Za Pravoslavce...

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Brate Tomo,
veoma mi se svidja tvoja i Tripova diskusija. To je pravilna razmena misljenja, bez vredjanja i ismejavanje bilo koga.

Tomo u pravu si, ljudi jesu i u staro vreme koristili neke predmete, i na taj nacin ozdravili.

Secas se one zene koja je bila neznaboskinja, koja je bolovala od tecenja krvi. Ona je verovala da samo ako se doutakne Hristove haljine da ce ozdraviti i ozdravila je. Pa i pored toga Hristos nikad nije trazio da se bilo ko dotice Njegove haljine da bi ozdravio. Haljina sigurno nije iscelila bolesnu zenu, nego ju je izlecila njena vera.

Davno sam posetio manastir, ako se dobro secam, zove se Tronosa. To je u Srbiji iza Kraljeva. Tamo se cuvaju mosti sv. cara Lazarsa. Sa nam je dosao bracni par koji je imao bolesno dete. Kaludjer je predlozio da provedu deti ispod sanduka u kome su mosti, jer one imaju cudiotvornu moc. Ja sm upitao kaludjera: Pa Car lazar je bio car otkuda bi ion mogao imati duhovnu moc?
Koliko nepravdi su cinili carevi u ono vreme, daleko je da bi i oni mogli biti sveci.


Narod je verovao u posredstvo tih fetisa, ali apostoli ni Hristos nikad nisu pozivali ljude da u to veruju. Bog je cinio i danas cini cuda, uz pomoc nekih materijalnih predmeta, ali vise ih je ucinio i bez njih.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog ti pomogao, silom Duha Svoga!

Nisam bio u tom manastiru, Za sada. Ako bude Božija volja,
otići ćemo i tamo.

Slažem se sa tobom da "Bog i danas čini čuda, (ne bih rekao "uz pomoć" nego)
preko nekih materijalnoih predmeta". A čini i mimo njih. Bog je Taj Koji
bira šta da radi, a na nama je da to vidimo i Njemu slavu damo.

Da li je moguće da neki od pravoslavnih krivo doživljavaju ove
svete predmete? Na žalost - da. A da li je moguće da i pored
postojanja tih čudotvornih svetinja u verniku (evo ti mene, npr.) i dalje
vera je ... mlaka i nedelotvorna? Takodje da!
Koliko sam samo puta video ostavljene štake u manstirima,
ostavljene od onih koji sa verom, nadom i ljubavlju uputiše Bogu
svoje molitve na tom, Bogu posvećenom (ili svetom) mestu i...
Tvrdovrat ostadoh!

Slava Bogu na strpljivosti Njegovoj prema meni!

brat Toma
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomogao Gospod Bog!

Po rečima sv. Nikolaja Velimirovića:

"A nastojaću da se vi i posle moje smrti svagda sećate ovoga." (II Pet. 1, 15).

Neka se otvore srca vaša braćo, da primite i razumete tajnu ovu veliku. Najpre apostol govori, da se neće olenjiti opominjati verne na spasonosne istine vere, na božanstvene sile, koje se kroz Hrista Gospoda dadoše ljudima i na prigotovljenje ljudi da prime te božanstvene sile bežeći od telesnih želja ovoga sveta. A sad ide još dalje i obećava, da će on to opominjanje nastaviti i po svojoj smrti, t.j. po ishodu (ova je reč upotrebljena u grčkom tekstu) iz ovoga života, kada bude telo svoje odbacio.
O vero božanska, o uteho, o sladosti! Apostol obećava i iz onog sveta produžiti brinuti o crkvi Božjoj na zemlji, produžiti započeti posao opominjanja vernih, produžiti ljubav svoju prema verujućim u Hrista, na zemlji. O ljubavi apostolska, tako bliska ljubavi Hristovoj! O vidovitosti apostolska, koju Duh Božji ne uskraćuje ljubavi ni dok je čovek još zamotan u mračnu zavesu tela!
Ovo obećanje vernima apostol Petar dao je pre skoro 2.000 godina. Pa da li ga je ispunio? Ispunio ga je doslovce, i to ne samo, kako bi neki hteli protumačiti, opominjanjem vernih kroz svoje napisane poslanice i kroz svoje prejemnike, episkope, nego prvenstveno neprestanim dejstvom na crkvu iz onoga sveta. Mnogo puta javio se apostol Petar - kao i ostali apostoli - kad god je po promislu Božjem bila potreba da se javi, i opominjao pastire crkve i verne, kako treba da drže istinu i kako put života svoga da isprave. No i kad se nije javljao da se vidi u snu ili na javi, on je tajanstvenim načinima, nebu poznatim, dejstvovao, i dejstvuje uvek još, na spasenje naše.
Život posle smrti apostolima svetim tako je bio javan, kao što je javno sunce onima koji imaju oči. Kroz molitve njihove neka bi Gospod i nama otvorio oči duhovne, da znamo kuda hodimo i šta nas po smrti čeka.
O Gospode Isuse, mnogomilostivi, izvedi nas iz tame na svetlost, po milosti Tvojoj i po molitvama svetih Tvojih apostola.
Tebi slava i hvala vavek. Amin.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Diskutabilno je da li Bog čini čuda preko predmeta.

Bog takva čuda nije činio ni u starom, ni u novom zavetu, pa prema tome to nije biblijski princip.

U bibliji vera i molitva su preduslov, a danas u tradicionalnim crkvama su to "duga hodočašća, klanjanje li ljubljenje odra ili moštiju svetaca.."

Ja sam lično doživljavao čuda isceljenja, kako mog ličnog, tako i mojih bližnjih, i to na jednostavnu molitvu na mestu gde sam se u tom trenutku našao.

Pre bi se reklo, da se u tradicionalnim crkvama sotona igra sa ljudima, i nagrađuje ih za idolopoklonstvo.

Izvinjavam se, ali kao biblijski Hrišćanin, ne mogu drugačije da mislim.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog nam svima dobro dao!

Mislim da nisi svestan koliko si me uvredio ovim svojim pisanjem,
a opet .... nisi ni prvi ni poslednji od koga sam to dožveo.
"Svi koji žele da žive pobožno u Hristu Isusu, biće gonjeni"; e pa ako je ovo
moje "progonstvo", onda ... i nije teško za izdržati.

Upotreba opipljivih predmeta od strane Gospoda Boga, a u cilju
promene bilo kakve vrste (isceljenja, metanoje, pokajanja..)
verujućeg čoveka (ili čak i onoga ko vere nema) se može pronaći
u Svetom Pismu. Ne mislim da će moje podrobnije pisanje
na tu temu dovesti do promene stava nekoga ko bi ovo čitao,
te s toga i nepišem detaljno, navodeći pasuse Svetog Novog Zaveta.

Odabiram samo da pomenem na prvom mestu Hrista Spasa našega,
i Njegovo korišćenje blata ili isceljenja preko Njegove odeće.
I smatram da Gospod Isus uvek treba biti prvo-pomenut.

Mogu da se setim i Novozavetnog pominjanja rukopolaganja, i pomazivanja
uljem, i stavljanja znojavih ubrusa na bolesne, ali sam
svestan da svaki vernik odabira koje će delove Svetog Pisma
odabrati kao tipik doslovnog praktikovanja a koje ... tek posle podrobnog tumačenja.

I da dodam par crtica, namenjenih Pravoslavnim vernicima:
1. sotonska aktivnost nije ograničena jer njemu ništa nije sveto. Jedan od njegovih
trikova jeste da ubedi nekoga da "on nije "tu" nego je "tamo", kod onih".
Bogu hvala što Gospod Isus Hristos (i Samo On!) redovno i svuda pobedjuje nepomjanika.
2. Gospod Bog je Sveprisutan i Svemoguć, te on po Svojoj Milosti čini čuda
i kroz odredjene, svete predmete ALI i mimo njih. Očekujte Boga i u manastiru,
i u autobusu, i kod sveštenika i kod laika, očekujte i .... oDuševićete se!

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tomo D.

Moj cilj nije bio da te uvredim, već da te podstaknem da razmišljaš da li je nešto ispravno ili ne, i šta je istina po tom pitanju.

Moj komentar je bio usmeren lično na čuda koja se danas navodno čine po manastirima, gde ljudi masovno odlaze da se poklone pred leševima umrlih ljudi.

Sve što si opisao jeste biblijski, ali to nema veze sa idolopoklonstvom koje se dešava u tradicionalnim crkvama.

Dakle, moj cilj je bio isključivo dobronameran, i u cilju podsticaja da se za sve mora pitati Gospod, i njegova reč, a ne naši utisci na osnovu kojih donosimo zaključke, jer ko smo mi da donosimo zaključke za sebe, ljudi koji ne znaju ni što je levo ni desno - kao što kaže reč Božja.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog!

Znači da se razumemo, ti veruješ da meni nisu dovoljni Bog (Otac, i Sin i Duh Sveti)
Kome se molim, i Njegova Crkva koja je Njime nadahnuta iznedrila Sveto Pismo
koje molitveno čitam svakodnevno, već ... trebaš mi i ti da da bih počeo "da razmišljam
da li je nešto ispravno ili ne, i šta je istina po tom pitanju"?

Uh, koliko mi je teško da se iskontrolišem i da ... svoj duhovni "radar" usmeren na
moje misli i osećanja, NE UPERIM na rečenice koje dobijam od tebe!

Evo je - pojavila se i želja da ti napišem... ma samo svojih poslednjih
2 meseca života, da ugledaš šta je sve Gospod uradio preko mene,
e da bi i time nahranio svoju gordost i sujetu a - tebe posramio!

Vidiš li koliko sam nisko pao!?

Ne zameri što sada neću citirati Sveto Pismo kada napišem
moju ideju-vodilju, ovog trenutka:
"Čuvajte druge od sebe a vas će čuvati ' Bog"!

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja te nisam ni usmeravao na mene - već upravo na Boga i njegovu reč, a očigledno da ti više veruješ ljudima nego Bogu, i kroz njihove reči i ono što su pisali - ti tumačiš kao da slediš Božji put, jer ne sagledavaš i ne meriš ljudske reči i ono o čemu pišu, kao i svoja iskustva kroz jedinu istinitu Božju reč, već reč Božju meriš ljudskim rečima, i doživljenim iskustvima, tobože kao da su Bog i njegova reč manji autoriteti od ljudskih reči, od onoga što pišu, i njihovih ideja, i ljudskih iskustava.
Tako ispada da ti je milija crkva i ljudi nego Bog kome ne želiš da se otvoriš da te osvedoči u istinu.

Princip svakog čoveka u početku traganja za istinom treba da bude u sledećem ili njemu sličnom stavu: "JA SMRTNI ČOVEK KOJI SAM ROĐEN NA ZEMLJI NE ZNAM NIŠTA, SMRTNI LJUDI OKO MENE NE ZNAJU NIŠTA, I MENE NE ZANIMA ŠTA SU LJUDI PISALI, I ŠTA PIŠU - MA KOLIKO SE IZDAVALI KAO POSVEĆENI I KAO ONE KOJE BOG VODI.
NE ZANIMA ME KOJE SU VERE I NACIJE, I KOJE SAM JA VERE I NACIJE, I ŠTA JA LIČNO MISLIM O SVEMU, VEĆ ME ISKLJUČIVO ZANIMA ŠTA JE ISTINA KOJU TI BOŽE ŽELIŠ DA MI OTKRIJEŠ, I KOJI JE PUT KOJI ŽELIŠ DA SLEDIM"

Takav čovekov stav je jedino ispravan, i jedino je sa takvim stavom moguće doći do istine koja se nalazi u Bogu, a može se okarakteisati kao "Tabula rasa" ili "prazna ploča"


Tabula rasa
Из Википедије, слободне енциклопедије

Tabula rasa (неисписана табла) је латински превод
Аристотеловог израза из списа О души којим се означава елементарно или анимално стање душе кад још ништа на њој није исписано.
Касније овај термин бива употребљен у нововековном спору између рационалиста и емпириста.
Њиме су емпиристи тврдили да се човек рађа без икаквих урођених знања, као празна табла.
Израз је постао шире познат тек у употреби
Џона Лока.

Tabula rasa у извесним педагошким и
психолошким теоријама приступа развоју личности ставом по којем се човек рађа потпуно „празан“, па се све што поседује стиче искључиво искуством и васпитањем, односно социјализацијом.

IZVOR: Wikipedia.

Dakle, jedino na takvoj praznoj ploči Bog može ispisati ono što želi da nam otkrije u pogledu istine.


Ako je ta ploča već pretrpana nečim ljudskim što smo sami na nju natrpali, Bog tu nema šta da traži.

Bog te blagoslovio da učiniš što on traži od tebe!

 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog!

Pročitao sam šta si napisao.

Dva puta.

Jutros sam molitveno čitao poslanicu sv. Apostola Pavla Korinćanima,
gde on Crkvi, na početku poslanice, piše baš ono što tebi želim:
"Blagodat vam i mir od Boga, Oca našega, i Gospoda Isusa Hrista".

Te se ja neću držati tvojih saveta, ne zameri mi, nego ću nastaviti sa
Bogo-molitvenim čitanjem Svetog Pisma i uz milost Gospodnju živeti životom
po veri, koju od Hrista, "... Autora i Usavršitelja vere..." (Jev. 12,2) dobih i dobijam.

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Onda čini tako, ali se moli Bogu da ti otkrije puninu svetlosti istine.

A on će to uskoro sam učiniti na globalnom svetskom nivou, pa verujem da je tvoja iskrenost takva, da ćeš tada biti osvedočen, i prihvatiti Božji glas i njegovo otkrivenje svoje volje, bez obzira na cenu.

Pozdrav!
 
Natrag
Top