Da li je Bog dobar?

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Da, Bog je dobar, više nego što možemo zamisliti. :dtyste:
Oni koji su iskusili Božju nježnost i milosrđe to najbolje znaju, iako se Božja dobrota teško može opisati riječima.
Jedno pitanje: da li je Isus bio dobar?
Znamo da je jest: "prošao je zemljom, čineći dobro". Cijelo Evanđelje je govori o neshvatljivoj dobroti i ljubavi Isusa Krista, sve do smrti na križu.

Isus je Bog.

Sad će se neki uzvrpoljiti... :dtyste: a nezamlislivo je da neki koji sebe nazivaju kršćanima ne vjeruju da je Isus Bog. Božja Riječ je jasna u tom pogledu, ali zanimljivo je kako crkveno naučiteljstvo i predaja, odbačena od protestanata, govori u prilog toj istini.

[h=3]Povijesna svjedočanstva vjere u Isusovo božanstvo[/h]


"Ignacije, također poznat pod imenom Teofor, Crkvi u Efezu, Aziji; predodređen u vječnosti za trajnu i nepromjenjivu slavu, jedinstven i izabran u patnji, po Očevoj volji, u našem Bogu, Isusu Kristu."

(Ignacije Antiohijski, Poslanica Efežanima, 1 [110. god.])

"Istina je, naš Bog Isus Krist, rođen je od Marije, u skladu s Božjim planom: od Davidova roda, ali također i od Duha Svetoga."

(Isto, 18, 2)

"Ljubljenoj Crkvi, prosvijetljenoj ljubavlju našeg Boga Isusa Krista, po njegovoj volji, po kojoj je sve stvoreno"

(Isti, Poslanica Rimljanima, 1 [110. god.])

"[Kršćani] su oni koji su, za razliku od drugih ljudi, našli istinu, jer su spoznali Boga, Stvoritelja svega, u jedinorođenom Sinu i Duhu Svetom."

(Aristid, Obrana, 16 [140. god.])

"Grci, mi nismo ludi, niti krivo govorimo, kada vam kažemo da je Bog rođen u liku čovjeka."

(Tacijan Sirski, Obraćanje Grcima, 21 [170. god.])

"Razumnim osobama svakako nije potrebno navoditi Kristova djela koja je činio nakon svog krštenja, kao dokaz da su njegova duša i tijelo – njegova ljudska narav – bili stvarni poput naših, a ne utvara. Kristova djela nakon njegovog krštenja, posebice njegova čuda, sa sigurnošću ukazuju na njegovu božansku narav skrivenu u tijelu. Istodobno Bog i savršen čovjek, on je jasno pokazao svoje dvije naravi: svoju božansku narav, kroz čuda koja je činio tijekom tri godine nakon svoga krštenja, te svoju ljudsku narav u trideset godina života koje su prethodile krštenju, kada je utjelovljen, prikrio božansku narav, iako je bio pravi Bog prije početka vremena."

(Meliton Sardski, zapisano u: Anastazije Sinajski, Vodič, 13 [177. god.])

"Crkva, mada rasprostranjena po svem svijetu do nakraj zemlje, primila je od Apostola i njihovih učenika vjeru u jednoga Boga, Oca svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje i mora, i svega što postoji; i u jednoga Isusa Krista, Sina Božjega, koji se utjelovio radi našeg spasenja; i u Duha Svetoga, koji je po prorocima navijestio Božju volju i dolazak, rođenje od Djevice Marije, muku, uskrsnuće od mrtvih, i tjelesno uznesenje našega ljubljenoga Isusa Krista, te njegov ponovni dolazak u slavi Oca, da ponovno uspostavi vlast; i u uskrsnuće mrtvih da se prema Očevoj volji, na ime Isusa Krista, našeg Gospodina i Boga, Spasitelja i Kralja, prigne svako koljeno nebeskih, zemaljskih i podzemaljskih bića…"

(Irenej, Protiv krivovjerja, 1, 10, 1 [189. god.])

"Neka ono što se za nikoga drugoga ne može reći, osim za Isusa, da je Gospodin i Bog… bude očito svima, pa čak i onima koji su imali tek mali uvid u ovu istinu."

(Isto, 3, 19, 1)

"Riječ, odnosno Krist, počelo je našeg postojanja i našeg življenja, jer je on bio istovjetan s Bogom prije svih vjekova. A sada, ta ista Riječ objavljena je u liku čovjeka. On je istovremeno Bog i čovjek, i izvor svakog dobra."

(Klement Aleksandrijski, Opomena Grcima, 1, 7, 1 [190. god.])

"Iako prezren, uistinu je bio obožavan, [Isus je] Iskupitelj, Spasitelj, Pomiritelj, božanska Riječ, istinski, pravi Bog, uzvišen od Gospodina Svemira, jer je bio njegov Sin."

(Isto, 10, 110, 1)

"Bog je bez grijeha. Jedini čovjek bez grijeha je Krist, jer Krist je također Bog."

(Tertulijan, Duša, 41, 3 [210. god.])

"Njegove dvije naravi, božanska i ljudska, ukazuju da je i čovjek i Bog; po jednoj rođen, po drugoj nerođen."

(Isti, Tijelo Kristovo, 5, 6-7 [210. god.])

"Nikada nećemo izustiti da postoje dva Boga i dva Gospodina, iako su i Otac i Sin, i Duh Sveti odnosno sve tri Osobe – Bog; već se o prva dva govorilo kao o Bogu i Gospodinu, tako da bi se Krista po njegovom dolasku prepoznalo kao Boga i Gospodina, jer Krist je uistinu Sin Onoga koji je i Bog i Gospodin."

(Isti, Protiv praksejaca, 13, 6 [216. god.])

"Iako je bio Bog, uzeo je lik čovjeka, ali ostao ono što jest – Bog."

(Origen, Temeljna učenja, 1, 0, 4 [225. god.])

"Jedino (Božja) Riječ izriče sama sebe, i zbog toga jest Bog, odnosno istovjetna s Bogom."

(Hipolit, Odgovori na krivovjerje, 10, 23 [228. god.])

"Krist je nadasve Bog, On je oprao grijeh čovječanstva, čineći od starog čovjeka novu osobu."

(Isto, 10, 34)

"Da je Krist bio samo čovjek, zar bi tražio da vjerujemo u njegove riječi "A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga i koga si poslao – Isusa Krista." (Iv 17,3) Da nije želio biti primljen kao Bog i da ljudi uvide njegovo božanstvo, zašto bi dodao, "koga si poslao – Isusa Krista"? Jer da nije želio biti spoznat kao Bog, dodao bi "koga si poslao - čovjeka Isus Krista". On to nije rekao, već se poistovjetio s Bogom i želio je da razumijemo da je on Bog, jer uistinu jeste. Zbog svega toga moramo vjerovati u Gospodina, jedinoga pravoga Boga i u onoga kojeg je poslao, Isusa Krista, koji se ne bi poistovjetio s Ocem da nije želio da shvatimo da je on također Bog. U suprotnom, naznačio bi da se nije želio poistovjetiti s Bogom."

(Novacijan, Rasprava o Trojstvu, 16 [235. g. po Kristu])

"Onaj koji poriče da je Isus Bog, ne može postati njegov (Duha Svetoga) hram."

(Ciprijan, Pisma, 73, 12 [253. god.])

"Postoji jedan Bog, Otac žive Riječi, koji je u svojoj vječnoj mudrosti i snazi i slici: savršeni Otac savršenog rođenog; Otac jedinorođenog Sina. Postoji jedan Gospodin, jedini od jedinog, Bog od Boga, na sliku i priliku Božju, djelotvorna Riječ, sveobuhvatna mudrost, stvaralačka sila, pravi Sin pravoga Oca, nevidljiv od nevidljivoga, nepogrešiv od nepogrešivoga, besmrtan od besmrtnoga, vječan od vječnoga…I zato niti je Sin ikada nedostajao Ocu, niti Duh Sinu; jer bez razlike i promjene, isto Trojstvo postoji u vječnosti.''

(Grgur Čudotvorac, Objava vjere [265. god.])

"Neki bijesni, ljuti i uzbuđeni ljudi će reći, "Je li to Krist, vaš Bog?" Odgovorit ćemo, "Uistinu, Bog! I to, Bog svemogući!"

(Arnobije, Protiv pogana, 1, 42 [305. god.])

"On je Sin Božji u Duhu i Sin čovječji u tijelu, dakle, Bog i čovjek istovremeno."

(Laktancije, Božje objave, 4, 13, 5 [307. god.])

"Mi smo istinski vjernici kada u molitvi ponizno dolazimo jedinom pravom Bogu. Netko će možda pitati kako to da slavimo samo jednoga Boga, a tvrdimo da postoji Bog Otac i Bog Sin – što je mnoge odvelo u najveću zabludu…[misleći] da mi kažemo kako postoji još jedan Bog i da je on smrtan…ali kada govorimo o Bogu Ocu i Bogu Sinu, mi o njima ne govorimo kao različitima i odvojenima, jer Otac ne može biti bez Sina, niti Sin odvojen od Oca."

(Isto, 4, 28-29)

"Vjerujemo u jednoga Gospodina Isusa Krista, jedinorođenoga Sina Božjega. Rođenog od Oca prije svih vjekova. Boga od Boga, svjetlo od svjetla, pravoga Boga od pravoga Boga. Rođena, ne stvorena, istobitna s Ocem, po kome je sve stvoreno."

(I. nicejski sabor, Nicejsko vjerovanje [325. god.])

"Ali oni koji kažu, "Sin nije uvijek postojao", i "Nije postojao prije rođenja", i "Pošto je stvoren iz ničega, on je ili drugačije naravi ili drugačijeg duha", te oni koji kažu da je "Bog, Sin Božji promjenjiv i nepostojan"; takve Katolička Crkva izopćava."

(Isto, Dodatak Nicejskom vjerovanju)

"Isus Krist je Gospodin i Bog u koga vjerujemo i čiji skori dolazak iščekujemo; sudit će žive i mrtve i svakome uzvratiti po njegovim djelima."

(Patrik Irski, Ispovijesti sv. Patrika, 4 [452. god.])
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Od svih ovih stihov nekako mi se najviše sviđa :


(Klement Aleksandrijski, Opomena Grcima, 1, 7, 1 [190. god.])

"Iako prezren, uistinu je bio obožavan, [Isus je] Iskupitelj, Spasitelj, Pomiritelj, božanska Riječ, istinski, pravi Bog, uzvišen od Gospodina Svemira, jer je bio njegov Sin."

Mada i ovde imam primedbu. Zašto " bio " valjda je i sad njegov Sin ?
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Postoje oprečni odgovori na pitanje da li je Bog dobar? Većina vjernika smatra da je Bog dobar - milostiv, tolerantan, pravedan..., jednom riječju, savršen. Oni koji ne misle tako, nego smatraju da je Bog zao i osvetoljubljiv, dokaze za svoje tvrdnje nalaze upravo u Bibliji i nekim njenim pričama. Uzmimo za primjer priču o potopu. Skeptici se u vezi sa tim pitaju: ako je Bog dobar, kako je mogao potopiti i usmrtiti cijeli svijet?
Interesantno je da se i kod naših davnih predaka, kada je pobožnost bila mnogo veća i rasprostranjenija nego danas, javljala slična kvalifikacija Boga. U epskoj narodnoj pjesmi "Smrt Marka Kraljevića", Bog se naziva starim krvnikom!
Ovdje se nameće još jedno interesantno pitanje. Ako je Bog savršen, zašto svi ljudi nisu dobri, jer oni su njegova tvorevina, a Bog kada nešto stvara, kao što je stvorio čovjeka, to mora biti savršena tvorevina?
najvažnije pitanje ipak zašto je Bog stvorio "loša " stvorenja!jednom i još jednom: kada sam se ja oženio,da ipak dam svoj primer,ja sam znao da će doći deca da će tu biti malo kmekanja pa i noću nije baš lako nositi to,spava ti se,treba raditi danju itd. ali ja i žena ipak nismo otišli lakše u lutkarsku radnju gde bi smo mogli naći na biranje male lutke bebe na navijanje i sad KAD NAM SE NOĆU PRISPI I NE USTAJE NAM SE MI BEBU LUTKU ISKLJUČIMO SAMO ,a kad nam se sluša kako malo i plače i guguče onda je navijemo po potrebi kao neki ljudi televizor sa određenim prohtevima ui programu koji im pašu!! ali ZAŠTO MI NISMO UZELI OVU OPCIJU KAO LAKŠU I DOBRU? PA TOJ OPCIJI FALI JEDNA JAKO VELIKA I TEŠKA MANJKAVOST,BEBA LUTKA NE UME DA NAS VOLI ,ONA JE SAMO LUITKA I ONDA SMO ja i žena radije izabrali put rođenjem bebe, a ne lutkarsku radnju!
tako i Bog je stvorio sve savršeno,a sotona nije nikadm bio ljubitelj Boga i ljudi. i sad Bog je želeo svoju decu koja neće biti lutke roboti navijeni da vole tvorca već im je dao ličnu volju izbora. samo tako čovek može voleti ,ne i da bude jedan skrpljen robot!
možda je sada malo skinuto fila sa pitanja od torte u temi.nekome se torta ne sviđa a nekome će se možda i svideti pa će je zagristi. no računajmo i na mučninu od pojedenog!
 
Učlanjen(a)
21.09.2013
Poruka
6
Zavisi koji Bog ? Pošto ima i bog koji nije dobar nego je zao. Ako mislimo na biblijskog Boga onda je jedan stih dovoljno jasan : Bog je ljubav. Šta bolje poželeti kad Bog traži ljubav i prema njemu i prema bližnjima ? Nigde nema zapovest mrzi bližnjega svog. To je dovoljno jasno šta Bog traži od nas . Ljubav, mir, toleranciju itd. Ali izgleda da vam je jedan drugi bog pomrsio račune pa ne možete na terenu da vidite dobrotu Boga koji se prikazao preko Isusa Hrista.

Ne mislis ti ninasta, najmanje na nekog biblijskog Boga. Al to je ta smicalica gde se prvo postavlja neki Bog kao da je sve poznato a onda se negira mogucnost saznanja tog Boga. Jel to toliko tesko da se razume? Ako kazes da Bog voli, zeli, trazi, hoce tu nema nicega nepojmljivog...evo kazes Bog trazi ljubav od nas. Pa jel to zoves Apsolutno svemocno bice? Apsolutno bice kome nesto fali..kako da ne.
Uzmimo cak i tu banalnu pretstavu Boga koji nesto voli. Kako ces objasniti cinjenicu da je i tom tvom Bogu ljubav transcedentna isto kao i coveku? Kako Bog moze imati intelekt i svest a biti vecan? Kako nesto sto nema cula i sto je izvan prostora moze da vidi i cuje? I onda na sve to Bog je dobar. Ne, naravno da nije dobar samo ljudsko bice moze biti dobro i ciniti dobro ili lose ne i duh koji je izvan svih podela. Dokle vise sa tim projekcijama? Navedi jedan primer kako Bog moze uciniti bilo kakvo delo ne mora da bude dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
. Jel to toliko tesko da se razume? Ako kazes da Bog voli, zeli, trazi, hoce tu nema nicega nepojmljivog...evo kazes Bog trazi ljubav od nas. Pa jel to zoves Apsolutno svemocno bice? Apsolutno bice kome nesto fali..kako da ne.

Jedina stvar na koju nas Bog ne može silom da natera je da ga volimo. Kad bi to razumeo ne bi postavljao ovakva pitanja.

Navedi jedan primer kako Bog moze uciniti bilo kakvo delo ne mora da bude dobro.

Moje objašnjenje... Pa mi smo deo Boga ili bar bi trebali da budemo.


Na ova pitanja , ima ih nekoliko , mogu da odgovorim na način kako JA sve to vidim a očigledno je da se nećemo složiti u osnovnim stvarima. Na koji način znam da je Bog dobar i da mi želi dobro ? Razmislimo ovako, da bi čovek živeo mora da se hrani , u ovome ćemo se složiti.. Sad zamisli da si prinuđen da jedeš da bi živeo a da je ta hrana užasno neukusna a moraš da je jedeš da bi živeo. Zamislimo zašto je uopšte hrana morala da bude ukusna a često i izuzetno ukusna kad je mogla da bude i odvratna a morao bi da je konzumiraš. Ili zašto recimo cveće miriše kad nije moralo da miriše. Odakle lepota kao pojava kad je moglo da se egzistira i bez lepote ali naravno mnogo ne kvalitetnije. U tome se oseća brižnost i ljubav od onoga koje to stvorio. Druga je stvar što u prirodi pored sve lepote koju vidimo koja uopšte nije morala da postoji da bi egzistirali , vidimo i nesklad pogotovu u životinjskom svetu u kom po mom mišljenju vlada totalni haos. Zbog tog nesklada i suprotnosti mnogi su zbunjeni pred pitanjem da li je Bog dobar.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Bog je ljubav, naravno da ce mnogi dati primer SZ Boga koji nije ljubav, ali to je netacno.Bog je dao coveku slobodnu volju i ne moze da mu nametne da ga voli, Bog nikad nije naudio coveku, sves to se coveku dogadjalo je covekova odgovornost i krivica, sve sem potpa, potop je milost Bozija, jer da Bog nije bacio potop ljudi bi zauvek pali u greh i unistili i ono malo Njegovog lika u sebi.Pre potopna civilizacija je bila tehnoloski, fizicki i intelektualno daleko savrsenija od savremene.Svaki primer Boga kao zlog mogu da obrazlozim i da pokazem da Bog zapravo nije taj cijom voljom je to zlo ucinjeno.
 
Natrag
Top