako kroz rec, tako i na druge nacine o kojima sam ja vec pisao na ovom forumu, objasnjavajuci kako se Bog otkriva coveku.
Prema tome, mi imamo najpouzdaniju prorocku rec Bibliju, ali to nije jedini nacin kroz koji Bog govori, postoje i drugi direktniji nacini..ali rec je najpouzdanija..
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Zaboravili ste jos nesto..
Nije autoritet ni svestenik, ni Laodikeja, ni Pera, ni Zika, ni Laza u odnosu na istinu, vec Bog i njegova rec.
Rec kao pisani argument, a Bog kao onaj koji coveka osvedocava svojim duhom da li je nesto ispravno ili ne.

Dakle dve odvojene stvari, Rec, i Bog.
U tom smislu, covek za sve treba pitati Boga u molitvi, a Bog moze progovoriti kako kroz rec, tako i na druge nacine o kojima sam ja vec pisao na ovom forumu, objasnjavajuci kako se Bog otkriva coveku.
Prema tome, mi imamo najpouzdaniju prorocku rec Bibliju, ali to nije jedini nacin kroz koji Bog govori, postoje i drugi direktniji nacini..ali rec je najpouzdanija..

Ja nisam.
Evo prilažem dokaz:

Malo čudno, da si [FONT=&amp]zaboravila[/FONT] da je brat Laodikeja svoj post [FONT=&amp]#106[/FONT], upravo počeo sa grčkom rečju BAPTIZO, i samo si spomenula stihove iz Rimljana, koji nemaju veze sa ISPRAVNIM načinom krštavanja, o čemu sada diskutujemo. A reč BAPTIZO – itekao ima!
Upravo tako radi i sveštenstvo. Ono što im se ne uklapa u Biblijsku istinu – vešto izbegavaju. A ono što u tragovima potkrepljuje crkvene dogme – ponavljaju i 100 puta.

Samo baptističko!?
Proveri, molim te. Pa ja mislim da je i SPC počeo sa uronjavanjem u vodu. Nema više niko ko to ne radi, sem u ponekim Crkvama SPC i Katolicizma.


Bog je revnitelj. Kod Njega nema improvizacije. A pri tom On sa tim i kuša ljude koliko su mu poslušni.
Tako da ti je moj dobronamerni savet – da se čuvaš ljudi i njihovih doktrina (tumačenja Biblije) – već ako hoćeš spasenje svaki dan analiziraj Pismo da vidiš da li je tako kako ti kažu sveštenici i duhovnoci. Ja, Laodikeja, Pera, Žika, Mika i Laza.
Mada mi iskustvo govori da od ovog mog posta nema ništa, jer ljudi više veruju ljudima nego Bogu.
Tako da sam ga džabe pisao.


Znači nepotrebno. Jer će oni kada odrastu sami o tome odlučiti. Džabe smo bacali novce i pravili feštu od toga.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja nisam.
Evo prilažem dokaz:


Da, pismo u svakom slučaju je jedno od glavnih autoriteta u kome se možespoznati istina, i kojim treba proveravati svaku tvrdnju, ali ja sam želeo da ukažem i na neke druge aspekte spoznaje istine, i principe njene provere, a oni su sledeći:

1. REČ BOŽJA - Ispitati putem reči da li je odredjena tvrdnja og Boga ili ne,
Sve što nije u skladu sa jasnim otkrivenjima BoŽje reči, i po principu `TAKO GOVORI GOSPOD, to treba odbaciti kao laž.
Ipak pošto smo mi ljudi ograničeni i ne razumemo najbolje sve pojave koje se dešavaju oko nas, i možemo na osnovu te ograničenosti da donesemo pogrešne zaključke i ako smo ispitali sve putem reči, onda se primenjuje sledeća faza provere, a to je:

2. MOLITVA - Iskreno i usrdno tražiti od Gospoda da nam on otkrije svojim Duhom da li je nešto od njega ili ne.
Ono što se nadovezuje na ovo i spada u sledeću fazu provere je:

3. ISKUSTVO - Ako smo iskreni, Bog će nam dati iskustveno osvedočenje da li je odredjena stvar od njega ili ne.
Kao sto znamo Bog se otkriva na nekoliko načina opisanih i u otkrivenjima njegove reči, to je na prvom mestu upravo kroz svoju rec, kao i kroz znakove, putem duhovnih darova - sna, vizije, i glasom Svetoga Duha koji se obraca covekovom uhu, kao i srcu.
Sledeca i najvaznija faza provere kroz koju i proizlaze sve gore opisane, i bez koje covek nije siguran, je:

4. ISKUSTVO U SVAKODNEVNOM OPSTENJU I ZAJEDNICI SA BOGOM - Da bi covek uopste znao da li je nesto od Boga, on mora imati cvrst neprekidnu zajednicu sa njim, Sveti Duh mora prebivati u coveku i usmeravati covekove misli i dela, sto coveku omogucuje da prepozna da li je nesto od Boga ili ne, jer mu Duh koji je u njemu to svedoci.

Ovo spada u samo pitanje naše duhovnosti, i vezano je i za pojam krštenja kao i sve ostale pojave unutar crkve koje se tiču crkvene doktrine i praksu, jer ako smo svakoga dana povezani sa Bogom, i trazimo da nas on vodi i usmerava naše korake u svakom trenutku, mi nećemo činiti nešto što je suprotno jevandjelju, direktnije, nećemo krštavati malu decu, ili primati novac za usluge koje pružamo u crkvi, nećemo slaviti smrtne ljude i njima se moliti, itd, jer to nije u skladu sa jasnim otkrivenjima Božje reći, i Duh Sveti bi nam sigurno uputio ukor za nešto što činimo, a što nije po njegovoj volji.

Ja lično mogu razumeti zašto danas nema ukora, jer postoji globalni otpad od Boga i njegove reči, izražen rečima biblije:

"I mi smo kao i vi smrtni ljudi, koji vam propovedamo jevanđelje da se od ovih lažnih stvari obratite k Bogu Živom, koji stvori nebo i zemlju i more i sve što je u njima; Koji u prošavšim naraštajima beše pustio sve narode da idu svojim putevima. ( Dela 14. 14 - 16 ).

"I zato će im Bog poslati silu prevare, da veruju laži;

Da prime sud svi koji ne verovaše istini, nego voleše nepravdu" ( 2 poslanica Solunjanima 2. 11 - 12 ).

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Kada je riječ o krštenju i oslobađanju od istočnog grijeha, zanimljiv je pristup tome činu pojedinih hrišćanskih denominacija. Jedni krste malu djecu, a drugi odrasle ljude. Istina je da je i Isus kršten kao odrastao, posle koga čina je zapravo počeo njegov javni život, ali, zanimljivo je kako je došlo do toga da se, u jednom dijelu hrišćanstva, taj čin obavlja na maloj djeci? Ništa menje nije zanimljivo ni krštenje odraslih ljudi. Znači li to da oni (odrasli) sve do svoga krštenja, žive pod "teretom" istočnog grijeha?



Zna se da se kroz povijest Crkve obred krštenja mijenjao. Ima jedan crkveni spis (Didahe) koji je napisan oko 100. god. koji kaže: “Ovako krstite...: krstite u ime Oca, Sina i Duha Svetoga u živoj (tj. tekućoj: rijeka, jezero, more) vodi. Ako nemaš žive vode, krsti u drugoj vodi, ako ne možeš u hladnoj, krsti u toploj. Ako ti nedostaju i jedna i druga (tekuća), izlij na glavu vodu tri puta u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.”
Taj nam spis pokazuje kako je prednost imalo krštenje uranjanjem, ali se moglo vršiti i polijevanjem. U 12. st. u Kat. crkvi nastaje praksa da se krsti samo polijevanjem, a od 16. st. to postaje pravilo.
U prvo vrijeme Crkve uglavnom su se krstili odrasli, i to nakon višegodišnje pouke u vjeri. To su bili katekumeni, a njihova priprava na krštenje katekumenat. Krštenje se redovito podjeljivalo u Uskrsnoj noći i taj je običaj ( u Kat. crkvi) ostao sve do danas. Djeca se mogu krstiti tokom cijele godine, a odrasli na Vazmenom bdijenju.
Polijevanje vodom ja zamjenilo uranjanje u vodu najviše iz praktičnih razloga, a bilo je i razboritije. Zna se da je u Njemačkoj umro velik broj krštenika nakon uranjanja u hladnu rijeku. Osim toga taj obred uranjanja je bio malo čudan. Ljudi se goli ulazili u vodu, a za njima biskup koji ih je najprije mazao uljem egzorcizma. Žene su morale skidati nakit, rasplesti pletenice, jer se vjerovalo da im se sotona može uvuči u pletenice...Onda su odgovarali na pitanja koja se i danas postavljaju: Vjeruješ li u Boga Oca...?; “Vjeruješ li u Isusa Krista...?”; “Vjeruješ li u Duha Svetoga...?” Kod svakog odgovora “Vjerujem!” katekumen se uranjao u vodu.
Novokrštenici su oblačili bijele haljine i nosili ih tjedan dana, od Uskrsa do sljedeće nedjelje, zbog čega se ona i danas naziva Bijela nedjelja, a cijeli tjedan nazivao in albis - u bijelim haljinama.
Poslije 8. st., kada je pokršteno gotovo sve odraslo stanovništvo Evrope, potpuno nestaje katekumenata i počinju se krstiti samo djeca, i to polijevanjem. Umjesto djeteta odgovore daju roditelji i kumovi, a dijete krsna obećanja obnavlja kada odraste, u sakramentu Potvrde/ Krizme. Imamo zapisano u Djelima ap. u epizodi o Korneliju i Lidiju? da su kršteni on i njegova obitelj, nigdje ne piše da su djeca bila izuzeta. Dakle, nema razloga da se mala djeca ne krste.

Što se tiče istočnog gijeha ...Krst je sakramenat kojim se brišu istočni i svi drugi grijesi. Krštenik prima posvetnu milost i postaje Božje dijete i član Crkve. To znači da je krštenje savez između Boga i čovjeka, i to novi savez sklopljen po Isusovoj žrtvi na križu.
Savez je neravnopravan, naravno, mi Bogu nemamo što dati, ali On nama daje sve.
Mi njega ne obogaćujemo, nego On nas.
Dakle, u krštenju, čovjek sebe daje Bogu, a Bog sebe daje čovjeku. Zato je krštenje prvi i najvažniji sakramenat.


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Lijepo si objasnila čin krštenja i njegovu istoriju, ali nisi odgovorila na glavno pitanje: zašto jedni hrišćani čin krštenja obavljaju na djeci, a drugi na odraslima? Kažeš: "Dakle, nema razloga da se mala djeca ne krste." Kako su onda pojedine hriščanske crkve našle taj razlog, pa ne krste djecu nego čekaju njihovo punoljetstvo da bi ih krstili? Razumljivo je da su se odrasli krstili u vrijeme kada se hrišćanstvo širilo i kada su ga mnogi paganski narodi prihvatali kao svoju religiju.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Lijepo si objasnila čin krštenja i njegovu istoriju, ali nisi odgovorila na glavno pitanje: zašto jedni hrišćani čin krštenja obavljaju na djeci, a drugi na odraslima? Kažeš: "Dakle, nema razloga da se mala djeca ne krste." Kako su onda pojedine hriščanske crkve našle taj razlog, pa ne krste djecu nego čekaju njihovo punoljetstvo da bi ih krstili?Razumljivo je da su se odrasli krstili u vrijeme kada se hrišćanstvo širilo i kada su ga mnogi paganski narodi prihvatali kao svoju religiju.

To bi trebalo pitati baptiste. :dtyste: Oni čin krštenja isključivo primaju kad su punoljtni. U drugim crkvama, npr. u katoličkoj i pravoslavnoj odrasli se krste ukoliko nisu kršteni kao djeca. Dakle, može i jedno i drugo, ali baptisti ne krste malu djecu, jer kažu: Isus se krstio u odrasloj dobi. Oni ionako nemaju sedam sakramenata, nego priznaju samo krštenje i Gospodnju večeru (Euharistiju), ali ni to ne zovu sakramentima, nego samo spomen-čin. I ako se ne varam, ne priznaju pretvorbu kruha u Tijelo, ni vina u krv Isusovu, nego je to opet samo sjećanje na ono što je Gospodin Isus učinio na Posljednjoj večeri.

Problem u protestanskim crkvama je što sasvim odbacuju tradiciju ( koju pravoslavna i katolička crkva uvažava).
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
To bi trebalo pitati baptiste. :dtyste: Oni čin krštenja isključivo primaju kad su punoljtni. U drugim crkvama, npr. u katoličkoj i pravoslavnoj odrasli se krste ukoliko nisu kršteni kao djeca. Dakle, može i jedno i drugo, ali baptisti ne krste malu djecu, jer kažu: Isus se krstio u odrasloj dobi. Oni ionako nemaju sedam sakramenata, nego priznaju samo krštenje i Gospodnju večeru (Euharistiju), ali ni to ne zovu sakramentima, nego samo spomen-čin. I ako se ne varam, ne priznaju pretvorbu kruha u Tijelo, ni vina u krv Isusovu, nego je to opet samo sjećanje na ono što je Gospodin Isus učinio na Posljednjoj večeri.

Problem u protestanskim crkvama je što sasvim odbacuju tradiciju ( koju pravoslavna i katolička crkva uvažava).
Možda će se neko od pripadnika adventističke crkve, ili Jehovinih svjedoka javiti i dati odgovor na ovo pitanje, jer, ako se ne varam, i oni čin krštenja obavljaju na punoljetnim osobama, a ne na djeci.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
2. И сви се у Мојсија крстише у облаку и мору;
3. И сви једно јело духовно једоше;
4. И сви једно пиће духовно пише; јер пијаху од духовне стене која иђаше за њима: а стена беше Христос. (1. Коринћанима 10)

29. И сви људи који слушаху и цариници оправдаше Бога, и крстише се крштењем Јовановим; (Лука 7)
6. И он их крштаваше у Јордану, и исповедаху грехе своје. (Матеј 3)

3. А он им рече: На шта се дакле крстисте? А они рекоше: На крштење Јованово.
4. А Павле рече: Јован крсти крштењем покајања, говорећи народу да верују Оног који ће за њим доћи, то јест, Христа Исуса. 5. А кад то чуше, крстише се у име Господа Исуса.(Дела 19)

8. А Крисп, старешина зборнички, верова Господа са свим домом својим; и од Коринћана многи који слушаху вероваше и крстише се. (Дела 18)

Шта је, дакле, битно: крштење покајања којим је Јован крстио је бесмислено за децу - она да исповедају грехе? Нема смисла, али крштење у име Господа Исуса је крштење Духом Светим, човек ако поверује да је Исус Син Божији и Христ (Месија), тада прихвата Исуса за свог Спаситеља, прихвата Жртву коју је Исус (Бог) положио за нас. То могу и деца да прихвате и Дух да их учи од малих ногу, као и преко родитеља. Као што се сав народ крсти у мору и облаку са Мојсијем - Духом Светим.

10. Али се одметаше и жалостише Свети Дух Његов; зато им поста непријатељ, и ратова на њих. 11. Али се опомену старих времена, Мојсија, народа свог: где је Онај који их изведе из мора с пастиром стада свог? Где је Онај што метну усред њих Свети Дух свој? (Исаија 63)

Постоји ту још нешто прелепо и свето на шта не обраћамо пажњу, а од Бога је Живог: слободна воља. Чак ни наш брачни друг не мора да буде крштен - његова воља. Утиче ли то на нашу децу? Никако, јер деца ће бити света Богу због тог једног крштеног родитеља:

12. А осталима говорим ја а не Господ: ако који брат има жену некрштену и она се приволи живети с њим, да је не оставља. 13. И жена ако има мужа некрштеног и он се приволи живети с њом, да га не оставља.
Зашто?
14. Јер се посвети муж некрштен женом крштеном, и посвети се жена некрштена од мужа крштеног; јер иначе деца ваша била би нечиста, а сад су света. (1.Коринћанима 7)

Дакле, довољно је да је један крштен у породици (човек мира) и он посвећује читав дом. Зато се ваља, пријатељи, мање оптерећивати законима људским, већ се посветити мудрости Божијој, а не философирању. Учимо себе и читаву породицу да "подетињимо", да се вратимо дечијој чистоти срца и чистих мисли. Није крштење само ритуал којим неко купује улазницу у рај, много је крштених који чињаше злодела после крштења. Послушајмо Господа шта је право крштење:
Матеј 18
1. У тај час приступише к Исусу ученици говорећи: Ко је дакле највећи у царству небеском?

2. И дозва Исус дете, и постави га међу њих,

3. И рече им: Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

4. Који се дакле понизи као дете ово, онај је највећи у царству небеском.

5. И који прими такво дете у име моје, мене прима.

6. А који саблазни једног од ових малих који верују мене, боље би му било да се обеси камен воденични о врату његовом, и да потоне у дубину морску.

7. Тешко свету од саблазни! Јер је потребно да дођу саблазни; али тешко оном човеку кроз кога долази саблазан.

Доказ да је довољан један у дому:

9. А Исус му рече: Данас дође спасење кући овој; јер је и ово син Авраамов. (Лука 19)
7. Познајте дакле да су они синови Авраамови који су од вере.(Галатима 3)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562


Da, pismo u svakom slučaju je jedno od glavnih autoriteta u kome se možespoznati istina, i kojim treba proveravati svaku tvrdnju, ali ja sam želeo da ukažem i na neke druge aspekte spoznaje istine, i principe njene provere, a oni su sledeći:

1. REČ BOŽJA - Ispitati putem reči da li je odredjena tvrdnja og Boga ili ne,
Sve što nije u skladu sa jasnim otkrivenjima BoŽje reči, i po principu `TAKO GOVORI GOSPOD, to treba odbaciti kao laž.
Ipak pošto smo mi ljudi ograničeni i ne razumemo najbolje sve pojave koje se dešavaju oko nas, i možemo na osnovu te ograničenosti da donesemo pogrešne zaključke i ako smo ispitali sve putem reči, onda se primenjuje sledeća faza provere, a to je:

2. MOLITVA - Iskreno i usrdno tražiti od Gospoda da nam on otkrije svojim Duhom da li je nešto od njega ili ne.
Ono što se nadovezuje na ovo i spada u sledeću fazu provere je:

3. ISKUSTVO - Ako smo iskreni, Bog će nam dati iskustveno osvedočenje da li je odredjena stvar od njega ili ne.
Kao sto znamo Bog se otkriva na nekoliko načina opisanih i u otkrivenjima njegove reči, to je na prvom mestu upravo kroz svoju rec, kao i kroz znakove, putem duhovnih darova - sna, vizije, i glasom Svetoga Duha koji se obraca covekovom uhu, kao i srcu.
Sledeca i najvaznija faza provere kroz koju i proizlaze sve gore opisane, i bez koje covek nije siguran, je:

4. ISKUSTVO U SVAKODNEVNOM OPSTENJU I ZAJEDNICI SA BOGOM - Da bi covek uopste znao da li je nesto od Boga, on mora imati cvrst neprekidnu zajednicu sa njim, Sveti Duh mora prebivati u coveku i usmeravati covekove misli i dela, sto coveku omogucuje da prepozna da li je nesto od Boga ili ne, jer mu Duh koji je u njemu to svedoci.

Ovo spada u samo pitanje naše duhovnosti, i vezano je i za pojam krštenja kao i sve ostale pojave unutar crkve koje se tiču crkvene doktrine i praksu, jer ako smo svakoga dana povezani sa Bogom, i trazimo da nas on vodi i usmerava naše korake u svakom trenutku, mi nećemo činiti nešto što je suprotno jevandjelju, direktnije, nećemo krštavati malu decu, ili primati novac za usluge koje pružamo u crkvi, nećemo slaviti smrtne ljude i njima se moliti, itd, jer to nije u skladu sa jasnim otkrivenjima Božje reći, i Duh Sveti bi nam sigurno uputio ukor za nešto što činimo, a što nije po njegovoj volji.

Ja lično mogu razumeti zašto danas nema ukora, jer postoji globalni otpad od Boga i njegove reči, izražen rečima biblije:

"I mi smo kao i vi smrtni ljudi, koji vam propovedamo jevanđelje da se od ovih lažnih stvari obratite k Bogu Živom, koji stvori nebo i zemlju i more i sve što je u njima; Koji u prošavšim naraštajima beše pustio sve narode da idu svojim putevima. ( Dela 14. 14 - 16 ).

"I zato će im Bog poslati silu prevare, da veruju laži;

Da prime sud svi koji ne verovaše istini, nego voleše nepravdu" ( 2 poslanica Solunjanima 2. 11 - 12 ).

[FONT=&amp]Molitvu nisam spomenuo, jer smatram da se ona podrazumeva. A izbegavam je koristiti, u postovima, jer se Bogu mole i Pravoslavci i Katolici i JS i Mormoni i Nazareni i Pentakostalci i ................... i šta dobijaju? Lažnu nauku![/FONT]
[FONT=&amp]Tako da MOLITVA nije GARANCIJA otkrivanja Božijih ISTINA, već nešto sasvim drugo.[/FONT]

[FONT=&amp]Inače ima puno zajednica (Crkava) koje nemaju bazen, zbog finansija – i zbog toga obavljaju krštenje na nekoj vodi. Reka, jezero, more, bara, bazen (gradski)............. Pa čak ima i slučajva da su vernici i led na reci probijali da bi se krstili! To je vera! A ne prskanje krštenka grančicom, fajtalicom, prstima..................[/FONT]

[FONT=&amp]Pozdravljam te sa jednim lepim stihom:[/FONT]


[FONT=&amp]Ефеж. 4,5[/FONT][FONT=&amp]Један Господ, једна вера, једно крштење,[/FONT]
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Постоји још једна ствар, човек се може крстити у име Исуса Христа, али не значи да ће одмах добити дар Духа, то може да се деси и касније. Можда одмах, али највероватније касније.

14. А кад чуше апостоли који беху у Јерусалиму да Самарија прими реч Божју, послаше к њима Петра и Јована. 15. Који сишавши помолише се Богу за њих да приме Духа Светог;
16. Јер још ни на једног не беше дошао, него беху само крштени у име Господа Исуса.

17. Тада апостоли метнуше руке на њих, и они примише Духа Светог.


Значи да Духа Светог можемо и касније да примимо, питање је ко је данас пун Духа Светога од људи:

36. Како иђаху путем дођоше на некакву воду; и рече ушкопљеник: Ево воде, шта брани мени да се крстим? 37. А Филип му рече: Ако верујеш од свега срца свог, можеш. А он одговарајући рече: Верујем да је Исус Христос Син Божји.

38. И заповеди да стану кола, и сиђоше оба на воду, и Филип и ушкопљеник, и крсти га.
39. А кад изиђоше из воде, Дух Свети паде на ушкопљеника, а анђео Господњи узе Филипа, и више га не виде ушкопљеник; него отиде путем својим радујући се. (Дела 8)

1. Зато да оставимо почетак Христове науке и да се дамо на савршенство: да не постављамо опет темеља покајања од мртвих дела, и вере у Бога,
2. Науке крштења, и стављања руку, и васкрсења мртвих, и суда вечног. (Јеврејима 6)

Савле се крстио у Дамаску, ту не верујем да је било реке у соби, вероватно је посут водом. Није тачно описано, али нема другог решења:

17. И пође Ананија, и уђе у кућу, и метнувши руке на њ рече: Савле, брате! Господ Исус, који ти се јави на путу којим си ишао, посла ме да прогледаш и да се напуниш Духа Светог.
18. И одмах отпаде од очију његових као крљушт, и одмах прогледа, и уставши крсти се.
19. И пошто поједе окрепи се; и би Савле неколико дана с ученицима који беху у Дамаску.(Дела 9)

16. И сад шта оклеваш? Устани и крсти се, и опери се од греха својих, призвавши име Господа Исуса. (Дела 22)
22. Да приступамо с истиним срцем у пуној вери, очишћени у срцима од зле савести, и умивени по телу водом чистом;(Јеврејима 10)
25. И покропићу вас водом чистом, и бићете чисти; ја ћу вас очистити од свих нечистота ваших и од свих гадних богова ваших. (Језекиљ 36)

2. А кад они служаху Господу и пошћаху, рече Дух Свети: Одвојте ми Варнаву и Савла на дело на које их позвах.
3. Тада постивши и помоливши се Богу метнуше руке на њих, и отпустише их. (Дела 13)
5. А кад то чуше, крстише се у име Господа Исуса.
6. А кад Павле метну руке на њих, сиђе Дух Свети на њих, и говораше језике и прорицаху. (Дела 19)

5. А у Јерусалиму стајаху Јевреји људи побожни из сваког народа који је под небом.
38. А Петар им рече: Покајте се, и да се крстите сваки од вас у име Исуса Христа за опроштење греха; и примићете дар Светог Духа;
41. Који дакле радо примише реч његову крстише се; и пристаде у тај дан око три хиљаде душа.
42. И осташе једнако у науци апостолској, и у заједници, и у ломљењу хлеба, и у молитвама.(Дела 2)

С обзиром да Јерусалим нема реку, три хиљаде душа се вероватно крстило покропљењем (умивањем - Јеврејима 10), тако да понављам: не треба да се оптерећујемо много, довољно је да призовемо име Христово (да потврдимо да је Син Божији
- Дела 8 и да га прихватимо као Спаситеља - Дела 22), да се крстимо у име Исусово (у име Оца, Сина и Светога Духа), а дар Духа Светога можемо добити касније, ако већ онај који нас крсти није пун Духа Светога (вероватно није).
jordan.gif

 
Poslednja izmena:
Natrag
Top