U sta hriscanin treba da veruje u toru(stari zavet) ili jevandjelje(novi zavet)?

Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
Za AApokcetza

ti prijatelju sam potvrdjujes jovana (1:1-14)imeno od (1:1-4)

napisao AApcketz:Dali je Pavle GOSPODA Isusa Hrista apostol lagao kada je rekao da mi imamo samo jednoga Boga oca od kojega je sve i jednoga GOSPODA kroz kojega je sve?TO TI JE PO NASKI NIJE SIJA NEGO VRAT, HA HA HA, evo:Ispadda to ovako bog nije bog nego je bog. HA HA HA HA

napisao AApcketz



Konkretno, šta vama znači to "I opet"? zašto opet?

"ODGOVOR NA OPET"

(1 jovanova 5:6)isus je duh koji svedoci.
Evo ovako isus je rec jedinorodjeni sin on je duh pojavio se u telu ljudi ga "neprimise i ubise"otac ga vaskrse i uznese i oped ga rodi u duhu i oped stade bogom tj rec onim koji ga verovase. Jasno ko dan za razumne.
ovo



napisao AApocketz;

Obijasni šta je Isus OCU a šta je OTAC sinu?
Obijasni ko je taj Bog i kako se on zove što reče citiram: "I bog govori opet a ne samo bices!!!"
Obijasni kako PRVORODNI i ko je taj što reče citiram:" i da Mu se poklone svi anđeli Božiji!"
Obijasni koga "VI" to nazivate vašim ocem (ko vas rodi a i šta ste)?

Objasnjenje:(1 jovanova 5:1)to je 4-to pitanje

specijalno za AApocketz-a (1 jovanova5:20,21)(2 jovanova 7,8,9) a moze i cela glava bice ti korisno.
jer tu se jasno vidi da boga svet nije poznao da je on dosao u telu i svi koji tako ne misle oni su antihristi.

a evo jos (isaija 9:6) rodice se bog tj dete tj bog u telu i zvace se Divni, Savetnik, Bog silni, Otac večni, Knez mirni.

kad se kaze savetnik znaci da ce nas posavetovati kako da verujemo u njega kad se vrati na svoj presto.

Kad kaze da ce se zvati Bog silni, Otac večni same za sebe govore ove reci,knez mirni to je jagnje

toliko za sada pozdrav

Dodato posle 10 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

ZA tripo 41
Slazem se stobom reci mi dali si primetio na teme gde vanhelsing postavi ova 3-4 pitanja gore JS se odma izgube s teme, moracu da probam da sam sebi odgovorim na njih,da vidim u cemu je stvar.

pozdrav
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.11.2009
Poruka
167
kršćani, muslimani i svi ostali prvo trebaju poći od onoga, me ubij, ne kradi, ne laži...a onda ići u crkve , čitati knjige itd. jer bez tih osnova ovo drugo ne vrijedi ništa.
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2011
Poruka
702
Bas tako prijatelju bez postovanja zakona nema ni drzave a kamoli crkve.

Nemoras da se trudis FAKY odgovoricu malo kasnije svima na forumu za sada cekam odgovor od AApcketza.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
kršćani, muslimani i svi ostali prvo trebaju poći od onoga, me ubij, ne kradi, ne laži...a onda ići u crkve , čitati knjige itd. jer bez tih osnova ovo drugo ne vrijedi ništa.

U pravu si. Ako se Hrišćanin ne drži Hristove nauke može da tvrdi da je Hrišćanin do sutra, to neznači ništa. Isto važi i za muslimane i sve ostale. Čuvanje par tradicionalnih običaja nije dovoljno da bi neko bio Hrišćanin. I ja mogu da tvrdim da sam crnac ili kinez i da to pokazujem time što jedem pirinač i govorim mandarinski, dovoljno je da me neko pogleda i da zna da lupam.

A sada, malo sam zapostavio ovu temu i AAPocketz je postavio neka pitanja na koja ja još nisam odgovorio (a to nije lepo od mene).

* Nisi pogrešio kada kažeš da je Stari i Novi zavet pisana reč Boga i da se to zajedno naziva biblija. Negde sam pročitao da je biblija grčka reč i da označava "knjige", odnosno množinu. Ko je bolje upućen neka da komentar.
* Nisi pogrešio kada kažeš da su oba zaveta od jednog istog Boga.
- Bog jeste isti i u vreme pre Hrista i u vreme posle. Narodi nisu isti. Bog je u određenom trenutku odlučio da napravi zavet samo sa jednim narodom. Tada taj zavet nije važio za ostale narode.
- Već smo govorili o zapovestima i o tome šta piše Novi zavet o starom zakonu i tu je ostalo malo toga da se doda. Ali sada bih naveo još jednu vrlo bitnu razliku između Starog i Novog zaveta o kojoj nismo ovde govorili.

Dok nam Novi zavet obećava spasenja duše i dobijanja večnog života, Stari zavet naprotiv obećava produžetak ovozemaljskog života, i nigde (barem ne otvoreno) ne spominje zagrobni život. Neću govoriti zašto mada i sami možete da zaključite, ali samo da se zna da je i u to vreme bio poznat podatak da Enoh nije video smrti nego ga je Bog uzeo na nebo, kao i Iliju.

Evo malo stihova da podrže moju tvrdnju.
5.Mojsijeva 5: 32 Gledajte, dakle da činite onako kako vam je zapovedio Gospod Bog vaš, ne svrćite ni nadesno ni nalevo. 33 Celim putem, koji vam je zapovedio Gospod Bog vaš, idite, da biste živi bili i da bi vam dobro bilo, i da bi vam se produžili dani u zemlji koju ćete naslediti.

5.Mojsijeva 5: 8 Zato držite sve zapovesti, koje vam ja danas zapovedam, da biste se ukrepili i nasledili zemlju, u koju idete da je nasledite;9 I da bi vam se produžili dani u zemlji, za koju se zakle ocima vašim da će je dati njima i semenu njihovom, zemlju, u kojoj teče mleko i med.

5.Mojsijeva 32: 46 Reče im: Privijte srce svoje k svim rečima koje vam ja danas zasvedočavam, i kazujte ih sinovima svojim da bi držali sve reči ovog zakona i tvorili ih. 47 Jer nije prazna reč da za nju ne marite, nego je život vaš; i tom ćete rečju produžiti dane svoje na zemlji, u koju idete preko Jordana da je nasledite.

Psalmi 119: 17 Učini milost sluzi svom, da bih živeo i čuvao reč Tvoju.

Knjiga propovednika 8: 13 A bezbožniku neće biti dobro, niti će mu se produžiti dani, nego će biti kao sen onome koji se ne boji lica Božijeg.

Meni se čini da u sadašnje vreme ovo ne važi, a naročito u prva tri veka nove ere, držanje zapovesti ( barem ovih novih ) je naprotiv garantovalo skraćenje životnog veka. Hrišćani se ne nadaju da će im na ovom svetu biti bolje, već na onom drugom, večnom.

* O Trojstvu neću ovde, tema već postoji. Za sada mogu samo da kažem da to jeste teška tema.
* Šta je Isus Tomi?
Jovan 20: 28 I odgovori Toma i reče Mu: Gospod moj i Bog moj. - Ovo sigurno i ti znaš, osim ako tvoj prevod nije malo drugačiji. Inače, 90-ih sam imao prilike da pročitam nekoliko brojeva Kule Stražara (ili Kule Stražare, neznam kako je pravilno) i tada sam primetio da se razlike u verovanjima uglavnom zasnivaju na razlikama u prevodu. Inače, voleo bih da čujem kako ti tumačiš ovaj stih, ili ga možda i ti kao i ja ne tumačiš uopšte nego ga prihvataš takav kakav je.

* (Obijasni ko je taj Bog i kako se on zove što reče citiram: "I bog govori opet a ne samo bices!!!")
- Nije mi jasno šta je bices. A ni pitanje mi nije baš najjasnije. Ako je moguće malo da ga preformulišeš bio bih zahvalan.
* Ako već koristiš citate, zamolio bih te da ih bar sve pravilno obeležiš kako bi znali dali je citat autentičan i kompletan (mada verovatno i dalje stoji problem sa prevodom).

* Što se tiče koja je prva i najveća zapovest:
Mateja 22: 37 A Isus reče mu: Ljubi Gospoda Boga svog svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svom misli svojom. 38 Ovo je prva i najveća zapovest.
- Ovde nema dalje diskusije osim ako nisi mislio da ovo bude samo uvod a da pravo pitanje tek sledi.

* Kao što sam ranije rekao, dok Stari zavet Hrišćani nisu dužni da poštuju, ipak nam je ono korisno, kao što kaže Pavle:
2.Timoteju 3: 16 Sve je pismo od Boga dano, i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi

Da pojasnim. Prvo, u Starom zavetu vidimo kako je nastao svet. Vidimo da pre Mojsija nije postojao zakon pa je ipak Bog sudio svetu. Možda najbolji primer korisnosti Starog zaveta je u prvoj zapovesti koja je ista sa Hrišćanskom, i koja je kod Mojsija više opisana. Konkretno, odnosi se na objašnjenje šta je to idolopoklonstvo 2.Mojsijeva 20 :4 Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje. U principu ja se lično slažem sa ovim, mada istina je da može da zvuči kontradiktorno sa onim što sam već tvrdio, da stari zakon više nije važeći. To je iskoristila današnja crkva i donela odluku da ikone nisu idolopoklonstvo. Da nebi smo dalje nepotrebno komplikovali o ovome, i ja lično smatram da se ne treba klanjati ikonama ( osim možda izuzetka ikone Isusa Hrista ) i nema potrebe da o ovome raspravljamo.
Šta još korisnog imamo u Starom zavetu. Knjige proroka koja najavljuju dolazak Isusa Hrista.

* Za kraj, Tora nije Stari zavet ( bar ne celokupna knjiga koju mi danas smatramo ). To je samo pet Mojsijevih knjiga, bez knjiga o carevima, knjiga dnevnika, psalmi, proročkih knjiga itd.
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2011
Poruka
702
Za Gundark

AApocketz se vise nece pojaviti na forum ja i tripo 41 smo ga rasturili pogledaj temu "sveto trojstvo"

A ako hoces da diskutujes o idolima i ikonama predji na temu "dali se treba klanjati ikonama? i idolima u crkvi" Postovi su zanimljivi.

Znas moje misljenje otvom postu #74 je pozitivno tj svidja mi se.

cao

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

procitaj 2 petrovu 1:1-3 jasno se tvrdi da je isus bog isus grc.znaci na jevr."jehousa" bog pomaze.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
Hriscani treba da veruju u jevandjelje, i samo u jevandjelje ako hriscanin veruje u bilo sta drugo, on nije hriscanun.
 
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
Za jevreina
mozda si i u pravu ali sta kazes na ovo:
(2 korincanima 4:2-6)

2 Nego se odrekosmo tajnog srama da ne živimo u lukavstvu, niti da izvrćemo reč Božiju, nego javljanjem istine da se pokažemo svakoj savesti čovečijoj pred Bogom.
Mt. 4:6, 1 Sol. 2:3, 1 Sol. 2:5, 1 Sol. 2:10

3 Ako li je pak pokriveno jevanđelje naše u onima je pokriveno koji ginu,
Isa. 6:9, Lk. 8:12

4 U kojima bog sveta ovog oslepi razume nevernika, da im ne zasvetli videlo jevanđelja slave Hristove, koji je obličje Boga, koji se ne vidi.
Isa. 6:10, Zah. 13:7, Mt. 13:4, Jn. 1:18, Jn. 12:31, Ef. 6:12, Filip. 2:6

5 Jer sebe ne propovedamo nego Hrista Isusa Gospoda, a sebe same vaše sluge Isusa Gospoda radi.
1 Kor. 9:19

6 Jer Bog koji reče da iz tame zasvetli videlo, zasvetli u srcima našim na svetlost poznanja slave Božije u licu Isusa Hrista.
1 Moj. 1:3, Ps. 27:1, Isa. 2:5, Ef. 5:8, Ef. 5:14, 2 Pet. 1:19

(jovan 1:4,5)
4 U Njoj beše život, i život beše videlo ljudima.

5 I Videlo se svetli u tami, i tama Ga ne obuze.
Jn. 3:19

TI mi oprosti brate moj, mozda ja i nisam u pravu netvrdim da jesam, kako ti razumes ove stihove, to su faktovi, dokazi suprotno, i ja cu se sloziti stobom.

Po ovome se vidi da nije otpajo hriscanstvo.Ja sam imao ovo u vidu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Za jevreina
mozda si i u pravu ali sta kazes na ovo:
(2 korincanima 4:2-6)

2 Nego se odrekosmo tajnog srama da ne živimo u lukavstvu, niti da izvrćemo reč Božiju, nego javljanjem istine da se pokažemo svakoj savesti čovečijoj pred Bogom.
Mt. 4:6, 1 Sol. 2:3, 1 Sol. 2:5, 1 Sol. 2:10

3 Ako li je pak pokriveno jevanđelje naše u onima je pokriveno koji ginu,
Isa. 6:9, Lk. 8:12

4 U kojima bog sveta ovog oslepi razume nevernika, da im ne zasvetli videlo jevanđelja slave Hristove, koji je obličje Boga, koji se ne vidi.
Isa. 6:10, Zah. 13:7, Mt. 13:4, Jn. 1:18, Jn. 12:31, Ef. 6:12, Filip. 2:6

5 Jer sebe ne propovedamo nego Hrista Isusa Gospoda, a sebe same vaše sluge Isusa Gospoda radi.
1 Kor. 9:19

6 Jer Bog koji reče da iz tame zasvetli videlo, zasvetli u srcima našim na svetlost poznanja slave Božije u licu Isusa Hrista.
1 Moj. 1:3, Ps. 27:1, Isa. 2:5, Ef. 5:8, Ef. 5:14, 2 Pet. 1:19

(jovan 1:4,5)
4 U Njoj beše život, i život beše videlo ljudima.

5 I Videlo se svetli u tami, i tama Ga ne obuze.
Jn. 3:19

TI mi oprosti brate moj, mozda ja i nisam u pravu netvrdim da jesam, kako ti razumes ove stihove, to su faktovi, dokazi suprotno, i ja cu se sloziti stobom.

Po ovome se vidi da nije otpajo hriscanstvo.Ja sam imao ovo u vidu.
Ok, vidim da si dobronameran.

Ne znam šta si tačno hteo da kažeš pod tim da Hrišćani treba da veruju samo u Jevanđelja. Šta je sa onim najvažnijim, zakonom? Zakon je u Starom Zavetu...Isus je lepo naglasio: „Немојте мислити да сам дошао да укинем Закон, већ да га испуним. Заиста вам кажем да док су небеса и земља, слово једно ни тачка једна неће се укинути из Закона или Пророчких књига док се све не испуни."
Mi imamo da danas mnogi zastupaju koncept da je Isus ukinuo zakon...što je više nego besmisleno...Hišćanin je onaj koji sledi Hrista, ali Ga sledi delima, ne samo rečima. Da bi sledili Hrista, potrebno je da poznajemo zakon, zakon koji je dat u Staom Zavetu.

Što se tiče citata, u njemu se spominje reč "jevanđelje". Jevanđelje je "radosna vest", i u pravom prevodu stoji "radosna vest":
"Зато, будући да ову службу имамо по милосрђу које нам је указано, не посустајемо, него смо се одрекли подмуклих превара којих се треба стидети, не служимо се лукавством и не изврћемо реч Божју, него објављујући истину пружамо пред Богом добар пример свакој људској савести. А ако је и покривена добра вест коју објављујемо, покривена је онима који одлазе у пропаст, онима којима је бог овог света заслепио невернички ум, да до њих не продре светлост славне добре вести о Христу, који је Божје обличје. Јер ми не проповедамо себе, него Христа Исуса као Господа, а за себе говоримо да смо ваше слуге ради Исуса. Јер Бог је заповедио да из таме засја светлост, и свет лошћу је обасјао наша срца да их просветли помоћу Христовог лица славним знањем о себи."

Ali sve jedno...ne možemo vaditi kontekst i tumačiti ga kako nam je milo...Novi Zavet se ne može poznavati bez Starog, i to je više nego očigledno.
 
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
Za jevreina

znas kad malo bolje razmislim ja cu se sloziti stobom stari i novi zavet neidu jedan bez drugog nikako.

Novi zavet nam otkriva ko je u stvari bog iz starog zaveta uzmi kao primer (jovan 1:1-3,14)

i u pravu si kad kazes da nemozemo iz konteksta da tumacimo bibliju kao JS.
 
Natrag
Top