Da li je Bog dobar?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Zanimljiva i mora se priznati dobra apologetika. Ali, kao i svaka apologetika nije mogla izbjeći kontradiktornosti i sve one logičke zamke u koje svaka apologetika upada. Premisa: Bog je svemoćan, sveznajući, svevideći, nepogrešiv... To je odlika Boga, jer da nije takav ne bi ni bio Bog!
Ti ga ovdje prikaza i nemoćnim, i ne sveznajućim i ne svevidećim i pogrešivim. Što si našo dobra i donekle razumna opravdanja za ovakvu karakterizaciju Boga, ne mijenja ništa na stvari. Pominješ metafizičku logičnost!? Da budem iskren, ne znam kako da to shvatim, ali kako god bilo, postavlja se ključno pitanje: dajući slobodnu volju čovjeku, mada je ovo o slobodnoj volji samo po sebi vrlo diskutabilno i takođe kontradiktorno, jer dati nekome slobodnu volju a istovremeno mu propisati zakone po kojima ima da živi i sankcionisati ga paklom ako ne bude poštovao te zakone, nije ništa drugo do cinizam; dakle, dajući slobodnu volju čovjeku, Bog se unaprijed odrekao i svoje svemoći i svog sveznanja. Da li je to osobina Boga?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
09.08.2010
Poruka
2
Sloboda ne postoji bez mogućnosti izbora, a izbor ne postoji ako se nema između čega birati. Bog je dao zapovesti, ali one obavezuju čoveka. Ako čovek želi da bude srećan i da ima mir - što pretpostavljam da svaka normalna osoba želi - onda je dobro prihvatiti njegove zakone i zapovesti jer su dobre. Međutim, čovek može da izabere zlo, po sebe i po bližnje. Kao što osoba koja svesno bira da pijana vozi na crveno svetlo strada, tako osoba koja čini zla sebi i drugima na koncu mora da strada. Nije valjda kriva osoba koja je propisala saobraćajne zakone i znakove? :) Oni znakovi i zakoni nisu ograničili slobodu takvog vozača, ali su propisale posledice takvog ponašanja. Tako da vaše mišljenje da zakoni nužno ograničavaju slobodu nemaju utemeljenje.

Međutim, za razliku od ovozemaljskih zakona koje kad se prekrše čovek mora u zatvor (naravno, podrazumevamo normalnu, idealnu zemlju gde se prekršaji sankcionišu), Bog nudi izbavljenje od zatvorske kazne (pakla) jednim činom koji naizgled deluje prost - pokajanjem. Dakle, nije nužno da čovek čak i kad zgreši i prekrši Božje zakone završi u paklu. Ako se pokaje i prizna Gospoda Isusa Hrista za Spasitelja njemu se sve prašta.

Stvarajući slobodan svet Bog jeste ograničio sebe. Da li je to osobina Boga, pitate. Pa jeste. :) Bog u svojoj prirodi jeste slobodno biće. :) Ta sloboda ne podrazumeva anarhiju i despotizam. On želi da i mi koristimo svoju slobodu na dobro, birajući da ljubimo Njega i bližnje (što su dve najveće zapovesti u hrišćanstvu).

Zar sve to nije dobro: sloboda i ljubav? :)

Pozdrav
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pa, pitanje u ovoj temi nije bilo da li je Bog kriv, nego da li je dobar! U raspravama ovakve vrste, neminovno je da se ponekad malo skrene sa teme, ali treba nastojati da se težište rasprave ipak odnosi na suštinu teme. U uvodu teme uzeta je za primjer biblijska priča o potopu, kao islustracija i dokaz da Bog nije dobar. Theophil je pokušao opravdati taj Božiji postupak i naveo je razloge zbog čega je Bog potopio cijeli svijet. Suština tih razloga je u grijehu. Svijet je bio grešan i lijepo je obrazloženo zbog čega je bio grešan. Hajd' kada bi to uzeli "novo za gotovo" - nešto kao globalnu pojavu toga vremena i kazali, pa dobro, ljudi su ogrezli u raznim vrstama grijeha i Bog ih je kaznio; ali ni po zakonu vjerovatnoće nije moguće da su baš svi ljudi bili grešni. Ako zanemarimo i taj zakon, pa zažmurimo i kažemo jesu, svi su bili grešni, šta je sa malom djecom i sa raznim vrstama životinja? Zar su i oni bili grešni? Zar su tek rođena nevina djeca zaslužila da budu kažnjena? Niko ne može reći da jesu. Zašto Bog bar prema njima ne pokaza svoju čuvenu mislost, nego ih sve odreda posla u smrt?!
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Mislim da jeste, inace bi nas, gresnike, vec odavno zbrisao sa lica zemlje :)
A i ko nam drugi prasta grehe.

Šta ako je i sam grešan? Ako jeste, onda je normalno da stvori grešno biće kao što je čovek. Ali, daj da dokažemo prvo njegovo postojanje...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Šta ako je i sam grešan? Ako jeste, onda je normalno da stvori grešno biće kao što je čovek. Ali, daj da dokažemo prvo njegovo postojanje...
Postojanje Boga se objektivno ne može dokazati! Sad će teisti reći: ne može se dokazati ni njegovo nepostojanje. Odgovor na to je: nepostojanje se ne dokazuje.
Ljudi se ne rađaju sa pojmom o Bogu. Saznanje o Bogu stiču vaspitanjem i indoktrinacijom. Oni koji čvrsto povjeruju u Boga i u odnos sa njim, ustvari, taj odnos nalaze u svom egu. Bog je ono što oni misle da jeste, Bog djeluje i razmišlja na način kako bi oni djelovali i razmišljeli, Bog je, napokon, sam čovjek, koji ga je nekada davno i izmislio!
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Postojanje Boga se objektivno ne može dokazati! Sad će teisti reći: ne može se dokazati ni njegovo nepostojanje. Odgovor na to je: nepostojanje se ne dokazuje.
Ljudi se ne rađaju sa pojmom o Bogu. Saznanje o Bogu stiču vaspitanjem i indoktrinacijom. Oni koji čvrsto povjeruju u Boga i u odnos sa njim, ustvari, taj odnos nalaze u svom egu. Bog je ono što oni misle da jeste, Bog djeluje i razmišlja na način kako bi oni djelovali i razmišljeli, Bog je, napokon, sam čovjek, koji ga je nekada davno i izmislio!

Da, da. U prevodu, čovek je stvorio Boga, a ne obrnuto.
Probao sam da definišem boga preko jednog učenja sofista. Gorgija je rekao da je misao o nekoj stvari potpuno drugačije prirode od te stvari o kokoj se misli. Na primer, misao o ašovu nije isto što i sam ašov. E ja sam došao do zaključka da postoji izuzetak: misao o bogu je zapravo isto što i bog. On je kolektivna misao svih pripadnika jedne vere.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Klasična filozofija skoro da je bila sahranila Boga. Savremeni francuski filozof Mišel Onfre, kaže: " U filozofiji je nekad postojalo doba „Bog je mrtav“. Naše doba, jeste pre doba njegovog povratka." I zaista, pojavom monoteističkih religija, Bog se "vratio" na velika vrata i on je onoliko dobar, odnosno, onoliko loš, kako ga poima koleketivna svijest onih koji vjeruju u njega.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Klasična filozofija skoro da je bila sahranila Boga. Savremeni francuski filozof Mišel Onfre, kaže: " U filozofiji je nekad postojalo doba „Bog je mrtav“. Naše doba, jeste pre doba njegovog povratka." I zaista, pojavom monoteističkih religija, Bog se "vratio" na velika vrata i on je onoliko dobar, odnosno, onoliko loš, kako ga poima koleketivna svijest onih koji vjeruju u njega.

Da, i otkriće da je grom u stvari elektricitet skoro da je sahranila svest o Bogu jer Bog ne može da se sahrani može da se sahrani samo svest o Bogu.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Naravno da je Bog ZAO a sina je dao zbog jevreja i nečastivog a ne zbog nas ostalih to je bilo posthumno i to ne znači da je dobar što nas nije istrebio već još nije došlo vreme.Takva su pravila igre. Uostalom sama biblija pokazuje koliko Bog može da bude zao. Kako ja to volim da kažem Bog je gospodar tamne strane sile.:yea:
 
Natrag
Top