Adventisti i Elen Vajt

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Nemam nameru odgovarati na tvoje postove vise.
Sve sto si napisao su neistine i samo neistine, i optuzivanje mene i ostalih bez ikakvog razloga..
Jedno me zanima, koja je tvoja funkcija u katolickoj crkvi? Ocigledno nikakva, cim imas vremena sedeti ovde i po ceo dan odgovarati na forumu. Ja nemam vremena, imam obaveze kao i svi ostali, ali tebi je ovo zabava..
Pored toga nemas postovanja prema sagovornicima..
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Nemam nameru odgovarati na tvoje postove vise.

Lako bi ti za namjeru, nego nemaš argumenata.

Sve sto si napisao su neistine i samo neistine, i optuzivanje mene i ostalih bez ikakvog razloga..

Argumenti mire, argumenti. Briga koga što ti misliš. Je li neistina da je Ellen White nakon listopada 1844. punih sedam godina vjerovala i naučavala da je 22.10.1844. završilo vrijeme obraćenja i spasenja za grešnike?

Jedno me zanima, koja je tvoja funkcija u katolickoj crkvi? Ocigledno nikakva, cim imas vremena sedeti ovde i po ceo dan odgovarati na forumu.

Nemam namjeru informirati tebe o ovome.

Ja nemam vremena, imam obaveze kao i svi ostali, ali tebi je ovo zabava..

Možda ti nemaš vremena, ali to ti ne može biti opravdanje za drsko optuživanje i manipuliranje. Zamisli, mene optužuješ da "Adventistima podmećem da vjeruju ono što vjeruju"!? To je kao da me optužiš da podmećem ljudima da je 2 + 2 = 4.

Pored toga nemas postovanja prema sagovornicima..

Ti si pokupio svo poštovanje prema sugovornicima, pa meni ne osta ništa. Ti sugovornike optužuješ bez argumenata i ti sugovornicima izmišljaš podmetanje i onda im "prikrpiš" sotonino djelo. Eto, poštenje i poštovanje drugih apsorbirao si ti kao "crna rupa", pa od poštenja i poštovanja drugih ni meni ne ostade ništa.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.322
To rekose i adventisti o Elen White(da ne veruju njoj nego Bogu i Bibliji) pa im niko ne veruje.
Ja samo pokazujem kako se sve moze namerno izokrenuti protiv katolicke crkve kao sto i Slap radi protiv adventisticke.
To je podmuklo od njega, i od mene, ali to ti je primer neistine.
Ovo si ljepo obradijo , sve na mjestu , sve se može kontririrat , tusi potpuno u pravu .

Pa ja i jesam neozbiljan (dobro si primetila), namerno to radim, jer ovde se ne moze ozbiljno diskutovati na moju zalost.

Za sve ono sto Slap optuzuje adventiste mi mozemo optuziti i katolicku crkvu i uzvratiti istom merom.
Adventisti imaju ''nepogresivu prorocicu'' katolici imaju ''nepogresivog Papu'' i tumacenje im je ''nepogresivo''. Razlika nije nikakva, a oboje su gresni ljudi..

Jedino je Hristos nepogresiv i nema te crkve koja nema grehe, a to sto on veruje u ''stub i uporiste istine'' je skroz pogresno.
U otkrivenju kada se Hristos obraca crkvama on ih ''ukorava za grehe''(citaj), svaka crkva je gresna a Hristos je bezgresan, oni umesto da gledaju na Hrista(koji je bezgresan), oni hoce da ''prave sopstvenu crkvu bezgresnom'' a sve ostale ''sotonskim''.

''Stub i uporiste istine'' kaze on, kao da istina dolazi ''sa zemlje'' a ne ''sa neba'' gde i Gospod prebiva.
Crkva je ''nebeska a ne zemaljska''.
U tome je sva nevolja, ''JER ONI NE BRANE HRISTA''(kao sto treba) ''VEC INSTITUCIJU''.

Ja ni pravoslavnu crkvu ne smatram bezgresnom, vec gledam samo na Hrista i njega sledim..
Hristos je ''PUT ISTINA I ZIVOT'' i puta van njega nema, i ne moze istina biti u nekakvoj instituciji na zemlji , vec u njemu samom.
Dok izraz ''crkva'' u bibliji nije termin koji se koristi za katolicku, pravoslavnu(ili bilo koju drugu crkvu) , vec on oznacava ''skup ljudi -okupljenih oko Hrista''.
To je prava crkva, kao sto rece: ''gde su dva ili tri sabrana u moje ime, onde sam ja medju njima'' to je crkva, a ne ovo sto mi imamo na zemlji: ''katolicka, pravoslavna ili adventisticka''.
Bog ne gleda ko je ko, on je sa svima, jer ''njemu su crkva ljudi''.
Pavle rece: ''Ne znate li da ste vi crkva Bozja i da Hristos zivi u vama''? . ''Ljudi su crkva a ne institucija''.
Podelili su Hrista na delove i onda podelise i vernike, prave svadju na forumu, a svi smo mi jedna crkva.
Ko ovo ne uvidja on ostaje u tami i na forumu se bori protiv istine i Hrista.

Zato sam i rekao, ako urodjenik na pustom ostrvu cita Bibliju, da li ce mu katolicka crkva protumaciti?
Ne! Nego ce mu protumaciti ''sam Isus Hristos'', jer ''ON JE ISTINA'' a ''NE CRKVA''.
Crkva je samo ''TELO HRISTOVO'' i sluzi Hristu, to je ''SKUP LJUDI'', a to smo mi.
Kroz to ''telo''(crkvu) se ''prenosi istina'' kroz ''njegov narod'' i zato se kaze da je ''crkva stub i uporiste istine'', a taj stub su ''svi verni ljudi''.

Mire na sve štosi ovde napisao nebi pojedinačno odgovarala , samo ti mogu dati podršku u SVEMU AMA BAŠ U SVEMU .
Što ljepšeg od ovog : ''gde su dva ili tri sabrana u moje ime, onde sam ja medju njima''.

Hvala na ljepim odgovorima , usporedba ti je fantastična
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvarnoslap ni u kom slučaju nije dobar pripadnik svoje crkve, jer koliko mi se čini - Rimokatolici su danas pacifisti, odnosno - teže da dijalogom stvore skladne međunacionalne i međuverske odnose među narodima i crkvama.

Ovo je u svakom slučaju težnja ka sveopštem ekumenizmu, ali bez obzira - stvarnoslap bi u svakom slučaju bio ukoren od zvaničnika svoje crkve za ovakvo ponašanje na forumu, a da je pripadnik Ekumenskog saveza u najužem izboru - sigurno bi iz njega bio izbačen kao neprijatelj.

Postoji jedna istorijska izjava koju su dali zvaničnici Rimokatoličke crkve koja glasi "Da bi Ellen White bila proglašena za sveticu da je bila Rimokatolkinja, i da nije pisala protiv papstva"

Dakle, pitanje je - ko je Stvarnoslap u stvari, i šta su njegovi stvarni ciljevi, jer je očigledno da ne radi u korist svoje crkve kojom se hvali i zdušno navodno brani.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Plagijat, odnosno literarno piratstvo, je najteži oblik kršenja autorskih prava. To je upotreba radova ili dijelova radova drugih autora kao svojih vlastitih, bez citiranja ili napomene o izvoru citata. Ovome pribjegavaju neobrazovane, sitničave i beskrupulozne osobe, koje se žele predstaviti za nešto što nisu, ili zaraditi na nečemu što pripada drugima.

Djela Ellen White obiluju prekršajima upravo ove vrste. Većini advenitsta ovo uopće nije poznato. Mnogi upadljivi dijelovi u njenim spisima, koje su njeni sljedbenici uzimali kao dokaz njenog nadahnuća i vrhunaravne moći, nakon istrage pokazalo se da su doslovno prepisani ili s neznatnim tekstualnim promjenama uzeti iz djela drugih autora.

Standardni riječnik daje sljedeću definiciju plagijata: "Čin plagiranja ili prisvajanja ideja, pisanih radova, izuma ili drugog bez naznačavanja onoga kome to pripada; posebno krađa dijelova teksta, bilo doslovnim prepisivanjem ili preuzimanjem srži, iz radova drugih autora, i tiskajući ih kao vlastite smatra se književnom ili umjetničkom krađom."

Jedna od pogubnih činjenica protiv tvrdnje o božanskoj objavi u spisima Ellen White je ta da je u velikoj mjeri prepisivala od drugih autora, bez ikakva naznačavanja. U tekstu svojih knjiga gdje je to koristila ona ne daje čak niti naslutiti da je takvo što učinila. Takve dijelove teksta ne naznačava kao citate, niti na bilo koji drugi način naznačava da je koristila radove drugih autora. Ovakvih dokaza je u izobilju u nekoliko njenih djela.

Godine 1883. objavljeno je djelo, od 334 stranice, pod naslovom "Crtice iz Pavlova života." U predgovoru, izdavači su naglasili kako je djelo napisano "s posebnom pomoći Božjega Duha." Godine 1855., dvadeset osam godina prije toga, izdana je knjiga "Život i poslanice apostola Pavla", od Conybeare-a iHowson-a, dvojice engleskih autora. Uspoređujući ove dvije knjige otkriva se činjenica da je Ellen White u svojoj knjizi prepisala značajan dio iz ove prethodno objavljene knjige. Ipak,ona u svojoj knjizi nigdje ne spominje tu knjigu, niti navodnicima ili na drugi način naznačava dijelove koje je tako opsežno prepisala. Vrlo malo Adventista je svjesno ove činjenice, stoga, oni naivno čitaju njenu knjigu kao djelo koje joj je objavio Duh Sveti, zavedeni izjavom izdavača u predgovoru knjige. 1907. godine, dr. Stewart objavio je brošuru od osamdeset devet stranica, u kojoj je napravio usporedni prikaz citata iz knjige Ellen White i spomenute knjige Conybeare-a i Howson-a. Ova usporedba nepobitno pokazuje da je Ellen White direktno prepisivala iz starije knjige. Materijali za Stewart-ovu brošuru prikupljeni su i pripremljeni kao odgovor na traženje Ellen White iz 1905. nakon što su se pojavile optužbe za njeno plagiranje. Ali, ona nikada nije ni pokušala odgovoriti na ove primjedbe. Stewart-ova brošura došla je u ruke i vođama crkve ASD, ali i od njih ni riječi objašnjenja nije bilo. Evo paralelnog prikaza nekih dijelova teksta iz ove dvije knjige:

Suci su sjedili na otvorenom, na sjedalima isklesanim u stijeni, na uzvišenju na koje se uzlazilo kamenim stepenicama direktno iz Agora. (Život i poslanice apostola Pavla, Conybeare and Howson, 1855)

Suci su sjedili na otvorenom, na sjedalima isklesanim u stijeni, na uzvišenju na koje se uzlazilo kamenim stepenicama dolje iz doline. (Crtice iz Pavlova života, Ellen White, 1883)

Po izrazima koje koristi Luka, vidljivo je da je širok i koristan posao izrastao u Efezu iz proizvodnje i prodaje tih hramova.(Život i poslanice apostola Pavla, Conybeare and Howson, 1855)

Širok i unosan posao izrastao je u Efezu iz proizvodnje i prodaje tih hramova i slika. (Crtice iz Pavlova života, Ellen White, 1883)

Samo ga je njihovo poštovanje svetog mjesta zaštitilo od toga da bude rastrgan na licu mjesta. Tjerali su ga izvan svete ograde nasrćući na njega žestokim udarcima. (Život i poslanice apostola Pavla, Conybeare and Howson, 1855)

Samo njihovo poštovanje hrama spasilo je apostola od toga da bude rastrgan u komadiće na licu mjesta. Sa žestokim udarcima i povicima željni osvete, vukli su ga izvan svete ograde. (Crtice iz Pavlova života, Ellen White, 1883)

Još je mnogo mjesta, ali i iz ovoga je očito da je Ellen White u svojoj knjizi prepisivala iz starije knjige, pa su izdavači Conybeare-ve i Howson-ve knjige prijetili tužbom ako se njena knjiga ne povuče. Zbog toga je bila povučena iz prodaje, i dugi niz godina nije uopće bila uvrštavana na popis njenih knjiga. Je li ijedan stari prorok morao povući neku od svojih knjiga, jer je ukrao toliko stvari od nekih drugih pisaca? Biblijski pisci često citiraju jedan drugog, ali pripisujući to onom drugom.

Dr. Stewart je također napravio usporedbu između njene knjige "Velika borba" i Wylie-ve "Povijest Valdenžana" i D'Aubigne-ove "Povijest reformacije". Stvari stoje isto kao i ugornjrm slučaju.

Ovi usporedni citati iz njenih različitih knjiga pokazuju kako je Ellen White prakticirala krađu literarnih prava tijekom cijelog svog života. Ovdje je pokazan samo jedan vrlo mali dio onoga što je Ellen White ukrala i prisvojila. Velika borba je njena najpopularnija knjiga među adventistima. Svaki redak te knjige prihvaćen je kao originalno njen, potpuno nadahnut Duhom Svetim. Pažljivo proučavajući ovo njeno djelo jasno je ono u ogromnoj mjeri preuzeto iz Andrew-ove Povijesti subote, Wylie-ve Povijesti Valdežana, D'Aubigne-ove Povijesti reformacije, Smith-ova Svetišta, starješine White-a Život W. Miller-a, i drugih radova.

Sve ovo pokazuje kako je nadahnutost Ellen White bila u punom smislu ljudskog podrijetla, iako je ona svoje radove prikazivala kao Duhom Svetim nadahnute. Sve činjenice koje su ovdje navedene tiskane su i objavljene, i ne može ih se zanijekati. Iz ovih činjenica čitatelj može sam prosuditi koliko povjerenja se može dati njenoj tvrdnji da su svi njeni spisi bili nadahnuti i diktirani od strane Duha Svetoga. U svojoj komunikaciji s Ellen White dr. Stewart joj je napisao:

"Obaviješten sam od jedne pouzdane osobe koja je imala priliku upoznati kako ste vi, u pripremi svojih raznih radova, obimno koristili druge autore, i kako je ponekad bilo vrlo teško prirediti materijale za vaše knjige, vodeći računa da čitatelj ne otkrije kako su mnoge od ideja preuzete od drugih autora."

Upamtite da Ellen White nikada nije odgovorila dr. Stewart-u, kojeg je sama pozvala da napiše primjedbe putem svoje tobožnje objave od Boga 30. ožujka 1905. A obećala mu je odgovor, i ne samo da je obećala, nego je rekla da će joj i Bog pomoći da mu odgovori.

Kao što se može vidjeti iz predgovora ili uvoda u gotovo svakom standardnom ili uglednom radu, časni autori s poštovanjem izražavaju zahvalnost na pomoći koju su im pružili drugi, svojim radovima ili svojim trudom. Ellen White, očito, skrivala je ove činjenice i u pripremi i u objavljivanju svojih djela. Jedino uvjerljivo objašnjenje koje se može ponuditi za ovo je da nije imala zdrav razum, da je imala fiks ideju što se tiče njenih viđenja, objava i religioznih predodžbi, da je mislila kako joj je njen "dar" dat upravo zato kako bi prekoravala druge. Ovo objašnjava mnogobrojne plagijate i kontradikcije, zbog kojih ona nikada nije osjećala neugodnost.

Godine 1911., samo četiri godine prije smrti Ellen White, stotine tisuća dolara potrošeno je na reviziju njene knjige "Velika borba", uglavnom kako bi se uklonili neki od njenih najočiglednijih plagijata. Revizija je počela na zahtjev nekih od njenih ljudi koji su postali svjesni ovih činjenica. Ona je bila pisar više nego originalan ili nadahnut pisac. Istovremeno, dok se predstavljala posebnim Božjim glasnikom, bila je kriva za bavljenje ovom literarnom prijevarom, praktično cijeli svoj život. Samo ovo, čini njezinu tvrdnju o nadahnuću smiješnom. Bog ne inspirira svoje proroke da kradu.

Dok je Ellen White tako slobodno uzimala iz spisa drugih, bez ikakve naknade, a time prisvajala sebi dobitak koji joj ne pripada, ona je bila vrlo brižljiva kad je riječ o naknadi njoj samoj. 30 siječanja 1905., dr. David Paulson pisao joj je, tražeći dopuštenje da uzme citate iz njenih spisa za svoj mjesečni časopis The Life-boat. 15. veljače 1905., njezin sin W.C. White odgovorio je ovako:

"Majka me upućuje da vam kažem da možete slobodno odabrati iz njenih spisa kratke članke za The Life-boat. Ili možete iz njenih spisa uzeti izvatke u svoje članke, u svakom slučaju dajući „Odgovarajuću naknadu“.

Zašto Ellen White nije htjela ovako, "u svakom slučaju", gdje je ona koristila spise drugih dati "odgovarajuću naknadu"? Odgovor je jasan. Ona je toliko željela napisati knjige, bila je toliko opsjednuta idejom vlastite samovažnosti, toliko željna predstaviti se onim što nije, da se nije osvrtala na prava drugih. Krala je iz djela drugih autora i tako postala najveći književni kleptoman u povijesti. I još gore, kada su njeni adventisti tražili dopuštenje da koriste citate iz njenih spisa, ona im je prodala ono što je ukrala. Neviđeno!

Postoji jedna istorijska izjava koju su dali zvaničnici Rimokatoličke crkve koja glasi "Da bi Ellen White bila proglašena za sveticu da je bila Rimokatolkinja, i da nije pisala protiv papstva"

:roll::roll::roll::roll::roll: A čija to izjava? Daj je točno citiraj. Je li to iz iste riznice iz koje su i priče kako je sestra pape Ivana Pavla II bila adventistkinja, i kako je brat sadašnjeg pape također adventist?;)
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Neko je ovde izjavio - da sve što se ovde izvrće u vezi Ellen White i Adventista, da se to isto može učiniti i sa Rimokatolicizmom, s time što bih ja dodao - da je slučaj sa Rimokatolicizmom mnogo očigledniji, - jer ako se pogledaju istorijske greške Rimokatolicizma, gomilanje bogatstva i različite intrige unutar crkve, onda je razlika očigledna.

U Adventizmu ne postoji ništa - osim pokušaja protivnika da tako lažno prikažu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Neko je ovde izjavio - da sve što se ovde izvrće u vezi Ellen White i Adventista, da se to isto može učiniti i sa Rimokatolicizmom, s time što bih ja dodao - da je slučaj sa Rimokatolicizmom mnogo očigledniji, - jer ako se pogledaju istorijske greške Rimokatolicizma, gomilanje bogatstva i različite intrige unutar crkve, onda je razlika očigledna.

U Adventizmu ne postoji ništa - osim pokušaja protivnika da tako lažno prikažu.

Pa upravo zato sto su u njegovoj crkvi ovi gresi ocigledni i sto protestanti(tu mislim posebno na adventiste) vode bespostednu borbu protiv ove institucije(jer imaju istorijskih razloga[da ne ulazimo sada u danasnji stav katolika i teznju ka pomirenju]), javlja se i mrznja kod ljudi poput Slapa, koji onda iz osvete zasipaju internet pripremljenim tekstovima.

Kada se malo bolje pogleda, i ako je bilo ko pratio Slapa i na drugim forumima, uvidece da je on svuda postavljao iste tekstove iste sadrzine. Njegova misija nije ''propovedanje evandjelja'' nego ''pokusaj opravdanja svoje crkve'' i ''sirenje mrznje prema drugima''. Da li je placen za ono sto radi zaista bi voleo znati, ali po pravilu, niko od obicnih vernika ne sakuplja toliku kolicinu tekstova i onda zasipa internet istima sa ciljem diskreditacije(smisleno i manipulativno).

Izuzetak je jedino Poel Buster koji sakuplja tekstove Jehovinih Svedoka, ali on je covek koji ne napada, vec govori blago i strpljivo , vodeci racuna da ne povredi osobu, sto znaci da mu je stalo i da je iskren, zeli pomoci.
Ovde toga nema, nikakvog saosecanja, ni milosti, nikakve zelje da se pomogne, vec naprotiv -''u pitanju su niske strasti, zelja za osvetom''. Nikakvog postovanja i poniznosti, to i otkriva prave motive ove osobe koja govori..
Da mu je neko grubo odgovorio, ni toga nije bilo, uvek mu odgovaras smireno..

Dakle radi se o smisljenom napadu na adventiste, a to se radi ''kada ima razloga'' i ''kada nema'' taktika je da se ljudima zgade adventisti i da se diskredituju i ljudi koji ih predstavljaju na forumu.

O cemu mi dakle govorimo? O nameri da se uklone adventisti.
Nema tu teologije, nema nicega, vodi se rat oko EGW.
To je njihov napad - ''oni nama Papu - mi njima Jelenu''.
I onda vicu: ''VESTICA''.


Kakve vestice u 21. veku?

Nije to nista cudno, jer glavni inicijator svega toga je Slap, a kome izraz ''vestica'' predstavlja opsteprihvaceni termin tajnog drustva za ''jeretike''..

Sto se tice iznesenog, Slap je ovde izneo 10% istine, a sve ostalo je laz i prevara, i to moze uvideti svako ko je makar i malo upoznat sa adventistima.

I na kraju, ovakvima je zadovoljstvo da im odgovaras, da te hvataju u reci , izvrcu receno i na kraju diskredituju kao osobu, to im je zadatak, a pored toga i uzivaju u tome. Iskopace o tebi svakakve prljavstine, u tome su eksperti, cuvaju to na hardu, sve pripremljeno, skupljaju informacije, to se uci u skoli, veruj mi.. Ne treba im dozvoliti ovo izivljavanje..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Još jedan problem je taj što oni sve ovo pripisuju Adventistima - da Adventisti navodno na sva zvona napadu druge i da ništa drugo ne čine, ne govore, niti za išta drugo žive osim da napadaju druge - posebno Rimokatoličku crkvu, i potom iz nečega izmišljenog primenjuju kontranapad pravdajući to time što ga karakterišu kao odbranu od tih navodnih napada Adventista.

Oni su u tome tako revnosni, da su opčinjeni pretragom interneta na kojima se nalaze različiti forumi i protivnički sajtovi na kojima se piše protiv Adventista, sekti..itd, i time zanemaruju čak i lično spasenje - koje treba da bude prioritet.

Za razliku od toga - njima je ceo život zaokupljen bezrazložnim pisanjem i napadima na druge, a ovo "bezrazložnim" je upravo srž njihovog problema, koji zadire u samu njegovu psihološku definiciju, koji se može definisati kao "manija gonjenja ili paranoja"

Definicija: "Paranoja - sumanutost proganjanja, duševna bolest kod koje bolesnik umišlja da je neka veličina i da ga svi progone"
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Još jedan problem je taj što oni sve ovo pripisuju Adventistima - da Adventisti navodno na sva zvona napadu druge i da ništa drugo ne čine, ne govore, niti za išta drugo žive osim da napadaju druge - posebno Rimokatoličku crkvu, i potom iz nečega izmišljenog primenjuju kontranapad pravdajući to time što ga karakterišu kao odbranu od tih navodnih napada Adventista.

Točno, jedna od glavnih preokupacija adventista upravo je napadanje drugih, pogotovo katoličke Crkve. Međutim, to uopće nije predmet, pogotovo nije prioritet, u onome što ja pišem. Ja samo argumentirano pokazujem kako je nastao Adventizam sedmog dana i što su temelji te zajednice.

Oni su u tome tako revnosni, da su opčinjeni pretragom interneta na kojima se nalaze različiti forumi i protivnički sajtovi na kojima se piše protiv Adventista, sekti..itd, i time zanemaruju čak i lično spasenje - koje treba da bude prioritet.

Tko je revnosan? Katolici? E moj Laodikeja, 95% katolika uopće ne zna da Adventisti sedmog dana postoje. Toliko ste im značajni. Također, 95% posto katolika, na primjer, ne zna tko je poglavar Isusovačkog reda, ali zato skoro svaki adventist zna njegovo ime. Nazivate ga "crnim papom", i proročica vam utjerala strah u kosti plašeći vas kako će baš "crni papa", nakon donošenja "Nedjeljnog zakona", započeti klati adventiste sedmog dana. Bog čovjeka oslobađa od straha, a vidi što je vama proročica namrla i ostavila u baštinu. Čitav život provodite u strahu i strepnji osluškujući kad će početi klanje. Strašno.

A ja čitam Laodikeja. Čitam puno, a čitam i o adventistima. Jedini način da čovjek nešto nauči je čitanje. Probaj i ti.

Za razliku od toga - njima je ceo život zaokupljen bezrazložnim pisanjem i napadima na druge, a ovo "bezrazložnim" je upravo srž njihovog problema, koji zadire u samu njegovu psihološku definiciju, koji se može definisati kao "manija gonjenja ili paranoja"

:roll::roll::roll: I, što kažu zadnje "objave"? Kada će izglasati "Nedjeljni zakon" i kad će početi klanje adventista? Eto, ja "bezrazložno" pišem, a adventisti "s razlogom" strepe. :mig:

Definicija: "Paranoja - sumanutost proganjanja, duševna bolest kod koje bolesnik umišlja da je neka veličina i da ga svi progone"

:roll::roll::roll: Ova ti je dobra. Za nagradu zaslužuješ jedan citat od proročice Jelene, evo ga:

"Te noći sam sanjala da se nalazim u Batl Kriku i da kroz stranično okno na vratima posmatram kako se jedna povorka, dva i dva u redu približava našoj kući. Ljudi u povorci izgledali su strogi i odlučni. Dobro sam ih poznavala i pošla sam da otvorim vrata sobe za prijem da bi ih dočekala, ali sam ipak još jednom pogledala kroz prozor. Prizor se izmenio. Povorka je sad ličila na katoličku procesiju. Jedan je u ruci držao krst a drugi jednu trsku. Kad su se približili kući onaj što je nosio trsku obišao je kuću i rekao triput: „Ova kuća se proskribuje [stavlja van zakona, zabranjuje, uz mogućnost konfiskacije ili zaplene – prim. prev]. Stvari se moraju zapleniti. One govore protiv našeg svetog reda." Užas me je obuzeo i potrčavši kroz kuću izašla sam na vrata prema severu i našla se usred jedne grupe nekih koje sam poznavala, ali se nisam usuđivala ni reč da prozborim iz straha da ne budem izdana. Tražila sam neko skrovito mesto gde bih mogla plakati i moliti se i gde me neće pratiti žudne, ispitivačke oči gde god se okrenem. Stalno sam ponavljala: „Kad bih samo mogla razumeti sve ovo. Kad bi mi samo hteli reći šta sam rekla ili učinila."

Puno sam plakala i molila dok sam gledala kako se naše stvari plene. Pokušala sam da pročitam saosećanje ili sažaljenje u pogledima onih oko sebe, i zapazila nekoliko izraza naklonosti od onih koji bi hteli pričati samnom ili me tešiti kad se ne bi plašili da bi ih ostali mogli primetiti. Pokušala sam jednom da umaknem iz te gomile, ali videla sam da sam pod prismotrom i prikrila sam svoje namere. Počela sam glasno plakati i govoriti: „Kad bi mi samo kazali šta sam učinila ili šta sam rekla! Moj muž, koji je spavao u krevetu u istoj sobi, čuo je moj glasni plač i probudio me. Jastuk
mi je bio mokar od suza, a na meni žalosna potištenost duha."
(Ellen White, Svjedočanstvo za crkvu)

Ti gore dade definiciju "paranoje", a evo ti ovdje najboljeg primjera paranoje. Čak se i u snovima manifestira, baš kao što ti gore naznači, i "sumanotost proganjanja" i "bolest kod koje bolesnik umišlja da je neka veličina i da ga svi progone". U ovom slučaju Jelenu progone katolici. Zaista strašna paranoja.
 
Natrag
Top