Za Pravoslavce...

Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Samo da vam cestitam praznike, posto sutra necu biti ovde.

Domacini zdravi bili badnjakom se okitili,
da Vam u domu zdravlje cveta, svako dobro da Vas sreta
mir Bozji domu tvome, slava Hristu raspetome!
Neka Badnji dan bude vama radostan.
Puno zdravlja, puno srece uz krst casni, ikonu i svece.
Nek Hristovo sveto drvo podari vam zdravlje prvo
i nek tamjan zamirise, nek' veseljem kuca dise.
Nek' se cuje pesme glas blagoslovi Boze nas.
Naka Badnjak sveto drvo udovolji mojoj zelji
Da u sreci i veselju zive moji prijatelji.

U telu ZDRAVLJE,u dusi MIR,u mislima RADOST,u srcu MLADOST,u radu USPEH,u LJUBAVI SRECA,u nocima MIRAN SAN,srecan vam BADNJI DAN!
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Simi,
Mozas li nam objasniti, zbog ceka pravoslavni imaju Badnjak, sta on znaci i ko ga je prvi puit uveo u sluzbu i kada? Da li ti je poznato zbog cega katolici i protestanti umesto Badnjaka imaju borovo drvop a i oni su hriscani kao i pravoslavni?

Hvala unapred na objasnjenju
 
Član
Učlanjen(a)
25.03.2010
Poruka
224
@Marko1932

Бадњак символички представља оно дрво, које су пастири донели и које је праведни Јосиф заложио у хладној пећини, када се Христос родио. Бадњак наговештава и дрво Крста Христовог.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zašto su onda pagani za praznik rođenjaBoga sunca sekli grane svetih drveća za koje su verovali da u njima žive duhovi prirode ili VALI, i unosili te grane u kuću da bi osigurali napredak doma, palili baklje, kitili mala drveća i jelke, i verovali da Bog sunca prelazi preko neba u vatrnim kolima, i donosi darove, što je aluzija na deda mraza i Božić batu.
Ima li to neke veze sa tim?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Zašto su onda pagani za praznik rođenjaBoga sunca sekli grane svetih drveća za koje su verovali da u njima žive duhovi prirode ili VALI, i unosili te grane u kuću da bi osigurali napredak doma, palili baklje, kitili mala drveća i jelke, i verovali da Bog sunca prelazi preko neba u vatrnim kolima, i donosi darove, što je aluzija na deda mraza i Božić batu.
Ima li to neke veze sa tim?

Ima veze ali u tvojoj masti.

Ti gledas "slicnost"!
Nesto sto je "slicno" ne dokazuje "identicnost"!

Slicnosti nalazimo svuda, i to ne moze biti dokaz porekla jer "slicno" nije "istovetno"!

Na primer i pagani imaju: oltar, tamjan, hram, prinosenje zrtava, obrede, svetu vodu, svetu goru, krstenje, ritualno pranje, svete dane, svetu knjigu, izgled hrama, likove andjela sa krilima(posebno u egiptu)...

Ipak to sve imaju i Jevreji, ali ti neces njih optuziti da su svoju religiju nacinili po ugledu na paganizm, ali ces zato optuziti Hriscane da jesu. Jer su ti masoni rekli da je sve Hriscansko poreklom - "pagansko"!(masoni ipak tvrde da je sve judejsko pagansko po istom principu).

To je kratkovidost, verovanje u lazi masona, i nepoznavanje istorijskih cinjenica.

Molim te nemoj mi reci kako ti poznajes istorijske cinjenice, jer tvoja istorija je iz romana Den Braun i masonske loze Milera.

Miler je zadojen ovom masonskom pricom, izasavsi sve slicnosti koje je nasao sa drevnim ritualima u Hriscanstvu pripisao paganizmu! Kao i svi protestantski masoni!

Zao mi je, ali to je tako!

Ti kada se uozbiljis, onda cemo moci normalno razgovarati, i pogledati sta stvarno uci crkva, a sta kaze istorija, odakle obicaji i stil Hriscanskog Bogosluzenja..

Cudim se jedino Marku, jer on je obrazovan covek, a to se uci na fakultetu, postoji i predmet Pravoslavlje! Izgleda da ih uce lazima masona tamo.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, ja nikada neću seći grane drveća, ili badnjak i unositi u svoj dom, jer to nisu činili ni Jevreji starog zaveta, ni Hristos, ni apostoli, ni prvi Hrišćani, niti postoji takva zapovest, niti mene lično Bog osvedočava u to.
Ako prihvatamo reč Božju - onda činimo ono što Bog traži od nas, ne što mi mislimo da je dobro i lepo i svrsishodno.

Što se tiče istorijskog i uzročno posledičnog konteksta ovog problema, on je vrlo jasan.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Mire, ja nikada neću seći grane drveća, ili badnjak i unositi u svoj dom, jer to nisu činili ni Jevreji starog zaveta, ni Hristos, ni apostoli, ni prvi Hrišćani, niti postoji takva zapovest, niti mene lično Bog osvedočava u to.
Ako prihvatamo reč Božju - onda činimo ono što Bog traži od nas, ne što mi mislimo da je dobro i lepo i svrsishodno.

Što se tiče istorijskog i uzročno posledičnog konteksta ovog problema, on je vrlo jasan.

Ja govorim o razlogu zasto se to radi, i da on nema veze sa paganizmom, vec su masoni osmislili tu pricu da diskredituju Hriscanstvo, a Miler iskren ili ne, kao i svi drugi protestantski masoni su naseli.. A ti prosto zelis da tako bude, da bi nasu crkvu ponizio a svoju uzdigao kao ispravnu. To je razumljivo.

Sto se tice badnjaka kao obicaja on nije obavezan, niti je i jedan obicaj kod nas obavezan! Tako da i nemas izgovor za odbacivanje crkve iz tog razloga, razumeo bih da vam je mozda besmrtnost duse problem i sl.., ali ne i ove druge stvari...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisu to izmislili masoni, već to upravo ti sam izmišljaš "da su to izmislili masoni"

Stvar je upravo suprotna, i takoreći "kompleksna" a to je - da su tradicionalne crkve prihvativši mnogobožačke filozofije sa početkom polovine 2 veka posle Hrista, u stvari prihvatile sve one ideje koje danas poseduju društva poput masonerije, new age pokreta, teozofije, i ostalih okultnih pravaca.

Dakle, nisu masoni ništa izmislili, već su elementi i učenja tradicionalnih crkava mnogobožačkog porekla, ista ona koja postoje u gore pomenutim društvima.

Recimo jedan primer.

U Hrvatskoj je ovih dana predsednica Grabar Kitarović podelila deci neke čokoladice fabrike Pionir iz Subotice, i izazvala kritike javnosti, jer čokoladice su poreklom iz Srbije.
Srbi naravno ne poriču ovu činjenicu, jer fabrika jeste Srpska, ali Hrvati kažu "čokoladiced nisu naše i mi ih ne želimo" i ako su ta čokoladica napravljene od šećera, kakakoa, i ostalih elemenata - koji se koriste za spravljanje uglavnom svih proizvoda te vrste - bilo u Srbiji ili Hrvatskoj, samo je ambalaža različita.

Dakle tradicionalne crkve poriču da su mnogobožački elementi i učenja koja poseduju masonska, i ako je činjenica da svi oni postoje u masoneriji i ostalim gore pomenutim društvima, samo je ambalaža u kojoj se plasiraju različita.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Nisu to izmislili masoni, već to upravo ti sam izmišljaš "da su to izmislili masoni"

Stvar je upravo suprotna, i takoreći "kompleksna" a to je - da su tradicionalne crkve prihvativši mnogobožačke filozofije sa početkom polovine 2 veka posle Hrista, u stvari prihvatile sve one ideje koje danas poseduju društva poput masonerije, new age pokreta, teozofije, i ostalih okultnih pravaca.

Dakle, nisu masoni ništa izmislili, već su elementi i učenja tradicionalnih crkava mnogobožačkog porekla, ista ona koja postoje u gore pomenutim društvima.

Recimo jedan primer.

U Hrvatskoj je ovih dana predsednica Grabar Kitarović podelila deci neke čokoladice fabrike Pionir iz Subotice, i izazvala kritike javnosti, jer čokoladice su poreklom iz Srbije.
Srbi naravno ne poriču ovu činjenicu, jer fabrika jeste Srpska, ali Hrvati kažu "čokoladiced nisu naše i mi ih ne želimo" i ako su ta čokoladica napravljene od šećera, kakakoa, i ostalih elemenata - koji se koriste za spravljanje uglavnom svih proizvoda te vrste - bilo u Srbiji ili Hrvatskoj, samo je ambalaža različita.

Dakle tradicionalne crkve poriču da su mnogobožački elementi i učenja koja poseduju masonska, i ako je činjenica da svi oni postoje u masoneriji i ostalim gore pomenutim društvima, samo je ambalaža u kojoj se plasiraju različita.

To sto ti tvrdis svima nam je poznato, ti dokazujes putem "slicnosti"!

To se tako ne radi!

Da bi dokazao da je nesto pagansko, moras da dokazes "poreklo", odnosno "vezu" sa "izvorom", da nas vodis godinu po godinu u proslost i da dodjes do "uzroka"!

Vi tu "vezu" NEMATE, ne mozete je istorijski dokazati!

Vas dokaz je u izjavi: "Eto SLICNO JE"!!!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Postoji Mire, tačno po godinama šta je kad uvedeno, i za nedelju, i za običaje, i za praznike, i čak imena ko je šta uveo od crkvenih otaca, i sabora na kojima je uvedeno, i čak priznanja crkvenih velikodostojnika - da su oni ili crkva kojoj pripadaju uveli nešto iz mnogoboštva, i ja sam nešto od toga iznosio ovde na forumu, poput ovoga što prilažem.

300 GODINE UVEDENA MOLITVA ZA MRTVE
320 PALJENJE SVECA I OSENJAVANJE ZNAKOM KRSTA
336 NA SABORU U LAODIKEJI UVEDENO PRAZNOVANJE NEDELJE
431 POCELO OBOZAVANJE MARIJE PRVI PUT NAZVANA MAJKA BOZJA
500 SVESTENICI POCELI DRUGACIJE DA SE OBLACE OD DRUGIH LJUDI
593 PAPA GRGUR USPOSTAVLJA DOGMU O CISTILISTU
600 UVEDENA MOLITVA NEPOSREDNO MARIJI, ANDJELIMA I SVECIMA
786 ODOBRENO OBOZAVANJE KRSTA, IKONA I RELIKVIJA
850 UVEDENA UPOTREBA VODE KOJU BLAGOSILJA SVESTENIK
965 PAPA JOBAN XIII USPOSTAVIO KRSTAVANJE ZVONA
995PRVI PUT PAPA JOVAN XV KANONIZUJE UMRLE SVECE
1215 NA LATERANSKOM KONCILU USPOSTAVLJENO ISPOVEDANJE SVESTENIKU UMESTO BOGU
1229 KONCIL U VALENSIJI ZABRANJUJE VERNICIMA LAICIMA UPOTREBU BIBLIJE KOJU JE PROGLASIO ZABRANJENOM KNJIGOM
1251 SIMON STOK ENGLESKI MONAH UVODI BROJANICE
1545 KONCIL U TRENTU IZJEDNACIO TRADICIJU I BIBLIJI
TOKOM 12 VEKA UVEDENO KRSTAVANJE MALE DECE
 
Natrag
Top