Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
A Pavlove pouke:

Rim 14,14-15: Znam i uvjeren sam u Gospodinu: ništa samo od sebe nije nečisto. Samo je onomu nečisto tko to smatra nečistim. Doista, ako je poradi hrane tvoj brat ražalošćen, već nisi na putu ljubavi. Ne upropašćuj tom svojom hranom onoga za koga je Krist umro!
Rim 14,20: Ne razaraj djela Božjega poradi hrane! Sve je, istina, čisto, ali je zlo za onoga tko na sablazan jede.

Kao što sami vidite, da se gore kod Pavla ne radi o nikakvim imaginarnim fenomenima, nego se radi o hrani. Pavao izričito govori o hrani, jelu, i kaže: Sve je čisto!

Gospod i Bog naš, pomogao svakome!

Imamo mi u Crkvi Pravoslavnoj takve koji nikada ne jedu meso.
Eno ih u monaštvu, to su monasi i monahinje.
A imamo i takve vernike čije zdravstveno stanje ne dozvoljava
upotrebu mesa i mesnih derivata.
A postojimo i mi koji, osim nekih 200-tinak dana godišnje, možemo
i moramo jesti tzv. mrsnu hranu (pa bilo meso, bilo mlečne proizvode,
bilo jaja - i hranu u kojoj se nešto od ovoga nalazi).
I šta sad, da li smo mi i pored očiglednih razlika - jedna Crkva, Hristova nevesta?
Bogu hvala da jesmo ako svoju hranu jedemo iz zahvalnosti Bogu i molitveno.
Jer zato je Bog blagoizvoleo da energiju u telo unosimo putem ishrane:
"Jela je Bog stvorio da ih sa zahvalnošću uzimaju verni, koji su poznali istinu!"
1. Solunjanima 4,3.

Ovo je najvažnije što se tiče hrane.

Na drugom mestu je da način konzumiranja hrane i vrsta te hrane,
ne budu na sablazan osobama pored nas. Jer ne ugadjanje sebi već
bližnjem je žrta učinjena iz ljubavi, a po ljubavi će nas poznati
da smo Hristovi.

brat Toma
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Jovane, ti si ovdje sve priznao, do kraja si se otvorio. Ti si priznao da Svetom pismu (poslanici Kološanima) nisi pristupio s namjerom kako bi istražio obvezuje li kršćane svetkovanje subote ili ne, nego s namjerom da dokažeš kako kršćane sigurno obvezuje svetkovanje subote.

Ja sam pristupio poslanici Kološanima sa namerom da vidim kako se uklapaju ovi tekstovi sa ostatkom Pisma koje govori o suboti i zakonu Božijem kao obaveznom.

Kažeš - "Svako drugo tumačenje Kološana 2,16.17 ne idu u prilog održavanju subote." Intelektualno pošten čovjek, kad dođe do ovakvog zaključka čitajući Sveto pismo, reći će - OK, možda i nisam u pravu, možda kršćane zaista ne obvezuje svetkovanje subote. Idem i to ispitati. A što ti činiš? Ti ne ispituješ, nego slijediš zov onoga što ne možeš prihvatiti - ne može subota biti ukinuta. I gle što činiš!?!?!? Prevodiš grčki tekst iz Pavlove poslanice (Kol 2,16) onako kako ga u 2 tisućljeća kršćanstva nikad nitko nije preveo. Pa nisu valjda desetine tisuća jezikoznanaca i pismoznanaca (grčkog jezika i biblijskog teksta) u 2 tisuće godina bili idioti i bezveznjaci, da bi tek dva tisućljeća kasnije tebi Jovane "Bog otkrio" točan prijevod i značenje ove Pavlove rečenice.

Naravno, da nisam jedini koji ovako prevodi...ima mnogo onih koji su se dotakli ove teme na ovakav način. Naravno, da svako treba da sledi istinu i ono što mu se otkrivje u Pismu. Tako da uvek bude spreman da demantuje ili potvrdi ono što je verovao do tada.

Vidi Jovane:

Kol 2,16: Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama.

Grčki: Μὴ οὖν τις ὑμᾶς κρινέτω ἐν βρώσει καὶ ἐν πόσει ἢ ἐν μέρει ἑορτῆς ἢ νεομηνίας ἢ σαββάτων,

upload_2018-8-30_14-27-51-png.107857

upload_2018-8-30_14-28-51-png.107859

upload_2018-8-30_14-29-2-png.107860

Dakle, grčka riječ μέρει u Kol 2,16, ne znači - "dijelovi", nego znači "poštovanje". Prijevod je onda:

Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, ili po poštovanju blagdana, mlađakaa ili subota.


Ili kraće: Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama.

Evo Mire brate dragi da odgvorimo na ovo. Kao i što sam vidiš izraz "merei"( μέρει) ima svoje osnovno značenje: a part, share, portion to ti i gornji tekst sugeriše. Iz Stronga si neveo jedan manji odeljak gde se ovaj izraz koristi u smislu poštovanja...međutim pogledaj najpre koliko više ima primera gde se "merei" koristi u smislu deo, udeo:

2. one of the constituent parts of a whole;

a. universally: in a context where the whole and its parts are distinguished, Luke 11:36; John 19:23; Revelation 16:19; with a genitive of the whole, Luke 15:12; Luke 24:42; where it is evident from the context of what whole it is a part, Acts 5:2; Ephesians 4:16; τό ἕν μέρος namely, τοῦ συνεδρίου, Acts 23:6; τοῦ μέρους τῶν Φαρισαίων, of that part of the Sanhedrin which consisted of Pharisees, Acts 23:9 (not Lachmann); τά μέρη, with the genitive of a province or country, the divisions or regions which make up the land or province, Matthew 2:22; Acts 2:10; with the genitive of a city, the region belonging to a city, country around it, Matthew 15:21; Matthew 16:13; Mark 8:10; τά ἀνωτερικά μέρη, the upper districts (in tacit contrast with τά κατώτερα, and with them forming one whole), Acts 19:1; τά μέρη ἐκεῖνα, those regions (which are parts of the country just mentioned, i. e. Macedonia), Acts 20:2; τά κατώτερα μέρη with the genitive of apposition, τῆς γῆς, Ephesians 4:9 (on which see κατώτερος); εἰς τά δεξιά μέρη τοῦ πλοίου, i. e. into the parts (i. e. spots namely, of the lake) on the right side of the ship, John 21:6. Adverbial phrases: ἀνά μέρος (see ἀνά, 1), 1 Corinthians 14:27; κατά μέρος, severally, part by part, in detail, Hebrews 9:5 (see κατά, II. 3 a. γ.); μέρος τί (accusative, absolutely) in part, partly, 1 Corinthians 11:18 (Thucydides 2, 64; 4, 30; Isocrates, p. 426 d.); ἀπό μέρους, in part, i. e. somewhat, 2 Corinthians 1:14; in a measure, to some degree, 2 Corinthians 2:5; (Romans 15:24); as respects a part, Romans 11:25: here and there, Romans 15:15; ἐκ μέρους as respects individual persons and things, severally, individually, 1 Corinthians 12:27; in part, partially, i. e. imperfectly, 1 Corinthians 13:9, 12; τό ἐκ μέρους (opposed to τό τέλειον) (A. V. that which is in part) imperfect (Luth. well,das Stückwerk), 1 Corinthians 13:10. (Green (Critical Note on 2 Corinthians 1:14) says "ἀπό μέρους differs in Paul's usage from ἐκ μέρους in that the latter is a contrasted term in express opposition to the idea of a complete whole, the other being used simply without such aim"; cf. Bernhardy (1829) Syntax, p. 230; Meyer on 1 Corinthians 12:27.)

A evo konkretan primer..navešću samo par stihova: U Luki 11,36( ni jedan deo tela-ud nije taman), Jovan 19,23( četiri dela, haljine Hristove), Otkrivenje 16,19(tri dela, razdovjio se grad Vavilon), Matej 2,22(krajevi-delovi Galileje), Dela 19,1(gornje zemlje-delove, obišao Pavle); 2.Korinćanima 1,14("neki" razumeše-tj. deo- nekoliko je razumelo ne svi), Luka 15,12(deo od imanja koje daje otac sinu) Ima još dosta stihova koji ukazuju na značenje grčkog izraza "merei" kao deo nečega.

Na dan Pedesetnice, a ni u narednim danima, Pavlova poslanica Kološanima nije bila ni napisana. A kako su je kršćani tumačili nakon što je napisana? Samo onako kako je i napisano - kršćane ne obvezuju ni odredbe o čistoj i nečistoj hrani iz Mojsijeva zakona, niti kršćane obvezuje držanje blagdana (godišnjih) niti mlađaka niti tjednih subota što je Židovima također bilo zapovjeđeno u Mojsijevom zakonu.

Sada kada smo videli kontekst značenja reči merei jasno je da ona ima ovo značenje u većini slučajeva.

Međutim, hajde da pogledamo još jednom smisao teksta u Kološanima 2,16.17. Pošto se u malom broju slučajeva izraz "merei" prevodi i kao "poštovanje" kao što si naveo moramo videti smisao teksta da bismo mogli odrediti kako ga je Pavle zaista izneo. Bez obzira što izraz "merei" u večini slučajave znači "deo, delovi" opet se nameće pitanje može li se ovo primeniti i u Kološanima poslanici? Kada bi postojao samo stih 16 bez onog dodatka iz stiha 17 možda bi i mogli izraz "merei" prevesti sa poštovanje. Međutim, stih 17 sugeriše da je ono predstavljalo telo Hristovo. E sad logično pitanje..šta ovde predstavlja telo Hristovo? Ako konsultujemo Novi Zavet videćemo da telo Hristovo predstavlja žrtva i prinos. Ni jedan jedini stih ne ukazuje da neki datum ili praznik predstavlja Hristovo telo. Kao što vidimo i sami praznici su uspostavljeni u sećanju na neki događaj iz povesti naroda Božijeg i ukazuju opet na neko Božije delovanje u budućnosti. Praznici koji ukazuju na događaje ne mogu biti telo Hristovo..jer Novi Zavet nigde ne daje takvu definiciju. Međutim, za prinos i žrtvu to potvrdjuje:"Koja ostade prilika za sadašnje vreme, u koje se prinose darovi i žrtve, i ne mogu da svrše po savesti onoga koji služi....Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena to jest, nije ovoga stvorenja. Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe večni otkup", Jevrejima 9,9.11.12

Dakle, u Jevanđelju tj. Novom Zavetu jedino što predstavlja Hrista i njegovu krv jeste žrtva i prinos. Nigde nema formulacije da je subota ili dan i datum nekog praznika predstavljao Hristovu krv. I kada se kaže:" I Pasha naša zakla se za nas", jasno je da je kontekst žrtva koja se zaklala a ne 14. nisan kao datum kada se osim prinosa žrtva praznuje kao blažI počinak od svakodnevnih poslova i ide se na bogosluženje. Jom Kipur, datum tako važan za Jevreje ukazuje na opšte očišćenje od greha...tada se kao i za sabat prekidaju svi poslovi i prinosi žrtva..kao i subotom. Praznici sami po sebi nisu telo Hristovo. Subota nije telo Hristovo jer je uspomena na stvaranje i ukazuje na Božansku stvaralačku moć ali spasenje od spasenja svojim delima.

Dakle, ako pogledamo kontekst videćemo da se izraz "merei" potpuno uklapa u ovaj koncept jer ukazuje na deo koji je doista predstavljao Hristovu žrtvu..nigde nema u Novom Zavetu objašnjenje da neki događaj iz praznika upućuje na žrtvu Hristovu. Onda je izraz "merei" zaista ispravno prevesti sa "delovi praznika" koji upućuju na žrtvu Hristovu. To je ukinuto. I još jednom se vraćamo na Danila 9,27 usput koji ukazuje da će u vreme Mesije tj. njegovim pogubljenjem biti ukinuta žrtva i prinos.

Svako dobro.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dj 10,15: "Što Bog očisti, ti ne zovi okaljanim!"

2 Tim 4,15: Sve je čisto čistima; okaljanima pak i nevjernima ništa čisto, nego su im okaljani i razum i savjest.

Negovori o mesu, već o odnosu neznabožaca i Jevreja.

To je biblijsko učenje.

A mi možemo po svojoj pameti preklapati jezikom po slobodnoj volji.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Mt 28,1: Po suboti, u osvit prvoga dana u tjednu, dođe Marija Magdalena i druga Marija pogledati grob.

A kontekst...po večeru subotnom. :)
Crkva to ne kaže, nemoj podmetati. Evo što kaže Crkva: Čast iskazana svetim slikama jest "čašćenje puno poštovanja", a nipošto klanjanje, koje pripada samo Bogu. (KKC 2132)

Nema nikakve ni "časti" prema Svetom Pismu. Međutim, osim časti često ima i klanjenja i celivanja. Dakle, u Pismu nema ni poštovanje ni časti ni klanjanje slikama..to je strogo zabranjeno II Zapovesti.

Ne krši se 2. zapovijed pravljenjem slika i kipova, inače bi i Židovi kršili tu zapovijed jer su imali i slike i kipove u Hramu, a vrhovni idolopoklonik bio bi sam Bog koji im je odredio da postave i slike i kipove. Vidi:
"Po svim zidovima Hrama unaokolo, iznutra i izvana, urezao je likove kerubina, palma i rastvorenih cvjetova, zlatom je pokrio i pod Hramu iznutra i izvana.” (1 Kr 6, 29-30)

Prebivalište načini od deset zavjesa: od ljubičastog, crvenog i tamnocrvenog prediva i prepredenog lana. Na njima neka budu vezeni likovi kerubina - djelo umjetnika. (Izl 26,1)

To je svetinja koja je predstavljala sliku stvarnosti na nebu tj. nebesku svetinju. Ali se nisu klanjali i poštovali te izrađevine već su samo sveštenici ulazili da prinesu žrtvu. U Novom Zavetu ne postoji svetinja na zemlji...zato nema potrebe za ovim predmetima. Pogledaj šta crkveni pisac Epifanije i episkop Salamine (IV vek) kaže za poštovanje slika koje su počele da se koriste u Crkvi. Naziva ih idolopoklonstvuo u svom Panarionu:).

Jak 5,16: Ispovijedajte dakle jedni drugima grijehe i molite jedni za druge da ozdravite! Mnogo može žarka molitva pravednikova.

Ali na zemlji tj. dok su živi. Za žive se moramo moliti. Ne za mrtve.
2 Tim 1,16-18: Neka Gospodin milosrđem podari Oneziforov dom jer me često osvježivao i nije se stidio mojih okova, nego kad je bio u Rimu, brižljivo me potražio i našao. Dao mu Gospodin naći milosrđe u Gospodina u onaj Dan! A koliko je usluga u Efezu iskazao, to ti najbolje znaš.
2 Tim 4,19: Pozdravi Prisku i Akvilu i Oneziforov dom!

Pogledajte, Pavao pored Priske i Akvile pozdravlja Oneziforov dom. Ne pozdravlja Onezifora, zašto? Da je Onezifor živ, Pavao bi, kao što to uvijek čini u svojim poslanicama, uputio pozdrav i Oneziforu i njegovu domu, ovako pozdravlja njegov dom, a za umrlog Onezifora moli se Bogu.

A gde kaže da nije živ? Drugo, postoji Pavlova želja ali to nije molitva...želja je jedno ali molitvaza mrtve ne pomaže jer prema teksu o Lazaru i bogatašu za života svako je sebi odredio sudbu..

Gal 4,7: Tako više nisi rob nego sin; ako pak sin, onda i baštinik po Bogu.
Hoćeš reći. Gal 4,1-6 i Gal 4,8-31 govori o Zakonu, a samo ovaj gornji stih (Gal 4,7) govori o obrezanju!;)o_O;)o_O

Tako je. Iz konteksta tako stoji..jedno je paganstvo koje se pominje a drugo je obrezivanje. Ako je tebi to isto onda uredu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.400
Ja sam pristupio poslanici Kološanima sa namerom da vidim kako se uklapaju ovi tekstovi sa ostatkom Pisma koje govori o suboti i zakonu Božijem kao obaveznom.

Niti na jednom mjestu u Novom zavjetu ne govori se o suboti i Zakonu kao obveznima. Nije li čudno da ti, "pismopoklonik", ne citira ni jedno takvo mjesto iz Svetog pisma?

Naravno, da nisam jedini koji ovako prevodi...

Šta, trojica ste? Dobro, od milijun školovanih koji su prevodili u dva tisućljeća, vas trojica ste jedino točno i ispravno preveli.

Evo Mire brate dragi da odgvorimo na ovo. Kao i što sam vidiš izraz "merei"( μέρει) ima svoje osnovno značenje: a part, share, portion to ti i gornji tekst sugeriše. Iz Stronga si neveo jedan manji odeljak gde se ovaj izraz koristi u smislu poštovanja...međutim pogledaj najpre koliko više ima primera gde se "merei" koristi u smislu deo, udeo:

Ja sam, nije mire. Idemo tvojom logikom, pa ćemo vidjeti kamo će nas to odvesti. Kažeš, "pogledaj najpre koliko više ima primera gde se "merei" koristi u smislu deo, udeo", dakle sugeriraš da i u Kol 2,16 ovu grčku riječ tako prevedemo - dijelovi, jer se ona najviše puta tako prevodi. Tvoja logika dalje traži da pronađemo sva mjesta gdje se javlja ova riječ i prevedemo je sa: dio, dijelovi, jer se ta riječ najviše puta tako prevedi. Što misliš na što bi ličilo Sveto pismo tako prevedeno?

međutim pogledaj najpre koliko više ima primera gde se "merei" koristi u smislu deo, udeo:

Ima još dosta stihova koji ukazuju na značenje grčkog izraza "merei" kao deo nečega.

Pa što onda, to nitko i ne spori, ali u Kološanima nikako ne znači dijelove.

Sada kada smo videli kontekst značenja reči merei jasno je da ona ima ovo značenje u većini slučajeva.

Međutim, hajde da pogledamo još jednom smisao teksta u Kološanima 2,16.17. Pošto se u malom broju slučajeva izraz "merei" prevodi i kao "poštovanje" kao što si naveo

Ali je veliki broj prevoditelja. Ovaj tekst prevelo je 999 997 školovanih prevoditelja novozavjetnih spisa na jedan način, a samo ste ti i još dvojica preveli drugačije.

moramo videti smisao teksta da bismo mogli odrediti kako ga je Pavle zaista izneo.

Između ostalog, i smisao teksta su gledali svih onih 999 997 prevoditelja i svi preveli onako kako su preveli. Ne mogu silovati vlastiti razum, ovih 999 997 smatrati idiotima i povjerovati tebi i još dvojici.

I još jednom se vraćamo na Danila 9,27 usput koji ukazuje da će u vreme Mesije tj. njegovim pogubljenjem biti ukinuta žrtva i prinos.

Vratimo se, kad već hoćeš sam sebe sramotiti:

Tko je to pustošnik i što je to "grozota pustoši na vrhu Hrama" koja se događa u polovici 70. sedmice, dakle, u vrijeme prestanka žrtve i prinosa i tko će ukinuti žrtvu i prinos?

Dn 9,25-27: Znaj i razumij: Od časa kad izađe riječ 'Neka se vrate i neka opet sagrade Jeruzalem' pa do Kneza Pomazanika: sedam sedmica, a onda šezdeset i dvije sedmice, i bit će opet sagrađeni trg i opkop, i to u teško vrijeme. A poslije šezdeset i dvije sedmice bit će Pomazanik pogubljen, ali ne za sebe. Narod jednog kneza koji će doći razorit će Grad i Svetište: svršetak im je u propasti, a do svršetka rat i određena pustošenja. I sklopit će savez s mnogima za jednu sedmicu: a u polovici sedmice prestat će žrtva i prinos: na vrhu Hrama bit će grozota pustoši sve do svršetka, dok se određeno pustošenje ne obori na pustošnika."

Dn 11,29-31: U određeno vrijeme opet će krenuti protiv Juga, ali sada neće biti kao prvi put. Kitimski će brodovi navaliti na njega, i on će se uplašiti. Vratit će se, bjesnjeti protiv svetoga Saveza i opet će se sporazumjeti s onima koji napustiše sveti Savez. Čete će njegove doći i oskvrnuti svetište-tvrđu, dokinut' svagdašnju žrtvu i ondje postaviti grozotu pustoši.

Pogledajte tko će sklapati savez s mnogima (s onima koji napustiše sveti Savez), tko će oskvrnuti Svetište, tko će dokinuti svagdašnju žrtvu i tko će postaviti grozotu pustoši u Hramu. Sve to čini isti „Pustošnik“ – sklapa savez s mnogima, oskvrnjuje Svetište, dokida svagdašnju žrtvu i postavlja grozotu pustoši. A što naučavaju Adventisti? Adventisti u ovom gore „Pustošniku“ prepoznaju Isusa. Isusu pripisuju ono što čini Pustošnik iz Dn 9,27, „sklapanje saveza s mnogima“, „dokidanje prinoa i žrtvi“, i „postavljanje grozote pustoši“. Strašno!?!?!?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Subota je deo deset zapovesti, a na mnogo mesta Hristos i apostoli upućuju na držanje deset zapovesti, a jedan od tih tekstova kaže:

"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve.
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona"
( Jakov 2. 10 . 12 )

A apostol Pavle u Jevrejima poslanici kaže:

"DAKLE JE ISTAVLJENO SUBOTNJE POČIVANJE NARODU BOŽJEM, JER KO UĐE U POKOJ NJEGOV - I ON POČIVA OD DELA SVOJIH KAO I BOG OD SVOJIH"

Ovde se koristi izraz "Sabatismos" koji označava svetkovanje Subote.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.400
A kontekst...po večeru subotnom. :)

O prvom danu je bila riječ.

A sada, nađi samo jedno mjesto u Novom zavjetu gdje su se kršćani zajedno s apostolima subotom okupili na Euharistiju (lomljenje kruha).

Nema nikakve ni "časti" prema Svetom Pismu. Međutim, osim časti često ima i klanjenja i celivanja. Dakle, u Pismu nema ni poštovanje ni časti ni klanjanje slikama..to je strogo zabranjeno II Zapovesti.

Ako i kad se netko klanja onako kako se klanja Bogu, onda taj čini idolopoklonstvo, griješi.

To je svetinja koja je predstavljala sliku stvarnosti na nebu tj. nebesku svetinju. Ali se nisu klanjali i poštovali te izrađevine već su samo sveštenici ulazili da prinesu žrtvu.

Ajde, molim te, otkrij mi jednu stvar. Kad vidiš Židova i Katolika da se negdje poklone (naklone), po čemu ti tako nepogrešivo prepoznaješ kako Židov ne čini idolopoklonstvo a katolik to čini. Odakle ti te duhovne moći?

U Novom Zavetu ne postoji svetinja na zemlji...zato nema potrebe za ovim predmetima.

Iz čega si izveo ovakav zaključak? Citiraj mi iz Svetog pisma gdje piše da nakon Isusove žrtve "nema potrebe za svetim predmetima". Nije li tebi Sveto pismo jedini izvor istine?

Ali na zemlji tj. dok su živi. Za žive se moramo moliti. Ne za mrtve.

Eno, sveti Pavao se moli za mrtvog Onezifora.

A gde kaže da nije živ?

Pavao bi ga pozdravio da je živ. Pozdravlja "Oneziforov dom", a da ne pozdravi zdravog i živog Onezifora!?!?!?

Drugo, postoji Pavlova želja ali to nije molitva...

Dao mu Gospodin naći milosrđe u Gospodina u onaj Dan! Tebi ovo nije molitva!? :mig:

želja je jedno ali molitvaza mrtve ne pomaže jer prema teksu o Lazaru i bogatašu za života svako je sebi odredio sudbu..

Sveti Pavao se ipak moli za mrtvog Onezifora.

Tako je. Iz konteksta tako stoji..jedno je paganstvo koje se pominje a drugo je obrezivanje. Ako je tebi to isto onda uredu.

Stoji samo iz tvoje potrebe.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Niti na jednom mjestu u Novom zavjetu ne govori se o suboti i Zakonu kao obveznima. Nije li čudno da ti, "pismopoklonik", ne citira ni jedno takvo mjesto iz Svetog pisma?

Postoji 10 Zapovesti i tamo piše. Ima li u Pismu mesto gde kaže da su ukinute 10 Zapovesti? :)

Šta, trojica ste? Dobro, od milijun školovanih koji su prevodili u dva tisućljeća, vas trojica ste jedino točno i ispravno preveli.

Koja trojica?:). Nisma ni jednog pomenuo..napisao sam ima ljudi koji ovo prihvataju. Mislim da nema na forumu ovde..ne znam možda ti znaš

Ja sam, nije mire. Idemo tvojom logikom, pa ćemo vidjeti kamo će nas to odvesti. Kažeš, "pogledaj najpre koliko više ima primera gde se "merei" koristi u smislu deo, udeo", dakle sugeriraš da i u Kol 2,16 ovu grčku riječ tako prevedemo - dijelovi, jer se ona najviše puta tako prevodi. Tvoja logika dalje traži da pronađemo sva mjesta gdje se javlja ova riječ i prevedemo je sa: dio, dijelovi, jer se ta riječ najviše puta tako prevedi. Što misliš na što bi ličilo Sveto pismo tako prevedeno?

Tako se pretražuje Pismo. Gledaš na dati sporni stih određenu reč u kom sve kontesktu se koristi i koji su sve prevodi. Sve se gleda Slape..ako hoćeš ozbiljno proučavati Božiju Reč.:)

Između ostalog, i smisao teksta su gledali svih onih 999 997 prevoditelja i svi preveli onako kako su preveli. Ne mogu silovati vlastiti razum, ovih 999 997 smatrati idiotima i povjerovati tebi i još dvojici

Pa dobro...ti veruj onako kako misliš da treba. Ja se okrećem prema tekstu i kontekstu.

Vratimo se, kad već hoćeš sam sebe sramotiti:

Tko je to pustošnik i što je to "grozota pustoši na vrhu Hrama" koja se događa u polovici 70. sedmice, dakle, u vrijeme prestanka žrtve i prinosa i tko će ukinuti žrtvu i prinos?

Dn 9,25-27: Znaj i razumij: Od časa kad izađe riječ 'Neka se vrate i neka opet sagrade Jeruzalem' pa do Kneza Pomazanika: sedam sedmica, a onda šezdeset i dvije sedmice, i bit će opet sagrađeni trg i opkop, i to u teško vrijeme. A poslije šezdeset i dvije sedmice bit će Pomazanik pogubljen, ali ne za sebe. Narod jednog kneza koji će doći razorit će Grad i Svetište: svršetak im je u propasti, a do svršetka rat i određena pustošenja. I sklopit će savez s mnogima za jednu sedmicu: a u polovici sedmice prestat će žrtva i prinos: na vrhu Hrama bit će grozota pustoši sve do svršetka, dok se određeno pustošenje ne obori na pustošnika."

Dn 11,29-31: U određeno vrijeme opet će krenuti protiv Juga, ali sada neće biti kao prvi put. Kitimski će brodovi navaliti na njega, i on će se uplašiti. Vratit će se, bjesnjeti protiv svetoga Saveza i opet će se sporazumjeti s onima koji napustiše sveti Savez. Čete će njegove doći i oskvrnuti svetište-tvrđu, dokinut' svagdašnju žrtvu i ondje postaviti grozotu pustoši.

Pogledajte tko će sklapati savez s mnogima (s onima koji napustiše sveti Savez), tko će oskvrnuti Svetište, tko će dokinuti svagdašnju žrtvu i tko će postaviti grozotu pustoši u Hramu. Sve to čini isti „Pustošnik“ – sklapa savez s mnogima, oskvrnjuje Svetište, dokida svagdašnju žrtvu i postavlja grozotu pustoši. A što naučavaju Adventisti? Adventisti u ovom gore „Pustošniku“ prepoznaju Isusa. Isusu pripisuju ono što čini Pustošnik iz Dn 9,27, „sklapanje saveza s mnogima“, „dokidanje prinoa i žrtvi“, i „postavljanje grozote pustoši“. Strašno!?!?!?

Već objasnih...nisi pročitao. Da se ne ponavljam pogledaj moj odgovor na drugoj temi..."sabor u Jerusalimu"..tu sam objasnio da nije u pitanju Antioh Epifan iz 11 poglavlja.

O prvom danu je bila riječ.

A sada, nađi samo jedno mjesto u Novom zavjetu gdje su se kršćani zajedno s apostolima subotom okupili na Euharistiju (lomljenje kruha).

Svaki dan! Dela 2,46. Ne čitaš pažljivo. Mada si i sam potvrdio da je tako. Ne znam da li si zaboravio. No, dobro..pogledaj kada su sve lomili kruh..kojim danima. I subotom svakako.

Ako i kad se netko klanja onako kako se klanja Bogu, onda taj čini idolopoklonstvo, griješi.

Nikakvo klanjanje..ni počasno pred slikama. Tako kaže II Zapovest.

Ajde, molim te, otkrij mi jednu stvar. Kad vidiš Židova i Katolika da se negdje poklone (naklone), po čemu ti tako nepogrešivo prepoznaješ kako Židov ne čini idolopoklonstvo a katolik to čini. Odakle ti te duhovne moći?

Ne znam na kakvo klanjanje..ako misliš ono ispred zida plača..odmah ću ti reći..to je idolopoklonstvo. Nije po Bibliji. Tu su judeji zalutali prema svojim nebiblijskim tradicijama. Kao i za tzv."Davidovu zvezdu". Eto nikoga ne štedim..samo govorim istinu. Ako si na to mislio.

Iz čega si izveo ovakav zaključak? Citiraj mi iz Svetog pisma gdje piše da nakon Isusove žrtve "nema potrebe za svetim predmetima". Nije li tebi Sveto pismo jedini izvor istine?

Zato što ne postiji zemaljska svetinja..to sam objasnio. Tamo se jedino moglo naći ovo sve ali pošto je to sen nebeskih stvari sada više nepostoji potreba. Inače Jevreji u svojim sinagogama nisu imali nikakve slike svetih ili anđela. Znači mesta bogosluženja za narod nisu imala nikakve relikvije. Ovo u svetinji je kao što rekoh samo simbol nebeskih i tamo narod nije ulazio već prvosveštenik koji predstavlja Hrista. Čitaj Jevrejima poslanicu 9.

Eno, sveti Pavao se moli za mrtvog Onezifora.
Prvo, ne znamo da li je mrtav to ne piše. Sa druge strane Pavle se ne moli već izražava svoju želju i veru da zbog dobročinstva koje je učinio Onisim da će ga Bog vaskrsnuti. Dakle nije molitva već želja.

Pavao bi ga pozdravio da je živ. Pozdravlja "Oneziforov dom", a da ne pozdravi zdravog i živog Onezifora!?!?!?

Pa pozdarvlja i dom Narkisovih pa ne znači da je neko umro u tom domu. Evo teksta:"Pozdravite domaće Narkisove, koji su u Gospodu", Rimljanima 16,11.

Dao mu Gospodin naći milosrđe u Gospodina u onaj Dan! Tebi ovo nije molitva!? :mig:

Pa Pavle pozdravlja..vidiš i sam. Ne može u isto vreme i da se moli i da pozdravlja. Naravno, jasno je da Pavle ne upućuje molitvu jer se molitva upućuje kroz obraćanje Gospodinu a ne kroz pismeno obraćanje drugima. Pavle samo izražava ovde svoju nadu i želju. Ali da li je Onisim živ ili ne to ne piše.

Sveti Pavao se ipak moli za mrtvog Onezifora.

Pa dobro...ja znam da se molitva upućuju Gospodinu. Ali ako tako misliš pozdravljam to.

Stoji samo iz tvoje potrebe.

Dobro..ti izjednačavaš paganstvo i obrezivanje..doduše malo neobično ali simpatično objašnjenje. Neka bude. To eto do sad nisam znao. Obrezanje jednako paganstvo. Ma sve je moguće.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
O prvom danu je bila riječ.

A sada, nađi samo jedno mjesto u Novom zavjetu gdje su se kršćani zajedno s apostolima subotom okupili na Euharistiju (lomljenje kruha).

Slape, nadji ti nam u Novom zavetu gde pise da se prvi dan sedmice treba slaviti umesto Subote?
A Euharistiju Hristos je ustanovio i imao sa ucenicima u cetvrtak na vece, pa zasto ne slavite i cetvrtak ili petak?
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
A Euharistiju Hristos je ustanovio i imao sa ucenicima u cetvrtak na vece, pa zasto ne slavite i cetvrtak ili petak?

Bog ti pomogao i svima nama!

Mnogi i u samoj Crkvi Pravoslavnoj ne znaju zašto je naše
najdominantnije Liturgijsko sabranje oko Boga Oca i Sina i
Duha Svetoga - nedelja pre podne. (Kad kažem "najdominantnije"
hoću da kažem da se Božanstvena Liturgija služi svaki dan,
gde je to organizacijski moguće, jer i Gospod Isus Hrisos
je Spasitelj sveta, Koji Sebe daje za život svakoga od nas - svaki dan.)
Elem, oni misle da je to zbog toga što je Gospod vaskrsao u nedelju
i tim grandioznim činom i nedelju posvetio.

Nije da nisu u pravu ali glavni razlog jeste taj da je, vaskrsavši
u nedelju, Isus Hristos (pesnički rečeno) ustanovio "8. dan",
"nezalazni dan", dan iza koga nema noći i nema bola i nema plača i tuge....
I mi to obznanjujemo početnim Liturgijskim vozgalsom: "Blagosloveno
Carstvo, Oca i Sina i Duha Svetoga, sad i uvek, i u vekove vekova. Amin!"

brat Toma
 
Natrag
Top