Sveto Trojstvo

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Zato je najpravilnije izraz "Bog je echad" prevesti sa Bog je jedno. Jeste, jer je Njegova priroda jedinstvo Božanskih ličnosti.

Echad može značiti i Jedini, tako da bi Shema u stvari glasila "Znaj Israele Gospod Bog Jedini Gospod., U originalu je to bilo Znajte (Shema) sinovi onoga koji Boga vide (Israel) (YHWH) Ja Sam Bog (Eloheinu Jedini (Echad) Ja Sam (YWHW)

Shem, Shema, zapisano shm s desna na levo ima značenje: čuj, znaj, ime, ali i sunce (shmsh) u smislu svetlosti.

I u pravu si Bog je jedno

„Kada se, dakle, obazremo na Božanstvo, i na prvi uzrok, na jednonačalstvo (monarhiju), i na jedno te isto, da tako kažem, delanje i volju, te na istovetnost suštine, sile i energije i gospodstva, tada vidimo da ono što možemo zamisliti jeste jedno.“

ali i Jedan

„Kao što je Otac Istiniti Bog, isto tako je i Sin Istiniti Bog, i Duh Sveti je Istiniti Bog, i pri tome u Tri Ipostasi (Lica) jeste samo jedan Triipostasni (Trilični) Bog. “

Da, ali pojasni to onima koji manje veruju u Trojstvo ličnosti, a više u trijadu bića, a to već ide ka politeizmu. Da ne govorim o onima koji navodno filozofijom "spoznavaju" karakter Boga.

Inače, ljudima je, zarobljenicima trodimenzionalnog sveta (čak im je i Ajnštajnovo ubacivanje vremena kao četvrte dimenzije previše neshvatljivo) nemoguće spoznati tajnu triličnog ili Trojstvenog Boga, pa se često služe analogijama, koje vode i zablude, ili čak hereze i apostaze.

Naime, mi jedinstvenost zamišljamo u našim terminima, dakle Boga zamišljamo u trodimenzionalnim okvirima.

Kada se takvo materijalističko, "racionalno" i "prosvetljeno" poimanje suoči sa Istinom, nastaje za neupućene i tvrdoglave materijaliste, lom.

Otud i heretički napadi na Trojstvo, onako kako ga Crkva (I istok i zapad) naveštava i ispoveda. Uz sve to, istri se napadači koriste knjgama (Biblija je zbirka knjiga, a ne jedna knjiga) da bi napali doktrinu Trojstva, kao navodno ne Bibilijsku doktrinu, suprotnu Jedinstvu Boga.

Isuviše bi vremena i prostora odnelo kada bi se takvim "poznavaocima" pojašnjavalo ono što je već pojašnjeno.

Bog se u hebrejskom jeziku piše elohim, što je množina (ne mažestis pluralis kao što je to neko pokušao da protumači). Zatim, kroz čitav Stari Zavet pominju se različite ličnosti koje su Bog. Pa tako imamo YHWH, pa "anđela YHWH" i duha YHWH (koji je lebdeo nad vodama haosa). Pojam "anđeo YHWH" se često menja pojmom "memra YWHW" ili "memra adonai" ili "memra elohim". Anđeo koji se ovde pominje nije običan anđeo, još manje arhanđeo kako to iz ovih redaka pojedini "bibličari" vole da dokazuju, nego reč mlk (malak) ovde ima značenje Glasa. Memra je Reč.

Dakle, u Bibliji se (pošto ovde raspravljamo sa onima koji Boga zaključavaju u Knjigu) pominju tri različite ličnosti sa atributima Boga. Kako je Bog jedan, zaključak se sam nameće. Radi se o trima ipostazama. Ne o tri uloge, niti o tri bića, Boga. Svaka od tri ličnosti je u potpunosti YHWH (ne nalik, ili liči kako to pogrešno prevode ime Mikhael ovde već i vrapcima poznati duhovni sinovi Vilijama Milera), i svaka od tri ličnosti jeste elohim.

Sve ovo doslovno potrvđuje da doktrina o Trojstvu nije, da se narodskim jezikom izrazim, isisana iz prstiju, ili je plod nekakvog paganizma, nego da je duboko utkana u Hebrejsko poimanje Boga.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Shem, Shema, zapisano shm s desna na levo ima značenje: čuj, znaj, ime, ali i sunce (shmsh) u smislu svetlosti.

Šem koje znači i ime prije svega znači karakter.

Echad može značiti i Jedini, tako da bi Shema u stvari glasila "Znaj Israele Gospod Bog Jedini Gospod., U originalu je to bilo Znajte (Shema) sinovi onoga koji Boga vide (Israel) (YHWH) Ja Sam Bog (Eloheinu Jedini (Echad) Ja Sam (YWHW)

Vama je svejedno da li vjerujete da li je Bog Trojstvo, dvojstvo ili samo jedna osoba, vaša slika o Božjem karakteru je pogrešna.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.391
Echad može značiti i Jedini, tako da bi Shema u stvari glasila "Znaj Israele Gospod Bog Jedini Gospod.,

Tačno, sve zavisi od konteksta... u kontekstu poređenja sa drugim nazovi bogovima naš Gospod je Jedini i pravi Bog...jer samo On jeste Bog...no kada se govori u kontekstu prirode Božanstva onda bi najpravilnije bilo prevesti kao "Jedno" tj. pluralna jednina.

Shem, Shema, zapisano shm s desna na levo ima značenje: čuj, znaj, ime, ali i sunce (shmsh) u smislu svetlosti.

Zanimljivo.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
974
To su gluposti. Biblija uvijek govori o bicima. Bog je Bog, Isus je Bozji Sin, a ja sam covjek. Osoba ili licnost je rimska novotarija da bi covjeka sveli na roba. Persona lat. maska, osoba je fikcija, slovo, stvar. Bog nije stvorio osobu, citajte cijelu Bibliju i vidjet ce te da se spominje samo covjek. Zato sistem danas ne prepoznaje covjeka, nego samo osobe. Nema sudova za covjeka. Covjek je realitet, istina, zvuk. Osoba je mrtvac. Pogledajte u vase pasose i osobne-licne karte. Ime vam je napisano velikim slovima, sto je protivno gramatici srpsko-hrvatskog jezika. Covjek zivi na Zemlji, a osoba u svijetu. E sada kada smo razrijesili sve s pravnog sistema - nikako ne moze postojati termin "bozanska osoba". Bog nije osoba, Bog je zivi Bog, a ja sam zivi covjek - ja nisam osoba. Nije ni cudo sto su na tim saborima koristena rijec osoba - osoba je fikcija, i to nikako ne moze biti Bog.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
To su gluposti. Biblija uvijek govori o bicima. Bog je Bog, Isus je Bozji Sin, a ja sam covjek. Osoba ili licnost je rimska novotarija da bi covjeka sveli na roba. Persona lat. maska, osoba je fikcija, slovo, stvar. Bog nije stvorio osobu, citajte cijelu Bibliju i vidjet ce te da se spominje samo covjek. Zato sistem danas ne prepoznaje covjeka, nego samo osobe. Nema sudova za covjeka. Covjek je realitet, istina, zvuk. Osoba je mrtvac. Pogledajte u vase pasose i osobne-licne karte. Ime vam je napisano velikim slovima, sto je protivno gramatici srpsko-hrvatskog jezika. Covjek zivi na Zemlji, a osoba u svijetu. E sada kada smo razrijesili sve s pravnog sistema - nikako ne moze postojati termin "bozanska osoba". Bog nije osoba, Bog je zivi Bog, a ja sam zivi covjek - ja nisam osoba. Nije ni cudo sto su na tim saborima koristena rijec osoba - osoba je fikcija, i to nikako ne moze biti Bog.

Ah, evo i vjeverice da seje adventističku herezu.

Zna li vjeverica i teolozi "njezinog!" "otpatka" hebrejski? aramejski? Koine? Ili se služi umotvorinama "institucija"?

Ako su gluposti neka dokaže da su gluposti. Ali da ne koristi Simovića, Bogdanovića, i Waltera Veith-a i ostale pseudo izvore.

Posebno ne ovog poslednjeg, zoolog koji je postao apologeta EGWizma i koji je kao i većina shabatarista to postao ili nakon bolesti, ili "razočarenjem" u veru kojoj je ranije pripadao.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.391
Važno je istaći to svojstvo Božije da bi se razgraničio Bog od "sile". Jer izraz "Osoba" ili "Ličnost" ukazuje na svesno delovanje a ne na nagonsko i pod "tuđim uticajem". Tako sve Tri Ličnosti Božanstva su svesni, samostalni i nezavisni.

A to što deluju kao "Jedan" je ono što nam Božija Reč otkriva kao istinu. To je ono što ljudski um ne može razumeti kako...i objasniti zašto. Kao što ne može razumeti na Božansku večnost oduvek postojanje...kako od kada? Zaista nemoguće razumeti. Tako i ovo savršeno Jedinstvo neuslovljeno ničim zaista je svera Božanstva koja je čoveku i stvorenom biću nemoguće razumeti. Zato ostaje vera..jer što ne razume razum vera nadomešćuje.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Dobro jutro svima, veoma mi je drago da jednom cujem pravu diskusiju a popsebno o Bogu.
Darth je dao dobro objasnjenje, imam samo jednu malu primedbu. Kada si rekao da se Duh Boziji dizao nad vodama "haosa". Da li je zbilja Bog, postoje najpre stvorio materiju,stvorio i haois? Bog je stvorio materiju u kojoj jos nisu postojali svi zakoni, koje je uspostavio u toku sedmice stvaranja, ali ne mislim da je to bio nikakav haos.
Inace svidjaju mi se komatari Darthovi i Jovanovi, koristo je tako pristupiti diskusiji.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Važno je istaći to svojstvo Božije da bi se razgraničio Bog od "sile". Jer izraz "Osoba" ili "Ličnost" ukazuje na svesno delovanje a ne na nagonsko i pod "tuđim uticajem". Tako sve Tri Ličnosti Božanstva su svesni, samostalni i nezavisni.

Kada se već pominje sila, pojedini moderniji sinkretisti traže (a zahvaljujući svom umu i nalaze) nekakvu definiciju Boga i u Buditističko - Hidustičkim filzofijama nadahnutim delima Fantasy žanra književnosti i filma. Pa tako imamo pojedince koji Star Wars serijalu (koji što se vidi i iz mog nick-a ovde volim) pronalaze nekakvu religijsku filozofiju, kompatibilnu ili čak uporedivu sa Hrišćanstvom. No, tu se nalazi zamka koju treba izbeći po svaku cenu. The Force (sila) koja se pominje u tom Fantasy serijalu je bezlična, gluva, nema, ne deluje, nego pojedinici deluju koristeći je. Niko se toj sili ne moli, ne obraća joj se i ne dobija od nje odgovore.

No da se vratim na temu. Ovde si napisao da su sve tri ličnosti Boga svesne, nezavisne, i samostalne. Što bi se moglo smatrati ispravnim, da nije problema oko samostalnosti i nezavisnosti, što ako se pogrešno razume vodi ka politeizmu, gde onda nemamo Jednog i Jedinog, multi personalnog Boga, nego trojicu nezavisnih, samosvesnih, i samostalnih bogova koje spaja šta? Nekakva harmonija? To nas opet vraća na probleme sa kojima se ljudi sreću pri pokušaju da razumeju Trojstvo. Kao i na problem subordinacije. A svi ti problemi su i vodili ka Hristološkim raspravama prvih sabora.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
To su gluposti. Biblija uvijek govori o bicima. Bog je Bog, Isus je Bozji Sin, a ja sam covjek. Osoba ili licnost je rimska novotarija da bi covjeka sveli na roba. Persona lat. maska, osoba je fikcija, slovo, stvar. Bog nije stvorio osobu, citajte cijelu Bibliju i vidjet ce te da se spominje samo covjek. Zato sistem danas ne prepoznaje covjeka, nego samo osobe. Nema sudova za covjeka. Covjek je realitet, istina, zvuk. Osoba je mrtvac. Pogledajte u vase pasose i osobne-licne karte. Ime vam je napisano velikim slovima, sto je protivno gramatici srpsko-hrvatskog jezika. Covjek zivi na Zemlji, a osoba u svijetu. E sada kada smo razrijesili sve s pravnog sistema - nikako ne moze postojati termin "bozanska osoba". Bog nije osoba, Bog je zivi Bog, a ja sam zivi covjek - ja nisam osoba. Nije ni cudo sto su na tim saborima koristena rijec osoba - osoba je fikcija, i to nikako ne moze biti Bog.
Što se "pravnog sistema" tiče čini mi se da misliš na prirodni zakon ili tako nešto. Ispravi me ako grešim.
Za ono potonje si dobrim delom u pravu.
Zaista su postojale velike nesuglasice na Crkvenim saborima nakon uvodjenja reči „prosopon“ - grčka maska kojom su glumci izražavali emocije i još uvek je zaštitni znak pozorišta, umesto reči „ousia“ tj. bit, suština. Otprilike u isto vreme, grčko „homoousion“ ( iste biti ili jedne suštine, jednosušan) pogrešno je izjednačeno i prevodjeno kao lat. „substantia“ (tvar) umesto sa odgovarajućim „coessentialis“.

Imače ovo se dešavalo iako je par desetina godina ranije „...на захтев Св. Атанасија Великог, сазван је сабор у Александрији (362 g.), на коме је одлучено да термин ουσια (суштина) означава оно што је заједничко за сва три лица Свете Тројице, а термин υποστασις (лице), означава оно што је тројично у суштини. Држећи се ове терминологије, оци Другог васељенског сабора, у посланици Римској цркви (Римска епархија једне Цркве), изразили су се о вери у Свету Тројицу: Црква верује у једног Бога (у једну суштину), који је у трима савршеним ипостасима (трима савршеним лицима).
Дакле, сва три лица — Отац, Син и Свети дух - у Светој Тројици имају једну исту суштину, па pravoslavno bogoslovlje поставља јединство и тројичност Божју на исти ниво. Разлика међу божанским лицима (ипостасима) заснива се само на разлици њихових личних својстава...“


Prava zbrka je nastala nakon što su prvo Teodor Antiohijski a zatim i njegov učenik Nestorije počeli da reč „prosopon“ koriste za dokazivanje da Hrist nije Jedno s Bogom već da mu je „ božanski prosopon“ dodat prilikom začeća ( tkz.prosoponska dualnost).
Prosopon se jeste prevodila i kao osoba i persona.Takodje bilo je primera gde se prosopon izjednačavao sa ipostasom - licem.
Crkvenim Ocima je trebalo 250 god. da razmrse i usaglase ovo pojmovno-lingvističko klupko ali posledice su ostale jer i danas neki teolozi koriste reč osoba umesto reči ipostas.

To je za vas svejedno dvojstvo ili trojstvo ili jedna osoba. Kada vaš bog nije biblijski Bog po karakteru.

Hoćeš li to malo pojasniti i argumentovati ?
 
Natrag
Top