U sta hriscanin treba da veruje u toru(stari zavet) ili jevandjelje(novi zavet)?

Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Iščitavajući sve ove postove na temama u ovom podforumu, smatram kako bi najbolje bilo sve objediniti u jednu temu i dati joj naziv:"Ko će naći najbolji citat iz Jevandjelja".
Na deset tema vi govorite o istim stvarima.
Uz to prvo proučite odluke i stavove koji su dati na 7 crkvenih sabora održanih dok nije došlo do podele crkve, tako da ih priznaju i zapadna i istočna verzija hrišanstva (od I, Nikejskog 325, do VII, opet u Nikeji 767). Potom pogledajte sabore katoličke i pravoslavne crkve pojedinačno i to ne samo odluke, već raspave i načine na koji su te rasprave vodjene, datu argumentaciju po gotovo svim pitanjima o kojima se raspravlja na ovim temema (sveto trojstvo, tora ili novi zavet, priroda Hrista i ko je Isus Hrist itd.) kako bi shvatili gde vi reinakrnirate mnoge odbačene stvovove, koje su jeres za obe varijante hrišćanstva, a da su o nekim temama zauzeti gotovo istovetni stavovi kasnije, dok vi ovde to postavljate kao ko zna kakva krucijalna pitanja.
Crkva i njeni teoretičari su davno objasnili sve ono o čemu pišete i sve što sad radite samo je mlaćenje prazne slame.
Ujedno, mnogi od vas koji su vernici, moraju malo da prouče te izvorne stvaove a ne njihovo prepričavanje iz sumnjivih tekstova, kako bi videli gde su zastranili ili koliko su u pravu.
Ovako ste sve sveli na nadmudrivanje ko će bolje citirati nešto i time dokazujte svoje obrazovanje i veru, a to je, mislim i možda grešim, pogrešno.
 
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
ALEKSIJE D

Pa svesu teme vezane za bibliju jedna biblija i sve se svodi na jedno brate !!

Pozdarav od gere.
 
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
A ja mislim ovako!!!

(jevre 8:8-13)

8 Jer kudeći ih govori: Evo dani idu, govori Gospod, i načiniću s domom Izrailjevim i s domom Judinim nov zavet;
9 Ne po zavetu koji načinih s očevima njihovim u onaj dan kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje misirske; jer oni ne ostaše u zavetu mom, i ja ne marih za njih, govori Gospod.
10 Jer je ovo zavet koji ću načiniti s domom Izrailjevim posle onih dana, govori Gospod: daću zakone svoje u misli njihove, i na srcima njihovim napisaću ih, i biću im Bog, i oni će biti meni narod.

11 I nijedan neće učiti svog bližnjeg, i nijedan brata svog, govoreći: Poznaj Gospoda; jer će me svi poznati od malog do velikog među njima.

12 Jer ću biti milostiv nepravdama njihovim, i grehe njihove i bezakonja njihova neću više spominjati.
13 A kad veli: nov zavet, prvi načini vethim; a šta je vetho i ostarelo, blizu je kraja.
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Isus sam veli kako nije dosao da donese nove zakone vec potvrdi stare. Shodno tome, Stari zavet je na snazi. Takva dilema nije postojala medju prvim hrišćanima, pošto su oni (kao Jevreji) verovali u Stari zavet i obećanog mesiju koji je došao a to je Isus Hrist. I tom je bila sva razlika izmedju judeja i prvih hrišćana (nazarećana).
Prema tome, ko god jede svinjetinu i plodove mora ili bilo šta iz vode što nema krljušt, taj krši božije zapovesti...

Pozdrav.
Sad bi bilo dobro uzeti Pavlove poslanice i onih nekoliko citata o hrani pastirati i uporediti sa Isaijom i Mojsijem pa da vidimo u kojoj smo kuhinji?
 
Natrag
Top