LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Na intenzitet napada kovrčavosti breskve veliki utjecaj imaju vremenske prilike za vrijeme listanja breskve. Ako je prisutno suho vrijeme, bolesti u pravilu uopće nema ili je ima vrlo malo.

Ako vlada kiša, tada ćemo je redovito imati. To se dobro uočava na breskvama koje su u krugu okućnice posađene uz neki zid tako da im jedan dio krošnje pokriva krov. Dio koji je zaštićen od kiše nema kovrčavosti, a drugi dio koji je izložen kiši pun je mjehuravih listova.

Treba također reći da su vinogradarske breskve otpornije nego kultivirane.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Biologija:
Micelij gljive prorašćuje određeno vrijeme tkivo lista, a zatim se na gornjoj površini mjehuravih dijelova pojavi lagani bijeli mašak. To je himenij, odnosno askusi s askosporama. Askusi sadrže u početku osam askospora, ali se one u askusu pupanjem još umnažaju. Obično oko druge polovice svibnja askusi pucaju i askospore se oslobađaju. Nošene vjetrom ili kišom dolaze na koru stabla gdje kliju i razviju nježan micelij. Taj se micelij na kori i ljuskicama pupa hrani saprofitski i ne prodire u biljku.

[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD="align: center"]
1223.jpg
[/TD]
[TD="align: center"]
1224.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Tek naredne godine tvori taj micelij, raspadanjem, konidije koje kiša cijedeći se niz grane, prenosi na mlade listove tek iznikle iz pupa. Epiderma mladih listova je nježna pa konidije na njoj kliju i kličnom cijevi prodiru direktno kroz pokožicu u mezofil lista. Tamo se micelij intercelularno proširi i podražajem dovodi do hipertrofije (mjehuravosti) (slike 7, 8, 9 ). Vlažno i kišno vrijeme s višim temperaturama pogoduje razvoju bolesti. Temperatura klijanja je oko 10° C, a optimum 20° C.

Čim listovi narastu više nisu skloni infekciji i sekundarnih infekcija nema. Oni listovi koji su zaraženi, zaraženi su u prolistavanju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=6]Zaštita:[/h] Iz svega navedenogh proizlazi i zaštita. Dakle, nakon prolistavanja, unatoč vidljivim simptomima, zaštita više nije učinkovita. Zaštita se provodi preventivno prije pojave bolesti.

[TABLE="align: right"]
[TR]
[TD="align: center"]
1221.jpg
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]slika 10[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Prvu zaštitu bakrenim preparatima treba obaviti prilikom opadanja lišća, a drugo tretiranje na proljeće u fazi bubrenja pupova. Treće tretiranje se primjenjuje organskim fungicidima (dithianon, dodine) u fazi izbijanja listića iz pupova, ali nikako ne kasnije. Kasnije više nema učinka, a navedena sredstva su fitotoksična u kasnijoj fazi rasta biljke (razvoj listova).

Od bakrenih sredstava koristimo Nordox, Cuperblau, Champion, Caffaro, Bordošku juhu, dok od organskih koristimo Delan, Dodin i Chromodin.

Prilikom korištenja bakrenih preparata u fazi bubrenja pupova potrebno je dodati bijelo ulje za suzbijanje štetnika koji prezimljavaju. Također se mogu u toj fazi koristiti i gotove kombinacije - crveno ili plavo ulje.

Bitno je naglasiti da tretiranje mora biti iznimno kvalitetno. Ako prilikom aplikacije sredstava padne kiša ili zapuše vjetar, prskanje se mora ponoviti kada dozvole uvjeti. Isto tako u slučaju dugotrajne ili jače kiše nakon aplikacije, najbolje je nakon nekoliko dana ponoviti tretiranje.

Nino Ivančan, dipl.ing.agr.​
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Sprječite kovrčavost lista breskve (Taphrina deformans)[/h] Uzorčnik kovrčavost lista breskve (Taphrina deformans) je najčešća i najopasnija bolest koja se razvija na mladom lišću, mladici, cvijetu i plodu breskve i većine koštićavih vrsta. Stručan pristup suzbijanju ovog uzročnika bolesti zahtijeva tretiranja zaštitnim sredstvima kasno u jesen i rano u proljeće.

Obvezna proljetna tretiranja zaštitnim sredstvima su:

  1. plavo "kupanje" pred bubrenje pupova (radi suzbijanja gljivice koja prezimi na granama čije je lišće bilo zaraženo prošle godine)
  2. tretiranje u fazi "mišjih ušiju"

[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD="align: center"]
1032.jpg
[/TD]
[TD="align: center"]
1033.jpg
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]slika 1 [/TD]
[TD="align: center"] slika 2[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Prije plavog "kupanja" svakako treba obaviti rezidbu. Kako breskva rađa na jednogodišnjim gračicama, svako proljeće mora se rezati radi obnavljanja grančica i formiranja etaža. Od svih vrsta voćaka, breskva formira najviše cvjetnih pupova pa se rezidbom regulira i plodnost. U kontinentalnom dijelu Hrvatske rezidba se obavlja u veljači ili početkom ožujka a ove godine je do sada već sve obavljeno..

Plavo "kupanje" pred bubrenje pupova provodi se pripravcima CUPRABLAU Z u koncentraciji 0,8-1% ili CUPRABLAU Z ULTRA (0,5-0,8%). Prskanje treba temeljito provesti, tj. breskvu treba okupati sa svih strana od vrha do dna.
Kako na kori, u rašljama grana i u pukotinama prezimljavaju mnogi štetnici u različitim oblicima, u "plavo" prskanje treba uključiti i mineralno ulje koje se može naći u poljoapotekama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Međutim, sada je većina voćki u fazi kad se umjesto plavih koriste sredstva tolerantnija na list i cvijet, a ujedno imaju drugačiji način djelovanja na gljivu, uzročnika bolesti.

[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD="align: center"]
1034.jpg
[/TD]
[TD="align: center"]
1035.jpg
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]slika 3 [/TD]
[TD="align: center"] slika 4[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Prskanje u fazi "mišjih ušiju" je obavezno i to s pripravkom CHROMODIN S-65 u koncentraciji 0,15% (150 g u 100 l vode) ili DELAN 700 WDG u koncentraciji 0,1% (100 g u 100 l vode)

CHROMODIN S-65 ima svojstvo prodiranja u tkivo biljke, te osim preventivnog ima i dubinsko (kurativno-stopirajuće) djelovanje na uzročnika bolesti. Osobito se preporuča njegova primjena u slučaju već inficiranih pupova breskve.
Po potrebi (uslijed dužeg kišnog perioda-obavezno) prskanje s CHROMODINOM ili DELANOM treba ponoviti u razmaku od 7-10 dana.

Napominjem da se zbog "dobrog" prezimljenja na svim područjima uzgoja koštićavog voća očekuje jak napad lisnih uši (breskvina lisna uš - Myzus persicae; pepeljasta breskvina uš - Hyalopterus pruni, smeđa breskvina uš - Brachycudus punicola...). Ako se utvrdi prisustvo ušiju na mladim listićima donjih grana (u prosjeku na sedam grana 1 ili više uši) potrebno je provesti prkanje insekticidom BOXER 200 SL (svakako prije stvaranja kolinija na gornjim etažama).

Ovakvim ozbiljnim pristupom u suzbijanju uzročnika štetočinja breskve (i ostalih koštićavih voćki) osigurat ćemo kvalitetan razvoj voćke uz smanjen broj potrebnih prskanja u kasnijoj vegetaciji.

Renato Vilenica, dipl.ing.agr.​
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Pepelnica breskve (Sphaerotheca pannosa var. persicae)[/h] Pepelnica breskve je kod nas česta bolest bresaka, kako u primorskim krajevima, tako i u kontinentalnom području. Za nju je karakteristično da se naglo razvije i pojavi. Među vrstama i sortama bresaka postoje dosta velike razlike u osjetljivosti. Naročito su osjetljive nektarine, na kojima štete mogu biti ogromne, i to na plodovima radi glatke pokožice.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Pepelnica breskve je kod nas česta bolest bresaka, kako u primorskim krajevima, tako i u kontinentalnom području. Za nju je karakteristično da se naglo razvije i pojavi. Među vrstama i sortama bresaka postoje dosta velike razlike u osjetljivosti. Naročito su osjetljive nektarine, na kojima štete mogu biti ogromne, i to na plodovima radi glatke pokožice.
[TABLE="align: right"]
[TR]
[TD="align: center"]
1058.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Simptomi: Pepelnica napada listove, plodove i mladice. Na naličju (rijeđe i na gornjoj strani) listova nalazimo za pepelnice karakterističnu bijelu prevlaku. Napadnuti listovi žute, deformiraju se, plojka lista se između žila uvija, zaostanu u rastu i na kraju otpadnu.

Na plodovima nastane oveća pjega bijele boje. Na mjestu bijele pjege plod kasnije posmeđi. Česta je na plodovima i sluzasta izlučevina. Plod se deformira i često otpadne prijevremeno. Plod se može na tom mjestu i raspuknuti, a tada ga većinom zarazi monilija.
 
Natrag
Top