SUBOTA ! Dan za svetkovanje obavezan za Hrišćane ?

Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
ja ne znam do kad ce ta besmislena rasprava da se vodi?
kao krsenje nekog zakona subote, pa u bibliji pise ne ubi pa se ubije i svako od nas je ubio nesto, tamo ne pise ne ubi coveka a zivotinju mozes, nego kaze ne ubi, znaci to se odnosi na sve
tamo pise ko ima sex pre braka opet krsi neke zakone
najbolje lepo da se rodimo i odmah da umremo, jedino tako necemo da krsimo ni jedan zakon
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Dali ti uopste znas ko je iz apostola napisao liturgiju???

Pise Laodikeja:
Liturgija nije bogosluzenje koje su Hristos i apostoli uspostavili, vec je liturgija i liturgijsko pojanje uvedeno u kasnijim vekovima Hriscanske ere. U kojim to vekovima izjasni se?

Pozdrav od Gere.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dali ti uopste znas ko je iz apostola napisao liturgiju???

Pise Laodikeja:
Liturgija nije bogosluzenje koje su Hristos i apostoli uspostavili, vec je liturgija i liturgijsko pojanje uvedeno u kasnijim vekovima Hriscanske ere. U kojim to vekovima izjasni se?

Pozdrav od Gere.


Vec sam objasnio sta je bila praksa apostola i prvih Hriscana.
Bogosluzenje koje su apostoli i prvi Hriscani praktikovali bilo je zajednicko pevanje Duhovnih pesama, citanje jevandjelja, i molitva, koje je cesto pratilo lomljenje hleba, i to se cinilo u jednoj opustenoj bratskoj atmosferi, o cemu svedoce i kasniji istoricari.

Promene u nacinu Bogosluzenja su pocele da se javljaju u cetvrtom veku autoritetom takozvanih crkvenih otaca koji su uvodili nove elemente u samu Bogosluzbenu crkvenu praksu, a konacno te promene su ozvanicene u osmom veku, o cemu svedoci i Jovan zlatousti, a ti novi principi liturgije sadrzane su i u Berberinijevom i Porfierijevom kodeksu.

IZ WIKIPEDIJE:

Литургија (грч. λειτουργια, лат. ministerium, officiumслужба, служење или јавно дело, свештеничка служба у храму) у црквеном речнику означава чин евхаристијске службе или чин тајне причешћа.
У почетку појам је имао много обухватнији смисао и односио се на богослужење које је Црква вршила заједнички, јавно, у молитвеним местима, кроз одређени скуп обреда, речи, симбола и ритуалних покрета. У том општем смислу литургијски култ се изједначава са јавном молитвом, скупно организованом под надзором Цркве, а разликује се од приватног служења или личне молитве. Овде ћемо се осврнути на евхаристијску литургију.
Суштински указатељи о значењу јавног богослужења и евхаристијске литургијске праксе налазе се већ у Новом завету. На пример, веза између служења Евхаристије и проповедања Јеванђеља (1. Кор. 11,26), Евхаристије и Цркве (1. Кор. 10,17), аспект Литургије као жртве (Јевр. 13,15). Литургија је богослужење у храму, где „сваки свештеник литургише свакога дана“ (Јевр. 10,11; уп. Лк. 1,23) и где се врши свака служба са религиозним карактером. Тако, ученици литургисаху Господу (Дела 13,2), Свети Апостол Павле назива себе „литургичаром“ Христовим (Рим. 15,16), док су анђели „литургички духови“ (Јевр. 1,14). Православна традиција — која се у великој мери поистовећује са очувањем литургијског богослужења — пренела нам је поред постапостолских сведочанстава о литургијској пракси (Дидахи Св. Јустина Мученика; Иполитове апостолске традиције — трећи век.
[h=2] Апостолске установе — 4. век, сиријског порекла[/h] Серапионов Евхоилогион (4. век, александријског порекла) и литургије византијског типа (Светог Јована Златоустог и Светог Василија Великог), сиријског типа (Литургија Светог Јакова — 4. и 5. век), александријског типа (Литургија Светог Марка). Велику вредност на Истоку имали су коментари на литургије или неке литургијске текстове (Дионисије Ареопагит, Максим Исповедник, Јефрем Сирин, Никола Кавасила, Симеон Солунски, Герман Цариградски).
Православна литургија чини део византијског или цариградског типа, који је један од литургијских чинова практикованих на Истоку, поред азијског или понтског, сиријског и египатског типа. Почевши већ са 4. веком, паралелно са формирањем великих центара и хришћанских метропола (Александрије, Антиохије, Рима, Јерусалима, Кесарије Кападокијске, Никеје, Едесе), установљавају се посебни литургијски обреди, који уопштено ипак чувају основне елементе литургије као што је евхаристијска анафора. Досад су најпознатије две литургијске породице: за Исток, антиохијске и александријске Литургије, а за Запад, римска или „галска“ литургија. Карактеристично је за ову епоху да је на обе стране Васељенске Цркве постојала многоврсна разноликост литургијских обреда.
На темељу начела разноликости, велики источни патријархати организовани у 4. веку (Цариград, Александрија, Антиохија и Јерусалим), наметнули су своје локалне обреде.
Византијски обред, који у ствари потиче од антиохијског и кесаријског обреда, сублимисао се у три класичне литургије: Светог Јована Златоустог, Светог Василија Великог и Литургију пређеосвећених дарова. У садашњем тексту ових литургија неки обреди и молитве релативно су скорашњи, али то није променило њихову основну структуру и општи план који се учврстио у 4. веку. Литургија Светог Јована Златоустог, која потиче од антиохијског типа, постала је од 8. века главна литургија Цариградске цркве. Она је краћа од Василијеве, од које се разликује само по тексту анафорсхих евхаристијских молитава, а која се служи само десет пута преко године. Постоје сведочанства која потврђују не само аутентичност Литургије Светог Василија Великог него и чињеницу да је у 4. веку била у употреби на целом Истоку, па чак и у Цариграду. Литургија пређеосвећених дарова се служи 15—18 пута годишње, само у току Великог поста, који сходно православној духовности сачињава период покајања, то јест не литургијски период. Ова литургија нема евхаристијско претварање јер су Свети дарови били освећени на претходној недељној литургији, па је она у ствари вечерња служба после које је следило причешћивање.
За Николу Кавасилу, литургија није ништа друго до симболичко представљање домостроја Христовог дела како би се вернима омогућило стварно учешће у плодовима Његове жртве (Тумачење божанске Литургије, I, 6). Литургијско сабрање поново доживљава све тренутке из живота и искупитељског дела Исуса Христа. Све димензије икономије Спасења литургијом су посадашњене: помињање искупитељских дела из прошлости, учињених једанпут за свагда (εφαπαξ - Јевр. 9,12); дочек Христа који долази и даје се за „Јело“ вернима; очекивање доласка Онога који седи на престолу славе. Литургијска заједница преображава се кроз евхаристију у есхатолошку заједницу: „Чуј, Господе Исусе Христе Боже наш, из светог обиталишта свог и са престола славе Царства свог, и дођи да нас освешташ, Ти, који са Оцем седиш горе, и овде си невидљиво с нама.“ Сва теологија литургије стоји на принципу да не постоји освећење без жртве: „Ја посвећујем себе за њих, да и они буду посвећени истином.“ (Јн. 17,19).
Осим чина припреме приноса (проскомидија), који је постао чин за себе, православна Литургија обухвата два главна дела: Литургију оглашених (катихумена), која у средишту има библијске текстове и беседу (Литургија речи) и представља киригматички или мисионарски део упућен „свим народима“ (Лк. 24,47), посебно онима који се припремају за крштење; и Литургију верних или евхаристијски сабор (скуп, сабрање), то јест освећујући део, који је заједничко служење литургијског народа — служитеља и верних — тј. има облик заједничког служења и заједничког причешћивања.
Литургија почиње Тројичним славословљем и Великом јектенијом, дакле низом молитава праћених призивањем Исусовог имена — „Господе помилуј“; после њих следе три прозбе које се завршавају са три антифона: „Благослови душо моја, Господа...“, „Јединородни Сине...“, и „Блаженима“. Сама литургија оглашених обухвата: вход ђакона и служитеља са Светим Јеванђељем у овом часу епископ улази у олтар), Трисвета песма Свети Боже), која се пева као увод у библијско читање - одељак из Апостола и Јеванђеља, који се објашњавају и тумаче у беседи (омилији). Овај се део закључује молитвом за сву Цркву, а нарочито за оглашене који нису имали дозволу да присуствују другоме делу, одређеном само за крштене.
Литургија верних почиње молитвом за оглашене, којој следи Херувимска песма, за време које се преносе Дарови са проскомидије на Часну трпезу. Целивом мира и исповедањем Симбола вере (убаченог у Литургију још у петом веку, у доба монофизитских спорова), улази се у евхаристијску анафору или приношење жртве, која обухвата: увод: „Горе имајмо срца“, молитву благодарења, „Трисвету песму“ (Свет, Свет, Свет је Господ Саваот), речи установе, анамнеза, приношење, призив Светога духа (епиклеза), освештање или претварање Дарова, диптихе или помене (за Пресвету Дјеву Марију, за свете), за мртве и живе, крај евхаристијског канона. Молитва Господња, молитва поклоњења, „Светиње светима“, „Један је Свет“ (Филип. 2,10), подизање и ломљење-Агнеца, уливање топлоте (ζεον) — све то чини део припремног обреда за причешћивање, најпре служитеља, а потом и верника. После преноса чаше и дискоса са Часне трпезе на проскомидијар, Литургија се завршава Заамвоном молитвом, коначним благосиљањем, дељењем благословеног хлеба (нафоре, αντιδορον), слањем верника у свет у име Господње: „У миру изиђимо“ и одговором: „У име Господње“.
Православна литургија има дубок мистагошки и црквени карактер. Литургија није прост емоционални и естетски призор, нити пак само церемонијални аспект који кулминира у Евхаристији, него је суштинско доживљавање и символичко представљање икономије Спасења. Она сама припрема и потврђује оно што се дешава у евхаристији, као богослужбени израз садржаја догме. Литургија је сама Црква у њеном делу заједничког благодарења. Цело тело — служитељи и верници — учествују у приношењу дарова, у молитвама призива, причешћивањем Светим тајнама. Православље не познаје „приватну литургију“; зна, напротив, за космичку литургију, учење које је развио Свети Максим Исповедник. То је стање прослављања кад се преображени и обновљени космос налази у Васкрслом Христу. Твар обезобличена због греха постаје литургијски космос — вративши се у пређашње стање кроз Васкрслог Христа у евхаристији — који непрестано прославља Бога.





 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
Promene u nacinu Bogosluzenja su pocele da se javljaju u cetvrtom veku autoritetom takozvanih crkvenih otaca koji su uvodili nove elemente u samu Bogosluzbenu crkvenu praksu, a konacno te promene su ozvanicene u osmom veku, o cemu svedoci i Jovan zlatousti, a ti novi principi liturgije sadrzane su i u Berberinijevom i Porfierijevom kodeksu

to znamo da su Bogoslužje promijenili ljudi, crkveni oci kojima je kršćanstvo bilo jezikom
ljudi koji nisu poštivali Božji Zakon
hvala laodikeja za ovaj dokaz da svi vide tko je mjenjao Bogoštovlje
tko se usudio prilagoditi istinu sebi samome, i tko je promijenio-falsificirao Božji Zakon
jer
Biblija nikada nigdje ne uči promjene poštivanja Božjeg Zakona
za sve one koji još neznaju Božji Zakon je temelj kršćanske vjere
http://serbianforum.org/religija/361332-temelj-krscanske-vjere.html
 
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
Promene u nacinu Bogosluzenja su pocele da se javljaju u cetvrtom veku autoritetom takozvanih crkvenih otaca koji su uvodili nove elemente u samu Bogosluzbenu crkvenu praksu, a konacno te promene su ozvanicene u osmom veku, o cemu svedoci i Jovan zlatousti, a ti novi principi liturgije sadrzane su i u Berberinijevom i Porfierijevom kodeksu

to znamo da su Bogoslužje promijenili ljudi, crkveni oci kojima je kršćanstvo bilo jezikom
ljudi koji nisu poštivali Božji Zakon
hvala laodikeja za ovaj dokaz da svi vide tko je mjenjao Bogoštovlje
tko se usudio prilagoditi istinu sebi samome, i tko je promijenio-falsificirao Božji Zakon
jer
Biblija nikada nigdje ne uči promjene poštivanja Božjeg Zakona
za sve one koji još neznaju Božji Zakon je temelj kršćanske vjere
http://serbianforum.org/religija/361332-temelj-krscanske-vjere.html

E bas ste jadni!neznate ni ko je napisao prvu liturgiju,neznam u drugim crkvama kako sprovode liturgiju ali znam das je u pravoslavlju do dan danas ista onaka kakvu je napisao apostol Jakov!!!!

Из православне ризнице тумачења Светог Писма
Јаков Заведејев, Јаков Алфејев и Јаков, брат Господњи


[TABLE]
[TR]
[TD]Лично име Јаков често се помиње у списима Новога Завета. Ако изузмемо старозаветног праведника Јакова, који се такође често наводи као пример или тип за одређене догађаје, колико особа са именом Јаков срећемо у новозаветној Цркви?

jakov-zavedejev-jakov-alfejev-i-jakov-brat-gospodnji-1.jpg

У Светом Писму Новога Завета постоје три особе које носе име Јаков, а то су: Јаков Заведејев, Јаков Алфејев и Јаков, брат Господњи. Приликом читања новозаветних списа важно је правити разлику између ових личности које се спомињу на различитим местима, пошто у противном може доћи до неразумевања или недоумица о ком се Јакову ради. У нашем излагању ограничићемо се само на податке о личностима који су нам доступни у Новоме Завету, без осврта на бројне приче и просопографске податке које је каснија црквена традиција сачувала о њима.

У грчком тексту Новога Завета име Јаков се среће у две варијанте које нису препознатљиве у српском преводу. Грчким написано име ivakw,b се увек односи на старозаветног патријарха Јакова (види нпр. Мт 1,2; 8,11; Мк 12,26; Лк 1,33; 20,37; Јн 4,5-6; Дап 7; Рим 9,13 и др.), док се такође грчким написано име iva,kwboj односи на лично име Јаков, чија смо три носиоца, апостолске личности, већ поменули.

ЈАКОВ АЛФЕЈЕВ

О Јакову Алфејевом нема податка у новозаветним списима. Он се помиње као један од дванаесторице апостола (Мк 3,18). Алфеј је био његов отац о коме такође нема даљих података. Јаков Алфејев помиње се само на списку Дванаесторице, а никада као актер догађаја описаних у Еванђељима, нити се пак појединачно тематизује његов апостолски и мисионарски рад у периоду после Васкрсења.

ЈАКОВ ЗАВЕДЕЈЕВ

Јаков Заведејев био је рођени брат апостола Јована Богослова. Њих двојица се заједно наводе на списку Дванаесторице, одмах после апостола Симона Петра: „И Јакова Заведејева и Јована брата Јаковљева, и надену им име Воанергес, што значи синови грома“ (Мк 3,17). Јаков се помиње пре Јована што сугерише да је био његов старији брат. На најстаријем списку Дванаесторице у Еванђељу по Марку браћа и синови Заведејеви наводе се заједно, за разлику од Петра и Андреја које на списку раздвајају управо њихова имена (Мк 3,16-18). За разлику од Јакова Алфејева, о Јакову Заведејеву поседујемо више података. Он је један од тројице привилегованих ученика. Заједно са Петром и Јованом присуствује оживљењу кћери старешине зборнице (Мк 5,37). Са истом двојицом присутан је на гори када се Господ Исус преобразио (Мк 9,2). Он се, заједно са својим братом, појављује у приповести о молби синова Заведејевих да заузму места најближа Господу у слави његовој (Мк 10,35-40) што је изазвало негодовање осталих апостола (Мк 10,41). Ова молба била је повод да Исус јасно формулише суштину хришћанског живљења које треба да се одвија у служењу другима и жртвовању за друге (Мк 10,42-45). У групи је ученика којој Исус предсказује разрушење храма (Мк 13,3) и понова само са Петром и Јованом присутан приликом последње молитве Исусове у Гетсиманији (14,33). Јаков Заведејев је дакле не само припадао кругу Дванаесторице, већ и једном ужем кругу најинтимнијих ученика Исуса Христа. После Христовог Васкрсења Јаков је у Јерусалиму са осталим ученицима где се на листи апостола наводи одмах после Петра, тачније у пару са њим (Дап 1,13) што сведочи о његовом високом положају међу апостолима. За живота Христовог, његов верни следбеник апостол Јаков Заведејев пострадао је врло рано у Јерусалиму за свој веру за време Ирода Агрипе I (41-48. год. ): „А у оно време подиже цар Ирод руке да мучи неке од цркве. И погуби Јакова, брата Јовановог мачем“ (Дап 12,1-2).

ЈАКОВ, БРАТ ГОСПОДЊИ

Јаков, брат Господњи, за разлику од Јакова Алфејева и Јакова Заведејева, постао је следбеник Исуса Христа тек после његове смрти и Васкрсења. Апостол Павле помиње да се Васкрсли Господ Христос јављао сукцесивно многима, међу њима и Јакову (1Кор 15,7). Овде Павле сигурно мисли на Јакова, брата Господњег, пошто је већ раније навео да се Васкрсли јавио Дванаесторици којима је припадао Јаков Заведејев (1Кор 15,5). Биће да је ово боговиђење одредило даљи животни пут Јакова, брата Господњег. Апостол Павле га помиње као јединог од апостола кога је срео приликом своје посете Јерусалиму (Гал 1,19), као свога сарадника у мисији (Гал 2,9), али и као ауторитет на кога су се позивали строги јудеохришћани који су захтевали од хришћана из незнабоштва да прихвате јудејске обичаје (Гал 2,12). Он се у историји хришћанске Цркве као носилац црквеног ауторитета први нешто конкретније наводи на апостолском сабору у Јерусалиму (15,13) када и износи своје меродавно мишљење у вези даљег односа хришћана према незнабошцима који су заинтересовани да приме хришћанство: њихове обавезе према јудејству редуковане су на минимум (Дап 15,19-20). Јаков, брат Господњи, је у ранохришћанској традицији запамћен и као писац једног новозаветног списа, Јаковљеве саборне посланице која одише духом хришћанске љубави, социјалне правде и непоколебљивом вером у Бога. За разлику од многих апостола који су пострадали и били прогнани непосредно после страдања архиђакона Стефана (Дап 6,14; 7), Јаков је читав живот провео у Јерусалиму, а захваљујући своме високо моралном јудејском начину живота није остављао простор јудејским религијским ауторитетима да га осуде за издају отачке вере. Његово ревновање за Закон донело му је и титулу „Праведни“. Међутим, око 60. године политичка ситуација у Јерусалиму се све више заоштравала тако да је и Јаковљева јудеохришћанска црква постала мета јудејских религијских ауторитета. Јудејски историчар Јосиф Флавије извештава да је Јаков погубљен 62. године – на основу пресуде већински садукејског синедриона, јер је наводно прекршио Закон. Фарисеји, који су такође били веома строги у погледу држања Закона, нису се слагали са овом одлуком и чак су уложили протест против ње код новог управника. То показује да је Јаков пострадао као жртва политичке интриге и да је његов јудеохришћански морал био светла тачка чак и за противнике хришћана, фарисеје. Убрзо после Јаковљеве смрти јерусалимска заједница се полако осипа, да би после ратних година 64-70. изгубила сваки утицај. Јаков, брат Господњи је у црквама Истока веома поштована личност. Покушавајући да искористе његов општецрквени ауторитет многи су писали списе под његовим именом, од којих је најпознатије Протоеванђеље Јаковљево које описује живот Пресвете Богородице Марије. Најстарија источна Литургија носи управо његово име: Света Литургија апостола Јакова, брата Господњег. У многим преписима Новога Завета на истоку његова посланица је стављана чак и испред Павлових, што је јасан показатељ о ауторитету који је свети апостол и мученик уживао у црквеним заједницама истока.

Надамо се да ће овај кратак преглед тематике везане за име Јаков у новозаветним списма бити од помоћи читаоцима Светих Списа да боље разумеју о ком Јакову се ради у одређеном тексту.

Izvor pravoslavlje![/TD]
[/TR]
[/TABLE]






NASTANAK LITURGIJE


image
Дудченко Андреј, свештеник
Када бисмо се ми, православни хришћани XX века, на трен нашли у епохи Древне Цркве, открили бисмо много тога новог и необичног.


Увидели бисмо, например, да се у разним црквама, у различитим местима Богослужење служи на различите начине. Сасвим је другачије Богослужење у царском храму славног Цариграда од Богослужења у неком скромном египатском манастиру. Удубивши се још више у историју, у век апостола и њихових првих ученика, увидели бисмо још једноставније начине хришћанског живота. Али у свако време, без обзира на место, обавезно бисмо срели хришћане који служе Евхаристију и причешћују се Телом и Крвљу Господа нашега Исуса Христа.


Евхаристија (грч. «благодарење») је најважнија Тајна Цркве – претварање хлеба и вина у Тело и Крв Спаситеља и Причешће верних. Само евхаристијско Богослужење се назива Литургија. Божанска Литургија, без обзира на развој њеног богослужбеног чина, форме и структуре, остаје суштински непромењена – и у наше време се служи та иста Евхаристија, која се служила у Сионској одаји пред Христових крсних страдања. Од тог времена и до наших дана, она остаје «централни нерв хришћанског живота», како примећује наш познати литургист проф. Архимандрит Кипријан (Керн). Нажалост, тог централног места Литургије у Цркви слабо су свесни наши савременици. И по томе нисмо ништа бољи од првих хришћана.


Евхаристија се појавила заједно са Црквом, пошто је природа саме Цркве евхаристична. Црква се у Светом Писму назива «Телом Христовим». Да би се био хришћанин, треба бити живи део тога Тела. Присаједињење нових чланова Цркви је њихово «прирастање» Христовом Телу. Због тога Црква на основу своје природе не може да постоји без Евхаристије.


Прва Литургија је служена на Тајној Вечери, када је Спаситељ рекао «примите, једите од ње сви ...ово чините у Мој спомен» (погл. nапр. Главу 26 Јеванђеља по Матеју). На тај начин је Христос заиста показао да је Он «хлеб живота, који jе сишао с небеса». Задивљујуће је да се Богомладенац Исус и родио у граду Витлејем, што у преводу са јеврејског значи «дом хлеба». Он је постао истински Хлеб за оне који верују у Њега, Хлеб бесмртности и вечног живота.


У првој хришћанској заједници верници су «били постојани у науци апостолској, и у заједници и у ломљењу хлеба и у молитвама ...и ломећи хлеб по домовима, примаху храну с радошћу и у простоти срца» (Дела.2, 42:46). Међутим, знајући да је Црква од првих дана свога постојања живела Евхаристијом, ми не можемо с увереношћу да говоримо о томе, какав је био поредак апостолских евхаристијских скупова. У то време се молитве још нису записивале. Несумњиво је само, да су на ранохришћанску Евхаристију велики утицај имале јеврејске молитве, јер се Новозаветна Црква родила из Старозаветне. Сама Тајна Вечера је била организована по угледу на јеврејску пасхалну трпезу. На основу књиге Дела апостолских можемо да сазнамо главне елементе Литургије тога времена: окупљање свих заједно, учење, молитва и ломљење хлеба.


Већ од II века чин «Вечере Господње» почиње да се усложњава. У њему се већ могу издвојити основне карактеристике каснијих анафора (грч. «узношење» - молитва за освећење Дарова, део саверемног литургијског чина). Ево како Литургију II века описује свети Јустин Мученик (Филозоф): «Ту храну називамо Евхаристијом (благодарењем), и ником другом не дозвољавамо да учествује у њој, већ само ономе који верује у истинитост нашег учења и који се умио (верски обред) на остављење грехова и поново родио, и живи тако како је заповедао Христос ...У такозвани дан сунца окупљамо се у једном месту – сви који живе по селима и градовима – и читамо, колико нам то време дозвољава, дела апостола или пророчке списе. Потом, када чтец заврши са читањем, руководилац скупа нас поучава и саветује да подражавамо те предивне ствари. Затим сви устајемо и узносимо молитве. Када завршимо молитву, тада ...се приноси хлеб, и вино, и вода; руководилац скупа такође узноси молитве и благодарења, колико он може. Народ показује своју сагласност речју амин, и Дарови се деле свакоме, а онима који нису ту шаљу се преко ђакона ...Ми се окупљамо у дан сунца, јер је то први дан, у који је Бог, изменивши мрак и твар, створио свет, и Исус Христос, Спаситељ наш, је у тај дан васкрсао из мртвих» (Прва апологија, 66-67).


Из овог описа се види, да су се евхаристијски скупови редовно одржавали у дан сунца (касније су почели да га зову даном Господњим). «Дан сунца је – пагански назив првог дана у седмици, недеље. Тај дан је наредни после суботе, седмог дана – постоји дан не само први већ и осми. Он је у старозаветној традицији сматран првим даном стварања, а са доласком новозаветне благодати не само да је постао дан Христовог Васкрсења, већ и дан будућег века, дан јављања Царства Божијег. На тај начин, - пише прот. Јован Мејендорф, - је установљиван општеприхваћени у светоотачкој литератури типолошки паралелизам: стварање света и његово обнављање (спасење) су се десили једног те истог дана. Представа о томе, да ће крај света такође бити у недељу, се заснивала на томе, да је Христово Васкрсење било почетак, предосећај наступајућег краја света и победе будућег Царства». Цела седмица заједно са суботом је – одраз садашњег века, палог света, који ће бити побеђен са наступањем дана Господњег.


Говорећи о евхаристијском Богослужењу, немогуће је заобићи ранохришћанске «вечере љубави» (агапе). Појава заједничких братских трпеза залази и у апостолска времена. После такве трпезе апостоли су «ломили хлеб, то јест служили Евхаристију. Горе, у опису Литургије код св.Јустина, видели смо да је Литургија одвојена од «вечери љубави». Тешко је судити о степену распростраљености ове или оне праксе.


Ево како агапу описује Тертулијан, хришћански писац II века: «Седа се за сто после молитве Богу; једе се само толико колико је потребно да се утоли глад; пије се онако како приличи људима, који строго поштују уздржање и трезност; сите се тако да те ноћи могу узносити молитве Богу ...После прања руку и паљења свећа свако је позван да пева захвалне песме Богу, извучене из Светог Писма или које је неко саставио ..:» (Апологетски трактат, 39).
Међутим, далеко од тога да је реално организивањe агапа увек одговарало идеалном Тертулијановом опису. Христову Цркву на земљи не чине безгрешни људи, и склоност људске природе ка греху се већ тада испољавала тамо, где смо желели да видимо само светост. Још је апостол Јуда, брат Господњи, указивао на људе, који су «саблазан на вашим вечерама љубави, пирују с вама» (Јуд.1:12). Слично томе, већ у IV веку, после прилива масе народа у Цркву, идеја агапе је била дискредитована људским беззакоњима. Тако су од 418 год., агапе дефинитивно забрањене у Афричкој Цркви одлуком Картагенског сабора. А потом после свега, Евхаристија се потпуно одвојила од агапа, које су биле забрањене због тога што су људи унели у њих превише «телесног», и почела је да се служи само у виду Божанске Литургије. И поред свега, остаци тога што је некада била «вечера љубави» задржали су се и до нашег времена. То су парастоси (за које чак штавише постоји специјални чин у Требнику), благосиљање хлебова на Свеноћном бденију, чин о панагији (служи се у манастирима после празничне трпезе) и освећење и дробљење артоса у дане Свете Пасхе.


У нашој Цркви се служе два чина Литургије: св.Василија Великог (служи се 10 пута годишње) и св.Јована Златоустог (свих осталих дана). Поред тога, средом и петком у току Великог Поста се служи Литургија Пређеосвећених Дарова (не-евхаристијска), после чијег завршетка се верни причешћују Светим Даровима, који су освећени на Евхаристији претходног недељног дана. У поређењу са Древном Црквом, то је крајње мало. Још донедавно се у Јерусалимској Цркви, као и у цркви Санкт-Петербуршке академије служила Литургија ап.Јакова на дан његовог празника (23 октобра). Треба напоменути, да не постоје канонске забране да се служи ова или она древна Литургија.


Каква год да је форма служења Литургије, она увек остаје Евхаристија, и у Чаши се верницима дели један те исти Христос. Духовни живот хришћанина је у свим временима био незамислив без евхаристијског живота, без непрестаног, редовног причешћивања Светим Тајнама. И у време, када се Евхаристија служила после вечерње агапе, и пре сто година човек који верује у Христа се сједињавао с Њим не другачије него преко Причешћа Његовим Телом и Крвљу. «Живети евхаристијски, - пише архим.Кипријан (Керн), - значи не само одлазити на службу, слушати ове или оне дирљиве и лепе песме, већ и причешћивати се. Учествовати у данашњој Тајној Вечери. Причешћивати се не једном годишње или још ређе, већ што је могуће чешће, много пута годишње, уколико је могуће непрестано, како бисмо били у непрекидној вези са мистичним Телом Христовим, са Црквом ... Причешћивати се да би постали једно Тело са Христом, како су учили свети Оци у давнини, ... да бисмо постали синови Божији сједињени са Сином Његовим».



prevod sa ruskog Dr Radmila Maksimovic

Preuzseto s :proishozdenje htp://www. ortodox kijev.org

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Evo samo jednog dela teksta koji govori o liturgiji i običajima vezanim za liturgiju i njenom poreklu.

Svako ko bolje poznaje jevanđelja i istoriju prvih Hrišćanske crkve može pošteno zaključiti da li je ovo bila praksa Hrista, apostola i prvih Hrišćana, i da li su oni lično odobrili mnoge promene koje su tokom vekova ustaljene u crkvenu praksu.

Ceo ovaj tekst se može pronaći na sajtu Svetosavlje.


ЛИТУРГИЈА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ


Разуме се да Литургија у овом облику, како је ми данас служимо, није настала одједном, већ је продукт вековног развоја. Но, без обзира на тај вековни развој, као и на постојање великог броја литургија у току историје, суштина је остала иста и неизмењива.Да би се сачувала једнообразност служења литургије, у четвртом веку су Свети Василије Велики и Свети Јован Златоусти записали чинове (текстове) Литургије, а који се чинови и данас служе под њиховим именом. У шестом веку Свети Григорије Двојеслов је записао у Цариграду текст још једне Литургије, која се данас служи у току Васкршњег поста, под именом Литургија раније освећених дарова.Литургија Светог Василија Великог, која се од Златоустове разликује нешто дужим молитвама, служи се девет пута годишње: у први пет недеља Васкршњег поста, на Велики четвртак и Велику суботу, на Бадњи дан и Крстовдан (уочи Богојављања) и на дан Светог Василија Великог (1/14. јануара).Литургија раније освећених часних дарова служи се у дане Васкршњег поста (сем суботе и недеље) и прва три дана Страсне седмице. Служи се због тога да би се верници могли што чешће причешћивати. Дарови за ову Литургију су освећени на Литургији Светог Јована Златоуста или Светог Василија Великог.У све остале дане у току године служи се Литургија Светог Јована Златоуста.Има, међутим, неколико дана у години када Црква ускраћује служење Литургије. То су: среда и петак Сирне седмице, понедељак, уторак и четвртак Прве недеље Васкршњег поста и на Велики петак (ако на Велики петак падну Благовести, тада се служи Литургија Светог Јована Златоуста и она се односи на празник Благовести).

ВРЕМЕ ВРШЕЊА ЛИТУРГИЈЕ


Што се тиче дневног часа, кад треба да почне Литургија, ту нема неког одређеног правила. Ту ће важити месни обичаји, одлука надлежног епископа или терен парохије. У Војводини, Славонији и Босни почиње касније (најчешће у 10 часова), док у Србији почиње доста раније (већ у 8 часова). Најопштије правило је да не почне пре изласка сунца, ни после подне. Изузетак је Васкрс, кад Литургија почиње врло рано, у наставку јутрења, као и на Бадњидан, Крстовдан, Велики четвртак и Велику суботу, кад се Литургија служи после подне.

ШТА ЈЕ ПОТРЕБНО ЗА СЛУЖЕЊЕ ЛИТУРГИЈЕ?


На Литургији свештеник облачи потпуно одјејаније (стихар, епитрахиљ, појас, наруквице и фелон) и за сваки део одежде чита одређену молитву. У току Литургије свештенику ће бити потребни одређени сасуди (путир, дискос, звездица, копље, кашичица, покровци, кадионица, суд за топлу воду, анафорник). Текст Литургије штампан је у Слуђбенику, а свештеник ће користити и Јеванђеље, док су појци потребни: Апостол, Часослов, Зборник и друго.На светом престолу, жртвенику и солеји треба да горе свеће. За Литургију је потребно пет хлебова - просфора (просфора значи принос), умешаних од чистог пшеничног брашна, са квасцем и сољу. Свака просфора има на горњој страни печат, који представља квадрат са крстом у средини. Међу крацима крста је натпис: ИС -ХС; НИ - КА, што на грчком језику значи: Исус Христос - побеђује. Просфоре се састоје из два дела, што означава две природе у Исусу Христу, божанску и човечанску. Поред просфора потребно је и чисто природно вино, обавезно црвено, да нас подсећа на крв Христову. У вино се сипа мало воде.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
Evo samo jednog dela teksta koji govori o liturgiji i običajima vezanim za liturgiju i njenom poreklu.

Svako ko bolje poznaje jevanđelja i istoriju prvih Hrišćanske crkve može pošteno zaključiti da li je ovo bila praksa Hrista, apostola i prvih Hrišćana, i da li su oni lično odobrili mnoge promene koje su tokom vekova ustaljene u crkvenu praksu.

Ceo ovaj tekst se može pronaći na sajtu Svetosavlje.


ЛИТУРГИЈА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ



Разуме се да Литургија у овом облику, како је ми данас служимо, није настала одједном, већ је продукт вековног развоја. Но, без обзира на тај вековни развој, као и на постојање великог броја литургија у току историје, суштина је остала иста и неизмењива.Да би се сачувала једнообразност служења литургије, у четвртом веку су Свети Василије Велики и Свети Јован Златоусти записали чинове (текстове) Литургије, а који се чинови и данас служе под њиховим именом. У шестом веку Свети Григорије Двојеслов је записао у Цариграду текст још једне Литургије, која се данас служи у току Васкршњег поста, под именом Литургија раније освећених дарова.Литургија Светог Василија Великог, која се од Златоустове разликује нешто дужим молитвама, служи се девет пута годишње: у први пет недеља Васкршњег поста, на Велики четвртак и Велику суботу, на Бадњи дан и Крстовдан (уочи Богојављања) и на дан Светог Василија Великог (1/14. јануара).Литургија раније освећених часних дарова служи се у дане Васкршњег поста (сем суботе и недеље) и прва три дана Страсне седмице. Служи се због тога да би се верници могли што чешће причешћивати. Дарови за ову Литургију су освећени на Литургији Светог Јована Златоуста или Светог Василија Великог.У све остале дане у току године служи се Литургија Светог Јована Златоуста.Има, међутим, неколико дана у години када Црква ускраћује служење Литургије. То су: среда и петак Сирне седмице, понедељак, уторак и четвртак Прве недеље Васкршњег поста и на Велики петак (ако на Велики петак падну Благовести, тада се служи Литургија Светог Јована Златоуста и она се односи на празник Благовести).

ВРЕМЕ ВРШЕЊА ЛИТУРГИЈЕ



Што се тиче дневног часа, кад треба да почне Литургија, ту нема неког одређеног правила. Ту ће важити месни обичаји, одлука надлежног епископа или терен парохије. У Војводини, Славонији и Босни почиње касније (најчешће у 10 часова), док у Србији почиње доста раније (већ у 8 часова). Најопштије правило је да не почне пре изласка сунца, ни после подне. Изузетак је Васкрс, кад Литургија почиње врло рано, у наставку јутрења, као и на Бадњидан, Крстовдан, Велики четвртак и Велику суботу, кад се Литургија служи после подне.

ШТА ЈЕ ПОТРЕБНО ЗА СЛУЖЕЊЕ ЛИТУРГИЈЕ?



На Литургији свештеник облачи потпуно одјејаније (стихар, епитрахиљ, појас, наруквице и фелон) и за сваки део одежде чита одређену молитву. У току Литургије свештенику ће бити потребни одређени сасуди (путир, дискос, звездица, копље, кашичица, покровци, кадионица, суд за топлу воду, анафорник). Текст Литургије штампан је у Слуђбенику, а свештеник ће користити и Јеванђеље, док су појци потребни: Апостол, Часослов, Зборник и друго.На светом престолу, жртвенику и солеји треба да горе свеће. За Литургију је потребно пет хлебова - просфора (просфора значи принос), умешаних од чистог пшеничног брашна, са квасцем и сољу. Свака просфора има на горњој страни печат, који представља квадрат са крстом у средини. Међу крацима крста је натпис: ИС -ХС; НИ - КА, што на грчком језику значи: Исус Христос - побеђује. Просфоре се састоје из два дела, што означава две природе у Исусу Христу, божанску и човечанску. Поред просфора потребно је и чисто природно вино, обавезно црвено, да нас подсећа на крв Христову. У вино се сипа мало воде.

Ma mani se ti to sto su 200 godina unazad Miler,E.G.W izmislili ,vazno je da se oko dve hiljade godina i danas u pravoslavnim crkvama sprovodi liturgija SV Jakova brata Gospodnjeg!s pricescem koje kod vas adventa nema a takodje i kod JS-ka!?

Pozdrav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ma mani se ti to sto su 200 godina unazad Miler,E.G.W izmislili ,vazno je da se oko dve hiljade godina i danas u pravoslavnim crkvama sprovodi liturgija SV Jakova brata Gospodnjeg!s pricescem koje kod vas adventa nema a takodje i kod JS-ka!?

Pozdrav.


Ako se nesto tvrdi bilo bi dobro priloziti argumente.
Naprimer, da je Apostol Jakov napisao litutgijsko crkvenoslovensko pojanje, ili da je uveo kandilo i kadjenje tamnjanom, klanjanje pred ikonom i koriscenje ostalih relikvija, krstova i slicno, slavski kolac, kruzenje oko crkve, celivanje ruku, ispovest, i ostale pravoslavne obicaje kojih je mnogo.

Apostoli jesu odrzavali veceru Gospodnju i objavljivali jevandjelje svuda gde god su isli, to je zapisano u delima apostolskim, ali to nema veze sa onim sto je kasnije uneseno u Hriscansku crkvu odnosno jedan njen deo posredstvom laznih ucitelja takozvanih crkvenih otaca.

Apostol Jakov nije imao potrebe da bilo sta uvodi, Hristos je vec ostavio ucenicima sta trebaju ciniti kada se sastanu, i koje obrede da obavljaju u spomen njegove smrti, a to je uzimanje hleba i neprevrelog vina i obavljanje obreda poniznosti ili pranja nogu, uz citanje reci Bozje i pevanje Duhovnih pesama, sto je i bila praksa prve crkve po primeru Gospoda Isusa i njegovih apostola.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Ako se nesto tvrdi bilo bi dobro priloziti argumente.
Naprimer, da je Apostol Jakov napisao litutgijsko crkvenoslovensko pojanje, ili da je uveo kandilo i kadjenje tamnjanom, klanjanje pred ikonom i koriscenje ostalih relikvija, krstova i slicno, slavski kolac, kruzenje oko crkve, celivanje ruku, ispovest, i ostale pravoslavne obicaje kojih je mnogo.

Apostoli jesu odrzavali veceru Gospodnju i objavljivali jevandjelje svuda gde god su isli, to je zapisano u delima apostolskim, ali to nema veze sa onim sto je kasnije uneseno u Hriscansku crkvu odnosno jedan njen deo posredstvom laznih ucitelja takozvanih crkvenih otaca.

Apostol Jakov nije imao potrebe da bilo sta uvodi, Hristos je vec ostavio ucenicima sta trebaju ciniti kada se sastanu, i koje obrede da obavljaju u spomen njegove smrti, a to je uzimanje hleba i neprevrelog vina i obavljanje obreda poniznosti ili pranja nogu, uz citanje reci Bozje i pevanje Duhovnih pesama, sto je i bila praksa prve crkve po primeru Gospoda Isusa i njegovih apostola.

veceras cu da ti objasnim odakle tih 7 dana i zasto je po starom zavetu subota 7dan, posto me mrzi sad da pisem a i imam neka posle, ali odgovori mi ti po tvom saznanju koje verujem da potice samo iz bibliskog vremena, odakle tih 7dana i zasto je subota 7 dan?
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
posto nema odgovora pocinjem novi post izvinjavam se zato sto ga postavljam odmah ispod mog posta, trazio sam odgovor nije ga bilo i glupo sad da nadovezujem isti post.
od da pocnem
neverovatno je koliko ljudi ne zna zasto koristimo taj ciklus od 7dana, covecanstvo to vekovima radi a da ne zna kada zbog cega i zasto je taj vremenski ritam ustanovljen, mnogo bibliski vernici ce reci da je to zato sto je bog stvarao 6dana a da se 7 dan odmorio, malo ko zna da je koriscenje ciklusa 7dana pred biblisko i da pripada religiji drevnih sumera
vernici bibliskih sistema smatraju da je astrologija bezbozna nauka i ne shvataju da su upravo nesvesno sledbenici takve nauke koja je bila zvanicno drzavna religija sumerana za koje povest zna 6500 godina unazad, cak i ateisti ne znaju da slede religiozni kult sedmodnevnice postujuci njegov zakon zasnovan na smeni duhova planeta zajedno sa suncem i mesecom
sumerani su svakom nebeskom telu tada poznatog suncevog ustrojstva pripisivali po jedan dan pocevsi od sunca zatim meseca marsa merkura jupitera venere i zavrsno sa saturnom sto odgovara danas suboti ili bibliski sabat, pogotovu sto imamo povezanost reci dana sa planetama i suncem i mesecom
dakle stvaranje sveta po bibliji pocinje sa nedeljom a zavrsava se sa subotom sto je veoma vazno za ritmiku i karakter 7 energija vremena sa kojm se uskladjuje ljudska rasa
danasnji ljudi izgubljeni u mnostvu predrasuda o nasim dalekim precima zamisljajuci ih kao lakomane mitomane, smatraju da su dani u nedelju nevazne formalnosti, ono cega nisu svesni je da iza toga stoji nesto dublje sto itekako odredjuje prirodu nase svesti dinamiku uma, svako od 7 tela nase solarne porodice vlada svojim odgovarajucim danom cini sinhronicitet sa stanjima nase duse njenim organima poznatim kao psihoidne planete astralnog tela odnosno cakre, blize receno vladari dana u sedmici odgovaraju odredjenim psihickim centrima u nasem bicu, sumerani odnosno njihovo svestenstvo su zapravo bili holografisti i poznavali sveukupnost procesa u svemiru koji su smatrali zivim bozanstvenim i sinhronim za razliku od savremenog sveta sa p[okidanim vezama u svojim mozgovima koji takav udes iobogaljenost velice kao nekakvu visoku intelektualnost ne primecujuci je kao sizofreno stanje uma
zato intelektualci naseg doba znaju sve osim onoga sto je kljucno za nas zivot verujuci da su slobodni od mitova proslosti, susret sa ovim mitovima proslosti je neminovan ukoliko dodje do otvaranja uma i uranjanjem u svoju potudjenu podsvest, cakre kao bozanstvo u nama cije je postojanje znanstveno dokazano i potvrdjeno, a o kojima su nasi drevni preci znali hiljadama godina su rezonanse sa duhovima planeta kao organima kosmicke svesti
broj 7 je od kljucnog znacaja a to mozemo videti i u razlicitim religijama sirom sveta, zato nije svejedno cemu se bavimo u razlicite dane jer neke radnje imaju podrsku dok neke ne odgovaraju tipu energije i vibracije koja preovladava
dane u sedmici treba zamisliti kao tocaj vremena koji svi zajeno cine sistem kosmicke zakonitosti, prepreka razumevanja ovih zakonitosti kao i prirode stvarnosti je uspavanost nasih visih cakri a one su pod takim stanje zbog nacina zivota vecine ljudi i ideoloskih prepreka koje su tokom vremena postaje okovi duse ljudske rase
biolog seldrik rupert tvorac teorije morfogeneckih polja, smatra da svaka zivotna pojava na ovoj planeti predstavlja otelovljenje njene energetske prasnike koja se nalazi negde u vibracionoj ravni sveukupnog svemira, taj biolog se ne ogranicava samo na biosveru vec i na sve ostale pojave zakljucno sa planetrano zvezdanim ustrojstvom, a to znaci da i nebeska tela poseduju sopstvenu morfogenetiku, te konacno da citav svemir biva projektovan iz jedinstvenog morfogenetickog polja
taj biolog nije otkrio nista novo sto nisu znali drevni mudraci i sto su iskazali arhaicnim arhitepskim simbolima koje danas smatramo proizvodom primitivnih kultura, zapravo istrazivanja pokazuju da je pravoslavno hriscanstvo, tacnije istocni obred, hristijanizovana astrologija u kome su duhovi planeta prikazani pomocu svetaca, pri cemu centralno mesto zauzima duh sunca presvucen u hrista koji je vrhovni bog
dakle dani u sedmici su nasledstvo prastarog zakona sumerana od cega ne treba zazirati cemu se sto pre treba vratiti, mi smmo ipak zitelji naseg suncevog sistema sa kojim smo hteli mi to ili ne u vezi, pa je bolje takve veze biti svestan
 
Natrag
Top