Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Slazem se u svemu brate.
Nekada stvarno teoloske stvari coveku nisu toliko ni potrebne, mi cesto filozofiramo, zakon, subota, treba ovo i ono.. a Bog je tako jednostavan, za njega ce pre uci u zivot ona siromasna starica koja je ceo zivot cuvala ovce, jer je prostodusna i prirodno prepoznaje Boga kada ga vidi i ima detinje poverenje u njega, nego bilo koji intelektualac koji misli da mnogo zna. To je toliko jednostavno, biti dobar i prostodusan, voleti Boga ljude, zemlju, biljke i zivotinje. Ziveti ljubav i biti ljubav to je najvaznije... Ne sudi nama Bog po zapovestima, vec prema nasoj spremnosti da mu sluzimo... Setimo se Samarjanina, nije on imao teologiju, vec srce!

Naravno, Bog gleda na pobude i On ih najbolje zna. Ispunjavanjer volje Božije je najvažniji zadatak...to je ono čime su ugodili patriijarsi. Slušanja onoga što On ima za nas. Naravno, to zavisi i od našeg poznanja Boga i njegovih otkrivenja tako da sve je to ispunjavanja volje Božije. I stalno napredovanje u Gospodnjem poznanju.

Sola scripture i sola fide...
Dakle nekakvo vraćanje izvorima protestantizma mada sam se ponadao, kada si spomenuo Aleksandrijsku školu i Origena, nekim zanimljivijim bogoslovskim idejama no što su to Luterove, no možda kasnije jer nazirem da se krećeš u tom pravcu ?
Znači, ako sam te dobro razumeo, Sv. Pismo iznad Predanja, vera iznad dela i , mada nisi izričito pomenuo pretpostavljam milost nad zaslugama tj. tri osnovna principa Reformacije - samo Pismo, samo milost, samo vera.
Šta je sa preostale dve "solae"' ?
Drago mi je što te ponovo vidim na forumu.

Pozdrav i svako dobro.

Hvala Servius. Takođe.

Ostale dve sole što kažeš podrazuemeva se..naravno vera i milost Hristova je ovo što se iznelo u tom ranom reformacijskom periodu..no možda su reformatori to tada posmatrali kao veliko ortkriće ili kambeg izvorima pa su stavljali ono "sola" ispred tako da mu naglase značaj i važnost. Naravno, rani hrišćani nisu imali potrebu da stave "sola" jer su to već sve znali i imali pravu predstavu o tim principima Božijeg otkrivenja..posebno ove dve poslednje..ova prva nije ni bila upitna..

A za svako ovo načelo se može raspravljati i dosta pisati.

Ovo podebljano crvenim se može otprilike tako definisati s tim da bih ja iznijansirao to zbog dodatnog pojašnjenja te da se ne shvati pogrešno. Kao što rekoh nazivamo je "postapostolska" tradicija. Mi ne možemo zanemariti postaposltolsku tradiciju jer je veoma korisna i važna. Iz mnogih razloga. I sa istorijskog i sa kulturološkog i sa dogmatsko-verskog aspekta. Jednostavno to je zaostavština univerzalne crkve i hteli nehteli ne možemo pobeđi nigde od toga. Zato je dužnost svakog hrišćanina da uvažava tu postapostolsku tradiciju kao nešto što je deo univerzalne crkve kojoj i sam pripada.

Samo rekoh postapostolska tradicija samo treba da zauzme svoj ispravan položaj u odnosu na apostolsku. Zašto? Zato što tako i nju samu ćemo očuvati i nećemo je dovoditi u neprijatan položaj po nju samu. Sami prvi postaposlki apologeti s početka II veka pa nadalje ako bi bili u prilici da nam sami kažu o svojim ubeđenjima odreda bi svi se pozivali na apostole i nikada nem ne bi rekli da su oni iznad ili jednaki sa apostolima...jednostavno jedan Kliment Rimski, Ignjacije Antiohijski, Meliton Sardički, Tacijan i kasniji bi nam rekli da je njihov uzor apostoska tradicija i da oni samo žele da je slede. Oni sami bi nam rekli da nikada njih ne stavimo kao osnov naše vere već onaj koji su oni sami stavljali. Tako da se oni sami nikada ne bi složili sa idejom da su oni jednako važni ili iznad..već uvek bi sebe stavljali pod apostlolsku tradiciju..

E pa zato i mi ćemo se sa njima složiti i staviti na pravo mesto njihvo opus i opus apostola..a oni bi se svakako obradovali kada i mi sledimo njihov primer a bili bi razočarani kada bismo rekli da su oni sa svim svojim idejama jednako važni sa apostolima. Zaista bi se i oni sami rastužili. Zato kažem da im damo mesto kojim bi i oni sami bili zadovljni a u skladu je sa apostolskim učenjem.

U redu, ali ne smijemo nikada smetnuti s uma Pavlove riječi:

Gal 1,8: Ali kad bismo vam mi, ili kad bi vam anđeo s neba navješćivao neko evanđelje mimo onoga koje vam mi navijestismo, neka je proklet!

Naravno. Zato mi treba upravo da dobro razumemo to evanđelje koje su nam ostavili apostoli.

Ovo što sam napisao odnosi se pre svega na tu duhovnu komponentu ličnog odnosa sa Bogom kako onih koji imaju poznanje Božije volje kroz otkrivenu Reč Božiju ili oni koji je nemaju...ta lična duhovna komponenta je stvar pojedinca i Boga i po tome eće biti suđeni. Zato i onaj musliman, hinduista neće biti suđeni što ne poznaju teološke ideje Svetog Pisma već po tome kako su živeli u odnosu na onaj unutrašnji glas Božiji koji ih je pozivao na nešto ili ne..to su pobude i mi tu nemamo apsolutno nikavu mogućnost određenja da kažemo ovaj će biti spasen a ovaj ne...zaista to ne možemo znati. I nama će tako biti suđeno...Tu smo svi u istom položaju..samo znaš ono..kome je više dato više se traži. To je sasvim pravedno.


Mozda ovo sto kazes i jest istina - evo, da ukratko ispricam jednu pricu, koja je i istinita.

Bio neki čovjek koji je osnovao jedan dom za prihvatanje djece, i kako bi namakao novac često je putovao po svijetu da nešto sakupi za dom. I tako bi se s vremena na vrijeme vraćao natrag u dom. I djeca znajući da će on doći su sakupljali cvijeće da mu izraze dobrodošlicu, za svu tu ljubav koju on čini za njih. Ali tu je bila jedna djevojčica koja je bila zaostala u razvoju. Ona je umjesto cvijeća brala korov i štapiće. Ali taj čovjek kad bi mu djeca prilazila, uvijek je tražio tu djevojčicu svojim pogledom, i kada bi mu ona prišla, on ju je podigao i zagrlio bez obzira što mu je davala korov i štapiće.

Čovjek u ovoj priči je Bog. Djeca koja beru cvijeće su ona koja imaju istinu o Bogu. Djevojčica zaostala u razvoju je ona koja ne poznaje cijelu istinu, ali Bog vidi njenu ljubav prema njemu. Ko smo mi da sudimo, ako će onda na nebu biti iskreni katolici, pravoslavci, adventisti, jehovini svjedoci, pa i muslimani i divljaci iz prašume ako čine dobro po svojoj savjesti. Bar mi ova priča veli da je Bog takav.

Jeste, Bog gleda na to da li smo ostvarili onaj spasonosni odnos sa Njim..Bogu ne trebaju za to tačni obredi...tj. hoću reći Bogu ne treba da nekog sačeka da prvo upozna istinu Pisma svu pa da ga onda može voditi..Bog je zato neizmerna mudrost jer može to da učini i postigne svoj cilj i kada su ljudi izloženi izvorima koji ne sadrže čisto poznanje istine...to Bog može i zato je On apsolutna pravda i istina.

Naravno, On želi da ljudi dođu u puno poznanje istine i radi na tome da svi poznaju prave izvore istine ali On se tu "oslanja" na čoveka zato što želi da ljudi kao NJegovi pomoćnici u tom delu budu učesnici i često od njih i zavisi koliko će se istina proširiti. Ali Bog u svojoj mudrosti je predvideo da ljudi često neće moći da obave posao kako treba iz ovih i onih razloga pa je planirao na koji način i kojim putevima da dopre do onih koji sede u "tami" i neznanju. I Njegov način je uvek efikasan i delotvoran. Slava Gospodu!!!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
A zašto ste vi protestanti iz te "najpouzdanije proročke riječi" izbacili nekoliko knjiga koje je "očevidac Petar" imao u svom Pismu?

Razlog je jednostavan koliko i vidljiv svakome ko se iole dublje bavio uporednom teologjjom Crkve (kako Istoka tako i Zapada) i "teologija" mirijada Sola Scriptura denominancija. Veoma vidljiv i počiva upravo na želji da se Crkva koju su ovi farizejštinom posednuti napustili i mrzeli, prikaže otpalom, da se optuži da je "menjala" Pismo, shodno tome da su oni pravi "čuvari" izvorne Poruke.

U redu, ali ne smijemo nikada smetnuti s uma Pavlove riječi:

Gal 1,8: Ali kad bismo vam mi, ili kad bi vam anđeo s neba navješćivao neko evanđelje mimo onoga koje vam mi navijestismo, neka je proklet!

Ako sveti Pavao izriče ovakvo prokletstvo onima koji bi krivo učili, tko je ponukao Luthera da najprije odbaci Predaju Crkve, nakon toga nekoliko knjiga iz Pisma, a onda sebe proglasi "vrhunaravnim tumačem Pisma"?


Nije pitanje ko je ponukao Luthera, nego i šta ga je ponukalo. I ne samo Luthera, nego i sve iz njegove samovolje proizašle "vere". Shodno tome, reči Sv. Apostola Pavla, koje i nisu njegove jer kroz njega govori sam Bog, treba veoma dobro držati kako na umu tako i na srcu. Jer one su ne samo upozorenje i osuda, nego i proročanstvo o tome šta će se dogoditi, šta se događalo, i šta se događa.

Ne zabaoravimo kontekst poslanice Galaćanima, čiji jedan stih, pojedinci samovoljno sebi lepe kao potpis, nesvesni da apostol koga citiraju, doslovno baca anathemu na njihovu "veru", ne zaboravimo šta je navelo Sv.Apostola Pavla da napiše poslanicu Galaćanima. Setimo se, radilo se o shabatima i obrezanju na koje su "pojedinci" primoravali Galaćane, radilo se o antievanđelju i kršenju odluke I sabora i samog Svetog Duha.

Deluje li nam poznato? Ko je ono takođe posednut Starim Zavetom, u toj meri da isti tumači doslovno, a Novi, onaj koji Bog sam zasniva, i koji je o gle čuda i obećao kroz usta proroka upravo u tom Starom Zavetu, tumači metaforično?

Deluje li nam poznato i ovo:

"Nekima pak koji se pouzdavahu u sebe da su pravednici, a druge potcjenjivahu, reče zatim ovu prispodobu: 10 "Dva čovjeka uziđoše u Hram pomoliti se: jedan farizej, drugi carinik. 11 Farizej se uspravan ovako u sebi molio: 'Bože, hvala ti što nisam kao ostali ljudi: grabežljivci, nepravednici, preljubnici ili - kao ovaj carinik.' 12 Postim dvaput u tjednu, dajem desetinu od svega što steknem.'Lk 18,9-14
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Dobro Jovane, sad da li ja berem korov ili štapiće, ili slap - ako Bog vidi našu ljubav prema njemu bit ćemo spašeni. To znači, ne trebamo više ovdje raspravljati o temama koje nas razdvajaju - i eto slape, nakon ovoga što je napisao Jovan, i nakon moje priče o čovjeku koji je vodio dom za djecu, zapovijedam ti da više ne otvaraš teme i ne pišeš na postojećeim temama o doktrinama koje nas razdvajaju, jer stvarno ona moja priča govori o Bogu koji voli svu svoju djecu koja ga ljube bez obzira kako vjeruje.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Dobro Jovane, sad da li ja berem korov ili štapiće, ili slap - ako Bog vidi našu ljubav prema njemu bit ćemo spašeni. To znači, ne trebamo više ovdje raspravljati o temama koje nas razdvajaju - i eto slape, nakon ovoga što je napisao Jovan, i nakon moje priče o čovjeku koji je vodio dom za djecu, zapovijedam ti da više ne otvaraš teme i ne pišeš na postojećeim temama o doktrinama koje nas razdvajaju, jer stvarno ona moja priča govori o Bogu koji voli svu svoju djecu koja ga ljube bez obzira kako vjeruje.

Mi se smatramo ovde kao neko ko je pozavaoc otkrivenja Božijih te tako možemo diskutovati. Ali moramo i to staviti na pravo mesto...jednostavno nije cilj ubeđivanje do iscrpljenosti i nipodaštavanje drugih učenja..dovljno je istaći svoje i prednosti svog gledišta.

Rekoh i da tebe ubedi Slap ili ti Slapa u ispravnost doktrine to je jedan korak napred ali ne i jedini korak...i ti i Slap i ja i svi ostali trebamo ostvariti neposredni odnos sa Bogom kako bismo shvatili šta je Njegova volja da činimo..kako da u životu to bude ostvareno. Tada bivamo po volji Božijoj.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Rekoh i da tebe ubedi Slap ili ti Slapa u ispravnost doktrine to je jedan korak napred ali ne i jedini korak...i ti i Slap i ja i svi ostali trebamo ostvariti neposredni odnos sa Bogom kako bismo shvatili šta je Njegova volja da činimo..kako da u životu to bude ostvareno. Tada bivamo po volji Božijoj.

Niko ne treba nikoga da ubeđuje. Još manje da se oko toga vode beskonačne rasprave.

Prva i osnovna stvar je da shvatimo da nismo bezgrešni, i da nas sleđenje pravila ne vodi ka neposrednom odnosu sa Bogom.

Posebno ako znamo da je Njemu draži onaj ko zna da je grešan, i koji milost i ljubav Njegovu traži, a ne onaj koji je "bezgrešan" po tačkama "zakona" i koji veruje da mu je Bog nešto dužan.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Dobro Jovane, sad da li ja berem korov ili štapiće, ili slap - ako Bog vidi našu ljubav prema njemu bit ćemo spašeni. To znači, ne trebamo više ovdje raspravljati o temama koje nas razdvajaju - i eto slape, nakon ovoga što je napisao Jovan, i nakon moje priče o čovjeku koji je vodio dom za djecu, zapovijedam ti da više ne otvaraš teme i ne pišeš na postojećeim temama o doktrinama koje nas razdvajaju, jer stvarno ona moja priča govori o Bogu koji voli svu svoju djecu koja ga ljube bez obzira kako vjeruje.

A je li djevojčica, koja je zaostajala u razvoju, onom dobrom čovjeku kad bi se on vratio s puta pričala kako su ostala djeca jako zločesta i je li tražila da ih potjera iz doma?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
A je li djevojčica, koja je zaostajala u razvoju, onom dobrom čovjeku kad bi se on vratio s puta pričala kako su ostala djeca jako zločesta i je li tražila da ih potjera iz doma?

Ne znam jeli ti je odgovorio nego pogledaj šta je napisao:

"Dobro Jovane, sad da li ja berem korov ili štapiće, ili slap - ako Bog vidi našu ljubav prema njemu bit ćemo spašeni. To znači, ne trebamo više ovdje raspravljati o temama koje nas razdvajaju - i eto slape, nakon ovoga što je napisao Jovan, i nakon moje priče o čovjeku koji je vodio dom za djecu, zapovijedam ti da više ne otvaraš teme i ne pišeš na postojećeim temama o doktrinama koje nas razdvajaju, jer stvarno ona moja priča govori o Bogu koji voli svu svoju djecu koja ga ljube bez obzira kako vjeruje. "

Što si ti? Njegov sluga da ti on zapovjeda?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pokopa Jovan Sola Scripturu za sva vremena. :) :) Nije dovoljno samo Pismo, mora se imati Duhom Svetim vođeno vodstvo i Crkvu. ;)

P.S. Zagoravih, hvala ti Jovane. ;)

Da, ali je za Jovana ta Crkva i to Duhom Svetim vođeno vodstvo, kult kome pripada.

Dakle ne Crkva Kristova, nego SDA ili ko zna koja od 50.000 "denominacija" nastalih upravo na sleđenju toga što on (Jovan) pokopa.....
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Pokopa Jovan Sola Scripturu za sva vremena. :) :) Nije dovoljno samo Pismo, mora se imati Duhom Svetim vođeno vodstvo i Crkvu. ;)

P.S. Zagoravih, hvala ti Jovane. ;)

Molim lepo. Da "Jerusalim će gaziti neznabošci dok se ne izvrše vremena neznabožaca". Tako jeste i tako je sam Isus rekao...otkada nema rukovodstva "iz Jerusalima" mnoge stvari su i dalje "skrivene" za razumevanje. Ali dolazi vreme kada će "Jerusalim" ponovo biti restauriran. To je obećanje iz Rimljanima 11.
 
Natrag
Top