Adventisti i Elen Vajt

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
P.S. Adventisti sami deklariraju (hoćeš citat :)) - da oni "zajedno s Ellen White opstaju ili padaju". Pokaže li se da njena svjedočanstva nisu od Boga, Adventizam sedmog dana bi nestao. Dakle, vaš temelj nije Isus Krist, nego Ellen White.
Ko o njoj više piše od tebe? Nađi mi nekoga za početak ko o njoj više piše. A da ne pričamo o toem da nema nikoga, ama baš nikoga ko o njoj nesrestano piše. Dakle, nema toga o čemu pišeš. Samo u tvojoj mašti. Niko ne citira samo Elen niti se njome bavi...adventisti je pomenu usput kao i druge stvari iz adventizma.

Ti si po tom kriterijumu ovde nejveći adventist.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Znaš li zašto Isabel se ne biste složili? Veovatno zbog oprečnih izjava onih koje biste citirali. Ali to ej druga tema...zašto ne..možda bi bilo dobor da pokrenete te teme. Jer zašto da se o tome ne kaže ništa? Slobodno.

Mislim da ne. Nije zbog oprečnosti izjava koje bismo citirali, već zbog toga što Katolička Crkva ima konkretne kriterije vrednovanja. I druga stvar, katolici ne pridaju važnost privatnim objavama.
Kako sam napisala, ne vjerujem da bi se mi ovdje ili općenito, da se katolici slažu glede privatnih objava i viđenja, ali kako to nama nije važno, svakom ostaje sloboda da vjeruje ili ne. To je onda privatna ili izvanliturgijska pobožnost.
Mislim da tema o tome ne bi bila interesantna za druge, budući da vi ne štujete svece. :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Mislim da ne. Nije zbog oprečnosti izjava koje bismo citirali, već zbog toga što Katolička Crkva ima konkretne kriterije vrednovanja. I druga stvar, katolici ne pridaju važnost privatnim objavama.

Sve to razumem, samo zaista ima mnoštvo oprečnih izjava među svetiteljima. Teško je uopšte zato i uzeti njihove izjave kao vodič. Zato se slažem kao što si rekla da se ne biste složili. Uzmi recimo šta kaže Marko Efeški iz XV veka o papi i RKC...i sl.

Mislim da tema o tome ne bi bila interesantna za druge, budući da vi ne štujete svece.

Svakako bi bilo osveženje za sve. Pa samo napred.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Mislim da tema o tome ne bi bila interesantna za druge, budući da vi ne štujete svece. :)

Ne samo da ne bi bila interesantna za druge, nego bi bila i kontraproduktivna.

Naime, što misliš šta bi se dogodilo kada bi smo započeli (ti, Slap, Antonija, ja..) tu temu?

I ovako trpimo nasrtaje "iveka" (za detalje pretražiti FB i komentare na stranici bitno net, na kojima će te vidjeti interesantno pisanije jedne osobe iz Banjaluke, filozofa po diplomi. Reći ću samo da mu je stil pisanja i izražavanja identičan onom koji koristi žderalac kupusa i kradljivac identiteta s ovog foruma - tripo41) a tada bi smo se teško stigli odbraniti se.

No to ne znači da ne bi smo uspjeli u tome.

Sve što bi se desilo je da bi smo se zamarali odgovarajući na nasrtaje "filozofa iz Banjaluke" i njegove braće po gatari iz Maine-a...
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Sve to razumem, samo zaista ima mnoštvo oprečnih izjava među svetiteljima. Teško je uopšte zato i uzeti njihove izjave kao vodič. Zato se slažem kao što si rekla da se ne biste složili. Uzmi recimo šta kaže Marko Efeški iz XV veka o papi i RKC...i sl.

Oprečnih mišljenja svetaca? Moguće, ali ne o istinama vjere.

Izgleda da se nismo razumjeli kad sam rekla da se katolici ne bi složili glede privatnih objava i viđenja.
To znači ako jedan svetac/mističar iznosi svoje viđenje raja, pakla, čuje u duši (ne ušima!) da mu Gospodin govori, kad nekome nešto Gospa poručuje, kad ima neku spoznaju za budućnost, proroštvo koje će se zbiti...itd.
nitko od katolika to nije dužan vjerovati. O tome čitamo, to nam pomaže u duhovnom životu, ali ne držimo se toga "slijepo" kao da je Sveto Evanđelje.
Ima jako puno svetaca s takvim izvanrednim darovima, ali uvijek se gleda na njihove teologalne kreposti i njihov život u cjelini.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Oprečnih mišljenja svetaca? Moguće, ali ne o istinama vjere.

Izgleda da se nismo razumjeli kad sam rekla da se katolici ne bi složili glede privatnih objava i viđenja.
To znači ako jedan svetac/mističar iznosi svoje viđenje raja, pakla, čuje u duši (ne ušima!) da mu Gospodin govori, kad nekome nešto Gospa poručuje, kad ima neku spoznaju za budućnost, proroštvo koje će se zbiti...itd.
nitko od katolika to nije dužan vjerovati. O tome čitamo, to nam pomaže u duhovnom životu, ali ne držimo se toga "slijepo" kao da je Sveto Evanđelje.
Ima jako puno svetaca s takvim izvanrednim darovima, ali uvijek se gleda na njihove teologalne kreposti i njihov život u cjelini.
Upravo smo se razumeli. I oko bitnih stavova vere, ima razilaženja. Recimo, isihazam je katolicima čist paganizam i idolatrija. Vizantiskoj crkvi je taj aspekt izuzetno važan.

I mnoge druge stvari među svetima se razlikuju. I među samim katolicima, i među samim pravoslavnima.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Recimo, isihazam je katolicima čist paganizam i idolatrija. Vizantiskoj crkvi je taj aspekt izuzetno važan.

Morala sam pogledati što znači isihazam i sa sigurnošću ti mogu reći da to nije točno.
Možda će ti Darth znati reći više o tome. Ono što je meni poznato jest da zapadna Crkva također njeguje kontemplativnu molitvu i pustinjački duh. U Katoličkoj Crkvi postoje mnogi muški i ženski redovi kojima je upravo to glavno obilježje i karizma. Kako je to bilo u povijesti, ne znam, osim da je sv. Bazilije na Istoku ustanovio monaški život, a sv. Benedikt u zapadnoj Crkvi, 523 g. To je ipak daleka prošlost, redovništvo se razvijalo u Evropi na drugačiji način od Istočnih crkava. što je i razumljivo, jedno je Istok, a drugo Zapad.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Morala sam pogledati što znači isihazam i sa sigurnošću ti mogu reći da to nije točno.
Možda će ti Darth znati reći više o tome. Ono što je meni poznato jest da zapadna Crkva također njeguje kontemplativnu molitvu i pustinjački duh.

Znaš li da je Kalabrijski(katolički) teolog Varlam upravo imao raspravu sa sv. Grigorijem Palamom(pravoslavnim monahom i vođom isihasta a kasnije i patrijarh) oko isihazma gde je on pokšao da pobije Grigorija Palamu i to je smatrao veliko jeresi. U toj raspravi kažu a je pobedio Grigorije Palama koristeći naravno grčku filozofiju i neoplatonizam. Katolici smatraju ovo jeresju jer smatraju da je nemoguće biti prisutan u Božanskoj svetlosti a opstati. Pravoslavni kažu da je ta svetlost "mistična" i da je to moguće. Palama je optužio Varlama za "racionalisnje" jer su ove stvari "izvan razuma" čoveka. U Katoličanstvu se i dan danas ovo nazviva "Istočnom jeresju".
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
U Katoličanstvu se i dan danas ovo nazviva "Istočnom jeresju".

Takve teoretske rasprave su se vodile u davna vremena, danas ne.
Za sve je potrebno iskustvo. Ne vjerujem niti jednom teologu, ma kako on bio učen, koji govori o molitvi i mistici, a ne moli i nema mističnih iskustava.
Kad sam rekla da se mi (moguće) ne bismo složili, mislila sam u prvom redu na izvanredne darove imaju neki ljudi/sveci. Spomenula sam i Međugorje. Neki katolici vjeruju u Marijina ukazanja, drugi ne, trećima je svejedn, ai svi vjerujemo u ono što o Mariji naučava Katolička Crkva.
Vizije, objave, proroštva...pripadaju duhovnoj sferi koja se ne može kontrolirati osjetilima, a takva stanja su vrlo pogodna za prevare Zlog duha. I katolici znaju da sud o autentičnosti ( vizija, objava, mističnih zanosa...) pripada Crkvi i da Crkva to rigorozno ispituje, upravo s tom namjerom da vjernici ne budu zavedeni.
Psiha čovjeka, imaginacija, psihička labilnost, prenaglašena emotivnost...sve su to faktori koji utječu da čovjek može lako povjerovati u nešto čega nema.
 
Natrag
Top