Upoznajmo Srbiju

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
BANJA PALIĆ

palic-vila-228x300.jpg

Vila na Paliću

Banja Palić se nalazi u severnoj Srbiji na Palićkom jezeru 8 km od Subotice. Banja ima dugu tradiciju od preko 160 godina i predstavlja jedinstven ambijent za uživanje, razonodu, odmor i lečenje.
Palić ima jedan od najlepše uređenih parkova i veoma dobro opremljeni zoološki vrt. Posetioci ove banje mogu se baviti veslanjem, jedriličarenjem, ribolovom, kako na Palićkom, tako i na Ludoškom jezeru koje je u blizini.
Kulturno-istorijski spomenici u okolini:
Palić se nalazi u neposrednoj blizini Subotice koja ima izuzetno dobro očuvane znamenitosti i veoma atraktivnu arhitekturu.
Izgradnja tople banje započela je 1852., a objavljena je i zanimljiva knjiga Ferenca Tereka o palićkoj lekovitoj vodi. Prvi banjski lekar bio je Petar Stojković. Nakon izgradnje hotela 1862. imućniji Subotičani gradili su prelepe vile, često se takmičeći izmedju sebe i nadajući se ujedno i velikoj koristi od toga.
Dr Viner ovako je 1869. pisao o Paliću: „Puno bolesnika, ponekad i izdaleka, ovde traži odmor i ozdravljenje. Više od pola veka iskustva dokazuje da lekovita voda uspešno leči oboljenja limfnog sistema, hronične izmene kod ženskih polnih organa, promene šuljeva, hronične kožne bolesti, neuralgije. Ne uzimajući u obzir lekovito dejstvo zagrejane vode iz jezera Palić ima budućnost i kao obično kupalište i odmaralište…”.
Pre 100 godina napisano proricanje se i ostvarilo. Dakle, ono je i danas aktuelno i moramo voditi računa i sada kada su blatna i topla banja srušene. Ima smisla da bude objavljen i citat iz uputstva za turiste iz 1928.: „Voda, koja ima lekovito dejstvo, u leti je izmedu 18 i 25 stepeni Celzijusa. Ukus je alkalnoslan i gorak. Hemijski sastav: Natrium hydrocarbonicum, Natrium chloratum, Magnesium carbonicum, Calcium carbonicum, Ferrum carbonicum odžydatum, Lytium carbonicum, Calcium carbonicum, Silicium carbonicum, Alumen hypophosphoricum i organske materije”.

Indikacije

* Reumatizam
* Išijas
* Kožna oboljenja
* Ginekološka oboljenja
* Nervna oboljenja
* Bolesti digestivnog trakta

Lekoviti faktori i lečenje

Voda Palićkog jezera je sumporovita, alkalna i murijatična sa temperaturom oko 25°C. Mineralna voda sadrži litijum i rubidijum koji su korisni u lečenju reumatičkih i nervnih oboljenja. Stroncijum kao sastojak mineralnog mulja pomaže kod srastavanja kostiju. Lečenje u Palićkoj Banji obavlja se pijenjem lekovite vode, kupanjem u zagrejanoj vodi i blatnim oblogama.

BANJA KOVILJAČA

1460926-Travel_Picture-Banja_Koviljaca-300x225.jpg

Banja Koviljača

Banja Koviljača se nalazi u zapadnoj Srbiji pokraj reke Drine i planine Gučevo na nadmorskoj visini od 128 m. Banju okružuju i prostrane ravnice Mačve i Semberije i planine ( Boranja, Sokolske planine, Cer ). Nalazi se u regionu Podrinja, na koji se nastavljaju brdoviti Jadar, blago zatalasana Pocerina i plodna i zaravnjena Mačva. Do Banje Koviljače se od Beograda stiže auto-putem Beograd-Ruma a zatim regionalnim putem Ruma – Šabac – Loznica – Banja Koviljača ( 145 km ), iz Novog Sada regionalnim putem Novi Sad – Ruma – Šabac – Loznica – Banja Koviljača ( 143 km ). Banja ima lepo uređen parka pogodan za šetne i rekreaciju. Na reci Drini postoji lepo uređeni prostori za ribolov. U blizini su stari gradovi Kosanin i Trojanov grad i Lešnica, zatim u samoj banji Koviljkin grad i Gradac. U blizini je i manastir Tronoša iz 14-og veka kao i rodna kuća Vuka Karadžića u Tršiću.

Indikacije

  • Svi oblici reumatizma
  • Bolesti lokomotornog aparata
  • Posttraumatska stanja
  • Ginekološka oboljenja
  • Neurološka oboljenja
Lekoviti faktori i lečenje
Sumporovita mineralna voda 15 do 20°C i lekovito blato predstavljaju prirodne lekovite faktore Banje Koviljače. Lečenje se sprovodi u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju “Banja Koviljača”, kupanjem i pijenjem i oblogama blata uz primenu svih drugih fizikalnih procedura: elektro, mehano, magneto, kinezi, laser… Specijalna bolnica ima i posebno odeljenje za dečiju rehabilitaciju.

PRIBOJSKA BANJA

Banja-008_ocp_w380_h300-300x236.jpg

Pribojska banja

Pribojska Banja se nalazi u zapadnoj Srbiji na oko 5 kilometara od Priboja. Banja se nalazi na 530 metara nadmorske visine i spada u kategoriji vazdušnih banja. Klima je subplaninska! Do banje se stize: magistralnim putem Beograd-Podgorica i zeleznicom Beograd – Bar. Blizina Zlatibora, Zlatara, Jabuke kao i manastira Mileševa omogucuje jednodnevne izlete, a Potpećko, Radojinsko jezero, kao i reke Lim i Uvac nude mogućnost pasioniranim ribolovcima da provode slobodno vreme baveci se ribolovom. Najpoznatiji spomenik ovog kraja je manastir Mileševa iz XIV veka.

Indikacije


  • Hronično zapaljenje zglobova i mišića reumatičnog porekla
  • Neuralgije
  • Zapaljenja perifernih nerava
  • Polineurite
  • Ginekološke bolesti
  • Posledice ozleda kostiju i mišića
  • Rekovalescentna stanja
  • Kožna oboljenja – ubrzava zarastenje rana
  • Opadanje krasta i zarastanje promena na koži nastalih kao promena i oslabljene periferne cirkulacije
  • Funkcionalna oboljenja digestivnog trakta i hepatobilijarnog sistema (nadimanje, otežano varenje)
  • Stanja posle hirurških intervencija na ovim sistemima
  • Smanjena pH vrednost i niska mineralizacija su preporuka kod svih mikrokalkuloznih stanja urinarnog i bilijarnog trakta
Lekoviti faktori i lečenje
Banja ima više lekovitih termomineralnih izvora. Jači izvor daje 70 l/s vode temperature 37°C. Lečenje se obavlja u stacionaru Centra za rehabilitaciju “Pribojska Banja”, primenom savremenih metoda lečenja i rehabilitacije.


BANJA JANUKOVIĆ


Banja Junaković lokacija i položaj
200 km severozapadno od Beograda, u blizini Apatina.

Banja Junaković indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Sve vrste reumatizma, traumatološka oboljenja, povrede perifernog nervnog sistema, stanja postoperativne ortopedije i posle operacije kičmenog stuba, posledice cerebralnog insulta, ginekološka oboljenja i neka nespecifična oboljenja respiratornog aparata.

Banja Junaković prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Banja ima izvore termomineralne vode, cija se temperatura penje i do 60 C

Banja Junaković manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
U blizini banje se nalaze značajni gradski centri kao što su Sombor, Subotica i Apatin sa bogatom kulturno-istorijskom baštinom...

Banja Junaković prirodne lepote
U blizini banje protiče reka Dunav sa bogatim lovištima i ribolovnim područjima i mogućnostima za sportove na vodi....

Banja Junaković sportsko-rekreativni sadržaji
Banja raspolaže kompleksom od deset spoljnih bazena, vodenim toboganom, terenima za tenis, mali fudbal i rukomet, zatvorenim terapijskim bazenom i saunom...

Izvor:banje Srbije


BUJANOVAČKA BANJA

11282.jpg


Bujanovačka Banja lokacija i položaj
360 km južno od Beograda, 2,5 km od Bujanovca

Bujanovačka Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Reumatske bolesti, stanja posle povreda i operacija, kožne bolesti, ginekološka oboljenja, neke kardiovaskularne bolesti, poremećaji periferne cirkulacije.

Bujanovačka Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Termomineralne vode, lekovito blato (peloid), ugljen dioksid

Bujanovačka Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Manastir Sv. Prohor Pcinjski (11. vek),Sv. Djordje u Starom Nagorićanu i Manastir Gračanica

Bujanovačka Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
- Specijalna bolnica za rehabilitaciju "Bujanovac"

- Pansion "Prohor Pčinjski"

SIJARINSKA BANJA

20022928.jpg


Sijarinska Banja lokacija i položaj
330 km južno od Beograda.

Sijarinska Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Oboljenja koštano-mišićnog sistema, išijas, lumbago, stomačna oboljenja i bolesti creva, bolesti bubrega i mokraćnih puteva, pesak u mokraćnim kanalima, stanja posle razbijanja ili hirurškog odstranjenja kamena, upale mokraćnih puteva i bolesti jetre, žucnih puteva i pankreasa, ginekološka oboljenja, zapaljive procese i izvesne oblike steriliteta, plućne bolesti, neuroze, blaže i srednje oblike šećerne bolesti, konjuktiviti.

Sijarinska Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Banja ima mineralne vode temperature od 32*C do 72*C, kojih ima 18 na dužini od 800 m, a svi su različitog fizičko-hemijskog sastava i temperature. Postoji i radioaktivno-sumporovito blato. U banji postoji gejzer tople vode čiji vodeni stub dostiže visinu do 8 m i povremeni gejzer koji eruptira na svakih 10 minuta - dva jedinstvena gejzera u Evropi

Sijarinska Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
U neposrednoj blizini banje se nalaze ostaci Caričinog grada "Justiniana Prima" iz vizantijskog perioda...

Sijarinska Banja prirodne lepote
Sijarinska Banja je smeštena u dolini reke Jablanice u podnožju planine Goljak, okruzena gustom hrastovom i bukovom šumom, koja pokriva 50 km2 okoline, pa je zaštićena od jačih vetrova, a magla u ovom području nije zabelezena. Okolina banje je pogodna za lov, a na reci Jablanici je moguć sportski ribolov...

Sijarinska Banja sportsko-rekreativni sadržaji
Gostima stoji na raspolaganju zatvoren bazen i veliki broj terena za male sportove...

Sijarinska Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
- Hotel "Gejzer"(**)

MATARUŠKA BANJA

P2190005.JPG


Mataruška Banja lokacija i položaj
160 km južno od Beograda, 8km od Kraljeva.

Mataruška Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Degenerativna reumatska oboljenja, zapaljenska reumatska oboljenja u smirenoj kliničkoj i laboratorijskoj fazi, stanja posle korektivnih operativnih zahvata na lokomotornom aparatu, hronična ginekološka oboljenja i posledični sterilitet, primarna i sekundarna oboljenja perifernih erterija, pareze i paralize perifernog motornog neurona, kožna oboljenja.

Mataruška Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Mataruška Banja ima izvore mineralne vode temperature od 42*C do 51*C sa dosta sumpora (25 mg/l)

Mataruška Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Banja je okružena bogatim kulturno-istorijskim nasledjem, manastiri: Žiča (13. vek), Studenica (12. vek), Ljubostinja (14.vek), srednjevekovni grad Maglić (14. vek). Banja ima mogućnost organizovanja kongresnog turizma (seminari, savetovanja, simpozijumi).

Mataruška Banja prirodne lepote
Ova banja je okružena planinama Stolovi, Troglav i Cemerno koje se pogodne za izlete, lov i planinarenje.

Mataruška Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani

GAMZIGRADSKA BANJA

Srbija_Zajecar_005.jpg


Gamzigradska Banja lokacija i položaj
220 km jugoistočno od Beograda.

Gamzigradska Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Oboljenja perifernih krvnih sudova i limfnog sistema, vibraciona bolest, ginekološka oboljenja (sterilitet kod žena), zglobni i vanzglobni reumatizam, ortopetske bolesti i posttraumatska stanja, neurološka oboljenja, bolesti vezivnog tkiva, anomalije dečijeg uzrasta.

Gamzigradska Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Gamzigradska Banja ima lekovite izvore mineralne vode sa temperaturom od 42*C.

Gamzigradska Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
U blizini Gamzigradske Banje se nalazi jedan od četiri rimska carska grada u Srbiji -Felix Romuliana, sa očuvanim višebojnim podnim mozaikom, zatim manastir Suvodol i Grliški manastir...

Gamzigradska Banja prirodne lepote
U okolini banje se nalazi planina Rtanj, Zlotska pećina kao i veći broj jezera...

Gamzigradska Banja sportsko-rekreativni sadržaji
Izvanredni uslovi za pripremu sportista, dva fudbalska terena, tereni za male sportove i teniski tereni...

Gamzigradska Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
- Zavod za specijalizovanu rehabilitaciju "Gamzigrad"

LUKOVSKA BANJA

4130955.jpg


Lukovska Banja lokacija i položaj
325 km južno od Beograda.

Lukovska Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Hronična upala - reuma, degenerativna oboljenja kičme i stanja nakon povreda.

Lukovska Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Po broju izvora termomineralnih voda, temperature 56*C i 69*C, i njihovoj izdašnosti (100 l/s) spada u red najbogatijih u zemlji.

Lukovska Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
U blizini se nalaze crkve sv. Bogorodice i sv. Nikole u Kuršumliji...

Lukovska Banja prirodne lepote
Ova banja ima izuzetno živopisnu okolinu, pogodnu za letnje izlete. U blizini ove banje je posebno atraktivan spomenik prirode "Djavolja varoš"...

Lukovska Banja sportsko-rekreativni sadržaji
Hotel Kopaonik raspolaže teretanom i zatvorenim terapijsko-rekreativnim bazenom sa lekovitom vodom...

Lukovska Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
- Hotel "Kopaonik"


ZVONAČKA BANJA

23490_1249902532586_1380170324_30788464_1564907_n.jpg


Zvonačka Banja lokacija i položaj
360 km jugoistočno od Beograda.

Zvonačka Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Bolesti lokomotornog aparata, nervne bolesti (neuralgije, neurastenije, psihoneuroze, vegetativne neuroze), povišeni krvni pritisak, poremećaji periferne cirkulacije, reumatizam, menadžerske bolesti, klimakterične tegobe, upalne promene na očima.

Zvonačka Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
U banji postoje izvori mineralne vode temperature 28*C. Banja ima obeležje i klimatskog mesta zbog specifične ruže vetrova i velikog broja negativnih jona u vazduhu.

Zvonačka Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Manastiri Paganovo (14. vek) koji je uvršten u svetsku kulturnu baštinu i po zaštitom je UNESKO-a, zatim manastir Sukovo i Temska...

Zvonačka Banja prirodne lepote

U neposrednoj blizini banje je živopisna klisura reke Jerme. Greben Asenovo Kale, na nadmorskoj visini od /1032 m/ je jedino mesto u Srbiji gde se može videti gnezdo surih orlova. Postoje mogućnosti za lov, ribolov i planinarenje po Vlaškoj i Staroj planini...

Zvonačka Banja sportsko-rekreativni sadržaji
U banji postoji jedan otvoreni olimpijski bazen sa mineralnom vodom, zatim dva zatvorena bazena, kao i tereni za košarku, mali fudbal, odbojku i tenis...

Zvonačka Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
- Hotel Mir


VRANJSKA BANJA

11500381.jpg


Vranjska Banja lokacija i položaj

418 km južno od Beograda, kod Vranja.

Vranjska Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Bolesti lokomotornog aparata, degenerativni reumatizam, ekstraartikularni reumatizam, posledice trauma i stanja posle preloma kostiju, neurološka oboljenja ginekoločka oboljenja...

Vranjska Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Vode Vranjske Banje spadaju u red slabo sumpornih, alkalnih, saliničnih gvoždjevitih hipertermi. Temperatura ovih voda je jedna od najviših u Evropi i iznosi od 94 do 110*C

Vranjska Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Narodni muzej u Vranju, kuća Bore Stankovića, Harem luk, Beli Most...

Vranjska Banja prirodne lepote
Ovu banju okružuju obronci planine Besne Kobile koja je bogata bujnom vegetacijom i pogodna za šetnje i izlete. U neposrednoj blizini je i Vlasinsko jezero...

Vranjska Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
- Zavod za reumatizam "Vranjska Banja"
- Hotel "Železničar"


SELTERS BANJA


Selters Banja lokacija i položaj
46 km južno od Beograda, pored Malednovca.

Selters Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Oboljenja i oštećenja lokomotornog sistema, reumatska degenerativna i zapaljenska obljenja kičmenog stuba i zglobova, posttraumatska stanja, oboljenja izazvana vibracijom, hronična oboljenja respiratornog sistema, oboljenja perifernih krvih sudova i perifernog nervnog sistema i posledica oštečenja centralnog nervnog sistema vaskularnog porekla.

Selters Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Hipertermalna (temperatura 50*C) alkalno-murijatična ugljeno-kisela mineralna voda "Selters" koja se koristi pijenjem, kupanjem i inhaliranjem. Voda se koristi u lečenju jos od 1908. godine, a kao prirodno lekovito sredstvo nagradjena je u Briselu 1906. i Londonu 1907. godine. Izmedju dva rata bila je oficijelna po našoj, francuskoj i nemačkoj farmakopeji i prodavala se u apotekama.

Selters Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
U blizini ove banje je manastir Pavlovac, zatim zadužbinski kompleks u Topoli i na Oplencu, a na svega 45 km udaljenosti je i grad Beograd.

Selters Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani

-Institut za rehabilitaciju RH CENTAR SELTERS


Pribojska banja

001.jpg
002.jpg
003.jpg
Pribojska Banja se nalazi u dolini reke Lim, 5 km od Priboja. Leži na 530 m nadmorske visine i ubraja se u klimatska lecilišta. Do Pribojske Banje se stiže magistralnim putem Beograd - Podgorica i železnicom Beograd - Bar.

U banji postoji više termomineralnih izvora, temperature 37°C i kapaciteta 70 litara u sekundi. Lecenje se obavlja u stacionaru Centra za rehabilitaciju "Pribojska Banja", primenom savremenih metoda lecenja i rehabilitacije.


U Pribojskoj Banji se lece:


hronicno zapaljenje zglobova i mišica reumatskog porekla
neuralgije
zapaljenja perifernih nerava (išijas)
polineurite
ginekološke bolesti
posledice povreda kostiju i mišica
rekonvalescentna stanja kod kožnih oboljenja (ubrzavanje zarastanje rana i promena na koži nastalih kao posledica šecerne bolesti i oslabljene periferne cirkulacije)
funkcionalna oboljenja i stanja posle operacija digestivnog trakta


Gosti mogu da posete obližnji manastir Sv. Nikola iz 13. veka, jedan od najznacajnijih srpskih srednjevekovnih spomenika, kao i manastir Mileševa.

Postoji mogucnost organizovanja izleta do planina Zlatar i Zlatibor, kao i Potpeckog, Zlatarskog i Radoinjskog jezera, odnosno reka Lim i Uvac, koji pružaju odlicne uslove za ribolov.

OVČAR BANJA

Ovčar Banja lokacija i položaj
150 km jugozapadno od Beograda.

Ovčar Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Reumatska oboljenja, degenerativni reumatizam, spondiloze, artroze, posledice preloma kostiju, nervna oboljenja.

Ovčar Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Termalna voda temperature 36-38*C, pH=7, tvrdoće 8,7 mgE/1 i mineralizacije 0,66 mg/l.

Ovčar Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Na ovom prostoru nalazi se jedinstvena kulturno-istorijska celina sa devet manastira iz XIV i XV veka.

Ovčar Banja prirodne lepote
Ovčarsko-kablarska klisura je jedna od najlepših klisura u Srbiji koju odlikuje izvanredna pejzažna raznolikost i bogatstvo raznovrsne flore i faune. Okružena je pitomim planinama Ovčar i Kablar. Na reci Zapadnoj Moravi izgradena su i dva veštačka jezera pogodna za sportove na vodi i ribolov.

Ovčar Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani

NOVOPAZARSKA BANJA

Novopazarska Banja lokacija i položaj
280 km južno od Beograda.

Novopazarska Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Neuromišićne bolesti, reumatska oboljenja, išijas, sportske i druge povrede, stanja posle moždanog udara, kožne i ženske bolesti.

Novopazarska Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Novopazarska Banja je bogata izvorima termomineralnih voda čija je temperatura na izvorištu 52*C

Novopazarska Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
U neposrednoj blizini Novopazarske Banje nalaze se manastiri Sopoćani, Djurdevi stupovi i stari grad Ras. Interesantne su i ambijentalne vrednosti grada Novog Pazara...

Novopazarska Banja prirodne lepote
Ova banja je okružena planinama Golija i Rogozna pogodnim za izlete i rekreaciju...

Novopazarska Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
- Specijalna bolnica za lečenje progresivnih mišica i neuromišićnih bolesti "Novopazarska Banja

KURŠUMLIJSKA BANJA

Kuršumlijska Banja lokacija i položaj
300 km južno od Beograda.

Kuršumlijska Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Povrede i oboljenja lokomotornog sistema, reumatske bolesti, bolesti respiratornih organa, dijabetes, ginekološke bolesti, neurološke bolesti, bolesti metabolizma, malokrvnost kod dece i starih.

Kuršumlijska Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Kuršumlijska Banja ima vise vrsta lekovitih voda (14*C do 63*C). Pored voda ova banja je poznata po lekovitom termomineralnom peloidu (blatu).

Kuršumlijska Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Gosti imaju mogućnost razgledanja grada Kuršumlije, grada poznatog po zadužbini Stefana Nemanje - crkva Sv. Nikole i Sv. Bogorodice...

Kuršumlijska Banja prirodne lepote
Ova banja ima izuzetno živopisnu okolinu. Postoji mogućnost organizovanja izleta do Djavolje Varoši, u svetu jedinstvenog prirodnog fenomena, koji se nalazi na padini Radan planine.

Kuršumlijska Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
- Zavod za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju "Žubor"


JOŠANIČKA BANJA


Jošanička Banja lokacija i položaj
Jošanička Banja, Zelena vrata Kopaonika, se nalazi na severozapadnoj strani Kopaonika koji je dolinom Jošaničke reke odvojen od severnijeg i nižeg Željina. Od Ibarskog asfaltnog puta i pruge Beograd - Skoplje, Jošanicka Banja je udaljena 10 km.

Jošanička Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Banja ima nadmorsku visinu od 550 m, pa nosi osobine i klimatskog lecilišta.
Medicinske indikacije - Voda iz Jošaničke Banje je povoljna za lečenje sledećih oboljenja:
- degenerativna reumatska oboljenja,
- zapaljenska reumatska oboljenja,
- stanja nakon povreda i korektivnih operativnih zahvata,
- oboljenje mišića,
- lumbago isijas,
- ženske bolesti,
- hiperacidni gastritis,
- ekcemi i psorizaje,
- prevencije karijesa i dr.

Jošanička Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Jošanička Banja se ubraja medju balneološka naselja sa najtoplijom vodom sto joj uz podneblje, blizinu prometnih saobraćajnica i Kopaonika omogućuje dobru turističku ponudu.

Jošanicka Banja ima pet izvora sa obiljem vrele vode. Glavni izvor daje 7 l/s temperature 77 oC. Ostali izvori su različitog kapaciteta i temperature izmedju 36 C i 75 C. Prema analizi, mineralna voda sadrži najviše natrijuma, kalijuma i kalcijuma, kao i hidrokarbonate, sulfate i fluor. Ova voda se može koristiti i za piće. Voda iz glavnog izvora u Jošanickoj Banji se može koristiti u lekovite svrhe samostalno, ili u kombinaciji sa fizikalnim terapijama u programu prevencije, lečenja i medicinske rehabilitacije kao i u kombinaciji sa medikamentima. Ona može da se koristi za hidroterapiju putem kupanja, plivanja, tuširanja, podvodnih masaža, a naročito je povoljna za sve oblike hidro-kineziterapije.

Jošanička Banja prirodne lepote
Jošanička Banja i njena okolina su bogate zelenilom i šumama u kojima dominira "Banjski borjak" koji predstavlja deo prirode posebne vrednosti, naročito za zdravstvene i rekreativne potrebe.

Jošanička Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
U Jošaničkoj Banji u izgradnji je hotel visoke B kategorije kapaciteta 370 ležaja koji će pored smeštajnog dela imati i bogati banjsko rekreativni sadržaj, sa otvorenim i zatvorenim bazenima i odgovarajućim sportskim terenima.

BUKOVAČKA BANJA

[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif]
001.jpg
002.jpg
[/FONT]
[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif]
003.jpg
[/FONT]
[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif]
004.jpg
[/FONT]


Bukovička Banja lokacija i položaj

76 km južno od Beograda, u centru Arandjelovca.

Bukovička Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Periferne vaskulopatije, bolesti metabolizma, hronične profesionalne bolesti i trovanja teškim metalima, hronične neuralgije, polineuropatije, distrofičke promene.

Bukovička Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva

Više mineralnih izvora temperature od 12 do 28*C. Hladni izvori spadaju u grupu alkalnih ugljeno-kiselih hipotermi. Lekovita glina se koristi hladna.

Bukovička Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Karadjordjev grad u Topoli, mauzolej kralja Petra I na Oplencu, Orašac (mesto podizanja Prvog srpskog ustanka), manastiri Blagoveštenje, Voljavca i Nikolje itd. Poznata je i Medjunarodna kulturna manifestacija "Mermer i zvuci".

BRESTOVAČKA BANJA

Brestovačka Banja lokacija i položaj

280 km jugoistočno od Beograda, 9 km od Bora.

Brestovačka Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Zglobni i vanzglobni reumatizam, posledice povreda hirurških intervencija na lokomotornom aparatu, hronične profesionalne bolesti i trovanja teškim metalima, neurovegetativne distonije.

Brestovačka Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Brestovačka Banja ima 10 izvora termomineralne vode temperature od 32 do 42*C. Voda je bogata kaliumom, kalcijumom, natrijumom, magneziumom, oksidima gvoždja, aluminijuma, silicijuma, hlora, ugljene kiseline, joda, broma, fosfata, nitrata, mangana, cinka, fluora i drugih sastojaka.

Brestovačka Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
- Konak Kneza Miloša (iz 1837.),
- Turski hamam (restauriran 1970-te, na mestu starog kupatila iz 1906. je izgradjeno novo koje je 1968. god. restaurirano).

Brestovačka Banja prirodne lepote
Šumoviti predeli oko banje na 90 ha, Zlotske pećine udaljene 12 km, Bogovinska 9 km, Borsko jezero udaljeno 4 km

Brestovačka Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
- DP "Brestovačka Banja
- Pansion "Srpska kruna"

ATOMSKA BANJA TREPČA


Atomska Banja lokacija i položaj
Atomska Banja (Gornja Trepča) se nalazi u jugozapadnoj Srbiji (šumadiji), u čačanskoj kotlini, na obroncima planina Vujan i Bukovik, u uskoj kotlini rečice Banje, na nadmorskoj visini od 460m. Od Čačka je udaljena 18km, od Gorenjeg Milanovca 9km, i od Beograda 140 kilometara.

Atomska Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
REUMATSKE BOLESTI, BOLESTI NERVNOG SISTEMA, BOLESTI ORGANA ZA VARENJE, BOLESTI PERIFERNOG KRVOTOKA

Atomska Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstvaVoda Atomske Banje Gornja Trepča je slabo alkalna, hidrokarbonatna, oligo mineralna, akratoterma.

Atomska Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Crkva Presvete Bogorodice u G.Trepči, Manastir Vujan, * rimske terme iz III veka naše ere;
* konak gospodara Jovana Obrenovića;
* umetnička galerija Nadežde Petrović;
* spomenik poznatoj slikarki Nadeždi Petrović, rad čuvenog vajara Ivana Meštrovića;
* spomenik srpskom ustaniku Tanasku Rajiću na brdu Ljubiću kod Čačka;
* Blizina Ovčar banje sa tri veštačka jezera omogućava turistima bavljenje ribolovom, skijanjem na vodi, plivanjem, veslanjem.
* Obilazak 10 manastira Ovčarsko-Kablarske klisure pravi je uzitak za sve ljude koji cene istoriju i duhovnost.

Atomska Banja sportsko-rekreativni sadržaji
Turistička organizacija Čačak u Banji organizuje "Letnje dane kulture". Tokom letnjih meseci ovde nastupaju brojna kulturno-umetnička društva, muzičari, književnici, pesnici, glumci ...

Atomska Banja privatni smeštaj, hoteli, vile, apartmani
Atomska Banja pored vrhunskih zdravstvenih usluga svojim posetiocima nudi vrlo kvalitetan smeštaj. Počev od 1976 godine od kada su registrovani podaci o posetilačkom prometu do zaključno sa 2001. godinom registrovano je 314.011 gostiju odnosno 4.151.313 noćenja.Atomska Banja Gornja Trepča raspolaže sledećim smeštajnim kapacitetima:

-Stacionar sa 108 postelja u jednokrevetnim,dvokrevetnim, visekrevetnim sobama i apartmanima
-bungalovi sa 57 postelja
-wellness blok sa apartmanima i kompletnim wellness programom.

Ljubaznom uslugom ugostiteljskih radnika bićete usluženi ukusnim specijalitetima iz domaće kuhinje restorana koji raspolaže salom sa 160 mesta i terasom od 60 mesta.

Uz uzuzetnu ljubaznost i gostoprimstvo Atomska Banja posreduje u smeštaju gostiju u objekte privatnog smeštaja koji raspolažu sa ukupno 3000 ležaja, i koji se nalaze u neposrednoj blizini izvora.


BOGUTOVAČKA BANJA

bogutovacka-banja-00.jpg
bogutovacka-banja-park.jpg


Bogutovačka Banja lokacija i položaj
Bogutovacka Banja se nalazi u centralnom delu Srbije, 200 km južno od Beograda i 23 km od Kraljeva. Smeštena na 520 m nadmorske visine ima blagu kontinentalnu klimu.

Bogutovačka Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
Zglobni i vanzglobni reumatizam, posledice povreda hirurških intervencija na lokomotornom aparatu, povrede perifernog i centralnog nervnog sistema, periferne vaskulopatije, hronične profesionalne bolesti i trovanja teškim metalima, hronične neuralgije, polineuropatije, distrofičke promene, ginekološka oboljenja sa sterilitetom, neurovegetativne distonije.

Bogutovačka Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Dva izvora lekovite mineralne vode, temperature od 24 do 27*C. Bogata je radioaktivnim elementima, sumpor vodonikom, silicijumovom kiselinom itd.

Bogutovačka Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
- Manastir Studenica (12. vek) - 40 km,
- Manastir Žiča (13. vek) - 18 km,
- Tvrdjava Maglić (14. vek) - 10 km

Bogutovačka Banja sportsko-rekreativni sadržaji
Hotel "Mineral" 36341 Bogutovačka banja


BANJA LJIG

banja_ljig1.jpg
banja_ljig2.jpg


Banja Ljig lokacija i položaj
Banja Ljig se nalazi u podnožju planine Rajac, obronaka Valjevskih planina u sklopu varošice Ljig. Banja je na nadmorskoj visini od 152 m. Udaljena je 35 km od Valjeva, 40 km od Gornjeg Milanovca i 87 km od Beograda. Do Banje Ljig se dolazi magistralnim putem (Ibarska magistrala) iz Beograda, magistralnim putem iz pravca Gornjeg Milanovca, i magistralnim putem iz pravca Valjeva.

Banja Ljig indikacije, lečenje i prevencija bolesti
U Banji Ljig se leče sledeće bolesti:
1. kožne bolesti (psorijaza, kožni ekcem)
2. oboljenja gastrointestinalnog trakta (hronični gastritis i duodenitis, hroničan ulkus želuca i duodenuma)
3. neuropsihijatrijske bolesti (multiple skleroza, neuralgije i neuritisi, neuroze, neurastenije, depresivna stanja)
4. oboljenja perifernih krvnih sudova (hronični edemi venskog porekla, periferne vaskulopatije)
5. bolesti koštano-zglobnog aparata (zapaljenski reumatizam, degenerativni reumatizam, posttraumatska stanja, stanja posle preloma kostiju i hirurških intervencija na koštano-zglobnom sistemu)

Banja Ljig prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
U Banji Ljig preovlađuje umereno kontinentalna klima. Na klimu najviše utiče panonska nizija i okolne planine. Lekovita svojstva ove banje su poznavali još stari Rimljani. U banji ima više izvora termomineralne voda čija je temperatura oko 32,5°C. Voda se koristi za piće i kupanje. Banja ima savremeni medicinski centar gde se obavlja dijagnostika (EKG, UZ za abdominalnu dijagnostiku, negatoskop, hematološka laboratorija), terapije (HE-NE laser, sto za ekstenziju, kratkotalasna dijametrija, univerzalni dijadinamik, terapijski ultrazvuk, niskofrekventni magnet, visokofrekventni magnet, minisani za elektroforeze, galvanizacija, stimulacija, lampe za IC i UV zračenje), hidroterapija i kinezi-terapija.

Banja Ljig manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Obilazak manastira Bogovođa i Pustinja, blizina istorijskih spomenika, atraktivna turistička manifestacija "Kosidba na Rajcu", Memorijal – Čika Duško Jovanović, književne i muzičke večeri.

Banja Ljig sportsko-rekreativni sadržaji
Banja Ljig ima dosta povoljne uslove za priprme sportista. U Ljigu ima fudbalski teren, 105/75, za dnevne i noćne utakmice. Zatim tereni za male sportove: za odbojku, košarku,rukomet, mali fudbal. Banja ima igralište za beachwolley, biciklističku stazu duž reke Ljig koja je dužine oko 1,5 km. U ljigu se nalazi sportska sala za 1000 gledalaca za sve male sportove, pa su pripreme i utakmice moguće i u zimskom periodu

OVČANSKA BANJA

Ovčanska Banja lokacija i položaj
Ovčanska Banja se nalazi u Vojvodini u naselju Ovča prigradsko naselje Beograda (Opština Palilula). Nalazi se na levoj strani Dunava u Banatu. Smeštena je na nadmorskoj visini od 90 m. Udaljena je 11 km od centra Beograda, od Pančeva 8 km i na 2 km od ovčanskog puta. Banja je dobro povezana gradskim linijama i Beovozom koji prolazi kroz naselje. Krajem osamdesetih godina 20 veka sasvim slučajno tražeći naftu preduzeće Geosonda probušilo je na ovom mestu rupu, i iz nje je počela da ističe slana sumporna voda.

Ovčanska Banja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
U Ovčanskoj Banji se leče sledeće bolesti:
oboljenja vena, reuma, išijas, slabovidost…

Ovčanska Banja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
U Ovčanskoj Banji preovlađuje umereno kontinentalna klima. Voda je pojačano mineralizovana i nalazi se na dubini od više stotina metara. U vodi ima oko 28 različitih minerala. Šest puta je slanija od morske vode. Lečenje se obavlja lekovitim blatom i vodom.

Ovčanska Banja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Na 11 km od Banje je Beograd koji nudi bogat kulturni I istorijski sadržaj, kao i dobar dnevni I noćni provod. U Beogradu možete posetiti preko 20 muzeja i 10 pozorišta, kao i nacionalni park Kalemegdan, kupalište Adu Ciganliju…


BANJA VRDNIK

001.jpg


Banja Vrdnik lokacija i položaj
Banja Vrdnik se nalazi u Vojvodini (središnji deo Srema) na južnoj strani padina Fruške gore. Banja je smeštena na nadmorskoj visini od 210 m. Okružena je bujnom vegetacijom koju čine potoci i prirodne lepote fruškogorskih šuma. Od Rume je udaljena 20 km, od Novog Sada 24 km, a od Beograda 80 km.

Banja Vrdnik indikacije, lečenje i prevencija bolesti
1. deformiteti kod zglobova i kičmenog stuba.
2. vanzglobni reumatizam;
3. postoperativna stanja lokomotornog aparata i kičmenog stuba;
4. oboljenja perifernog centralnog motornog neurona (neuritisi, neuropatije, pareze, paralize i dr.);
5. rekovalescentna stanja;
6. svi oblici reumatskih oboljenja (hronični degenerativni reumatizam koštano zglobnog aparata i kičmenog stuba);
7. bolni sindromi različitog porekla;
8. respiratorna i ginekološka oboljenja, migrenozna stanja;

Banja Vrdnik prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
U Banji Vrdnik preovlađuje umereno-kontinentalna klima sa malo padavina, odsustvom vetrova i velikom insolacijom od preko 2.200 časova. Zbog čistog vazduha Banja Vrdnik se svrstava i u red vazdušnih Banja. Banja je bogata termomineralnim vodama. Njene vode spadaju u red homeo-termi, temperatura vide iznosi oko 32,8° C. U balneološke svrhe koristi se kupanjem.

Banja Vrdnik manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Okolina Banje Vrdnik veoma je bogata kulturno istorijskim spomenicima. U samoj Banji nalazi se manastir Ravanica i Vrdnička kula - lokalitet iz Rimskog doba. U blizini banje je i 16 fruškogorskih manastira, a na ataru opštine Irig kojoj pripada i Vrdnik ima čak 7 srednjevekovnih manastira. U blizini su Sremski Karlovci stari srpski centar kulture i duhovnosti, sa najstarijom bibliotekom i bogoslovijom. U gradu su i brojne crkve, muzeji, veličanstvena barokna česma sa četiri. U blizini je Sremska Mitrovica u kojoj je arheološki lokalitet rimski grad Sirmijum.

Banja Vrdnik sportsko-rekreativni sadržaji
U Banji Vrdnik ima otvoreni olimpijski bazen, nekoliko zatvorenih bazena, sauna. U blizini je fudbalsko igrališta, pa je Banja pogodna za pripreme sportista.


BANJA RUSANDA

001.jpg
002.jpg
003.jpg


Banja Rusanda lokacija i položaj
Banja Rusanda ili Melenačka Banja se nalazi na području Vojvodine u Banatu i udaljena je 4,5 km od mesta Melenci na teritoriji opštine Zrenjanin. Banja se nalazi na nadmorskoj visini od 82 m. Otvorena je još davne 1867 godine i ima tradiciju dugu 139 godina zasnovanu na korišćenju lekovitih svojstava mineralnog peloida (lekovitog blata) iz jezera Rusanda, koje se ubraja u najlekovitije u Evropi. Banja je u blizini puta Zrenjanin - Kikinda, 16 km od Zrenjanina. Do Banje se dolazi magistralnim putem Beograd - Zrenjanin - Kikinda ili železnicom do Melenaca (pruga Beograd - Zrenjanin - Kikinda), a od Melenaca lokalnim prevozom. Od Novog Sada je udaljena 60 km, a od Beograda 90 km.

Banja Rusanda indikacije, lečenje i prevencija bolesti
U Banji Rusanda se leče sledeće bolesti:
1. oboljenja centralnog i perifernog nervnog sistema
2. povreda koštano-zglobnog i mišićnog sistema
3. oboljenja krvnih sudova
4. deformacija koja se pojavljuju u dečijem uzrastu
5. zapaljenskog reumatizma u mirnoj fazi
6. degenerativnog reumatizma (artroze i spondiloze)
7. vanzglobnog i metaboličkog reumatizma
8. diskopatije i lumboišialgije
9. posledica reuma i stanja posle preloma kostiju i hiruških intervencija na koštano-zglobnom sistemu
10. kožnih bolesti (psorijaza, hronični ekcem, akne...)
11. ginekoloških oboljenja ( hronična nespecifična ginekološka oboljenja i sterilitet)

Banja Rusanda prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
U Banji Rusandi preovlađuje umerno-kontinentalna klima. U banji ima lekovito blato koje se kombinuje sa vodom iz obližnjeg jezera. Blato se ubraja u red najlekovitijih u zemlji i u Evropi. U banji postoji i bušotina sa termalnom vodom, gde je izdašnost vode oko10 l/s. Temperatura vode je od 33 oC. Voda pripada hidrokarbonatnom-natrijumskom tipu, mineralizacije oko 2,6 g/l. U banji se primenjuju različiti dijagnostičko-terapeutski postupci a to su: podvodna masaža, galvanska kada, kineziterapija, četvoroćelijske kupke, lokalne i naizmenične kupke sa korišćenjem mineralne vode, akupunktura, lasero i magnetoterapija, hidro-kineziterapija, elektroterapija, fototerapija, neuropsihološka rehabilitacija…

Banja Rusanda manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
U blizini Banje Rusande je grad Bečej sa čuvenom ergelom, takođe u neposrednoj blizini se nalazi i zamak Grofa Dunđerskog. Možete posetiti Carsku baru i Ečku baru, koje su poznate po bogatim rezervatima ribom.

Banja Rusanda sportsko-rekreativni sadržaji
Banja je okružena kompleksom sportskih terena za fudbal, tenis i male sportove, pa je pogodna za rekreativni turizam, odmor i pripreme sportskih ekipa.

BANJA ŽDRELO

Banja Ždrelo lokacija i položaj
Banja Ždrelo se nalazi u Opštini Petrovac na Mlavi, prema Žagubici, na nadmorskoj visini od 160 do 240 m. Okružuju je sa dve strane Homoljske planine, sa dva vrha: Veliki i Mali Vukan. Naziv “Ždrelo” je dobila jer se nalazi na samom ulazu u Gomjačku klisuru. Od Petrovca na Malavi udaljena je 9 km, od Srebrnog jezera 80 km, a od Beograda 130 km. Do Banje se dolazi autoputem Beograd-Niš. Skrene se sa autoputa kod Požarevca i nastavlja magistralnim putem prema Petrovcu na Mlavi.

Banja Ždrelo indikacije, lečenje i prevencija bolesti
U Banji Ždrelo se leče sledeće bolesti:
1. kožne bolesti
2. bolesti lokomotornog aparata

Banja Ždrelo prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
U Banji Ždrelo preovlađuje umereno-kontinentalna klima. Njene termalne vode imaju konstantnu temperaturu od oko 40 oC tokom cele godine. Tako da se bazeni u banji koriste svih 12 meseci u godini. U sklopu bazena nalazi se salon za masažu, sauna, đakuzi. Postoje takođe mali bazeni sa podvodnom masažom, masažne kade. Sva kupališta banje koriste termomineralnu vodu. Zbog ne tako velikih kapaciteta u banju gosti najčešće dolaze da provedu vikend.

Banja Ždrelo manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
U blizini Banje Ždrelo se nalaze značajni kulturno-istorijski spomenici homoljskog kraja kao i manastiri. Poznat je manastir Gornjak iz kraja 14 veka, čuven po pećkoj isposnici. Manastir je zadužbina kneza Lazara Hrebeljanovića. U blizini su ostaci srednjevekovnih crkava Mitropolija, Reskovica, Blagovestenje i manastir Vitovnica. Na obe obale reke Mlave nalazi se ostaci srednjevekovnog grada Ždrelo. Ostali su ostaci njegovih bedema i kula.

BANJA PALANAČKI KISELJAK

Banja Palanački Kiseljak lokacija i položaj
Banja Palanački Kiseljak se nalazi u Smederevskoj Palanci u severoistočnom delu Šumadije, na prelazu u Velikomoravsku niziju, na prosečnoj nadmorskoj visini od 103 m. Ceo ovaj kraj je poznat pod imenom Donja Jasenica, po donjem toku reke Jasenice. Severno i severozapadno od ovog kraja pruža se Podunavlje, istočno je dolina reke Velike Morave sa Pomoravljem, a južno i zapadno Rudnički I Kosmajski kraj. Banja je udaljena oko 80 km od Beograda, sa kojim je povezana železičkom prugom Beograd-Niš koja prolazi kroz sam grad dok je priključak na autoput Beograd-Niš kod Velike Plane i udaljen je 13 km.

Banja Palanački Kiseljak indikacije, lečenje i prevencija bolesti
U Banji Palanački Kiseljak se leče sledeće bolesti:
1. sterilitet (primarni i sekundarni)
2. hronični zapaljenski i nezapaljenski reumatizam u mirnom stadijumu spondiloze, spodilatroze i diskopatije
3. postreumatska i postoperativna stanja koja su dovela do slabljenja mišića i ograničenja pokreta zglobova
4. urođeni i stečeni deformiteti kod dece i odraslih
5. neurološka oboljenja periferne oduzetosti
6. hronična oboljenja unutrašnjih organa

Banja Palanački Kiseljak prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
Banja Palanački Kiseljak ima umereno-kontinentalnu klimu. U banji postoje četiri izvora mineralne vode. Ove vode spadaju u kategoriju kategoriji natrijum-hidrokarbonatnih, ugljenokiselih hipotermi.Koriste se u balneološke svrhe kao i u stone. Na tržištu je poznata stona voda "Karađorđe". Treba spomenuti da je prvi opis banje dao turski putopisac Evlija Čelebija koji je 1719 godine opisuje kao “ozidanu banju sa lekovitom vodom”.

Banja Palanački Kiseljak manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Banja Palanački Kiseljak pruža uslove za raznovrstan kulturno-zabavni život banjskih gostiju.
Organizuju se izleti do Velike Plane, manastira Pokajnice, manastira Koporin, Radovanjskog luga, do vinskih podruma u Krnjevu, zatim do Topole i Oplenca.

Banja Palanački Kiseljak sportsko-rekreativni sadržaji
U Banji Palanački Kiseljak ima prostrani park pogodan za šetnje, odmor i rekreaciju. U blizini parka je otvoren bazen za rekreaciju i nekoliko objekata za male sportove.

BANJA SLANKAMEN

Banja Slankamen lokacija i položaj

Banja Slankamen se nalazi u Vojvodini u jugoistočnom Sremu u istočnoj podgorini Fruške gore, na desnoj obali Dunava. Smeštena je na nadmorkoj visini od 80 m. Od Beograda je udaljena 55 km. Do Banje se dolazi železnicom do Stare Pazove i Inđije, a onda autobusom. Dobre su autobuske veze sa Beogradom, Novim Sadom i Inđijom. Kolima se stiže autoputem Beograd-Novi Sad

Banja Slankamen indikacije, lečenje i prevencija bolesti
U Banji Slankamen se leče sledeće bolesti:
1. oboljenja centralnog i perifernog nervnog sistema
2. lokomotorni sistem posle povreda ili operacija
3. reumatske i ginekološke bolesti

Banja Slankamen prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
U Banji Slankamen preovlađuje umereno-kontinentalna klima. Mineralne vode ove banje spadaju u slano-jodne vode hloridno-natrijumskog tipa. Temperatura vode na izvoru je 18,4°C i nije za oralnu upotrebu. Lekovite komponente ove vode su: kalcijum, stroncijum, natrijum-hlorid, jod, magnezijum i donekle barijum. U vodi nema radioaktivnih elemenata. Terapije obuhvataju hidroterapije, kineziterapije, elektroterapije i radne terapije.

Banja Slankamen manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Blizu banje se nalaze fruškogorski manastiri kojih ima 16. U blizini su Sremski Karlovci stari srpski centar kulture i duhovnosti, sa najstarijom bibliotekom i bogoslovijom. U
gradu su i brojne crkve, muzeji, veličanstvena barokna česma sa četiri lava.

Banja Slankamen sportsko-rekreativni sadržaji
U blizini je reka Dunav pa postoji mogućnost za ribolov i sportove na vodi.


BANJA BADANJA

badanja.jpg


Banja Badanja lokacija i položaj
Banja Badanja se nalazi u severozapadnoj Srbiji, kod sela Donje Badanje, u Jadru, u dolini reke Cernice. Smeštena je na nadmorskoj visini od 180 m u podnožju niske planine Iverak. Do Banje se dolazi magistralnim putem - Beograd - Šabac, preko Tekeriša ili putem Šabac - Loznica - Valjevo, sa skretanjem kod mesta Zavlaka. Može se koristiti i železnica do Loznice, a odatle lokalni autobuski prevoz do Banje.

Banja Badanja indikacije, lečenje i prevencija bolesti
U Banji Badanja se leče sledeće bolesti:
1. reumatska oboljenja miši’a i zglobova,
2. nervna oboljenja,
3. ginekološka oboljenja,
4. anemija i opšta slabost organizma.

Banja Badanja prirodni lekoviti faktori i lekovita svojstva
U Banji Badanja vlada umereno-kontinentalna klima. Lekovitost ovih voda su poznata iz 19 veka. Banja ima dva izvora od kojih je jedan izvor sumporovit, a jedan izvor sadrzi gvožđevitu vodu. Sumporovita voda ima jaču mineralizaciju i ona spada u hipoterme. Njena prosečna temperatura iznosi 14oC. Gvožđevita voda takođe spada u hipoterme, njena temperatura je 12oC. Ove vode se ubrajaju u slabo alkalne.

Banja Badanja manastiri, crkve, kulturno-istorijski spomenici
Organizuju se izleti do sela Tršić gde je rođen Vuk Karadžić, do sela Tekeriša gde se nalaze spomenici posvećeni prvom svetskom ratu, zatim do manastira Tronoša.

Banja Badanja prirodne lepote
U okolini Banje Badanja se nalazi Zvorničko jezero, koje pruža uslove za pecanje i odmaranje u prirodi. U blizini banje je reka Cernica pogodna za kupanje i ribolov.

Izvor:banje Srbije


BANJE SRBIJE :: BANJE U SRBIJI
Još od praistorije mineralne-termalne vode korišćene su za lečenje. To su bila mesta na kojima su se odvijati specifični rituali, religijski obredi na kojima su ljudi kupanjem ili pijenjem dolazili do ozdravljenja. Osim vode, primenjivale sa se i obloge od peloida (blata).
I bez obzira gde, na kojoj geografskoj širini, na boju kože, veroispovest, naciju ili jezik, ljudi se prilagođavaju pravilima koje im nameće prirodno okruženje, crpeći iz nje samo ono što mu ona dozvoljava.
Međutim, primena prirodnih resursa postajala je nedovoljna i neke zdravstvene tegobe nisu mogle da se prevaziđu. Tako je čovek morao da krene u potragu za drugim načinima lečenja i prevencije. Na tom putu nastale su Banje – zdravstveni centri kao mesta na kojima se razvijala svest i potreba za održavanjem, prevencijom i negom zdravstvenog stanja organizma.
Vode u zemlji nastaju od kiša, koje kroz Zemljinu koru putuju sporo i dugo. Vode koje se danas eksploatišu stare su nekoliko hiljada do nekoliko desetina hiljada godina. Zbog toga su ove vode kvalitetnije i vrednije od vode iz vodovoda.
Kako istraživanja pokazuju, Srbija spada medu najbogatije zemlje po geotermalnom potencijalu, bilo da je posmatrana kroz hidrotermalnu (podzemne termalne vode temperature veće od 10 C), petrogeotermalna (u suvim stenama) ili madnogeotermalna energija (iz magme).
Na teritoriji Srbije je registrovano 1.050 mineralnih izvora, a za 264 poznata je temperatura, osobine i vrednosti.
S druge strane, u Vojvodini se termomineralna voda koristi na 23 lokaliteta, ali bogatstvo je mnogo veće.
Zbog geološke građe i morfološkog sklopa Vojvodine, nije bilo moguće da se formiraju prirodni izvori, već se današnje Banje danas baziraju na lekovitom blatu (peloidu) iz jezera ili bara i bušenim bunarima.
Ako poredimo Srbiju sa evropskim velesilama banjskog turizma, npr. Nemačkom, Austrijom, Češkom, Slovačkom, Mađarskom ili pak Francuskom, treba istaći samo podatak koji će je jasno postaviti na visoko mesto – naime, Francuska ima banja koliko samo Kopaonik vrela!
Pored vodnih resursa, priroda nam nudi često kvalitetan, čist vazduh koji pozitivno utiče na stanje organizma. Takva mesta, koja su prevashodno određena nadmorskom visinom nazivamo klimatskim mestima ili vazdušnim banjama.
U Srbiji ih zvanično ima pet, mada postoji nekolicina planinskih masiva koji takođe pružaju uslove za kategorizaciju ovog tipa.

SPA & WELLNESS

SPA je skracenica latinskog izraza sanus peraquam ili zdravlje je u vodi.
Savremeni, ubrzani i urbanizovani na in života donosi velike posledice stresa na ljudski organizam. Kao konzument takvog života, čovek je u nemogućnosti da izdvoji više vremena za relaksaciju i dopunjavanje životne energije, već jedva nekoliko slobodnih sati.
Da ne bi trošili vreme na daleka putovanja, u gradovima se otvara sve veći broj Spa & Wellness centara kao ekvivalentnih zamena za banjska i klimatska mesta, odnosno za brz i efikasan povratak energije koja je neophodna kako bi organizam nastavio da normalno funkcioniše.
Ovi centri nisu ništa novo za čovečanstvo. Oni predstavljaju samo rekonstruisana termalna kupatila starih Mesopotamaca, Egipćana, Krićana, Grka i Rimljana, koja su bila sastavni deo svakodnevnog društvenog života.
Sve je počelo u drevnim civilizacijama gde su za topao vazduh i parne kupke znali Grci još 5 v.p.n.e.
U početku je korišćena Laconicum, kupka sa suvom parom, slična današnjoj sauni, a potom balneum (privatno kupatilo) i balnea (javna kupatila) i na kraju ogromna zdanja thermae. Prve thermae su bile male, činile su ih kupke s mirišljavom vodom koje su se zvale balinae.
Do prvog veka p.n.e., grejanje toplim vazduhom (hipokaust) omogućilo je izgradnju hladnih-toplih kupatila i bazena za kupanje. Kupanje je ubrzo postalo aktivnost u koju se uključila cela zajednica.
Reč thermaes je prvi put upotrebljena kada se mislilo na kupatila koja je podigao Agripa u prvom veku pre nove ere. Carevi su kasnije podizali ogromna kupatila, i terme su postale tradicija Antičkog Rima.
Dva najočuvanija kupatila u Antičkom Rimu su Dioklecijanova i Karakalina.
U vreme Rimskog carstva kupatila su bila mesta predviđena za odmor od svakodnevnog rada kojem su se predavali Rimski gradjani. Ljudi gotovo svih klasa muškarci, žene, i deca mogli su da odlaze u thermae, ili javna kupatila, koje su bili nalik našim fitnes centrima i društvenim klubovima.

SPA centri
se mogu podizati na različitim mestima ali se često nalaze u banjama i lečilištima.

Wellness
u većini slučajeva označava zdravu ravnotežu između duha i tela koja koja dovodi do sveopšteg osećanja dobrobiti. Ovaj pojam se koristi u kontekstu alternativne medicine od kada je Halbert Dan (Halbert Dunn) pedesetih godina počeo da govori o visokom stepenu zdravlja (wellness).
Dan je definisao zdravlje kao svekoliko nastojanje da se postigne što veći učinak za koji je pojedinac potencijalno sposoban. Neophodno je pritom da se održi stalna ravnoteža i da čovek svrhovito bude okrenut sredini u kojoj živi i radi. National Wellness Association (Nacionalno zdravstveno udruženje), sa sedištem u Singapuru, definisalo je ovaj pojam kao aktivni proces putem kojeg postajemo svesni i tokom kojeg odabiramo uspešniji način postojanja.
Drugim rečima, pojmom wellness označavamo naš stav prema zdravlju i istovremeno ističemo stanje u kojem se nalazi celokupno naše biće i pravac kojim se ono kreće. Može se smatrati i da ovaj pojam odgovara medicinskom pojmu homeostaza.
Wellness se takode može opisati i kao neptrestano, svesno nastojanje da se život vodi u skladu sa svim njegovim mogućnostima. Isto tako, i kao stanje u kojem su sjedinjeni zdravlje i sreća. Da bi se postiglo stanje takvog zdravlja (wellness), čovek mora da ispuni i neke uslove, mora da shvati pojmove kao što su sudbina, zdravstvene navike, duhovnost, porodica, prirodna sredina, rad, novac i sigurnost, zdravstvene usluge, socijalna zaštita i dokolica, i sve to da dovede u potpuni sklad.
Širom sveta se javljaju brojni promoteri i pobornici ovih ideja, postoje različiti programi, na primer, sekularni programi (u okviru kojih se pruža pomoć ljudima koji žele da održe svoju kondiciju, da prestanu sa pušenjem, ili kako da se izbore sa viškom kilograma) ili wellness programi u okviru verskih ustanova (u okviru kojih se siromašnim građanima pruža pomoć, recimo davanjem hrane i krova nad glavom, ili obezbeđenjem usluga dečje zaštite).
Shvaćeni zajedno, kao vidovi zdravstvenog turizma, Spa & Wellness verovatno su najrašireniji trendovi današnjice.

Zajedno Spa&Wellness, kao predstavnici zdravstvenog turizma, imaju možda i najuzlazniiji trend u turizmu.


Izvor: Banje Srbije


Dodato posle 47 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Parkovi prirode Srbije

SRBIJA ZEMLJA CUDA - TO JE ZIVOT - DOZIVITE OSECANJA !

  • Jedan od osnovnih stavova PANACOMPa je uverenje da je drugi svet izvestan, ostvariv mirom, znanjem i ljubavlju, suživotom sa prirodom i njenim dubokim postovanjem na nivou čovecanstva. Mi volimo prirodu i odgovorno se ponasamo prema njoj !
    Zbog toga svi PANACOMP programi obuhvataju prirodne sadržaje, pružajući gostima blagodeti netaknute prirode kao jedan od osnovnih podsticaja.....

    DELIBLATSKA PEŠČARA


    deliblatska_pescara.jpg
  • Deliblatska peščara se prostire u južnom Banatu, između Dunava i zapadnih padina Karpata, na površini od 33.610 ha. Duga je 35 a široka od 9 do 12 km. U njenim granicama se nalaze 2 stroga rezervata, 16 rezervata genetskog fonda i 6 spomenika prirode. Po poreklu Deliblatska peščara je jedinstvena u Panonskoj niziji, a njen karakterističan dinski reljef ne sreće se, tako izražen, nigde u ovom delu Evrope. Zbog svojih specifičnosti nazvana je „Evropska Sahara“. Stanište je velikog broja biljnih i životinjskih vrsta, posebno ptica i plemenite divljači: jelena i srne, a poznata je i po tome što u njoj već vekovima živi banatski vuk. Parkovski uređeno uzvišenje najlepšeg i najpitomijeg dela specijalnog prirodnog rezervata je vazdušna banja Devojački Bunar. Danas je Deliblatska peščara zaštićena kao specijalni prirodni rezervat.


  • ĐAVOLJA VAROŠ
    Đavolja Varoš je jedinstveno prirodnio dobro smešteno na padinama planine Radan u središnom delu istočne Srbije, 310 km od Beograda, 75 km od Niša. Na područiju od 4300m2 nalazi se više od 200 piramidalnih stubova visine 2 do 15 metara, sirine
    djavolja_varos.jpg
    4-6 metara u osnovi i 1-2m širine na vrhu. Kao jedinstveni prirodni fenomen koji je po svojoj nesvakidašnjosti i čudnom izgledu dobio i ime, ovaj fenomen je zapravo rezultat konstantnih erozivnih procesa koji formiraju kape na vrhu stubova, dok je ostali deo koji ih okruzuje izložen stalnom ispiranju. Stubovi i piramide od crvenice formiraju razne interesantne oblike, cudno oblikovane forme krošnji drveća uvrnute vetrom, pod čijim uticajem hujanje vazduha proizvodi jezovite zvuke. U okolini se nalaze dva izvora po čijoj crvenoj vodi ljudi ovo mesto nazivaju Đavolje vode, kao i ostaci dve crkve, koje svojom istorijom "raspaljuju" mastu mestana i gostiju. Spektar običaja i tradicije u regionu prisno su vezani za ovaj prirodni fenomen koji privlace sve vise radoznalih posetilaca, te je ovo dobro zvanicno nominovano za jedno od svetskih cuda.

  • GORNJE PODUNAVLJE


    gornje_podunavlje.jpg
  • U severozapadnim delovima Backe, uz levu obalu Dunava, graniceci se sa Hrvatskom i Madarskom, prostire se retko ocuvan prirodni kompleks plavnog podrucja, nepravilnog i izduženog oblika, kao autenticno svedocanstvo izvorne prirode, Specijalni rezervat prirode « Gornje Podunavlje ». Sa mnoštvom rukavaca, bara i kanala, bogatim biljnim i životinjskim svetom, ovaj prostor je idealan za upražnjavanje mnogobrojnih turistickih aktivnosti. U neposrednoj blizini Rezervata, na njegovom obodu, nalazi se sedam sela, sa upecatljivim kulturnim identitetom i turisticki vrednim folklorom, koji uz prirodne blagodeti doprinose nezaboravnim dozivljajima.

  • KAMENA GORA


    Kamenu Goru, zahvaljujuci mirisnim proplancima, predivnim cetinarskim sumama i obiljem pitkih ledenih izvora smatraju najlepšim selom u Prijepoljskoj opštini. Uzdignuta je izmedju Prijepolja, Pljevalja i Bijelog Polja na prosečnoj nadmorskoj visini preko 1300 m, odakle se pruza nezaboravni pogled /od koga staje dah/ na
  • kamena_gora.jpg
    planinske masive Durmitora, Jadovnika, Zlatara, Golije, Zlatibora i dr. Poznata je po višestoletnom boru-Svetiboru za koga su vezane mnoge tajne i narodna predanja. Okruzena je dubokom cetinarskom sumom sa mnostvom izvora koji nikada ne presuse, te dugovecnim gorstacima potvrdjuju iskonsku zivotnu filosofiju sa radoscu ponudjenu svakom gostu.
    Kamena Gora je jedinstveni prirodni rezervat zahvaljujuci svojim velicanstvenim specificnostima, proglasen vazdusnom banjom
    sredinom proslog veka, udaljena asfaltiranim putem od Prijepolja 20 km. Za sportiste, ljubitelje prirode, avanturiste i rekreativce je pravi raj, jer se ovde nalaze obelezene staze za planinski biciklizam, pesacke staze, vazdušne staze za paraglajdere, izuzetno kvalitetne mogucnosti za uzbudljivo splavarenje Limom, ocaravajuci vodopadi Sopotnice, pogodnosti za lov i ribolov.


  • SOPOTNICA

    sopotnica.jpg
    Oblast na obroncima planine Jadovnik kod Prijepolja, poznato po izvorima i njenim vodopadima na visini od 1000 m iznad sela. Okruzena je prostranim livadama, raskosno bogatim lekovitim biljem, a krajem 2005 godine Sopotnica je proglašena spomenikom prirode. Izvanredni specijaliteti - planinska jagnjetina, mlečni proizvodi, rakija od divljih krušaka i jos mnoge skrivene tajne, čekaju goste ovog ljupkog mesta.
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Uživajte u čudima prirode u Srbiji

25. 07. 2010. 08:00h | Č. Mitrović - Vesti


Uživajte u čudima prirode u Srbiji


Ono što je nastalo u prirodi ne može da izmisli ni najveći nadrealista. Čovek se od pamtiveka trudi da stvori čudesne građevine koje će nadmašiti prirodu, ali često ostajemo bez daha upravo nad tvorevinama prirode koja je nenadmašni umetnik. I Srbija ume da iznenadi svojom divljinom, prirodnim kamenim mostovima, neobičnim zemljanim kulama, magičnim pećinama, vrletnim klisurama i kanjonima.

Naša Đavolja varoš je bila među 77 kandidata za finale izbora novih Sedam svetskih čuda prirode, a dugo je bila na prvom mestu grupe pećina i stena. Srpska čuda prirode sve više privlače turiste iz celog sveta.

1. ĐAVOLJA VAROŠ - Okamenjeni svatovi

80621_davolja-varos_if.jpg


Na jugu Srbije, ispod planine Radan, nalazi se mesto čudnog imena i čudesnog izgleda, sa skupinom vretenastih stubova pokrivenih kapama koje nauka naziva zemljanim piramidama, a narod kulama. Po predanju, reč je o okamenjenih svatovima koje je Bog kaznio jer su pokušali da venčaju brata i sestru. Ima ih više od 200, visoke su od dva do 15 metara. Nauka, pak, tvrdi da je stvaranje Đavolje varoši prouzrokovao, ne tako davno, čovek uništavajući šumu i otvarajući put za razorno dejstvo vodne erozije. Ispod zemljanih piramida izvire Đavolja voda koja je, po hemijskom sastavu, pre svega izuzetnoj kiselosti i visokom sadržaju minerala, jedinstvena u našoj zemlji.



2. KAMENI MOSTOVI VRATNE - Najviši u Evropi

80622_vratna_if.jpg


Tri kamena luka u kanjonu reke Vratne u istočnoj Srbiji su najviši u Evropi. Kameni mostovi nastali su u davna vremena urušavanjem pećina. Geografi su nazvali ova okamenjena čuda prerastima. U monografiji Arnalda Faustinija iz 1918. godine predstavljeni su svi tada poznati mostovi i lukovi sveta, a za Evropu se navodi 347 objekata, među kojima su i prerasti u istočnoj Srbiji. Prve dve kapije nazivaju se manastirske i istog su porekla, za razliku od treće, najnepristupačnije i najmlađe, ali najizazovnije za istraživače sa isprepletenim mnogobrojnim hodnicima i tunelima. U kanjonu reke Vratne je specifična drvenasta i žbunasta flora. Na stenama i pašnjacima raste 170 vrsta trava.


3. PEĆINA NAD VRAŽJIM FIROVIMA - Eliksir mladosti

80623_eliksir_if.jpg


Sakrivena u vrletima Đalovića klisure, gde joj večitu stražu čuvaju surove kamene litice, ispod Pešterske visoravni prostire se Pećina nad Vražjim firovima. Ispitani deo se sastoji od većeg broja kanala, hodnika i dvorana koji se prema položaju, pravcu pružanja i opštim morfološkim karakteristikama mogu podeliti na četiri celine: Kanal sa jezerima, Veliki lavirint, Veliki kanal i splet kanala koji spajaju gornji nivo sa donjim. Interesantno je da kad je svojevremeno u vode pećine sipana boja ona izbila kod manastira Sopoćani u Srbiji. Temperatura u pećini uvek iznosi oko 12 stepeni i kažu da boravak u njoj deluje blagotvorno na organizam i usporava starenje.


4. FRUŠKA GORA - Više od 30 vrsta orhideja


80624_fruskagora_kf.jpg


Najstariji nacionalni park u Srbiji. Uzdignuta na južnom obodu Panonske nizije, uz samu obalu Dunava, ova planina predstavlja jedinstveni prirodni fenomen, jer je grade stene iz gotovo svih geoloških perioda, od najstarijeg paleozoika (drevni život) do kvartara (pojave ljudi). Iskopi pokazuju nijansirane geološke slojeve, koji kriju bogatu fosilnu faunu nekadašnjeg Panonskog mora. Plavne šume i močvare pored Dunava smenjuju stepske livade, vinogradi, voćnjaci, listopadne šume, useci i kamenjari. Ovde raste 175 vrsta biljaka - 40 vrsta ima status prirodnih retkosti Srbije! Mozaik prirodnog dobra upotpunjuje više od 30 vrsta orhideja od kojih 18 vrsta ima međunarodni značaj.


5. ZLOTSKE PEĆINE - Ukrasi od kvarca

80625_zlotska-pecina_f.jpg


Istočna Srbija poznata je po speleološkim lokalitetima nazvanim Zlotske pećine. Postoji ukupno 11 prostorija: Prijemna, Kaskadna, Vilingrad, Koloseum, Mramorje, Gotska katerdrala, Dvorana oružja, Venerin hram i Siparska dvorana. Reč je o dve zasebne pećine, međusobno povezane. To su Lazareva pećina i Vernikica. Pećinom Vernikica teče podzemna Lazareva reka. Ova pećina je geološki starija od Lazareve i spada u red takozvanih suvih pećina. Najveća pećinska dvorana u celoj Srbiji je Koloseum, sa prečnikom od šezdesetak metara i 50 metara visine. Naziv je dobila zbog svog kružnog oblika kao i pećinskog nakita. Venerin hram ima ogromne pećinske ukrase od čistog kvarca.


6. DELIBLATSKA PEŠČARA - Sahara u Banatu

80626_deliblatska-pescara_if.jpg


Nalazi se između Dunava i zapadnih padina Karpata. Dugačka je oko 354, a široka oko 11 kilometara i ima oblik elipse. Po svom postanku, klimi i specifičnosti flore i faune predstavlja jedinstven fenomen u Evropi. Nevezani pesak je nekada bio izuzetan problem, jer se zbog jake košave razvejavao širokim prostorima Panonske nizije. Zbog toga je nazvana "evropska Sahara" ili "najstarija pustinja u Evropi". U ovom specijalnom rezervatu prirode može se naći 40 biljnih i 200 životinjskih vrsta među kojima se kao retke vrste ističu pustinjski mravi, mravlji lav, banatski soko, orao krstaš, stepski skočimiš, tekunica, slepo kuče, stepski tvor i stalna populacija vukova...


7. RESAVSKA PEĆINA - Stara 80 miliona godina

80627_resavskapecina_if.jpg


Svojevremeno su za pećinu znali samo čobani koji su se sklanjali od nevremena sa stadima ovaca. Jedan od pastira otkrio ju je svilajnačkim planinarima 1962. Spada u najlepše pećine u našoj zemlji i duga je 4,5 kilometara. Detaljno je istraženo nešto više od pola, a unutrašnjost pećine obiluje brojnim i raznovrsnim dvoranama, kanalima, galerijama, stalaktitima, stalagmitima i okamenjenim vodopadima. Stara je oko 80 miliona godina! Temperatura je konstantna i iznosi sedam stepeni Celzijusa. Po bogatstvu i raznobojnosti nakita Resavska pećina opravdano nosi epitet resavske lepotice. Nakit nastaje rastvaranjem kalcijum karbonata, a boja zavisi od minerala kroz koji prođe voda i pojavljuje se u tri boje, crvena, žuta i bela.


8. CARSKA BARA - Vodeni ćilim

80628_carskabara_if.jpg


Kompleks Stari Begej - Carska Bara predstavlja specijalni rezervat prirode koji se nalaze na Uneskovoj listi međunarodno značajnih staništa. Nalazi se u srednjem Banatu, 17 km jugozapadno od Zrenjanina, u međurečju Tise i Begeja. Ovaj prostor liči na gusto izatkan ćilim reka, kanala, jezera i bara, dok se boje smenjuju od plavih jezera, preko zelenih i smeđih šuma, sve do bledo žute i bele boje slatina. Carska bara je poznata po raznovrsnoj flori i fauni, a svetsku slavu joj je donelo prisustvo 240 vrsta ptica, među kojima su retke vrste kao što su orao belorepan, eja močvarica, livadska eja, kobac, mišar, čaplja kašikara...


9. DRINA SA VRELOM - Raj za ribolovce

80630_drina_if.jpg


U Ginisovoj knjizi rekorda piše da je Vrelo, jedna od pritoka Drine, najkraća reka u Evropi. Dugačka je 365 metara, pa je meštani zovu i Godina. Bogata vodom, brza, zelena i čista, reka vijuga kroz klisuru i zelenilo. Drina nastaje spajanjem Pive i Tare, a posle 346 kilometara krivudavog toka, uliva se u Savu. Priča se da je početkom prošlog veka niz Drinu išlo odjednom po 200-300 splavova koji su vozili građu sa šumovite Tare i okolnih planina čak do Beograda. U znak sećanja na vešte splavare osnovano je udruženje "Drinska regata". Vekovna granica istoka i zapada danas je raj za ribolovce.


10. KLISURA REKE GRADAC - Rakovi i vidre

80631_gradac_if.jpg


Vrela pored 30 kilometara dugačkog toka Gradca kroz klisuru toliko su bistra da sa njih može da se pije voda. Klisura je markantnih dimenzija, sa čestim vertikalnim odsecima, većim brojem podzemnih i površinskih oblika kraške erozije i brojnim meandrima spada u red najživopisnijih klisura u Srbiji. Velike površine pod šumom na prostoru oko klisure deo su njenog izvornog ambijenta. Poslednjih godina zabeleženo je i prisustvo vidri, za koje se pretpostavljalo da su iščezla sa ovih prostora. Tu su i pastrmke, rakovi i čak 110 autohtonih vrsta riba. Klisura Gradca jedinstvena je i po tome što krije više od 70 pećina, a stalno se otkrivaju nove.




 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
ZASAVICA


zasavica.jpg
Specijalni rezervat prirode Zasavica sa istoimenom rečicom nalazi se u južnoj Vojvodini i severnom delu Mačve. Rezervat ukupne površine od 1825 ha i rečica dužine 33,1 km, mesto je opstanka raznovrsnom biljnom i životinjskom svetu. Zasavica je oaza za oko 200 vrsta biljaka, 120 vrsta ptica, 20-tak vrsta riba. Stavljena je pod zaštitu države 1997 godine kao prirodno dobro od izuzetnog značaja. Na primer riba Umbra Krameri u narodu poznata kao “Mrguda” prirodna je retkost i u našoj zemlji živi samo u Zasavici.
Idealna je za odmor, rekreaciju, plovidbu, osmatranje ili proučavanje prirode.
izvor:panakomp.net


OVČARSKO-KABLARSKA klisura

ovcarsko_kablarska_za_sajt.jpg
Na putu Čačak-Požega, u prirodnim lepotama ogromne klisure koju gradi Zapadna Morava protičući između stenovitih vrhova Ovčara i Kablara, skriveno je mnoštvo manastira, crkava i kapelica, koji se jednim imenom zovu Ovčarsko-kablarski manastiri ili "Mala srpska sveta gora". Tu su danas manastiri, metosi i crkve Vavedenje, Vaznesenje, Preobraženje, Sretenje i Sveta Trojica na desnoj i Blagoveštenje, Ilinje, Jovanje, Uspenje i Nikolje na levoj obali Morave, a interesantna je i zbeg crkva "Kadenica" i crkva posvećena Svetom Savi sa izvorom lekovite vode. Vrhovi planina Ovčar i Kablar predstavljaju upečatljiv prizor i poseban izazov ljubiteljima ocuvane prirode. Zapadna Morava koja protiče između njih povremeno se proširuje u jezerca čiste, zelene vode, a povremeno se sužava i pravi rukavce preko kojih postoji nekoliko uskih visećih mostova. Ovčarsko - kablarska klisura predstavlja prirodno dobro I kategorije i pod zaštitom je države. Pored prirodnih lepota ovog predela, meandara reke Zapadne Morave, veštačkih jezera i rukavaca koje reka ovde pravi i brojnih visećih mostova razapetih preko njih, beskrajnog zelenila i moćnih litica planina Ovčara i Kablara, ovde posetioce ocekuje mnoštvo kulturno-istorijskih spomenika, posebno srednjovekovnih manastira koji su u špiljama i gudurama stenovitih grebena pružili sjajno utočište monasima za samoću i duhovno podvižništvo.



GOLIJA


golija2.jpg
golija-jankov-kamen.jpg
ticar-jezero-golija.jpg

Golija je najviša planina jugozapadne Srbije, pitoma, bogata šumom, livadama i pašnjacima, prostire se u obliku latiničnog slova S, dužinom od 32 km. Park prirode Golija obuhvata površinu od 75.183 hektara.
Zbog izuzetne očuvanosti izvornih prirodnih vrednosti (izvori, razvijena gusta rečna mreža, razuđen reljef, plodno zemljište, bogat i raznovrstan biljni i životinjski svet), ali i kulturnih vrednosti, na predlog Zavoda za zaštitu prirode Srbije, MAB/UNESCO komitet je u okviru Parka prirode Golija proglasio Rezervat biosfere Golija-Studenica, površine 53.804 ha.
Simbol Golije predstavljaju reke Moravica i Studenica. Probijajući se kroz planinu, od izvorišta do ušća, Studenica je duboko usekla korito u usku dolinu sa nekoliko manjih i kraćih klisura. Najdublja se pruža od Bažalskog krša do ispod ušća reke Savošnice u Studenicu. Njena desna pritoka Izubra, sa živopisnom klisurastom dolinom obraslom visokom bukovom i mešovitom šumom, u donjem toku krije tri vodopada ukupne visine oko 20 m. Nizvodno, kilometar pred ušće, gradi veliki broj slapova i bukova.
Rečne doline razdvajaju uzvišenja različitog oblika i veličine, često zasečena serijom površi i terasa. Najviši vrh Golije je Jankov kamen (1833 m). Sa njega, ali i sa Crnog vrha (1725 m), Radulovca (1785 m) i Bojevog Brda (1748 m) pruža se izuzetan vidik na prostranstva golijskih šuma, pašnjaka, livada, ali i dalje na vrhove Kopaonika i obrise Komova i Prokletija.
Golija slobodno može da nosi epitet vazdušne banje, u kojoj se razlikuju tri klimatska reona. Dolinski sa brdskim reonom obuhvata prostore do 700 m, a karakteriše sa umereno kontinentalnom klimom modifikovanom uticajem okolnih planina. Prelazni reon obuhvata prostore između 700 i 1300 m, sa dugim i oštrim zimama i kratkim, svežim letima. Zime su sa dosta snežnih padavina, a leta sa toplim danima i svežim noćima. Planinski reonobuhvata područje sa nadmorskom visinom preko 1300 m, karakterišu ga oštre i hladne zime i kratka prohladna leta. U slivu Golijske Moravice tokom cele godine duva severac, koji s jedne strane doprinosi da i u toplim letnjim danima nema velikih vrućina, a zimi, kad je intenzivniji, doprinosi stvaranju smetova. Krajem zime i početkom proleća južni vetar ubrzava topljenje snega.
Do sada je na Goliji zabeležena 1091 vrsta živoga sveta, od toga 117 vrsta i varijetata algi, 40 vrsta mahovina, 7 vrsta lišajeva i 75 vrsta gljiva. Kao što svako područje ima svoj simbol i svoje obeležje, za Goliju se slobodno može reći da je carstvo planinskog javora, koji ovde gradi svoje najlepše i najočuvanije lišćarske i lišćarsko-četinarske šume. Sa aspekta zaštite planinskog javora i njegovih zajednica, od velikog značaja je činjenica da je ova vrsta preživela ledeno doba i da je u svom izvornom obliku danas fragmentarno očuvana.
Zbog prisustva 95 vrsta ptica Golija je jedan od veoma važnih planinskih ornitoloških evropskih centara. Njihovo prisustvo u različitim tipovima staništa, pokazuje koliko je raznovrstan svet ptica. Jež, alpska rovčica, slepo kuče, puh lešnjikar, lasica, mrki medved i vuk samo su neke od 22 vrste koje su ustanovljene na Goliji. Od vrsta čiji je lov dozvoljen u okviru lovišta Čemernica, Grabovica i Golija tu su srna, divlja svinja i zec. Uz lasicu, za koju je ustanovljena trajna zakonska zaštita, sa aspekta zaštite, i to kao prirodne retkosti značajno je još 9 vrsta, među kojima su i vuk, sivi puh, veverica i močvarna rovka.
izvor:tur.organizacija Srbije.

KUČAJSKE PLANINE

buk.jpg
rtanj-rikalo.jpg

Kučajske planine su najrasprostranjeniji planinski kompleks istočne Srbije i njen najznačajniji hidrografski čvor. Pored dinarskog krasa, najveća su planinska kraška oblast Srbije. Ova oblast ima karakter visoravni složene tektonske i morfološke strukture, izdvojene dolinama Crnog Timoka, Morave, Resave, Beljevine i Zlotske reke.
Karbonatna podloga i kraški karakter reljefa uslovili su da na površinama i po uvalama središnjih delova Kučajskih planina nema stalnih rečnih tokova, već se javljaju brojne ponornice sa suvim i slepim dolinama. Najatraktivnije su Dubašnica, Žljebura i Lazarev kanjon. Ove doline se odlikuju brojnim speleološkim objektima. Najpoznatije i najveće pećine su Lazareva, Ravanička, Bogovinska, Vernjikica i Dubašnica. Posebnu pojavu predstavljaju ledenice, plitke jame sa snegom i ledom, zbog čega su Kučajske planine najreprezentativnija oblast kraškog reljefa u Srbiji.
U bogatoj i raznovrsnoj flori prisutan je veliki broj endemiteta. Na ovom području preovlađuju zajednice hrastova, sladuna i cera sa grabićem, kao i šibljaci jorgovana i belograbica. U klisurama i kanjonima svoja staništa našle su mešovite šumske zajednice bukve, jele, hrasta, jasena, oraha, leske, crnog bora i tise. Šumske zajednice bukve i jele često imaju prašumski karakter.
Nekada je ovaj kraj nazivan Resavska Sveta gora, jer se tu nalazilo 12 srednjovekovnih pravoslavnih manastira, zadužbina despota Stefana Lazarevića. Međutim, danas su ostali očuvani samo manastiri Manasija, Ravanica i Sisojevac.
Zbog izuzetnih prirodnih karakteristika, pokrenut je postupak zaštite ovog područja, u okviru kojeg su realizovana višegodišnja istraživanja Kučajskih planina.



SIĆEVAČKA KLISURA

Sićevačka klisura nalazi se u istočnoj Srbiji, na teritoriji Grada Niša i Opštine Bela Palanka.
Najmarkantniji element reljefa sićevačkog područja predstavlja dolina reke Nišave, koja se zbog karakterističnog morfološkog sklopa i sela Sićeva, u svom središtu naziva Sićevačka klisura. Ona se pruža od sela Dolac na izlasku iz Belopalanačke kotline do sela Prosek na ulasku u Nišku kotlinu, na dužini od oko 17 km.
Nastala je usecanjem reke Nišave u krečnjački reljef. Ovu veliku kompozitnu klisuru čine 3 morfološke celine. Gradištanski kanjon, dužine 7 km, usečen između uzvišenja Oblik i venca Svrljiških planina je najatraktivniji deo klisure. Tesne, gotovo vertikalne, stepenasto odsečene kamene litice mesto je gde se gnezde poslednji parovi surog orla u Srbiji. Širina kanjona pri dnu uglavnom se svodi na rečno korito Nišave, a visina stenovitog kanjonskog zida dostiže i 400 m. Na izlazu iz kanjona je uzvišenje Oblik, gde se, sa Jelašničkom klisurom, nalazi zajedničko stanište dva tercijarna relikta i balkanska endemita, srpske ramonde i Natalijine ramonde.
Nizvodno između manastira Sv. Petke i ušća Ostrovićkog potoka, na dužini od 2 km, Nišava protiče kroz kotlinasto proširenje širokog dna i razmaknutih, blago nagnutih strana. Deo doline nizvodno od manastira naziva se Prosečka klisura. Pruža se dužinom od 8 km i morfološki je veoma raznolika.
Centralnim delom zaleđa sa leve strane klisure pruža se Ostrovička udolina u kojoj su usečeni dolina i veći deo sliva Ostrovičkog potoka.
Krečnjački tereni područja odlikuju se pojavom kraških oblika reljefa. Od površinskih oblika zastupljeni su kamenice, škrape i vrtače, a od podzemnih posebnu atrakciju predstavljaju brojne pećine, potkapine, jame, ostenjaci i dr.
Jedna od opštih karakteristika područja Sićevačke klisure je stepenasta morfoplastika izražena kroz vertikalno smenjivanje zaravnjenih površina i manje ili više strmo odsečenih padina.
U Sićevačkoj klisuri se nalaze srednjovekovni pravoslavni manastiri, kao i ostaci čuvenog rimskog puta „Via militaris“.


ZOBNATICA

Zobnatica.jpg

Zobnatica se nalazi u Vojvodini, severno od Bačke Topole, na prostoru srednjobačke lesne zaravni.
Park prirode obuhvata deo komleksa dubokih, prostranih lesnih dolina srednjeg toka rečice Krivaje. Na lesnim obroncima doline sačuvani su ostaci reliktnih stepskih zajednica koje pripadaju najugroženijim tipovima vegetacije panonskog regiona.
Najznačajniji predstavnici biljnog sveta su bezstablovi kozinac i tamnoljubičasti luk. Delovi samoniklih šumaraka, kao i ostaci sađenih hrastovih šuma i nekadašnjih parkova, služe kao utočište onim šumskim vrstama unutar regiona čije su prirodne šume u potpunosti uništene.
Stvaranjem akumulacije uzvodno od veštačkog jezera došlo je do spontane revitalizacije vlažnih staništa koja su gotovo nestala iz regiona usled regulacije vodotokova.
Ovo ostrvo prirodnih staništa unutar agrarnog predela naseljeno je retkim vrstama vodozemaca, gmizavaca i sitnih sisara. Na prostoru je registrovano 148 vrsta ptica, od čega 75 gnezdarica. Vodena i močvarna staništa su posebno značajna za odmor i ishranu mnogih ptičjih vrsta tokom selidbe.
Mnoga arheološka nalazišta ukazuju na naseljenost ovog prostora tokom istorije. Tradicija kvalitetnog poljoprivrednog gazdovanja, kao što je odgoj rasnih konja, potiče sa kraja 18. veka. Čuvena ergela i hipodrom čine centralni deo turističko-rekreativnog komleksa. Ostaci starog parka i drvored sofore svedoče o hortikulturi 19. veka.



izvor:tur.organizacija Srbije
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849

Proključala Drina
Autor: Ratomir BLANUŠA


drina_regata1.jpg

Bajina Bašta - U subotu je Bajina Bašta po 15. uzastopni put bila domaćin Drinske regate, jedne od naših najstarijih turističkih manifestacije, koja je okupila oko 12.000 učesnika i 3.000 posmatrača, koji su sa obale gledali spuštanje niz reku. Već desetak dana teško se dolazilo do mesta za smeštaj. Ovdašnji hotel "Drina" sve svoje kapacitete od 230 ležaja je rasprodao, a da ih je imao i trostruko više i to ne bi bilo dovoljno, jer je interesovanje za regatu ove godine nadmašilo sve prethodne.

Iako je početak spusta niz drinske talase najavljen za 11 časova, kolone kola, džipova pa i kamiona natovarenih čamcima iz pravca Valjeva, Šapca, Užica, Višegrada počele su da pristižu u Perućac još od momenta kada se tek naziralo svanuće. Start je bio kod brane hidroelektrane "Bajina Bašta" u Perućcu, a cilj, udaljen 25 kilometara, na ušću rečice Rogačice.
Nesumnjivo je da je Drinska regata najposećeniji događaj u zapadnoj Srbiji i centralna manifestacija na vodi. Uz propratne sadržaje, Drinska regata postaje istinski turistički brend našeg kraja - kaže direktor Sportsko-turističkog centra Jovica Đurić.
Organizatori su očekivali više učesnika nego ranijih godina, ali ni najveći optimisti nisu predvideli pravu najezdu zaljubljenika druženja na reci. Na vodi se našlo preko hiljadu plovila, uglavnom čamaca desetki, a za goste je skovano 12 splavova.

Početak regate obeležen je zvukom truba iz čak tri orkestra, a atmosferu tokom cele plovidbe pravili su orkestri Radojka i Radiše Vitezovića iz kosjerićkog sela Tubića i Milorada Matića iz Bajine Bašte. Na cilju karavan čamaca i splavova dočekalo je oko hiljadu znatiželjnika. Na stotine plovila i posada uz taktove trubačkih orkestara, plutajući šank, roštilj, muzički splav, spustilo se niz Drinu.

Učesnici regate došli su ne samo iz raznih krajeva Srbije već i iz Crne Gore, Republike Srpske, Slovenije, a neki su zbog ovog događaja pristigli iz zapadnoevropskih i afričkih zemalja.
Prošle godine regata me očarala pa sam želeo da opet dođem. I nisam se pokajao - kaže Aleksandar Božović iz Loznice, koji je sa sobom poveo još 12 prijatelja.
Ja učestvujem i na drugim regatama, ali ovako nešto nigde nisam video - komentar je Gorana Tofilovića iz Ljubovije, dok grupa Vojvođana iz Zrenjanina, Mokrina i Vršca kaže da im je "tek sada jasno zašto se Drina svrstava u evropske lepotice".

izvor:brendovisrbije

 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Upoznajte Srbiju: 6 izleta na koje vredi otići

Upoznajte Srbiju: 6 izleta na koje vredi otići

Blic žena


Želite da upoznate srpsku tradiciju i stare zanate, ali i da probate tradicionalna jela srpske kuhinje? Spakujte se i krenite u obilazak brojnih kulturno-zabavnih manifestacija koje se tokom leta održavaju širom nam lepe Srbije.

9052_+stock-photo-old-rural-houses-in-an-outdoor-village-museum-in-szenna-hungary-europe-shutterstock_40841938_if.jpg


„Ravnoselska fijakerijada“
Ravno Selo, 30. jul – 1. avgust

Ovogodišnja deveta „Ravnoselska fijakerijada“ održaće se u Ravnom Selu kraj Vrbasa od 30. jula do 1. avgusta. U brzini i spretnosti vožnje fijakera i karuca u disciplinama jednoprega, dvoprega i četvoroprega takmičiće se učesnici iz nekoliko vojvođanskih sela. Manifestaciju će otvoriti likovna izložba na kojoj će biti predstavljene fotografije se prethodnih fijakerijada, a ove godine organizovaće se i izbor za najlepši devojački osmeh, s tim što će pobednica biti nagrađena zlatnim dukatom. Posebna atrakcija koja već godinama mami uzdahe posetiocima fijakerijade jeste nastup mađarskih čikoša, koji neće izostati ni ovog puta.


„Zlatni kotlić“
Beška, poslednja nedelja jula

U poslednjoj sedmici jula u selu Beška nadomak Inđije održaće se tradicionalna turističko-gastronomska manifestacija „Zlatni kotlić“, na kojoj će snage odmeriti neki od najiskusnijih kuvara riblje čorbe. Ove godine riblji specijaliteti krčkaće se u 70 kotlića, a mesto megdana je u neposrednoj blizini Dunava kod hotela „Božić“. Beška je od prestonice udaljena 55 kilometara.


„Dani azanjske pogače“
Azanja, 6-8. avgust

Četrnaesti „Dani azanjske pogače“ održaće se ove godine od 6. do 8. avgusta u selu Azanji u blizini Smederevske Palanke. U Azanji, jednom od najvećih sela u Srbiji, napravljena je najveća pogača na svetu, prečnika 6,33 metra, koja je ušla u Ginisovu knjigu rekorda. Izložba pogača na kojoj se takmiče majstori iz cele Srbije centralni je deo manifestacije u okviru koje se svake godine organizuju i izložbe domaće radinosti i bogat kulturno-umetnički program. Azanja je udaljena od Beograda oko 80 kilometara.


„Mud(r)ijada“
Selo Ozrem, 27.-29. avgusta

Svetsko prvenstvo u kuvanju afrodizijaka i specijaliteta od belih bubrega „Mud(r)ijada“ ove godine održaće se od 27. do 29. avgusta u selu Ozrem u blizini Gornjeg Milanovca. Festival je prvi put održan 2004. godine, a imao je za cilj da promoviše specijalitete od belih bubrega, kao i tradicionalne srpske kuhinje. Čak i prva „Mud(r)ijada“ izazvala je neočekivano veliku svetsku pažnju, pa je vest o tom događaju prenelo više od 600 svetskih medijskih kuća.


„Sajam šljiva“
Osečina, 28–30. avgust

Čuvena kulturno-zabavna manifestacija „Sajam šljiva“ u Osečini ove godine održaće se poslednjeg avgustovskog vikenda. U okviru sajma biće organizovana i izložba ručnih radova „Zlatne ruke“, a posetioci će moći da degustiraju razne napitke od šljive. Ekskluzivni specijalitet sajma je karaban, koji se pravi od suvih šljiva, oraha i meda, a stariji Osečani u šali će vam reći da onima koji ga redovno koriste druženje sa ženama postaje slađe.


„Zlatarska sirijada“
Božetići, 28. avgust

Miris pite od heljde, proje, odličnog sira i kajmaka širi se svakog avgusta za Veliku Gospojinu selom Božetići, kada se održava poljoprivredno-turistička manifestacija „Zlatarska sirijada“, koja okuplja proizvođače sira sa planina Zlatar i Javor. Inače, selo Božetići nalazi se na 20 kilometara od Nove Varoši. Manifestacija se održava već 14 godina i obuhvata izložbu sira i izbor najboljih proizvođača ovog mlečnog proizvoda. Oni koji su barem jednom posetili ovu manifestaciju tvrde da ono što je Dragačevo za trubu to je Zlatar za sir jer se recept za ovo mlečno blago u zlatarskom kraju ljubomorno čuva i prenosi s kolena na koleno.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Kuda za vikend - isplanirajte izlet u prirodi

Kuda za vikend - isplanirajte izlet u prirodi

Alo 20.08.2010 10:22



Kad poželite da pobegnete od svakodnevice, ne morate da putujete na kraj sveta

Nije teško organizovati putovanje kojim ćete oboriti sa nogu voljeno biće, bliskog prijatelja ili čitavu porodicu. Na samo sat-dva vožnje od Beograda možete pronaći svoj savršeni kutak gde se možete odmoriti, prikupiti energiju i uz sve to sjajno ćete se zabaviti.

Nacionalni park Fruška gora

Bogata istorija Fruške gore i 15 manastira nastalih u razdoblju od 15. do 18. veka obiluje mestima savršenim za kampovanje i izlete. Ljubitelji dugih šetnji svakako će zavoleti ovo mesto zbog hrastove, bukove ili vrbove šume, koja je pravi izazov za planinare. Ukoliko niste oduševljeni idejom o kampovanju, smeštaj i doručak u hotelu „Norcev“ košta 2.470 dinara po osobi.

Bela Crkva

Kupanje dobija novi smisao ako to učinite u nekom od šest belocrkvanskih jezera koja pružaju spas od letnjih vrućina, bilo da je reč o uređenim ili prirodnim, netaknutim jezerima. Ova lepota prirode u južnom Banatu od Beograda je udaljena 96 kilometara, što znači da vam nije potrebno više od sat i po vožnje.
Kada se zasitite gnjuranja i plivanja, tu je mnoštvo znamenitosti koje možete posetiti: najstariji muzej u Vojvodini, biblioteka iz 1865. godine, vidikovac „Tri krsta“, kao i arheološka atrakcija Viminacijum. Kada je reč o smeštaju, u hotelu „Rojal“ cena punog pansiona je 1.850 dinara, što je pristupačnija cena u odnosu na pun pansion u turističkom kompleksu „Rafael“, gde je cena 3.500 dinara. Ovaj grad poznat je i po brojnim manifestacijama kao što je Karneval cveća, sa tradicijom od 150 godina.


Oplenac - Topola

Topolu je proslavio vožd Karađorđe Petrović. Možete posetiti Karađorđev konak s kulom, kao i muzej voždovih ličnih stvari i oružja iz vremena u kom je živeo. Dominantna je crkva svetog Đorđa na vrhu Oplenca obložena mermerom, a unutrašnjost mozaicima. Letnja kuća Karađorđevića je danas muzej sa postavkama vezanim za život dinastije. Cena obilaska muzeja košta do 200 dinara.
Pun pansion u hotelu „Oplenac“ po osobi košta 2.200 dinara, a ako želite samo da prenoćite i doručkujete, platićete 1.700 dinara. Ručak u hotelu košta oko 800 dinara.


Etnoselo „Stanišići“

Ako želite da zadivite voljenu osobu, preporučujemo vam etnoselo „Stanišići“. Na 110 kilometara od Beograda ka Bijeljini nalazi se etnoselo „Stanišići“. „Stanišići“ ne podsećaju na selo, već više na srednjovekovni viteški gradić koji je ujedno i prava oaza mira. Idiličan prizor upotpunjuje crkva svetog Nikole, neverovatno zdanje koje bi trebalo posetiti, kao i jezero prepuno labudova i divljih patki. Možete iznajmiti čamac za romantičnu vožnju, a restorani su idealni za večeru uz sveće. Veoma blizu etnosela je „Drinska ruža“, kompleks kafića u zelenilu.

Jedini hotel „Pirg“ u „Stanišićima“ izgleda fenomenalno, ali je i cena prenoćišta u skladu sa ekskluzivnim izgledom: cena sobe za dve osobe košta 8.200 dinara. Zato u samom seocetu možete zakupiti luksuzno opremljene romantične bungalove za dve osobe, koje ćete platiti 4.000 dinara za noć.

Ljig - Rajac

Prošetajte cvetnim livadama i udahnite najčistiji vazduh u Srbiji na planini Rajac. Vredi videti crkvu u selu Ba iz 15. veka, kao i stara stočarska naselja Kolibe. Ono što posebno turiste privlači u ovom mestu je i banja Ljig, sa hotelom“Ljig“, koji nudi usluge rekreacije i rehabilitacije. Cena noćenja u banji po osobi je 1.400 dinara, a noćenje sa punim pansionom po osobi je 2.000 dinara. Ovde takođe možete imati i pansion sa punim banjskim tretmanom po ceni od 2.300 dinara. Ako odlučite da idete u svojoj režiji, u okviru seoskog turizma cena ponuda noćenja je od 600 do 800 dinara po osobi, a u odmaralištu „Kolubara“ pun pansion vredi 1.668 dinara.






 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Tičije polje - Muzej koji živi

08. 08. 2010 Press

Čudesna Srbija

Tičije polje - Muzej koji živi

Na planini Ozren vreme se ne meri satima, a u Tičijem polju, zaselku sela Milakići, danima. Ovde se ne dolazi „usput", već od velike nevolje ili velike radoznalosti

1.jpg


U Tičije polje, zaselak sela Milakići, ne dolazi se „usput", već od velike nevolje ili velike radoznalosti. Na Tičije polje dolazio sam više puta, uglavnom s različitih strana, i uvek sam bio zatečen lepotom visoravni. Zanimljivo je da je i sveti Ilija svaki put ulepšao taj dolazak. Naime, prvi put su me posle višečasovnog hodanja po kiši dočekali duga nad selom i dva lepa sunčana dana nakon toga.
Zimski dolazak bio je skoro dramatičan. Posle šest sati probijanja po snežnoj mećavi na Molitvi su se oblaci razišli i sunce je obasjalo snegom pokriveno selo. Slična iskustva imaju i ostali posetioci, pa mnogi odlazak na Tičije polje poistovećuju s hodočašćem.

Lepota - Treba uživati na polju raspevanih ptica
Letnji dani na Tičijem polju brzo prođu u beskrajnim šetnjama i uživanju u nestvarno lepom ambijentu. Nisu potrebni ni vodič ni mapa jer je svaki put podjednako zanimljiv. Kratki zimski dani se neosetno pretvore u noć, a pucketanje vatre je najprijatnija muzika. Posebno je zanimljiva seoska slava Sveti Arhanđel, koju meštani proslavljaju s prijepoljskim i beogradskim planinarima, koji su slavu prihvatili kao svoju. Ona se slavi kao što je i red, na starinski način. Posle bezbrojnih zdravica i dobrih želja, momci s planine kreću sa starim, već zaboravljenim napevima, koje gradska većina, začudo, lako prati.


Na putu do Tičijeg polja nalazi se manastir Davidovica, zadužbina Nemanjinog unuka, župana Dmitra (potonji monah David). U manastirskoj crkvi sahranjen je otac kneginje Milice, knez Vratko. U epskim pesmama on je opevan kao Jug Bogdan, pa meštani veruju da je pored crkve sahranjeno i njegovih devet sinova. Pored manastira protiče manja rečica. Naizgled bezazlena, ona u proleće podivlja, o čemu najbolje govori kanjon duboko usečen u kraške stene. Put od kanjona vijuga do 1.300 m visokog prevoja. Uspon od 1.000 m i rastojanje od 12 km u letnjem periodu pređe se za dva sata. Makadamski put do sela savlađuju i automobili, ali lepi prizori se menjaju brzo kao u dobrom filmu, pa je šteta neki prevideti.
Prvi kontakt sa selom uspostavlja se na uzvišenju Molitva. Nekad se tu nalazila crkva. Tragovi temelja su još vidljivi, a u crkvište je zaboden drveni krst koji uzvišenju daje izgled svetilišta. Tu se susrećemo s idiličnom slikom planinskog sela. Meštani rade uobičajene poslove - hrane stoku, cepaju drva, a kada sve namire, vode beskrajne razgovore. Na stolu se odmah pojavljuju pogača, punomasni sir i rakija od divljih krušaka. Seče se i suva goveđa pršuta, ali čak ni ovde nema one prave, od vola koji je bar pet godina teglio pod jarmom. Domaćin koji bi sekao tu žilavu pršutu dočekao bi proleće rascvetalog palca. Teško je proceniti da li srdačna dobrodošlica, udobna stolica posle dugog pešačenja ili neobično jaka rakija izazivaju provalu dobrog raspoloženja i razgovor koji prekida tek prvi mrak.

3.jpg


Mladi Lazovići sišli su u grad zbog škole. Kad imaju vremena, dođu u selo. Hoće li se vratiti kad završe školu teško je reći. Odrasli su ostali iako su okolna sela odavno opustela. Žive nekim prastarim ritmom dovoljnosti, nad kojim bi se zamislili svi eksperti za lečenje menadžerskih bolesti i svih vrsta stresnog stanja.
Centralna kuća u selu je najveća. U njoj niko ne živi i meštani je ustupaju retkim posetiocima, pre svega planinarima. Temelji i donje prostorije napravljene su od kamena, a sprat je od drvenih, ručno tesanih trupaca, koji savršeno naležu jedan na drugi. Sve kuće su pokrivene drvenom šindrom. Napravljene su na padini i svaki nivo ima poseban ulaz. U donjem nivou nalazi se dnevni boravak i tu se loži i sprema se hrana. Tu spava i najstariji član porodice. Na spratu je prostorija za spavanje. Mladi bračni parovi imaju posebnu kuću, obično bez prozora. I štale se prave u dva nivoa. U donjem delu su goveda, a u gornjem ovce. Poseban objekat je mljekar, u kome se pravi i čuva sir. Nekad je u njega ulazila samo jedna žena, koja se bavila belim mrsom. I danas u mljekar ulazi samo jedna žena, jer ih više i nema.


Dragan Bosnić





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Монмартр у Браничеву

Монмартр у Браничеву


Некадашњу „другу престоницу Србије“ за време Милоша Обреновића, у прошлом веку су прославили познати уметници попут Милене Павловић Барили, Ђуре Јакшића и Ђорђа Јовановића, док би савремени Пожаревљани да направе „светски бренд“ од Љубичевских коњичких игара

_MG_0274.jpg

Споменик кнезу Милошу Обреновићу (Фото Зоран Анастасијевић)



Пожаревац је град у којем иза сваког ћошка избија нешто из прошлости: галерије, споменици, задужбине... Кренете у једном правцу и наиђете на римске саркофаге из доба цара Клаудија које чине део дворишне поставке Градског музеја. Пођете на другу страну - ту је огромна жута зграда Окружног здања у коме су смештене најважније институције, а градили су је италијански мајстори у другој половини деветнаестог века. Тада се звала Зграда окружног начелства и завршена је 1889. године, у време када је Србија као млада краљевина хватала корак са Европом.

Испред зграде, у парку је споменик кнезу Милошу Обреновићу који руком показује на Запад, како тумаче једни, док је по другим, злонамернијим тумачењима, тим покретом руке пречасни кнез најавио подизање затвора у Забели. У сваком случају, историјска је чињеница да је споменик откривен 1898. године, у присуству краља Александра Обреновића и његовог оца Милана.
Најстарија грађевина у Пожаревцу је Саборна црква, посвећена светим арханђелима Михаилу и Гаврилу из давне 1819 године. Поред њених темеља сахрањен је рођени брат хајдук Вељка Милутин Петровић.
Као и свуда, и у Пожаревцу свако има своју причу и објашњење историјских и политичких прилика, згода и незгода које се испредају на Старом корзоу, где се кафићи, тако рећи, пребројати не могу. Корзо пореде са београдском Скадарлијом или чак париским Монмартром.
Боемија није Пожаревљанима страна, напротив, постоји и један кварт који је добио име по Ђури Јакшићу. Хроничари су побројали да је 1911. године град имао 80 кафана и само једног лекара, у складу са оном нашом народном да „здравље на уста улази“. Међу најпознатијим гостима био је и чувени српски песник. Он је овде насликао и неколико вредних слика, а највише је волео да одседа у кафани која је за њега имала више него симболичан назив „Последњи грош”.

Опстао једино „Бамби“

Вељко Обрадовић, менаџер за односе с јавношћу Градске управе, наводи нам податке који могу објаснити зашто је тако живо и весело још у преподневним сатима на градском корзоу. Пожаревац је по просеку примања у републичком врху, одмах иза Београда и Новог Сада, захваљујући коповима и термоелектрани Костолац, али пре свега за лагоднији живот заслужни су бројни гастарбајтери, од њихових дознака живи пола овдашњег становништва.
Тешко зарађене гастарбајтерске паре, признају Пожаревљани, убалажавају социјалне проблеме, јер су многа предузећа замрла, а индустријска зона на изласку из града још није оживела. Нема погона осим „Бамбијевих”, који је овде задржао производњу али је седиште преместио у Београд. Економски аналитичари типују на развој лаке индустрије у будућности, пре свега прехрамбене, услужну делатност и туризам крај Мораве, Млаве и Дунава.
Предност Пожаревца је географски положај, има доста тога да се види и у окружењу: Дунав, Виминацијум, Лепенски вир, Голубац…па је у бројним ђачким екскурзијама и град незаобилазна дестинација. Најпосећенија места су ергела „Љубичево” и Галерија „Барили“..
У првој половини прошлог века у Пожаревцу је радило доста уметника а најпознатији су вајар Ђорђе Јовановић, који је радио споменик кнезу Милошу, и сликарка Милена Павловић Барили, која је излагала у више европских метропола, као и у Њујорку. Њена мајка Даница, како је забележио градски хроничар Милан Ивошевић, даровала је Пожаревцу велики део ћеркиних радова и своју кућу, поред које је изграђена галерија Милениних слика.

Карневал и ергела

„Љубичево” је једина преостала ергела у Србији. И она је била на ивици пропадања, али откако је град одлучио да подржи њену обнова ситуација се поправила.
Директор Владан Јанковић говори нам о обнови парка кнегиње Љубице, реновираној управној згради, саграђеној 1850. године која је споменик културе, фонтани и стазама. Травњаци се сређују, а ни коњи више не гладују. Легат кнеза Милоша има 315 хектара, али у будућности, по речима Јанковића, „Љубичево” неће имати толико такмичарске амбиције колико туристичке.
Пожаревац називају и градом Љубичевских коњичких игара. Овогодишње су већ започеле градским карневалом, а наставиће се концертима од среде до суботе на којима ће наступати Звонко Богдан, Рибља чорба, звезде „Гранда“ и словеначки џез оркестар. Саме Игре трају два дана, првог викенда у септембру, а отварање је дан раније, у петак, када се на градским улицама приређује велики коњички дефиле и полаже заклетва о спортском и витешком такмичењу.
Поред касача, галопера, прескакања препона и дресуре, највеће атракције на хиподрому су вежбе у савлађивању вештина на коњу, волтижовање, које изводе деца од две до шест година и наравно, љубичевски вишебој, јединствено такмичење у свету које је приказано и на америчкој телевизији у популарној серији „Тражили сте - гледајте”, као и у француској „Коњ, мој пријатељ”.
Пожаревљани се надају да би за три године, када буду организоване јубиларне 50. Игре, оне могле постати масовна спортска културна и туристичка манифестација. Желели би да Љубичевске коњичке игре, поред „Егзита” и Гуче, постану трећи препознатљиви бренд Србије који ће моћи да се мери са прва два по спектакуларности, заради и броју посетилаца.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Филмски статисти
Пожаревљани су са својим коњима учествовали у снимању бројних филмова, нарочито шездесетих и седамдесетих година прошлог века. Били су Монголи у филму „Тезеј” (у Банату је статирало 400 „Монгола”), Индијанци у „Олд Шетерхенду и Винетуу“, викинзи у спектаклу „Дуги бродови”… а у филму „Марко Поло” било је чак 500 статиста из Пожаревца. Статирали су и у домаћем филму „Битка на Неретви”, кад је на теренима херцеговачког крша ангажовано 300 пожаревачких „црвенокожаца”.
----------------------------------------------------------
Историјат
На просторима данашње општине, на ушћу Млаве у Дунав, простирао се древни град Виминацијум. Изграђен за време Римске империје и према записима из 256. године био је центар Горње Малезије, данашње територије Србије. Пожаревац се први пут помиње као место 1476. године, а постао је шире познат 1718. када је ту потписан такозвани Пожаревачки мир између Хабсбуршке монархије и Турске. Прави процват настаје доласком кнеза Милоша Обреновића на власт. Тада су овај град називали и другом престоницом Србије јер је кнез са породицом често боравио у својој резиденцији. Овде је 1921. године основан први нахијски суд у кнежевини Србији. Имање на обали Мораве кнез је поклонио држави за оснивање ергеле, коју ће касније ће кнез Михаило назвати Љубичево, по мајци Љубици.
-------------------------------------------------------------------------------------
Познати
Пожаревац је познат и по војводама Миленку Стојковићу и Петру Добрњцу, овде су рођени познати глумци Миливоје Живановић и Живка Матић, фудбалер Велибор Васовић, др Никола Хаџи–Николић, први школовани гинеколог у Србији, Илија Петровић (1895–1942), преводилац и књижевник, …Из Пожаревца су драмски писац и сценариста Слободан Стојановић, певачице Драгана Мирковић и Леонтина, а прошле године је млади Мирко Ђорђевић освојио прву награду на такмичењу биолога у Лондону.
У причи о познатим Пожаревљанима не могу се заобићи ни политичари. Једна улица у граду носи име Драже Марковића, високог партијског и државног функционера у СФРЈ, а у дворишту породичне куће сахрањен је бивши председник Србије и СР Југославије Слободан Милошевић (његова удовица Мирјана Марковић и син Марко сад живе у Москви, а ћерка Марија у Црној Гори.)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Наслеђе Милошевића
Марко Милошевић је деведесетих година отворио у Пожаревцу дискотеку „Мадона”, најлуксузнију у то време на Балкану, а 1999. године, у време бомбардовања Србије, и забавни парк „Бамбиленд“. „Мадона” је и данас место окупљања младих, али са другим власником, док је „Бамбиленд” више година био затворен, а сада је као власништво фирме „Бамби” дат у закуп.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Пожаревачки Витез
Даворин Живковић је четвороструки витез Пожаревца. Један је од најмлађих такмичара Љубичевских коњичких игара којем је пошло за руком да четири пута буде најбољи у гађању топузом, курирском јахању, у бацању копља и сечи сабљом. Имао је само 16 година када се први пут нашао у финалу са најбољим стишким вишебојцима, а прву титулу освојио је 1999. године. Жеља му је да ове године изједначи рекорд свог тренера Радета Миловановића који је једини петоструки победник.
„Игре су један од највећих такмичења у свету, а победити и постати витез велика је част. Људи ме препознају, и то не само у Пожаревцу. Две године сам провео као тренер у Грчкој и чак су ме и тамо препознали“, каже Живковић.


Драгољуб Стевановић


објављено: 29/08/2010
Извор: Политика Магазин





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
Otkrijte čari Novog Bečeja: Uživanje na obalama Tise

Otkrijte čari Novog Bečeja: Uživanje na obalama Tise

Blic žena


I ove godine za vreme „Velikogospojinskih dana“, od 26. do 29. avgusta, ulicama Novog Bečeja juriće konji vrani, sviraće najbolji orkestri i ješće se najbolja riblja čorba.


9745_becej_hf.jpg

Novi Bečej ima i prelepu plažu na Tiskom keju, a nakon kupanja sigurno će vam dobro doći čuvena novobečejska riblja čorba koju možete probati u nekom od obližnjih restorana

Ima raznih slavlja. Neki imaju svoje slave, neki imendane, svi imaju rođendane, a retki srećnici čak i srebrne i zlatne svadbe. Međutim, malo koje mesto u Srbiji može da se pohvali nekim svojim velikim slavljem kao što to može Novi Bečej sa tradicionalnim „Velikogospojinskim danima“. Svake godine krajem avgusta u ovu opštinu sjati se preko 100.000 posetilaca da uživa u paradi konjskih zaprega, takmičenju tamburaških bandi i, naravno, u dobroj pesmi. I ove godine, od 26. do 29. avgusta, ulicama Novog Bečeja juriće konji vrani, sviraće najbolji orkestri i ješće se najbolja riblja čorba. Posle toga biće vam sasvim jasno zbog čega se „Velikogospojinski dani“ svrstavaju među prvih pet manifestacija u Srbiji.

9750_bec5_if.jpg


Najmlađi Novobečejci se posebno raduju ovoj manifestaciji i sa zadovoljstvom učestvuju u bogatom kulturno-umetničkom programu


TAKO JE TO KAD SLAVI NOVI BEČEJ
I dok se prvog dana manifestacije ekipe budu utrkivale koja će napraviti bolju riblju čorbu, podršku će im pružati tamburaške bande, čim drugim do pesmom. Nakon izbora najboljeg kuvara riblje čorbe, ekipe koje su se takmičile u spremanju ovog ribljeg specijaliteta izabraće najbolju tamburašku bandu. Ako ste mislili da je to sve što su domaćini pripremili za vas, prevarili ste se jer uveče tek počinje prava zabava. Za vreme manifestacije svake godine Novi Bečej posete naše najveće muzičke zvezde, pa će tako koncerte i ove godine održati Bajaga i
„Instruktori“, Dejan Cukić, Vlada Divljan, Željko Samardžić i Hari Mata Hari. Što bi domaćini rekli, tako je to kad slavi Novi Bečej.
Dok boravite u ovom mirnom i prelepom mestu, imaćete priliku i da uživate u netaknutoj prirodi, a reka Tisa, Slano kopovo, Biserno ostrvo i Arača samo su deo bogate turističke ponude Novog Bečeja.


9748_bec3_if.jpg

Neizostavni deo „Velikogospojinskih dana“ je čuvena parada konjskih zaprega


9746_bec1_if.jpg

Arača, ruševina romaničke katedrale iz 13. veka


NAZDRAVITE „TISKA PERLOM“
Poseban doživljaj za sve posetioce jeste vožnja brodićima po Tisi, s kojih se vidi netaknuta priroda, gusto zelenilo, pecaroši koji satima sede u čamcima ili na obali. Tu je i čuveno Biserno ostrvo, nastalo još 1858. godine. Na ovom ostrvu, čiji je veći deo pripadao grofu Lipotu Rohonciju, gajile su se velike sjajne dinje koje su se zvale „tiski biser“, pa je tako i ostrvo postalo biserno. Danas je dinje zamenilo grožđe, jedinstvene vrste vinove loze, koja se uzgaja
samo ovde, a daje specijalne vrste vina od kojih je posebno čuvena „tiska perla“. Na ostrvu je i dvorac Rohoncijevih, ne baš tako sjajan kao nekada, ali podseća na neka prohujala vremena, baš kao i Arača, impresivna ruševina romaničke katedrale iz 13. veka. Na početku to je bio benediktanski manastir, a kroz istoriju često je menjao vlasnike, od despota Stefana Lazarevića, Đurađa Brankovića, Pavla Birinjija, sve dok je Turci 1551. nisu spalili.

9747_bec2_if.jpg

Na Bisernom ostrvu uzgajaju se jedinstvene
vrste vinove loze


9749_bec4_if.jpg

U etno-muzeju nalazi se preko 3.000 eksponata, starih preslica, razboja i vezenih radova


Misteriozan za posetioce je i dvorac Sokolac. Legenda kaže da je ovde Lazar Dunđerski, vlasnik dvorca, izgubio imanje na kartama i onda ga povratio za opkladu pucajući u jabuku na glavi svoje žene. Neki opet pričaju da se odajama dvorca, za vreme punog meseca, ponekad prošeta i Lenka Dunđerski, čisto da vidi da li je sve onako kako je i ostavila.

Prava atrakcija za turiste je i Slano kopovo, jedno od napuštenih korita Tise i svojevrsni rezervat retkih ptica, biljaka i životinja.
Za vreme „Velikogospojinskih dana“ cene u privatnom smeštaju kreću se od 700 do 1.000 dinara, a tokom godine 500-700 dinara. Ručak za dve osobe u novobečejskim restoranima i čardama kreće se oko 1.500 dinara. Novi Bečej udaljen je od Beograda 113 kilometara, od Novog Sada 45 i od Kragujevca 230 kilometara. Sve informacije i pomoć posetioci Novog Bečeja mogu dobiti u Turističkom informativnom centru ili na telefon 023/773-522.

OBAVEZNO PROBAJTE
Tiski šaran na rašljama je lokalni specijalitet koji nikako ne smete propustiti, a recept su prenosili s kolena na koleno stari novobečejski alasi. Uz ovo jelo na novobečejskim čardama služi se „tiska perla“, nadaleko čuveno vino krokanove loze s obližnjeg Bisernog ostrva. Obavezno probajte i neizostavnu štrudlu s makom.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.027
U srcu Šumadije - Bajkal na sunčanom bregu

U srcu Šumadije - Bajkal na sunčanom bregu

Večernje novosti 01.09.2010 11:02



U Gradu pod Oplencem imaju sreće da i ovog leta rade dva nova privatna bazena za kupače. Ne zna se da li je lepši „Bajkal“ u potezu Baganac, ili „Sunčani breg“ u selu Ovsište. Oba su izgrađena na lokacijama, odakle „puca“ širok pogled na veliki deo Srbije.

Bazenski kompleks „Bajkal“ nalazi se na manje od tri kilometra od Topole, tik pored starog puta za Aranđelovac. Okružen je nepreglednim zelenim padinama Zmajevca, Venčaca i Bukulje.

Vlasnik Zoran Bubanja kupio je zemljište i na 7.000 metara kvadratnih napravio je bazene za odrasle i decu. Ugradio je špansku opremu pomoću koje se voda za 24 sata prečišćava čak šest puta.
- Imao sam prilike da dosta putujem po svetu, živeo sam dugo pored jezera Bajkal u Rusiji, ali samo je Šumadija destinacija na kojoj mogu da se trajno nastanim kaže Bubanja. - Prirasla mi je za srce, pa je ovde i moja porodica. Imam suprugu i dvoje dece.
Za ovu sezonu završio je zatvoren restoran sa 300 mesta, a trenutno završava osam dvokrevetnih soba i tri apartmana za prenoćište i pansionski smeštaj.
Drugi bazenski kompleks „Sunčani breg“ u Ovsištu nalazi se pored rodne kuće poznatog satiričara Radoja Domanovića. I odavde se Šumadija vidi kao na dlanu, a sunce ovaj deo sela obasjava po čitav dan.
Graditelj Milan Grujić živi u Cirihu, ali želeo je da kupališni objekat napravi u zavičaju. Kupio je hektar zemlje na kome postoje tri bazena - poluolimpijski, srednji, za školu plivanja za odrasle, i najmanji za decu.
- Topola je stvorena za turizam, jer mnogo ljudi iz grada želi da ode u prirodu - kaže Milan.






 
Natrag
Top