Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Sve ima svoj rang važnosti. Samo da ne pobrkamo te prioritete.

U pravu si, samo da ne pobrkamo prioritete. Kad govorimo o Svetom Pismu (Bibliji) važno je znati da je ono samo jedan zapisani dio Tradicije Crkve. Bez Tradicije Crkve ne bi bilo ni Biblije. Nije Tradicija Crkve nastala iz Biblije, nego je Biblija nastala iz Tradicije Crkve. Pogledajmo interesantan primjer s početka Lukina evanđelja:

Lk 1,1-4: Kad već mnogi poduzeše sastaviti izvješće o događajima koji se ispuniše među nama - kako nam to predadoše oni koji od početka bijahu očevici i sluge Riječi - pošto sam sve, od početka, pomno ispitao, naumih i ja tebi, vrli Teofile, sve po redu napisati da se tako osvjedočiš o pouzdanosti svega u čemu si poučen.

Evo vidimo. Nisu Isus i apostoli imali i nosili sa sobom diktafone, a onda to poslije preslušavali i zapisivali. Pogledajte kako je sveti Luka došao do onoga što nam piše u svom Evanđelju. "Kako predadoše očevici i sluge Riječi", piše Luka. I onda to Luka još "pomno ispituje", i tek tada zapisuje Božju riječ. Sinonim za Tradiciju je Predaja, riječ koja ima korijen upravo u riječi koju Luka koristi - kako nam predadoše. Pozivati se na Bibliju a nijekati Tradiciju (Predaju) Crkve, isto je kao kada bismo postojanjem djeteta dokazivali neplodnost djetetovih roditelja.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Crkvena tradicija tj Sveto Predanje jeste fundament i kanon pisteos , ostale "tradicije" su jeresi.

Upravo tako, izvor i stub kanona. Ujedno, Novi Zavet, ali i Stari, Crkva nije kanonizovala da bi nekom nametala učenje, nego upravo da bi Istinu odbranila od, upravo tih "ostalih tradicija". Jer ne treba zaboraviti da je, a to je istorijski dokazano, u vreme kada je Sveto PIsmo, onakvo kakvo ga mi znamo dobijalo svoj konačan kanonski oblik, kružilo mnoštvo različitih "tradicija", podjednako suprotnih kako Septuaginti tako i Apostolskom predanju. Mnoga od njih su negirala Božanstvo Isusa, mnoga negirala ličnost Svetog Duha,

Nemojmo misliti da je Arijanska jeres, uostalom i sve druge, nastala tako što je neko čitao zapisana Evanđelja, poslanice, Djela, ili Apokalipsu i iz toga izvlačio "zaključke". Ne, hereze su nastajale upravo pokušajem da se "ostale tradicije" ljudskom voljom nametnu kao "izvorne."


Da , to je Sveto Predanje koje odredjuje moj prvi stav.

Apsolutno se slažem. Ujedno, ne smemo zaboraviti ni činjenicu da bi da je Markion bio poslušan, umesto što je proglašen heretikom (zbog toga što ga je svoje "ideje" stvarao pod uticajem j gnosticizma i dualizma), današnji zagovornici Sola Scriptura bili i te kako uskraćeni za Stari Zavet. Pitanje je da li bi se Sola Scriptura uopšte i pojavila u ovom obliku.

Kao što se može videti, upravo je Crkva, sledeći osnove na kojima je zasnovana i kanonizovala oba Zaveta, odbacujući tako heretičke "tradicije" po kojima postoje dva Boga, jedan Starog Zaveta, zli demijurg, i Novog Zaveta, dobri Otac.

U pravu si, samo da ne pobrkamo prioritete. Kad govorimo o Svetom Pismu (Bibliji) važno je znati da je ono samo jedan zapisani dio Tradicije Crkve. Bez Tradicije Crkve ne bi bilo ni Biblije. Nije Tradicija Crkve nastala iz Biblije, nego je Biblija nastala iz Tradicije Crkve.

Da, ali se nažalost ti prioriteti i te kako često brkaju. Pa tako, postoje oni koji Bibliju drže osnovom, i tvrde da Tradicija - Predanje, mora da iz Biblije proizilazi. Pri tome zaboravljaju da je svo Pismo (Tačnije Pisma) samo deo zapisanog predanja. I to kako Novi, tako i Stari Zavet.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
U pravu si, samo da ne pobrkamo prioritete. Kad govorimo o Svetom Pismu (Bibliji) važno je znati da je ono samo jedan zapisani dio Tradicije Crkve. Bez Tradicije Crkve ne bi bilo ni Biblije. Nije Tradicija Crkve nastala iz Biblije, nego je Biblija nastala iz Tradicije Crkve. Pogledajmo interesantan primjer s početka Lukina evanđelja:

Lk 1,1-4: Kad već mnogi poduzeše sastaviti izvješće o događajima koji se ispuniše među nama - kako nam to predadoše oni koji od početka bijahu očevici i sluge Riječi - pošto sam sve, od početka, pomno ispitao, naumih i ja tebi, vrli Teofile, sve po redu napisati da se tako osvjedočiš o pouzdanosti svega u čemu si poučen.

Evo vidimo. Nisu Isus i apostoli imali i nosili sa sobom diktafone, a onda to poslije preslušavali i zapisivali. Pogledajte kako je sveti Luka došao do onoga što nam piše u svom Evanđelju. "Kako predadoše očevici i sluge Riječi", piše Luka. I onda to Luka još "pomno ispituje", i tek tada zapisuje Božju riječ. Sinonim za Tradiciju je Predaja, riječ koja ima korijen upravo u riječi koju Luka koristi - kako nam predadoše. Pozivati se na Bibliju a nijekati Tradiciju (Predaju) Crkve, isto je kao kada bismo postojanjem djeteta dokazivali neplodnost djetetovih roditelja.

Slažem se po pitanju postapostolske tradicije da je ne treba "njekati" samo bih pokušao da joj dam njen smisao ili njenu ulogu.

Evo kažem u vekovima neslaganja između protestanata i tradicionalnih zajednica je ta optižužba da jedna strana protežira Pismo negirajući bilo kakvu ulogu ove postapostolske tradicije. Naravno, nije ona problem već njena uloga.

Zato smatram ulogu apostolske tradicije kao one na koju se možemo potpuno osloniti jer joj je i cilj takav..sami apostoli ističu važnost onoga što su propovedali i govorili a uskoro zapisano bi.

I ovde Luka kao što si i naveo da je dobro "ispitao" ono što se govori ali sam je najpre mogao pitati apostole. Ono što je sada zapisano je ono što je Luka mogao pitati i dobiti odgovor. On je svakako kada je tražio šta da zapiše obraćao se izvoru tj.apostolima i onima najbližim njihovim saradnici a. On je mogao iz prve ruke saznati. Ta "prva ruka" je i nama dostupna od istih apostola od kojih je on sam crpeo.

I njegovo viđenje je potpuno u saglasnosti sa ostalim apostolskim. Ako je Luka dakle istraživao od samih apostola i sam na osnovu toga dobio apostolsko zvanje nama je to apostolsko još važnije i primarno.

Ostalo trebamo kao i Luka da merimo apostolskim.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ta "prva ruka" je i nama dostupna od istih apostola od kojih je on sam crpeo.

Samo pod jednim uvjetom dostupna nam je ta "prva ruka" (apostolska). Dostupna nam je, imamo je, samo ako je Crkva, koja je koncem 4. stoljeća kanonizirala knjige Nivog zavjeta, zaista bila istinita i vjerna Kristova crkva, a ne, kako neki bogohuleći tvrde, Babilonska Bludnica.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Samo pod jednim uvjetom dostupna nam je ta "prva ruka" (apostolska). Dostupna nam je, imamo je, samo ako je Crkva, koja je koncem 4. stoljeća kanonizirala knjige Nivog zavjeta, zaista bila istinita i vjerna Kristova crkva, a ne, kako neki bogohuleći tvrde, Babilonska Bludnica.

Upravo tako.

No, bojim se da pojedinima to nije dovoljno,

Upravo zato su i započeli svoje bogohuljenje optužujući Crkvu da je "Babilonska bludnica".

Tom optužbom, oni koji to naučavaju i na tome zasnivaju svu svoju "teologiju" žele da kažu kako ono što mi, deo Crkve (te za njih Babilonsle Bludnice) i sama Crkva držimo prvom rukom, nije prva ruka, a da oni, koje si ispravno nazvao bogohulnicima, poseduju izveštaj iz "prve ruke".

Zato i samo zato bogohulnici i govore za Crkvu da je "otpala". Zato i prihvatanje i širenje laži.

Cilj je, u ljudskom umu nastali falsifikat proglasiti "originalom", a to se može postiči samo ako se autor i čuvar originala proglasi zločincem i otpadom.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Samo pod jednim uvjetom dostupna nam je ta "prva ruka" (apostolska). Dostupna nam je, imamo je, samo ako je Crkva, koja je koncem 4. stoljeća kanonizirala knjige Nivog zavjeta, zaista bila istinita i vjerna Kristova crkva, a ne, kako neki bogohuleći tvrde, Babilonska Bludnica.

Hrišćanska Crkva jeste apostolska, jer se temelji na apostolskom poreklu hronološki i istorijski i jer poseduje apostolske institucije bez kojih se i ne može drugačije identifikovati.
Prilikom organizovanja prvih hrišćanskih opština, pozivanje na Apostole bilo je suštinsko i obavezno - svaka crkva morala je da pokaže poreklo svoga apostolstva, kroz neprekinuto prejemstvo Episkopa od jednog od Apostola ili apostolskih učenika. Svaka služba i vlast definisala se u terminima koji označavaju neposredni kontinuitet sa ličnostima i učenjem Dvanaestorice, dakle, apostolsko prejemstvo je zakonita jerarhija, odnosno neprekinuti lanac prenošenja blagodati, Nauka i vlasti u Crkvi, od Apostola na Episkope i od Episkopa na sveštenike i đakone - rukopolaganjem. Crkva je verno sačuvala apostolsko prejemstvo do današnjeg dana, kao način jedinstvene i permanentne strukture apostolstva Dvanaestorice, potvrđene od Duha Svetoga, na dan Pedesetnice odn.osnivanja Crkve Hristove.
Stara slovenska reč prejemstvo u prevodu na naš savremeni jezik znači preuzimanje.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Dakle, ovde bih istakao samo to da su sporovi nastajali ne zbog tumačenja Pisma(ono je drugorazredni ili indirektni razlog jer se ono koristilo za opravdanje ili opovrgu tradicija) već zbog tih tradicija.

Ja sam govorio o "tisućama denominacija" kao posljedici protestantskog "Sola Scriptura" principa. Ako u jednom Američkom gradu može biti 100-tinjak protestantskih denominacija, onda to sigurno nije zbog kulturoloških razlika. Evo, uvjeri me da 50-tak tisuća protestantskih denominacija nema veze sa "Sola Scriptura" naukom.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ja sam govorio o "tisućama denominacija" kao posljedici protestantskog "Sola Scriptura" principa. Ako u jednom Američkom gradu može biti 100-tinjak protestantskih denominacija, onda to sigurno nije zbog kulturoloških razlika. Evo, uvjeri me da 50-tak tisuća protestantskih denominacija nema veze sa "Sola Scriptura" naukom.

Prosto je to razumeti. Upravo versko-kulturološka tradicija onih koji su osnivali te zajednice je itekako uticala na njihovo tumačenje i taj milje nekako nije mogao biti potpuno uklonjen...isto kao što su raspre oko Pashe(Usrksa) ili oko Božanstva Hrista imale pozadinu u versko-kulturološkom aspektu tih koji su to zagovarali. Tako taj milje ima uticaja na neka verovanja koja ostaju iako se recimo dođe do ispravnog razumevanja nekih drugih stvari. Sve je to uticalo na tumačenje teksta i osnivanje zajednica.

Međutim, sama ispravna doktrina 100% ne spasava. Bog i ne gleda Hrišćansku Crkvu po principu nacionalnih ili denominacijksih naziva...Bog je gleda kao jedno telo. U okviru tog tela neki veruju više neki manje ispravno..i u apostolskim danima je to bilo tako kod pojedinaca..ali su se matrali delom crkve. Tako će biti do kraja. Ono što će Bog suditi jesu pomisli i pobude..iskernost ili neiskrenost u načelima. Po svetlosti i znanju Bog će prosuđivati. Neće pitati da li dolaziz od Baptista ili Peteksonih ili Metodista ili Pravoslavnih..već po tome da li si živeo po razumevanju Njegove volje. E zato treba istraživati svako za sebe da bi otkrivo šta je volja Božija za njega. To zavisi od toga koliko ko želi da zaista razume volju Božiju za njega.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Prosto je to razumeti. Upravo versko-kulturološka tradicija onih koji su osnivali te zajednice je itekako uticala na njihovo tumačenje i taj milje nekako nije mogao biti potpuno uklonjen...isto kao što su raspre oko Pashe(Usrksa) ili oko Božanstva Hrista imale pozadinu u versko-kulturološkom aspektu tih koji su to zagovarali. Tako taj milje ima uticaja na neka verovanja koja ostaju iako se recimo dođe do ispravnog razumevanja nekih drugih stvari. Sve je to uticalo na tumačenje teksta i osnivanje zajednica.

Međutim, sama ispravna doktrina 100% ne spasava. Bog i ne gleda Hrišćansku Crkvu po principu nacionalnih ili denominacijksih naziva...Bog je gleda kao jedno telo. U okviru tog tela neki veruju više neki manje ispravno..i u apostolskim danima je to bilo tako kod pojedinaca..ali su se matrali delom crkve. Tako će biti do kraja. Ono što će Bog suditi jesu pomisli i pobude..iskernost ili neiskrenost u načelima. Po svetlosti i znanju Bog će prosuđivati. Neće pitati da li dolaziz od Baptista ili Peteksonih ili Metodista ili Pravoslavnih..već po tome da li si živeo po razumevanju Njegove volje. E zato treba istraživati svako za sebe da bi otkrivo šta je volja Božija za njega. To zavisi od toga koliko ko želi da zaista razume volju Božiju za njega.

Ako je to tako Jovane, zasto se onda toliko koljemo na ovom forumu....zar nije lakse reci, da cemo na nebu biti i slap, taramana, mire, darth, Zaokret, tripo, laodikeja, servius, marko i ti i ja....zamisli tako nesto...
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ako je to tako Jovane, zasto se onda toliko koljemo na ovom forumu....zar nije lakse reci, da cemo na nebu biti i slap, taramana, mire, darth, Zaokret, tripo, laodikeja, servius, marko i ti i ja....zamisli tako nesto...

Kako ti misliš da je? Slobodno.

Misliš na ovo što sam rekao da Bog gleda na Crkvu kao jedno telo? Ili ono što sam rekao da sam dokrina ne spasava? Ako možeš konkretno šta misliš da je drugačije :)
 
Natrag
Top