Da li postoji religija u kojoj postoji istina ?

Član
Učlanjen(a)
15.11.2009
Poruka
2
Pitanje jeste da li je zivot dosledan, da li je neprotivrjecan. I sta je to sto je kontradiktorno, ako je nesto u nekom trenutku korisno, da li je u drugom trenutku i na drugom mjestu stetno. Teolozi bi, vjerovatno postavili pitanje apsolutne istine ili istine Apsoluta. Sta je to za sta mi ponekad molimo Apsoluta, i da li je to dobro ili lose za nas, dobro ili lose za nasu okolinu, ili dobro ili lose sa gledista Apsoluta. Vjerovano je i ptanje da li covjek moze pojmiti apsolutno ako ono postoji,ili da li moze proizvesti(gledano sa tacke da ljudi tvore Boga a ne Bog ljude) apsolutnu i nekontradiktornu istinu i trece da li moze pojmiti apsolutnu istinu i da li je ona samo kontradiktorna sa ljudske tacke gledista i njegovih ogranicenja. Sublimirano receno, kako dokazati da je kontradiktornost stvarno kontradiktornost, da li je nastala kao greska Apsoluta, kao greska ,,tumaca'' Asoluta u vidu proroka i svih koji su pisali te spise, ili su spis kontradiktorni zato sto i nisu tvoreni uz ucesce Apsoluta vec kao cisto ljudsko djelo. Dakle, kao sto Agnostik napis gore, sve je stvar ubjedjenja koje se naziva vjera i ne zasniva se toliko na logici, opipljivom, dokazima, koliko na VJERI da je TO nesto bas TO i to nekontradiktorno jer je kontradiktornost samo ,,tajna'' koju svi ne mogu pojmiti.
Da li postoji vjerska knjiga koja nije kontradiktorna? Ne znam. A da li ti znas da li postoji Bog? I kako to znas? Jesi li bas siguran ili si se mozda ipak prevario? Imas li organ koji to moze osjetiti, ili instrument koji to moze izmjeriti i rime dokazati da je to to?

Dodato posle 9 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

U stvari ti trazis doslednost i jako prostu i shvatljivu logiku, zanemarujuci raznovrsnost mnostva varijabli u vremenu i prostoru.

Mnogo je puteva i nacina da utrosis zivot. (ne beskonacno, ali ih je, uz sva ogranicenja poprilicno) Sam biras da li da ga provedes ovako ili onako. Sam biras izmedju razlicitih nivoa razmisljanja o zivotu u raznim vjerskim knjigama (filozofskim postavkama), različitih faktografskih zapisa (istorijskih događaja ili dogadaj koji su tako predstavljeni) i niza dogmi koje su nastale iz svega. Ili biras da kazes da je to kontradiktorno i da te to ne interesuje jer je vecina toga plod maste, iluzije, ili namjere da se ljudi obmanu u nekom cilju. Tvoj je izbor izmedju korisnosti i stete tako necega za tvoj zivot, bolje receno vrijeme koje ces provesti u obliku u kojem si sa funkcijama koje imas, i sa ogranicenjima kojih si svjestan ili ne.

Prijatan dan!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
A temu nisam promasio. Vi trazite religiju koja nosi istinu. Ja sam dao odgovor. I nije samo Isus to rekao, rekli su to mnogi, svako na svoj nacin. Inace, evo reci cu i ja: "Ja sam put, istina i zivot". I sta sad ako sam ja to rekao?!
Opet prazna filozofija mnogi su rekli na svoj nacin.NIKO NIJE rekao sem njega i to i dokazao.A to sto si ti ponovio znaci najmanje da si plagijator ili sarlatan,jer ne posedujes nijednu do 3 navedenih istina koje sacinjavaju Isusa Hrista
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Cobi, secas se iz prethodnih postova kada sam rekao da svako vidi istinu za koju je spreman da vidi - eto, to je to. Da bi se razumeli bolje, reci cu ti da ja ne zelim da kazem da ti nisi upravu ili bilo ciju drugu istinu koju iznosi da negiram. Naravno, kao i svi, imam i ja neko svoje misljenje o tome sta je istina. Imam istinu o Bogu, o zivotu i svemu ostalom ali ne iznosim je i to iz prostog razloga zbog toga sto je ta moja istina kao i sva ostala vasa samo jedno misljenje. Nesto nastalo u ljudskom mozgu. Ako kazes da je jedino to Isus rekao i dokazao, morao bi da mi kazes i da li si bio prisutan tamo kada je on to dokazivao pa znas pouzdano da je to sve tacno. Celo hriscansko verovanje, kao i mnoga druga, se zasnivaju na svetoj knjizi. Hriscanska na Bibliji. To su samo pisane reci za koje PRETPOSTAVLJAMO da znamo ko je pisao (znaci ne znamo, nego verujemo) i za koju PRETPOSTAVLJAMO da je tacna (odnosno verujemo da je tacna) ali da li je to stvarno sve istina ne mozemo znati - ali mozemo verovati. Tvoja vera je jaka Cobi i zbog toga je to tvoja istina. I ja ne mislim da ima bilo cega loseg u toj istini.

Ali, uzmimo za situaciju da ne postoji ni jedna jedina sveta knjiga. Da nam ni babe ni dete ni niko drugi nije govorio o Bogu, vec samo da smo rodjeni i da zivimo slobodnim zivotom bez bilo kakvog unosa duhovnih informacija u nas mozak. U koga bi onda verovali? Ne bi znali za Isusa, ne bi znali za Muhameda, za Jehovu itd ali bi nam se verovatno javila neka duhovna potreba da nadjemo neke odgovore. Bez svetih knjiga i tih informacija, bili bi prinudjeni da sami ispitujemo realnost, svet oko nas i da nadjemo resenje, da nadjemo odgovore. Kakvi bi ti odgovori bili? Da li bi opet govorio o Isusu ili ne? Mislim da ne bi jer u nasoj sadasnjosti, realnosti, Isus ne postoji. A niko ne bi pozeleo da jede cokoladu ako je prethodno nije video i probao nekad i na nekom drugom mestu :)

A kazi mi Cobi, kako znas da sam ja sarlatan i da ne posedujem tu istinu? Ti nikada nisi sreo Isusa, samo si citao o tome i verujes da on sve to poseduje a mene koji sam ziv i zdrav i koga mozes da sretnes, za mene vec unapred znas da ne posedujem nista od toga. Zbog cega mozak odbacuje mogucnost da ispita ono sto mu je dostupno a veruje u ono sto mu nije dostupno?

Ljudski mozak je pravo cudo. U njemu se kreira ceo svet i cela relativna stvarnost. Kada to osoba otkrije i kada ga prozre, shvati svoj um, moci ce da kaze da zna istinu. A ovo me je podsetilo na nesto sto sam naucio negde na pocetku sledjenja Dhamme. Znati istinu ne znaci uvek imati i neku informaciju ili razumevanje i vidjenje. Ponekada je znati istinu i to da znamo da nesto neznamo i da to smemo da priznamo.

P.S. Velika je patnja kada se covek veze za nesto i jedino se njega drzi u strahu da ga ne izgubi a ne zeli ni da sagleda nesto drugo.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Mindfulness, cobijeva istina je zabetonirana i to prije dvije hiljade godina! Šta je bilo prije toga, a šta posle, šta je danas, njega ne zanima. Svako vrijeme ima svoju istinu. Mnogo toga što danas smatramo istinom i što nam izgleda kao istina, već sutra to neće biti. Panta rei, reče mudri Heraklit.
 
Član
Učlanjen(a)
13.07.2010
Poruka
157
Naravno da ne postoji religija u kojoj postoji istina. Religija nam je neophodna a samim tim i manipulativna. Istina je ono sto nam se servira ne bi smo mi presatli da postavljamo pitanja. Teolozi se bave pitanjima indokrinacije ne bi li laz koja se servira bila na sto cvrscim nogama.

Bog po svojoj prirodi je NESPOZNATLJIV.
Niko ga ne moze spoznati. Sem nekolicine srecnika koji su na vreme poludeli.

Istina je da zelis li saznati istinu ne mozes to uraditi nikada.
 
Član
Učlanjen(a)
13.07.2010
Poruka
157
....bas nisi optimistican :)

Hahha. Samo sam zeleo da kazem da ukoliko tragas za necim sto je nespoznatljivo onda i nemozes ocekivati da nadjes.

Nije optimizam ili pesimizam. Nasi mozgovi funkcionisu na taj nacin. Mozda se nesto promeni ali to nikako nece biti naglo.

Vekovi su u pitanju pa da nasa svest pocne da komunicira sa nama na taj nacin da mozemo poimati neke od sada nepojmiljivih stvari.

tako da eto ti. Verovatno sam blago optimistican.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
:) Salim se ja :) Jesi upravu samo ne znam da li su samo vekovi u pitanju?! Mislim da se radi iskljucivo o pojedincu. Ko je spreman i da li je spreman da prizna da ne zna i da li je spreman da istrazuje kroz tu siru svest koju pominjes kako bi dosao do te istine. Smatram tj. verujem da je svakom pojedincu omoguceno da takvu svest razvije kod sebe ali je pitanje da li to pojedinac zeli i da li moze.
 
Natrag
Top