SUBOTA ! Dan za svetkovanje obavezan za Hrišćane ?

Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Nadam se da cu ti citirajuci tvoje licne reci pomoci da shvatis tvoju kontradikciju koju iznosis u vise svojih komentara.




Dakle, ti ovde kazes da smo mi opravdani i da vise ne gresimo jer smo dobili oprostenje greha.




Potom kazes da zakon ne moze niko odrzati, sto znaci da covek gresi - cini preljubu, krade, klanja se idolima, ne postuje roditelje..itd, sto znaci i da nakon obracenja on ostaje u grehu - gresnik.

Kako to kada si u ovoj prvoj izjavi koju sam citirao - rekao da mi nakon opravdanja vise ne gresimo jer smo primili oprostenje?



U ovoj trecoj izjavi ti cak kazes da greh nece ovladati nama, jer smo kroz zakon spoznali da smo gresni, doveo nas je spasitelju, on nam je oprostio grehe, posvetio nas Duhom, i mi vise ne gresimo.

Kako ne gresimo kada si u prethodnoj izjavi napisao da se zakon ne moze odrzati - sto znaci da ce mo kroz ceo zivot ciniti preljube, krasti, klanjati se idolima, itd.

A u ovom prvom opet da smo opravdani od greha i da ne gresimo.

Ti moras u ovome videti svoju kontradiktornost, i odluciti sta je tvoj stav.

Da li taj da mi u Hristu ne gresimo krseci i jednu zapovest, ili ih krsimo - sto znaci da gresimo..
problčem je što ti ne razumeš svrhu Mojjevog zakona,koji se razlikuje od Hritovog zakona slobode. Hristov zakon slobode nas je oslobodio kletve zakonske,misli se na svrhu davanja mojsijevog zakona da nas sve stavi pod osudu da svi budemo krivi Bogu. ta dva zakona se nalaze u kontradiktornosti jednim ne možemo primiti milsot drugim možemo. ona se ne mogu nadopunjavati u čemu je najveća greška. mojsijev zakon je senka od stvarnosti i senka je istekla u stvarnost . to ti je objašnjeno u posl.galatima kroz dve žene saru i agaru i njihove potomke. oba nisu mogla naslediti nasleđe. a to je reč o dva zajona kaže pavle. dakle ili milost ili mojsijev zakon skupa ne idu nasleđivati nebo. tako je Bog postavio stvar i mi ne možemo menjati Božju namisao. to što sam hteo da ti donesem je suština i delovanje zakona slobode,jer kako je pavle bio napadnut u rimljanima 6.od zakonika da onda on propagira slobodu greha ,te je on jasno rekao da je to neznanje takih. jer zakon slobode takođe ima jasni stav. to sam ti gore izneo. ako sagrešuje čovek Hristu nakon ga je oslobodio greha koji ga je optuživao kroz zakon mojsijev,što i sam kažeš, da smo Hristom opravdani od zakona,onda ako čovek tu blagodat odbaci,biće kriv na dan suda i biće mu suđeno. to je greh k smrti za koji se ne sme čovek ni moliti ako se čovek ne raskaje i potom Bog teba objaviti kao davidu preko natana da jeste ili nije proneo greh,ako nije ide sud Božji.dakle to je sloboda u Hristu .ako sagrešimo k smrti greh zna se. a ima greh ne k smrti. za taj Bog ne kaže da se ne molimo. zašto se za taj čovek može molit.i pa zato što to spada u greh nepravde. dakle ako kažeš nekome ovde ružnu reč ti si učinio greh nepravde. taj greh pokriva Bog ,ali bi svaki taki trebao da se ispita i kaje što je to učinio tu nepravdu. kajin je napravio lošu stvar ,ali još nije ubio.greh je začeo u slasti ali nije još zatrudneo. još je imao šansu da se pokaje i Bog je to očito pronosio i slao ga da ode govriti sa bratom. mesto da nepravdu ispravi pokajanjem ,gde je još bilo mesta da se pokajanje primi iz neznanja oko oltara i ne primanja žrtve, kajin je otišao dalje i ubio brata. to je greh k smrti,. Bog ga je odagnao od svog lica. dakle ne radi se o konfuziji kada ja kažem da onaj ko greši Hristu ide na sud, a opet kad kažem da mojsijeva zakona ne održa niko ti zamisliš tu kontradikronost. problem je što ti stalno oćeš milost i mojsiejv zakon osude pomešati u planu spašenja -nasleđa i onda ti postovi od mene dođu kao konfuzni.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Nisi odgovorio na pitanje.

Da li Mi gresimo i jednu zapovest ( kako ti kazes Mojsijevog zakona - mada nije Mojsijev nego Bozji ) ako smo se predali Hristu i zivimo svakodnevno u zajednici sa njim posvecujuci se njegovim Svetim Duhom?

Ili pak ne gresimo?
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691

Nisi odgovorio na pitanje.

Da li Mi gresimo i jednu zapovest ( kako ti kazes Mojsijevog zakona - mada nije Mojsijev nego Bozji ) ako smo se predali Hristu i zivimo svakodnevno u zajednici sa njim posvecujuci se njegovim Svetim Duhom?

Ili pak ne gresimo?
mojsijev zakon nije isto što i Hristov zakon. mojsije kaže ako ko kurva da se kamenuje. Isusov kaže sud pripada Bogu,ukaži milost.greh osudi grešnika ne kamenuj. mojsijev zakon kaže ne ubij,tu je mekši od Hristovog jer Hristov kaže ako ko mrzi već je ubio. ko je u Hristu ispuniće ono što je naizgled teže i savršenije sagledano. mojsijev pak odmah sudi i ne možeš ga održati. zato jer po mojsijevom si kriv,po Hristovom imaš nadu u milost. mojsijev nema milosti samo sud,kamenovanje. Hrtistov je moguće održati jer čovek živi po Duhu Hristovom kojega mu on daje a mojsijev je nemoguće održati jer onaj koji ga je dao,dao ga je s svrho da sve stavi pod osudu. morao je prvo biti prikovan onaaj mojsijevg ms uredbam protiv nas bi mogli imati život u Hristu i po tom živeti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Umisljas nesto sto u jevandjeljima ne postoji.

Hristos nije ukinuo Bozji zakon dat preko Mojsija i postavio neki drugi, on je samo taj zakon objasnio i prosirio njegove zahteve.
Znaci, ne samo da nije ukinuo, vec ga je prosirio.

DESET BOZJIH ZAPOVESTI U SVETLOSTI UCENJA GOSPODA ISUSA HRISTA


HRISTOS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON
- `Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome.
( jevandjelje po Mateju 5.17-19 ).

POTREBA ZA VECOM PRAVDOM OD KNJIZEVNIKA I FARISEJA KOJI SU STRIKTNO DRZALI ZAKON - `Jer vam kažem da ako ne bude veća pravda vaša nego književnika i fariseja, nećete ući u carstvo nebesko.( jevandjelje po Mateju 5. 20).

PROSIRENJE ZAHTEVA PRVE ZAPOVESTI - `Niko ne može dva gospodara služiti: jer ili će na jednoga mrziti, a drugoga ljubiti; ili jednome voljeti, a za drugog ne mariti. Ne možete Bogu služiti i mamoni. ( jevandjelje po Luki 16. 13 ).

Nikakav pak sluga ne može dva gospodara služiti; jer ili će na jednoga mrziti a drugoga ljubiti, ili će jednome voljeti a za drugoga ne mariti. Ne možete služiti Bogu i bogatstvu.
A ovo sve slušahu i fariseji, koji bijahu srebroljupci, i rugahu mu se.
I reče im: vi ste oni koji se gradite pravedni pred ljudima; ali Bog zna srca vaša; jer što je u ljudi visoko ono je mrzost pred Bogom.
( jevandjelje po Luki 16. 13-15 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA TRECE ZAPOVESTI - `Još ste čuli kako je kazano starima: ne kuni se krivo, a ispuni što si se Gospodu zakleo.
A ja vam kažem: ne kunite se nikako: ni nebom, jer je prijestol Božij;
Ni zemljom, jer je podnožje nogama njegovijem; ni Jerusalimom, jer je grad velikoga cara.
Ni glavom svojom ne kuni se, jer ne možeš dlake jedne bijele ili crne učiniti.
Dakle neka bude vaša riječ: da, da; ne, ne; a što je više od ovoga, oda zla je.
( jevandjelje po Mateju 5. 33-37 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA PETE ZAPOVESTI - `Jer Bog zapovijeda govoreći: poštuj oca i mater; i koji opsuje oca ili mater smrću da umre.
A vi kažete: ako koji reče ocu ili materi: prilog je čim bih ti ja mogao pomoći;
Može i da ne poštuje oca svojega ili matere. I ukidoste zapovijest Božiju za običaje svoje.
Licemjeri! dobro je za vas prorokovao Isaija govoreći:
Ovi ljudi približavaju se k meni ustima svojijem, i usnama poštuju me; a srce njihovo daleko stoji od mene.
No zaludu me poštuju učeći naukama i zapovijestima ljudskima.
( jevandjelje po Mateju 15. 4-9 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA SESTE ZAPOVESTI -
`čuli ste kako je kazano starima: ne ubij; jer ko ubije, biće kriv sudu.
A ja vam kažem da će svaki koji se gnjevi na brata svojega ni za što, biti kriv sudu; a ako li ko reče bratu svojemu: raka! biće kriv skupštini; a ko reče: budalo! biće kriv paklu ognjenom.
Zato dakle ako prineseš dar svoj k oltaru, i ondje se opomeneš da brat tvoj ima nešto na te,
Ostavi ondje dar svoj pred oltarom, i idi prije te se pomiri s bratom svojijem, pa onda dođi i prinesi dar svoj.
Miri se sa suparnikom svojijem brzo, dok si na putu s njim, da te suparnik ne preda sudiji, a sudija da te ne preda sluzi i u tamnicu da te ne vrgnu.
Zaista ti kažem: nećeš izaći odande dok ne daš do pošljednjega dinara.
( jevandjelje po Mateju 5. 21-26 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA SEDME I DESETE ZAPOVESTI - `Culi ste kako je kazano starima: ne čini preljube.
A ja vam kažem da svaki koji pogleda na ženu sa željom, već je učinio preljubu u srcu svojemu. .
A ako te oko tvoje desno sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe: jer ti je bolje da pogine jedan od udova tvojijeh negoli sve tijelo tvoje da bude bačeno u pakao.
I ako te desna ruka tvoja sablažnjava, otsijeci je i baci od sebe: jer ti je bolje da pogine jedan od udova tvojijeh negoli sve tijelo tvoje da bude bačeno u pakao.
Tako je kazano: ako ko pusti ženu svoju, da joj da knjigu raspusnu.
A ja vam kažem da svaki koji pusti ženu svoju, osim za preljubu, navodi je te čini preljubu; i koji puštenicu uzme preljubu čini.
( jevandjelje po Mateju 5. 27-32 ).

To sto si napisao je neadekvatan odgovor.

Pitanje je bilo sledece:
Da li Mi gresimo i jednu zapovest ( kako ti kazes Mojsijevog zakona - mada nije Mojsijev nego Bozji ) ako smo se predali Hristu i zivimo svakodnevno u zajednici sa njim posvecujuci se njegovim Svetim Duhom?
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691

Umisljas nesto sto u jevandjeljima ne postoji.

Hristos nije ukinuo Bozji zakon dat preko Mojsija i postavio neki drugi, on je samo taj zakon objasnio i prosirio njegove zahteve.
Znaci, ne samo da nije ukinuo, vec ga je prosirio.

DESET BOZJIH ZAPOVESTI U SVETLOSTI UCENJA GOSPODA ISUSA HRISTA


HRISTOS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON
- `Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome.
( jevandjelje po Mateju 5.17-19 ).

POTREBA ZA VECOM PRAVDOM OD KNJIZEVNIKA I FARISEJA KOJI SU STRIKTNO DRZALI ZAKON - `Jer vam kažem da ako ne bude veća pravda vaša nego književnika i fariseja, nećete ući u carstvo nebesko.( jevandjelje po Mateju 5. 20).

PROSIRENJE ZAHTEVA PRVE ZAPOVESTI - `Niko ne može dva gospodara služiti: jer ili će na jednoga mrziti, a drugoga ljubiti; ili jednome voljeti, a za drugog ne mariti. Ne možete Bogu služiti i mamoni. ( jevandjelje po Luki 16. 13 ).

Nikakav pak sluga ne može dva gospodara služiti; jer ili će na jednoga mrziti a drugoga ljubiti, ili će jednome voljeti a za drugoga ne mariti. Ne možete služiti Bogu i bogatstvu.
A ovo sve slušahu i fariseji, koji bijahu srebroljupci, i rugahu mu se.
I reče im: vi ste oni koji se gradite pravedni pred ljudima; ali Bog zna srca vaša; jer što je u ljudi visoko ono je mrzost pred Bogom.
( jevandjelje po Luki 16. 13-15 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA TRECE ZAPOVESTI - `Još ste čuli kako je kazano starima: ne kuni se krivo, a ispuni što si se Gospodu zakleo.
A ja vam kažem: ne kunite se nikako: ni nebom, jer je prijestol Božij;
Ni zemljom, jer je podnožje nogama njegovijem; ni Jerusalimom, jer je grad velikoga cara.
Ni glavom svojom ne kuni se, jer ne možeš dlake jedne bijele ili crne učiniti.
Dakle neka bude vaša riječ: da, da; ne, ne; a što je više od ovoga, oda zla je.
( jevandjelje po Mateju 5. 33-37 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA PETE ZAPOVESTI - `Jer Bog zapovijeda govoreći: poštuj oca i mater; i koji opsuje oca ili mater smrću da umre.
A vi kažete: ako koji reče ocu ili materi: prilog je čim bih ti ja mogao pomoći;
Može i da ne poštuje oca svojega ili matere. I ukidoste zapovijest Božiju za običaje svoje.
Licemjeri! dobro je za vas prorokovao Isaija govoreći:
Ovi ljudi približavaju se k meni ustima svojijem, i usnama poštuju me; a srce njihovo daleko stoji od mene.
No zaludu me poštuju učeći naukama i zapovijestima ljudskima.
( jevandjelje po Mateju 15. 4-9 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA SESTE ZAPOVESTI -
`čuli ste kako je kazano starima: ne ubij; jer ko ubije, biće kriv sudu.
A ja vam kažem da će svaki koji se gnjevi na brata svojega ni za što, biti kriv sudu; a ako li ko reče bratu svojemu: raka! biće kriv skupštini; a ko reče: budalo! biće kriv paklu ognjenom.
Zato dakle ako prineseš dar svoj k oltaru, i ondje se opomeneš da brat tvoj ima nešto na te,
Ostavi ondje dar svoj pred oltarom, i idi prije te se pomiri s bratom svojijem, pa onda dođi i prinesi dar svoj.
Miri se sa suparnikom svojijem brzo, dok si na putu s njim, da te suparnik ne preda sudiji, a sudija da te ne preda sluzi i u tamnicu da te ne vrgnu.
Zaista ti kažem: nećeš izaći odande dok ne daš do pošljednjega dinara.
( jevandjelje po Mateju 5. 21-26 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA SEDME I DESETE ZAPOVESTI - `Culi ste kako je kazano starima: ne čini preljube.
A ja vam kažem da svaki koji pogleda na ženu sa željom, već je učinio preljubu u srcu svojemu. .
A ako te oko tvoje desno sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe: jer ti je bolje da pogine jedan od udova tvojijeh negoli sve tijelo tvoje da bude bačeno u pakao.
I ako te desna ruka tvoja sablažnjava, otsijeci je i baci od sebe: jer ti je bolje da pogine jedan od udova tvojijeh negoli sve tijelo tvoje da bude bačeno u pakao.
Tako je kazano: ako ko pusti ženu svoju, da joj da knjigu raspusnu.
A ja vam kažem da svaki koji pusti ženu svoju, osim za preljubu, navodi je te čini preljubu; i koji puštenicu uzme preljubu čini.
( jevandjelje po Mateju 5. 27-32 ).


To sto si napisao je neadekvatan odgovor.

Pitanje je bilo sledece:
Da li Mi gresimo i jednu zapovest ( kako ti kazes Mojsijevog zakona - mada nije Mojsijev nego Bozji ) ako smo se predali Hristu i zivimo svakodnevno u zajednici sa njim posvecujuci se njegovim Svetim Duhom?
sam si rekao,nije došao da ukine već ispuni. on u Hristu jednostavno nalazi svoje ispunjenje,i u Hristu prestaje.korinćanima posl. druga 3.gl.pavle govori u 7.redku,o službi smrti upisanoj na kamenim pločama,dakle to je dekalog,napominjuć da ma kako to bilo slavno,ono prestaje.11. jer je slavnije ono što ostaje opravdanje u Hristu.
rekao sm ti,da budući svaka je nepravda greh ti se po mojsijevom zakonu nalaziš pod osudom,a u Hristu si opravdan. time niko se ne može pohvaliti da može ispuniti sve,jer je nepravda greh!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne moze da prestaje zakon, jer nastavak ovog teksta kaze da nece nestati dokle nebo i zemlja stoji - dakle do kraja istorije sveta, i da ce mnogi u novozavetnom periodu uciti ljude da drze zapovesti i da ce se oni veliki nazvati u carstvu nebeskom, a ko pokvari i govori da ih ne treba drzati - da ce se najmanji nazvati u carstvu nebeskom.

`Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem:
dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome.
( jevandjelje po Mateju 5.17-19 ).

Pod osudom zakona covek se nalazi dok je u grehu, kada se preda Bogu i dopusti Bogu da ga Duhom Svetim promeni, on nije vise pod osudom, vec savrseno ispunjava svaku zapovest u Duhu Svetome.

Pomenuo bih jos nekoliko pojedinosti iz gore citiranih tekstova koji ruse celu tvoju postavku.

Ti kazes da se zakon ne moze odrzati.
Ako se zakon ne moze odrzati, onda je Isus lagao i prevario Hriscane kada im je rekao da moraju da postignu vecu pravdu od one koju su imali Fariseji, a oni su kao sto znamo formalno savrseno ispunjavali svaku zapovest.

"Jer vam kažem da ako ne bude veća pravda vaša nego književnika i fariseja, nećete ući u carstvo nebesko"

U sledecem citatu sam Isus potvrdjuje da zakon ostaje do kraja sveta kao Bozje merilo pravde - citirajuci jednu od zapovesti dekaloga "POSTUJ OCA SVOJEGA I MATER SVOJU" i osudjuje Fariseje koji ukidaju ove zapovesti radi svojih obicaja.

Sta mislis, da li bi tebe danas Isus osudio kao i Fariseje kada bi cuo da ti ukidas zapovesti Bozje kao i oni?

`Jer Bog zapovijeda govoreći: poštuj oca i mater; i koji opsuje oca ili mater smrću da umre.
A vi kažete: ako koji reče ocu ili materi: prilog je čim bih ti ja mogao pomoći;
Može i da ne poštuje oca svojega ili matere.
I ukidoste zapovijest Božiju za običaje svoje.
Licemjeri! dobro je za vas prorokovao Isaija govoreći:
Ovi ljudi približavaju se k meni ustima svojijem, i usnama poštuju me; a srce njihovo daleko stoji od mene.
No zaludu me poštuju učeći naukama i zapovijestima ljudskima. ( jevandjelje po Mateju 15. 4-9 ).
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Ne moze da prestaje zakon, jer nastavak ovog teksta kaze da nece nestati dokle nebo i zemlja stoji - dakle do kraja istorije sveta, i da ce mnogi u novozavetnom periodu uciti ljude da drze zapovesti i da ce se oni veliki nazvati u carstvu nebeskom, a ko pokvari i govori da ih ne treba drzati - da ce se najmanji nazvati u carstvu nebeskom.

`Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem:
dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome.
( jevandjelje po Mateju 5.17-19 ).

Pod osudom zakona covek se nalazi dok je u grehu, kada se preda Bogu i dopusti Bogu da ga Duhom Svetim promeni, on nije vise pod osudom, vec savrseno ispunjava svaku zapovest u Duhu Svetome.

Pomenuo bih jos nekoliko pojedinosti iz gore citiranih tekstova koji ruse celu tvoju postavku.

Ti kazes da se zakon ne moze odrzati.
Ako se zakon ne moze odrzati, onda je Isus lagao i prevario Hriscane kada im je rekao da moraju da postignu vecu pravdu od one koju su imali Fariseji, a oni su kao sto znamo formalno savrseno ispunjavali svaku zapovest.

"Jer vam kažem da ako ne bude veća pravda vaša nego književnika i fariseja, nećete ući u carstvo nebesko"

U sledecem citatu sam Isus potvrdjuje da zakon ostaje do kraja sveta kao Bozje merilo pravde - citirajuci jednu od zapovesti dekaloga "POSTUJ OCA SVOJEGA I MATER SVOJU" i osudjuje Fariseje koji ukidaju ove zapovesti radi svojih obicaja.

Sta mislis, da li bi tebe danas Isus osudio kao i Fariseje kada bi cuo da ti ukidas zapovesti Bozje kao i oni?

`Jer Bog zapovijeda govoreći: poštuj oca i mater; i koji opsuje oca ili mater smrću da umre.
A vi kažete: ako koji reče ocu ili materi: prilog je čim bih ti ja mogao pomoći;
Može i da ne poštuje oca svojega ili matere.
I ukidoste zapovijest Božiju za običaje svoje.
Licemjeri! dobro je za vas prorokovao Isaija govoreći:
Ovi ljudi približavaju se k meni ustima svojijem, i usnama poštuju me; a srce njihovo daleko stoji od mene.
No zaludu me poštuju učeći naukama i zapovijestima ljudskima. ( jevandjelje po Mateju 15. 4-9 ).
Isus ovde daje usporedbu zbog njihovog ukora oko pranja ruku. držali su take stvari a nisu imali osećaj i milost za svoje domašnje.to je licemerje.da su imali ljubavi ispunili bi ovo. ovako su zamenuli ljubav za svoje običlaje i poljnu pobožnost.
čiaj korfinćanima,2.3. jasno stoji za dekalog da je vetho da je prestao u Hristu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Oni su drzali obicaje a nisu tvorili zapovesti kako treba, vec po svom shvatanju.
Isus kaze da je takva sluzba uzaludna, i da time ukidaju zapovesti, sto znaci da je Isus potvrdio validnost zakona u novom zavetu.

Nije moralni zakon prestao u Hristu, vec se u bibliji govori o zavetu koji je Bog ucinio sa Izrailjem, da je on ukinut, i da je Bog stvorio nov zavet sa celim svetom upisavsi zapovesti u ljudsko srce.

"Jer kudeći ih govori: Evo dani idu, govori Gospod, i načiniću s domom Izrailjevim i s domom Judinim nov zavet;
Ne po zavetu koji načinih s očevima njihovim u onaj dan kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje misirske; jer oni ne ostaše u zavetu mom, i ja ne marih za njih, govori Gospod.
Jer je ovo zavet koji ću načiniti s domom Izrailjevim posle onih dana, govori Gospod: daću zakone svoje u misli njihove, i na srcima njihovim napisaću ih, i biću im Bog, i oni će biti meni narod" ( Jevrejima 8. 8 - 10 )

Kako nesto moze biti upisano u ljudsko srce i misli ako je ukinuto.

To znaci da nije ukinuto, vec Bog upisuje deset zapovesti u srce i um coveka i covek u Duhu Svetome savrseno ispunjava svaku zapovest.

Isus je vec imao upisane Bozje zapovesti u srce kada je izjavio "ZAKON JE TVOJ MENI U SRCU"

Takodje ukinut je obredni zakon koji je bio SEN - TIPOS - Simbol Hristove zrtve na krstu.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
@mrsavkić

brate mili u onom momentu kada shvatiš da je Božji Zakon i dalje na snazi
i da poštivanjem Zakona gradiš Kristov karakter, pomiruješ se sa Bogom
u tom trenutku prestaješ biti propovjednik savkičevog Evanđelja
i postaješ propovjednik Kristovog Evanđelja

vidim da si tvrd u svojim naporima, i podsječaš me na Apostola Pavla,
on se preobratio kada je primio svjedočanstvo
hočeš li ti prepoznati svjedočanstvo Krista gdje ti govori
buduči da dosada nisi
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Занимљиво је да се Јевреји (фарисеји) одмарају суботом, а ми се уморисмо од суботе.
 
Natrag
Top