SUBOTA ! Dan za svetkovanje obavezan za Hrišćane ?

Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691

Hristos na krstu nije ukinuo moralni zakon deset zapovesti, vec obredni ili ceremonijalni zakon i propise o prinosenju zrtava paljenica u koji spada i obrezanje koje je bilo vidljivi znak starog zaveta, sto je sve bilo TIPOS - SEN, sto znaci predslika ili simbol Hrista i njegove zrtve na krstu i ovozemaljske misije spasenja ljudskog roda.


"И утврдиће завјет с многима за недјељу дана, а у половину недјеље укинуће жртву и принос; и крилима мрским, која пустоше, до свршетка одређенога излиће се на пустош." ( knjiga proroka Danila 9. 27 )

Zakon ne moze da odrzi covek koji se nije odrekao greha i dopustio Bogu da ga promeni i da mu da silu da zivi jednim novim zivotom rastuci u milosti ka savrsenstvu u visini mere rasta Hristova.

Covek koji krsi zapovesti spoznavajuci da je to greh, nema Hrista i nikada nije stupio u zajednicu sa njim, vec zivi u samoobmani da ce ga Gospod primiti i ako krsi neku od zapovesti, jer ako krsi jednu od zapovesti on po bibliji krsi ceo zakon i postaje prestupnik zakona ili gresnik, jer Bozja rec upravo to kaze:

"Jer koji sav zakon održi a sagreši u jednom, kriv je za sve
Jer Onaj koji je rekao: Ne čini preljube, rekao je i: Ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ,
postao si prestupnik zakona" (Jakovu poslanica 2. 10 - 11 )

Dakle, biblija je jasna kada kaze da treba odrzati svih deset zapovesti, i da krseci jednu u stvari covek krsi ceo zakon i postaje prestupnik ili gresnik.
Naravno, ovde se ne radi o praznom legalizmu, vec o rodu Svetog Duha koji proistice iz svakodnevne zajednice sa Hristom, gde Duh Sveti menja coveka - njegovo srce, misli, zelje, celo bice, oslobadja ga sile greha i cini da covek u potpunosti zivi jednim novim zivotom sa novim osecanjem za pravdu i cistotu, gde je svaka misao pod upravom Svetog Duha.

Da bi covek ovo shvatio, on mora to iskustvo da dozivi licno u svom zivotu, a za to je potrebna potpuna otvorenost da se sluzi Bogu celim srcem, i spremnost da zrtvujemo sve na ovom svetu ziveci samo za Boga i njegovo carstvo slave.
citat oko sedamdesetr danilovih proročkih nedelja je u sklopu zakonskog prorokovanja oko Isusa koji treba doći da ukine žrtvu i prinos,a za koju svru žrtvu i prinos radi greha koji je dolazio spoznajom dekaloga naravno a ne tek onako da niko nije znao kaka je svrha prinošenja životinja. sa tim ukidanjem on je pobedio i prikovao uredbu zakon zapovesti koje su bile protiv nas i time jednom zauvek savršio sve.u tom kontekstu i piše zakon i proroci su do jovana a od sad se jevanđeljem propoveda carstvo ne zakonom. sam si napisao,samo čas pišeš, može se održati sav zakon a čas priznaješ da ne može niko,i da jedan prekršaj donosi prekršaj sveg dekaloga i sud samo. o tome ti se i priča sve vreme od svih ovde. ti stalno stavljaš akcenat da neko ovde(o tome i pavle govori da su njemu stavljali zakonici na teret) da mi govorimo da dođe milsotivi blagoslov od Hrista da sad možemo umnožavati greh svojom slobodom od zakona koju vi danas isto uhodite nadimajuć se umom tela i praznom filozofijom,naprotiv niko to ne kani ovde činiti. i ti kao i ja moramo održati svaku Isusovu zapovest,i ne ubij,i ne ukradi itd. ali ne samo ne ubij već ako mrziš ubio si. te zapovesti imaju veću težinu od zakonskih moraš primetiti.i ne radi se o oduzimanju od zakona već njegovom savršavanju.i to sad radimo obrezanjem srca Duom Božjim ne obrezanjem tela,mojsijevom uredbom jer bi u svakom jednom času, jer nema deobe zakona ,morao onog ko kurva kamenovati.
ja prvi sam ti ukazao da kršiš zakon podržavaš elen vajt da je imala prava učiti a zakon je sam protiv toga. podržavaš zapovest o trojičnosti iz nikeje koja je kršenje prve,Bog je jedan jedini. podržavaš sedmu da preljuba u nekim aspektima(99 ) posto aspekata se provuklo kroz neke aspekte! nije preljuba,a nema niti jednog oblakšanja svakom ko god uzme drugu ženu u preljubi je. onda se može videti da ti kršiš Isusove reči a ne ja.
onda u čemu je suština držanja zakona u tvojoj verziji i u mojoj. ja znam čemu je zakon dat i kaka mu je bila namena. ne kanim ponovo uzeti mojsijev zakon jer bi bio osuđen za sigurno ,jer sam se pod njega podjamčio. ja sam uzeo zakon slobode u Hristu ,gde i ako sarešim imam zastupnika Isusa Hrista. ja lično ne znam zašto je Bog tako postavio normu za nebo najpre objavom zakona,odvojenjem izraela u pozivu i objavom sebe izraelu,a potom nama paganima na kraju vremena milosti i potom ponovo će obnoviti veru izraela na vremenu pošljetka. ja ne znam zašto je Bog tako odredio sve ali znam da tako piše i verujem njemu,jer su njegovi putevi čudni i ko ih može do kraja poznavati.
jedna je suština da je zakon istekao i nije više u onakoj poslatoj formi protiv mene i sada imam milost u Hristu i u to se uzdam pazeć da živim u Duhu njegove Reči i da ne grešim tome. ako danas imam nešto na srcu i to mi je nepravednost i sama nepravednost je greh ako bi to vratio pod zakon niko me ne bi mogao opravdati na sudu,a ako stojim pod milosti Bog će me u Hristu opravdati. u tome je razlika između tebe koji se obavezuješ na mojsijevu spoznaju zakona i Hristov zakon slobode i milosti. mi obojic aslužimo istog gospodara istom Reči istoj obavezi samo ti nemaš otkriveno slovo Božje do kraja. i možeš realno izgubiti i u najboljoj službi mogućoj čoveku u zakonu i dan večnosti kroz večni pokoj pedesetnicu koju nekaš
ipak jer ne spoznaješ njenu suštinu kao i galaćani i možeš lako odrinuti svoje spašenje i izgubiti Hrista. na kraju zbog nauke crkve oko dva braka nisi u tajni Hrista i njegove neveste u efescima 5.gl. to sam ti jasno od pre dokazao. to je identifikacija a ne tvoja zamisao da je identiofikacija držanje zakona već temeljac spašenja je pedesetnica .
da ne kažem da ne spoznaeš suštinu ni sedamdeset sedmica,jer tumačite da suone istekle i ako greh još nije ukinut,jer smrt još caruje na svetu sve dok ne dođe preostale tri i pol godine od sedamdesete sedmice koja je u polovini prekinuta i to je dato izraelu za obraćenje i potom nakon velikih nevolja dolaskom Hrista sve će biti završeno.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Konstantno neposteno prikazujes da nesto nije receno i ako je receno.

Ponovicu ono na sta sam ukazao u vise navrata.


Drzanje zapovesti u novom zavetu nije prazni legalizam kojim covek zeli da se opravda, jer opravdanje u novom zavetu se vrsi iskljucivo Hristovom zrtvom, sto znaci da covek koji kroz Bozji moralni zakon sagleda svoje gresno stanje, odnosno da je krsio Bozje zapovesti, on verom dolazi Hristu i prihvata njegovu zrtvu na krstu kao otkup za svoje grehe i njega kao licnog spasitelja, i u tom trenutku biva opravdan od greha.
U tom trenutku daje mu se sila Duha Svetoga koji u njemu obnavlja palu gresnu prirodu i cini da covek vise ne gresi, da ne krsi ni jednu zapovest, jer kada bi to cinio on bi se vratio na stari put krsennja zapovesti, i opet bi mu trebalo neko novo opravdanje.

Dakle, ovde se radi o rodu Svetog Duha koji proistice iz svakodnevne zajednice sa Hristom, gde Duh Sveti menja coveka - njegovo srce, misli, zelje, celo bice, oslobadja ga sile greha i cini da covek u potpunosti zivi jednim novim zivotom sa novim osecanjem za pravdu i cistotu, gde je svaka misao pod upravom Svetog Duha.
Bozje zapovesti su upisane Duhom Svetim u njegovom srcu, i on se upravlja onako kako ga Duh Sveti vodi prirodno ispunjavajuci svaku Bozju zapovest.
To je ispunjavanje pravde ne po slovu zakona - praznim legalizmom u svojoj sili, vec u sili Duha i novoga zivota.

"Јер је ово завет који ћу начинити с домом Израиљевим после оних дана, говори Господ: даћу законе своје у мисли њихове, и на срцима њиховим написаћу их, и бићу им Бог, и они ће бити мени народ.
И ниједан неће учити свог ближњег, и ниједан брата свог, говорећи: Познај Господа; јер ће ме сви познати од малог до великог међу њима.
Јер ћу бити милостив неправдама њиховим, и грехе њихове и безакоња њихова нећу више спомињати"
( Jevrejima 8. 8 - 12 )

DESET ZAPOVESTI:

Tada reče Bog sve ove riječi govoreći:

1. Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga.
Nemoj imati drugih bogova uza me.

2. Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na
sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene;
A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.

3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.

4. Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni
sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je
blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.

5. Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.

6. Ne ubij.

7. Ne čini preljube.

8. Ne kradi.

9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.

10. Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega. ( 2 knjiga Mojsijeva 20 poglavlje ).


DRZANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:

`I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće.
( Jevandjelje po Mateju 19. 16-26 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:

Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške.
(1 poslanica Jovanova 5. 2-3 )

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:

I po tom razumijemo da ga poznasmo,
ako zapovijesti njegove držimo.
Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema;
(1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV USLISENJA MOLITVE:

Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
I što god zaištemo, primićemo od njega,
jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je dao zapovijest.
( 1 poslanica jovanova 3. 21-23 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:

I koji drži zapovijesti njegove
u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao. ( Jovanova poslanica 3. 24. ).

JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM CE SE SUDITI SVETU:

Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona.

Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni;
( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).

DRZANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOZJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:

Ovdje je trpljenje svetijeh,
koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu. ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 ).

ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome.
( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).

"Ако заповести моје уздржите остаћете у љубави мојој, као што ја одржах заповести Оца свог и остајем у љубави Његовој" ( Jovan 15. 1 )



 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691

Konstantno neposteno prikazujes da nesto nije receno i ako je receno.

Ponovicu ono na sta sam ukazao u vise navrata.


Drzanje zapovesti u novom zavetu nije prazni legalizam kojim covek zeli da se opravda, jer opravdanje u novom zavetu se vrsi iskljucivo Hristovom zrtvom, sto znaci da covek koji kroz Bozji moralni zakon sagleda svoje gresno stanje, odnosno da je krsio Bozje zapovesti, on verom dolazi Hristu i prihvata njegovu zrtvu na krstu kao otkup za svoje grehe i njega kao licnog spasitelja, i u tom trenutku biva opravdan od greha.
U tom trenutku daje mu se sila Duha Svetoga koji u njemu obnavlja palu gresnu prirodu i cini da covek vise ne gresi, da ne krsi ni jednu zapovest, jer kada bi to cinio on bi se vratio na stari put krsennja zapovesti, i opet bi mu trebalo neko novo opravdanje.

Dakle, ovde se radi o rodu Svetog Duha koji proistice iz svakodnevne zajednice sa Hristom, gde Duh Sveti menja coveka - njegovo srce, misli, zelje, celo bice, oslobadja ga sile greha i cini da covek u potpunosti zivi jednim novim zivotom sa novim osecanjem za pravdu i cistotu, gde je svaka misao pod upravom Svetog Duha.
Bozje zapovesti su upisane Duhom Svetim u njegovom srcu, i on se upravlja onako kako ga Duh Sveti vodi prirodno ispunjavajuci svaku Bozju zapovest.
To je ispunjavanje pravde ne po slovu zakona - praznim legalizmom u svojoj sili, vec u sili Duha i novoga zivota.

"Јер је ово завет који ћу начинити с домом Израиљевим после оних дана, говори Господ: даћу законе своје у мисли њихове, и на срцима њиховим написаћу их, и бићу им Бог, и они ће бити мени народ.
И ниједан неће учити свог ближњег, и ниједан брата свог, говорећи: Познај Господа; јер ће ме сви познати од малог до великог међу њима.
Јер ћу бити милостив неправдама њиховим, и грехе њихове и безакоња њихова нећу више спомињати"
( Jevrejima 8. 8 - 12 )

DESET ZAPOVESTI:

Tada reče Bog sve ove riječi govoreći:

1. Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga.
Nemoj imati drugih bogova uza me.

2. Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na
sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene;
A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.

3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.

4. Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni
sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je
blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.

5. Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.

6. Ne ubij.

7. Ne čini preljube.

8. Ne kradi.

9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.

10. Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega. ( 2 knjiga Mojsijeva 20 poglavlje ).


DRZANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:

`I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće.
( Jevandjelje po Mateju 19. 16-26 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:

Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške.
(1 poslanica Jovanova 5. 2-3 )

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:

I po tom razumijemo da ga poznasmo,
ako zapovijesti njegove držimo.
Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema;
(1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV USLISENJA MOLITVE:

Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
I što god zaištemo, primićemo od njega,
jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je dao zapovijest.
( 1 poslanica jovanova 3. 21-23 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:

I koji drži zapovijesti njegove
u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao. ( Jovanova poslanica 3. 24. ).

JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM CE SE SUDITI SVETU:

Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona.

Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni;
( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).

DRZANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOZJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:

Ovdje je trpljenje svetijeh,
koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu. ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 ).

ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome.
( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).

"Ако заповести моје уздржите остаћете у љубави мојој, као што ја одржах заповести Оца свог и остајем у љубави Његовој" ( Jovan 15. 1 )



ja sam ti rekao isto da se slažem sa tvojim izlaganjem da niko ne mpže ko je u Duhu zagovarati kršenje Božjih reči ,nikako. sad u čemu je tu problem? kada je čovek kako si rekao vođen Duhom on je umro starom čoveku od samog čina krštenja. kako onda mrtav čovek može da čini greh? Duh vojuje protiv tela. ako telo i oće da čini zlo,Duh ga učini mrtvim taj čas i greh mu se gadi. je li to tačno? onda da li mrtav čovek može da napravi greh? kako će kad je mrtav. to je život u Duhu obrezanje srca kako si pisao,tu se slažem. onda šta će mrtvom zakon? oni koji su u Hristu kršteni umrli su grehu tako piše. dakle mrtav ne greši niti može.
Isus je zato umro na krstu da bi nas RAZVEZAO OD KLETVE ZAKONSKE. ONDA AKO SMO RAZVEZANI ZAŠTO TI OPET VRAĆANJEM NA ZAKON OĆEŠ SVEZATI SEBE I DRUGE POD ZAKON KOME SMO UMRLI MI A ISUS JE UMRO I RASKINUO RASZVEZAO NAS NA KRSTU ZAKONSKIH UREDBI KOJE SU BILE PROTIV NAS A SAM KAŽEŠ DA JE TO ON UČINIO DOISTA. ako nas je razvezao onda što dalje. je li piše da nas je razvezao od zakonske kletve? ajde reci je li tako stoji.
zakon nas stavlja pod sud. jer je dat za svrhu osude ne spašenja i opravdanja. onda sa Hristom ti ideš u novi zavet a gde je novi zavet tu je i novi čovek u Duhu ,sve novo stvaram kaže Bog.gde je novi savez tu je i novo sveštenstvo o kojem Bog ništa ne piše u levitskom izveštaju. novi sveštenik donosi i novi zavet savez.čim je prvosveštenik nov mora se i zakon promenuti piše. dakle da li nas je taj novi prvosveštenik razvezao zakonske kletve na krstu zauvek? to je moje ključno pitanje tebi?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nasa gledista se u nekim pojedinostima drasticno razlikuju, mada u nekim pojedinostima mislimo o istom, ali to gledamo sa razlicitih pozicija.

Ako je covek mrtav grehu i ne cini greh, to znaci da ne krsi ni jednu zapovest.

Hristos je dosao da nas spasi od kletve zakona, ali to znaci od osude zbog krsenja zakona a ne od samog zakona.
To znaci da covek krsi zapovesti - krade, cini preljube, ne postuje roditelje, klanja se idolima..itd, itd, jednom recju zivi u grehu, i zakon ga kao takvog osudjuje kao prestupnika, ali Hristovim dolaskom on je coveka oslobodio od ove osude jer je tu osudu preuzeo na sebe i smrt kojom je covek trebao umreti zbog krsenja zakona.
Takodje, tom smrcu on je oslobodio coveka od greha i njegove sile, i dao mu silu Svetoga Duha koji mu pomaze da vise ne gresi vec da svoj zivot potpuno uskladi sa nacelima Bozje pravde i uzraste duhovno u visinu mere rasta Hristova.

To je tako jednstavno i prakticno da svako moze shvatiti i primeniti u licnom iskustvu samo ako zeli.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Nasa gledista se u nekim pojedinostima drasticno razlikuju, mada u nekim pojedinostima mislimo o istom, ali to gledamo sa razlicitih pozicija.

Ako je covek mrtav grehu i ne cini greh, to znaci da ne krsi ni jednu zapovest.

Hristos je dosao da nas spasi od kletve zakona, ali to znaci od osude zbog krsenja zakona a ne od samog zakona.
To znaci da covek krsi zapovesti - krade, cini preljube, ne postuje roditelje, klanja se idolima..itd, itd, jednom recju zivi u grehu, i zakon ga kao takvog osudjuje kao prestupnika, ali Hristovim dolaskom on je coveka oslobodio od ove osude jer je tu osudu preuzeo na sebe i smrt kojom je covek trebao umreti zbog krsenja zakona.
Takodje, tom smrcu on je oslobodio coveka od greha i njegove sile, i dao mu silu Svetoga Duha koji mu pomaze da vise ne gresi vec da svoj zivot potpuno uskladi sa nacelima Bozje pravde i uzraste duhovno u visinu mere rasta Hristova.

To je tako jednstavno i prakticno da svako moze shvatiti i primeniti u licnom iskustvu samo ako zeli.
ne radi se o tome da li je zakon svet svakakod a jeste već njegova namena koju je Bog postavio u obliku kakog ga je postavio,pod naznakom da je zakon važeći bio i sada to je trebalo doći u formi da sve osudi i stavi pod greh da bi se potom izlila milost kroz Hrista,da niko ne umisli da se pravda ili hvali svojim načinom u udelu spašenja.jer je greh prekoviše težak i nemoguće je bilo a to čovek popravi kao eva stavljanjem liske. sada Bog je poslao zakon da greh učini odveć grešbnim da doista shvatimo koliko je to stanje užasno i vodi k smrti neminovno a potom je ukazao kolika je ljubav data da je podao žrtvu pomirnicu koja nas očišća od toga.
sada ja sam ti ukazao na smisao da je Isus razvezao nas od kletve zakonske. što to znači? to znači da ako je neko razvezan dakle odrešen od zakona odrešiti znači da on više ne važi za one koji su umrli u Hristu ,i žive u Duhu,a zakon kojega neko u tom smislu učini vethim ,kao danas ako jedna isnstitucija izglasa nov zakon stari više ne da nije dobar ali nema važeće dejstvo a ako mene neko odreši od zakona recimo da nisam kriv ako vozim bez pojasa auto onda ja ne mogu biti više ni kriv ako ga ne stavljam.ako neko mene razdreši da nisam pod zakonom da vozim do 40. na sat i ako ja potom vozim više od toga ,ma kako da sam ja prešao prekomernu brzinu ali zakon me više ne tretira da sam kriv. policajac kojibi me opozvao da sam brzo vozio ne bi mogao da me kazni jer je zakon ukinut. u tom kontekstu zakon je razrešen na krstu nas ,a mi i dalje živimo pod zakonom Hristovim.ljubi Boga i bližnjeg svoga .jer ko je u Duhu kako će uzeti ženu bližnjeg i činiti preljub što se kod vas događa ako je ljubav Hristova u merni novim zakonom zakonom srca obrezanjem srca Duhom.
kada sam ja radio u jednoj firmi portir je znao da se krade roba iz firme i po naredbi direktora imao je pretresti radnike pri izlasku iz fabrike a mene nije pretresao jer je znao da sam ja hrišćanin ali i oni su bili ali nominalci i ja sam bio njemuj potpuno bezazlen jer je znao da ja ne smem ukrasti Hrista radi. on se jedino šalio pred radnicima da ne bi bilo dobro dasu svi hrišćani kao ja,jer onda on bi izgubio posao jer portir bi bila savest a ne on.
kada sam dignut na ratište odbio sam ubiti ,jer sam ja u Hristu bio i onda drugi su tu bili sveštenici drugih crkvi i taj nadređeni u vojsci koji me ispitivao je rekao,zaštos e pravim lud kad nisam,jer oni imaju tu ljude iz crkvi i niko nije odbio oružje. ja sam rekaod a služim Hristu ne crkvi od cigle. tako me pustio kući.prvo mi je pretio čak streljanjem,pa mnogo čine ali kad je video da je u meni zajkon Hristov nadvladao jer ne mogu ubiti bližnjeg svog onda je shvatio. tako meni u Hristu ne treba tvoje ne ubij ,jer u meni živi Hristos. drugi su se oslanjali na zakon i podlegli. jer su mislili da imaju odbrambeni status ali Hristos ima samo status ljubavi! ljubi neprijatelja. zakon je doista dozvoljavao odbranu ne i lično ubistvo,ali Hristov zakon ne dozvoljava niti jedno ubistvo,osim ljubavi!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Spasenje miloscu ne znaci da ce nas Bog i ako smo krsili zapovesti uvesti u nebo, vec spasenje miloscu znaci da mi nemamo neke svoje zasluge kojim bi sebe preporucili Bogu, vec je Bog umro za nas iz ciste milosti i ljubavi prema nama kao svojim stvorenjma i spasio nas od kletve ili osude kojom nas zakon osudjuje zbog ucinjenog greha.
Dakle, Bog nas nije spasio od zakona uklonivsi ga da mi vise ne bi bili gresnici, vec nas je spasio od kletve ili osude koju zakon donosi, drugim recima od greha, i dao nam je silu damozemo svoj zivot u potpunosti uskladiti sa principima zapisanim u njegovim zapovestima.

Obrezanje srca Duhom znaci da je Bog svojim Duhom izvrsio promenu u nama i upisao svoje zapovesti u nase srce, i ucino da mi tako prirodno ispunjavamo njegovu volju onako kako nas on vodi.

Ako nema zakona onda mi i ako gresimo nismo gresnici "JER GDE NEMA ZAKONA NEMA NI PRESTUPA"
Ali zakona ima, i njegovo krsenje je u novom zavetu greh, i mi krsenjem zakona postajemo bezakonici, a primivsi Hrista postajemo nova stvorenja koja ne krse ni jednu Bozju zapovest.


"Svaki koji čini greh i bezakonje čini: i greh je
bezakonje. ( KRŠENJE DESET ZAPOVESTI )
I znate da se On javi da grehe naše uzme; i greha u Njemu nema.
Koji god u Njemu stoji ne greši; koji god greši ne vide Ga niti Ga pozna.
Dečice! Niko da vas ne vara: koji pravdu tvori pravednik je, kao što je On pravedan;
Koji tvori greh od đavola je, jer đavo greši od početka. Zato se javi Sin Božji da raskopa dela đavolja
Koji je god rođen od Boga ne čini greha, jer Njegovo seme stoji u njemu, i ne može grešiti, jer je rođen od Boga"
( 1 Jovanova 3. 4 - 9 )
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Spasenje miloscu ne znaci da ce nas Bog i ako smo krsili zapovesti uvesti u nebo, vec spasenje miloscu znaci da mi nemamo neke svoje zasluge kojim bi sebe preporucili Bogu, vec je Bog umro za nas iz ciste milosti i ljubavi prema nama kao svojim stvorenjma i spasio nas od kletve ili osude kojom nas zakon osudjuje zbog ucinjenog greha.
Dakle, Bog nas nije spasio od zakona uklonivsi ga da mi vise ne bi bili gresnici, vec nas je spasio od kletve ili osude koju zakon donosi, drugim recima od greha, i dao nam je silu damozemo svoj zivot u potpunosti uskladiti sa principima zapisanim u njegovim zapovestima.

Obrezanje srca Duhom znaci da je Bog svojim Duhom izvrsio promenu u nama i upisao svoje zapovesti u nase srce, i ucino da mi tako prirodno ispunjavamo njegovu volju onako kako nas on vodi.

Ako nema zakona onda mi i ako gresimo nismo gresnici "JER GDE NEMA ZAKONA NEMA NI PRESTUPA"
Ali zakona ima, i njegovo krsenje je u novom zavetu greh, i mi krsenjem zakona postajemo bezakonici, a primivsi Hrista postajemo nova stvorenja koja ne krse ni jednu Bozju zapovest.


"Svaki koji čini greh i bezakonje čini: i greh je
bezakonje. ( KRŠENJE DESET ZAPOVESTI )
I znate da se On javi da grehe naše uzme; i greha u Njemu nema.
Koji god u Njemu stoji ne greši; koji god greši ne vide Ga niti Ga pozna.
Dečice! Niko da vas ne vara: koji pravdu tvori pravednik je, kao što je On pravedan;
Koji tvori greh od đavola je, jer đavo greši od početka. Zato se javi Sin Božji da raskopa dela đavolja
Koji je god rođen od Boga ne čini greha, jer Njegovo seme stoji u njemu, i ne može grešiti, jer je rođen od Boga"
( 1 Jovanova 3. 4 - 9 )
pa dobro ja sam pažljivo u praćenju tvojih iskaza. dakle on nas je kako misliš spasio od kletve ali ne od zakona.ali zakon je jedino donosio kletvu ,kao što dobro znaš da je to jedina smisaonost zakona. sad ako nas je spasio od kletve,to znači da nas je spasio od same smrti i greha. pa ako nas je od toga izbavio,onda kako bi zakon mogao imati išta više sa nama ako smo u milosti. ili jesmo od kletve spašeni ili nismo. ako te neko spasi od ujeda zmije tako da ti dade jedan protiv serum ,onda ona te uvek može ujesti ali to više nema svrhu,nema dejstvo. kao u dolini smrti kada je svaki onaj koji bi pogledao u medenu zmiju slika na Hrista bio isceljen isti čas ma da su ga zmije otrovnice i dalje ujedale,ali on nije mogao umreti dok god gleda na Hrista. tako je i sa kletvom i zakonom,dok smo pod milošću mi ne umiremo.
no kako si rekao,ako nismo pod milošću tj. ako sagrešujemo,onda zakon automatski stupa ponovo protiv nas na snagu. i on čak punom merom još uvek važi za one koji neće uzeti Hrista za spasitelja. za njih on nikad nije ni prestao da dejstvuje .
vraćanje dobrovoljno pod zakon znači biti automatski držaoc istog. tu ne možemo onda reći pa ja ću držati ono što je protiv mene i biti automatski pod kletvom a milošću Hrista ću se poslužiti da budem slobodan kletve. te dve stvari ne mogu skupa jednostavno da naslede obećanje kako je pavle to predstavio u galatima poslanici kroz dve žene i da je sin jedne morao izgnan biti. milost i zakon su dve siprotne stvari i jedna od tih stvari se mora izgubiti ,izabrati.- ako biramo milost onda nismo pod zakonom,osim ako grešimo zakonu Hristovom. ako pak smo pod zakonom onda nam Hristos ništa ne može pomoći.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Malo padas u kontradiktornost.
Prvo si rekao da nas je Hristos spasao od kletve ili osude zakona, da smo pod miloscu, i da nam zakon vise ne treba, sto znaci ni poslusnost, a onda kazes da onaj ko sagresi ponovo je pod kletvom zakona.

Kako je pod kletvom ako je zakon po tvojim recima uklonjen i vise nije merilo po kome bi neko mogao biti proglasen gresnim cak i da sagresi bilo koju zapovest.

Zato je ono o cemu sam ja pisao ipak u kontekstu biblije o zakonu, da nas je Hristos oslobodio od osude zbog krsenja zakona, i da nam daje silu da vise ne gresimo, vec da u potpunsti ispunimo svaku zapovest dopustajuci Bogu da nas menja i izgradjuje i cini od nas moralne ljude u cijem srcu stanuje ljubav Bozja koja nas nagoni da ljubimo Boga i bliznje, sto znaci prakticno ispunjavanje zapovesti.

Pogresno shvatas pojmove MILOST i ZAKON.

Spaseni miloscu znaci da mi nismo imali neke svoje zasluge koje su nagnale Boga da posalje svog sina Isusa da umre za nas i da nas spasi od greha krsenja Bozjih zapovesti, vec je to on ucinio iz ciste ljubavi i milosti.

On je mogao da pusti da propadnemo kao gresnici, ali on to nije ucinio, vec su ga ljubav i milost prema nama nagnali da polozi zivot za nas.

Tim cinom svoje smrti, on je omogucio spasenje od proslih greha, ali od tog trenutka kada nas je spasio od proslih greha, on ocekuje da vise ne gresimo, vec nam daje silu da u potpunosti zivimo novim zivotom, ispunjavajuci svaku zapovest i ne vracajuci se vise na put krsenja zapovesti sto je greh i u starom i u novom zavetu.

GREH U NOVOM ZAVETU JE KRSENJE DESET ZAPOVESTI:

"Svaki koji čini greh i bezakonje čini: i greh je
bezakonje. ( KRŠENJE DESET ZAPOVESTI )


ISUS JE DOSAO DA UZME NASE GREHE I DA NAS OSLOBODI SILE KOJA NAS NAVODI DA KRSIMO BOZJE ZAPOVESTI - ISUS NIJE GRESIO KRSECI I JEDNU ZAPOVEST:

I znate da se On javi da grehe naše uzme; i greha u Njemu nema.


KOJI JE U ISUSU ON NE KRSI ZAPOVESTI:

Koji god u Njemu stoji ne greši; koji god greši ne vide Ga niti Ga pozna.


KOJI TVORI PRAVDU ( drzi zapovesti ) ON JE PRAVEDNIK:

Dečice! Niko da vas ne vara: koji pravdu tvori pravednik je, kao što je On pravedan;


KOJI TVORI GREH ( krsi zapovesti ) ON JE OD DJAVOLA, JER DJAVO OD POCETKA KRSI BOZJI MORALNI ZAKON:

Koji tvori greh od đavola je, jer đavo greši od početka.


ISUS JE DOSAO DA RASKOPA DELA DJAVOLA A TO JE KRSENJE BOZJEG ZAKONA:

Zato se javi Sin Božji da raskopa dela đavolja.


KO JE OD BOGA ON NE CINI GREH ( ne krsi Bozji zakon ):

Koji je god rođen od Boga ne čini greha, jer Njegovo seme stoji u njemu, i ne može grešiti, jer je rođen od Boga"
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
pa dobro ja sam pažljivo u praćenju tvojih iskaza. dakle on nas je kako misliš spasio od kletve ali ne od zakona.ali zakon je jedino donosio kletvu ,kao što dobro znaš da je to jedina smisaonost zakona. sad ako nas je spasio od kletve,to znači da nas je spasio od same smrti i greha. pa ako nas je od toga izbavio,onda kako bi zakon mogao imati išta više sa nama ako smo u milosti. ili jesmo od kletve spašeni ili nismo. ako te neko spasi od ujeda zmije tako da ti dade jedan protiv serum ,onda ona te uvek može ujesti ali to više nema svrhu,nema dejstvo. kao u dolini smrti kada je svaki onaj koji bi pogledao u medenu zmiju slika na Hrista bio isceljen isti čas ma da su ga zmije otrovnice i dalje ujedale,ali on nije mogao umreti dok god gleda na Hrista. tako je i sa kletvom i zakonom,dok smo pod milošću mi ne umiremo.
no kako si rekao,ako nismo pod milošću tj. ako sagrešujemo,onda zakon automatski stupa ponovo protiv nas na snagu. i on čak punom merom još uvek važi za one koji neće uzeti Hrista za spasitelja. za njih on nikad nije ni prestao da dejstvuje .
vraćanje dobrovoljno pod zakon znači biti automatski držaoc istog. tu ne možemo onda reći pa ja ću držati ono što je protiv mene i biti automatski pod kletvom a milošću Hrista ću se poslužiti da budem slobodan kletve. te dve stvari ne mogu skupa jednostavno da naslede obećanje kako je pavle to predstavio u galatima poslanici kroz dve žene i da je sin jedne morao izgnan biti. milost i zakon su dve siprotne stvari i jedna od tih stvari se mora izgubiti ,izabrati.- ako biramo milost onda nismo pod zakonom,osim ako grešimo zakonu Hristovom. ako pak smo pod zakonom onda nam Hristos ništa ne može pomoći.
nema kontradiktornosti. samo prati sve Pismo. sam si napisao ko je od Boga taj ne greši! da li je david bio od Boga kada je uzeo urijinicu i ubio uriju? jeste ili nije? jeste! a kako je bio? sam david kaže,blago onome kome Bog ne uračunava krivice! čovek proriče u vreme zakona taku stvar,milost, a u jevrejuima poslanici Gospod kaže jasno što to znači. ako čovek navalice sagrešuje reči onda nema oprosta više samo vreme strašnoga suda. dakle jovan tu isto kaže gde si počeo a nisi dovršio,da NISU SVI OD NAS ,I DA SE POKAŽE KOJI SU OD NAS. a drugi apostol kaže ,da mnogi su unutar kao bezvodni oblaci koji se goste- časte na vašim agapama,a nikad nisu bili Božji. za njih važi sud i zakon.
a dalje kaže isto u jevrejima posl, da ako bi čovek sagrešio nakon je okusio dara nebeskoga i sile Duha dakle komplet čovek u Hristu i sada ako bi sagrešio ,nema više moći da neko ponovo propoveda istu stvar takome, pokajanje od zlih dela,i sile vaskrsenja,dakle o raspetom Hristu, ili će moga opet raspinjati takima,niti o nebeskim dobrima takome govoriti,OSIM AKO BOG DOPUSTI! što je to osim? caru davidu je Bog oprostio jer je pokazao princip poslao je proroka natana i rekao mu ,nećeš umreti. ali ćeš imati kar. i imao ga je,strašan. Bog kaže kome ću se smilovati smilovaću se ,kome neću neću. dakle ako se Bog smiluje onda dolazi prrooštvo i onda ako Bog dopusti važi pravilo tome se prašta, važi ponovo propovedati raspetoga a ako ne dođe od Boga proroštvo,takav ide na sud i sudi mu se upravo po zakonu. jer zakon je svet i pravedan. tako zakon važi za take ako Bog ne bi govorio,a neki neće čak nikad ni uzeti pokajanje ,ti nikad nisu bili od nas niti su Božji već se samo goste unutar crkve. njima važi zakon jer pavle je jasan kome zakon važi,za ubice,pederaste ,bludnike koji imaju dva braka a takih je puna i tvoja crkva a poziva se na isti taj zakon. mislim d zakon dobrim delom za vas i važi. čak ako i pristaješ na taj greh. ko se sa kurvom veže jedan mu je sud.
onda milost ostaje milost ,a zakon ostaje zakon. ako si umro Hristu na dan krštenja i oprošten grehova u njegovo sveto Ime onda si umro. a živiš u Duhu. a Duh mori telesne želje ,je li tako piše. sada idi propovedaj nekom mrtvacu zakon? neće te čuti niti rtazumeti,jer je mrtav. i čemu govoriti mrtvacu o zuakonu. ne ubij kad je mrtav čovek, može li on ustati da te ubije? ne čini preljub ako je mrtav za Hrista kako će ustati da uzme tuđu ženu ako je doista rečju propovedanom istinskom sahranjen u Hristu,umro grehu?! onima koji su živi još grehu se propoveda zakon i on važi za njih svakako. i on će biti sudija njima na Božji dan svakako.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dakle, ono sto ja govorim ti i sam nesvesno zakljucujes u svom izlaganju i ako to sam ne vidis iz svojih komentara, a to je, da covek u novom zavetu treba da zivi apsolutno bez greha, i da ce ga ako sagresi, zakon opet osuditi kao gresnika i opet ce mu trebati opravdanje, sto znaci da covek mora da zivi potpuno moralno i cisto u odnosu na zakon, odnosno da ne gresi ni jednu zapovest.

Ako bi redom citirali svaku zapovest iz zakona, niko se ne bi slozio sa time da mi u novom zavetu trebamo da cinimo bilo sta sto zakon zabranjuje, sto znaci da krsimo bilo koju zapovest koja je zapisana u Bozjem zakonu, pa verujem da je to i tvoj stav.

Bilo bi razlicitih stavova po pitanju cetvrte zapovesti koja nalaze svetkovanje Subote, ali u ostalih devet svi bi se saglasili.

U tom smislu Bozanske pravde, ove zapovesti su date svim ljudima u svim vremenima, jer ono sto je bilo greh u starom zavetu - greh je i u novom, posebno u ovom vremenu koje biblija opisuje kao najteze - recima "I DOCI CE VREME KAKOGA NIJE BILO OD POSTANJA SVETA NITI CE BITI"

Gledajuci ovaj biblijski navod u svetlosti danasnjeg vremena, moze se zakljuciti da je ovo vreme u kome zivimo - vreme totalne moralne degradacije i izopacenosti, koje prate pojave ateizma, klanjanja laznim Bogovima, mrznje coveka prema coveku, zlocina, ubistva, kradje, nemorala, tako da je u tom smislu zakon Bozji danas potrebniji nego ikada u istoriji.

Da bi se ovo shvatilo, svaku zapovest treba sagledati u kontekstu moralnog stanja danasnjeg sveta, i svako moze da vidi da je zakon i te kako potreban covecanstvu.

1. Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga.
Nemoj imati drugih bogova uza me.

2. Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na
sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene;
A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.

3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.

4. Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni
sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je
blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.

5. Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.

6. Ne ubij.

7. Ne čini preljube.

8. Ne kradi.

9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.

10. Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega.
( 2 knjiga Mojsijeva 20 poglavlje ).
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top