Da li je Bog dobar?

Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
73
Tipicno LJUDSKO razmisljanje. Sve mora da se klasifikuje i stavi u fiokicu. Pa tako i bog. Dobar ili los, bog je bog a sve drugo je nase tumacenje. Ostavite se crnobelog razmisljanja, jos bolje ostavite se razmisljanja uopste.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Tipicno LJUDSKO razmisljanje. Sve mora da se klasifikuje i stavi u fiokicu. Pa tako i bog. Dobar ili los, bog je bog a sve drugo je nase tumacenje. Ostavite se crnobelog razmisljanja, jos bolje ostavite se razmisljanja uopste.

E, ova zadnja rečenica ti je van konkurencije! Dabome, šta će nam mozak, šta će nam razum, šta će nam razmišljenje..., kad je sve smišljeno i objašnjeno? Nama jedino preostaje da kažemo: AMIN!
 
Učlanjen(a)
15.04.2010
Poruka
341
Bog je je dan samo što ga u raznim zemljama zovu raznim imenima..tako je u americi bog-dolar-u engleskoj-funta eu-euro..itd itd..ljudi kakav bog zar mislite da postoji takvo nešto..nikakvih dokaza nema o nečemu takvom..imalo pametan čovjek može vjerovat samo sebi i u sebe a ne u neke imaginarne likove..pa zar vi mislite da kad se nekome ukaže recimo bog ili tako nešto da je to dokaz..zar mislite da smo sami u svemiru.. Zar mislite da nema neko ko ima od nas napredniju tehnologiju milionima godina i da nas uzima za ovce i kontroliše sve i svakoga,,dokaza o tome je previše..pod izgovorom tog boga vodili su se i vode ratovi ubijaju ljudi žene djeca sve pod skutima boga...šta vam je dodjite malo sebiiiiiiii..pa yebote sve zombi do zombija i roboti..imate net malo guglajte i mislite mozgom
 
Član
Učlanjen(a)
20.05.2009
Poruka
56
Bog je je dan samo što ga u raznim zemljama zovu raznim imenima..tako je u americi bog-dolar-u engleskoj-funta eu-euro..itd itd..ljudi kakav bog zar mislite da postoji takvo nešto..nikakvih dokaza nema o nečemu takvom..imalo pametan čovjek može vjerovat samo sebi i u sebe a ne u neke imaginarne likove..pa zar vi mislite da kad se nekome ukaže recimo bog ili tako nešto da je to dokaz..zar mislite da smo sami u svemiru.. Zar mislite da nema neko ko ima od nas napredniju tehnologiju milionima godina i da nas uzima za ovce i kontroliše sve i svakoga,,dokaza o tome je previše..pod izgovorom tog boga vodili su se i vode ratovi ubijaju ljudi žene djeca sve pod skutima boga...šta vam je dodjite malo sebiiiiiiii..pa yebote sve zombi do zombija i roboti..imate net malo guglajte i mislite mozgom

Kako to da tebi nije nimalo tesko da poverujes u neke vanzemaljce koji su napredniji od nas i koji nas posmatraju. A u Boga ti je tesko da verujes....Pa pogledaj malo oko sebe. Ko je stvorio sve? Vanzemaljci? dobro,ali ko je onda stvorio vanzemaljce? veliki prasak ? a ko je napravio veliki prasak?....I do kojeg zakljucka dolazis na kraju?
 
Član
Učlanjen(a)
15.05.2010
Poruka
33
Od svih ovih umovanja, koje ipak ne treba ignorisati, mišljenja sam:
-Od svih nas, najbolji je Gospod... Što nas drži na ovoj zemlji...
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
73
E, ova zadnja rečenica ti je van konkurencije! Dabome, šta će nam mozak, šta će nam razum, šta će nam razmišljenje..., kad je sve smišljeno i objašnjeno? Nama jedino preostaje da kažemo: AMIN!

Mesas malo pojmove u okviru sopstvenih shvatanja. Ali dopusti da pojasnim "moje misljenje". Mozak je sprava koja ako se lepo koristi, vrlo lepo funkcionise. Nazalost ljudsku, mi se sa nasim razumom identifikujemo i tripujemo da smo mi, nas razum. To je stari nacin razmisljanja koji nam je Descartes podario. Mislim znaci postojim. Ali nista nije udaljenije od istine. Niti smo mi, nas konditionirani razum, niti mozemo da dopremo do boga razmisljanjem. Ili kako objasnjavas, da posedujes mogucnost da pratis sopstvene misli. KO to onda prati te misli i ko razmislja.
Vezba je vrlo laka, pokusaj da zaustavis misli. Cini se tesko ali nije. Cucni pored misje rupe i cekaj koja ce se misao prva javiti i budi svestan nje.
To ce ti onda biti eventualno prvi svesni momenat u zivotu. Postaces svestan sebe, tj. da ti nisi tvoj razum koji te skoro automatski po naucenim mustrama vodi kroz zivot i pruza odgovarajucu misao kao naucenu reakciju na odredjene situacije i informacije.
Zato razum NIJE kreativan. Kreativnost se javlja kroz svest. I to je vrlo lepo opisano kod velikih umetnika npr. Mocarta itd. Stvaralastvo se tek javlja kada iskljucis razum. Tek onda moze da dodje nesto novo. Razum ponavlja samo ono sto vec zna, NAUCENO.
SVESNOST se postize samo zaustavljanjem misli... I boga najbolje tako mozes da dozivis i osetis, u sebi.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Mesas malo pojmove u okviru sopstvenih shvatanja. Ali dopusti da pojasnim "moje misljenje". Mozak je sprava koja ako se lepo koristi vrlo lepo funkcionise. Nazalost ljudsku mi se sa nasim razumom identifikujemo i tripujemo da smo mi nas razum. To je stari nacin razmisljanja koji nam je Descart podario. Mislim znaci postojim. Ali nista nije udaljenije od istine. Niti smo mi nas konditionirani razum niti mozemo da dopremo do boga razmisljanjem. Ili kako objasnjavas, da posedujes mogucnost da pratis sopstvene misli. KO to onda prati te misli i ko razmislja.
Vezba je vrlo laka, pokusaj da zaustavis misli. Cini se tesko ali nije. Cucni pored misje rupe i cekaj koja ce se misao prva javiti i budi svestan nje.
To ce ti onda biti eventualno prvi svesni momenat u zivotu. Postaces svestan sebe, tj. da ti nisi tvoj razum koji te skoro automatski po naucenim mustrama vodi kroz zivot.
SVESNOST se postize samo zaustavljanjem misli... I boga najbolje tako mozes da dozivis i osetis, u sebi.
Ništa nisi morao pojašnjavati. I ovdje si ponovio ono što si rekao u prethodnom postu. Jedino što si konstatovao da "miješam pojmove u okviru sopstvenih shvatanja"??? E, vidiš, to nisam znao:)
 
Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
60
Huh, huh, huh.....mnogo vjere, mnogo gnosticizma, svašta nešto dobroga...da, da...
Da li je bog spreman da spreči zlo ali nije u stanju?
Onda on nije svemoguć.
Da li je u stanju, ali ne želi?
Onda je zao.
Da li je u stanju i želi?
Odakle onda dolazi zlo?
Da li bog nije ni u stanju ni voljan da spreči zlo?
Zašto ga onda zovemo bog?
Epikur

Da me ne bi odmah napadali za ovaj citat, pozvaću se i na priču o Noju i potopu koja je spomenuta u forumu.
Uzmimo da je u to doba živjelo 500 miliona ljudi na planeti zemlji, nije li nelogično da samo Noje i njegova familija prežive potop, odnosno budu ''odabrani''?

Ako je sve to istina, odakle plemena u Amazoniji, Filipinima, odakle Eskimi, odakle Bušmani, odakle pigmejska plemena?Nojeva familija se dala malo u incest i pocrnila, smanjila se i odselila u zabiti i džungle? Dajte se ljudi urazumiti!
Da li mislite da je tih 500 miliona ljudi tada činilo više zla nego onih ''tričavih'' 2.5-3 milijarde 40-ih godina prošlog vijeka. Ako je zbog bluda i nemorala, razvrati i slično, bog potopio zemlju, spalio Sodomu i Gomoru(by the way, oni što su kidnuli iz Sodome, matori i dve kćerke, su se dohvatili kasnije, kao one ga zaskočile na prevaru i začele sa rođenim ocem, čemu se bog, spašavajući ih, očigledno nije bunio...pročitajte i nećete vjerovati što čitate...), kako onda nije spržio, spalio, osakatio svjet 1939-1945, a šta je sa upotrebom A-bombi, bez njegove reakcije? Ili je to slogan krstaša kad su opsjedali gradove sa mješovitim stanovništvom(hrišćani/ne-hrišćani):''Pobijte sve, nek ih bog razvrstava''....
Kažu, da nema boga, trebalo bi ga izmisliti. Zbog njega smo moralni....hmm
U Kanadi je prije 30-ak godina( u Torontu), štrajkovala policija.
U prvom satu štrajka obijene su dvije banke i tri prodavnice, nakon nekoliko sati, pokušana je pljačka desetina prodavnica, butika, banaka...sve dok se konjička policija i nacionalna garda nisu upustile u obračun i za par sati smirile situaciju. Nije nama moralnost od boga, već od zakona i etičkih učenja koja su utemeljena mnogo prije hrista....
Bog ne postoji, to je zabluda i ne treba mi niko ''odozgo'' da mi vrši monitoring, ja i bez toga ljudima kažem ''oprostite'', bacam smeće u kantu, plaćam račune i porez i prelazim cestu na pješačkom...Naravno, svako ima pravo da čini i vjeruje prema svom nahođenju, ja sam odabrao nauku da mi objasni nepoznato. Hvala Darwinu, Newtonu, Pascalu, Navieru, Aristotelu, Tesli, Einsteinu, Hertzu, Pitagori, Euklidu, Jeffersonu, Leibnitzu, Koperniku i svim ostalima koji se nisu pomirili sa ''božjom voljom'', ''čudnim putevima božjim'' i slično....
 
Član
Učlanjen(a)
20.05.2009
Poruka
56
Evo jedan jednostavan odgovor na pitanje,zasto bog dopusta zlo?
Kada je satana naveo Adama i Evu na neposlusnost bogu, postavljeno je jedno vazno pitanje. satana nije doveo u pitanje bozju moc. umesto toga, satana je doveo u pitanje bozje pravo da vlada. prikazujuci boga kao lazova koji uskracuje dobro svojim podanicima satana je optuzio boga da je los vladar. time je rekao da bi bilo bolje kada ne bi bog vladao. To je bio napad na bozji suverenitet, na njegovo pravo da vlada. Nisu samo adam i eva bili jedini koji su bili ukljuceni u taj dogadjaj. to su posmatrali i milioni andjela. stoga, bog je morao da dopusti satani da vlada ovim svetom kako bi se pokazalo da je lazov. Sto se vec uveliko vidi.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Po svom neizrecivom čovekoljublju i beskrajnom milosrdju, On je sve pretrpeo radi našeg spasenja, Hristos Bog naš, poslaće nam Svoju pomoć.

Nije odbacio bludnicu, i razbojnika je primio, i bi nazvan drugom grešnika, i na kraju pretrpeo krsnu smrt. Sa radošću On prima i nas u svoj zagrljaj, videći naše obraćanje i pokajanje. On ne želi smrti grešnika nego da se obratimo i živi budemo.

Ava Jovan
 
Natrag
Top