ZEMLJA - ‘tepsija ili lopta’??

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Izvini molim te, istorija to uci, necu da se raspravljam oko toga, to nije tema. Idi nauci istoriju,

Evo šta istorija zaista uči:

"Прво [јеванђеље] је написано по Матеју га је објавио за јеврејске вернике написао на хебрејском." Origen 210 n.e

И Матеј, пошто је први пут објавио Јеванђеље на хебрејском“, . Јевсевије (315. н. е.)

Ali što kažeš nije to tema. Usput nam je bila, i zato sam to pomenuo a sada i obrazložio.

Ovo su samo neki navodi.

Pa i Danilo jednim delom pise na aramejskom.

Onaj deo koji apokrifan. Inače veći deo je na hebrejskom.

Svici sa Mrtvog Mora takođe su 90% na herejskom a samo 5 % na aramejskom. Aramejski je sličan hebrejskom ali je korišećn pre svega od strane elite.


Imas na desetine stihova u kojima se opisuje zemlja kao KRUG na raznim mestima i nije upotrebljena rec CHUGH.

Rekao si da ima stihova za izraz DUR. Pa sam te pitao da mi to navedeš.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Evo šta istorija zaista uči:

"Прво [јеванђеље] је написано по Матеју га је објавио за јеврејске вернике написао на хебрејском." Origen 210 n.e

И Матеј, пошто је први пут објавио Јеванђеље на хебрејском“, . Јевсевије (315. н. е.)

To sam i ja napisao. To nema veze, pisano je i na grckom. Hebrejski je njima bio kao nama staro-slovenski, to je bio jezik religije! Bio je red da se napise na hebrejskom jer su sveti spisi cuvani na tom jeziku. A prva crkva je bila sastavljena vecinom od ucenih ljudi i rabina koji su se obratili, pa su to mogli da citaju, ali obican narod nije! Zato se i napisalo prvo na hebrejskom a posle na grckom.

Znas li ti koliko ima gnostickih spisa i evandjelja na aramejskom, pa starozavetnih knjiga na aramejskom? Kumranski spisi su u velikom broju i na aramejskom. A na hebrejskom su se samo cuvali spisi, jer je to jezik religije.. Ti stvarno pises besmislice..

Evo iz istorije, da se vidi da nista ne znate, ili namerno necete da znate:

"Od 10. veka p.n.e. govorni jezik Jevreja bio je hebrejski, na koji je snažan uticaj imao aramejski, govorni jezik okolnih naroda u Asiriji i Vavilonu. Najstariji nađeni zapisi na hebrejskom stari su više od 2000 godina. Posle povratka iz vavilonskog ropstva (6. vek p.n.e.), hebrejski postaje isključivo jezik religije. U svetim spisima održao se u izvornom obliku do današnjih dana. Nasuprot tome, po pravilu, raseljeni Jevreji, pored svog jezika, prihvataju jezik zemlje domaćina. Stvaraju se novi jezici kao kombinacija hebrejskog i drugih jezika. Najpoznatiji su đudeo-espanjol ili ladino, jezik Sefarda (španskih Jevreja) stvoren mešavinom hebrejskog i španskog, i jidiš, jezik Aškenaza (Jevreja srednje i istočne Evrope) koji je mešavina hebrejskog i staronemačkog."

Rekao sidaimastihova za izraz DUR. Pa sam te pitao da mi to navedeš.

Kakve veze ima DUR?

U Isaiji 22:18 prvi put pronalazimo rec "DUR" (LOPTA) :

"Zavitlace te i baciti kao LOPTU u zemlju prostranu.."

Ta rec se takodje koristi u Isaiji 29:3, kada govori da ce "opkoliti" (okruziti) vojskom sto jasno opisuje nekog potpuno okruzenog i u Jezekilju 24:5 opisujuci nesto okruglo kao "lonac".

Rec "DUR" dakle na svakom mestu oznacava "sferican" trodimenzionalni objekat i pojavljuje se mnogo puta u Pismu i uvek sa istim znacenjem!


Rec "CHUGH" (KRUG) , pojavljuje se samo 3 puta, i nema znacenje "sfere" (trodimenzionalnog objekta), vec "kruznice".

Nalazi se u Poslovicama 8:27

"Kad je uredjivao nebesa, onde bejah, kad je razmeravao (doslovno NACRTAO - CHAQAQ) krug (CHUGH) nad bezdanom"


Dakle, kod Solomuna ova se rec koristi da opise nesto (NACRTANO, UREZANO -CHAQAQ) "INSCRIBED" na necemu. I to nam pojasnjava stvari.

Evo kako ovaj stih prevodi Americka Standardna Biblija i King James:


Proverbs 8:27: When He established the heavens, I was there, When He inscribed a circle (ispisao krug) on the face of the deep,


King James:

Proverbs 8:27: When he prepared the heavens, I was there: when he drew a circle (nacrtao krug) upon the face of the depth:



KAKO MOZES DA NACRTAS ILI UREZES LOPTU NA NECEM??? TO JE NEMOGUCE!!!

TRODIMENZIONALNI OBJEKTI SE NE CRTAJU!!!


_______________________________________

On je "nacrtao krug NAD bezdanom (dubinom - vode)" (poslovice 8:27)

Kazi mi kako "krug" moze biti "NAD bezdanom (vodom)"?

Kako planeta zemlja moze biti "NAD vodom"?


"On je na vodi označio kružnicu gdje prestaje svjetlost i tmine počinju." (Jov 26:10)


Ovde on nije "od vode oblikovao kruznicu" nego "na vodi"!

_____________________________________________

Evo da postavim gde se sve pojavljuje rec KRUG, pa uzmi proveri na hebrejskom, nigde na ovim mestima krug nije sfera:


Ali Jahve dovijeka stoluje,
postavi prijesto svoj da sudi:
sam po pravdi sudi krug zemaljski,
izreče pucima osudu pravednu.
(psalam 9:9)


Grmljavina tvoja u vihoru zaori,
munje rasvijetliše krug zemaljski,
zemlja se zatrese i zadrhta
(psalam 77:19)

Tvoja su nebesa i tvoja je zemlja,
zemljin krug ti si sazdao i sve što je na njemu
(psalam 89:12)

Prije nego se rodiše bregovi,
prije nego postade kopno i krug zemaljski,
od vijeka do vijeka, Bože, ti jesi!
(psalam 90:2)

Jahve kraljuje, u sjaj zaodjeven,
Jahve zaodjeven moći i opasan. Čvrsto stoji krug zemaljski,
neće se poljuljati
(psalam 93:1)

Neka huči more i što je u njemu,
krug zemaljski i stanovnici njegovi!
(psalam 98:7)

Jer Jahve dolazi,
dolazi suditi zemlji.
Vladat će krugom zemaljskim po pravdi
i pucima po pravici.
(psalam 98:9)

Kad je uredjivao nebesa, onde bejah; kad je razmeravao krug nad bezdanom
(poslovice 8:27)


nego smatraju bogovima koji svijetom vladaju
oganj ili vjetar ili hitri zrak,
zvjezdan krug ili silnu vodu ili svjetlila nebeska.
(knjiga mudrosti 13:2)

Svi stanovnici kruga zemaljskoga,
i vi, žitelji zemlje,
kad se zastava na brdu digne, gledajte;
kad rog zatrubi, slušajte.
(Isaija 18:3)

Dušom svojom žudim tebe noću
i duhom svojim u sebi te tražim.
Jer kad se na zemlji pojave tvoji sudovi,
uče se pravdi stanovnici kruga zemaljskoga
(Isaija 26:9)

On stoluje vrh kruga zemaljskoga
kom su stanovnici poput skakavaca.
Kao zastor nebesa je razastro,
kao šator za stan razapeo.
(Isaija 40:22)

On stvori zemlju snagom svojom,
mudrošću svojom uspostavi krug zemaljski
i umom svojim razape nebesa.
(Jeremija 10:12)

On snagom svojom stvori zemlju,
mudrošću svojom uspostavi krug zemaljski
i umom svojim razape nebesa.
(Jeremija 51:15)

Pred njim se gore potresaju,
bregovi se ljuljaju,
VAU zemlja se pod njim provaljuje,
krug zemaljski i sve što na njem stanuje
(Naum 1:5)

kruže posvuda po volji njegovoj,
što im naloži, to će izvršiti
na licu cijelog kruga zemaljskoga.
(Jov 37:12)


Oblaci pogled njegov zaklanjaju,
i rubom kruga on hoda nebeskog.’
(Jov 22:14)
.
Iz svjetlosti njega u tminu tjeraju,
izagnat’ ga hoće iz kruga zemaljskog.
(Jov 18:18)

On je "razmeravao krug nad bezdanom (dubinom - vode)" (Jov 26:10)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
To sam i ja napisao. To nema veze, pisano je i na grckom. Hebrejski je njima bio kao nama staro-slovenski, to je bio jezik religije! Bio je red da se napise na hebrejskom jer su sveti spisi cuvani na tom jeziku.

Pisano je običnom narodu. Zašto bi njima bilo pisano i čitano na jeziku kojim ne govore?

Kumranski spisi su u velikom broju i na aramejskom.

Ne, baš upravo suprotno. 90% na hebrejskom a samo 5% na aramejskom.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Evo da postavim gde se sve pojavljuje rec KRUG, pa uzmi proveri na hebrejskom, nigde na ovim mestima krug nije sfera:


Ali Jahve dovijeka stoluje,
postavi prijesto svoj da sudi:
sam po pravdi sudi krug zemaljski,
izreče pucima osudu pravednu.
(psalam 9:9)

Grmljavina tvoja u vihoru zaori,
munje rasvijetliše krug zemaljski,
zemlja se zatrese i zadrhta
(psalam 77:19)

Tvoja su nebesa i tvoja je zemlja,
zemljin krug ti si sazdao i sve što je na njemu
(psalam 89:12)

Prije nego se rodiše bregovi,
prije nego postade kopno i krug zemaljski,
od vijeka do vijeka, Bože, ti jesi!
(psalam 90:2)

Jahve kraljuje, u sjaj zaodjeven,
Jahve zaodjeven moći i opasan. Čvrsto stoji krug zemaljski,
neće se poljuljati
(psalam 93:1)

Neka huči more i što je u njemu,
krug zemaljski i stanovnici njegovi!
(psalam 98:7)

Jer Jahve dolazi,
dolazi suditi zemlji.
Vladat će krugom zemaljskim po pravdi
i pucima po pravici.
(psalam 98:9)

Kad je uredjivao nebesa, onde bejah; kad je razmeravao krug nad bezdanom
(poslovice 8:27)


nego smatraju bogovima koji svijetom vladaju
oganj ili vjetar ili hitri zrak,
zvjezdan krug ili silnu vodu ili svjetlila nebeska.
(knjiga mudrosti 13:2)

Svi stanovnici kruga zemaljskoga,
i vi, žitelji zemlje,
kad se zastava na brdu digne, gledajte;
kad rog zatrubi, slušajte.
(Isaija 18:3)

Dušom svojom žudim tebe noću
i duhom svojim u sebi te tražim.
Jer kad se na zemlji pojave tvoji sudovi,
uče se pravdi stanovnici kruga zemaljskoga
(Isaija 26:9)

On stoluje vrh kruga zemaljskoga
kom su stanovnici poput skakavaca.
Kao zastor nebesa je razastro,
kao šator za stan razapeo.
(Isaija 40:22)

On stvori zemlju snagom svojom,
mudrošću svojom uspostavi krug zemaljski
i umom svojim razape nebesa.
(Jeremija 10:12)

On snagom svojom stvori zemlju,
mudrošću svojom uspostavi krug zemaljski
i umom svojim razape nebesa.
(Jeremija 51:15)

Pred njim se gore potresaju,
bregovi se ljuljaju,
VAU zemlja se pod njim provaljuje,
krug zemaljski i sve što na njem stanuje
(Naum 1:5)

kruže posvuda po volji njegovoj,
što im naloži, to će izvršiti
na licu cijelog kruga zemaljskoga.
(Jov 37:12)


Oblaci pogled njegov zaklanjaju,
i rubom kruga on hoda nebeskog.’
(Jov 22:14)
.
Iz svjetlosti njega u tminu tjeraju,
izagnat’ ga hoće iz kruga zemaljskog.
(Jov 18:18)

On je "razmeravao krug nad bezdanom (dubinom - vode)" (Jov 26:10)

Hvala ti Mire na ovim stihovima. Ali ni jedan od ovih tekstova nema potrebu da nam detljno opiše da li se radi o trodimenzionalnom ili dvodienzionalnom obliku same kružnice. On samo govori o 'kružnici'.

Ali važno je zato razumeti kako Jevreji shvataju ovaj izraz. Oni ga koriste u kontekstu trodimenzionalnog kruga, i to pomalo ispupčenog, nepravilnog kruga. Tako ga oni razmeju. I to znači da su ga i u to staro vreme tako razumeli. Pojam je ostao isti i Jevreji najbolje znaju kako se on koristi u svakodnevnom govoru. CHUGH u našem prevodu za zemlju iz Psalama je 'vaseljena' što ukazuje na sveukupnost nečega, a ne na oblik konkretan. Bog je sudija nad svima, bdi nad svima itd...što i jeste Biblijski kontkest izraza CHUGH a ne da predstavi tačan oblik zemlje u smislu je li krug dvodimenzionalan ili trodimenzionalan.

A izraz DUR koji označava loptu, baš se zato ne koristi u Pismu za Zemlju jer Zemlja nije pravilan krug od 360s.

Na kraju krajeva, Jevreji imaju izraz za pljosnati, dvodimenziajlni objekt kada žele da se to istakne a on glasi 'kikar'. Tada se ističe to da se radi o dvodimenzionalnom objektu.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Gde je ijedan od crkvenih otaca napisao da je zemlja "SFERICNA"? To da je OKRUGLA i ja potvrdjujem, ali KRUG NIJE SFERA!

Navedi mi
nekog od njih da kaze da je zemlja LOPTA (SFERA)? To su dva potpuno razlicita pojma..

Ponavljam i navodim:

Grgur iz Nise (335. – 395.) u svom djelu O duši i uskrsnuću jasno pokazuje da je Zemlja okrugla i to objašnjavajući da sunce ne može osvjetljavati cijelu zemlju odjednom, ...., a isto ponavlja u O stvaranju čovjeka (XXI, 3) gdje jasno naglašava kako to znanje preuzima od učenih geografa. Dakle, sam priznaje kako je to znanje stečeno od učenih znanstvenika-geografa - kao što su Pitagora, Parmenid, Platon, Aristotel, Euklid, i da mu nije potrebna Biblija za tu potvrdu.

A ti sada sam pronađi i provjeri o kakvom obliku zemlje je riječ kod ovih grčkih mislilaca.

Da Slape, zato sto ta slika gde ti zelis da ja tebi crtam uopste nije model ravne zemlje i samim tim i ne moze ni da funkcionise pravilno!

Bože šačuvaj!?!?!? Pa ti si mire, a ne ja, tu sliku ovdje donio i kopirao kao dokaz da je zemlja ravna ploča. A onda, kad sam ti pokazao da je to besmislica, ti se vadiš - ta slika uopšte nije model ravne zemlje!?!?!? Pa ako nije, a i ja se slažem da nije, gore po tebe i tvoje argumente.

Ti skreces temu na crtez, umesto da mi opovrgnes argumente da zemlja nije lopta.

Ne, ne skrećem ja temu. Kad kroz diskusiju dođemo do toga, uputit ću tebe na argumente o sferičnoj zemlji. Za sada je meni važno da si ti sam ovdje opovrgnuo valjanost modela ravne zemlje, koji si prethodno postavio upravo zato da meni pokažeš i da me uvjeriš da je zemlja ravna ploča. Gle čuda, sam kažeš, parafraziram - 'Ono što sam prethodno postavio kao model ravne zemlje, ne funkcionira pravilno'. Nevjerojatno! Nevjerojatno!

Ti ovde zelis da opovrgnes "model" ravne zemlje koji ne postoji.

Dakle, bio sam 'prokleto' u pravu. Ravnozemljaši su 'teški sektaši', jer oni u ravnu zemlju ne vjeruju na temelju 'znanstvenih modela ravne zemlje', nego na temelju svoga vjerovanja - oni naprosto tako vjeruju. A ono što zastupamo samo na temelju vjerovanja - to je religija. A kako to nije 'mejstrim' religija, ili nije objavljena religija kao kršćanstvo, to je onda sektaštvo.

Ti sad od mene zahtevas nekakav funkcionalni model, da bi uopste pristao na raspravu?

Ovo je stvarno van pameti!

Oprosti, ali ako mi ne možeš dokazati svoju tvrdnju da je 3+2=7 (da je zemlja ravna), uostalom sam si naknadno priznao da uopće ne postoji razumu prihvatljiv i dokaziv model ravne zemlje, što ja još trebam opovrgavati? I tako je, besmislena je diskusija u kojoj ti mene pozivaš da 'povjerujem u ravnu zemlju', jer nema razumu dokaziva modela o tome, i tako se pridružim ravnozemljašima sektašima. 'Sori', ne bih, ja sam katolik.

Cime ti dokazujes da je zemlja lopta? Cime? Nekakvim modelima?

Tako je modelima. Postojeći modeli - okrugle Zemlje koja kruži oko Sunca - objašnjavaju sve čovjeku vidljive fenomene: smjena dana i noći, smjena godišnjih doba, i sve druge fenomene vezane uz različite položaje pojedinih mjesta po geografskoj duljini i širini.

Izvini Slape, model nije dokaz, nijedan mehanicki model nije dokaz! Dokaz je slika iz svemira ili snimak! Medjutim snimka nema, nijedne slike nema, i to je cak i NASA priznaje! Oni unajmljuju umetnike da crtaju slike! Jos se bave podmetanjem, stavljaju "fish eye lens" filtere na kamere da naprave zakrivljen horizont, a amaterske kamere slikaju ravan horizont!

Kako si uspio sebe uvjeriti u ovakvu besmislicu - NASA nam sama priznaje da laže i frizira dokaze, i istovremeno nas poziva da u to vjerujemo!?!?!?

Ala lupas gluposti! Ovo zavisi od vremenskih zona i godisnjeg doba. Tj. da li je sunce blize ili dalje severnom polu, da li je zima ili leto. Ko zna koje je godisnje doba na slici! Pretpostavljam da je leto.

Prema google, trenutno sunce u Zagrebu izlazi u 7:28 a u Gqeberth-i izlazi u 05:00.

A prema ovom ravnozemljaškom modelu, koji sam preuzeo od tebe, i u njega ucrtao pozicije izlaska sunca u Zagrebu Gqeberth-u, sunce će uvijek = 365 dana u godini - izlaziti prije u Zagrebu nego u Gqerth-u, osim ako se sunce ne počne okretati u suprotnom smjeru. A to je zaista beskrajno smiješna besmislica.

Kakve veze ima DUR?

U Isaiji 22:18 prvi put pronalazimo rec "DUR" (LOPTA) :

"Zavitlace te i baciti kao LOPTU u zemlju prostranu.."

Ta rec se takodje koristi u Isaiji 29:3, kada govori da ce "opkoliti" (okruziti) vojskom sto jasno opisuje nekog potpuno okruzenog i u Jezekilju 24:5 opisujuci nesto okruglo kao "lonac".

Rec "DUR" dakle na svakom mestu oznacava "sferican" trodimenzionalni objekat i pojavljuje se mnogo puta u Pismu i uvek sa istim znacenjem!


Rec "CHUGH" (KRUG) , pojavljuje se samo 3 puta, i nema znacenje "sfere" (trodimenzionalnog objekta), vec "kruznice".

Nalazi se u Poslovicama 8:27

"Kad je uredjivao nebesa, onde bejah, kad je razmeravao (doslovno NACRTAO - CHAQAQ) krug (CHUGH) nad bezdanom"


Dakle, kod Solomuna ova se rec koristi da opise nesto (NACRTANO, UREZANO -CHAQAQ) "INSCRIBED" na necemu. I to nam pojasnjava stvari.

Evo kako ovaj stih prevodi Americka Standardna Biblija i King James:


Proverbs 8:27: When He established the heavens, I was there, When He inscribed a circle (ispisao krug) on the face of the deep,


King James:

Proverbs 8:27: When he prepared the heavens, I was there: when he drew a circle (nacrtao krug) upon the face of the depth:



KAKO MOZES DA NACRTAS ILI UREZES LOPTU NA NECEM??? TO JE NEMOGUCE!!!

TRODIMENZIONALNI OBJEKTI SE NE CRTAJU!!!


_______________________________________

Ponovo ću iskoristiti 'tvoje modele' da opovrgnu i pokažu besmislenim ovo što ovdje tvrdiš. Dakle citiram tebe s tvojim modelom:

Isaija ima izraz za LOPTU i koristi ga u istoj knjizi, ako je hteo opisati sfericnu zemlju valjda bi upotrebio taj a ne neki drugi izraz.. Dakle CHUGH nije sfera.


A ova slika mislim da opisuje sta su jevreji verovali o obliku zemlje ranije:

VHq8G9uV_400x400.jpg

Ako je Bog 'iscrtao 'krug' iznad ravne okrugle zemlje', onda Bog nije iscrtao (ispisao) polukružnicu, nego polusferu - poluloptu. A polusfera je pak trodimenzionalni objekt, dakle, ova hebrejska riječ označava i sferično (loptasto) tijelo. Dolje se zorno vidi:


1702719658317.png
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ponavljam i navodim:

Grgur iz Nise (335. – 395.) u svom djelu O duši i uskrsnuću jasno pokazuje da je Zemlja okrugla i to objašnjavajući da sunce ne može osvjetljavati cijelu zemlju odjednom, ...., a isto ponavlja u O stvaranju čovjeka (XXI, 3) gdje jasno naglašava kako to znanje preuzima od učenih geografa. Dakle, sam priznaje kako je to znanje stečeno od učenih znanstvenika-geografa - kao što su Pitagora, Parmenid, Platon, Aristotel, Euklid, i da mu nije potrebna Biblija za tu potvrdu.

A ti sada sam pronađi i provjeri o kakvom obliku zemlje je riječ kod ovih grčkih mislilaca.

Kakve to veze ima? Da li ovo dokazuje da je zvanican stav tog vremena bio da je zemlja okrugla? Tvrdis li da je istorija lazna?

To sta je neko mislio i verovao, neki pojedinac, to nema veze sa zvanicnim stavom tog vremena... Uvek je bilo i onih koji su tvrdili da je okrugla, to niko ne spori, ali vecinom su je smatrali za ravnu..

Bože šačuvaj!?!?!? Pa ti si mire, a ne ja, tu sliku ovdje donio i kopirao kao dokaz da je zemlja ravna ploča. A onda, kad sam ti pokazao da je to besmislica, ti se vadiš - ta slika uopšte nije model ravne zemlje!?!?!? Pa ako nije, a i ja se slažem da nije, gore po tebe i tvoje argumente.

Ne postoji zvanican model ravne zemlje, rekao sam. A nije postojao ni model okrugle u pocetku, pa niko zbog toga nije omalozavao ni ove mislioce koje si ti naveo. Ko je osporavao Pitagoru Atistotela ili Platona i rekao da njihovi argumenti za okruglu zemlju nisu valjani jer nemaju model?

To je glupost!

Ne mozes ti moje dokaze osporavati nedostatkom modela, ili greskama na istom. Ni model okrugle nije bez gresaka danas!

Za sada je meni važno da si ti sam ovdje opovrgnuo valjanost modela ravne zemlje

Nisi ti osporio ni ovaj kakav takav model, jer nisi dokazao da ne funkcionise! A cak i da to uradis, ti nisi dokazao poentu, jer nije dovoljno osporiti model, moras osporiti sve argumente koji dokazuju da zemlja ne moze biti okrugla!

Da li si ti osporio ijedan moj argument koji dokazuje da nije okrugla?

NISI!

Uopste je nevazno da li model ravne zemlje funkcionise, zemlja moze biti i kockasta, o obliku se diskutuje tek nakon sto utvrdis da ne moze biti okrugla!

postavio upravo zato da meni pokažeš i da me uvjeriš da je zemlja ravna ploča

Nisam ja tebe modelom uveravao, to je teska glupost nekog uveravati maketom ili modelom necega. Ja sam postavio to jer si trazio, a ti se uhvatio za to jer nista drugo i ne mozes da mi osporis.. Poznata taktika globusara..

Ja ne padam na takve gluposti, dokazi ti meni da razvnozemljaski argumenti nisu valjani, pa cu ja priznati da nije ravna.

. Gle čuda, sam kažeš, parafraziram - 'Ono što sam prethodno postavio kao model ravne zemlje, ne funkcionira pravilno'. Nevjerojatno! Nevjerojatno!

Isto to tvrdim za model okrugle zemlje, da VAS MODEL OKRUGLE NE FUNKCIONISE!

Ti meni sada pricas kako model ravne ne funkcionise, a svoju glupost od modela nisi ni pogledao!

To se tako ne radi!

I necu da ucestvujem u osporavanju nekih maketa, ono sto sto je stvarnost ne moze maketom ni da se predstavi. Vas model okrugle je smejurija, nijedan kontinent nije pravilnih dimenzija, niti jedna karta vam nije tacna, da pomenem samo to!

Dakle, bio sam 'prokleto' u pravu. Ravnozemljaši su 'teški sektaši',

To ja isto mogu reci za vas globusare, da su teski sektasi jer nista ne znaju, nista nisu istrazili a polaze od VERE, pa onda vade kao ti djubre s neta i dokazuju, ne znajuci ni sta dokazuju, kao ti postavljaju gluposti na koje ce prosecan ravnozemljas koji poznaje materiju samo da se smeje..

sam si naknadno priznao da uopće ne postoji razumu prihvatljiv i dokaziv model ravne zemlj

Namerno sam ti dao ono sto svo vreme i hoces da cujes. Ti si znao da cu to reci, pa mislis da si time pobedio. A to si cuo na netu - "samo im recite kako im model ne funkcionise!" Pa to je tako glupo da ja stvarno s takvima i ne zelim gubiti vreme!

To je kao da si rekao da argumenti Platona i Aristotela o okrugloj zemlji padaju u vodu zato sto nisu imali model! Zamisli da je neko tako osporavao u to vreme!?

Totalna budalastina!

ti mene pozivaš da 'povjerujem u ravnu zemlju', jer nema razumu dokaziva modela

Nema ni razumu dokazivog modela okrugle zemlje, samo ti nisi pogledao tu svoju glupost koju unapred verujes da je tacna.

Uzmi ti svoj model pa malo pogledaj..

Postojeći modeli - okrugle Zemlje koja kruži oko Sunca - objašnjavaju sve čovjeku vidljive fenomene: smjena dana i noći, smjena godišnjih doba, i sve druge fenomene vezane uz različite položaje pojedinih mjesta po geografskoj duljini i širini.

To ne znaci nista, neka maketa je tebi dokaz? Sve se moze nastimati da funkcionise, i model ravne kakav god bio funkcionise 90% i to je dovoljno jer ni model ravne nije tacan! Vec sam rekao da na isti nacin kako ti osporavas model ravne, ja mogu da osporavam i model okrugle!

Ono sto je u prirodi se niti ne moze predstaviti simulacijom ili nekom maketom, jer nisu uzeti svi parametri, posebno refrakcija i gustina atmosfere se ne moze tim modelima predstaviti, a ona igra ulogu. Kada bi na model okrugle dodao refrakciju sunce na takvoj zemlji nikada ne bi zaslo! To je samo jedan problem vaseg modela..

Kako si uspio sebe uvjeriti u ovakvu besmislicu - NASA nam sama priznaje da laže i frizira dokaze, i istovremeno nas poziva da u to vjerujemo!?!?!?

Da, oni i sami priznaju da nemaju realnu sliku zemlje iz svemira, 90% slika su kompoziti koje su sastavili i koje su doterali umetnici - slikari. Ako nisi, malo proveri kako nastaju te slike, to su sve CGI i animacije, nijedna slika nije realna.

I ne trebas ti meni da dokazujes, i ne mozes dokazati... Jer ja sam sam skinuo sliku s NASA-inog sajta i video licno da je slika fejkovana. To moze svako ko ima bar malo obrazovanja u photo editingu da proveri.
I ne samo to, i tvoji globusari su sami dokazali da su im lajv strimovi fejk, jer kad su provukli kroz video editing taj video lajv strima, nasli su kocku na mestu gde je zemlja, sto znaci da zemlje u pozadini uopste nema, i da je pozadi green skrin. Pa su to pravdali da im zemlja nije bila u kadru pa su dodali zemlju sa bude lepsi snimak..

Pa koja buda bi sama sebe diskreditovala fejkujuci zemlju na prozoru internacionalne svemirske stanice, zato da bi im bio bolji kadar?
I ne samo to, nego astronaut u tom videu u realnom vremenu svira gitaru a prati ga orkestar na zemlji, sto je nemoguce zbog kasnjenja signala, to je nemoguce uskladiti!
Mogu ti postaviti taj video, da vidis i sam neverni Tomo! Ali tebe uveriti nista nece, vidim sad s kim razgovaram..
A prema ovom ravnozemljaškom modelu, koji sam preuzeo od tebe, i u njega ucrtao pozicije izlaska sunca u Zagrebu Gqeberth-u, sunce će uvijek = 365 dana u godini - izlaziti prije u Zagrebu nego u Gqerth-u, osim ako se sunce ne počne okretati u suprotnom smjeru. A to je zaista beskrajno smiješna besmislica.

Ajde ti meni po onoj android aplikaciji dokazi to isto? Ne mozes! Ovo je slika a ne model, a imas model za android, pa se sad pravis belsav kao da ti nisam to poslao! Imas za mesece, godine dane sve kako se krecu sunce i mesec, sve funkcionise..

Dokazi na tom modelu, a ne na slici koji sam ja posalo..

Ala se ti pravis blesav, nevidjeno..

Ponovo ću iskoristiti 'tvoje modele' da opovrgnu i pokažu besmislenim ovo što ovdje tvrdiš

Nemozes ti mene osporavati modelom, jer ja i da nemam model, moje tvrdnje stoje a tvoje ne!

To je kao da osporavas Platona i Aristotela da da su njihovi argumenti za okruglu zemlju smesni jer nemaju model.

To tako nije osporavao!

Kako je to smesno sta radis..

Ajd Slape mene si nasao, pa nisam ti ja Jovan ni Tripo da se s tobom igram, niti sam toliko glup..

Ako je Bog 'iscrtao 'krug' iznad ravne okrugle zemlje', onda Bog nije iscrtao (ispisao) polukružnicu, nego polusferu - poluloptu. A polusfera je pak trodimenzionalni objekt, dakle, ova hebrejska riječ označava i sferično (loptasto) tijelo

Haha, sad si sam sebi dokazao oblik zemlje biblijom :)

Nego necu u to ni da se upustam dok se ne uozbiljis i prestanes samnom da se igras, nisam ti ja Jovan da mozes tako..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ali važno je zato razumeti kako Jevreji shvataju ovaj izraz. Oni ga koriste u kontekstu trodimenzionalnog kruga, i to pomalo ispupčenog, nepravilnog kruga

Ne, objasnio sam da to nije tako i da u svakom jeziku znacenje reci zavisi od konteskta, i ne moze se posmatrati odvojeno.

Danas za jevreje mozda i znaci sfera, isto kao sto i nasa rec KRUG oznacava SFERU. To je prvo sto pomislis kada govoris o zemlji ali znacenje zavisi od konteksta..

Na primer, ako ja kazem: ZEMLJA JE KRUG, ti ces odmah reci da ja tvrdim da je loptasta, da sam globusar, ali ja uopste ne mislim da je sfera, vec sam ja ravnozemljas, ja zamisljam nesto drugo!

Sve zavisi od konteksta ako ja npr. kazem: KRUG KOJIM SE KRECE AUTOMOBIL, ti neces govoriti da ja tvrdim da se automobili krece po lopti, vec se krece kruznim tokom - autoputem. Ali ako ja kazem KRUG OD SAPUNICE znaces da mislim na loptu..

Dakle ti ne znas o cemu ja govorim, sve dok to ne postavim u odgovarajuci kontekst. Isto je i sa srpskim i sa svakim drugim jezikom. S tim sto je u hebrejskom jos vazniji kontekst, jer oni uopste nemaju samoglasnike, pa ti nikako ne mozes ni znati sta neka rec znaci bez konteksta!

Na primer rec ORMAN na hebrejskom se pise RMN. Citalac nakon 2000 god, ne bi imao pojma sta ta rec znaci izdvojeno ako je ne smesti u kontekst, i ne moze je ni procitati, jer nema samoglasnike, pa kontekst odredjuje znacenje te reci. Tako funkcionise stari jevrejski (hebrejski), pa ako nemas kontekst, ti ne mozes ni znati sta ta rec znaci! Mozda znaci i REMEN tj. kais. To odredjuje kontekst! To nije dakle kao sto danas imas samoglsnike u savremenom jevrejskom, koje su oni dodali..

Vadjenjem reci van konteksta, i posmatranjem odvojeno, uporedjivanjem sa danasnjim znacenjem, ti mozes svakakve gluposti pomisliti. A to se tako ne radi, to nijedan ozbiljan teolog nece raditi, a vi ste tome skloni.. Pogotovo to nece raditi lingvista sa starim hebrejskim ako poznaje duh svog jezika, kao ovaj kog si pomenuo. Dakle, on ne zna svoj jezik, ili to radi namerno da dokaze svoje predubedjenje. A ti i tebi slicni nasedate..

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
A izraz DUR koji označava loptu, baš se zato ne koristi u Pismu za Zemlju jer Zemlja nije pravilan krug od 360s.

A koje su reci upotrebljene u ovim drugim stihovima koje sam ja naveo kada se opisuje zemlja kao KRUG? Mrzi me da trazim pa mi pomozi..

Taj tvoj CHUGH se koristi samo 3 puta u pismu. A ovde moraju biti druge reci..

Ali evo da prihvatim tvoju konstataciju da rec CHUGH oznacava "ispupcen nepravilan oblik". To nista ne dokazuje, jer ni krug ravne zemlje nije pravilan krug, vec je ISPUPCEN NA KRAJEVIMA, tj. ima obod - LEDENI ZID koji strci!

pomalo ispupčenog, nepravilnog kruga.

Lepo, to je ravna zemlja, jer ona ima ispupcene izvrnute krajeve. I sta ces sad?

pljosnati, dvodimenziajlni objekt kada žele da se to istakne a on glasi 'kikar

Pa nije ravna zemlja "pljosnata", ona ima ispupcene krajeve kao sto si i opisao da rec CHUGH znaci, ona ima ispupcenje na krajevima. I takvom ju je opisao i Avgust Pikard, prvi covek koji je leteo balonom u zemljinu stratosferu, on ju je opisao kao "ravan krug sa izvrnutim krajevima na gore". Imas u nemackom casopisu iz tog vremena mislim tu njegovu izjavu. To je pre NASA-e i svih laznjaka...
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Kakve to veze ima? Da li ovo dokazuje da je zvanican stav tog vremena bio da je zemlja okrugla?

Točno. To što su rani kršćanski pisci iznosili mišljenje da je zemlja sferična, znači upravo to da je tako to pitanje i Kristova crkva razumijevala. Inače Crkva nikada nije ni razmišljala da se o ovom pitanju dogmatski postavlja.

Tvrdis li da je istorija lazna?

Lažna je ona kojoj ti vjeruješ, koja tvrdi da je Crkva vjerovala da je zemlja ravna ploča. Jer, pokazah ti da su da su ranokršćanski pisci pisali da je zemlja sferična, a ne 'pločasta'.

To sta je neko mislio i verovao, neki pojedinac, to nema veze sa zvanicnim stavom tog vremena... Uvek je bilo i onih koji su tvrdili da je okrugla, to niko ne spori, ali vecinom su je smatrali za ravnu..

Grgur iz Nise jest 'pojedinac', kao i svaki drugi čovjek, ali je mnoštvo takvih pojedinaca iz Crkve koju su isto znali i tvrdili - da je zemlja sferična. Uostalom, citiraj ti neke druge 'pojedince' - ranokršćanske pisce i apologete, koji tvrde i dokazuju da je zemlja ravna ploča.

Ne postoji zvanican model ravne zemlje, rekao sam.

Nebitno je je li zvaničan. Bitno je da ne postoji nikakav, ne postoji uopće model ravne zemlje koji daje odgovore na pitanja koja sam ja tebi postavio, a i svim drugim ravnozemljašima, - smjene dana i noći koje samo idioti mogu nijekati, smjene godišnjih doba koje opet samo idioti mogu nijekati i izlasci i zalasci sunca u točno određena vremena, koja opet samo idioti mogu nijekati.

A nije postojao ni model okrugle u pocetku, pa niko zbog toga nije omalozavao ni ove mislioce koje si ti naveo. Ko je osporavao Pitagoru Atistotela ili Platona i rekao da njihovi argumenti za okruglu zemlju nisu valjani jer nemaju model?

Oni su imali model sferične zemlje, samo tada nisu imali internet i alate kojima bi to sve zorno prikazali. I taj njihov model sferične zemlje, za razliku od ravnozemljaškog i tadašnjeg i današnjeg, ljudima je odgovorio na pitanja koja čovjeka oduvijek intirigiraju i na koja traži odgovor - Zašto i kako se smjenjuju dan i noć? Zašto i kako se smjenjuju godišnja doba? Zašto i kako dolazi do pomrčine sunca?

Ne mozes ti moje dokaze osporavati nedostatkom modela, ili greskama na istom.

Naravno i hvala Bogu da mogu. Zapravo, jedini način osporavanja nečega, jest pokazati da ono što netko tvrdi potpuno proturiječi onome što svjedoči svaki čovjek. Svaki čovjek svjedoči smjenu dana i noći, smjenu godišnjih doba, i mnoštvo drugih pravilnosti po ovim pitanjima, a ono što vi ravnozemljaši predočujete i tvrdite za ravnu zemlju suprotstavlja se ovome što čovjek svojim očima svjedoči.

Nisi ti osporio ni ovaj kakav takav model, jer nisi dokazao da ne funkcionise!

Jesam. Nacrtao sam i pokazao na 'tvom modelu ravne zemlje' da ono što svatko od nas zna i svjedoči naprosto na takvom modelu nije moguće. Nije moguće, i što još treba?

A cak i da to uradis, ti nisi dokazao poentu, jer nije dovoljno osporiti model, moras osporiti sve argumente koji dokazuju da zemlja ne moze biti okrugla!

Da li si ti osporio ijedan moj argument koji dokazuje da nije okrugla?

NISI!

Meni 'model sferične zemlje' nedvojbeno i jasno objašnjava sve fenomene kojima ja sam svjedočim. Nisi još niti jednu stvar naveo koja bi mene pokolebala po ovom pitanju.

Uopste je nevazno da li model ravne zemlje funkcionise,

Upravo je obrnuto. Presudno je važno je li model ravne zemlje funkcionira, ako nekome želiš dokazati da zemlja nije sferična, pokazujući i dokazujući mu kako je zemlja ravna ploča. Ovo su osnovi logike, mire.

zemlja moze biti i kockasta, o obliku se diskutuje tek nakon sto utvrdis da ne moze biti okrugla!

Slažem se. Ja ti pokazah da priča ravnozemljaša 'ne drži vodu', besmislena je, ali voljan sam čuti tvoje dokaze da je zemlja kockasta. Naravno, ako dokazi budu nezadovoljavajući kao i za ravnu zemlju, jednako ću odbaciti i teoriju o kockastoj zemlji.

Nisam ja tebe modelom uveravao, to je teska glupost nekog uveravati maketom ili modelom necega. Ja sam postavio to jer si trazio, a ti se uhvatio za to jer nista drugo i ne mozes da mi osporis.. Poznata taktika globusara..

Ako me netko uvjerava da je 2 + 2 = 17, ima li išta logičnije nego od takvoga zatražiti dokaz za ovakvu tvrdnju? I ja upravo ovo i učinih. I to nije 'taktika globusara', nego svakog čovjeka kojemu je Bog darovao razum.

Ja ne padam na takve gluposti, dokazi ti meni da razvnozemljaski argumenti nisu valjani, pa cu ja priznati da nije ravna.

To si ti sam ovdje dokazao. Postavio si 'model ravne zemlje' za koje si sam, na kanonadu mojih pitanja, priznao da taj model ravne zemlje ne funkcionira.

Isto to tvrdim za model okrugle zemlje, da VAS MODEL OKRUGLE NE FUNKCIONISE!

Ti meni sada pricas kako model ravne ne funkcionise, a svoju glupost od modela nisi ni pogledao!

To se tako ne radi!

Model sferične zemlje objašnjava smjenu dana i noći - model ravne zemlje ne objašnjava, vidjesmo.
Model sferične zemlje objašnjava smjenu godišnjih doba - model ravne zemlje ne objašnjava, vidjesmo.
Model sferične zemlje objašnjava vremena izlazaka i zalazaka sunca - model ravne zemlje ne objašnjava, vidjesmo.
Model sferične zemlje objašnjava kako čovjek na sjeveru i na jugu zemljine kugle imaju 'zrcalne' slike onoga što istovremeno vide - model ravne zemlje ne objašnjava, vidjesmo.

I necu da ucestvujem u osporavanju nekih maketa, ono sto sto je stvarnost ne moze maketom ni da se predstavi.

Ovim ponovo svjedočiš da su ravnozemljaši 'teški sektaši'. Ne vidite, ne možete predstaviti, ne možete dokazati, ali tako vjerujete i sve činite da što više ljudi uvjerite u to. Dakle, po sektaštvu, između Jehovinih svjedoka, adventista i sličnih, i ravnozemljaša nema razlike.

To ja isto mogu reci za vas globusare, da su teski sektasi jer nista ne znaju, nista nisu istrazili a polaze od VERE,

Ponovit ću:

Svjedočim smjeni dana i noći - sferična zemlja mi to objašnjava.
Svjedočim smjeni godišnjih doba - sferična zemlja mi to objašnjava.
Svjedočim podudarnosti izlazaka i zalazaka sunca na određenim mjestima zemlje - sferična zemlja mi to objašnjava.
Svjedočim da ja i moj prijatelj u Australiji u istom trenutku Saturn vidimo 'zrcalno' - sferična zemlja mi to objašnjava.

pa onda vade kao ti djubre s neta i dokazuju,

Citiraj na što si točno mislio i koje je to 'moje đubre'.

ne znajuci ni sta dokazuju, kao ti postavljaju gluposti na koje ce prosecan ravnozemljas koji poznaje materiju samo da se smeje..

Zašto sam sebe vrijeđaš? Ono što si ti iznio o ravnoj zemlji, vidjesmo, besmisleno je, ne daje odgovor, ali eto, prosječni ravnozemljaš će ismijati moje neznanje!?!? Pa zamoli nekog prosječnog ravnozemljaša neka me ismije i neka ovdje postavi model ravne zemlje koji nije besmislen.

Namerno sam ti dao ono sto svo vreme i hoces da cujes. Ti si znao da cu to reci, pa mislis da si time pobedio. A to si cuo na netu - "samo im recite kako im model ne funkcionise!" Pa to je tako glupo da ja stvarno s takvima i ne zelim gubiti vreme!

Nije tebi zbog gubljenja vremena, nego ti mene izbjegavaš zato što sam svima ovdje pokazao i dokazao da je 'tvoj model ravne zemlje besmislen'.

To je kao da si rekao da argumenti Platona i Aristotela o okrugloj zemlji padaju u vodu zato sto nisu imali model! Zamisli da je neko tako osporavao u to vreme!?

Totalna budalastina!

Upravo je obrnuto, oni su imali model koji je funkcionirao. Evo ti ga u sljedećem odgovoru.

Uzmi ti svoj model pa malo pogledaj..

Evo, pogledah, još jednom na tvoje traženje:

Svjedočim smjeni dana i noći - sferična zemlja mi to objašnjava.
Svjedočim smjeni godišnjih doba - sferična zemlja mi to objašnjava.
Svjedočim podudarnosti izlazaka i zalazaka sunca na određenim mjestima zemlje - sferična zemlja mi to objašnjava.
Svjedočim da ja i moj prijatelj u Australiji u istom trenutku Saturn vidimo 'zrcalno' - sferična zemlja mi to objašnjava.

To ne znaci nista, neka maketa je tebi dokaz? Sve se moze nastimati da funkcionise, i model ravne kakav god bio funkcionise 90% i to je dovoljno

Dapače, uopće ne funkcionira.

Model sferične zemlje objašnjava smjenu dana i noći - model ravne zemlje ne objašnjava, vidjesmo.
Model sferične zemlje objašnjava smjenu godišnjih doba - model ravne zemlje ne objašnjava, vidjesmo.
Model sferične zemlje objašnjava vremena izlazaka i zalazaka sunca - model ravne zemlje ne objašnjava, vidjesmo.
Model sferične zemlje objašnjava kako čovjek na sjeveru i na jugu zemljine kugle imaju 'zrcalne' slike onoga što istovremeno vide - model ravne zemlje ne objašnjava, vidjesmo.

Da, oni i sami priznaju da nemaju realnu sliku zemlje iz svemira, 90% slika su kompoziti koje su sastavili i koje su doterali umetnici - slikari. Ako nisi, malo proveri kako nastaju te slike, to su sve CGI i animacije, nijedna slika nije realna.

I ne trebas ti meni da dokazujes, i ne mozes dokazati... Jer ja sam sam skinuo sliku s NASA-inog sajta i video licno da je slika fejkovana. To moze svako ko ima bar malo obrazovanja u photo editingu da proveri.
I ne samo to, i tvoji globusari su sami dokazali da su im lajv strimovi fejk, jer kad su provukli kroz video editing taj video lajv strima, nasli su kocku na mestu

Odgovorit ću ti ovako. Zaboli me 'ona stvar' i za NASA-u i za njezine slike. Sve čemu ja svjedočim, već nekoliko puta ponovih, mom razumu jasno govori o sferičnoj zemlji. Samo na sferičnoj zemlji moguće je sve što svatko vidi i zna - smjena dana i noći ..... ...

a imas model za android, pa se sad pravis belsav kao da ti nisam to poslao! Imas za mesece, godine dane sve kako se krecu sunce i mesec, sve funkcionise..

Dokazi na tom modelu, a ne na slici koji sam ja posalo..

Ala se ti pravis blesav, nevidjeno..

Gdje ti je to? Stavi ovdje samo to, ja ću rado pogledati i komentirati.

Nemozes ti mene osporavati modelom, jer ja i da nemam model, moje tvrdnje stoje a tvoje ne!

Ti si sam sebe osporio modelom. Besmislen ti je, vidjesmo. I opet nastupaš kao sektaš, parafraziram te - 'ja sam u pravu i kada nema dokaza za to'.

To je kao da osporavas Platona i Aristotela da da su njihovi argumenti za okruglu zemlju smesni jer nemaju model.

Imaju oni model, i funkcionira im. Evo još jednom:

Svjedočim smjeni dana i noći - Platonova i Aristotelova sferična zemlja mi to objašnjava.
Svjedočim smjeni godišnjih doba - Platonova i Aristotelova sferična zemlja mi to objašnjava.
Svjedočim podudarnosti izlazaka i zalazaka sunca na određenim mjestima zemlje - Platonova i Aristotelova sferična zemlja mi to objašnjava.
Svjedočim da ja i moj prijatelj u Australiji u istom trenutku Saturn vidimo 'zrcalno' - Platonova i Aristotelova sferična zemlja mi to objašnjava.

Nego necu u to ni da se upustam dok se ne uozbiljis i prestanes samnom da se igras, nisam ti ja Jovan da mozes tako..

Nisam ja tebe vrijeđao, nego ti mene. I to zbog toga što sam jasno pokazao da modeli koje si postavljao nemaju smisla, ne odgovaraju činjeničnom stanju koje je poznato svakom čovjeku - smjena dana i noći, smjene godišnjih doba i drugi fenomeni.

Haha, sad si sam sebi dokazao oblik zemlje biblijom :)

Misliš na ovo: :)

Ako je Bog 'iscrtao 'krug' iznad ravne okrugle zemlje', onda Bog nije iscrtao (ispisao) polukružnicu, nego polusferu - poluloptu. A polusfera je pak trodimenzionalni objekt, dakle, ova hebrejska riječ označava i sferično (loptasto) tijelo. Dolje se zorno vidi:

1703687668993.png
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Ne, objasnio sam da to nije tako i da u svakom jeziku znacenje reci zavisi od konteskta, i ne moze se posmatrati odvojeno.

Danas za jevreje mozda i znaci sfera, isto kao sto i nasa rec KRUG oznacava SFERU. To je prvo sto pomislis kada govoris o zemlji ali znacenje zavisi od konteksta..

S time što Biblija ne govori ni u konteksu o ravnoj površi. Govori o okrugloj bez konteksta u tim tekstovima.

Ali evo da prihvatim tvoju konstataciju da rec CHUGH oznacava "ispupcen nepravilan oblik". To nista ne dokazuje, jer ni krug ravne zemlje nije pravilan krug, vec je ISPUPCEN NA KRAJEVIMA, tj. ima obod - LEDENI ZID koji strci!

Zato trebamo imati u vidu ono što se može izvući kao zaključak ali ne i ono što ne može. U tekstovima uzetim same za sebe ne potvrđuju sferu ili pljosnati oblik već kružnicu.

Pa nije ravna zemlja "pljosnata", ona ima ispupcene krajeve kao sto si i opisao da rec CHUGH znaci, ona ima ispupcenje na krajevima. I takvom ju je opisao i Avgust Pikard, prvi covek koji je leteo balonom u zemljinu stratosferu, on ju je opisao kao "ravan krug sa izvrnutim krajevima na gore". Imas u nemackom casopisu iz tog vremena mislim tu njegovu izjavu. To je pre NASA-e i svih laznjaka...

Kikar označava upravo kružnicu koja nije sfera ali ima određenu debljnu tj.nije ravno. Zemlja da ima oblik kako se opisuje u modelu ravne zemlje, upotrebljavao bi se taj izraz.

Ostaje kružnica no ona ne sugeriše pljosnato ni ravno ni sferično. Ukazuje na elematarni geometrijski oblik-krug.
 
Natrag
Top