U sta hriscanin treba da veruje u toru(stari zavet) ili jevandjelje(novi zavet)?

Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Domicus. Već sam priznao jednu svoju grešku i rekao da je ipak moguće opoganiti i drugu Hristovu zapovest. To je samo post iznad ako nisi video.
Hajde da vidimo šta ti zameraš meni. Sadisti, mazohisti, homoseksualci, pedofili, sodomisti? Eto, lepo piše o njima na Mojsijevim pločama, crno na belom. Ili možda ne piše? A gde piše? Sodoma i Gomora su spaljene pre Mojsijevog zakona baš iz tih razloga. Pretpostavljam da se i potop desio iz istih ili sličnih. Takođe mnogo pre Mojsijevog zakona. A on ne piše ništa o tome. Da nije možda postalo dozvoljeno? Ne sećam se da je Mojsije i u objašnjenjima (3. i 5. knjiga) spominjao nešto na tu temu, mada to neznači da nema, samo da nemogu trenutno da se setim. Ako ti znaš, bilo bi mi korisno da navedeš. Sledeći koji su spominjali sve ove elemente su apostoli.
To što si nabrojao šta je sve droga samo si potvrdio moju tezu. Hvala.
Što se tiče poligamije, polazim od sebe. Kako bi se osećala moja žena kad bih oženio još jednu? Ili još četiri? Ne bi joj bilo nimalo prijatno, i već sam u startu pogazio drugu Hristovu zapovest. Ili obrnuto, šta da ima četiri puta više muškaraca nego žena? Treba li onda žena da ima više muškaraca kako niko nebi ostao uskraćen? I za kraj, otkud znaš da je u vreme Mojsija bilo više žena?
 
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
ZA Gundark-a
Ja sam slusao nesto otome ili sam citao, ali mislim da to nije u pitanju da su oni imali vise zena ali cini mi se da sam citao u s.zavetu u petoknjizju mojs. posle danih 10 zapovedi kroz neko vreme je bog rekao mojsiju nemoj te da imate vise od jedne zene,
jer ce im zamutiti mozak i odvese ih od boga. Sto je i logicno setite se adama i eve, zbog jedne zene smrt a zamislite sta bi bilo da je imao deset i da je zgresio bogu sta bi bilo sa nama.
pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Naprotiv, ne samo da su imali više žena nego su imali i inoče što je tek skandal posebne vrste. Ali ipak verujem da se veći deo naroda držao jedne žene a da su imućniji članovi praktikovali ovaj običaj.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Gundark, počeo si o tome koje zapovesti treba poštovati. Nisi završio. Navodiš da postoje samo 2, a šta je sa ostalim zakonima koje Bog odredjuje, izmedju ostalog tu je i deo gde ti se nešto pozivaš na mlečne proizvode, možda si mislio na zabranu da se jede jaretina u kozijem mleku? Da li po tebi treba odbaciti i deo gde se govori o tome da muškarac ne sme imati odnos sa muškarcem, majka sa sinom itd. (Koristi se izraz "poznati")? Ili to ne važi? Što bi značilo da hrišćanin nema šta da poštuje Stari zavet, osim kao najavu dolaska Mesije?
Onda smo u paradoksu: Stari zavet ne važi jer se ne može primeniti, odnosno, ne treba ga poštovati jer se ispunio dolaskom Mesije. On je važio dok Mesija nije došao, a sam Mesija kaže kako je doša ne da donese nove nego potvrdi stare zakone? Uz to, ne pozivam se ja na apostola Pavla džabe: on je stvorio hrišćanstvo i ne drži ,kad ga prikazuju na ikonama, knjigu tek reda radi. On je, recimo banalno, ideolog hrišćanstva. I citatu koji sam dao, a za koji kažeš da je krnj, što je moguće jer mi je bio pri ruci da kopiranje, stoji da je on ispoštovgao judejska pravila za očišćenje od greha, i da mu je zamereno što judeje medju mnogobošcima, ne mnogobošce ne one koji nisu judeji, već one koje naivaju "jelenima" navodi da "otpadaju" od zakona, odnosno pravila Judeizma. To što on pristaje na obred koji je judejski (nisam našao da su potrebna četiri svedoka i striganje kose radi pokajanja i prinošenje žrtava u hrišćanstvu radi oprosta greha) govori ili da je ostao u jueističkom zakonu-veri sa svojim tumačenjem (vidi deo o nazrenskoj jeresi) ili da je licimer koji to radi zbog toga da bi sačuvao svoju glavu jer čini obred u koji ne veruje, a sumnjam da je ovo drugo, imajući njegovu posvećenost posle preobražaja i situacije u kojima je bio i jedva izvlačio živu glavu ne odsutajući od osnovne svoje premise (da judeizam koji je ispunjen jer je Mesija došao).
Ovo moje razglabanje govori samo o tome da je on poštovao Stari zavet, ostao judej sa rimskim državljanstvom (što je posebno interesantno!!! i može dati potpuno drugo značenje celoj priči) te ako je on tvorac hrišćanske teologije, onda se ima poštovati i Stari i Novi zavet i ako već se izgorava pravovernsot, nema da se rade stvari koje inače radimo.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Apsolutno si u pravu što se tiče toga da osim zapovesti ima još dosta toga. Ponoviću se još jednom. Ljudska priroda je takva da uvek pokušava da pronađe neku rupu i da opravda svoje loše postupke. I onda slede pitanja tipa, a šta ako ovo, a šta ako ono... S obzirom da savest ljudima nije bila dovoljna ( ili neki nisu imali savest uopšte ), kako nebi više izmišljali i poganili sebe i druge, i tvrdili kako "nisu znali", Mojsije, Hrist i apostoli su morali dodatno da im objašnjavaju kako se te zapovesti primenjuju na posebne slučajeve. Međutim, i pored navodne striktnosti kod Mojsijevih objašnjenja zakona ( 3. i 5. knjiga), ipak nam sam Isus Hrist svedoči da je tu bilo kompromisa. Jedan od primera je i razvod braka. Mateja 19 (7 Rekoše Mu: Zašto dakle Mojsije zapoveda da se da knjiga raspusna, i da se pusti? 8 Reče im: Mojsije je vama dopustio po tvrđi vašeg srca puštati svoje žene; a iz početka nije bilo tako.) i Marko 10:2-9.

A sada, još uvek me iznenađuje kako neki ne shvataju da su u dve zapovesti uključene i Mojsijevih devet ( Subota se isključuje ). Primer sa mlečnim proizvodima sam izneo samo opisno, nedaj Bože da postoji takva zabrana (osim u vreme posta, ali to je već druga tema). Što se tiče jaretine u mleku njegove majke (nije zabranjeno da se sprema u mleku neke druge koze), zaista neznam niti me je to zanimalo, jer takvu hranu zaista ne konzumiram. Ako postoji takvo uputstvo u Starom zavetu, voleo bih da znam.

A što se tiče Pavla, imate zanimljivu priču u poslanicami Galatima 2.glava
3 Ali ni Tit, koji beše sa mnom, i beše Grk, ne bi nateran da se obreže. 4 I za lažnu braću koja dođoše i privukoše se da uhode slobodu našu koju imamo u Hristu Isusu, da nas zarobe; 5 Kojima se ni sahat ne podasmo u pokornost, da istina jevanđelja ostane među nama. 6 A za one koji se brojahu da su nešto, kakvi bili da bili, ja ne marim ništa; jer Bog ne gleda ko je ko; jer oni koji se brojahu kao najstariji, meni ništa ne dodaše;

I ovo je važno, iz iste glave.
11 A kad dođe Petar u Antiohiju, u oči njemu protiv stadoh; jer beše zazoran. 12 Jer pre dok ne dođoše neki od Jakova, jeđaše s neznabošcima, a kad dođoše, ustručavaše se i odvajaše bojeći se onih koji su iz obrezanja. 13 I dvoličahu s njim i ostali Judejci, tako da i Varnava prista u njihovo dvoličenje. 14 A kad ja videh da ne idu pravo k istini jevanđelja, rekoh Petru pred svima: Kad ti koji si Jevrejin neznabožački a ne jevrejski živiš, zašto neznabošce nagoniš da žive jevrejski? 15 Mi koji smo rođeni Jevreji, a ne grešnici iz neznabožaca, 16 Pa doznavši da se čovek neće opravdati delima zakona, nego samo verom Isusa Hrista, i mi verovasmo Hrista Isusa da se opravdamo verom Hristovom, a ne delima zakona: jer se delima zakona nikakvo telo neće opravdati.
I najvažnije: 19 Jer ja zakonom zakonu umreh da Bogu živim; s Hristom se razapeh.
I Petra su Hrišćani iz obrezanja kritikovali što je išao da jede sa neobrezanima (Dela apostolska glava 11) i pogledajte šta im je odgovorio.

Ima još mnogo stihova, ali da nebih bio naporan, rezimiraću. Krštenje simbolično označava smrt starog čoveka i rođenje novog. Jevrejima koji prime Hrista to takođe znači i smrt zakonu, jer da je staro bilo savršeno ne bi bilo potrebe za novim. Toliko za sada.

Dodato posle 4 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

ili da je licimer koji to radi zbog toga da bi sačuvao svoju glavu jer čini obred u koji ne veruje,

Ja lično mislim da je ovo uradio pod pritiskom Jakova i ostalih iz crkve koji su želeli njega da sačuvaju, ali to je samo moje mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
http://vimeo.com/7739685[/video]
Gundark je napisao(la):
Krštenje simbolično označava smrt starog čoveka i rođenje novog. Jevrejima koji prime Hrista to takođe znači i smrt zakonu, jer da je staro bilo savršeno ne bi bilo potrebe za novim
Krstenje bi trebalo da simbolicki poistoveti krstenog sa Isusom Hristom, njegovom smrcu i njegovim vaskrsenjem. Ono u isto vreme predstavlja i "pakt s'bogom" ili ti savez . Ko se krstio zna da se postavlja pitanje : da li se odrices Sotone ? i da li Prihvatas Isusa ?
Ama covece, nema niceg novoooog! Sve sto je Isus rekao tokom svog zivota i nakon vaskrsenja se totalno slaze sa tanahom!
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Domicus upravo pogadja u "sridu". Svo vreme tvrdim upravo to: Isus se ponašao po zakonima (ne zapovesti, već zakoni, a zapovesti se podrazumevaju) Starog zaveta, Apostoli i oni sa njim i oni koji su prihvatili učenje da nisu bili sa Isusom za zemaljskog života (čuje mene i mog rečnika, ali šta ću kad je takav koncept) držali su se zakona iz Starog zaveta, nigde ne stoji da te zakone i Stari zavet ne treba primenjivati li to činiti selektivno itd.
Što se tiče jareta i svega ostalog - piše u zakonima, samo treba da se čita.
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2011
Poruka
702
UUUUUUUUUUUUUUUUU tebra koja frka ovde moracu i ja da se umesam.

Slazem se sa gundarkom ovde a vi ako se neslazete imam jedan predlog:

Da kupimo jagnjice ida idemo u jerusalem da ih prinesemo u zrtvu na pashu, pa sto kad moramo da postujemo sve jevrejske zakone onda da ih postujemo.

A onaj koji se prilikom krstenja odrice djavola i postaje nov covek ,on mora i da zivi po hriscanskim zakonima inace njegovo krstenje nema smisla.

Jedno pitanje?isus je naredio da se krste ljudi u ime njegovo ocevo i ime duha besplatno, zasto mi moramo da placamo za krstenje i to pop nece dinare ranije je hteo marke a sad hoce evrice slusaj a da idemo mi u popove a? sto dobar biznis ha ha ha.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Ne prinose se zrtve zato sto hram ne postoji, razoren je.
Sto se tice biznisa, i u Isusovo vreme su fariseji napravili biznis od vere. Do dana danasnjeg se nista promenilo nije.
Seti se kad im se obratio :" vi ste okreceni grobovi"
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dobro, poznavaoci Biblije, zar krštenje nije potiranje istočnog grijeha?
 
Natrag
Top