Da li je Bog dobar?

Član
Učlanjen(a)
06.09.2010
Poruka
38
Дакле, човјек може да буде добар и зао. То значи да је одговор на питање да ли је човјек добар - позитиван. Јесте, човјек је добар. Али, злоупотребљавајући слободну вољу човјек у одређеним ситуацијама бира да буде зао. И то је јасно као дан, шта више, данас се такво понашање и превише испољава у друштву којег смо дио. Човјек је, у неку руку, доказ да у васиони постоји добро и зло, те да постоји свјесно биће које је у стању да прави разлику између добра и зла. Е, да ли то сад значи да је човјек зао? Убјеђен сам, уредниче, да човјек није зао, баш из разлога јер има слободну вољу! То би, отприлике, значило да ни Бог, који је човјека створио и дао му право да бира, никако није зао. Јер, како би нешто што је суштински зло могло да створи нешто и да му да слободну вољу? Управо супротно, зло настоји да одузме сваку врсту слободе, па и слободу воље.
Но, ако се не љутиш, ја бих да ти поставим конкретно питање - зашто сматраш да Бог није добар?
 
Član
Učlanjen(a)
27.03.2009
Poruka
530
Samim tim što se na svako protivrečenje vrši atak na neistomišljenike po pitanju božije dobrote, nikako nije "pod libelom"... nešto tu ne štima.
Braniti nekome da misli drugačije nema veze sa nijednom pozitivnošću.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Дакле, човјек може да буде добар и зао. То значи да је одговор на питање да ли је човјек добар - позитиван. Јесте, човјек је добар. Али, злоупотребљавајући слободну вољу човјек у одређеним ситуацијама бира да буде зао. И то је јасно као дан, шта више, данас се такво понашање и превише испољава у друштву којег смо дио. Човјек је, у неку руку, доказ да у васиони постоји добро и зло, те да постоји свјесно биће које је у стању да прави разлику између добра и зла. Е, да ли то сад значи да је човјек зао? Убјеђен сам, уредниче, да човјек није зао, баш из разлога јер има слободну вољу! То би, отприлике, значило да ни Бог, који је човјека створио и дао му право да бира, никако није зао. Јер, како би нешто што је суштински зло могло да створи нешто и да му да слободну вољу? Управо супротно, зло настоји да одузме сваку врсту слободе, па и слободу воље.
Но, ако се не љутиш, ја бих да ти поставим конкретно питање - зашто сматраш да Бог није добар?
Može se dati mogo odgovora na ovo pitanje. Evo jednog. Bog je oličenje čovjeka ( a ne čovjek Boga) iz prostog razloga jer je Boga izmislio čovjek! Prema tome, čovječija tvorevina (makar i imaginarna) mora ličiti na čovjeka. Znam da te ovaj oddgovor neće zadovoljiti, pa evo drugog. No, prije nego dam taj odgovor, moram da kažem ovo: ja nigdje nisam eksplicitno rekao da je Bog isključivo zao. Pitao sam se samo da li je isključivo dobar? Odgovor na ovo i tvoje pitanje se nameće sam po sebi, - iz Božijih "djela": Bog je potopio cijeli svijet! Podavio sve živo što je postojalo i ljude i životinje i grešne i bezgrešne. Slične stvari je nastavio raditi od potopa do danas. Nedavni zemljotres na Haitiju ubio je oko dvjesto hiljada ljudi. Među tim ljudima je bilo i oko dvadesetak hiljada male djece! E, sad ti meni odgovori, može li bilo ko, pa i Bog, koji bi trebao da budede oličenje ljubavi, dobrote i velikodušnosti, činiti takvo što? Da budem jasniji. Bog to čini i činio je, (bar vi vjerujete da te stvari radi Bog), ali moželi se onda on smatrati isključivo dobrim?
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Opet moram da ponovim ,cini mi se da je malcice neutralan po pitanju ljudi.Da je dobar i blag ne bih svoju jagnjad kaznjavao(mislim prvenstveno na malu decu)sta su ona kriva kada su rodjena po liku boga svoga.Sto se tice ostalih neka reze po zaslugama,a kod nas bi morao da ostane malko duze nego kod drugih.Teologija je cudo mozemo jedno misljenje tumaciti na vise nacina i ostati nedoreceni,Kao vernici (bilo koje vere)recicemo bog je veliki,ali koliko je zaista veliki kad nas ne resava bola i patnji (one koji to nisu zasluzili).Posle svega recenog ipak sam i dalje vernik i nadam se boljem.
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Opet moram da ponovim ,cini mi se da je malcice neutralan po pitanju ljudi.Da je dobar i blag ne bih svoju jagnjad kaznjavao(mislim prvenstveno na malu decu)sta su ona kriva kada su rodjena po liku boga svoga.
Bolje reci, zasto su mala deca kriva, da im roditelji zive destruktivno. Pa pogledaj iz kakavih roditelja prozilaze bolesna deca. Dakle, Bog sa tim nema nista, cak sta vise, normalno je od oca koji iza sebe ima boga pitaj koliko polnih odnosa, koji pije, koji pusi, koji se nezdravo hrani, pa i drogira, da iz toga izadje bolesno dete, takodje i sto se drugog roditelja tice, majke. Dakle, mi smo direktni krivci!
 
Član
Učlanjen(a)
09.09.2010
Poruka
95
Човек је сам крив за невоље које га сналазе. Сваки грех негативно делује на људско здравље и психички и физички. Деца рођена болесна су болесна због својих родитеља... Толико зла се чини у свету да је тај земљотрес НИШТА према ономе шта је људски род ЗАСЛУЖИО због свог односа према своме Творцу.

Кад вернику умре дете он каже : Бог ми дао, Бог ми и узео, чиме ли се огреших. Опрости Боже. А неверник : Чиме сам ја Богу згрешио да ме овако кажњава, а крши све Божје заповести и пита се зашто му се зло дешава...

Да Бог није човекољубац и неизмерно добар, на овом форуму остало би јако мало чланова, пола би гром спалио за ово што се пише на форуму... Чак шта више Он нам је увек ту и као што кажу : " Бог те неће јурити, али ће те чекати."
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.01.2011
Poruka
29
Spisak zemljotresa "dobrote" sa brojem žrtava samo od 2000. naovamo:

2009-01-16 -- Haiti -- 120.000
2008-05-12 -- Kina -- 88287
2007-08-15 -- Peru -- 587
2006-05-26 -- Indonezija -- 5749
2005-10-08 -- Pakistan -- 87351
2003-12-26 -- Iran -- 31000
2003-05-21 -- Alžir -- 2266
2002-03-25 -- Avganistan -- 1000
2001-01-26 -- Indija -- 20023

Koga zanima ceo spisak koji pokriva ove katastrofe od 1900 do danas, nek pogleda link
List of deadly earthquakes since 1900

E da, i možda ne bi bilo loše pitati rodbinu ovih nesrećnika što su ostali pod ruševinama koje je njihovo mišljenje o "dobroti". Imam osećaj da bi imali šta da kažu,


Cak nije pomenut ni cunami od pre 5-6 godina(mrzi me da trazim),gde je neposredni uzrok opet bio zemljotres.

Dodato posle 6 Sati 55 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Pa sad, ako hrišćanin zna da je Bog apsolutno dobar, onda ne zna da je bog svemoćan i smatra da bog nije u stanju da čini ono što nije dobro

A samim tim onda nije tvorac svega posto ne polaze autorska prava na zlo :)
Vec sam na drugoj temi pomenuo to da apsolutne osobine boga iskljucuju jedna drugu.Tipicna religiozna megalomanija,gde nije dovoljno sto je bog velik,nego je morao biti beskonacan(sto vazi i za ostale njegove osobine),jednom recju apsolut.Zasto bi se jedan apsolut(pod pretpostavkom da postoji),bavio ''lutrijom'' i drugim sitnim igrama sa ljudima..??? Kakav on interes moze imati u tome i zbog cega bi u principu nesto i stvarao..? Zar apsolut nije dovoljan sam sebi..???
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Naravno da apsolut nije dovoljan sam sebi. Zato i postoji kao trojba - Otac, Sin i Sveti duh. Procitaj -->http://serbianforum.org/religija/32949-sveto-trojstvo-3.html#post389690
A sto se tice logike i odgovora na pitanje teme, vrati se malo u nazad, od pocetka teme i mozda cesh naci neke odgovore. Npr. --->
1. ---> http://serbianforum.org/religija/57247-da-li-je-bog-dobar.html#post165374
2. --->http://serbianforum.org/religija/57247-da-li-je-bog-dobar-4.html#post167352
3. --->http://serbianforum.org/religija/57247-da-li-je-bog-dobar-8.html#post175483
4.--->http://serbianforum.org/religija/57247-da-li-je-bog-dobar-34.html#post383473
I tako...
A da, pozdrav svim forumashima! Evo i mene nazad na forum. :)
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Bog jeste dobar. I mnogo dobar. A na Zemlji se ništa džabe ne dešava. Ni zamisliti ne mogu koliko je dobar, mogu samo da osjetim u sebi.
 
Natrag
Top