ZEMLJA - ‘tepsija ili lopta’??

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Nisi me razumio. Rekao sam, razum koji mi je Bog dao protivi se ovoj gore teoriji kao najvećem svetogrđu.

Nije to svetogrdje ako nije protiv Boga.. Pomenuo sam crkvu, ona nema dogmu o obliku zemlje. Prema tome nije ni greh sumnjati u okruglu zemlju..

Ja bas mislim da covek treba imati kriticki um, otoren za nova saznanja, bez toga nema intelekta.

Dobro si rekao - ravna zemlja nije dogma Crkve, da bih u to morao vjerovati. A što se tiče onih koji su u Crkvi vjerovali da je zemlja ravna, njihov broj je zaista zanemariv

Slape, svi su u proslosti verovali da je zemlja ravna, a ne samo pripadnici crkve. Ako pregledas istoriju to su verovali gotovo svi narodi sveta i jevreji, i to se ucilo po skolama sve do kraja 15. veka.

Nije 66,6%, nego 66,5°. :)

Bilo je 66,6 u vreme postavljanja teorije. Danas je 66,5, jer se kao zemljina osa pomera i zato imas drugi broj. Medjutim zvanicno je bilo 66,6 stepeni u vreme postavljanja teorije..

U odnosu na vertikalu, zemljina osa se pomera od 1 do 4 podeoka.. Ako oduzmes 90 - 66,6 = 23,4. A danas 90 - 66,5 = 23,5 stupnja.

Ovim pokusavaju da pobegnu od 666 na cemu su to zasnovali.

I ovo ti je netočno. :) Znanstvenici deklariraju brzinu zemlje kroz svemir od 2 milijuna km/h, a zemljinu brzinu kruženja oko sunca 108.000 km/h

Slape, zemlja orbitira oko sunca 29.78 km/s ili 107,200 km/h sto je 66,620 mph, a oni na google zaokruzuju na 67,000 mph opet da izbegnu..

Danas su ubrzali rotaciju zemlje, pisalo u caaopisu "Sciense", da se krecemo brze nego ranije, time pokusavaju sakriti taj broj.

A to sto ti negiras pretvarajuci milje u km/h, nije validno, to isti broj..

Zato ću te još jednom podsjetiti kako sam ja reagirao i što sam ja točno tražio

Ti si insinuirao da kretanjem sunca na taj nacin ne mogu postojati vremenske zone. Naravno da mogu. Ja ne znam kakav bi ti dokaz, kad mi nisi dao protiv dokaz.

Zatim si rekao da ne mogu postojati godisnja doba. Zbog cega ne mogu postojati godisnja doba, ako se sunce udaljava i priblizava centru postepeno tokom cele godine?

Ti kao nesto negiras, a ne kazes zasto ne funkcionise..

Zato te molim, na gornjoj karti (slici) zemlje sa suncem - docrtaj 24-satnu putanju kruženja sunca iznad zemlje.

Ama sta da docrtavam, rekao sam da ono ide u krug, i sta je sad tu nejasno?

Ti meni prvo daj razlog zasto je nemoguce da tako funkcionise? Ucrtaj mi ti? Nisi uopste obrazlozio, samo kazes da je nemoguce?

Znas sta mi se cini, kao i drugi, ti sve dokaze protiv globusa hoces da obezvredis insistiranjem da model ravne zemlje ne funkcionise?

Pa model ravne zemlje i ne postoji! Ti ovde pobijas nesto sto ne postoji!

Uopste nije bitno da li model ravne postoji ili ne, mozda mi jos nismo shvatili kako sve funkcionise, ali je bitno razumeti da dokaza za okruglu zemlju nema i da to ne funkcionise. A ti si to sve ignorisao..

I sta sad ja sa tobom da pricam?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Modela ravne zemlje nema, postoje neki modeli u kucnoj izvedbi, i ne verujem da ijedan funkcionise potpuno, ali to nije bitno za celu ovu pricu jer ni globus ne funkcionise ako mu ubacis atmosferu i refrakciju. A oni to ne rade, jer ako to uradis, onda sunce ne bi zalazilo iza horizonta kao sto mi vidimo da zalazi...

Ovo je samo primer kako ravna zemlja treba da funkcionise ovo je 24h (po tom modelu sunce se priblizava centru i udaljuje od njega, i treba mu godinu dana da predje taj ciklus i tako se smenjuju godisnja doba):

flat-earth-atmosphere-and-sun-and-moon-movement.gif


flat-earth.gif


earth-geocentric.gif




Sad ti mozes reci, greska ovde, greska onde..
Pa i na modelu globusa mozes naci greske ako sednes da trazis...

Ne znam dal ces ista naci na youtube, pa ako te stvarno interesuje, pogledaj recimo ove kanale:


 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
A gle kako sankcionisu, ne daju ti da nadjes nista, stoji upozorenje da je ravna zemlja pseudo nauka i izlaze samo videi koji diskredituju ravnu zemlju. Objasni ti meni zasto Slape, i cega se oni boje?

1000009900.jpg
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Slape, svi su u proslosti verovali da je zemlja ravna, a ne samo pripadnici crkve. Ako pregledas istoriju to su verovali gotovo svi narodi sveta i jevreji, i to se ucilo po skolama sve do kraja 15. veka.

Netočno. I neozbiljno je od tebe da o ovome pišeš, a da se uopće nisi informirao. Evo kako stvari o ovome stoje, navest ću neke izvatke iz jednog malo duljeg članka.

Ljudi su u srednjem vijeku mislili da je Zemlja ravna ploča, a Crkva ih je podržavala? To je običan mit


Jedan izrazito široko rasprostranjeni mit današnjice je vjerovanje kako su ljudi srednjeg vijeka smatrali da je Zemlja ravna ploča. Ova pretpostavka je usko povezana i s mišljenjem da je tadašnja Crkva, odnosno kršćanstvo samo po sebi od svojih početaka bilo izrazito negativno nastrojeno spram znanosti i znanstvenih istraživanja i da je širilo razna praznovjerja među kojima je i ovo kojim ćemo se pozabaviti u ovom članku. No kao što ćemo pobliže vidjeti dalje u članku, ova tvrdnja nije održiva. Gotovo svi sačuvani izvori iz ranog kršćanstva i srednjeg vijeka koji spominju oblik Zemlje pokazuju kako je opće mišljenje bilo da je Zemlja okrugla, odnosno sferična. Takvo razmišljanje je preuzeto od ranijih grčkih mislilaca kao što su Pitagora, Parmenid, Platon, Aristotel, Euklid, itd. te rimskih: Plinije Stariji, Pomponije Mela, Makrobije itd.

Ovo su neki od ranokršćanskih autora i pripadajuća im djela koja potvrđuju kako su rani kršćani prihvatili mišljenja grčkih filozofa i znanstvenika o ovom pitanju:

Euzebije Cezarejski (oko 265. – 340.) u svom radu Konstantinov život knj. 2., pogl. 58., jasno piše kako je zemlja okrugla.

Grgur iz Nise (335. – 395.) u svom djelu O duši i uskrsnuću jasno pokazuje da je Zemlja okrugla i to objašnjavajući da sunce ne može osvjetljavati cijelu zemlju odjednom, ...., a isto ponavlja u O stvaranju čovjeka (XXI, 3) gdje jasno naglašava kako to znanje preuzima od učenih geografa. Dakle, sam priznaje kako je to znanje stečeno od učenih znanstvenika-geografa i da mu nije potrebna Biblija za tu potvrdu.

Bazilije Veliki (329. – 379.) potvrđuje to u svoja dva djela

Sv. Jeronim Dalmatinac (347. – 420.) u pismu upućenom Avitu potvrđuje razmišljanje ostalih crkvenih otaca (Lett., 124).

Sv. Augustin (354. – 430.) u svom najpoznatijem djelu De civitate Dei (16, 9) potvrđuje razmišljanje da je Zemlja okrugla, a isto potvrđuje u svojim djelima Homilije na prvu poslanicu sv. Ivana (10, 5) te u svojim Homilijama na psalme (61, 62, 69, 72). Vidljivo je da je i najveći i najplodonosniji teolog ranog kršćanstva nedvojbeno poznavao i prihvaćao mišljenje da je Zemlja okrugla.

Ovo mišljenje može se naći i u radovima Justina Mučenika (oko 100. – 165.), Klementa Aleksandrijskog (150. – 215.), Origena (185. – 254.), Ivana Zlatoustog (347. – 407.), itd.

Srednjovjekovni autori koji potvrđuju da je isto mišljenje bilo dominantno i u tom razdoblju su redom:

Beda Prečasni (672./3. – 735.) o okrugloj (sferičnoj) Zemlji piše u De rerum natura (46);

Ivan Škot Eriugena (815. – 877.) u svom djelu De divisione naturae (3, 32-33);

Albert Veliki (oko 1200. – 1280.) u djelu Liber cosmographicus de natura locum;

Toma Akvinski (1225. – 1274.) u svom djelu Summa teologiae isto jasno potvrđuje to shvaćanje (Summa teologiae 1., 47., 3.).

Isto se može iščitati iz radova Izidora Seviljskoga (556. – 636.), Hildegarda iz Bingena (1098. –1179.), Ivana Damaščanskoga (675. – 749.), Rogera Bacona (1214. – 1294.), Michaela Scota (1175. – 1236.), i drugih.

Ti si insinuirao da kretanjem sunca na taj nacin ne mogu postojati vremenske zone. Naravno da mogu. Ja ne znam kakav bi ti dokaz, kad mi nisi dao protiv dokaz.

Zatim si rekao da ne mogu postojati godisnja doba. Zbog cega ne mogu postojati godisnja doba, ako se sunce udaljava i priblizava centru postepeno tokom cele godine?

Ti kao nesto negiras, a ne kazes zasto ne funkcionise..

Izvoli argumentirano opovrgnuti moju 'insinuaciju'. Jer, ako to ne možeš, a do sada nisi, onda nemaš pravo to nazivati insinuacijom.

Ama sta da docrtavam, rekao sam da ono ide u krug, i sta je sad tu nejasno?

Ti meni prvo daj razlog zasto je nemoguce da tako funkcionise? Ucrtaj mi ti? Nisi uopste obrazlozio, samo kazes da je nemoguce?

Ucrtat ću, kad nađem malo vremena i pokazat ću ti na kakvu si se besmislicu 'navukao'.

Znas sta mi se cini, kao i drugi, ti sve dokaze protiv globusa hoces da obezvredis insistiranjem da model ravne zemlje ne funkcionise?

Pa model ravne zemlje i ne postoji! Ti ovde pobijas nesto sto ne postoji!

Ovo je pak stvarna i beskrajna insinuacija, tvoja insinuacija i imputacija. Upravo ti ovim gore činiš ono što meni imputiraš. Naime, na moje traženje da mi dokažeš, ucrtavanjem dnevne putanje sunca iznad ravne zemlje, ti mene zasipaš 'argumentima' koji bi mene trebali uvjeriti da zemlja nije kugla. Pobogu, zašto mi dokazuješ ono što ja od tebe nisam tražio, umjesto da mi pokažeš i dokažeš, ako možeš, ono što sam ja tražio:

Dnevnu putanju sunca iznad ravne zemlje, iz koje će biti očito koja su to mjesta u kojima sunce izlazi u isto vrijeme, u kojima sunce zalazi u isto vrijeme


Uopste nije bitno da li model ravne postoji ili ne, mozda mi jos nismo shvatili kako sve funkcionise, ali je bitno razumeti da dokaza za okruglu zemlju nema i da to ne funkcionise. A ti si to sve ignorisao.

Uopće nije bitno da li model ravne zemlje postoji!? Krasno mire. Upravo ovim ti sam svjedočiš ono što sam čitao o vama 'ravnozemljašima'. Naime, mnogi ozbiljni znanstvenici vjernici došli su do zaključka da 'ravnozemljaštvo' funkcionira kao religija, kao sekta. Ne mora uopće postojati dokaz za nešto, vjernici vjeruju. Ja vjerujem u Boga Stvoritelja i Spasitelja, unatoč tome što ga znanost i znanstvenici nisu 'dokazali'. Jednako tako, svjedočiš ti gore, i vi ravnozemljaši vjerujete da je zemlja ravna, iako, kako sam priznaješ, ne postoji 'model ravne zemlje' koji bi zorno i nedvojbeno ljudima pokazao sve fenomene kojima sami svjedoče - smjene dana i noći, godišnjih doba, vrijeme izlaska i zalaska sunca na različitim točkama na zemlji.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Obećao sam iskoristiti ovo što nude ravnozemljaši i pokazati koliko je to besmisleno, smiješno besmisleno.

Promotrite ovaj ravnozemljaški model kruženja sunca iznad ravne zemlje!!!

1701853905362.png1701854054324.png



Pogledaj(te) slike. Prema ovom 'ravnozemljaškom' kruženju sunca iznad ravne zemlje, sunce u Zagrebu izlazi 70 minuta prije nego što iziđe u južnoafričkom gradu Gqebertha. (17.5° x 4 min/° = 70 minuta). A što je u stvarnosti? U stvarnosti, ono što svatko može provjeriti pozivom iz Zagreba nekoga u Gqeberthi, sunce u Zagrebu izlazi 38 minuta kasnije nego što iziđe u južnoafričkom gradu Gqebertha. (25.5 - 16)° x 4 min/° = 38 minuta)

P.S. Očito, zemlja nije "tepsija" iznad koje kruži sunce, jer nas, vidjesmo ovdje, ova 'ravnozemljaška vjera' - kult, pokušava napraviti budalama. Naime, iako provjerljivo i provjereno znamo, da sunce u Zagrebu izlazi 38 minuta kasnije nego u Gqeberthi, ravnozemljaši nas 'pendreče' tražeći da vjerujemo da sunce u Zagrebu izlazi 70 minuta prije nego u Gqeberthi.
 
Učlanjen(a)
13.12.2020
Poruka
151
Ja uvjek gledam iste satelitske slike zemlje kad će jednom uslikati drugu stranu nije vraga da se cijelo kopno na okrugloj zemlji može vidjeti. Kako satelit koji je nad evropom može uslikati australiju koja je navodno ispod nas ???
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Netočno. I neozbiljno je od tebe da o ovome pišeš, a da se uopće nisi informirao.

Gde je ijedan od crkvenih otaca napisao da je zemlja "SFERICNA"? To da je OKRUGLA i ja potvrdjujem, ali KRUG NIJE SFERA!

Navedi mi nekog od njih da kaze da je zemlja LOPTA (SFERA)? To su dva potpuno razlicita pojma..

I to nije ni bitno, jer ljudi jesu teoretisali da je zemlja lopta, to niko ne spori. Ali ni ti ne mozes sporiti cinjenicu da je ravna ploca bila opste prihvacena, a okrugla lopta nije!

Ove tekstove napisao ke neko ko tenedenciozno zeli da izokrekne tu cinjenicu..

Evo cisto sa wikipedije, da se vidi da lupas gluposti, i da je preovladavajuce verovanje tada bio "genocenteizam" (sa ravnom zemljom oko koje se sve vrti) a ne "heliocentrizam" -

Prevladavajuća teorija tijekom Kopernikova života bila je ona koju je Ptolemej objavio u svom Almagestu c. 150 CE; Zemlja je bila stacionarno središte svemira. Zvijezde su bile ugrađene u veliku vanjsku sferu koja se vrtjela brzo, otprilike dnevno, dok su svaki od planeta, Sunce i Mjesec bili ugrađeni u vlastite, manje sfere. Ptolomejev sustav koristio je uređaje, uključujući epicikle, deferente i ekvante, kako bi objasnio zapažanja da se putanje tih tijela razlikuju od jednostavnih, kružnih orbita sa središtem na Zemlji..

Tusi-couple.gif


I sad ti meni pricas da je to neka zavera i da je istorija lazna, da je sfericna zemlja oduvek bila opste prihvacena?

Sta ti pricas covece?

Izvoli argumentirano opovrgnuti moju 'insinuaciju'. Jer, ako to ne možeš, a do sada nisi, onda nemaš pravo to nazivati insinuacijom.

Vec sam to opovrgao na drugoj temi, i ti nista konkretno nisi izneo kao prigovor, samo pises bezveze..

Ucrtat ću, kad nađem malo vremena i pokazat ću ti na kakvu si se besmislicu 'navukao'.

Izvoli ucrtaj.. To sto ces ti meni ucrtati putanju sunca i reci da to ne funkcionise, je besmisleno pored svih ostalih argumenata koje sam ja izneo da zemlja nije lopta.

Naime, na moje traženje da mi dokažeš, ucrtavanjem dnevne putanje sunca iznad ravne zemlje, ti mene zasipaš 'argumentima' koji bi mene trebali uvjeriti da zemlja nije kugla.

Da Slape, zato sto ta slika gde ti zelis da ja tebi crtam uopste nije model ravne zemlje i samim tim i ne moze ni da funkcionise pravilno!

Ti skreces temu na crtez, umesto da mi opovrgnes argumente da zemlja nije lopta. Ni na jedan se argunent se nisi osvrnuo, vec me vracas na sliku..

Pa necu ja da pricam o necijoj slici! Takvu sliku sam mogao i ja nogama da nacrtam...

Dnevnu putanju sunca iznad ravne zemlje, iz koje će biti očito koja su to mjesta u kojima sunce izlazi u isto vrijeme, u kojima sunce zalazi u isto vrijeme

Nisam ja strucnjak da ti ucrtavam..
Ti ovde zelis da opovrgnes "model" ravne zemlje koji ne postoji.

Sve i da na toj slici nesto ne funkcionise, to ne negira argumente da zemlja nije kugla, koje sam ja izneo, a ti ignorisao.


Uopće nije bitno da li model ravne zemlje postoji!? Krasno mire. Upravo ovim ti sam svjedočiš ono što sam čitao o vama 'ravnozemljašima'.

Nije bitno, zato sto ni ti nemas funkcionalni model loptaste zemlje a hoces da pobijas model ravne? Pa to je besmisleno!

To sto ja nemam model, ne negira moje argumente koje nisi osporio!

Niko od ovih u proslosti koje si ti citirao nije imao model loptaste zemlje kod sebe kada je dokazivao okruglu zemlju! Pa opet su o tome raspravljali..

Ti sad od mene zahtevas nekakav funkcionalni model, da bi uopste pristao na raspravu?

Ovo je stvarno van pameti!

došli su do zaključka da 'ravnozemljaštvo' funkcionira kao religija, kao sekta

Izvini molim te, ali okrugla zemlja funkcionise kao sekta, jer to su ljudi ispranih mozgova (nazalost).

Cime ti dokazujes da je zemlja lopta? Cime? Nekakvim modelima?

Izvini Slape, model nije dokaz, nijedan mehanicki model nije dokaz! Dokaz je slika iz svemira ili snimak! Medjutim snimka nema, nijedne slike nema, i to je cak i NASA priznaje! Oni unajmljuju umetnike da crtaju slike! Jos se bave podmetanjem, stavljaju "fish eye lens" filtere na kamere da naprave zakrivljen horizont, a amaterske kamere slikaju ravan horizont!

Ajde molim te!

Vi verujete u crtani film!

Kazem ja, ili si neinformisan ili si VERNIK OKRUGLE ZEMLJE! Ako si ovo drugo, to ce biti tesko razbiti, jer to je religija..

Pogledaj(te) slike. Prema ovom 'ravnozemljaškom' kruženju sunca iznad ravne zemlje, sunce u Zagrebu izlazi 70 minuta prije nego što iziđe u južnoafričkom gradu Gqebertha. (17.5° x 4 min/° = 70 minuta). A što je u stvarnosti? U stvarnosti, ono što svatko može provjeriti pozivom iz Zagreba nekoga u Gqeberthi, sunce u Zagrebu izlazi 38 minuta kasnije nego što iziđe u južnoafričkom gradu Gqebertha. (25.5 - 16)° x 4 min/° = 38 minuta)

Ala lupas gluposti! Ovo zavisi od vremenskih zona i godisnjeg doba. Tj. da li je sunce blize ili dalje severnom polu, da li je zima ili leto. Ko zna koje je godisnje doba na slici! Pretpostavljam da je leto.

Prema google, trenutno sunce u Zagrebu izlazi u 7:28 a u Gqeberth-i izlazi u 05:00.

Vremenska razlika izmedju nas i njih je sat vremena!

Sto znaci da kada je kod nas 7:28 tamo je 8:28. Dakle, kod njih sunce izlazi 3,5 sata ranije zimi, nego kod nas! Znaci nije da sunce tokom cele godine izlazi i zalazi u isto vreme.

Sigurno da ce leti sunce izaci ranije kod nas nego kod njih, jer je na balkanu leto, a u africi je zima!

Znaci ovo na tvojoj slici je letnje vreme! Sunce na toj slici je udaljeno od severnog pola, sto znaci da to zima nije!

Simulacija je ocito tacna..

I rekao sam da necu da komentarisem neciju sliku! Nemoj me vracati na te gluposti.

Ljudi su ovo vec davno proverili da radi, i sad se ti pravis pametan i analiziras neku sliku??? I ti ces mi dokazati slikom?

Ono sto ne funkcionise rekao sam, to je pomracenje sunca i 24 sata dan na severnom polu , a to nema veze sa vremenskim zonama izlaskom i zalaskom sunca na nasim kontinentima, to radi..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
zemlja je jajastog oblika...

Ne nego je KRUŠKA! :)

Evo ovde, gosn. naučnik kaze da je u obliku "KRUŠKE"!



A jel ovo KRUŠKA? Znaci sta su sve ove slike skoro pa savrsene loptaste zemlje??? (Ocigledno laznjaci)
--->

309_ImageWall5_768px-60.jpg


Ja uvjek gledam iste satelitske slike zemlje kad će jednom uslikati drugu stranu nije vraga da se cijelo kopno na okrugloj zemlji može vidjeti. Kako satelit koji je nad evropom može uslikati australiju koja je navodno ispod nas ???

Jesi li video da su negde uslikali ANTARKTIK? I ako ne zasto?

Ignorisi ovaj laznjak gore..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Gde je ijedan od crkvenih otaca napisao da je zemlja "SFERICNA"? To da je OKRUGLA i ja potvrdjujem, ali KRUG NIJE SFERA!

Isaija 40,22 kada koristi izraz 'chuwg' ukazuje na sferični oblik. Ono može biti i kružnica, zavisno od konteksta, ali kada Biblija hoće da istakne da je nešto pljosnato koristi drugi hebrejski izraz a to je 'kikar'.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top