Cistiliste

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.393
Ne bih se slozio da Torah ne poznaje fazu "nepotpune blagodati". Jer imas pricu o Mojsiju, koji nije doziveo potpunu blagodat odmah posle smrti. Vec se oko njegovog tela spore Hristos i djavo. I sprovodi se nekava vrsta sudjenja, gde djavo optuzuje Mojsija za grehe, a Bog ga pravda..

A to je ono sto kaze Petar u svojoj poslanici - "da budu sudjeni u pogledu tela a da Duhom po Bogu zive". (1. Peteova 4:6)

Dakle, Mojsije ne prelazi u fazu "blagodati" odmah po smrti, vec boravi u tamnici i sledi mu sudjenje, gde se razmatraju njegovi zemaljski gresi pocinjeni u telu. I tek kad je on opravdan, tada dozivljava promenu stanja i odveden u neposredno Bozje prisustvo!

Evo Mire, konačno da odgovorim.

Što se Mojsija tiče nije povezan sa ovom tematikom. Mojsijevo telo je bilo predmnet spora..verovatno slika đavolovog spora oko svakog čoveka. Ovde je akcenat na na tome da je Hristova reč jača od Sotonine i da Hristos donosi konačnu odluku a ne protivnik. Ne govori se ovde o onom očekivanju vernih u Torah tj. o očekivajnu blaženstva i Božijeg prisustva. Mislim zato da ovaj primer sa Mojsijem ne daje odgovor u vezi teme oko blaženstva tj. nije povezano sa njom.

Ovde se dakle radi o sudjenju tokom prelaza!

Mislim da ni to ne možemo da utvrdimo tačno kada je bilo, jedino je jasno da je nakon smrti Mojsijeve. Ali kao što rekoh ovde je opisana borba za pravo na Mojsijev život tj. da Mojsije ostane u vlasti smrti i đavola. Ali Hristos pobeđuje.

Brate, prica je simbolicna u nekim svojim delovima, i ne mozemo mi nju posmatrati doslovno i iz nje onda izvlaciti dogmatiku. Dakle, pogresno bi bilo da je bukvalizujemo. Ni Hristos nije zeleo da je shvatimo tako.

Mogu se složiti sa tobom upravo iz razloga što je i sam Hristos modifikuje što je ne neki način dokaz da Hristos nije imao nameru da ovde govori o tačnom stanju mrtvih već je cilj da priča pokaže određene duhovne konotacije odbijanja i prihvatanja reči Božije za života.

No, čak i u najbukvalnijem smislu Hristos nigde ne napominje neko prelazno stanje isčekivanja Lazara već utehu. Ali smatram upravo iz pomenutih razloga gore da Hristos ima na umu moralnu stranu pouke.

Dakle, Hristos je ovom pricom potvrdio stvarnost, bar u smislu postojanja pakla i muka! To potvrdjuje i Juda u svojoj poslanici i Jovan u otkrivenju. A Pavle govori o nadzivljavanju tela govoreci da zeli da "izidje iz tela.. i bude sa Hristom" (parafraziram) - ne mozes "izaci" iz tela ako je telo Dusa.

A da je situacija drugacija, i da je Hristos ovom pricom zeleo nesto drugo reci, da pakao kojim slucajem ne postoji i da mrtvi gresnici nece biti izlozeni mukama, Hristos nikada ne bi pominjao "muke" toliko puta na drugim mestima! Ali jeste pominjao, stalno je na to ukazivao, sto dokazuje da se radi o stvarnosti!

Zanima me sad sta ti stvarno verujes? Verujes li u spavanje (neaktivnost) duse do vaskrsenja ili ne? Ne znam mozda si u medjuvremenu i promenio misljenje..

Nama je ovde važno da se pozabavimo konceptom nepotpune blagodati u vremenu pre Hrista tj. da li možemo ovaj koncept potvrditi tekstovima Torah i Jevanđelja koji govore o ljudima pre Hristovog dolaska.

To će nam pomoći da razumemo i pitanje zagrobnog života sa Biblijkog aspekta te navesti da donesemo zaključak u vezi samog ovog pitanja.

Možda bi trebalo uzeti u obzir i sledeće stihove u razmatranje

A On odgovarajući reče im: Rod zli i preljubotvorni traži znak; i neće mu se dati znak osim znaka Jone proroka.
Jer kao što je Jona bio u trbuhu kitovom tri dana i tri noći: tako će biti i Sin čovečiji u srcu zemlje tri dana i tri noći.
Matej, glava 12

I reče: Zavapih u nevolji svojoj ka Gospodu, i usliši me; iz utrobe grobne povikah, i Ti ču glas moj.
Jer si me bacio u dubine, u srce moru, i voda me opteče; sve poplave Tvoje i vali Tvoji prelaziše preko mene.
I rekoh: Odbačen sam ispred očiju Tvojih; ali ću još gledati svetu crkvu Tvoju.
Optekoše me vode do duše, bezdana me opkoli, sita omota mi se oko glave.
Siđoh do krajeva gorskih, prevornice zemaljske nada mnom su doveka; ali Ti izvadi život moj iz jame, Gospode Bože moj.
Kad nestajaše duša moja u meni, pomenuh Gospoda, i molitva moja dođe k Tebi, u svetu crkvu Tvoju.
Koji drže lažne taštine, ostavljaju svoju milost.
A ja ću Ti glasom zahvalnim prineti žrtvu, ispuniti što sam zavetovao; spasenje je u Gospoda.
Jona, glava 2

Zahvaljujem ti na novim stihovima koje si priložio.

Ako idemo onim pravcem doslovnog, doslednog i neposrednog razumevanja stihova o kojoj smo govrili i oko koje se slažemo i ti i ja, onda ćemo morati sagledati ove stihove onako kako ih razume i sagledava pisac tj. Jona. A Jona jasno ukazuje na svoj doživaj svoga boravka u trbuhu velike ribe..on je naziva "dubina grobna".ali mi znamo da on nije bio u grobu već u trbuhu velike ribe. On takođe koristi izraze kojim će naglasiti svoj doživljaj...on koristi "jake" izraze da bi nam dočarao sve to i ponor iz koga ga je Gospod izbavio. Dakle, primenom neposredne i direktne metode razumevanja stiha Jona ne govori o zagrobnom životu već o svom boravku u trbuhu ribe koristeće "jake" izraze.

Iz dubine vičem k Tebi, Gospode!
Gospode! Čuj glas moj. Neka paze uši Tvoje na glas moljenja mog.
Ako ćeš na bezakonje gledati, Gospode, Gospode, ko će ostati?
Ali je u Tebe praštanje, da bi Te se bojali.
Čekam Gospoda; čeka duša moja; uzdam se u reč Njegovu.
Duša moja čeka Gospoda većma nego straže jutarnje, koje straže jutrom.
Neka čeka Izrailj Gospoda; jer je u Gospoda milost, i velik je u Njega otkup.
I On će otkupiti Izrailja od svih bezakonja Njegovih.
Psalam 130

Isto se moramo pitati o čemu David govori? O svom životu i nevoljama iz kojih ga je Gospod izbavio koristeći "jake" ili "naglašene" izraze.


Takodje možda sledeći stihovi jasnije objašnjavaju zašto nije prisutna potpuna blagodet mada možda ima i drugih razloga o kojima ću drugom prilikom

Šta dakle? Jesmo li bolji od njih? Nipošto! Jer gore dokazasmo da su i Jevreji i Grci svi pod grehom,
Kao što stoji napisano: Ni jednog nema pravednog;
Ni jednog nema razumnog, i ni jednog koji traži Boga;
Svi se ukloniše i zajedno nevaljali postaše: nema ga koji čini dobro, nema ni jednog ciglog.
Njihovo je grlo grob otvoren, jezicima svojim varaju, i jed je aspidin pod usnama njihovim.
Njihova su usta puna kletve i gorčine.
Njihove su noge brze da prolivaju krv.
Na putevima je njihovim raskopavanje i nevolja;
I put mirni ne poznaše.
Nema straha Božijeg pred očima njihovim.
A znamo da ono što zakon govori, govori onima koji su u zakonu, da se svaka usta zatisnu, i sav svet da bude kriv Bogu;
Jer se delima zakona ni jedno telo neće opravdati pred Njim; jer kroz zakon dolazi poznanje greha.
A sad se bez zakona javi pravda Božija, posvedočena od zakona i od proroka;
A pravda Božija verom Isusa Hrista u sve i na sve koji veruju; jer nema razlike.
Jer svi sagrešiše i izgubili slavu Božiju,
I opravdaće se za badava blagodaću Njegovom, otkupom Isusa Hrista.
Kog postavi Bog očišćenje verom u krvi Njegovoj da pokaže svoju pravdu oproštenjem pređašnjih greha;
U podnošenju Božijem, da pokaže pravdu svoju u sadašnje vreme da je On pravedan i da pravda onog koji je od vere Isusove.
Rimljanima, glava 3

Koliko ja vidim Pavle govori o oproštenju greha u Hristu Isusu i o tome da su svi narodi jednako pod grehom i da je svima potreban Hristos..no kao što si istakao ako budeš mogao iznesi zašto ove stihove povezuješ sa idejom neprisustva potpune blagodati.

Jer ne treba zaboraviti da je do dolaska Hrista Spasitelja vasceli rod ljudski bio pod ropstvom greha i smrti a posredstvom istih i satane a on ne pušta svoje "roblje" iz okova smrtnog zagrljaja tek tako

A ti se u pakao svrže, u dubinu grobnu.
Koji te vide pogledaće na te, i gledaće te govoreći: To li je onaj koji je tresao zemlju, koji je drmao carstva,
Koji je vasiljenu obraćao u pustinju, i gradove njene raskopavao? Roblje svoje nije otpuštao kući?
Isaija, glava 14

Ovde je opisan boravak u adu vavilonskog cara...ne pravednika i njihovg stanja. Ovde ću opet napraviti digresiju..Isaija činimi se takođe na svoj način modifikuje priču o boravku u hadu jednog grešnika oličenog u vavilonskom caru. Naime, opsije se doček od strane drugih careva što bi opet nekeko odudaralo od onog standardnog o dušama grešnika jer se ubacije nepostojeći dijalog koji ne bi mogao da se smatra standardnom verzijom ovog koncepta. Što je još zanimljivje njegov dolazak "probudi mrtvace", Isaija 14,9...iako bi on trebao doći gde su mrtvi zapravo svesni pošto je ušao u had i sam je mrtav ali on kao mrtav u hadu "budi" mrtvace...što je opet suprotno standardnoj verziji i konceptu jer su ovi mrtvi u hadu ne treba da se "bude" ako su već tamo svi svesni svog stanja u hadesu u očekivanju muka. Zapravo, nema ni koncepta muka ni vatre...bar u ovj priči, ni isčekivanja večnog prokletstva..ovi mrtvi zapravo se bude da bi "dočekali" cara vavilonskog a zatim ponovo odlaze na "počinak". Baš ovaj deo iz Isaije nema nikavih dodirnih tačaka sa standardnim konceptom..očigledno Isaija koristi ovaj koncept modifikujući ga sa ciljem da iznese poentu svoje pouke tj. da su svi ljudi isti ma koliko imali moći i bogatstva ovde na zemlji.

Ali ako opet uzmemo ovaj prikaz u najdoslovnijem smislu vidimo da se radi samo o onim grešnima ne o pravednicima njihovm stanju.

A da Spasenje iz tog ogrehovljenog, ropskog stanje može doneti samo Gospod naš Isus Hrist koji je je Spasitelj svekolikog roda ljudskog i koji je propovedao svim upokojenima do vremena Njegovog silaska u Ad a ne samo prapotopskim ljudima.

Jer ovo da se misli među vama šta je i u Hristu Isusu,
Koji, ako je i bio u obličju Božijem, nije se otimao da se uporedi s Bogom;
Nego je ponizio sam sebe uzevši obličje sluge, postavši kao i drugi ljudi i na oči nađe se kao čovek.
Ponizio sam sebe postavši poslušan do same smrti, a smrti krstove.
Zato i Bog Njega povisi, i darova Mu ime koje je veće od svakog imena.
Da se u ime Isusovo pokloni svako koleno onih koji su na nebu i na zemlji i pod zemljom;
I svaki jezik da prizna da je Gospod Isus Hristos na slavu Boga Oca.
Filibljanima, glava 2

I ovde se na žalsot ne pominje ništa vezno za koncept nepotpune blagodati pre Hrista već o zaslugama Hristovim koje se protežu na sve koji su ikada živeli i bez obzira na njihov sadašnji položaj.

Jer kad za greh jednog carova smrt kroz jednog, koliko će većma oni koji primaju izobilje blagodati i dar pravde u životu carovati kroz jednog Isusa Hrista!
Zato, dakle, kao što za greh jednog dođe osuđenje na sve ljude, tako i pravdom jednog dođe na sve ljude opravdanje života.
Rimljanima, glava 5

Dečice moja! Ovo vam pišem da ne grešite; i ako ko sagreši, imamo zastupnika kod Oca, Isusa Hrista pravednika,
I On očišća grehe naše, i ne samo naše nego i svega sveta.
1. Jovanova, glava 2

I mi vam javljamo obećanje koje bi očevima našim da je ovo Bog ispunio nama, deci njihovoj, podignuvši Isusa;
Kao što je napisano i u drugom psalmu: Ti si moj Sin, ja Te danas rodih.
A da Ga iz mrtvih vaskrse da se više ne vrati u truljenje ovako kaže: Daću vam svetinju Davidovu vernu.
Zato i na drugom mestu govori: Nećeš dati da Tvoj Svetac vidi truljenje.
Jer David posluživši rodu svom po volji Božjoj umre, i metnuše ga kod otaca njegovih, i vide truljenje.
A kog Bog podiže ne vide truljenje.
Tako da vam je na znanje, ljudi braćo! Da se kroza Nj vama propoveda oproštenje greha.
I od svega, od čega se ne mogoste opravdati u zakonu Mojsijevom, opravdaće se u Njemu svaki koji veruje.
Gledajte dakle da ne dođe na vas ono što je kazano u prorocima:
Vidite, nemarljivi! I čudite se, i nek vas nestane; jer ja činim delo u vaše dane, delo koje nećete verovati ako vam ko uskazuje.
Dela apostolska, glava 13

Takođe ukazuje na spasenje u Hristu i nemogućnosti spasenja van Hrista. Teško da govori i jednim delom o stanju duša pre Hrista u nepotpunoj blagodati.

Svako dobro...
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Zamisli da je duša - ličnost, jednaka operativnom sistemu kod kompjutera. Telo je samo hardver, ništa više od toga. Duhovni elemement je ono što svakog od nas čini živim, kao što operativni sistem čini da kompjuter funkcioniše.

Izbriši operativni sistem, i kompjuter je samo gomila gvožđurije. Oduzmi čoveku duhovnost, svedi ličnost samo na ono opipiljivo (a operativni sistem, kao i dušu, ne možeš da opipaš, postoje na drugoj ravni) i imaš beslovesno stvorenje.

Uzgred, o paradosku koji si naveo govorili su i pisali mnogi, veoma stručni autori, i svi do jednog su se slagali u tome da je adventistička (ali ne i samo njihova) premisa ne samo blasfemična jer se ne slaže ni sa objavljenom istinom, nego i apsolutno pogrešna, šta više i veoma opasna.
Tako je, samo bih dodao..

Moze se uporediti sa operativnim sistemom, ali operativni sistem "nije ziv". A covekova svest je ziva! Dakle svest je mnogo kompleksnija od nekog operativnog sistema koji sadrzi samo binarne kodove i instrukcije masini kako da radi, a koje su zapisane na nekom fizickom medijumu.

Covek je stvorio neku vrstu "vestacke inteligencije", robota, koji je u stanju da "uci iz iskustva", i svoje iskustvo potom zapisuje u obliku binarnih kodova na fizicki medijum.

Ali razlika izmedju coveka i vestacke inteligencije je u tome, sto covek ima "svest"! On je "zivo bice"! Dok masina nije!

Binarni kod je samo mrtvo slovo na papiru!

Masina nije u stanju da voli, da oseca i da dozivljava samu sebe! A covek jeste.

Upravo iz tog razloga sto si ti "zivo bice" neponovljivo i jedinstveno - svesno sebe, onog trenutka kada se ta "svest ugasi", tebe vise ni nema! Nijedno drugo zivo bice ne moze da te zameni i nije ti identicno, tebe je nemoguce kopirati! Zato tvoja svest mora da nastavi da zivi i nakon smrti hardvera.

Jer u protivnom, kad bi ti bio samo "skup podataka" zapisan na nekom medijumu, ti ne bi ni bio svest - licnost - induvidua! Ti bi bio robot! I Bog bi vrlo lako mogao po secanju (ili ako je imao backup podataka) da ubaci identicnu informaciju u neko novo telo (masinu) i ta masina bi se ponasala potpuno identicno kao i ti! Ali to vise ne bi bio ti! To je samo tvoja kopija! A ti si nestao! Tvoja svest vise ne zivi! A ti nisi ni bio ziv niti si imao svest, ako je tvoja egzistencija zasnovana samo na mrtvom binarnom kodu!

Ne znam da li me shvatas?

Zato zivot mora da ima "Bozansku iskru" , i da se nastavi i nakon smrti tela. "Svest mora da se ocuva zivom", ona ne sme da umre!

A to je na kraju razlog zasto se nasa svest ne gasi ni tokom spavanja! I zasto se ne gasi ni posle smrti!

I to je razlog zasto adventisti grese! Bog ne stvara robote!

Nama je ovde važno da se pozabavimo konceptom nepotpune blagodati u vremenu pre Hrista tj. da li možemo ovaj koncept potvrditi tekstovima Torah i Jevanđelja koji govore o ljudima pre Hristovog dolaska.
I sam judaizam je ucio o nepotpunoj blagodati umrlih pre Hrista, kao i to da pravedni i gresni idu na isto mesto. Ali ne znam zasto si zapeo sa ovim brate :)

Ostavicu vas da vi malo dublje prodiskutujete..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.393
I sam judaizam je ucio o nepotpunoj blagodati umrlih pre Hrista, kao i to da pravedni i gresni idu na isto mesto. Ali ne znam zasto si zapeo sa ovim brate :)

Ostavicu vas da vi malo dublje prodiskutujete..

Tema je jako zanimljiva jer se traži ozbiiljan rad i razumevanje u pojedinostima ali hajde neko se još razmisli o ovim stvarima..što i sam kažeš. Takođe da se razmotri ideja čistilišta u smsilu razmevanja tog pojma u okvirima pravislave i katoličke dogmatike.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko1932 said:
Adventisti NE VERUJU da je telo dusa, nego veruju da spajanjem dah zivotni sa telom postaje ZIVA DUSA. [/QUOTE]


To je to isto! Gde ti je licnost pohranjena? U mozgu? Ako nema duhovnog elementa odvojenog od tela koje u njemu prebiva (a po vasem ucenju nema), onda je LICNOST = TELO!

Mire, molio bih te da ne tvrdis ono sto nije istina. Ako je kako ti tvrdis, kad je covek mrtav, obiocno imamo telo. a sta mislis ima li i dude u njemu? N E M A.
Prema tome nije istina da je telo dusa.

Drugo, Mire, reci ti nama ovo: Kada je Bog prilikom stvaranja napravio telo covecije, dok mu nije dao dah zivotni, da li je u tom telu postojala dus? N I J E!


Prema tome Dusa nije "pohranjena u mozgu", ona je sastavnio deo coveka, Bez duse nema ni coveka, niti ima duse bez tela. Tako pise u Bibliji.

Da ponovim: kada je Bog stvarao coveka, najpre je izradio telo od gline. Ali taj kip nije imao dusu, jer nije imao ni zivot.
Tek kada je Bog spojio dah zivotni sa mrtvom materijom, telom, "Postala je ziva dusa."
Slusaj ono sto je zapisano u Bibliji:
"A stvaori Gospod Bog covek od praha zemaljskoga, i dunu mu u nos duh (ili dah) zivotni; I POSTA COVEK DUSA ZIVA."
1. Mojsijeva 2,7.

Prilikom smrti desava se obrnuti proces, Bog uzima ono sto mu jedao, a to nije bila dusa, jer mu nije ni dao dusu, nego dah koji je oziveo materiji. Kad se ta zivotna sila odvoji od tela, telo umire i dusa nestaje sve do vaskresenja.


Sve najbolje
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ne znam da li me shvatas?

Zato zivot mora da ima "Bozansku iskru" , i da se nastavi i nakon smrti tela. "Svest mora da se ocuva zivom", ona ne sme da umre!

A to je na kraju razlog zasto se nasa svest ne gasi ni tokom spavanja! I zasto se ne gasi ni posle smrti!

I to je razlog zasto adventisti grese! Bog ne stvara robote!

Mire, brate, pa zar misliš da ne shvatam?!. Analogiju sa kompovima sam upotrebio da bih dokazao postojanje neophodnog elementa čoveka, u čije postojanje adventisti ne veruju, i poistovećuju ga sa samim telom.

Naravno da život ima Božansku iskru, jer Bog je bog živih, iskon i uzrok života.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
a sta mislis ima li i dude u njemu? N E M A.
Prema tome nije istina da je telo dusa

Nema duse u njemu vec je sam covek Dusa! To je vase ucenje i to sam i rekao!

Znaci "kompletan covek" tj. njegovo telo je dusa! Zato sto nema nista van tela, telesan covek je dusa!

Buduci da je "sam covek dusa" tj. njegovo telo pokrenuto od Duha (sile energije) "postaje dusa = licnost" po vasem ucenju, dobijanjem novog tela bi dobio i "novu licnost"! A to je apsurd koji svim silama i da hoces ne mozes izbeci!

Nemoj da se zafrkavas samnom, ja sam vrlo ozbiljan i znam o cemu govorim!

Drugo, Mire, reci ti nama ovo: Kada je Bog prilikom stvaranja napravio telo covecije, dok mu nije dao dah zivotni, da li je u tom telu postojala dus? N I J E!

Naravno da nije postojala Dusa! Bog udahnjuje Duh! A Duh je nosioc licnosti! I to je komponenta koja prezivljava smrt! A ne Dusa!

Dusa nije po pravoslavlju nikakva komponenta koja boravi u telu i napusta ga nakon smrti, vec je to Duh!

Spoj Duha (licnosti) i tela (materije) formira Dusu! Ti ne znas pravoslavnu teologiju!

Kad kazemo "Dusa prezivljava smrt", mi mislimo da se "zivot nastavio"!

Ti kada devojci kazes "duso moja" mislis "zivote moj", ona je deo tebe samoga i tvoja druga polovina! Znaci, mi ne mislimo da je Dusa komponenta koja napusta telo, tim terminom se naziva kompletan zivot!

"A stvaori Gospod Bog covek od praha zemaljskoga, i dunu mu u nos duh (ili dah) zivotni; I POSTA COVEK DUSA ZIVA." 1. Mojsijeva 2,7.

Tako je!

Telo (materija) + Duh (licnost) = DUSA ZIVA!

Ti gresis, jer mislis da je nama Dusa nesto nematerijalno sto izlazi iz tela! To se samo tako terminoloski identifikuje i u bibliji kaze -" kada se rastavljase sa Dusom svojom pa umirase". I mi cesto tako govorimo tako u svkodnevnom, ali ne mislimo da Dusa napusta telo kao nezavisna komponenta. Vec telo napusta njegov zivot! Jer Dusa je sam zivot! Ona se zato naziva i krvlju u bibliji! Zato jer je to kompletan covek!

A Duh je zapravo taj koji napusta telo.

Ta dva termina se cesto poistovecuju i i bibliji! A vi ne razumete biblijsku terminologiju!

"Da se sacuva celi vas Duh Dusa i telo, za dolazak Gospod nasega Isusa Hrista!"

U prevodu znaci:

"Da se sacuva cela vasa LICNOST(PSIHA) ZIVOT I TELO bez krivice, za dolazak Gospoda nasega Isusa Hrista".

Kao i kod stvaranja prevedeno:

"Stvori Bog coveka od praha zemaljskoga i ubaci mu u telo Psihu. I posta covek pokretan i ziv!"

Ne znas terminologiju...

Mire, brate, pa zar misliš da ne shvatam?!. Analogiju sa kompovima sam upotrebio da bih dokazao postojanje neophodnog elementa čoveka, u čije postojanje adventisti ne veruju, i poistovećuju ga sa samim telom.

Naravno da život ima Božansku iskru, jer Bog je bog živih, iskon i uzrok života.
Nisam mislio brate da ne shvatas, nego samo da njima pojasnim..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Nema duse u njemu vec je sam covek Dusa! To je vase ucenje i to sam i rekao!

I biblijsko.

Znaci "kompletan covek" tj. njegovo telo je dusa!

Opet izvrćeš duh + prah = duša.

Spoj Duha (licnosti) i tela (materije) formira Dusu! Ti ne znas pravoslavnu teologiju!

Vi to ne učite nego tvrdite da je duša duhovna, tačnije duh.

Ti gresis, jer mislis da je nama Dusa nesto nematerijalno sto izlazi iz tela! To se samo tako terminoloski identifikuje i u bibliji kaze -" kada se rastavljase sa Dusom svojom pa umirase". I mi cesto tako govorimo tako u svkodnevnom, ali ne mislimo da Dusa napusta telo kao nezavisna komponenta. Vec telo napusta njegov zivot! Jer Dusa je sam zivot! Ona se zato naziva i krvlju u bibliji! Zato jer je to kompletan covek!

A Duh je zapravo taj koji napusta telo.

Ta dva termina se cesto poistovecuju i i bibliji! A vi ne razumete biblijsku terminologiju!

"Da se sacuva celi vas Duh Dusa i telo, za dolazak Gospod nasega Isusa Hrista!"

U prevodu znaci:

"Da se sacuva cela vasa LICNOST(PSIHA) ZIVOT I TELO bez krivice, za dolazak Gospoda nasega Isusa Hrista".

Kao i kod stvaranja prevedeno:

"Stvori Bog coveka od praha zemaljskoga i ubaci mu u telo Psihu. I posta covek pokretan i ziv!"

Ne znas terminologiju...

Obavezno kopiram i šaljem dalje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Vi to ne učite nego tvrdite da je duša duhovna, tačnije duh.
Nemas blage veze!

TELO + DUH = DUSA!

Covek nakon smrti dobija novo "duhovno telo" , a kad se Telo spoji sa Duhom opet imas Dusu!

Tako se moze reci da je Dusa napustila telo, odnosno da je "zivot napustio telo"!

To je i po bibliji tacno, kada kaze - "rastavljase se sa dusom svojom te umirase". Zivot je napustao telo zajedno u kombinaciji sa Duhom!

Posto je Duh +Telo = Dusa, to se onda moze reci i da je Dusa (zivot) napustila telo!

I jeste zato "nematerijalna Dusa" zato sto nakon smrti dobijas "nematerijalno telo"!

Vi ne razumete terminologiju i zato lupetate! Kod skoro svih crkvenih otaca Duh je nezavisna komponenta koja napusta telo a ne Dusa! Dusa uopste nije nesto sto samo po sebi egzistira! Samo je jednostavnije tako reci, da Dusa napusta telo. Pa su mnogi to poistovetili!

I biblija poistovecuje ova dva termina na ovom mestu koje sam ja citirao kada kaze da - "Dusa napusta telo" ("rastavljase se sa Dusom") a mi znamo da Solomun tvrdi da "Duh napusta Telo" odnosno odlazi kod Boga!

Dakle imas poistovecivanje ta dva termina i u Bibliji, sto si ti tvrdio da nema!

Ti koji nikad nisi ni bio pravoslavac vec se pretvaras, naravno da neces ovo razumeti! I boli te uvo da razumes jer to ne odgovara tvojoj racunici, izgubices posao!

Obavezno kopiram i šaljem dalje.
Ne znas ti nista nego da pretis, samo kukavice prete!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Nemas blage veze!

TELO + DUH = DUSA!

A Servius kaže da je drugačije.

Nemas blage veze!

TELO + DUH = DUSA!

Zar sam ja rekao nešto drugačije?

Covek nakon smrti dobija novo "duhovno telo" ,

U tvojoj bujnoj mašti da. I u crtanom filmu Duh Kasper.

Tako se moze reci da je Dusa napustila telo, odnosno da je "zivot napustio telo"!

Piše da duh napušta telo, a ne duša.
To je i po bibliji tacno,

Po Bibliji je duh. A ne duša da napušta telo i to nije nikakvo svesno biće ni osoba.

kada kaze - "rastavljase se sa dusom svojom te umirase".

Znači da umire, a ne da je duša u obliku duha napustila telo.

Dakle duh je napustio telo, a ne duša=duh.

Zivot je napustao telo zajedno u kombinaciji sa Duhom!

Napustio je samo duh.

Opet to ne dokazuje svesnost čoveka nakon smrti.

Posto je Duh +Telo = Dusa, to se onda moze reci i da je Dusa (zivot) napustila telo!

Servius i pravoslavni teolozi to negiraju.

Pogotovo Nelsim se protivio tome imam kopiran tekst.

I jeste zato "nematerijalna Dusa" zato sto nakon smrti dobijas "nematerijalno telo"!

Ne postoji nematerijalna duša ni samo materijalna.

Vi ne razumete terminologiju i zato lupetate!

Ma da vi razumete.

Kod skoro svih crkvenih otaca Duh je nezavisna komponenta koja napusta telo a ne Dusa!

A što onda govorite da je duša?

Dusa uopste nije nesto sto samo po sebi egzistira! Samo je jednostavnije tako reci, da Dusa napusta telo. Pa su mnogi to poistovetili!

Sve da su u pravu, to su uradili da bi dokazali laž zagrobnog života.

Ozbiljan sistem prevare, uzimanje činjenice u cilju dokazivanja laži.

Visok nivo prevare, dublja prevara.

I biblija poistovecuje ova dva termina na ovom mestu koje sam ja citirao kada kaze da - "Dusa napusta telo" ("rastavljase se sa Dusom") a mi znamo da Solomun tvrdi da "Duh napusta Telo" odnosno odlazi kod Boga!

Ali nigde ne dokazuje zagrobni život.

Ti koji nikad nisi ni bio pravoslavac vec se pretvaras,

A ti si pomodarski, ja sam bar bio u komunizmu.

naravno da neces ovo razumeti!

Hvala Bogu pa neću.

Ne znas ti nista nego da pretis, samo kukavice prete!

Zar je to pretnja? Što kopiram sve.

Dakle jedno ti,a jedno Nelsim i Servius.

Adrijan i Nelsim izričito kažu da nije duša duh +prah.

Kaže NIKAKO duh+prah=duša.

Nema od vas sreće, svako svoju nauku.

Citiram Nelsima.

Telo i duh ne cine dusu, dusa je treci komponent.

Nelsim said:

NE, duh zivotni i prah ne daju dusu.

Jad i čemer od vaše nauke. Sve ću ovo da stavim na FB.

Isto tvrdi i Adrijan.

Дакле:

дух + душа + тело = човек

Никако:

дух + тело = душа

A Mire

Nemas blage veze!

TELO + DUH = DUSA!

Servius Tullius said:

Pravoslavno bogoslovije i Svetootačko Predanje definiše čoveka kao racionalno živo biće koje se sastoji od duše i tela:


Adrian BG said:

Човек је спој духа, душе и материје:

Niste se međusobno usaglasili šta je.

Pravoslavlje=konfuzija.

Nelsim said:

a telo je krv i meso i ono nema veze sa dusom

Nelsim said:

NE, duh zivotni i prah ne daju dusu.

Nelsim said:

Dusa je duhovni deo coveka

Nelsim said:

Telo i duh ne cine dusu, dusa je treci komponent.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
A Servius kaže da je drugačije.

To nije tacno, razlika je u terminologiji i nacinu prezentovanja. Mi govorimo isto.

Ja se slazem sa onim sto je Adrijan rekao, i Neslim i Servius -

дух + душа + тело = човек

Ali i ovo je tacno:

дух + тело = душа - ali to je "nematerijalna dusa". A ja sam uprostio i skratio zbog vas.

Naravno, ti bi voleo da smo mi u kontradikciji, jer uzivas da nas pravis budalama!

Zar sam ja rekao nešto drugačije?

Bas me briga sta si ti rekao!

U tvojoj bujnoj mašti da. I u crtanom filmu Duh Kasper.

Jedini crtani film ovde si ti!

Po Bibliji je duh. A ne duša da napušta telo i to nije nikakvo svesno biće ni osoba.

Telo napusta Duh spojen sa "duhovnim telom" i to se naziva "nematerijalnom dusom"!

Postoji fizicka Dusa i postoji nematerijalna Dusa. Dusa je prosto "zivot", i to nije komponenta koja egzistira sama po sebi!

Pogotovo Nelsim se protivio tome imam kopiran tekst.

Nemas ti nista!

A što onda govorite da je duša?

Zato sto je lakse spojiti sve to i reci Dusa. To i jeste Dusa.

Sve da su u pravu, to su uradili da bi dokazali laž zagrobnog života.

Onda je i biblija lazov kada poistovecuje Duh i Dusu!

Ali nigde ne dokazuje zagrobni život.

Dokazuje NZ!

Zar je to pretnja? Što kopiram sve.

To je pretnja ismejavanjem! Ti si bezobrazan, da si mi dete nalupao bi te po usima samo tako!
 
Natrag
Top