Da li je Bog dobar?

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Pitanje teme dali je bog dobar ?
Promašeno je pitanje jer bi trebalo glasitti jesmo li mi to dobri,koliko i kome ?
Drago mi je samo šta nepripadam sorti koja sebe naziva ljudima a veliča sebe u poređenju na gospda.drago mi je da nepripadam sorti takvih kojih nije briga šta im donosi bog.oni samo uživaju u dobrobiti koje je gospod svojom brigom za sve jednako podario i njima očekujući od njih da budu ljudi.
Pozravljam sve vernike i želim im sve lepo u želji za ikupljenjem svoji greha. Neka im je gospod milostiv
 
Član
Učlanjen(a)
31.10.2009
Poruka
3.068
Postoje oprečni odgovori na pitanje da li je Bog dobar? Većina vjernika smatra da je Bog dobar - milostiv, tolerantan, pravedan..., jednom riječju, savršen. Oni koji ne misle tako, nego smatraju da je Bog zao i osvetoljubljiv, dokaze za svoje tvrdnje nalaze upravo u Bibliji i nekim njenim pričama. Uzmimo za primjer priču o potopu. Skeptici se u vezi sa tim pitaju: ako je Bog dobar, kako je mogao potopiti i usmrtiti cijeli svijet?
Interesantno je da se i kod naših davnih predaka, kada je pobožnost bila mnogo veća i rasprostranjenija nego danas, javljala slična kvalifikacija Boga. U epskoj narodnoj pjesmi "Smrt Marka Kraljevića", Bog se naziva starim krvnikom!
Ovdje se nameće još jedno interesantno pitanje. Ako je Bog savršen, zašto svi ljudi nisu dobri, jer oni su njegova tvorevina, a Bog kada nešto stvara, kao što je stvorio čovjeka, to mora biti savršena tvorevina?
Naravno da jesta.KAKVA TEMA.:vorred:
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Bog je izvan ljudskih kriterijuma dobra i zla. On je indiferentan, apstraktan i blage veze nema ljudsko poimanje dobra i zla sa Bogom kao apsolutom. Mrzi me da citiram Bibliju u kojoj on na nedužnog šalje pohare a prevarante i lopine nagradjuje i savetuje kako druge da zeznu.
Mišljenje o Bogu kao nekom entitetu koji se odnosi prema čisto ljudskoj osobini da se bude zao ili dobar, pokazuje primitivnost čovečijeg razmišljanja.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Bog je izvan ljudskih kriterijuma dobra i zla. On je indiferentan, apstraktan i blage veze nema ljudsko poimanje dobra i zla sa Bogom kao apsolutom. Mrzi me da citiram Bibliju u kojoj on na nedužnog šalje pohare a prevarante i lopine nagradjuje i savetuje kako druge da zeznu.
Mišljenje o Bogu kao nekom entitetu koji se odnosi prema čisto ljudskoj osobini da se bude zao ili dobar, pokazuje primitivnost čovečijeg razmišljanja.
Osobina mnogih teista je da, kada nemaju ili ne znaju odgovor na neko pitanje, kažu: to je Božija promisao! I nema dalje nikakve priče. Bog je neshvatljiv??? Ako je Bog stvorio čovjeka ovakvim kakvi smo mi danas, a pri tome stvorio ga je prema svome liku i obličju, - tako sam kaže u svojoj objavi, onda on mora biti shvatljiv ljudima, jer ništa prirodnije nego da dijete poznaje svoga oca, i ništa prirodnije nego da dijete ima neke osobine svoga oca! Ili, nikoga od nas nije napravio naš stvarni otac, nego tamo neki apsolut, iz koga je moguće sve sakriti.
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Mislim da je Bog samo strpljiv s nama! Kao što roditelji imaju strpljenja sa svojom djecom, pokušavaju da isprave njihove greške i da ih izvedu na pravi životni put, tako i ON pokušava da nas nečemu nauči, a ne da nas samo kažnjava.


ALi opet, pogrešno je za sve Boga optuživati, jer on nas uvijek iznova stavlja na iskušenja, a mi možemo birati naše postupke prema drugima, ito je ono što nas definiše kao čovjeka.
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Jurivaka, ja nisam teista.
Fali ti ono "a" ispred kod kvalifikacije mog mišljenja.
Razmišljanja o "dobru i zlu" su ljudska kategorija. Priča o Bogu je priča o čoveku. Pitanje glasi: zašto čovek dopušta sebi da drugom čini zlo?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Jurivaka, ja nisam teista.
Fali ti ono "a" ispred kod kvalifikacije mog mišljenja.
Razmišljanja o "dobru i zlu" su ljudska kategorija. Priča o Bogu je priča o čoveku. Pitanje glasi: zašto čovek dopušta sebi da drugom čini zlo?
E, sa ovim se potpuno slažem. Mogao bih čak i prihvatiti tezu da je Bog u čovjeku, dakle, da je čovjek. I nema dalje nikakave mistifikacije. A zašto sebi dopuštamo da drugima činimo zlo? Pa, takvi smo kakvi smo, - podjednako i dobri i zli. Šta ćemo više od toga dvoga ispoljavati, zavisi od mnogih faktora, znaš ih i sam, da ih ovdje ne nabrajam.
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
Оставите људе на пустом острву да се сналазе у оквиру серијала Survivor, и они се онда питају да ли су организатори емисије добри или лоши! Па сами су прихватили да учествују, нису ваљда мислили да ће добити паре тек тако, за провод и уживање на плажи?

Исто важи и за Великог брата и друге сличне емисије.

На сличан начин се може посматрати и овај Универзум, где се људи рађају и живе са одређеним циљем, само што већина њих који су на нижем нивоу свести то не знају.
А да би се дошло до смисла живота, треба мало развити своју свест, а не само седети и питати се да ли је неко 'горе' добар или лош, иако смо заправо можда ми сами одабрали да овде будемо рођени.
 
Natrag
Top