Da li je Bog dobar?

Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Prvobitno napisao Jurivaka Postoje oprečni odgovori na pitanje da li je Bog dobar? Većina vjernika smatra da je Bog dobar - milostiv, tolerantan, pravedan..., jednom riječju, savršen. Oni koji ne misle tako, nego smatraju da je Bog zao i osvetoljubljiv, dokaze za svoje tvrdnje nalaze upravo u Bibliji i nekim njenim pričama. Uzmimo za primjer priču o potopu. Skeptici se u vezi sa tim pitaju: ako je Bog dobar, kako je mogao potopiti i usmrtiti cijeli svijet?
Interesantno je da se i kod naših davnih predaka, kada je pobožnost bila mnogo veća i rasprostranjenija nego danas, javljala slična kvalifikacija Boga. U epskoj narodnoj pjesmi "Smrt Marka Kraljevića", Bog se naziva starim krvnikom!
Ovdje se nameće još jedno interesantno pitanje. Ako je Bog savršen, zašto svi ljudi nisu dobri, jer oni su njegova tvorevina, a Bog kada nešto stvara, kao što je stvorio čovjeka, to mora biti savršena tvorevina?
Čovek je takva tvorevina da se iznova razvija i napreduje. Zašto svi nismo dobri, možda zato što nam je Bog dao slobodnu volju. Pa tako možemo naleteti na ono što se zove iskušenje... a svako iskušenje je po jedna lekcija i po jedno novo iskustvo, a svaka nova lekcija i novo iskustvo teže razvoju i napretku.
Cenim i poštujem veru iz razloga što ne volim stagnaciju svesti, regres u intelektualnom smislu... Imamo na gomile predrasuda koje religiju baš svrstavaju u regres nazivajući vernike "zatucanom nacijom" i dajući im slične epitete, ali ja to posmatram malo drugačije. Posmatram to kao teži put, kao napor da pobedimo životinjske instikte, kao napor da se razvijemo a pre svega malo ugušimo svoju aroganciju smatrajući da smo nekakva superiorna inteligencija iznad koje ne postoji ništa...
Bog jeste apstraktan. Apstraktan da pojmimo njegovu veličinu, inteligenciju, svest, pa samim tim i razloge... Zašto je Bog dozvolio da izginu hiljade ljudi u nekom potopu? - Zato što ja nisam sposobna da razumem njegov razlog. Zato što svoju aroganciju i sujetu brišem kada krenem da mislim o Njegovim razlozima. Suviše sam mala za tako nešto i tu stajem.
I ne, to nije nedostatak argumenata, to se zove VERA. Kako da je objasnim? Kako da je prenesem nekome? Nemoguće je... ona se oseti i vrlo prosto razume... to je sve što mogu da argumentujem. Možda je to zato što je svaka Božija reč (Biblija), napisana tako da vodi logičnom zaključku. Možda zato što smo dobro spoznali sebe i pronašli da smo išli linijom manjeg otpora. Možda što nas je neka od tih logičnih misli dovela do nekog zaključka. Ne znam.
Znam samo da se meni više dopada ići težim putem... a teži put se vrlo lako spozna svaki put kad krenemo da budemo zlobni, zavidni, arogantni. Tek onda vidimo kako je to zapravo lako :) A ovo drugo... e to je malo teže...
Progres... viši nivo svesti.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434

Pogledaj te super je klip.

Klip se zove DA LI BOG POSTOJI, ali on savrseno odgovara za ovu temu ko pogleda razumece.
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Cenim i poštujem veru iz razloga što ne volim stagnaciju svesti, regres u intelektualnom smislu... Imamo na gomile predrasuda koje religiju baš svrstavaju u regres nazivajući vernike "zatucanom nacijom" i dajući im slične epitete, ali ja to posmatram malo drugačije.
Gdje ti, majke ti, u dogmi vidiš progres svijesti?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Objasnila sam, o tome sam i pisala u svom postu.
Svaka čast na samouvjerenosti! Pogotovu kada tvoje objašnjenje polazi od pretpostavke da nisi sposobna da razumiješ Božije razloge, te da si suviše mala da shvatiš, i tu staješ - kako kažeš!? No, dobro, sve bi to bilo ok, - takav je tvoj svjetonazor, ali nazivati takav svjetonazor progresom svijesti, nije ništa drugo do rezon čovjeka koji se posvađao sa logikom. Nemoj da se ljutiš, ali to je tako. Govoriti o progresu svijesti, a istovremeno nemati povjerenje u svoj razum i stati pred prvom preprekom, s motivacijom da si suviše mala da je savladaš, liči na sve samo ne na progres svijesti.
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Svaka čast na samouvjerenosti! Pogotovu kada tvoje objašnjenje polazi od pretpostavke da nisi sposobna da razumiješ Božije razloge, te da si suviše mala da shvatiš, i tu staješ - kako kažeš!? No, dobro, sve bi to bilo ok, - takav je tvoj svjetonazor, ali nazivati takav svjetonazor progresom svijesti, nije ništa drugo do rezon čovjeka koji se posvađao sa logikom. Nemoj da se ljutiš, ali to je tako. Govoriti o progresu svijesti, a istovremeno nemati povjerenje u svoj razum i stati pred prvom preprekom, s motivacijom da si suviše mala da je savladaš, liči na sve samo ne na progres svijesti.

Iskarikirao si moje mišljenje tvrdeći da ja nemam poverenja u svoj razum. A ja ti još jednom ponavljam, da je sigurno veći progres ostaviti mašti na volju i ostaviti prostora da postoji nešto što je iznad mene, nego li biti toliko arogarntan misleći da postoji samo ono što vidiš i pipneš.
Tražiš dokaze da postoji Bog? Meni je dovoljan dokaz osećaj da je ta filozofija koja mi se na taj način nameće - jedina prava. Tako da, kad sve skupiš i oduzmeš, moj lični duboki osećaj + svest o tome da nisam najpametnija u svemiru, sigurno je veći progres od: vidim/pipnem/poverujem.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nisam ništa iskarikirao. Zar ovo nisu tvoje riječi: "Zašto je Bog dozvolio da izginu hiljade ljudi u nekom potopu? - Zato što ja nisam sposobna da razumem njegov razlog."? I ovo: "Suviše sam mala za tako nešto i tu stajem." Šta je ovo, ako nije nepovjerenje u vlastiti razum? Drugo, zašto nazivaš arogantnim one koji misle drugačije nego ti, odnosno, one koji svijet vide na drugačiji način?
Sad nešto o mašti. Zar misliš da ti imaš više prostora za maštu od nekog agnostika ili ateiste? Ne, nemaš, čak ni približno kao oni. Tvoj prostor za maštu dopire do Svešnjeg i tu staje. Nema kud dalje. Kao i tvoja misao - što si i sama priznala. Međutim, prostor za maštu jednog ateiste je praktično neograničen. Ne sputava ga ništa, kao tebe.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2010
Poruka
306
Na tvoje pitanje-Da li je Bog dobar odgovoricu-jeste.

Svako ko veruje u Boga,ide u crkvu,ili smatra da on postoji na bilo koji nacin,mora biti svestan i u prisustvo onog loseg-djavola... Nije Bog odgovoran za sve lose sto nam se desava vec i onaj drugi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Na tvoje pitanje-Da li je Bog dobar odgovoricu-jeste.

Svako ko veruje u Boga,ide u crkvu,ili smatra da on postoji na bilo koji nacin,mora biti svestan i u prisustvo onog loseg-djavola... Nije Bog odgovoran za sve lose sto nam se desava vec i onaj drugi.
"Onaj drugi" je i izmišljen (kao, uostalom, i prvi), da bi se mogle opravdati sve loše stvari koje se dešavaju čovjeku i uopšte među ljudima. Sve što ne ide onako kako je onaj prvi zamislio i predstavio, kriv je ovaj drugi!
 
Natrag
Top