Uloga religije u cuvanju i zastiti porodice

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Darth nam je otkrio veliku mudrost primerom sviraca bez sluha. Bravo Darth, samo nastavi.

Mire, samo jos ne sto da ti objasnim. Ima nekih medju protestantim koji veruju kao sto ti mislis da je. Oni tvrdi, blagodacvu smo spaseni i to je sve. Mi jesmo spaseni blagodacu, ali Hrtistos kaze gresniku, idi i ne gresi viose. Ako nastavimo i ostanemo u grehu, Njegova milost nas ne moze spasit.
Da je izgubljeni sin nastavio da zivi sa svinjama, tamo bi i umro. Medjutim, on shvata da je pogresio i trazi izlaza. Donosi i odluku da je jedino resenje da se vrati ocu. Dali je to sve? NIJE! On je usta i posao ocu, i otac ga ne pita za prosle grehe, on mu naziva dobrodoslicu, ali sin u ocevoj kuci nije mogao da nastavi isti nacin zivota kao kod svinja.


Zato Mire, obrati paznju na ovu izjavu: "Budite vi dakle savršeni, kao što je savršen otac vaš nebeski"Mateju 5. 48

Zato ne mozes reci da je to protiv Jevandjela, jer to i pise u Jevandjelju.

S druge strane, veoma je opasno ako neko sam sebe ubraja u savrsene, iako zna da ponekad i on pogresi. Fariseji su sebe smatrali svetim, zato si se strogo odvajali od mnogobozaca; a Isus medju onima koje su oni smatrali nevernicima, svedoci "taku veru ni u Izrailju ne nadjoh".

Zanimlivo je kod Jehovinih svedoka. Oni veruje da ce samo 144.000 pravednika otici na bebo, i samo oni danas imaju pravo da uzmu ucesce u euharistoji.
To znaci da je to na njima, da li ce se prikljuciti eliti ili obicnim vernicima. Jedan dobar covek JS mi je rekao, ja samo odlucio d abudem JS ovde na zemlji ni ne mislim d aidem na nebo. To jeste antievandjele, jer to nigde ne pise. Kad bi tako bilo, onda Bozji sud nebi ni bio potreban, a jasno je napisano: "Svima nam se valja javiti na sudu Hristovu.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Uloga religije u cuvanju i zastiti porodice

stvarnoslap said:

Opet će Isus: "O dvjema zapovijedima visi sav Zakon i Proroci. Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim. To je najveća i prva zapovijed. Druga, ovoj slična: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga."A kako bez dekaloga ove dvije držati?

E moj Slape, pa zar ti jos nisi naucio, da je u te dve zapovesti ukljucen ceo DEKALOG?
Sve se to moze svesti na jednu jedinu rec, a to je LJUBAV.
Dekalog je napisan na dve ploce zakona. Prva ploca regulise nas odnos prema Bogu, a druga odnos prema bliznjemu. Tako onaj koji voli Boga, drzace prve cetiri zapovestio, nec eimati druge bogove uz Njega, nece se klanajti predmetima jer to A ako je istina da ljubi bliznjega, postovace ostalih set zapovesti koje su napisane na drugoj ploci. Onaj koji tako cini dovol;jno je da zapamti samo ovo: Potrebno je da ima ljubavsve.

Slape, hoces li nam reci, zbog cega si izostavio poslednje reci teksta koji si naveo, a one glase:

"O OVE DVE ZAPOVESTI VISI SAV ZAKON I PROROCI." Matej 22,37-40.

Prema tome Hristos nista nije izostavio, u tu izjavu ukljucio je i DEKALOG!
Zato Slape, ako si ti Hristov sledbeni, slusaces Hrista u svemu, a ne samo u necemu selektivno kako se tei svidja.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ali Hristos mu je dao zivot za badava, jer je spasenje "besplatni dar" i mi ne moramo bukvalno nista ciniti da bi se spasli. Ali mi se trudimo, zato sto volimo Boga i zato sto je on pokazao ljubav prema nama, zato zelimo da mu budemo poslusni iz zahvalnoati a ne" iz moranja". U tome je velika razlika. Laodikeja misli "da mora biti savrsen" i da "moze postici savrsenost" u ovom zivotu.

Mire, ne moramo se mi ništa truditi. To Bog i ne traži od nas. Sve što traži je da na Njega gledamo kao Oca. Od nas ne traži da budemo slepe sluge, robovi kojima je dodeljen set zadataka koje treba ispunjavati. Prosto je, da je hteo takve stvorio bi nas takvima.

Milost je dar. Sve što trebamo da uradimo je da prestanemo da namećemo svoju volju, bilo sebi, bilo bližnjima. Da znamo da smo grešni, i da od Njega zatražimo pomoć. Ne da mu govorimo da smo savršeni jer navodno sledimo nekakve kodove i pravilnike. Ponajmanje da druge držimo gorim od sebe jer ne rade tako, ili da sebe postavljamo na mesto Boga i mi u svojoj aroganciji određujemo ko i kako će se spasiti.

Svako ko propagira takvo shvatanje Evanđeoske poruke ne propagira Evanđelje, nego anti evanđelje. Ujedno ne čini samo sebi zlo, nego pre svega drugima koje zavodi i Huli, prikazujući Boga onakvim kakav Bog nije.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, samo jos ne sto da ti objasnim. Ima nekih medju protestantim koji veruju kao sto ti mislis da je. Oni tvrdi, blagodacvu smo spaseni i to je sve. Mi jesmo spaseni blagodacu, ali Hrtistos kaze gresniku, idi i ne gresi viose. Ako nastavimo i ostanemo u grehu, Njegova milost nas ne moze spasit.

Pa oni jednim delom veruju ispravno. Bog jeste oprostio svima i ponudio im zivot "za badava" ali to ne znaci da mozemo nastaviti da gresimo. Jer ako nastavimo po starom, onda ne pokazujemo zahvalnost ni ljubav za ono sto je Bog ucinio za nas, vec smo onda 'bezobrazni' i zloupotrebljavamo Bozju dobrotu. Takvi se ne mogu spasiti jer "nemaju ljubavi" prema Bogu a ni prema bliznjima.

I Pavle u vezi ovoga kaze: "sta sad, da nastavimo da gresimo posto nismo pod zakonom vec pod miloscu? Boze sacuvaj!"

Znaci, onaj koji je primio milost i "besplatan dar spasenja" treba taj dar i da prihvati a to znaci da ga prihvati sa zahvalnoscu i ljubavlju i da uzvrati Bogu istom merom.

Takav ne moze vise postupati neverno. Jer kako zloupotrebljavati nekog koji te je toliko voleo?

Da je izgubljeni sin nastavio da zivi sa svinjama, tamo bi i umro. Medjutim, on shvata da je pogresio i trazi izlaza. Donosi i odluku da je jedino resenje da se vrati ocu. Dali je to sve? NIJE! On je usta i posao ocu, i otac ga ne pita za prosle grehe, on mu naziva dobrodoslicu, ali sin u ocevoj kuci nije mogao da nastavi isti nacin zivota kao kod svinja.

Naravno da nije mogao nastaviti po starom, ali nije mu Otac trazio da on "bude savrsen" da bi "usao u kucu"! Naprotiv primljen je takav nesavrsen i gresan. Ali ljubav koju mu je Otac pokazao takvom gresnom i nikakvom, je slomila njegovo srce, tako da on vise nikada nije mogao da povredi svog Oca i da se ponasa neverno!

To je ono sto se i kod nas desava, kod Hriscana.

Sve drugo, insistiranje na nekakvoj "savrsenosti i pravednosti" nije evandjelje. Jer evandjelje je "dobra vest". A to je "radosna vest" da mi ovakvi gresni i nikakvi mozemo dobiti spasenje "koje nicim nismo zasluzili".

Zato Mire, obrati paznju na ovu izjavu: "Budite vi dakle savršeni, kao što je savršen otac vaš nebeski"Mateju 5. 48

Zato ne mozes reci da je to protiv Jevandjela, jer to i pise u Jevandjelju.

Marko, nije ovo protiv evandjelja nego se pogresno interpretira (Laodikeja pogresno interpretira) . Ovaj stih samo govori " da treba da se ugledamo na Boga". Stih ne govori da "mi mozemo postici savrsenost". Jer kao prvo "niko nije kao Bog" a kao drugo mi smo nesavrseni i imamo "gresnu prirodu".

S druge strane, veoma je opasno ako neko sam sebe ubraja u savrsene, iako zna da ponekad i on pogresi.

Mozda Laodikeja jos uvek sebe ne ubraja u savrsene, ali jednog dana ce sigurno reci "pobedio sam sve grehe". A to jeste opasno, jer to kao prvo negira "besplatan dar spasenja"(nicim zasluzen) a kao drugo raskida vezu sa Hristom, jer takav vise i ne mora da se moli za oprostaj, jer greha nema! Takav moze samo da se hvali i govori Bogu - "hvala ti Boze sto nisam kao drugi ljudi ili kao ovaj pravoslavac, postim, svetkujem subotu, ne jedem svinju itd.."
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, ne moramo se mi ništa truditi. To Bog i ne traži od nas. Sve što traži je da na Njega gledamo kao Oca. Od nas ne traži da budemo slepe sluge, robovi kojima je dodeljen set zadataka koje treba ispunjavati. Prosto je, da je hteo takve stvorio bi nas takvima.

Darth, da li si siguran da mi ne treba nista da ucinimo, a Bog treba sve da ucini da nas spase?

"Svaki koji cini greh i bezakonje cini i greh je bezakone."
1. Jovanova 3,4.
Nijedan bezakonik carstva Bzijega nece naslediti.

Prvo sto mi treba da ucinimo je
da verom prihvatimo pesplatni dar Bozji: "A oni rekose: veruju Gospoda Isus i spasces se ti i sav dom tvoj." Dela 16,31.

Drugo,
da se pokajemo za svaki greh koji smo cinili, i da se ocistimo od greha: "Pokajte se, dakle i obratite se da se ocistite od greha svojih." Dela 3,19. Kako da se ocistimo? Tako sto napustamo grehe koje smo cinili.
"Ako priznajemo grehe svoje , veran je i pravedan da nam oprosti grehe nasi i ocisti nas od svake nepravde."
1. Jovanova 1,9. Znaci neophodno je da priznamo svoje grehe, a Bog prasta.
Kao sto videite to je citav proces ciji uspeh ne zavisi samo od Boga, nego zavisi i od gresnika, da prizna greh, da se pokaje, verom da primi Hrista za svoga spasitelja i da nstoji da nhapusti greh i tako ce se ocistiti od njega.

Milost je dar. Sve što trebamo da uradimo je da prestanemo da namećemo svoju volju, bilo sebi,
Abilo bližnjima.[/QUOTE]

Darth, milost jeste dar Boziji. Medjutim, nije sve sto treba da ucinimo da prestanemo da namecemo svoju volju sebi i drugima. Nego je da priznamo da smo gresni, jer tek tada mozemo shvatiti da nam je potreban Spasitelj, jer se sami ne mozemo spasti. Zatim da verujemo, da se pokajemo i da napustimo greh, jer ako nastavim da gresim to je dokaz da nista ne verujemo i da jos nismo primili Dar Bozje milosti.

Marko1932 said:

Zato Mire, obrati paznju na ovu izjavu: "Budite vi dakle savršeni, kao što je savršen otac vaš nebeski"Mateju 5. 48

Zato ne mozes reci da je to protiv Jevandjela, jer to i pise u Jevandjelju.
Marko, nije ovo protiv evandjelja nego se pogresno interpretira. Ovaj stih samo govori " da treba da se ugledamo na Boga". Stih ne govori da "mi mozemo postici savrsenost".

Izvini Mire, ali zasto ne citas onako kako jevandjelje pise, a ne da tumacis drugacij.
Citaj ponovo. Isus nije tako rekao, nego: "Budite vi dakle savršeni!"
Mire, jesi li konacno razume, ne kaze vi se ugledajte na Bog, nego Hristos nas poziva da BUDEMO SAVRSENI! Slazem se da je cilj suvise visok, ali nisam ga ja postavio, nego Hristos!

 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pa oni jednim delom veruju ispravno. Bog jeste oprostio svima i ponudio im zivot "za badava" ali to ne znaci da mozemo nastaviti da gresimo. Jer ako nastavimo po starom, onda ne pokazujemo zahvalnost ni ljubav za ono sto je Bog ucinio za nas, vec smo onda 'bezobrazni' i zloupotrebljavamo Bozju dobrotu. Takvi se ne mogu spasiti jer "nemaju ljubavi" prema Bogu a ni prema bliznjima.

I Pavle u vezi ovoga kaze: "sta sad, da nastavimo da gresimo posto nismo pod zakonom vec pod miloscu? Boze sacuvaj!"

Znaci, onaj koji je primio milost i "besplatan dar spasenja" treba taj dar i da prihvati a to znaci da ga prihvati sa zahvalnoscu i ljubavlju i da uzvrati Bogu istom merom.

Mire, baš to što, jednim delom je i dokaz šta je sotonska prevara u vidu Sola Scriptura i napravila od Hrišćanstva. Sa jedne strane imaš nas, Katolike i Pravoslavce (Katolici su i jedni i drugi, jedna Crkva, ma šta pojedinci tvrdili) koji znamo šta je sve potrebno za spasenje, a to je pre svega svesnost da smo pogrešili, da smo grešni. Sa druge strane imaš mirijade onih koji čas tvrde jedno čas drugo, imaš protestante koji tvrde da je samo vera u Hrista dovoljna, drugi pak tvrde da su to djela, treći da je ovo, četvrti da je ono i tako dalje i tako dalje.

A ni jedan jedini od Sola Scriptura ne pominje prvu i osnovnu stvar, pokajanje, da ne govorim o totalno iskrivljenom shvatanju greha. Većina, a to rade i ovi sa kojima raspravljamo, definišu greh kao kršenje Zakona, što je ljudska izmišljotina jer Adam i Eva nisu imali Zakon koji bi trebalo prekršiti da bi se sagrešilo. Što je još indikativnije ni Bog ne pominje Adama kada Mojsiju (kojim su ovi opsednuti) daje Dekalog. Niti pominje Abrahama, niti Noju.

Dakle, ne radi se o tome da je Zakon taj na koji se treba ugledati da bi se navodno utvrdilo da li je ko grešan ili nije. Da ne govorim o tome šta sam Bog lično govori apostolima, ili šta je Govorio kroz usta i prste psalmiste Asava, kroz usta proroka.

Srce, okajano srce, zahvalnost Ocu, i već smo na putu ka očišćenju od grehova. Nikakve "žrtve", nikakve subote, nikakve hrane i pića, nikakva pravila i pravilnici neće nas niti su nas učinil savršenima.


Pomenuo si Svetog Apostola Pavla. Naravno da ne treba da nastavimo da grešimo, ali pitanje je znamo li mi šta je greh i odakle isti i počinje?

Ne počinje u ne poštovanju Zakona kako to u svojoj zaluđenosti veruju Mojsijem posednuti. Nego u nama samima, kada svoje ja postavljamo iznad svega. Kada sebe iako to ne iskažemo rečima, postavljamo za bogove. Kada sudimo drugima, kada sebe predstavljamo boljima od drugih, kada za svoje umotvorine tražimo sledbenike, kada zloupotrebljavamo darove (talente), kada zavodimo samo da bi zadovoljili telesne požude, kada svoja osećanja stavljamo iznad osećanja drugih, kada ne poštujemo život, kada sebično ograničavamo druge (roditelji decu, i tome slično)....

Sve počinje od toga, od samovolje. Naime, ako znamo da je svakome od nas Bog darovao slobodnu volju, da je Bog svakoga od nas stvorio (prizvao u život) kao pojedinca, zamisli šta se događa kada svako od nas počne da sebe postavlja za centar svega, da sebe čini bogom.... nastaje haos. Zato se i brakovi ruše, vode ratovi, ljudi ubijaju...

Pazi, i Adam i Eva su imali mogućnost da ne budu izbačeni iz Edena, samo da nisu bacali jedan na drugoga krivicu. Da su se umesto toga skrušeno obratili Bogu i zamolili za oproštenje, kao što je to uradio bludni sin, ne bi bili izbačeni. Pokajanje je ključno, a to ovi sa kojima raspravljamo ne priznaju. Njima je sve u pravilima i zakonima.

Ovo što napisah potvrđuje i molitva Isusova u Getsemanskom vrtu, On se obraća Ocu u trenutku slabosti, u trenutku ljudskog straha, i da bi do kraja Adamov greh platio, kaže: Ne zato što je volja moja, nego zato što je volja Tvoja.

Adam je trebalo da moli za oprost, da se pokaje. Tako i mi. Svesnost o grehu, pokajanje... I to ne samo prema Bogu, nego i prema bližnjem svom. Svaka uvreda, svaka zla misao je greh, Svaki put kada bližnjem svom kažemo nešto loše činimo greh, svaki put kada sebe (ovo je najvažnije) pokazujemo boljim od drugoga je greh.

Ps. ako se u ovome neko prepozna, neka se prepozna. Greh je ono što rade, jer savršeni nikada neće biti. Slede sasvim pogrešna uputstva za to.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Slape, hoces li nam reci, zbog cega si izostavio poslednje reci teksta koji si naveo, a one glase:
"O OVE DVE ZAPOVESTI VISI SAV ZAKON I PROROCI." Matej 22,37-40.

Prema tome Hristos nista nije izostavio, u tu izjavu ukljucio je i DEKALOG!

Krasno Marko, krasno. Ali u SAV ZAKON ne spada samo DEKALOG. Krist nije uključio samo Dekalog, nego baš kako reče - SAV ZAKON. (Tora, Petoknjižje)

A u Zakon spada i ovo: Izl 31,15: Tko bi u dan subotni obavljao kakav posao neka se pogubi.

Zato Slape, ako si ti Hristov sledbeni, slusaces Hrista u svemu, a ne samo u necemu selektivno kako se tei svidja.

Zato Marko, ako si ti Kristov sljedbenik, slušat ćeš Krista u svemu, a ne samo u nečemu selektivno kako ti se sviđa. :) Zašto si selektivno iz Zakona odabrao Božju zapovijed o subotnom počinku, a odbacio Božju zapovojed o kršenju subotnog počinka!?!?!? Vidi:

Izl 31,15: Šest dana neka se vrše poslovi, ali sedmi dan neka bude dan posvemašnjeg odmora, Jahvi posvećen. Tko bi u dan subotni obavljao kakav posao neka se pogubi.

Vidi gore - u jednom biblijskom retku (Izl 31,15) na početku stoji kako je "sedmi dan (subota) Jahvi posvećen", a na kraju retka stoji da se "pogubi onoga tko oskvrne subotu". I što činite vi Adventisti? Samovoljno i selektivno prvi dio Božje zapovijedi prihvaćate - "sedmi dan (subota) Jahvi posvećen", a drugi dio te iste Božje zapovijedi odbacujete - "neka se pogubi onoga tko oskvrne subotu". :)

P.S. Zato Marko, ako si ti Kristov sljedbenik, slušat ćeš Krista u svemu, a ne samo u nečemu selektivno kako ti se sviđa. :)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
P.S. Zato Marko, ako si ti Kristov sljedbenik, slušat ćeš Krista u svemu, a ne samo u nečemu selektivno kako ti se sviđa. :)

Da, ali bi onda morao da prihvati i to da je Krist kršio subotu (shabat) i da je otvoreno rekao da je on Gospod shabata, zato su hteli da ga kamenuju.

Kada bi oni znali šta je u stvari shabat, ne bi uopšte se ovako ponašali. Naime, ne poznaju kulturološku pozadinu, niti način razmišljanja naroda koji su zapisivali knjige Biblije. Da poznaju, malo bi porazmislili o tome da li uopšte da poistovećuju slušanje Isusa Krista sa posmatranjem shabata.

Ujedno, kakve veze ima tema sa shabatom? Nikakve, osim što je shabataristi koriste da svoje "doktrine" propagiraju i nameću.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, baš to što, jednim delom je i dokaz šta je sotonska prevara u vidu Sola Scriptura i napravila od Hrišćanstva.

Kad bi ti bio hriscanin, nikad Bozjiu rec ne bi pripisao sotoni!

A ni jedan jedini od Sola Scriptura ne pominje prvu i osnovnu stvar, pokajanje, da ne govorim o totalno iskrivljenom shvatanju greha. Većina, a to rade i ovi sa kojima raspravljamo, definišu greh kao kršenje Zakona, što je ljudska izmišljotina jer Adam i Eva nisu imali Zakon koji bi trebalo prekršiti da bi se sagrešilo. Što je još indikativnije ni Bog ne pominje Adama kada Mojsiju (kojim su ovi opsednuti) daje Dekalog. Niti pominje Abrahama, niti Noju.

Emoj Dath dokle ces siriti lazi umesto istine? To ti najbolje svedoci kakav je tvoj izvor.
Kako si mogao da izvalis ovako bezumlje: "A ni jedan jedini od Sola Scriptura ne pominje prvu i osnovnu stvar pokajanje".
Svi protestanti veruju da je gresniku potrebno pokajanje. Zar ti to ne znas?
Vrati se natrag i procitaj, koliko puta sam naveo osnovne korake obracenja a to su: Prvo shvatanje da smo gresni, drugo kajemo se sto samo verdjali Bog i bliznje svojim prestupima, trecve donosimo odluku da ne gresimo, cetvrto primomo verom Gospoda Isusa Hrista za Spasitelja, nastojimo da odbacimo svaki hreh koji nase je rastavljao od Bog, to je ono sto je Isus reka: "Idi i vise ne gresi", i Duh Sveti u nam stvara novorodjenje. Tako gresnik postaje potpuno drugaciji nego sto je bio.
Da li sada shvatas, Darth, koliko si pogresio kad kazes da ni jedan ne govori o pokajanju??????


Srce, okajano srce, zahvalnost Ocu, i već smo na putu ka očišćenju od grehova. Nikakve "žrtve", nikakve subote, nikakve hrane i pića, nikakva pravila i pravilnici neće nas niti su nas učinil savršenima. [/QUOTE]

Potopuno pogersno. Pokajanje i obracenje i primenje verom Isusa Hrista donse potpunu promenu u zivotu. Obrecenik odbacuje svaki greh i postuje sve propise i norme koje je i sam Hristo postovao. Ako taj koji misli da je doziveo novorodenje ne postuje propise koje je licno Bog propusao, on je i daljke bezakonik, a bezakonice nece neslediti carstva Bozijega
 
Natrag
Top